Αποστολέας Θέμα: ''Κουλτούρα να φύγουμε''-Περί ΑΕΠΙ και Δημιουργών  (Αναγνώστηκε 3582 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

gozilla

  • Επισκέπτης
Είμαι νέος εδώ.
Είδα το θέμα περί ΑΕΠΙ και τον προβληματισμό που εκφράστηκε.

Αν δείτε την αναντιστοιχία μεταξύ του περιεχομένου του kithara.gr και του τί "κυλάει" στην αγορά της κουλτούρας σήμερα, τότε θα σας λυθούν πολλές απορίες σχετικά με τη στάση της ΑΕΠΙ.
Απλά απλούστατα, η αιτία είναι τα  απαράμιλλα σε ύφος και ποιότητα στίχων και μουσικής, τραγούδια, που φιλοξενούνται στο site.

Βλέπετε να έχει καμία σχέση η ποιότητα της συλλογής των τραγουδιών της kithara.gr με αυτό που προωθεί σήμερα η εγχώρια βιομηχανία του τραγουδιού;
Όση έχει η παραδοσιακή κουζίνα με τα fast-food.

Κανένας Δημιουργός λοιπόν ΔΕΝ διαμαρτυρήθηκε γιά τη λειτουργία του αυτού εδώ του site.
Η ΑΕΠΙ, μπήκε συνεταίρος στο site γιά να το φιμώσει. Τα σημεία που ενοχλούσαν είναι δύο :
1. H ασυμφωνία του περιεχομένου του site με τον συρμό της εποχής.
2. Η ποιότητα των τραγουδιών.

Όσοι πιστεύετε ότι η ΑΕΠΙ το έκανε γιά πεισσότερα λεφτά, είστε γελασμένοι.
Χέστηκε γιά τους παλιούς!

Αν της προτείνετε μία συμφωνία, βάσει της οποίας θα φιλοξενούνται τα τραγούδια μόνο των σύγχρονων αοιδών και αιδοίων, θα αποσύρει όλες τις οικονομικές της απαιτήσεις. Δοκιμάτε το και θα δείτε.


Πρόταση :
=======

Επιστολή σε όλους τους στιχουργούς και τραγουδιστές των οποίων τα τραγούδια φιλοξενούνται στο site, ώστε να ενημερώσουν αν :
-Εκπροσωπούνται από την ΑΕΠΙ
-Δέχονται να προβάλλονται οι στίχοι τους από το site, αδαπάνως.

Είμαι βέβαιος ότι, οι περισσότεροι παλιοί θα συμφωνήσουν. ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ προβολής!! Βλέπετε να τους προβάλλει κανένεας; Δείτε το κι' έτσι. Και αφήστε την ΑΕΠΙ να κουρεύεται.


Είμαι διατεθειμένος, να εργαστώ γιά τη δημιουργία αρχείου διεθύνσεων και τηλεφώνων των παλιών τραγουδιστών, στιχουργών κ.λ.π.
 
 

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Όσοι πιστεύετε ότι η ΑΕΠΙ το έκανε γιά πεισσότερα λεφτά, είστε γελασμένοι.
Χέστηκε γιά τους παλιούς!

Αγαπητέ gozilla, επειδή εγώ ήμουν που είχα συνομιλήσει με την ΑΕΠΙ, πρέπει να σου πω ότι η ΑΕΠΙ έχει νοοτροπία εφορίας.

Όπως την εφορία δεν την νοιάζει αν πουλάς μαρούλια ή κοσμήματα, αλλά μόνο αν είναι τα βιβλία σου καθαρά και οι φόροι πληρωμένοι, έτσι και η ΑΕΠΙ. Δεν παίζει κανένα ρόλο γι αυτούς το είδος του τραγουδιού και της μουσικής, ούτε η νεότητα ή παλαιότητα του δημιουργού. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να παίρνουν τα χρήματα που αυτοί θέλουν.

Είμαι διατεθειμένος, να εργαστώ γιά τη δημιουργία αρχείου διεθύνσεων και τηλεφώνων των παλιών τραγουδιστών, στιχουργών κ.λ.π.

Καλά θα είναι να έρθεις σε επαφή με τον Βασίλη, που και αυτός έχει αρχίσει μια προσπάθεια σε αυτή την κατεύθυνση...
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

gozilla

  • Επισκέπτης
Πρίν από πέντε χρόνια, πήρα το scripto από έναν φίλο μου. Σήμερα έμαθα ότι, το kithara.gr δημιουργήθηκε από το scripto.
Ε, λοιπόν αγόρασα πολλά τραγούδια που ούτε κάν θυμόμουν ότι υπάρχουν, μόνο και μόνο επειδή τα είδα στο scripto.

Και μία συμπλήρωση σχετικά με την προτάσή μου
===============================
Παλιότερα είχα επικοινωνήσει τηλεφωνικά με το συγχωρεμένο τον Μητσάκη, την κα Αστεριάδου, τον κ. Φωτεινό, την κα Χατζοπούλου την οποία και συνάντησα και άλλους που δεν θα αναφέρω. Με τον Μητσάκη γίναμε σχεδόν φίλοι, χωρίς να ιδωθούμε ποτέ.
Η εμπειρία που αποκόμισα ήταν ότι, στους παλιούς αρκεί να αισθάνονται ότι τα τραγούδια τους τραγουδιώνται ακόμα. Σε μένα, ήταν πρόθυμοι να δώσουν ότι τους ζήτησα.
 

gozilla

  • Επισκέπτης
Επαφή με τον Βασίλη
« Απάντηση #3 στις: 09/05/03, 13:03 »
Το e-mail μου είναι gozilla@pathfinder.gr
Βασίλη, παρακαλώ στείλε e-mail ώστε να αποκτήσουμε επαφή.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
χμμ.. ενδιαφερουσες οι αποψεις σου gozilla... Κι εγω πιστευω οτι θα σκεφτουν λογικα και εξυπνα οι δημιουργοι (κατι που αμφιβαλλω για την ΑΕΠΙ), το προβλημα ομως ειναι οτι καποιοι, πολλοι ή λιγοι, ειναι "δεμενοι" με συμβολαια και δεν μπορουν να παραχωρησουν δικαιωματα χρησης... Βασικα αυτο υποθετω... Διορθωσε με αν κανω λαθος.
Εγω εχω μαζεψει URL απο επισημα site καλλιτεχνων, εχω να μαζεψω κι αλλα... εχω σχεδον ετοιμασει ενα mail για να τους στειλω... Δεν ελπιζω πολλα... αλλα οτι ψαρεψουμε ;) Τα στοιχεια που εχεις σιγουρα θα ειναι χρησιμα...
Τα υπολοιπα μεσω email...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
12677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/14, 18:49
από Βραζίλης
4 Απαντήσεις
5659 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/11, 12:27
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
12 Απαντήσεις
5615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 23:38
από efi037
18 Απαντήσεις
10635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 21:12
από AderfiTouEleous
16 Απαντήσεις
13528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/22, 18:35
από ToriniMagician
2 Απαντήσεις
10091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 16:40
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
4160 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/15, 01:43
από krios80
2 Απαντήσεις
7489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/16, 10:28
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
5710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/16, 13:42
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
5427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/17, 18:37
από krios80