Αποστολέας Θέμα: Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570  (Αναγνώστηκε 5525 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570
« στις: 17/06/08, 15:54 »
Ψάχνομαι για προενισχυτή rack για να αντικαταστίσω το PSA 1.1 που έχω τώρα (με το οποίο είμαι πολύ ευχαριστημένος παρ'ολο που δεν είναι λαμπάτο).

Δοκίμασα κανά δυό φορές το Triaxis της Mesa/Boogie αλλά δεν εντυπωσιάστηκα. Ξέρω πως θεωρείται κορυφή, αλλά δυστηχώς παρ' όλο που ήθελα πολύ να μου αρέσει, κάτι δεν μου πήγαινε καλά...

Τέλως πάντων, αφού απέρριψα το Triaxis κοιτάω τώρα τις επόμενες εναλλακτικές και έχω καταλήξει στις εξής δύο:

1. Engl E-570
2. Randall RM-4

Για τον Engl έχω διαβάσει καλά σχόλια, και θα τον δοκιμάσω τον επόμενο μήνα που θα τον έχει διαθέσιμο ο Λογοθέτης. 

Τον Randall άρχισα να τον εξετάζω μόλις την περασμένη εβδομάδα, όπου χάζευα μια διαφήμιση του καινούργιου ενισχυτή που έβγαλε ο Kirk Hammet με την Randall, ο οποίος φοράει τρία modules κατασκευασμένα ειδικά γι΄αυτόν.

Μια και μου αρέσει ο ήχος των Μetallica (και δεν κατάφερα να τον ακούσω από το Triaxis που δοκίμασα), σκέφτηκα ότι μπορώ να πάρω το RM4 της Randall και να βάλω απάνω τα modules του Hammet, καθώς και κανένα ακόμα (π.χ. το module του recto), μια και στο RM4 υπάρχουν υποδοχές για τέσσερα modules.

Έχει ακούσει κανεις το RM4 να ρίξει καμιά γνώμη;

Γιαννης

Αποσυνδεδεμένος sharpshooter

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570
« Απάντηση #1 στις: 17/06/08, 18:24 »
γεια σου φιλε  :D :D
εγω ειμαι κατοχος του ενγκλ και μπορω να πω πως ειναι απο τα καλυτερα μηχανηματα που υπαρχουν
το ρμ-4 ειναι μια κατηγορια παρακατω σε ολα
με τον ενγκλ μπορεις να πετυχεις οτι ηχο ψαχνεις απο πεντακαθαρα μεχρι πανβρομικα αλλα παντα με το δικο του ξεχοριστο ηχοχρωμα  8) 8)
μιλαμε για τρομερα versatile μηχανημα
ομως απο οτι καταλαβα θελεις να μιμηθεις ηχο μεταλλικα που σημαινει MESA  ::) ::)
αφου εχεις αποριψει το triaxxis (ουτε εμενα μου αρεσει btw) θα προτεινα να τσεκαρεις http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_rectifier_preamp.htm
μην πεταξεις τα λεφτα σου σε randall για κανενα λογο, το μονο που κανει ειναι να αντιγραφει αλλους ενισχυτες
καλυτερα παρε κατι απο τα παραπανω που εχει δικο του χαρακτηρα  8) 8)
αυτα τα ολιγα  :D :D

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570
« Απάντηση #2 στις: 17/06/08, 19:08 »
γεια σου φιλε  :D :D
εγω ειμαι κατοχος του ενγκλ και μπορω να πω πως ειναι απο τα καλυτερα μηχανηματα που υπαρχουν
το ρμ-4 ειναι μια κατηγορια παρακατω σε ολα
με τον ενγκλ μπορεις να πετυχεις οτι ηχο ψαχνεις απο πεντακαθαρα μεχρι πανβρομικα αλλα παντα με το δικο του ξεχοριστο ηχοχρωμα  8) 8)
μιλαμε για τρομερα versatile μηχανημα
ομως απο οτι καταλαβα θελεις να μιμηθεις ηχο μεταλλικα που σημαινει MESA  ::) ::)
αφου εχεις αποριψει το triaxxis (ουτε εμενα μου αρεσει btw) θα προτεινα να τσεκαρεις http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_rectifier_preamp.htm
μην πεταξεις τα λεφτα σου σε randall για κανενα λογο, το μονο που κανει ειναι να αντιγραφει αλλους ενισχυτες
καλυτερα παρε κατι απο τα παραπανω που εχει δικο του χαρακτηρα  8) 8)
αυτα τα ολιγα  :D :D


Το κάνει όμως αρκετά καλά... Και κατά τη γνώμη μου με ένα module recto, ένα JCM και ένα φέντερ είναι και πάρα πολύ ευέλικτο σύστημα. Και μπορείς να το συνδυάσεις και με διαφορετικές ενισχύτριες... Μιλάμε για αρκετά χρήματα αλλά τα αποτελέσματα δικαιώνουν.

Mesa boogie αν δεν έχεις περιθώριο να τον ανοίξεις και να πάρεις ένταση και όγκο είναι σαν Πόρσε στην κίνηση...

Για τον ENGL δεν έχω μεγάλη εμπειρία, έχω παίξει με του Mace και πετάει μάτια. Όντως είναι μηχανάκι τρελό.

Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570
« Απάντηση #3 στις: 17/06/08, 19:17 »
Δοκίμασα κανά δυό φορές το Triaxis της Mesa/Boogie αλλά δεν εντυπωσιάστηκα.
Με τι τελικο και τι καμπινα???
Θελει tweaking το ατιμο αλλα απο προσωπικη εμπειρια νομιζω οτι ειναι ενα μηχανημα που πρεπει να ζησεις μαζι του για να το καταλαβεις.
Τεσπα εγω το θεωρω κορυφη αν και καπως ''ξεπερασμενο'' πια,προσωπικα μαρεσει πολυ.

Μια και μου αρέσει ο ήχος των Μetallica (και δεν κατάφερα να τον ακούσω από το Triaxis που δοκίμασα)

Αυτο ειναι δυσκολο...!
Ηχους metallica δεν καταφερες να βγαλεις?
Γιατι ρε γμτ?
Μου φαινεται περιεργο γιατι το καταφερα πολυ ευκολα στο triAxis.Αλλοι ηχοι με δυσκολευουν...
Τεσπα δεν παιρνω ποσοστα απο την mesa/boogie απλα προσωπικα εχω ενθουσιαστει με το εν λογω μηχανημα.
Καλες επιλογες/αγορες!

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570
« Απάντηση #4 στις: 18/06/08, 10:43 »
Προς Fretwork:

Το Triaxis το δοκίμασα με Mesa/Boogie 2:Ninety τελικό και Rectifier 4 x 12 καμπίνα. Νομίζω πως ισχύει αυτό που είπε ο Gabriel6th για την Porsche στην κίνηση. Επειδή δεν παίζω live και γενικά παίζω σε εντάσεις πρόβας/practice (σχετικά χαμηλά), σε αυτές τις εντάσεις δεν μπόρεσα να φτιάξω ήχο metallica από το Triaxis. Όλη την ώρα που το δοκίμαζα, μου φαινόταν πως δεν είχε αρκετό gain.  Βέβαια, μόλις άνοιγα την ένταση, ο ήχος αποκτούσε όγκο, αλλά για την χρήση που το θέλω εγώ, θέλω ένα μηχάνημα που να παίζει καλά και χαμηλά (κάτι που το PSA μου κάνει πολύ καλά...)

Αν μπορέσει να μου το δώσει αυτό ο Randall με τα modules του Kirk Hammet, τότε αξίζει να τον δοκιμάσω. Επίσης, το γεγονός πως μπορείς να διαλέξεις 4 διαφορετικά modules και να έχεις ήχο Marshall JCM και Mesa Recto στον ίδιο προενισχυτή δεν με χαλάει καθόλου. Το μόνο που με προβληματίζει με τον Randall είναι κατά πόσο συμβιβάζει την ποιότητα του ήχου και την γενική ποιότητα κατασκευής/αξιοπιστίας μόνο και μόνο για να προσφέρει το 'κόλπο' με τα διαφορετικά modules.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570
« Απάντηση #5 στις: 18/06/08, 19:36 »
To RM4 το χω δοκιμασει και με εντυπωσιασε. Πειστικοτατους ηχους με πολυ καλη αποκριση και καθαρισμα με το volume της κιθαρας. Χωρια που και να βαρεθεις εναν ηχο πουλας το Module και κοτσαρεις πανω αλλο. Για τα Kirk Hammet modules παλι, εχω αντιθετη αποψη (αλλα παλι αυτα δεν τα ακουσα απο κοντα, μονο απο clips). Δεν μου αρεσαν και εκμεταλλευονται το signature για να τα πουλησουν ακριβοτερα. Εγω ειχα παιξει με plexi, tweed, Vox, Blackface, Bogner, Rectifier modules και ηταν ολα πολυ καλα αν και εμενα προσωπικα μου αρεσαν πιο πολυ τα Vox, Plexi, Blackface και Bogner Ecstasy (αυτα θα επελεγα για ενα RM4). Ηταν να το χτυπησω αλλα τελικα πηγα και πηρα 2 αυθεντικους ηχους, εναν Marshall Plexi 1973 και ενα Mesa Boogie 50/50 + Studio Pre amp.
Το Engl ειναι επισης πολυ καλο μηχανημα, αλλα προσωπικα μου φαινεται πολυ μεταλλαδικο... Αν θες πολυ καθαρα και πολυ βρωμικα με μεταλλικη χροια ειναι οτι πρεπει. Εγω προσωπικα προτιμω πιο Vintage in-between ηχους που καθαριζουν με το volume της κιθαρας και εχουν πολυ μεγαλη αποκριση στην πενα και στο χερι... Ειναι βεβαια πολυ πιο δυσκολο να παιξεις με τετοια μηχανηματα, αλλα πραγματικα ειναι αποκαλυψη για το πως παιζεις... Σε κανουν να μαθαινεις να παιζεις σωστοτερα καινα μην "κρυβεσαι" πισω απο τονους distortion...
Εγω θα προτιμουσα το RM4 οχι οτι ειναι καλυτερο, αλλα γιατι πιστευω οτι ειναι πιο ευελικτο για να φτιαξεις ενα setup ηχων με ολα οσα θες και να μπορεις μελλοντικα να το αναβαθμιζεις... (πχ μπορεις να εχεις καμια 10αρια modules σπιτι σου και αναλογα με το τι και που παιζεις, παιρνεις μαζι σου και τα αντιστοιχα modules)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570
« Απάντηση #6 στις: 18/06/08, 21:01 »
Προς Fretwork:

Το Triaxis το δοκίμασα με Mesa/Boogie 2:Ninety τελικό και Rectifier 4 x 12 καμπίνα. Νομίζω πως ισχύει αυτό που είπε ο Gabriel6th για την Porsche στην κίνηση. Επειδή δεν παίζω live και γενικά παίζω σε εντάσεις πρόβας/practice (σχετικά χαμηλά), σε αυτές τις εντάσεις δεν μπόρεσα να φτιάξω ήχο metallica από το Triaxis. Όλη την ώρα που το δοκίμαζα, μου φαινόταν πως δεν είχε αρκετό gain.  Βέβαια, μόλις άνοιγα την ένταση, ο ήχος αποκτούσε όγκο, αλλά για την χρήση που το θέλω εγώ, θέλω ένα μηχάνημα που να παίζει καλά και χαμηλά (κάτι που το PSA μου κάνει πολύ καλά...)

Αν μπορέσει να μου το δώσει αυτό ο Randall με τα modules του Kirk Hammet, τότε αξίζει να τον δοκιμάσω. Επίσης, το γεγονός πως μπορείς να διαλέξεις 4 διαφορετικά modules και να έχεις ήχο Marshall JCM και Mesa Recto στον ίδιο προενισχυτή δεν με χαλάει καθόλου. Το μόνο που με προβληματίζει με τον Randall είναι κατά πόσο συμβιβάζει την ποιότητα του ήχου και την γενική ποιότητα κατασκευής/αξιοπιστίας μόνο και μόνο για να προσφέρει το 'κόλπο' με τα διαφορετικά modules.

Δεν περνάς μια βόλτα απο το Διαμαντόπουλο?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570
« Απάντηση #7 στις: 19/06/08, 03:20 »
Και γιατι δεν κρατας το Sans-Amp?  :D
Εγω αυτο θα εκανα...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570
« Απάντηση #8 στις: 19/06/08, 10:10 »
Και γιατι δεν κρατας το Sans-Amp?  :D
Εγω αυτο θα εκανα...

Έχεις δίκιο, αλλά επειδή με 'τρώει' να πάρω ένα καλό προενισχυτή για να 'κλείσω' από εξοπλισμό (με τελικό και καμπίνα έχω τελειώσει - πήρα VHT) γι'αυτό το ψάχνω.  Βέβαια, επειδή είμαι πολύ ικανοποιημένος  με το PSA δεν βιάζομαι, και δεν πρόκειται να το αλλάξω αν δεν βρώ κάτι που να είναι πολύ καλύτερο και να με εντυπωσιάσει.

[/quote]

Δεν περνάς μια βόλτα απο το Διαμαντόπουλο?
[/quote]

Εννοείς για να δοκιμάσω το RM4; Είχε και το Triaxis πριν από καιρό αλλά το πούλησε..

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570
« Απάντηση #9 στις: 19/06/08, 19:08 »
Προς Fretwork:

Το Triaxis το δοκίμασα με Mesa/Boogie 2:Ninety τελικό και Rectifier 4 x 12 καμπίνα.

Ε αν δε σε επεισε τοτε με αυτα δεν θα σε πεισει ποτε!
Βασικα ειναι το setup που θελω να αγορασω.
Ισως με μικροτερη καμπινα

Αποσυνδεδεμένος Metalhead765

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570
« Απάντηση #10 στις: 20/06/08, 16:54 »
το rm-4 ειναι μια πολυ εξυπνη λυση  βασικα πιστευω οτι ειναι το πιο versaitle μηχανημα αυτην την στιγμη οπως και τα υπολοιπα μηχανηματα της randall με αυτην την τεχνολογια-modules .το θεμα ομως ειναι οτι δεν εχουν και πολυ καλη καλη ποιοτητα κατασκευης γιατι οταν εψαχνα για ενισχυτη  και κοιταζα στους modulαριστους randall στο forum πολλοι ειχαν παραπονα [δεν επαιζε μετα απο 2 ωρες παιξιματος,βδομαδες,καιγονταν ασφαλειες λες και καιγονταν σπιρτα] και το θεμα ηταν οτι το service δεν ηταν και τελειο δλδ η εξυπηρετηση απο την εταιρεια δεν ηταν για ολους αμεση [σε παιδια απο Αμερικη φαντασου απο αλλες χωρες].Επισης οταν ειχα παει στον διαμαντοπουλο να ακουσω τον 50watto μιλαμε ο τυπος τα modules τα πεταγε μεσα ουτε καν τα βιδωνε πολυ χυμα και οταν του ειπα οτι εχω ακουσει οτι εχει προβληματα μου λεει ''ναι,επειδη βαζαν το footswitch σε ωρα λειτουργειας του ενισχυτη,και σιγα μωρε αμα εχεις προβλημα παιρνεις μια λαμπιτσα και μια ασφαλεια το πολυ 20 ευρο κοστος και εισαι οκ '' που σημαινει οτι ηξερε οτι υπαρχουν προβληματα .ετσι λοιπον επειδη εγω ειχα ελαχιστη εμπειρια απο λαμπατα μηχανηματα [δεν ηθελα να τρεχω το μηχανημα για service καθε μηνα] και βλεποντας πως συμπεριφερονταν στον εχισχυτη κατεληξα στον engl fireβall και ειμαι οκ.τωρα εσυ μπορεις να τον αγορασεις και να μην εχει προβληματα και αμα ξερεις να συντηρεις εναν λαμπατο μηχανημα τοτε τσιμπα τον..απλα εγω σου ειπα την γνωμη μου

Αποσυνδεδεμένος JOHNAN

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
    • Προφίλ
Απ: Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570
« Απάντηση #11 στις: 20/06/08, 19:03 »
Έχεις δίκιο για την αξιοπιστία, έχω διαβάσει και εγώ διάφορα προβλήματα στα διάφορα forums.  Αυτό είναι και ένα από τα πράγματα που φοβάμαι στο RM4: κατά πόσο ένα μηχάνημα στο οποίο μπορείς να αφαιρείς το μπροστινό μέρος κατά βούληση είναι τόσο καλά φτιαγμένο όσο ένα 'συμβατικό'.

Επίσης, χθές το βράδυ που αξιώθηκα και άκουσα διάφορα clips στο internet, όλοι οι ήχοι του Randall δεν μπορώ να πώ πως με ενθουσίασαν.  Το distortion μου φαινόταν 'άδειο' και μου θύμιζε μικρό τρανζιστοράτο combo. Αντιθέτως, βρήκα ένα video του Ε570 στο You Tube όπου ο ήχος ήταν καταπληκτικός.

Βέβαια, στα διάφορα clips στο internet παίζει μεγάλο ρόλο και η ποιότητα εγγραφής, αλλά έχω προσέξει πως στο παρελθόν οι πετυχημένες αγορές μου ήταν πάντα μηχανήματα που μου άρεσαν με το πρώτο άκουσμα: το PSA που έχω τώρα, το ADA MP-2 που είχα (πολύ) παλιά...

Έτσι, χωρίς να αποκλείσω το Randall πριν το ακούσω, μάλλον για Engl με βλέπω...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Γνώμες για Randall RM4 και Engl E-570
« Απάντηση #12 στις: 20/06/08, 21:18 »
Randall το επιβεβαιωνω και εγω, εχει ενας φιλος endorsement & εχει πολλους, και διαφορα μοντελα, πολυ καμενη ασφαλεια ρε παιδι μου! Ο ενισχυτης δεν παθαινει κατι, αλλα αμα εισαι στο λαιβ και καει η ασφαλεια (πολυ πιθανο) τι θα κανεις???
Και 1-2 καμενες λαμπιτες προενισχυσης σε υβριδικους.
Βεβαια ολα αυτα αφορουν τις κεφαλες, ο προενισχυτης πιθανως να μην εχει τετοια προβληματα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
randall rx15

Ξεκίνησε από panos83 Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 11:35
από KaBi
FENDER VS RANDALL

Ξεκίνησε από mick77 Ενισχυτές

15 Απαντήσεις
6552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 19:49
από mick77
18 Απαντήσεις
6310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/08, 22:43
από Baroness
2 Απαντήσεις
2478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/08, 18:00
από Vicarious
RANDALL RH50T

Ξεκίνησε από dunkan Ενισχυτές

4 Απαντήσεις
3095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/08, 07:23
από dunkan
60 Απαντήσεις
19278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 09:13
από dunkan
6 Απαντήσεις
3875 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/08, 12:59
από music massacre
25 Απαντήσεις
9768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/11, 13:12
από adr1anos
8 Απαντήσεις
3448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/09, 21:01
από LITTLE-john
6 Απαντήσεις
4295 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/15, 14:49
από metalman