Αποστολέας Θέμα: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!  (Αναγνώστηκε 65671 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #75 στις: 13/01/11, 00:12 »
ερώτηση....
δηλαδή για συγκεκριμένες διαδρομές στην Ελλάδα υπάρχουν μόνο ιδιωτικοί δρόμοι?
όπως στην περίπτωση των κατοίκων Στυλίδας....μόνο από τον ιδιωτικό δρόμο μπορούν να περνάνε?
σας φαίνεται λογικό αυτό?
αν θες να πας εκεί πρέπει να πληρώσεις....αλλιώς δεν έχεις εναλλακτική!

Οχι, υπαρχει περιφερειακο δικτυο, αλλα η εταιρεια ειχε επιτηδες τοποθετησει καγκελα...γι' αυτο και ο αγωνας του Γκλετσου και των υπολοιπων.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #76 στις: 13/01/11, 00:31 »
Να αναφέρω πως γνωστός μου και τελειόφοιτος νομικής και ψαγμένος με αυτό το θέμα μου είπε πως αυτό με τα ιδιωτικά διόδια είναι παράνομο και μπορείς να μην πληρώσεις με την απόλυτη κάλυψη του νόμου.

Δηλαδή και να σου κοπεί πρόστιμο και οτιδήποτε και πας στο δικαστήριο αθωώνεσαι.


Επίσης ο ΣΦ ΠΑΟΚ "Θύρα 4" εξέδωσε ανακοίνωση που καλεί όλους τους εκδρομείς για το εκτός έδρας ματς με τον Ολυμπιακό Βόλου,να μην πληρώσουν στα διόδια της διαδρομής εκτός από αυτά των Μαλγάρων τα οποία είναι και κρατικά.

Υπάρχουν και σχετικές οδηγίες για το πως να ανοίξει κάποιος την μπάρα,κλπ,κλπ...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #77 στις: 13/01/11, 19:33 »
Οχι, δν θα ηταν προτιμοτερο να κοιμουνται, αλλα να κοιταξουν να ενημερωθουν πριν γινουν μαγκες, αλανια και τσαμπουκαδες με τις μπαρες.

Καταρχην δεν εχω σηκωσει ποτε μπαρα, αν και δινω δικιο σε πολλες περιπτωσεις σε αυτους που το κανουν (δεν θα αναλυσω τωρα το γιατι). Αλλα δεν μπορεις να τους αποαλεις τσαμπουκαδες, μαγκες και αλανια, οι πιο πολλοι απο αυτους δεν νομιζω οτι το κανουν επειδη λενε "ειμαι μαγκας και δεν πληρωνω", αλλα επειδη νιωθουν οτι ειναι κοροιιδα το να πληρωσουν ΥΠΕΡΟΓΚΑ ποσα για να περασουν απο ενα δρομο που δεν τηρει τις απαραιτητες προυποθεσεις.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #78 στις: 13/01/11, 19:57 »
Διαφωνω μαζι σου, Jezus. Eξαλλου, δε λεει κανεις οτι το προβλημα ειναι τα υπερογκα ποσα, αλλα τα διοδια γενικοτερα, οταν μπαινουν προτου τελειωσει το εργο. Ακομα και στο thread αυτο αν δεις, περισσοτερο κουβεντα γινεται για το αν ειναι νομιμα τα διοδια παρα για το ποσο που εχει καθιεωρθει ως ταριφα. Αν καποιος ειχε αγανακτησει, δεν αγανακτησε απο την αυξηση. Κακα τα ψεμματα, οι περισσοτεροι οδηγηθηκαν μεσω της δυναμης της μαζας σε αυτη την πραξη.
 
Μπορει να εχουν και δικιο, απλα ουτε οι ιδιοι πιστευω οτι ειναι σιγουροι.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #79 στις: 13/01/11, 21:39 »
Κακα τα ψεμματα, οι περισσοτεροι οδηγηθηκαν μεσω της δυναμης της μαζας σε αυτη την πραξη.
 
Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
Και αυτή η μάζα από τί δημιουργήθηκε για να δώσει την ώθηση στους "περισσότερους" που λες?
Γενικά έχεις εξετάσει το ενδεχόμενο απλά να σε ενοχλεί οτιδήποτε ξεφεύγει από τα δικά σου όρια ριζοσπαστικοποίησης?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #80 στις: 13/01/11, 22:02 »
όσο για το αν είναι υγιής αυτός ο τρόπος αντίδρασης....
είναι λίγο μπακαλίστικος (εγώ την αντίδραση του Γκλέτσου την θεωρώ ηθικά σωστότατη) αλλά άσε αυτόν τον τρόπο...
πες μου....με τον τρόπου του δικαστηρίου και των δικηγόρων που κάνουν χρονια και χρονια να βγαλουν ενα πορισμα τι βγαινει?
ή   με το λαδωμα ενα καρο δημοσιων υπαλληλων και λειτουργων για να βγαλουν   "σωστή" μια κίνηση μιας εταιρείας ή ενα εργο ή κάτι τέλος πάντων τι   γίνεται? όλα είναι καλά επειδή το λένε τα χαρτιά?

Ας αρχίσω απ' το τέλος.
Δεν είναι επίορκοι "ένα κάρο δημόσιοι υπάλληλοι και λειτουργοί". Είναι ελάχιστοι αυτοί και τους γνωρίζουμε. Οι περισσότεροι βρίσκονται στην δικιά σου μεριά. Θα μου πεις, για ποιόν λόγο δεν κάνουν κάτι? Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που δεν κάνεις κι εσύ. Διότι δεν γνωρίζεις ποιός είναι μαζί σου και ποιός εναντίον σου. Καιρός να μάθεις λοιπόν...

Όχι, δεν είναι πάντα σωστό ότι λένε τα χαρτιά, γι αυτό άλλωστε υπάρχει και η δυνατότητα προσφυγής, οι ενστάσεις κοκ.

Η δικαστική οδός δεν είναι ο μοναδικός τρόπος αντίδρασης των πολιτών. Μπορούν να αντιδράσουν πολιτικά, εκβιαστικά, δυναμικά, και με διάφορους άλλους τρόπους. Για να είναι όμως υγιής ο τρόπος πρέπει να είναι συνειδητοποιημένοι, να γνωρίζουν επακριβώς τι κάνουν.

Ζούμε σε μια κοινότητα πολιτισμένη. Αν πάψει να είναι πολιτισμένη, αν χαθεί η δικαιοσύνη, η αλληλεγγύη, οι τέχνες, η παιδεία, τότε θα δούμε τι θα κάνουμε.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #81 στις: 13/01/11, 23:50 »
Harris, η αξιοπρέπεια της εταιρείας, έχει να κάνει με την αξιοπρέπεια απέναντι στον εαυτό της
και όχι απέναντι στους νόμους της πολιτείας. Όπως και η παραπάνω αξιοπρέπεια των ανθρώπων που μιλάς
έχει να κάνει με την αξιοπρέπεια απέναντι στα προσωπικά τους πιστεύω και όχι απέναντι στους νόμους
τους κράτους. Για να το πω πιο απλά, έαν δεν κρίνεις μόνο με βάση τους νόμους, αλλά με βάση τον
εαυτό σου, τότε κρίνεις ΝομιμόΠαράνομα. Σε άλλα σε προστατεύει ο νόμος, σε άλλα σε πιάνει από το γιακά.
Ενώ αν κρίνεις με βάση τους νόμους, είτε είσαι παράνομος είτε νόμιμος. Δεν μπορεί να είσαι νόμιμος
αλλά λάθος, είτε παράνομος αλλά σωστός.

Hotsauce Πιστεύω, ότι χωρίς νόμους, η ανθρωπότητα θα ήτανε περισσότερο απάνθρωπη και ανήθικη.
Πολύ περισσότερο από την μειονότητα των νόμων που υποστηρίζεις, ότι είναι απάνθρωποι και ανήθικοι.
Η κακία, ο φθόνος και η απληστία, όσα παράνομα γίνονται υπέρ εταιρειών, βουλευτών κτλπ, είναι πολύ
λιγότερα, από όσα θα γινόντουσαν αν δεν υπήρχαν νόμοι.
Οι άνθρωποι αυτοί που κατεβαίνουν στην Πανεπιστημίου, κάνουνε ότι κάνουνε, γιατί δεν ξέρουνε
άλλο τρόπο, αλλά ούτε έχουνε προσπαθήσει με κάποιο άλλο τρόπο.
Από αυτά που συμβαίνουν, θεωρώ πολλά λάθος. Αλλά πιστεύω, ότι πρέπει να αντιμετωπίζονται
με νόμιμο τρόπο.
 
Δεν γίνεται να είσαι από τη μεριά των νομικά σωστών και να υποστηρίζουν πως αυτό που ξέρεις
εσύ είναι λάθος, παρά μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις που η δικαιοσύνη κάνει λάθος εσκεμμένα ή οχι.
Βεβαίως, το να απαντήσω σε μία τόσο υποθετική ερώτηση, όταν έχουμε να κάνουμε σε σχέση με τη
δικαιοσύνη, είναι "εγκληματική ενέργεια", ιδιαίτερα όταν δεν εξετάζεται το γιατί.
Ενώ στην πραγματικότητα κάθε υπόθεση γίνεται φύλλο και φτερό.
Η δική μου κρίση, λέει ότι ζούμε σε έναν ανθρώπινο κόσμο και η δικαιοσύνη του είναι ανθρώπινη.
Σίγουρα συμβαίνουν και λάθη, όμως αυτό είναι ο κανόνας ??
Οι νομοθέτες και οι δικαστές, είναι επαγγελματίες άνθρωποι, γνωρίζουν καλά το αντικείμενό τους
και αν θέλεις να υπερασπιστείς τον εαυτό σου, σε μία νομική υπόθεση, καλό είναι να τους εμπιστευτείς.
Το τι είναι σωστό και τι λάθος, καθένας έχει και μία γνώμη, το τι είναι νόμιμο και παράνομο όμως,
υπάρχουν νόμοι με ιστορία και εμπειρία μέσα από την πράξη που επι το πλείστον προστατεύουνε τον
νόμιμο πολίτη και αθώο πολίτη.
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/11, 23:54 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #82 στις: 13/01/11, 23:52 »
Αυτό που λέει ο παππούς, είναι μία περίπτωση που υπάρχει δόλος. Άνετα μπορεί κάποιος άλλος,
που δεν έχει καθόλου δόλο, αλλά δεν γνωρίζει τα όρια του, να προκαλέσει ζημιά, σε κάποιον
που πλησίασε το σπίτι του, με τον φόβο ότι....ή με την σκέψη ότι...θα τον έκλεβε, θα του βίαζε
τη γυναίκα, θα τον σκότωνε κτλπ. Ο άλλος ας πούμε που ανεβαίνει με το μηχανάκι στο πεζοδρόμιο
και προχωράω με το ανηψάκι μου, μπορεί να μας χτυπήσει. Γιατί να μην πάω να του κατεβάσω τα μούτρα ?
Ή να πάρω ένα ρόπαλο, να του σπάσω το μηχανάκι ?
Κι αν μας χτυπήσει ? Κάποιοι με δήθεν διαφημιστικά, έχουν μπει σε πολυκατοικίες και έχουν κλέψει
σπίτια μετά από σχετική παρακολούθηση. Για πιο λόγο όταν θα δω κάποιον διαφημιστή, να μπαίνει
στην πολυκατοικία να μη του κατεβάσω τα μούτρα ?
Ο φόβος, ότι μπορεί να συμβεί κάτι παραπέρα, επειδή κάποιος δρα παράνομα, μπορεί να οδηγήσει
κάποιον άλλο σε παράλογη αυτοδικία.
Για πιο λόγο φοβάται αυτός που αντιδράει παράνομα σε αυτόν που δρα παράνομα ? επειδή ακριβώς
δεν γνωρίζει, τι πρόκειται να συμβεί και βάζει το χειρότερο με το μυαλό του.
Τις περισσότερες φορές, υπάρχει νόμιμος τρόπος, για να βρεις το δίκιο σου.
Ακόμη και να καταφέρεις να αλλάξεις τη προγενέστερη γνώμη τις δικαιοσύνης, με μία καινούρια.
Σίγουρα όμως, γίνονται και λάθη, τα οποία είναι και ανεπιστρεπτή.
Θα πρέπει να είσαι πάρα πολύ σίγουρος και διαβασμένος, για να υποστηρίξεις με νόμιμη αυτοδικία
κάποια παρανομία.

Αυτός που ενισχύει και συμμετέχει σε παράνομες πράξεις Gers, λέγεται παράνομος.
Πως όμως αγαπητέ Gers, θα οριστεί ότι μία πράξη είναι παράνομη ή νόμιμη ?
Μα από τους νόμους φυσικά. Σε ότι όμως είναι σύνθετο και δεν μπορεί να βγει άμεσα
μία απόφαση από τους νόμους, πως θα οριστεί νόμιμο ή παράνομο ?
Μα φυσικά με την απόφαση ενός δικαστηρίου.
Και μέχρι τότε, τι θα είναι ? νόμιμο ή παράνομο ? Μέχρι τότε δεν θα ξέρουμε τι θα είναι.
Οπότε αφού αποφασιστεί, ότι τα διόδια είναι παράνομα ή όχι, από εκεί και πέρα, όσοι
τα υποστηρίξουν, ή δεν τα υποστηρίξουν, θα είναι νόμιμοι ή παράνομοι.
 
Rosstrobon, γιατί μέχρι στιγμής, δεν έχουν βγει κάποιοι, που πήγανε δικαστήριο
επειδή δεν πλήρωναν διόδια και αθωώθηκαν ? Το καλύπτουνε τα ΜΜΕ, επειδή έχουνε
συμφέροντα ? Ή μήπως έχει συμβεί κάτι τέτοιο και δεν το ξέρω ??

Δεν είναι πρόβλημα να δημιουργούνται κινήματα και να πράττουν.
Το θέμα είναι, να πράττουν νόμιμα.
 
Παππού, έαν η δικαστική οδός, δεν είναι ο μοναδικός τρόπος αντίδρασης των πολιτών και υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να αντιδράσεις...
για να γνωρίζεις επακριβώς τι κάνεις, δεν πρέπει να γνωρίζεις και πολύ καλά την δικαστική όδο ??
« Τελευταία τροποποίηση: 13/01/11, 23:56 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #83 στις: 13/01/11, 23:58 »
Eξαλλου, δε λεει κανεις οτι το προβλημα ειναι τα υπερογκα ποσα, αλλα τα διοδια γενικοτερα, οταν μπαινουν προτου τελειωσει το εργο.

Ναι, αυτός είναι ένα από τους βασικότατους λόγους (σίγουρα όχι ο μόνος).. Πώς είναι δυνατόν μια ιδιωτική εταιρία να εισπράττει πρώτα τα χρήματα και μετά να κατασκευάζει (που δεν το κάνει αλλά λέμε) το έργο? Έτσι το κάνω κι εγώ...

Σα να μένεις σε ένα ξενοδοχείο 2 αστέρων και να το πληρώνεις για 5άστερο, επειδή ο ιδιωκτήτης ΘΑ το αναβαθμίσει σε τέτοιο στο μέλλον...




Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #84 στις: 14/01/11, 03:30 »
Κακα τα ψεμματα, οι περισσοτεροι οδηγηθηκαν μεσω της δυναμης της μαζας σε αυτη την πραξη.
 
Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
Και αυτή η μάζα από τί δημιουργήθηκε για να δώσει την ώθηση στους "περισσότερους" που λες?
Γενικά έχεις εξετάσει το ενδεχόμενο απλά να σε ενοχλεί οτιδήποτε ξεφεύγει από τα δικά σου όρια ριζοσπαστικοποίησης?

Καποιοι αντεδρασαν ετσι, ειτε εχοντας ψαξει και δει οτι μπορουν να το κανουν αυτο με νομικη βαση, ειτε για τον Α, Β, Γ λογο...οι υπολοιποι απλα μπορει να το ειδαν και να ειπαν οτι αφου το κανουν κι αλλοι, ΜΑΛΛΟΝ εχουν δικιο, ας το κανω κι εγω.

Αλλα και παλι, μην ξεχνας το ενδεχομενο να ειναι και κατι υποκινουμενο, αν και αμφιβαλλω για τη συγκεκριμενη περιπτωση.

Οσο για τη δυναμη της μαζας, δες και στο γηπεδο τι γινεται? Ολοι αυτοι ξερουν τι κανουν νομιζεις?? Βλεπουν τους πιο μαγκες και μεσα στο ντορο, πανε κι αλλοι...ειδαλλως, οι περισσοτεροι θα καθονταν στα αυγα τους.

Ασε, λοιπον, τα δικα μου ορια ριζοσπαστικοποιησης και σκεψου λιγο παραπανω...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #85 στις: 14/01/11, 14:48 »
Χόλι, εννοείς ότι χρειάζεται να έχω επιστημονική νομική επάρκεια για να γνωρίζω τι κάνω στην δικαστική οδό? Όχι βέβαια! Την δικαιοσύνη την χρησιμοποιούμε για έλεγχο και των δικών μας πεποιθήσεων. Αν ήμασταν σίγουροι για το αλάθητο των σκέψεών μας τότε νομιμοποιούμασταν, τουλάχιστον ηθικά, για αυτοδικία. Ο Θεός δεν χρειάζεται δικαστήριο για να κρίνει, έτσι δεν είναι?

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολιτειακά και πολιτισμικά προβλήματα που δεν αντιμετωπίζονται μέσω της δικαστικής οδού. Πχ. το πρόβλημα της παιδείας, της πτώσης του κιθάρα κλπ...


Έχω την γνώμη ότι η εντύπωση που επικρατεί ότι μερικοί σταθμοί διοδίων είναι ιδιωτικοί, είναι λανθασμένη. Ανήκουν στις ΣΔΙΤ ετιαρείες που σχηματίζονται με την σύμπραξη δημοσίου και ιδιωτικού τομέα και ακολουθούν βέβαια την δομή και τις εργασιακές σχέσεις των ιδιωτικών εταιρειών.
Η προείσπραξη του αντιτίμου των διοδίων γίνεται κυρίως για πρακτικούς λόγους, λόγω του ότι δεν υπάρχει ρευστό για χρηματοδότηση και λόγω του ότι ήδη το δημόσιο χρωστά στους εργολάβους τόσα ώστε αν αυτήν την στιγμή οι εργολάβοι προσέφευγαν στην δικαιοσύνη για τα χρέη θα κατείσχετο η μισή κρατική περιουσία.

Θα μου πείς βέβαια ότι το δημόσιο χρωστά και για έργα που δεν έχουν γίνει καθόλου ή δεν έχουν γίνει σύμφωνα με τις απαιτούμενες προδιαγραφές και για έργα που έχουν υπερτιμολογηθεί κλπ. Ίσως να ισχύει κάτι τέτοιο αλλά πως να είναι κανείς σίγουρος, πως να το αποδείξει, όταν δεν έχει γίνει κανένας έλεγχος?
Αντί λοιπόν να φωνάζουμε είτε για τα αυξημένα διόδια, είτε για την προπλήρωση δεν θα ήταν πιο υγιές να δημιουργηθούν ομάδες πολιτών που θα ελέγχουν τα έργα, τις συμβάσεις κλπ? Να ελέγχεται δηλ το αν κατασκευάζεται αυτό που πληρώνεται?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #86 στις: 14/01/11, 15:27 »
Καταρχην θα ηθελα να σχολιασω τη φραση του παππου: Δεν είναι επίορκοι "ένα κάρο δημόσιοι υπάλληλοι και λειτουργοί". Είναι ελάχιστοι αυτοί και τους γνωρίζουμε.
 
Οχι παππου δεν ειναι ετσι. Δυστυχως συναλλασομαι καθημερινα με το δημοσιο και μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δεν ειναι ετσι. Τουλαχιστον στην Αθηνα, αυτοι που τα παιρνουν ειναι η πλειοψηφια.
 
Δουλευω σε μια εταιρια παροχης νομικων και λογιστικων υπηρεσιων, και αβιαστα μπορω να σου πω οτι η πλειοψηφια των ελεγκτων της εφοριας τα παιρνει, οι δικαστες τα παιρνουν, οι δημοι τα παιρνουν για να σου βγαλουν αδεια, στις εφοριες τα παιρνουν για να επιταχυνθει η διαδικασια ρευματοδοτησης (η οποια να σημειωσουμε οτι απαιτει το 1/10 της χαρτουρας για να δωσει ρευμα σε αυθαιρετα), στις πολεοδομιες τα παιρνουν και αυτα τα ξερω μονο απο τη δουλεια μου και απο προσωπικες εμπειριες. Αν μιλησουμε και για τα φακελακια των γιατρων (μιας και η μανα μου δουλευει σε μεγαλο κρατικο νοσοκομειο), δεν εμεινε και κανενας απεξω.
 
ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΛΑΜΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΚΥΡΙΟΙ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΛΑΔΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΥΤΟ. Αποδειξη, οι διαφοροι "γνωστοι" που ειναι εξω ενω βαρυνονται με πολυ σοβαροτερα αδικηματα απο αλλους που ειναι πισω απο τα σιδερα. Εχω δει το ΣΔΟΕ να κανει τα στραβα ματια σε υποθεσεις εκατονταδων χιλαδων ευρω και παραλληλα να βαζει λουκετα σε εμπορακους που ετσι κι αλλιως δεν ειχαν στον ηλιο μοιρα.

 
Συζητωντας με τους δικηγορους για το θεμα των διοδιων, μου ειπαν πως ειναι καθαρα στην αρμοδιοτητα της δικαιοσυνης το πως θα εξελιχθει το θεμα, ασχετα με το τι οριζει το συνταγμα. Και η εξελιξη αυτη, θα δειξει το πραγματικο προσωπο της δικαστικης εξουσιας. Εαν παρα το συνταγμα, η δικαστικη εξουσια ταχθει με το μερος των εταιριων διοδιων, τοτε απλα θα επιβεβαιωθει αυτο που ολοι υποψιαζομαστε: οτι και αυτη αποτελει πλεον αναποσπαστο μερος του σαπιου συστηματος που εχει καθιερωθει στην αφρικανικη χωρα μας.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/11, 15:31 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #87 στις: 14/01/11, 15:49 »
Κακα τα ψεμματα, οι περισσοτεροι οδηγηθηκαν μεσω της δυναμης της μαζας σε αυτη την πραξη.
 
Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
Και αυτή η μάζα από τί δημιουργήθηκε για να δώσει την ώθηση στους "περισσότερους" που λες?
Γενικά έχεις εξετάσει το ενδεχόμενο απλά να σε ενοχλεί οτιδήποτε ξεφεύγει από τα δικά σου όρια ριζοσπαστικοποίησης?

Καποιοι αντεδρασαν ετσι, ειτε εχοντας ψαξει και δει οτι μπορουν να το κανουν αυτο με νομικη βαση, ειτε για τον Α, Β, Γ λογο...οι υπολοιποι απλα μπορει να το ειδαν και να ειπαν οτι αφου το κανουν κι αλλοι, ΜΑΛΛΟΝ εχουν δικιο, ας το κανω κι εγω.

Αλλα και παλι, μην ξεχνας το ενδεχομενο να ειναι και κατι υποκινουμενο, αν και αμφιβαλλω για τη συγκεκριμενη περιπτωση.

Οσο για τη δυναμη της μαζας, δες και στο γηπεδο τι γινεται? Ολοι αυτοι ξερουν τι κανουν νομιζεις?? Βλεπουν τους πιο μαγκες και μεσα στο ντορο, πανε κι αλλοι...ειδαλλως, οι περισσοτεροι θα καθονταν στα αυγα τους.

Ασε, λοιπον, τα δικα μου ορια ριζοσπαστικοποιησης και σκεψου λιγο παραπανω...
Πρωτίστως δεν βρίσκω το λόγο που η αφύπνιση της μάζας σε αυτήν αλλά και σε άλλες περιπτώσεις πρέπει να ξεκινά από τις ίδιες αιτίες για να αναγνωρίσουμε τα αιτήματά της.Ίσα ίσα η πολυμορφία είναι αυτή που δίνει μεγαλύτερες δυνατότητες αντιμετώπισης της κρατικής παρεμβατικότητας.
Δευτερευόντως από το σύνολο των λεγομένων σου δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς θες να καταλήξεις.Δηλαδή λες ότι οι κάτοικοι οδηγήθηκαν εκεί γιατί πιέστηκαν από τη δύναμη της μάζας κλπ κλπ.Άρα τί,ποιό είναι το συμπέρασμά σου?

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #88 στις: 14/01/11, 15:50 »
Θεωρώ παππού, ότι χρειάζεται κάποιος και με επιστημονική νομική επάρκεια, για να γνωρίζει τι κάνει στην δικαστική όδο. Μπορεί βέβαια να προσλάβει έναν δικηγόρο, αν δεν έχει ο ίδιος. Όσο για το Θεό, δεν ξέρω τι κάνει. Μιλάω βέβαια για σύνθετα θέματα. Τέτοιο θέμα θεωρώ πως είναι και αυτό των διοδίων. Θα προχωρήσει αυτό το θέμα και θα βγει κάποια απόφαση, δίχως να μπλεχτούνε από όλες τις πλευρές, ανθρώποι που θα έχουν επιστημονική επάρκεια στο νομικό και οικονομικό τομέα ?
 
Θεωρώ, ότι το πρόβλημα της παιδείας, έχει να κάνει με τα όσα και με την δικαστική οδό! Μιας και γίνονται τόσες παρανομίες σε αυτό το τομέα. Όσο για τη πτώση του κιθάρα, δεν έχουμε να κάνουμε με κάτι νόμιμο ή παράνομο, τουλάχιστον όσοι αναφέρθηκαν στην πτώση, δεν θυμάμαι μα είπανε κάτι τέτοιο. Προσωπική μου άποψη, ότι ποιοτική πτώση, όπως εννοήσανε πολλοί, για μένα δεν υπήρξε. Η απουσία χρηστών, δεν σημαίνει απαραίτητα και πτώση ποιότητας και μάλιστα στο ποσοστό που εννοήθηκε. Χώρια ότι κατά κάποιο τρόπο, οι περισσότεροι κατηγορούσαν τον εαυτό τους, για την πτώση.
 
Εγώ παππού, που δεν τα γνωρίζω αυτά που λες και ούτε τα έχω ψάξει, τα κατανοώ και τα υποθέτω, από όλα αυτά που συμβαίνουν. Είναι δύσκολο τέτοιες εταιρείες να πράττουν αυθαίρετα, δίχως στα περισσότερα ζητήματα να έχουν εξασφαλίσει τον πισινό τους, όσο παράλογα και αν φαίνεται ότι φέρονται με μία πρώτη ματιά.
 
Ο δε έλεγχος, για τον οποίο μιλάς, δεν χρειάζεται επαρκή επιστημονική επάρκεια διαφόρων κλάδων αλλά και του νομικού??
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/11, 16:03 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #89 στις: 14/01/11, 16:24 »
Κακα τα ψεμματα, οι περισσοτεροι οδηγηθηκαν μεσω της δυναμης της μαζας σε αυτη την πραξη.
 
Δεν το καταλαβαίνω αυτό.
Και αυτή η μάζα από τί δημιουργήθηκε για να δώσει την ώθηση στους "περισσότερους" που λες?
Γενικά έχεις εξετάσει το ενδεχόμενο απλά να σε ενοχλεί οτιδήποτε ξεφεύγει από τα δικά σου όρια ριζοσπαστικοποίησης?

Καποιοι αντεδρασαν ετσι, ειτε εχοντας ψαξει και δει οτι μπορουν να το κανουν αυτο με νομικη βαση, ειτε για τον Α, Β, Γ λογο...οι υπολοιποι απλα μπορει να το ειδαν και να ειπαν οτι αφου το κανουν κι αλλοι, ΜΑΛΛΟΝ εχουν δικιο, ας το κανω κι εγω.

Αλλα και παλι, μην ξεχνας το ενδεχομενο να ειναι και κατι υποκινουμενο, αν και αμφιβαλλω για τη συγκεκριμενη περιπτωση.

Οσο για τη δυναμη της μαζας, δες και στο γηπεδο τι γινεται? Ολοι αυτοι ξερουν τι κανουν νομιζεις?? Βλεπουν τους πιο μαγκες και μεσα στο ντορο, πανε κι αλλοι...ειδαλλως, οι περισσοτεροι θα καθονταν στα αυγα τους.

Ασε, λοιπον, τα δικα μου ορια ριζοσπαστικοποιησης και σκεψου λιγο παραπανω...
Πρωτίστως δεν βρίσκω το λόγο που η αφύπνιση της μάζας σε αυτήν αλλά και σε άλλες περιπτώσεις πρέπει να ξεκινά από τις ίδιες αιτίες για να αναγνωρίσουμε τα αιτήματά της.Ίσα ίσα η πολυμορφία είναι αυτή που δίνει μεγαλύτερες δυνατότητες αντιμετώπισης της κρατικής παρεμβατικότητας.
Δευτερευόντως από το σύνολο των λεγομένων σου δεν καταλαβαίνω πού ακριβώς θες να καταλήξεις.Δηλαδή λες ότι οι κάτοικοι οδηγήθηκαν εκεί γιατί πιέστηκαν από τη δύναμη της μάζας κλπ κλπ.Άρα τί,ποιό είναι το συμπέρασμά σου?

Που θελω να καταληξω? Απλο ειναι, οτι δε γνωριζω αν τα διοδια ειναι κατι νομιμο ή παρανομο, συνεπως το να σηκωσεις τη μπαρα και να περασεις χωρις να πληρωσεις ειναι εξισου ασαφες ως προς τη νομιμοτητα του. Κι αυτη τηα σαφεια την εχουν και οι περισσοτεροι που το πραττουν, αυτο λεω.

Οτι, δηλαδη, δεν ειναι 100% σιγουροι οτι αυτο που κανουν ειναι νομιμο, ομως το κανουν επειδη το κανουν κι αλλοι.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #90 στις: 14/01/11, 16:49 »
ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΛΑΜΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΚΥΡΙΟΙ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΛΑΔΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΥΤΟ.

Αυτό τώρα Τζίμη είναι διαφήμιση για το γραφείο σου? Και πως ξέρω ότι αυτά που έδωσα σ' εσένα ως διαμεσολαβητή δεν πήγαν μόνο στην δική σου τσέπη? Μου δίνεις καμμία απόδειξη?

Όσο για την εκφορά της πρότασης "όλοι οι δικαστές τα παίρνουν" στην θέση σου θα πρόσεχα πάρα πολύ, διότι μπορεί να βρεθείς σε κανένα εδώλειο κατηγορουμένου και τότε να μάθεις από πρώτο χέρι ότι έκανες λάθος στην  εκτίμησή σου...


Η γνώση για το είδος της μεθοδολογίας που χρειάζεται Χοληδόχε ανα περίπτωση προβλήματος έγκειται στην πολιτική επάρκεια που πρέπει να έχει κάθε πολίτης και όχι στην επάρκεια άσκησης των επιμέρους χρησιμοποιούμενων μεθόδων αυτών καθεαυτών.
Πχ ο καθένας γνωρίζει ότι αν έχει πρόβλημα στο μάτι του πρέπει να πάει σε οφθαλμίατρο, αυτό δεν σημαίνει ότι χρειάζεται να είναι και ειδικός με την οφθαλμιατρική!
Αυτά για να γίνω πλήρως κατανοητός, εννοείται ότι συμφωνούμε.

Οπωσδήποτε είναι απαραίτητη η επιστημονική επάρκεια από τους ελεγκτές, γι' αυτό άλλωστε χρειάζεται και η συγκρότηση ομάδων.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #91 στις: 14/01/11, 17:21 »
ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΛΑΜΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΙΑΦΘΟΡΑΣ ΚΥΡΙΟΙ, ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΛΑΔΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΑΥΤΟ.

Αυτό τώρα Τζίμη είναι διαφήμιση για το γραφείο σου? Και πως ξέρω ότι αυτά που έδωσα σ' εσένα ως διαμεσολαβητή δεν πήγαν μόνο στην δική σου τσέπη? Μου δίνεις καμμία απόδειξη?

Όσο για την εκφορά της πρότασης "όλοι οι δικαστές τα παίρνουν" στην θέση σου θα πρόσεχα πάρα πολύ, διότι μπορεί να βρεθείς σε κανένα εδώλειο κατηγορουμένου και τότε να μάθεις από πρώτο χέρι ότι έκανες λάθος στην  εκτίμησή σου...


Χαχα κι εγω πως ξερω οτι δεν εισαι καγκουρω? Μου δινεις καμια αποδειξη?
 
Επισης δεν χρησιμοποιησα τη λεξη "ολοι" για τους δικαστες παππουκα μου. Γεραματα...Αλλα εν πασει περιπτωση, ειναι πολυ θετικο να εχεις που και που καμια συναλλαγη με δημοσιο για να εχεις αποψη. Εσυ μαλλον δε ζεις στην Ελλαδα...Οσο για τους δικαστες, δεν τα παιρνουν ολοι γιατι δεν εχουν ολοι να δωσουν. Ομως το ερωτημα ειναι αν τους πασαρουν κατω απο το τραπεζι μερικες εκατονταδες χιλιαδες ευρω, για να ξεχασουν ποσο "αμεμπτοι" ειναι, τα παιρνουν ή οχι? Η απαντηση γνωστη για αυτους που ξερουν.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #92 στις: 14/01/11, 18:11 »
Αυτό τώρα Τζίμη είναι διαφήμιση για το γραφείο σου? Και πως ξέρω ότι αυτά που έδωσα σ' εσένα ως διαμεσολαβητή δεν πήγαν μόνο στην δική σου τσέπη? Μου δίνεις καμμία απόδειξη?

Χαχα κι εγω πως ξερω οτι δεν εισαι καγκουρω? Μου δινεις καμια αποδειξη?
 

Τυπικό σόφισμα Τζίμη...
Σου ζητώ απόδειξη για μια δική σου βεβαιωτική πρόταση και ως απάντηση μου ζητάς απόδειξη για δικές σου άπειρες υποθετικές αρνητικές προτάσεις.

Πραγματικά, πες μου, οι πελάτες σου χάφτουν αυτόν τον τρόπο επιχειρηματολογίας?
Στα δικαστήρια δεν πιάνουν αυτά φίλε...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #93 στις: 14/01/11, 18:33 »
Τυπικό σόφισμα Τζίμη...
Σου ζητώ απόδειξη για μια δική σου βεβαιωτική πρόταση και ως απάντηση μου ζητάς απόδειξη για δικές σου άπειρες υποθετικές αρνητικές προτάσεις.

Πραγματικά, πες μου, οι πελάτες σου χάφτουν αυτόν τον τρόπο επιχειρηματολογίας?
Στα δικαστήρια δεν πιάνουν αυτά φίλε...

Σορυ παππουκα αλλα αδυνατω να ακολουθησω το συλλογισμο σου...εκει στο Μυλοποταμο φαινεται, εχετε πολυ καλο πραμα, αλλα πρεπει να το καπνιζεις με μετρο. Εδω στην πολη παντως, ειναι αλλιως τα πραγματα. Κατεβα καμια φορα απο το βουνο, ετσι για αλλαγη, να μιλησεις και με καναν ανθρωπο εκτος διαδικτυου βρε αδερφε!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #94 στις: 14/01/11, 18:49 »
Αποφυγετε τους προσωπικους χαρακτηρισμους! Μπορειτε να τους κανετε μεσω pm κι οχι μεσα στο θεμα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #95 στις: 14/01/11, 19:04 »
Jimi Pap, ο παππούς, δεν έχει άδικο σε αυτό το οποίο λέει. Επειδή αδυνατείς να ακολουθήσεις τον συλλογισμό του, θα στον εξηγήσω εγώ.
 
Σου λέει, ότι είσαι βέβαιος, για κάποιες παρανομίες. Σου ζητάει λοιπόν αποδείξεις γι΄αυτές τις παρανομίες, διότι κάλλιστα μπορούν να είναι αερολογίες.
Εσύ πάλι του προτάσεις ως επιχείρημα, την υπόθεση σου, ότι ο παππούς, μπορεί να είναι καγκουρό. Κάτι το οποίο είναι αρνητικό, διότι ποτέ δεν το ισχυρίστηκε ο παππούς. Εντωμεταξύ, πέρα από αυτό, είναι και χαζό να θεωρεί κάποιος ότι ο παππούς είναι καγκουρό.
 
Βέβαια το ότι δεν θες να τα αποδείξεις, δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνουνε, αλλά δεν σημαίνει και ότι συμβαίνουνε. Δηλαδή προσπαθείς να υποστηρίξεις την θέση σου αβάσιμα και μάλιστα κατηγορώντας πολύ μεγάλο μέρος πολιτών.
 
Μην περιμένεις βέβαια παππού, ένας αληθινός και ντόμπρος άνθρωπος που πιστεύει ότι η δικαιοσύνη είναι τόσο διεφθαρμένη, τον ενδιαφέρει τι πιάνει στο δικαστήριο. Σε αντίθετη περίπτωση βέβαια, τον ενδιαφέρει και τον παραενδιαφέρει.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #96 στις: 14/01/11, 19:28 »
Οτι, δηλαδη, δεν ειναι 100% σιγουροι οτι αυτο που κανουν ειναι νομιμο, ομως το κανουν επειδη το κανουν κι αλλοι.

Ούτε και για τα διόδια ξέρεις αν είναι νόμιμα ή όχι... Για την ακρίβεια, αυτό που σου λέμε είναι ότι είναι παράνομα (και αντισυνταγματικά) αλλά ΕΣΤΩ ότι υπάρχουν αμφιβολίες ως προς το αν είναι νόμιμα ή όχι...

Γιατί λοιπόν να πληρώσω? Αν είναι παράνομα τότε κι εγώ είμαι παράνομος! Μην ξεγελιέστε λοιπόν θεωρώντας πως πράττετε νόμιμα, επειδή πληρώνετε στα διόδια...

Αφού όπως λέτε δεν έχει βγει δικαστική απόφαση, πράξτε ανάλογα με τη συνείδησή σας...

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #97 στις: 14/01/11, 19:38 »
Jimi Pap, ο παππούς, δεν έχει άδικο σε αυτό το οποίο λέει. Επειδή αδυνατείς να ακολουθήσεις τον συλλογισμό του, θα στον εξηγήσω εγώ.
 
Σου λέει, ότι είσαι βέβαιος, για κάποιες παρανομίες. Σου ζητάει λοιπόν αποδείξεις γι΄αυτές τις παρανομίες, διότι κάλλιστα μπορούν να είναι αερολογίες.
Εσύ πάλι του προτάσεις ως επιχείρημα, την υπόθεση σου, ότι ο παππούς, μπορεί να είναι καγκουρό. Κάτι το οποίο είναι αρνητικό, διότι ποτέ δεν το ισχυρίστηκε ο παππούς. Εντωμεταξύ, πέρα από αυτό, είναι και χαζό να θεωρεί κάποιος ότι ο παππούς είναι καγκουρό.
 
Βέβαια το ότι δεν θες να τα αποδείξεις, δεν σημαίνει ότι δεν συμβαίνουνε, αλλά δεν σημαίνει και ότι συμβαίνουνε. Δηλαδή προσπαθείς να υποστηρίξεις την θέση σου αβάσιμα και μάλιστα κατηγορώντας πολύ μεγάλο μέρος πολιτών.
 
Μην περιμένεις βέβαια παππού, ένας αληθινός και ντόμπρος άνθρωπος που πιστεύει ότι η δικαιοσύνη είναι τόσο διεφθαρμένη, τον ενδιαφέρει τι πιάνει στο δικαστήριο. Σε αντίθετη περίπτωση βέβαια, τον ενδιαφέρει και τον παραενδιαφέρει.

Φιλε μου, σε ενα διεφθαρμενο απ' ακρη σε ακρη συστημα, τιποτα δε μπορεις να αποδειξεις. Εγω απλα λεω την αληθεια, μιας και τη γνωριζω και την εχουν δει τα ματια μου και δεν καιγομαι να αποδειξω τιποτα σε κανενα. Απο κει και περα, οποιος θελει πιστευει την αληθεια των λογων μου και οποιος θελει οχι. Η μαλλον, οποιος θελει μπορει να εθελοτυφλει!
 
Παντως, για να απαντησω και στον παππου και στις κατηγοριες οτι "τα πηρα", μπορω να χρησιμοποιησω εναν απλο συλλογισμο:
 
Συμφωνα με τα λεγομενα σου παππου, οι διεφθαρμενοι δημοσιοι λειτουργοι ειναι λιγοι και τους ξερουμε. Αρα, ειτε ειναι στη φυλακη, ειτε οπου να ναι μπαινουν. Επομενως, οι υπολοιποι δημοσιοι λειτουργοι που ειναι εξω, κανουν σωστα τη δουλεια τους. Αν λοιπον ειχα αποπειραθει να δωροδοκησω καποιον, τωρα θα ημουν φυλακη, μιας και αυτος θα με ειχε καταδωσει και η δικαστικη εξουσια ειναι αμειλικτη. Εγω ομως δεν ειμαι στη φυλακη. Ειμαι ελευθερος! Ειδες? Απλη συλλογιστικη! ;)  Οριστε λοιπον οι αποδειξεις που ζητησες.

Αν παλι οντως τα ειχα "παρει", αυτο αποδεικνυει οτι η διαφθορα ζει και βασιλευει. Αρα, και σε αυτη την περιπτωση κανεις λαθος.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/11, 19:55 από Jimi Pap »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #98 στις: 14/01/11, 22:00 »
Φιλε μου, σε ενα διεφθαρμενο απ' ακρη σε ακρη συστημα, τιποτα δε μπορεις να αποδειξεις.

Καλό αυτό!!! Τουτέστιν σ' ένα μπουρδέλο δεν μπορείς να αποδείξεις ότι εκπορνεύονται, σ' έναν τεκέ δεν μπορείς να αποδείξεις ότι μαστουρώνουν, και σ' ένα καπνιστήριο δεν μπορείς ν' αποδείξεις ότι καπνίζουν. Η λογική του μπιντέ!!!
 
Παράθεση
Συμφωνα με τα λεγομενα σου παππου, οι διεφθαρμενοι δημοσιοι λειτουργοι ειναι λιγοι και τους ξερουμε. Αρα, ειτε ειναι στη φυλακη, ειτε οπου να ναι μπαινουν.

Αυτήν την υπερβατική λογική χρησιμοποιείτε στο γραφείο σου?
Καλό θα είναι να μας εξηγήσεις πως έφτασες σ' αυτό το συμπέρασμα. Το "άρα" από που προκύπτει?

Να σου προτείνω ένα άλλο συμπέρασμα? "Άρα το ότι δεν έχουν διωχθεί οφείλεται είτε στο ότι δεν έχεις τ' απ'αυτά για να το κάνεις, είτε ότι σε συμφέρει να υπάρχουν". Δεν είναι καλύτερο?

Στην περίπτωση που είχες τα απ' αυτά, μάλλον κανείς δεν θα σου ζητούσε λάδωμα διότι η ύπαρξή τους φαίνεται από μακριά. Άσε που αν σου ζητούσε είχες και την ηθική νομιμοποίηση να αυτοδικήσεις.

Μην κατηγορείς άλλους λοιπόν για την δική σου αδυναμία...

Παράθεση
Εγω ομως δεν ειμαι στη φυλακη. Ειμαι ελευθερος! Ειδες? Απλη συλλογιστικη! ;)  Οριστε λοιπον οι αποδειξεις που ζητησες.

Επίσης δεν είσαι και σε νοσοκομείο. Αυτό όμως δεν αποδεικνύει ότι δεν είσαι άρρωστος...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Δεν πληρώνουμε διόδια και εισιτήρια ΜΜΜ!
« Απάντηση #99 στις: 14/01/11, 23:39 »
Καλά συγνώμη, τώρα σοβαρά υπάρχουν άνθρωποι που συμφωνούν στο να πληρώνουμε διόδια σε δημόσιους δρόμους και μάλιστα θεωρούν ΠΑΡΑΝΟΜΟ αυτό που γίνεται από τους πολίτες. ΠΡαγματικά δεν καταλαβαίνω όσοι υπερασπίζονται τα διόδια και καταδικάζουν τους πολίτες σε τί κόσμο ζουν.

Χρειάζεται και να εξηγήσουμε γιατί είναι παράνομα τα διόδια? Και φυσικά όχι παράνομα με την καθαρά νομική έννοια του όρου διότι τότε νόμιμη σε κάποιες χώρες είναι και η θανατική ποινή. Ας αφήσουμε τον νομικό κώδικα κατά μέρος γιατί εύκολα νομιμοποιούν ότι μπούρδα θέλουν, δεν σημαίνει ότι πρέπει να την ανεχόμαστε ασυζητητί. Και στην προκειμένη περίπτωση που κανένας δεν μπήκε στον κόπο να συζητήσει με τους πολίτες, αναντίδραστα.

Είναι δρόμοι δημόσιοι που έχουν πληρωθεί ούτως ή άλλως από φόρους και δώθηκαν παρανόμος σε μεγάλες ιδιωτικές εταιρίες για να τους ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΝΤΑΙ. Για να βγάζουν δηλαδή κέρδος από κάτι που έχουμε πληρώσει εμείς. Και γιατί? Για να τους συντηρούνε και καλά, ωραία συντήρηση.

Άρα λοιπόν γιατί το συζητάμε καν ακόμα? Για να αποδείξουμε το προφανές? Ότι κάποιοι μας κλέβουν, ότι κάποιοι μπήκαν με το έτσι θέλω νταβάδες των δρόμων και εμείς τους χαζεύουμε?

Τί σου φαίνεται θολό από αυτά ρε Kamelot? Ο κόσμος βλέπει ότι πληρώνει, δεν καταλαβαίνει γιατί χρειάζεται να πληρώνει συνεχώς πράγματα τα οποία έχει ήδη πληρώσει, αντιλαμβάνεται ότι κάποιος τον κλέβει. Τί άλλο θα κάνει από το να σταματήσει να πληρώσει? Πόση ακόμα συνειδητοποίησει χρειάζεται για να πειστείς για το προφανές.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/10, 21:31
από Μαρμελακι
7 Απαντήσεις
2940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/10, 04:16
από draned
0 Απαντήσεις
3255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/17, 22:53
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
5888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/18, 15:17
από Βραζίλης