Αποστολέας Θέμα: 50 FASTEST GUITARISTS OF ALL TIME (#12 THEODORE ZIRAS)/GUITAR WORLD-JULY 2008  (Αναγνώστηκε 14736 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Metalhead765

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Συγχαρητηρια νιωθω και εγω περηφανος . παντα τετοια.αλλα ρε παιδια  αφου δεν εχουμε ακομη ιουλιο πως εκδοθηκε κιολας?οχι τπτ αλλο γιατι πηρα το τευχος του Μαιου και επαθα την πλακα μου τελειο περιοδικο

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Συγχαρητήρια!!!!!
Πάντα τέτοια!
Τιμή μας και καμάρι μας!

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: 50 FASTEST GUITARISTS OF ALL TIME (#12 THEODORE ZIRAS)/GUITAR WORLD-JULY 200
« Απάντηση #27 στις: 12/05/08, 18:39 »
Κι απο εμενα συγχαρητηρια, ευχομαι και Νο1 στη λιστα αυτη και γενικοτερα επιτυχιες...Εχω μια απορια ομως...Πως εγιναν οι μετρησεις?

Οι μετρήσεις έγιναν από τον Willie Jordan, μέλος του Michael Angelo Batio forum, o οποίος συγκέντρωσε δείγματα του ενός δευτερολέπτου από τους κιθαρίστες που συμμετείχαν και μέτρησε τις νότες. Εξού και το NPS...  ;)

Σημειωτέον οτι οι μετρήσεις έγιναν σε alternate picking και όχι σε sweep picking ή tapping.


Ένα μπράβο στον Willie Jordan οπότε που κατάφερε μέχρι και τον Becker αλλά και τον Shawn Lane να παίξουν για τον διαγωνισμό...
Και ένα μπράβο στο guitar world που παίρνει την πρώτη θέση στον διαγωνισμό ταχύτητας έκδοσης περιοδικού αφου κατάφερε να εκδόσει το τευχος Ιουλίου τον Μάιο!!!

Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή από το λίγο που ασχολούμαι καταλαβαίνω πόση προσπάθεια χρειάζεται για να φτάσεις αυτή την ταχύτητα γιαυτό και λεώ επίσης συγχαρητήρια. Σίγουρα αυτή η ταχύτητα αφήνει ελεύθερο το πεδίο να παίζεις ότι και όπως θέλεις (αργά ή γρήγορα) και σίγουρα η ταχύτητα είναι μετρήσιμο μέγεθος (αν και σηκώνει συζήτηση αυτό στο συγκεκριμένο παράδειγμα).
Όμως είναι γεγονός ότι άλλα θέματα στο παίξιμο μετράνε περισσότερο για να γράψει κανείς το όνομα του στην ιστορία της κιθάρας και σίγουρα σε αυτό το θέμα η ταχύτητα έρχεται αρκετά μετά από αυτά (πως να μετρήσει κανείς την εκφραστικότητα ή το συναίσθημα στο παίξιμο, είναι τελείως υποκειμενικό). Και μιά και αναφέρθηκε το παράδειγμα με τα αυτοκίνητα τα μοντέλα που έγραψαν ιστορία δεν ήταν τα πιό γρήγορα αλλά αυτά που παρουσίασαν αξιόλογες καινοτομίες για την εποχή και την καθολική υποδοχή του κοινού.
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Εγώ ξέρω να πω, ότι αν δεν λαδώνανε τα πλούσια ΑμερικανοΑγγλοΜουσικόνια το Περιοδικό, Ο Θοδωρής μάλλον θα ήτανε πρώτος!

Μερικές τις ευχαριστεί η ταχύτητα, άλλες το συναίσθημα και άλλες το μέγεθος.

Αμα τα χεις και τα τρία γράφεσαι σε στήλες Περιοδικώνε!

Εύγε TheoDore για το κατόρθωμα σου και τη προσωπική σου WebPage.

Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 50 FASTEST GUITARISTS OF ALL TIME (#12 THEODORE ZIRAS)/GUITAR WORLD-JULY 200
« Απάντηση #30 στις: 13/05/08, 19:58 »
Μπράβο Κύριε Zira

100 φορές συγχαρητήρια.

Εγώ περιμένω κάποια στιγμή ένα cd με γνωστά old time classic κομμάτια για να μας πωρώσεις!!!
δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτό αλλά το περιμένω...

Και πάλι συγχαρητήρια και μπράβο...άντε να σας δούμε και πρωταγωνιστή σε κάποιο συγκρότημα.

υ.γ. μερικοί δεν μπορούν να καταλάβουν οτι δεν μπορεί κάποιος να ασχολείται σε επαγγελματικό επίπεδο με όλα τα είδη μουσικής...
       πιστεύω ότι κριτικές μόνο για τον ήχο και την σύνθεση πρέπει να ακούτε και τίποτα άλλο.
       
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Εγώ ξέρω να πω, ότι αν δεν λαδώνανε τα πλούσια ΑμερικανοΑγγλοΜουσικόνια το Περιοδικό, Ο Θοδωρής μάλλον θα ήτανε πρώτος!

πωπω conspiracy. θα το πει και ο λιακοπουλος την επομενη βδομαδα
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Μπράβο, πάντα τέτοια....

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: 50 FASTEST GUITARISTS OF ALL TIME (#12 THEODORE ZIRAS)/GUITAR WORLD-JULY 200
« Απάντηση #33 στις: 16/05/08, 21:24 »
respect απλά... :o

Αποσυνδεδεμένος sokob

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 43
    • Προφίλ
Tέο θεέ, πάρε την ΠΑΕ...LOL
Θερμά συγχαρητήρια...ένας από τους γρηγορότερους κιθαρίστες στον κόσμο, συμπατριώτης και συντοπίτης μας.Τιμή μας.

Γενικότερα τιμή μας που είναι έλληνες οι κάτωθι:

1)Teo Ziras
2)Alex Flouros
3)Panos Arvanitis
4)Gus G
5)Ο άγνωστος Κιθαρίστας..(πως λέμε ο άγνωστος στρατιώτης ένα πράμα....θα μπορούσες να είσαι κι εσύ που διαβάζεις αυτό το μύνημα..)

Οπότε φίλε Τεο σου προτείνω να μαζεψεις την πιο πανω ομάδα να κάνουμε κανά g5 to χειμώνα.....Καλό ε?

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Εγώ ξέρω να πω, ότι αν δεν λαδώνανε τα πλούσια ΑμερικανοΑγγλοΜουσικόνια το Περιοδικό, Ο Θοδωρής μάλλον θα ήτανε πρώτος!

Μερικές τις ευχαριστεί η ταχύτητα, άλλες το συναίσθημα και άλλες το μέγεθος.

Αμα τα χεις και τα τρία γράφεσαι σε στήλες Περιοδικώνε!

Εύγε TheoDore για το κατόρθωμα σου και τη προσωπική σου WebPage.


η συγκεκριμενη μετρηση ταχυτητας,ειχε γινει απο ενα παιδι στο φορουμ του petrucci,και ισχυει,αλλα οχι αυτη τη στιγμη...ισχυε μεχρι πριν καποια χρονια,ασχετο απ αυτο,συγχαρητηρια στον Θοδωρή,γι αυτο το γεγονος! :)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: 50 FASTEST GUITARISTS OF ALL TIME (#12 THEODORE ZIRAS)/GUITAR WORLD-JULY 200
« Απάντηση #36 στις: 24/07/08, 01:24 »
Εμενα μου αρεσει που εχετε 10 ατομα την ιδια ταχυτητα  ;D :P Παιζεις το ιδιο γρηγορα με τον batio!  :D ;D

....ποιος ειναι αυτος ο malmsteen ειπαμε??.... ;D

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Απ: 50 FASTEST GUITARISTS OF ALL TIME (#12 THEODORE ZIRAS)/GUITAR WORLD-JULY 200
« Απάντηση #37 στις: 24/07/08, 01:58 »
Συγχαρητήρια κι από εμένα... Ας μην ξεχνάμε βέβαια ότι η τιμή και η υπερηφάνεια ανήκουν αποκλειστικά στον κ. Ζήρα και δεν έχει νόημα να λέμε ότι είμαστε περήφανοι που ένας Έλληνας βρίσκεται δίπλα σε μεγαθήρια και άλλα τέτοια... Ας μείνουμε στο γεγονός ότι μέσα από αυτήν τη διάκριση μπορούμε να δούμε ότι ο κάθε ένας από μας με πολλή εξάσκηση μπορεί να διαπρέψει...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Μπραβο ρε Θοδωρη ..
μας κανεις περιφανους  :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
3263 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/06, 16:57
από efswmos
23 Απαντήσεις
12522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/07, 04:36
από Ioannis Anastassakis
21 Απαντήσεις
9934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/07, 22:44
από Night.Crawler
3 Απαντήσεις
2790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/07, 14:52
από buckethead RULES!!
15 Απαντήσεις
5468 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/08, 14:57
από hot_sauce (φλουτσ)
23 Απαντήσεις
7527 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/09, 10:42
από Symeon
23 Απαντήσεις
8090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/09, 03:21
από manilla_road
10 Απαντήσεις
5606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/10, 22:27
από Wise_One
0 Απαντήσεις
2035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 22:37
από Wise_One
1 Απαντήσεις
3170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/11, 20:46
από Eagle Of Kamelot