Αποστολέας Θέμα: Atomic Amplifire pedal  (Αναγνώστηκε 7216 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Atomic Amplifire pedal
« στις: 02/02/16, 11:59 »
Το έχει δοκιμάσει κανείς? Κυκλοφορει αρκετό καιρο και έχω διαβάσει τα καλύτερα για το modeling που πετυχαινει (για την τιμή και το μεγεθος του). Υποστηριζει MIDI, user cab impulses (εχει και δικά του αλλα μπορεις να του φορτωσεις 3rd party ή και δικά σου), και τα 3 footswitches του ειναι προγραμματιζομενα... Σε σχέση με τις πεταλιερες κοντα στη τιμη του, πχ pod HD 500X ή Boss GT100 πιστεύετε ότι έχει πιστότερους ήχους?


http://atomicamps.com/amplifire-pedal/
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #1 στις: 02/02/16, 13:26 »
Αν και από ό,τι φαίνεται έχει την υποστήριξη (ακόμα και paid, κάτι είναι και αυτό) του Englund και του Chapman, θεωρώ ότι είναι ένα ακόμα multi-fx pedal, το οποίο δεν έχει την λειτουργικότητα των Pod ή των ME. Ίσως ο ήχος του να αντισταθμίζει αυτή την αδυναμία.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #2 στις: 02/02/16, 13:59 »
τουλαχιστον στα βιντεο εχει πολυ καλους ηχους. Θα ελεγα οτι ειναι αρκετα αληθοφανες. Καμια σχεση με pod/gt

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #3 στις: 02/02/16, 14:17 »
Δεν ξέρω για το amplifire αλλά τον καιρό που ξεκίναγε ο Marc Gallo τα Studio Devil plugins ήταν πολύ μπροστά σε modelling απ'ότι κυκλοφορούσε και είχα εντυπωσιαστεί. Είχαμε μάλιστα και μια μικρή συνεργασία που κατέληξε σε κάποια demo μου (μπορεί και να είναι στη σελίδα της Studio Devil ακόμα).
Απ'ότι έχω καταλάβει από την τότε συνεργασία αλλά και από αυτά που διάβασα για το Amplifire, η φιλοσοφία είναι προς το λίγα (σχετικό είναι αυτό) και καλά. Δε νομίζω δηλαδή ότι θα σου κάνει για τα τρελά effect αλλά για καθημερινούς και χρήσιμους ήχους είναι πολύ καλό. Το ότι φορτώνει IRs είναι σημαντικότατο και νομίζω ότι έχει γενικά κάποιες έξυπνες πινελιές στην οργάνωση και την επεκτασιμότητά του πέρα από το πολύ καλό modelling.
Τα περισσότερα demo που είχα δει πάντως δεν νομίζω πως το κολάκευαν το προϊόν. Πιθανότατα να έχουν βγει πολύ καλύτερα τώρα. Αν κάποιος έχει βρει κάτι ωραίο ας το ποστάρει.

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #4 στις: 02/02/16, 18:06 »
εχει ωραια βιντεακια στο site ;)

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #5 στις: 02/02/16, 22:17 »
εχει ωραια βιντεακια στο site ;)


Τα είδα. Όντως καμία σχέση με αυτά που είχαν για μήνες στην αρχή. Μέχρι και το μεταλάδικο μου άρεσε (Θεός φυλάξοι, φτου φτου, σκόρδα κλπ).
Τα μαρσαλάδικα ειδικά φοβερά! (btw το πρώτο plugin που είχε βγάλει ο Gallo ήταν ένας σκέτος marshall που έσκιζε. BVC ή κάπως έτσι το λέγανε)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #6 στις: 02/02/16, 23:16 »
Κι εμένα μου φάνηκαν αρκετά πειστικά τα βίδεα αν και δε θα με έψηνε στην παρούσα φάση.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #7 στις: 02/02/16, 23:38 »
καλα ουτε εμενα...γενικα δε μαρεσει να ακουω την κιθαρα απο μονιτορ αλλα.....αν ανταποκρινεται στα πεταλια σαν κανονικος ενισχυτης, θα ειναι πολυ βολικο στα κουβαληματα...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #8 στις: 03/02/16, 12:34 »
Απ'όσο έχω διαβασει στα ξενα φορα, το συγκρινουν ακομα και με το axefx στην ποιοτητα ηχου & response... ειναι και πιο... ετοιμοπαραδοτο  ;D  βεβαια δεν εχει την ποικιλλια των ενισχυτων, πεταλιων, routing & ρυθμισεων του axefx, ομως ας μην ειμαστε και απληστοι  ;D (δεν νομιζω αλλωστε να σχεδιαστηκε για την ιδια χρηση οπως και το axefx)
 Χμμ, ενα τετοιο μαζι με ενα midi mate... >:D


EDIT: Φιλε Sfanfan, μηηηηηηηηπωως κατα τυχη το δοκιμασες στον Anderton που επισκεφθηκες να μας πεις hands-on γνωμη???  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 03/02/16, 12:42 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #9 στις: 03/02/16, 12:56 »
EDIT: Φιλε Sfanfan, μηηηηηηηηπωως κατα τυχη το δοκιμασες στον Anderton που επισκεφθηκες να μας πεις hands-on γνωμη???  ;D


Η αλήθεια είναι ότι το δοκίμασα στα γρήγορα με ακουστικά. Είχε ένα stand που το είχε ένα μαζί με διάφορα πετάλια για δοκιμές on the fly κιθάρων και φυσικά του ίδιου του προϊόντος. Πρώτον, ποτέ δεν μπόρεσα να παίξω με ακουστικά. Τίποτα δεν μου άρεσε με ακουστικά, ούτε το AxeFx να φανταστείς. Δύσκολο να σου πω δλδ άποψη. Όσον αφορά το menu του μου φάνηκε λίγο περίεργο, οπότε απλά έπαιξα με καναδυό ήχους που βρήκα έτοιμους. Δεν ακούστηκε άσχημο, καθόλου θα έλεγα, θεωρώ ότι σε full range ηχεία ή monitor, θα ακουγόταν 1000 φορές καλύτερα (δεν θυμάμαι τι ακουστικά είχαν όταν το άκουσα δυστυχώς). Οι ήχοι που άκουσα ήταν high gain και ένα καθαρό με πολλά modulations, δεν ξέρω τι ενισχυτές ήταν κτλ δεν έψαξα το menu ιδιαίτερα αλλά ήταν actually πολύ καλό. Σε συνθήκες live για direct στην κονσόλα ίσως είναι το καλύτερο value/money αυτή τη στιγμή.
White noise

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #10 στις: 03/02/16, 13:57 »
Θεωρητικά πρέπει να δένει τέλεια με τα FRFR monitors/cabs της Atomic (μόνο που είναι ακριβούλια τα άτιμα).
Όχι ότι με ενδιαφέρει φυσικά και μένα στην παρούσα φάση (πέρα από καναπεδοακουστικοπρακτισογρατζούνισμα πολυτελείας  ;D )

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #11 στις: 04/02/16, 13:58 »
Θεωρητικά πρέπει να δένει τέλεια με τα FRFR monitors/cabs της Atomic (μόνο που είναι ακριβούλια τα άτιμα).


Και εγω το πιστευω οτι τα FRFR monitors θα ειναι το ιδανικο "ταιρι", ομως πολλοι κατοχοι Kemper χρησιμοποιούν (για power amp/μονιτορ) τα Fender Mustang III V2 ως μια value for money λύση για να εχουν το "amp in the room" feeling... (Modeler preamp -> effect return του Mustang)... φορανε και το 12ρι Celestion  ;) .


Και εμενα παντως δεν μ'ενδιαφερει στην παρουσα (δυσκολη οικονομικα... ) φαση, κουβέντα να γίνεται, ειμαι και φουλ ικανοποιημενος απο την G3X μου, ομως το ατιμο το GAS δεν μ'αφηνει σε ησυχια...  ;D


By the way, μπραβο στον Sfanfan που μοιραζεται την εμπειρια του απο το (δυσευρετο στην Ελλαδα) μουσικό gear! :up



Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #12 στις: 04/02/16, 14:23 »
Προσωπικα,αν και μπασιστας,υπαρχουβ ωρες που ευχομαι να ειχα μια καμιπνα με ενα 8" η 2χ6" γιατι παιζω σε μικρο χορο και ο ηχος δεν "απλωνει" οποτε εαν επιχιριζα modeler+power amp+speakers θα πηγαινα σε κανα ζευγαρι studio.Ποσες φορες υπολογιζουμε σε τι χορο παιζουμε;εγω προσωπικα παντα το ξεχναω..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος jamesio

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #13 στις: 04/02/16, 15:14 »
ειμαι και φουλ ικανοποιημενος απο την G3X μου


@Kosthrash Επειδή μ'ενδιαφέρει η συγκεκριμένη πεταλιέρα μπορείς να μου πεις αν δουλεύει σωστά μπροστά από έναν λαμπάτο ενισχυτή; Δηλαδή, τα overdrive εφέ της αξίζουν μόνο όταν την δουλεύεις μόνη της ή συνεργάζονται σωστά με το preamp του ενισχυτή;
Επίσης, έχοντας τα πάντα μπροστά (overdrive, modulation, delay, reverb) δίνει σωστό ήχο στον ενισχυτή ή γίνεται λίγο βαβούρα; Μιλάμε πάντα για το καθαρό κανάλι.
Τέλος, συνδέοντας μια digital πεταλιέρα σε λαμπάτο ενισχυτή τον χρωματίζει τόσο που χάνεις αυτόν τον "λαμπάτο" ήχο;
Thanks.
Where would rock 'n' roll be without feedback?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Atomic Amplifire pedal
« Απάντηση #14 στις: 04/02/16, 16:21 »
ειμαι και φουλ ικανοποιημενος απο την G3X μου


@Kosthrash Επειδή μ'ενδιαφέρει η συγκεκριμένη πεταλιέρα μπορείς να μου πεις αν δουλεύει σωστά μπροστά από έναν λαμπάτο ενισχυτή; Δηλαδή, τα overdrive εφέ της αξίζουν μόνο όταν την δουλεύεις μόνη της ή συνεργάζονται σωστά με το preamp του ενισχυτή;
Επίσης, έχοντας τα πάντα μπροστά (overdrive, modulation, delay, reverb) δίνει σωστό ήχο στον ενισχυτή ή γίνεται λίγο βαβούρα; Μιλάμε πάντα για το καθαρό κανάλι.
Τέλος, συνδέοντας μια digital πεταλιέρα σε λαμπάτο ενισχυτή τον χρωματίζει τόσο που χάνεις αυτόν τον "λαμπάτο" ήχο;
Thanks.


Αν και λιγο off-topic εδω, θα σου πω απλα οτι η G3X εχει επιλογη να προσαρμοσει τους αλγοριθμους της αναλογως το πώς θα την συνδεσεις με τον ενισχυτη σου, πχ μπροστα απο τον ενισχυτη, κατευθειαν στον τελικο (απο effects return), κατευθειαν στο PA κτλ. Αν και δεν τη δουλευω μπροστα απο λαμπάτο, πιστευω οτι θα ακουγεται μια χαρα (οκ, με λιγο tweaking, αν και παιζει ρολο ποιον ενισχυτη εχεις και πώς δεχεται γενικα τα πεταλια μπροστα του, οποτε χρειαζεται οπωσδηποτε δοκιμη με τον δικο σου ενισχυτη...) Οσο για τον χρωματισμο, αν παιρνεις τον/τους ηχους σου απο την πεταλιερα, τοτε δεν θα επιθυμεις να σου χρωματισει τιποτα τον ηχο σου, οποτε κοιτας για FRFR ή οσο το δυνατον πιο ουδετερο τελικο/μεγαφωνα. Αν τη πεταλιερα τη θες μονο για τα εφε χρονου/ modulation, τοτε don't worry  ;)  (ολα αυτα για ερασιτεχνικη χρηση, για επαγγελματικη καλυτερα να ψαξεις για πεταλιερα που υποστηριζει συνδεσμολογια 3CM - η G3X δεν υποστηριζει). My 2 cents  ;D




EDIT: Φιλε Jamesio, ότι θες να με ρωτησεις για την Zoom G3X στειλε μου πμ, θα χαρω να σε βοηθησω!
« Τελευταία τροποποίηση: 05/02/16, 12:04 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
6961 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/06, 13:11
από loudness
1 Απαντήσεις
1662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/05, 01:35
από kiseichukan
New pedal

Ξεκίνησε από PossessedB.E. « 1 2 » Εφέ

25 Απαντήσεις
7252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 01:52
από master of puppets
3 Απαντήσεις
2252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/09, 08:54
από Snowy
17 Απαντήσεις
5637 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 11:28
από Βραζίλης
fuzz pedal...

Ξεκίνησε από mitsosfrusciante Εφέ

3 Απαντήσεις
2473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/09, 15:59
από indie-anos laternative
Eq Pedal

Ξεκίνησε από woodaki Εφέ

23 Απαντήσεις
7891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/10, 11:51
από tech21man
Wah Wah pedal

Ξεκίνησε από Odyg2 Εφέ

20 Απαντήσεις
8174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/11, 21:33
από Alex_Under
Malmsteen DOD pedal

Ξεκίνησε από theodoropoulos Εφέ

8 Απαντήσεις
4355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/11, 17:58
από theodoropoulos
12 Απαντήσεις
12311 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/13, 15:42
από dottv