Αποστολέας Θέμα: Eq Pedal  (Αναγνώστηκε 7887 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Eq Pedal
« στις: 24/01/10, 00:26 »
Γεια σας παιδες... Σκεφτομουν να παρω ενα eq πεταλι για να τονισω/κοψω καποιες συχνοτητες και για να το χρησιμοποιησω ολιγον τι ως boost. Δεν ειμαι και πολυ ειδημων στα πεταλια... Να φανταστειτε 15 χρονια που παιζω 3 περασαν απο τα χερια μου, ενα wylde overdrive, ενα Μεταλ Ζωον (εφηβικα χρονια) και ενα short timer delay της Rocktron. Εχω εναν ashdown fallen angel 60w full λαμπα. Να παρω graphic η parametric equalizer??? η και τα 2 οπως εχω δει κατα καιρους? και πως να το/τα συνδεσω? front end η fx loop? και γιατι?   ::) ??? ::) ???
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #1 στις: 24/01/10, 12:31 »
Πάρε αυτό και θα με θυμηθεις : http://www.thomann.de/gr/mxr_m_108.htm (ΤΗΕ ΒΕST!!!!!). Αν δεν διαθέτεις τόσα τότε πάρε τον μικρό του αδερφό : http://www.thomann.de/gr/mxr_m_109_6bandeq.htm (Aπλα δεν εχει volume + gain boost  :-\). Και τα δύο εχω και ειμαι πολύ ικανοποιημένος.Eιχα και parametric αλλα εμένα προσωπικά με δυσκόλευε αρκετά μέχρι να πετύχω τον ήχο που ήθελα.Ως προς την σύνδεση βάλτω μετά το overdrive ή distortion (κιθάρα>>overdrive>>distortion>>eq.>>ενισχυτής).Τhat's It!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #2 στις: 24/01/10, 13:52 »
Αν μπορείς να διαθέσεις τα 130 Ευρώ που κοστίζει το ΜΧR Μ108 θα έλεγα να το προτιμήσεις γιατί ίσως είναι η καλύτερη επιλογή. Εξαιρετικά στιβαρή κατασκευή και λειτουργία χωρίς το θόρυβο που δημιουργούν άλλα EQ πετάλια. Αν πάλι θέλεις κάτι πιο φτηνό, υπάρχει το Βοss GE-7 και το πολύ καλό Artec SE-EQ8, το οποίο διατίθεται και σε έκδοση με κουρδιστήρι.

Όσο για τη σύνδεση, κι εγώ θα το έβαζα μπροστά από τον ενισχυτή (όχι στο FX loop) και μετά το overdrive ή το distortion. Πάντως υπάρχουν διάφορες απόψεις πάνω σε αυτό το θέμα, κάθε μια με τη δική της λογική. Δες αυτή τη συζήτηση, όπου είχαμε αναφερθεί γενικά στη σειρά τοποθέτησης των πεταλιών και συγκεκριμένα στην τοποθέτηση του EQ ως προς τα άλλα πετάλια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #3 στις: 24/01/10, 14:26 »
Παιρνω μια ιδεα τι μου λετε σιγα σιγα... ;D Βασικα δεν χρησιμοποιω overdrive/distorion πεταλια μονο το distortion του ενισχυτη οποτε οπως το εχω σκεφτει θα ηθελα 2 eq. Ενα μπροστα να το χρησιμοποιω σαν boost και να δινω εμφαση σε καποιες freqs και το αλλο στο fx loop για να κανω τις τελικες ρυθμισεις... Σκεφτομαι σωστα? Στο fx loop θα ηταν καλυτερο καποιο parametric eq απο καποιο graphic η το αντιθετο??? parametric μπροστα και graphic στο loop??? Kαι για να γινω πιο σαφης.... Το προβλημα μου ειναι οτι ο ενισχυτης μου εχει τοσο bottom end που στην ουσια ειναι αχρηστο....Να φανταστειτε εχω το ποτενσιομετρο του bass γυρω στο 2. Οσο το ανοιγω αντι να σφιγγουν τα μπασα απλα μπουκωνει ολο το συστημα... Αρα στην ουσια δεν εχω μπασα της προκοπης...(Θεμα κακου σχεδιασμου της Ashdown) Απο την αλλη ειχα σκεφτει και το modαρισμα του εν λογω ενισχυτη στο θεμα του bass section... αλλα ελεγα οτι με τα eq pedals θα την γλυτωνα την εγχειριση... Τι να πω? Εσεις τι θα κανατε?
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #4 στις: 24/01/10, 14:30 »
Νομίζω πως το θέμα δεν είναι το αν θα μπει "μπροστά" ή στο fx loop αλλά αν θα μπει πριν ή μετά την παραμόρφωση.. Αν χρησιμοποιείς πετάλι παραμόρφωσης, μετά από το πετάλι.. Αν χρησιμοποιείς την παραμόρφωση του ενισχυτή, στο fx loop..

Τα παραπάνω βέβαια για χρήση μετά την παραμόρφωση! Πολλοί το προτιμούν πριν οπότε δοκιμάζεις και βλέπεις, δυο συνδυασμοί είναι όλοι κι όλοι!



Όσο για το Artec eq+tuner, νομίζω είναι από τα πιο άχρηστα κιθαροπροιόντα που μπορεί να αγοράσει κανείς! Κι αυτό γιατί το κουρδιστήρι συνδέεται πάντα πρώτο στην αλυσίδα (ώστε να δέχεται όσο το δυνατόν καθαρότερο σήμα) ενώ καμιά φορά συνδέεται και σε άλλη διαδρομή με A/B switch. Αντίθετα, το eq όπως ειπώθηκε συνδέεται συνήθως μετά από αρκετά πετάλια... Χώρια ότι θα παρουσιάζει κι άλλες λειτουργικές δυσκολίες, μιας και υποτίθεται πως με ένα switch μπορείς να χειριστείς και το eq και το tuner... ???



Υ.Γ. Με πρόλαβες woodaki αλλά βαριέμαι να κάνω update στο ποστ... :P

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #5 στις: 24/01/10, 14:58 »
Eχω πάρει Artec equalizers (parametric & graphic) και δεν μπορω να τα συγκρίνω με το MXR Eq 10 band!Ειναι λίγο χαμηλά σε ποιότητα και έλεγχο!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #6 στις: 24/01/10, 15:15 »
Το MXR 6 band EQ δεν εχει volume,ωστοσο το ιδιο μπουσταρει τις συχνοτητες που χρησιμοποιεις...
Εγω το χρησιμοποιω για τα σολο...
Με αριστα αποτελεσματα... 

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #7 στις: 24/01/10, 15:29 »
Το MXR 6 band EQ δεν εχει volume,ωστοσο το ιδιο μπουσταρει τις συχνοτητες που χρησιμοποιεις...
Εγω το χρησιμοποιω για τα σολο...
Με αριστα αποτελεσματα... 
Το mxr 6 band σκοτώνει για την δουλειά που κάνει!!!Αλλά το 10 band ειναι απλά απίστευτο!!!Πολύ καλύτερο απο το Boss GE-7 και εντελώς αθόρυβο!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #8 στις: 24/01/10, 15:35 »
Eχω πάρει Artec equalizers (parametric & graphic) και δεν μπορω να τα συγκρίνω με το MXR Eq 10 band!Ειναι λίγο χαμηλά σε ποιότητα και έλεγχο!

Καμία αντίρρηση, εξάλλου είπα ότι το MXR είναι η καλύτερη επιλογή. Τα Αrtec όμως έχουν τη μισή τιμή, οπότε δεν μπορούμε να τα συγκρίνουμε ως όμοια μεγέθη. Και αν κάποιος έχει περιορισμένο προϋπολογισμό, θα πρέπει να κοιτάξει και τις πιο φτηνές επιλογές.

Όσο για το Artec eq+tuner, νομίζω είναι από τα πιο άχρηστα κιθαροπροιόντα που μπορεί να αγοράσει κανείς! Κι αυτό γιατί το κουρδιστήρι συνδέεται πάντα πρώτο στην αλυσίδα (ώστε να δέχεται όσο το δυνατόν καθαρότερο σήμα) ενώ καμιά φορά συνδέεται και σε άλλη διαδρομή με A/B switch. Αντίθετα, το eq όπως ειπώθηκε συνδέεται συνήθως μετά από αρκετά πετάλια... Χώρια ότι θα παρουσιάζει κι άλλες λειτουργικές δυσκολίες, μιας και υποτίθεται πως με ένα switch μπορείς να χειριστείς και το eq και το tuner... ???

gers, απ' ό,τι θυμάμαι το συγκεκριμενο πετάλι έχει ξεχωριστό διακόπτη για έλεγχο του tuner που κατά κάποιο τρόπο διαχωρίζει το tuner από το EQ. Όσο για την πρακτική του χρήση σε μια αλυσίδα, ίσως να έχεις δίκιο. Εγώ απλά το δοκίμασα μόνο του μπροστά σε έναν ενισχυτή γιατί έτσι σκεφτόμουν να το χρησιμοποιήσω ώστε να διαμορφώσω καλύτερα τον ήχο του ενισχυτή μου μια εποχή που δεν είχα άλλα πετάλια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #9 στις: 24/01/10, 15:40 »
Ρε παιδια εχω την εντυπωση πως τα Eq πεταλια ειναι απο τα πιο συσκολα πεταλια στην χρηση.εννοω οτι θελει γνωση.ισχυει?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #10 στις: 24/01/10, 15:57 »
Ρε παιδια εχω την εντυπωση πως τα Eq πεταλια ειναι απο τα πιο συσκολα πεταλια στην χρηση.εννοω οτι θελει γνωση.ισχυει?

Πειραματισμό θέλει. Σαν booster από την άλλη πολλά είναι σχεδόν plug 'n' play.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #11 στις: 24/01/10, 16:08 »
Πειραματισμό θέλει. Σαν booster από την άλλη πολλά είναι σχεδόν plug 'n' play.

Ακριβώς αυτό. Εγώ πιστεύω ότι σε κάνει να ψάξεις πολύ περισσότερο όλες τις πτυχές του ήχου σου. Σίγουρα χρειάζεται να περάσεις αρκετές ώρες δοκιμάζοντας ρυθμίσεις ώστε να βρεις τι ακριβώς μπορεί να κάνει το πετάλι για σένα ως προς τη διαμόρφωση του ήχου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #12 στις: 24/01/10, 16:16 »
ναι αλλα δεν θελει να ξερεις τι συχνοτητες να κοψεις/τονισεις...και για να ξερεις να το κανεις αυτο δεν πρεπει να ξερεις που "βρισκεις"αυτες τις συχνοτητες(δλδ μπασες κτλ κτλ).
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #13 στις: 24/01/10, 16:56 »
ναι αλλα δεν θελει να ξερεις τι συχνοτητες να κοψεις/τονισεις...και για να ξερεις να το κανεις αυτο δεν πρεπει να ξερεις που "βρισκεις"αυτες τις συχνοτητες(δλδ μπασες κτλ κτλ).

Μα γράφει πάνω το πετάλι ξεκινώντας από τα χαμηλά Hz (μπάσα) και ανεβαίνοντας, αριστερά προς δεξιά. Εκτός αν δε ρωτάς αυτό. Τώρα από τον πειραματισμό βρίσκεις τι κόβεις και τι ανεβάζεις, εξαρτάται τι σου ακούγεται καλύτερα. 
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #14 στις: 24/01/10, 17:09 »
Παντως φιλε woodaki αν σε ενδιαφερει να ''βγαινεις'' μπροστα σε ενα σολο τοτε αυτο μπορεις να το επιτυχεις και με πεταλι χωρις volume boost (οπως το μικρο EQ της MXR).
Απλα ανεβαζοντας λιγο τα μεσαια σου.


Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #15 στις: 24/01/10, 20:20 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα εγραψα στο 2ο post ακριβως τι σκεφτομαι και ποιοι ειναι οι προβληματισμοι μου...  ??? ??? ???
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #16 στις: 25/01/10, 10:29 »
... εχω σκεφτει θα ηθελα 2 eq. Ενα μπροστα να το χρησιμοποιω σαν boost και να δινω εμφαση σε καποιες freqs και το αλλο στο fx loop για να κανω τις τελικες ρυθμισεις... Σκεφτομαι σωστα? Στο fx loop θα ηταν καλυτερο καποιο parametric eq απο καποιο graphic η το αντιθετο??? parametric μπροστα και graphic στο loop???


Μερικές δικές μου σκέψεις στο θέμα σου:

1.   Χρηστικότητα: Το EQ είναι ένα από τα πιο χρήσιμα πετάλια που υπάρχουν. Πολλές φορές η “χροιά” που ψάχνουμε όταν θέλουμε να πετύχουμε ένα στόχο είναι σε πολύ μεγάλο βαθμό εξαρτώμενη από την μορφολογία του EQ. Θεωρώ τα παραμετρικά EQ λίγο too much για ένα κιθαριστικό setup (που δεν είναι σε rack) αλλά θεωρώ ένα (τουλάχιστον) graphic EQ είναι απαραίτητο.

2.   Που μπαίνουν: Πρώτον το EQ στην αρχή της αλυσίδας, είναι πολύ χρήσιμο για την διαμόρφωση της χροιάς που ταΐζει κατοπινά πετάλια overdrive/distortion οπότε με την έννοια αυτή είναι πολύ χρήσιμο. Δεύτερον το EQ στο effects loop είναι ιδιαίτερα χρήσιμο. Ισχύει ότι τα ρυθμιστικά των ενισχυτών είναι και αυτά ακριβώς πριν το effects loop οπότε φαίνεται να είναι πλεονασμός. Όμως ένα EQ με αρκετές μπάντες δίνει πολύ μεγάλη ευελιξία, ειδικά για την προσέγγιση του ήχου στόχου μας.

3.   Τι να πάρω: Εγώ έχω ένα MXR M 109 6-band και το έχω στο effects loop. Από το συγκεκριμένο πετάλι είμαι εξαιρετικά ευχαριστημένος. Όμως πιστεύω ότι εάν κάποιος θέλει να πάει σε πλήρη ευελιξία, θα συνιστούσα ένα MXR M 109 6-band λίγο μετά την κιθάρα (ίσως μετά το πρώτο buffer) το οποίο είναι υπεραρκετό για την διαμόρφωση της γενικής χροιάς που μπαίνει στα επόμενα πετάλια overdrive/distortion, και ένα MXR KFK 1 KERRY KING στο effects loop, για την απόλυτη ευελιξία της διαμόρφωση της τελικής χροιάς που θα δώσει και το τελικό αποτέλεσμα.

Το προβλημα μου ειναι οτι ο ενισχυτης μου εχει τοσο bottom end που στην ουσια ειναι αχρηστο....Να φανταστειτε εχω το ποτενσιομετρο του bass γυρω στο 2. Οσο το ανοιγω αντι να σφιγγουν τα μπασα απλα μπουκωνει ολο το συστημα... Αρα στην ουσια δεν εχω μπασα της προκοπης...(Θεμα κακου σχεδιασμου της Ashdown) Απο την αλλη ειχα σκεφτει και το modαρισμα του εν λογω ενισχυτη στο θεμα του bass section... αλλα ελεγα οτι με τα eq pedals θα την γλυτωνα την εγχειριση... Τι να πω? Εσεις τι θα κανατε?


Από την στιγμή που το Bass δεν κάνει την δουλειά που θέλεις (και είναι αναμενόμενο διότι ως ρυθμιστικό επηρεάζει μεγάλο εύρος συχνοτήτων) η καλύτερη λύση είναι ένα φίλτρο στο μεγάφωνο, που να κόβει τα πολύ χαμηλά (και πλαδαρά μπάσα) το οποίο θα δώσει την χροιά του σφιχτού μπάσου λίγο περισσότερο.

Κάτι τέτοιο έχω προτείνει σε αυτό το post με την διαφορά ότι εκεί θέλαμε να κόψουμε πρίμα και όχι μπάσα. Για απλό φίλτρο μπάσων ένας πυκνωτής σε σειρά με το μεγάφωνο θα μπορούσε κάνει όλη την δουλειά. Η εγκατάσταση είναι εξαιρετικά απλή, η δοκιμή πολύ εύκολη,  και το αποτέλεσμα πιστεύω σίγουρα θα σου δώσει κάτι καλύτερο από το να κόβεις όλη την μπάντα των μπάσων σου με το Bass.


« Τελευταία τροποποίηση: 25/01/10, 10:34 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #17 στις: 26/01/10, 00:04 »
Adriane περιμενα πως και πως την απαντηση σου γιατι ημουν σιγουρος οτι θα μου λυσει τα χερια... Μαλλον θα κινηθω προς τη λυση του eq εκτος και αν θες εθελοντικα να κανεις τα κολπα σου στον ενισχυτη μου γιατι εγω απο ηλεκτρικα αντε να αλλαξω καμια λαμπα (της ΔΕΗ) η να αλλαξω καμια μπαταρια στο τηλεκοντρολ της TV ξερω!!!! ;D ;D
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #18 στις: 26/01/10, 00:48 »
Παντως φιλε woodaki αν σε ενδιαφερει να ''βγαινεις'' μπροστα σε ενα σολο τοτε αυτο μπορεις να το επιτυχεις και με πεταλι χωρις volume boost (οπως το μικρο EQ της MXR).
Απλα ανεβαζοντας λιγο τα μεσαια σου.
Eτσι ακριβως  :up Τις upper midrange συχν.καλυτερα

Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #19 στις: 26/01/10, 13:55 »
Οπως βλεπεις ο Κ.Dee εχει και νοιζ-γκειτ μετα στην αλυσιδα  ;D
Εγω ενα ρακ ισοσταθμιστη 2χ15 περιοχων χρησιμοποιω (το ενα καναλι απο τα δυο δηλαδη) με το μπασο κυριως, και αυτο πιο παλια σε μετριους ενισχυτες εβλεπα οτι υπηρχε η αναγκη και το χρησιμοποιουσα, και καμια φορα στο ρακ της κιθαρας (πιο σπανια). Μια χαρα δουλεια εκανε, το μονο προβλημα ειναι αν θελεις να το βαλεις σε πεταλιερα... εχει και κουμπακι 6/12 ντεσιμπελ +/-.
Κατι τετοιο δηλαδη
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #20 στις: 26/01/10, 14:05 »
καλα τι θα χρησιμοποιουσες εσυ?κανα απλο πεταλακι?Μη σου πω οτι ειναι και μικρο για σενα :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #21 στις: 26/01/10, 14:30 »
Ειναι του πατερα μου και το ειχα ευκαιρο  ;D
Ενα φθηνο της Νεξτ ειναι, αγορασμενο απο ΝΑκα πριν πολλαααααα χρονια
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #22 στις: 26/01/10, 15:12 »
Jesus respect  :up

Το προσεξες οτι η "πανω" σειρα ειναι για λουπα ετσι? Για'αυτο παρατηρησες οτι το Noise Gate ειναι τελευταιο  :)

Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Eq Pedal
« Απάντηση #23 στις: 09/04/10, 11:51 »
Σκεφτειτε το εξης.

Ενας μαθηματικος μας ειπε οτι, μια συναρτηση, ειναι στην ουσια μια μηχανη του κιμα. Αν βαλεις κρεας θα βγαλει κιμα. Φυσικα πρεπει να βαλεις καλο κρεας για να βγει καλος ο κιμας.

Ο ενισχυτης ειναι, η μηχανη του κιμα.

Η κιθαρα και το παιξιμο ειναι το μοσχαρακι και το μπιφτεκι ειναι τα ηχεια (για αυτο θελει καλες καμπινες αν θες μπιφτεκωμενο ηχο!)


Ως εδω καλα.


Το που θα βαλεις eq ειναι μεγαλη ιστορια. Αν το βαλεις πριν τη μηχανη του κιμα, κατα βαση αλλαζεις το ιδιο σου το κρεας-σημα. Σα να θες να "βγαλεις" τα σκαρτα που λεμε. Ετσι η μηχανη του κιμα θα κανει καλυτερα τη δουλεια της.

Η προταση συνηθως ειναι να βγουν και λιγα μπασα και να ενισχυθουν λιγακι οι αλλες συχνοτητες. Εδω θελει προσοχη γιατι, αν ενισχυσεις πολυ καποιες συχνοτητες οπως μαντευει κανεις ο ηχοσ εστιαζει εκει και μοιαζει λιγακι με wah!!!(και αυτο πανω κατω ενα eq φιλτρακι που παει περα δωθε ειναι). Γενικα το να βγαζεις αφηνει τις αλλες συχνοτητες οκ...για να πανε στη μηχανη του κιμα.



Μπηκε λοιπον το κρεας και εγινε κιμας. Οταν πεφτει απο το στομιο, πριν to fx-loop και τον τελικο μπορει να ξαναμπει eq.
Στην πλειονοτητα των ενισχυτων εκει υπαρχει το bass mid treble επανω στον ενισχυτη...Αλλα για καλυτερο και διαφορετικο ελεγχο μπαινει καποιο γραφικο οπως αυτα που φαινονται στη λουπα και τα βαλανε τα παιδια επανω.


Οποτε για καλυτερα και σφικτοτερα μπασα, προτεινεται, η αναποδη μεθοδος ...κοψτε τα μπασα πριν τη μηχανη του κιμα, και μετα αφου γινει σουτζουκακι ενισχυστε τα στη loopα.  Πολλοι προτεινουν ενα αποτομο φιλτραρισμα στα 80-100hz με πεταλακι πριν τον ενισχυτη.




Μια les paul custom με πολυ μπαμπατσικο ηχο μπουμαριζε σε πολλους ενισχυτες. Κριμα, γιατι εχει πολυ ωραιο ηχο στο υπολοιπο φασμα. Με το πεταλακι eq χωρις να αλλαξει τον ηχο της, ο ιδιοκτητης ευχαριστηθηκε jazz με μπολικα σφικτα μπασα με τον τροπο αυτο.



Προς το παιδι με τον ashdown. Η εγχειρηση πιθανον να ειναι μια αλλαγη πυκνωτη της πλακας. Αλλα θα ειναι μονιμη. Αν γινεται και το αποφασισεις, τοτε ρωτα κανα τεχνικο αν μπορει να βαλει επιλογη πυκνωτη με διακοπτακι στο κυκλωμα και να πηγαινεις απο το στοκ στο μονταρισμενο χωρις προβλημα. Αλλα ενα πεταλακι eq με κομμενα μπασα πριν την παραμορφωση ουσιαστικα αλλαζει το ποσο των μπασσων που θα παραμορφωθουν και μαλλον γλυτωνεις κοψε ραψε και χρηματα, οποτε προτεινεται ανεπιφυλακτα.


Αλλο ενα σημειο προσοχης ειναι αν ταιριαζει στην καθε loopa το πεταλακι. Σε συνομιλια με ενα καταρτισμενο ατομο στον τομεα αυτο, μου προτεινε το boss GE7 στη λοοπα του mesa boogie μου (ο οποιος ως συγχρονος mesa δεν εχει το γραφικο ενσωματωμενο) ενω θα περιμενε κανεις οτι , εφοσον ειναι παραλληλη και δεχεται σηματα τυπου rack δε θα εκανε. Και ομως το boss εχει buffers και η loop δουλευει. Ενω ψηφιακα, χωρις buffers δε δουλεψαν καλα ακομη και σε σειριακες λουπες. Αν αυτες buffer ονται απο λαμπα τοτε θελει εξωτερικο buffer για να ταιριαξεις και την αντισταση (και οχι μονο το level).


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/04, 05:04
από I_Of_The_Storm
6 Απαντήσεις
4600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/04, 20:31
από Σιδηρόπουλος
9 Απαντήσεις
4791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/07, 20:28
από philip the great
New pedal

Ξεκίνησε από PossessedB.E. « 1 2 » Εφέ

25 Απαντήσεις
7250 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 01:52
από master of puppets
fuzz pedal...

Ξεκίνησε από mitsosfrusciante Εφέ

3 Απαντήσεις
2471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/09, 15:59
από indie-anos laternative
12 Απαντήσεις
5526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/11, 15:35
από Eagle Of Kamelot
Wah Wah pedal

Ξεκίνησε από Odyg2 Εφέ

20 Απαντήσεις
8172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/11, 21:33
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
2191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 17:31
από harrisxr650
2 Απαντήσεις
2142 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 16:41
από JACKSONMAN
Morley volume pedal

Ξεκίνησε από zeromancer Εφέ

2 Απαντήσεις
2011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/10, 10:35
από adr1anos