Αποστολέας Θέμα: Ποιο midi floor board;  (Αναγνώστηκε 4468 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ποιο midi floor board;
« στις: 01/11/15, 01:31 »
Ξημερώματα Κυριακής, -καλό μήνα by the way guys- και εκεί που την έψαχνα μόνος είπα να κάνω ένα θέμα. Πρέπει να είμαι από τους λίγους που έχουν μείνει στην εποχή των rack. Τελευταία έφτιαξα ένα σύστημα το οποίο αποτελείται από Marshall 50/50 τελικό, JMP1 preamp και TC Electronics Gforce fx unit. Πάρα πολύ ωραία μέχρι εδώ. Το θέμα μου είναι το εξής. Δεν έχω ξαναμπλέξει με midi και θέλω να μπορέσω να συνδέσω μέσω midi, preamp και fx unit ώστε να μπορέσω να φτιάξω presets.
 
Ψάχνω κάποιο midi floor board που να έχει τα παρακάτω 3 χαρακτηριστικά:


1. Να είναι όσο πιο απλό γίνεται στον προγραμματισμό του
2. Να είναι φτηνό (μεταχειρισμένα κτλ εννοείται μέσα)
3. Να είναι σχετικά μικρό σε όγκο


Δεν με ενδιαφέρει να έχει expression pedals για το λόγο ότι το μόνο που θέλω είναι να αλλάζω presets τπτ άλλο. Έχω δουλέψει με το Roland FC300 το οποίο έχω σε ένα άλλο σύστημα rack (το οποίο δεν το προγραμμάτισα ο ίδιος) και αν και είναι σχετικά εύκολο κτλ, είναι τέρας και δεν βολεύει καθόλου στις μετακινήσεις.


Από ότι είδα στο νετ, κάτι σε rocktron midimate, ή και ακόμα μικρότερο (σαν όγκος) θα ήταν μια χαρά. Τώρα από τιμές, προγραμματισμό κτλ δεν ξέρω τι λένε.


Τι λέτε;


« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/15, 12:35 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ποιο midi floor board;
« Απάντηση #1 στις: 02/11/15, 02:31 »
Πάρε το Midimate είναι ότι καλύτερο για όσα περιέγεαψες.. και αν και βλέπω μία αποφυγή της πολυπλοκότητας, μείνε ήσυχος ότι έχει όλη την λειτουργικότητα που θα χρειαστής, όταν με το καλό καταλαβαίνεις περισσότερα γύρω από το Midi.

Εγώ λειτουργώ με το Midimate τον ενισχυτή, και ακόμα 3 ψηφιακές συσκευές, όλες σε ξεχωριστά κανάλια Midi, η κάθε μία με τα δικά της preset για κάθε πάτημα μνήμης στο Midimate.

Παράληλα έχω και αυτά, τα οποία είναι επικουρικά:
http://www.thomann.de/gr/tech_21_midi_mouse.htm
http://www.thomann.de/gr/tech_21_midi_moose.htm
..δεν είναι αυτό που λέμε συνολική λύση, το moose είναι καλό για αρχή, αλλά είναι πολύ απλό και σύντομα θα το ξεπεράσεις.
..αν θέλεις κάτι ρώτα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ποιο midi floor board;
« Απάντηση #2 στις: 02/11/15, 10:22 »
Καλημερα και Καλό Μηνα!


Δεν ειχες και το Behringer midi floarboard? Ποιο ειναι, το FCB1010 μήπως?
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιο midi floor board;
« Απάντηση #3 στις: 02/11/15, 11:06 »
Καλημερα και Καλό Μηνα!


Δεν ειχες και το Behringer midi floarboard? Ποιο ειναι, το FCB1010 μήπως?



Ναι το αγόρασα μαζί με την FCB1010 της Behringer, το θέμα είναι ότι όμως έχει γίνει κάποια αλλαγή σε κάποιο chip (Eureka PROM)της πεταλιέρας και δουλεύει μόνο με το GForce. Επικοινώνησα και με τον κατασκευαστή του chip και μου το επιβεβαίωσε, είναι η πρώτη γενιά του chip που δεν ελέγχει 2 devices μαζί. αλλά μόνο τα γνωστά fx units της TC Electronics.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/15, 12:10 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιο midi floor board;
« Απάντηση #4 στις: 02/11/15, 11:18 »
Πάρε το Midimate είναι ότι καλύτερο για όσα περιέγεαψες.. και αν και βλέπω μία αποφυγή της πολυπλοκότητας, μείνε ήσυχος ότι έχει όλη την λειτουργικότητα που θα χρειαστής, όταν με το καλό καταλαβαίνεις περισσότερα γύρω από το Midi.

Εγώ λειτουργώ με το Midimate τον ενισχυτή, και ακόμα 3 ψηφιακές συσκευές, όλες σε ξεχωριστά κανάλια Midi, η κάθε μία με τα δικά της preset για κάθε πάτημα μνήμης στο Midimate.

Παράληλα έχω και αυτά, τα οποία είναι επικουρικά:
http://www.thomann.de/gr/tech_21_midi_mouse.htm
http://www.thomann.de/gr/tech_21_midi_moose.htm
..δεν είναι αυτό που λέμε συνολική λύση, το moose είναι καλό για αρχή, αλλά είναι πολύ απλό και σύντομα θα το ξεπεράσεις.
..αν θέλεις κάτι ρώτα.





Δεν ξέρω πώς να ξεκινήσω βασικά. Η μόνη μου εμπειρία με midi είναι όταν χρησιμοποιήσα τη Roland FC300 για να ελέγχω το Eleven Rack, το οποίο ήταν πολύ απλό γενικά, καθώς το μόνο που είχα να κάνω ήταν να ορίζω ποιο footswitch θα κάνει bypass τι. Έβλεπα από το elevan Rack ποιο είναι το cc number του εκάστοτε fx ή οτιδήποτε άλλο που ήθελα και το όριζα σε ένα switch.
Πώς κάνω 2 ξεχωριστά units να επικοινωνούν, με ένα πάτημα να αλλάζουν preset σε Gforce και JMP1 εκεί δεν ξέρω πώς θα το πετύχω.


Αλλά ξεκινάει ότι θα χρειαστώ πρώτα ένα midi board για να τα κάνω. Το midimate το βρήκα και μεταχειρισμένο οπότε μάλλον για εκεί θα πάω. Έχω και ένα φίλο που έχει διαθέσιμη μία FCB1010. @adr1anos το έχεις δουλέψει;  Αν ναι πιο από τα 2 προτείνεις; Αυτό ή το mate; Και εννοείται με τα capital controls πάω είτε για μεταχειρισμένο είτε για καινούργιο εντός Ελλάδας (σε εξαιρετική περίπτωση αγορά καινούργιου).


Αυτό το tech21 midi mouse; Πώς προγραμματίζεται; Είναι εύκολο;
White noise

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ποιο midi floor board;
« Απάντηση #5 στις: 02/11/15, 12:52 »
To FCB1010 αν και πιο φθηνό, προγραμματιστικά δεν με κάλυπτε και επιπλέον είναι και κτήνος, οπότε προτίμησα το Midimate, το οποίο btw παίρνει και Exp pedal αν θέλεις.

Το Mouse είναι ότι πιο απλό υπάρχει, αλλά μηδέν ευελιξία, το Moose είναι καλύτερο διότι αλλάζει banks αλλά και πάλι δεν προγραμματίζεται. Σε σχέση με το Midimate που μπορεί να στείλει 5 διαφορετικά ProgramChanges σε 5 διαφορετικές συσκευές σε 5 διαφορετικά κανάλια Midi με κάθε ΕΝΑ πάτημα Fsw, αυτά τα πετάλια είναι πρωτόλεια.

Επίσης το Midimate έχει ένα Mode λειτουργίας, κατά το οποίο τα κάτω 5 fsw μπορούν να λειτουργήσουν ως ανωτέρω, για αλλαγές σε presets μέσω ProgramChanges, ενώ τα 5 πάνω μπορούν να στέλνουν ControlChanges ώστε να ανάβεις/σβήνεις εφέ, πετάλια, ή και παραμέτρους από τρέχοντα εφε που έχεις ενεργοποιημένα.

Αν ακούγονται πολύπλοκα, ξέρω πράγματι είναι, αλλά όταν κάτσεις και σκεφτείς πως ακριβώς θέλεις να λειτουργείς τον εξοπλισμό σου, ένα πετάλι με ευελιξία θα κάνει όλη την διαφορά.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/15, 13:03 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιο midi floor board;
« Απάντηση #6 στις: 02/11/15, 15:44 »
Το midimate τότε είναι η καλύτερη επιλογή μου όπως τα βλέπω. Θα ψάξω το manual για να ρίξω μια πρώτη ματιά, πιθανότατα θα τα βρω σκούρα και θα χρειαστώ την βοήθεια σου όταν έρθει η ώρα του setup.


Σε πρώτη φάση με ενδιαφέρει να μπορέσω να οργανώσω τα presets μου ώστε JMP1 και Gforce να καλούν τα αντίστοιχα που θέλω. Από εκεί και πέρα, θα δω τι θα μπορέσω να κάνω όσον αφορά παράλληλο fx on/off μέσα σε banks, χρήση Expression για delay mix, volume κτλ.
White noise

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ποιο midi floor board;
« Απάντηση #7 στις: 18/11/15, 18:29 »
-Update

Ψάχνοντας αυτό το διάστημα για Midimate τελικά δεν βρήκα κάτι στην εγχώρια αγορά, ούτε σε μεταχειρισμένο, οπότε πήγα σε μία άλλη λύση, την οποία δεν την ήξερα, και ακούει στο όνομα Roland FC200, από ότι καταλαβαίνω είναι παλιότερη και απλούστερη έκδοση της FC300. Την βρήκα μεταχειρισμένη και την περιμένω. Ένας λόγος ακόμα που προτιμούσα αυτή, είναι ότι το GForce προεγκατεστημένη στο σύστημα του, οπότε λογικά την κουμπώνω και με το Gforce πρέπει να επικοινωνεί κανονικά.

Μένει να έρθει με το καλό και να την δοκιμάσω.

Thanks για τη βοήθεια σε όλους, θα έχω update μόλις έρθει και τη δοκιμάσω κτλ. Ελπίζω να είναι λίγο πιο εύκολο από ότι φαντάζει το όλο midi θέμα.
White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
26467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/06, 18:37
από lentas
Midi

Ξεκίνησε από Evangelos 123 Εφέ

1 Απαντήσεις
2605 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/08, 01:38
από Jezus
2 Απαντήσεις
2785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 14:32
από JP.M
Floor POD Simple

Ξεκίνησε από apressas « 1 2 » Εφέ

30 Απαντήσεις
8866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/09/08, 02:23
από GreekDudeCovers
26 Απαντήσεις
12060 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/10, 01:02
από zeromancer
0 Απαντήσεις
1575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/09, 10:18
από Alex_Under
0 Απαντήσεις
2098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/12, 13:32
από guitalele
3 Απαντήσεις
6673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/16, 18:19
από atav (φλουτσ)
1 Απαντήσεις
7175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/23, 19:25
από Kasey00
1 Απαντήσεις
5740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/19, 12:11
από saved