Αποστολέας Θέμα: Killswitch pedal?  (Αναγνώστηκε 5614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Killswitch pedal?
« στις: 10/06/09, 16:40 »
Γεια χαρά!! Σκέφτομαι να φτιάξω ένα killswitch (βλ. Tom Morello, Matt Bellamy κλπ).. Όμως δε θέλω να πειράξω την κιθάρα μου οπότε λέω να φτιάξω ένα κουτάκι με διακοπτάκι που θα ελέγχω με το χέρι μου..

Το κύκλωμα πρέπει να είναι πολύ απλό.. ίσως το πιο απλό κύκλωμα ever.. :P Και passive φυσικά..
Μπορεί κανείς να μου πει τι θα χρειαστώ και πού θα βρω το χαρακτηριστικό killswitch διακοπτάκι?
Αν δεν κάνω λάθος, αυτά που χρειάζομαι είναι: κουτί, 2 θηλυκά jacks, διακοπτάκι, καλώδια, κολλητήρι. Θέλω τπτ άλλο?

Τέλος, υπάρχει και η λύση να χρησιμοποιήσω απλά ένα bypass πεταλάκι χωρίς μπαταρία.. :P Απλά δε βολεύει το switch, διαφορετικά θα ήταν μια χαρά..

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #1 στις: 10/06/09, 18:30 »
Δε βλέπω το λόγο να μη σε βολεύει ένα killswitch σε μορφή ποδοδιακόπτη. Εγώ το πετυχαίνω με bypass. Eκτός φυσικά αν θες να έχεις πολύ γρήγορες διακοπές στο σήμα σου, που μάλλον αυτό θέλεις.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #2 στις: 10/06/09, 18:50 »
Ναι, θέλω πολύ γρήγορες διακοπές, άκου για παράδειγμα το know your enemy από r.a.t.m.. Κάτι τέτοιο δεν μπορώ να το πετύχω χρησιμοποιώντας ένα κοινό bypass πετάλι.. Με την καμία..  :P

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #3 στις: 10/06/09, 19:03 »
Το killswitch διακοπτάκι δεν είναι τίποτα παραπάνω από έναν διακόπτη on-on με τρεις ακροδέκτες ή έναν on-off με δύο ακροδέκτες. Παίρνεις λοιπόν το κουτάκι σου, του τοποθετείς διακόπτη (μην τσιγκουνευτείς γιατί θα σου μείνει στο χέρι πολύ σύντομα...) και βύσματα και κάνεις τα εξής: παίρνεις το σήμα από το βύσμα του input και το κολλάς στον ένα ακροδέκτη του διακόπτη. Κολλάς ένα δεύτερο καλώδιο στον άλλο ακροδέκτη του διακόπτη και το ενώνεις με το σήμα του output. Αυτό που μένει είναι να περάσεις ένα καλώδιο στις γειώσεις των βυσμάτων και είσαι ok ;). Να σημειώσω ότι αν βάλεις on-on διακόπτη θα χρησιμοποιήσεις οπωσδήποτε τον μεσαίο ακροδέκτη για το ένα καλώδιο. Αυτά :D
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #4 στις: 11/06/09, 09:41 »
Το killswitch διακοπτάκι δεν είναι τίποτα παραπάνω από έναν διακόπτη on-on με τρεις ακροδέκτες ή έναν on-off με δύο ακροδέκτες. Παίρνεις λοιπόν το κουτάκι σου, του τοποθετείς διακόπτη (μην τσιγκουνευτείς γιατί θα σου μείνει στο χέρι πολύ σύντομα...) και βύσματα και κάνεις τα εξής: παίρνεις το σήμα από το βύσμα του input και το κολλάς στον ένα ακροδέκτη του διακόπτη. Κολλάς ένα δεύτερο καλώδιο στον άλλο ακροδέκτη του διακόπτη και το ενώνεις με το σήμα του output. Αυτό που μένει είναι να περάσεις ένα καλώδιο στις γειώσεις των βυσμάτων και είσαι ok ;). Να σημειώσω ότι αν βάλεις on-on διακόπτη θα χρησιμοποιήσεις οπωσδήποτε τον μεσαίο ακροδέκτη για το ένα καλώδιο. Αυτά :D


Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι τα διακοπτακια αυτα μπορει να τα βρει απο μαγαζι με ηλεκτρολογικο/ηλεκτρονικο hardware, εκει που τα πουλαν "χυμα". Σωστα?

Και κατι ετσι ενδιαφερον στο θεμα του killswitch:



Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #5 στις: 11/06/09, 12:16 »
Σωστά ;). Θέλει προσοχή όμως γιατί η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που θα βρει δεν είναι σχεδιασμένη για τόσο σκληρή χρήση...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #6 στις: 11/06/09, 12:51 »
wow, καταρχάς ευχαριστώ και τους 2 σας!! :D Το διακοπτάκι αποφάσισα πως θα είναι καλύτερο αν είναι σαν αυτό του τύπου στο βίντεο.. Ελπίζω να βρω..

teo να σε ρωτήσω κάτι... Η συνδεσμολογία δεν είναι η πολύ απλή που επισυνάπτω? Ή κάνω λάθος κάπου?



Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #7 στις: 11/06/09, 13:33 »
wow, καταρχάς ευχαριστώ και τους 2 σας!! :D Το διακοπτάκι αποφάσισα πως θα είναι καλύτερο αν είναι σαν αυτό του τύπου στο βίντεο.. Ελπίζω να βρω..

teo να σε ρωτήσω κάτι... Η συνδεσμολογία δεν είναι η πολύ απλή που επισυνάπτω? Ή κάνω λάθος κάπου?




Η συνδεσμολογία σου είναι μια χαρά (υποθέτω ότι το καλώδιο που ενώνει τους διακόπτες είναι η γείωση). Ίσως εγώ να σε μπέρδεψα με τους διακόπτες, ήθελα απλά να σημειώσω ότι στην περίπτωση του on-on διακόπτη θα έμενε ένα ποδαράκι από τα ακριανά αχρησιμοποίητο.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #8 στις: 11/06/09, 13:58 »
Αχα, οκ, thanks!! :)

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #9 στις: 11/06/09, 14:16 »
Το διακοπτάκι αποφάσισα πως θα είναι καλύτερο αν είναι σαν αυτό του τύπου στο βίντεο..


 Η γνώμη μου είναι να χρησιμοποιήσεις κανονικό διακόπτη (toggle switch), παρέχει καλύτερο έλεγχο από αυτόν που χρησιμοποιεί το παιδί στο video. Η διαφορά αυτού στο video έγκειται στο ότι πρόκειται για momentary switch, δηλαδή για διακόπτη που κόβει το κύκλωμα μόνο για όσο είναι πατημένος... Περί ορέξεως βέβαια... Ό,τι σε βολεύει καλύτερα ;) ;)
 
Διακόπτες και ψιψιψόνια εδώ σε αυθονία http://www.banzaieffects.com/Switches-c-244.html, αξιόπιστο μαγαζί και με καλές τιμές ;) ;)
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #10 στις: 11/06/09, 14:47 »
teo.gp έχεις απόλυτο δίκιο, μετά το σκέφτηκα.. :P Θα το τσεκάρω το μαγαζί, αν και θα προτιμούσα να αγοράσω από εδώ.. :-\ Thanks όπως και να χει.. :D

Α, μια τελευταία απορία.. Από τα διακοπτάκια που έχει, άλλα είναι on/on και άλλα on/off/on.. Τα πρώτα με ενδιαφέρουν?


Μαρκελάκι είσαι σωστός.. Αλλά έχω την κλασική στρατ (volume - tone - tone).. :P


Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #11 στις: 11/06/09, 15:17 »
Σε ενδιαφέρουν τα on-on και τα on-off. Και τα on-off-on θα δουλέψουν αλλά αυτά έχουν τρεις θέσεις και δεν θα είναι ευκολόχρηστα αφού η μία θέση θα σου είναι άχρηστη και θα σε μπερδεύει.
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #12 στις: 11/06/09, 15:20 »
Σωστά ;). Θέλει προσοχή όμως γιατί η συντριπτική πλειοψηφία αυτών που θα βρει δεν είναι σχεδιασμένη για τόσο σκληρή χρήση...

Ναι σιγουρα, μου εχει τυχει πολλες φορες να παιρνω, ξερεις, απο τα φθηνα του μαγαζιου (τι φθηνα δηλαδη, 50 λεπτα διαφορα) και να σπαν, να μην δουλευουν, να χαλαν..

Αν προσεξεις αυτο που παρεις πιστευω εισαι καλυμενος. Και επιπλεον μπορεις να ζητησεις νομιζω να το δοκιμασεις επι τοπου για το αν δουλευει, ειδικα στα led, πυκνωτες κλπ το συνηθιζουν.

Παρεπιπτωντος νομιζω διακοπτακι σαν αυτου στο βιντεο θα κανει πιο πολυ στην περιπτωση του gers, αφου θελει και μορελο κολπα. ;) Περι ορεξεως οπως λεει και ο teo.gp....

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #13 στις: 11/06/09, 15:34 »
teo.gp ευχαριστώ ξανά.. ;D



Παρεπιπτωντος νομιζω διακοπτακι σαν αυτου στο βιντεο θα κανει πιο πολυ στην περιπτωση του gers, αφου θελει και μορελο κολπα. ;)
Χμμ.. Μάλλον το toggle switch είναι πιο βολικό από το momentary.. Άκου π.χ. το know your enemy ή το wake up στα σημεία με το killswitch και χτύπα ρυθμικά το δάχτυλό σου στο τραπέζι στις παύσεις.. Όχι τόσο βολικό, ε? ;) :P

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #14 στις: 28/06/09, 00:39 »
παντως αν δεν το βαλεις πανω στην κιθαρα θα ειναι λιγο δυσκολο να το ελεγχεις (και να κανεις και το κομματι σου ταυτοχρονα  :P ), εκτος αν το ενσωματοσεις πανω στο καρφι του καλωδιου η κατι τετοιο  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #15 στις: 29/06/09, 12:37 »
παντως αν δεν το βαλεις πανω στην κιθαρα θα ειναι λιγο δυσκολο να το ελεγχεις (και να κανεις και το κομματι σου ταυτοχρονα  :P ), εκτος αν το ενσωματοσεις πανω στο καρφι του καλωδιου η κατι τετοιο  ;D

+++++
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #16 στις: 30/06/09, 02:45 »
Βγάλε το ένα tone και βάλτο πάνω στην κιθάρα  :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Killswitch pedal?
« Απάντηση #17 στις: 30/06/09, 11:28 »
Μπορείς επίσης να αγοράσεις ένα διακοπτάκι με επίπεδη βάση, για να μπορείς να το "κολλήσεις" πάνω στη κιθάρα (με "τσίχλα", ή ταινία διπλής όψης..). Θα πρέπει να βγάζεις ένα καλωδιάκι μέσα από το βύσμα του καλωδίου της κιθάρας, να πηγαίνει στο διακοπτάκι, και μετά ένα δεύτερο καλώδιο θα φεύγει από το διακοπτάκι για να μπαίνει στο βύσμα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/04, 05:04
από I_Of_The_Storm
3 Απαντήσεις
2298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/06, 19:26
από FoZzZ
9 Απαντήσεις
4765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/07, 20:28
από philip the great
New pedal

Ξεκίνησε από PossessedB.E. « 1 2 » Εφέ

25 Απαντήσεις
7224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 01:52
από master of puppets
1 Απαντήσεις
1888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/09, 00:25
από Serviani
5 Απαντήσεις
3184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 12:30
από lunatic
fuzz pedal...

Ξεκίνησε από mitsosfrusciante Εφέ

3 Απαντήσεις
2460 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/09, 15:59
από indie-anos laternative
6 Απαντήσεις
3822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/15, 15:38
από AnimaPura
1 Απαντήσεις
2869 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/15, 09:10
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/19, 13:16
από Stratos VR