Αποστολέας Θέμα: Συνδεση e-drums (roland TD6) με υπολογιστη μεσω midi για ηχογραφηση  (Αναγνώστηκε 9019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Αν καποιος καλος ανθρωπος γνωριζει να μου λυσει τις παρακατω αποριες θα μου εκανε μεγαλη χαρη  ;D :

1. Εχω ενα σετ ηλεκτρονικα τυμπανα (Roland TD 6) κι εναν υπολογιστη αρκετα δυνατο για να γραψω τα τυμπανα χωρις να εχω καθυστερηση.

2. Μεχρι τωρα εβαζα την εξοδο (jack) των τυμπανων στην εισοδο της καρτας ηχου και τα εγραφα στερεοφωνικα σε ενα καναλι με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω παρεμβασεις μετα σε χωριστα μερη (πχ, μποτα, σνερ, κλπ).....συμπαθητικος ηχος για demo,ok, αλλά.....μου ηρθε μια φλασια λοιπον βλεποντας την εξοδο midi που βγαζουν τα τυμπανα και δεδομενου οτι στον υπολογιστη δεν εχω Midi εισοδο ρωταω τα εξης:

1. Αν αγορασω καρτα με εισοδους κι εξοδους Midi για τον υπολογιστη κι ενα καλωδιο για να τα συνδεσω υπαρχει περιπτωση να μπορω να τα γραψω σε 8 διαφορετικα καναλια (οσα δηλαδη και τα σηματα που φευγουν απο τον εγκεφαλο της Td 6) ταυτοχρονα?

.....κι εξηγουμε , μπορω να προσομοιωσω μια οχτακαναλη ηχογραφηση μεσω του καλωδιου Midi?

Θελω να παρω τα σηματα ξεχωριστα ωστε να μπορω να τα επεξεργαστω καλυτερα ή ακομα και να βαλω καποιον αλλο ηχο στην θεση του σηματος (ας πουμε μπορει να μου αρεσει μια προσομοιωση μποτας απο gabriel τυμπανα και να μπορω να την αντικαταστησω μεσα στο καναλι του προγραμματος ηχογραφησης).

Ξερω οτι τα λεω λιγο μπερδεμενα οποτε αν καταλαβε καποιος τι εννοω και μπορει να το εξηγησει καλυτερα ας το κανει :-[

το manual της TD 6 ειναι σε αυτο το λινκ:
http://lib.roland.co.jp/manual/en/dl_06-10291/TD-6_e5.pdf

γραφει διαφορα μεσα για το midi αλλα καθοτι δεν εχω ξανακανει ηχογραφηση με αυτο το διαλοπραγμα δεν μπορω να καταλαβω και πολλα.

Κανας καλος ανθρωπος να μου δανεισει λιγο φως???
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
αυτο που λες γινεται, διαλεγεις ενα VST με ντραμς στο σεκουεντσερ σου, όπως π.χ. τ αντικτιβ ντραμς, και μπορεις να ηχογραφισεις μεσω μιντι. Μετά από την ηχογράφηση μπορείς είτε να εξαγεις και να εισαγεις ταυτοχρονα κάθε τρακ, και μετά να το επεξεργαστείς, ή αν έχει την σχετική ισχύ ο υπολογιστής σου, να τις επεξεργαστείς στο VST χωρίς την εξαγωγή.

Διαλεγεις το μιντι τρακ, λες στην έξοδο να ακουγεται το VST με τα ντραμς, και ηχογραφεις.


για περαιτερω πληροφοριες συνιστώ ενα search στο ιντερνετ, θα βρεις όλες τις πληριοφοριες που χρειαζεσαι...
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
@ vangelis

Αδερφε με εστειλες για υπνο ;D

...δεν καταλαβα jesus απο αυτα που εγραψες.

Κατσε να προσπαθησω να το πω λιγο πιο αναλυτικα:

Εχω ενα σετ ηλεκτρονικα τυμπανα (roland -TD6) ......Θελω να γραψω τυμπανα στο pc μου αλλα αντι για ενα στερεοφωνικο καναλι θα ηθελα αν γινεται να τα γραψω σε ξεχωριστα καναλια (ενα για την μποτα, ενα για το σνερ, κλπκλπ) .....ολα αυτα την ωρα που η ντραμερ θα παιζει κανονικα.....σαν να εχω στησει 6 μικροφωνα στα αναλογικα τυμπανα και να παιρνω 6 σηματα ταυτοχρονα στο sonar/vegas/cubase/etc.

Η ερωτηση μου ειναι για σας που εχετε ασχοληθει με το αθλημα
......ο εγκεφαλος της roland που εχω υποστηριζει κατι τετοιο αν παρω το σημα απο το midi out?
.....κι αν ο εγκεφαλος το υποστηριζει,τι ακριβως χρειαζομαι για να το συνδεσω στο pc ....καρτα ηχου με Midi? .....καλωδιο απο midi σε usb ? .....καρτουλα με εισοδους κι εξοδους midi?

Τι ακριβως ειναι το σεκουενσερ?

@Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

εννοεις οτι αν παρω μια καρτα ηχου με midi θα γινει η δουλεια μου?
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
@ vangelis

Αδερφε με εστειλες για υπνο ;D

...δεν καταλαβα jesus απο αυτα που εγραψες.

Κατσε να προσπαθησω να το πω λιγο πιο αναλυτικα:

Εχω ενα σετ ηλεκτρονικα τυμπανα (roland -TD6) ......Θελω να γραψω τυμπανα στο pc μου αλλα αντι για ενα στερεοφωνικο καναλι θα ηθελα αν γινεται να τα γραψω σε ξεχωριστα καναλια (ενα για την μποτα, ενα για το σνερ, κλπκλπ) .....ολα αυτα την ωρα που η ντραμερ θα παιζει κανονικα.....σαν να εχω στησει 6 μικροφωνα στα αναλογικα τυμπανα και να παιρνω 6 σηματα ταυτοχρονα στο sonar/vegas/cubase/etc.

Η ερωτηση μου ειναι για σας που εχετε ασχοληθει με το αθλημα
......ο εγκεφαλος της roland που εχω υποστηριζει κατι τετοιο αν παρω το σημα απο το midi out?
.....κι αν ο εγκεφαλος το υποστηριζει,τι ακριβως χρειαζομαι για να το συνδεσω στο pc ....καρτα ηχου με Midi? .....καλωδιο απο midi σε usb ? .....καρτουλα με εισοδους κι εξοδους midi?

Τι ακριβως ειναι το σεκουενσερ?

@Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

εννοεις οτι αν παρω μια καρτα ηχου με midi θα γινει η δουλεια μου?

σεκουενσερ (sequencer) = πρόγραμμα ηχογράφησης

VST = στην συγκεκριμένη περίπτωση, κάποιο πρόγραμμα ντραμς, όπως : ez drums, addictive drums ktl.

Οπότε..συνδέεις το midi out με το midi in της κάρτας, η την συσκευή που έδειξε ο isnogood. Ουσιαστικά, με το παιξιμο των ηλεκτρονικών ντραμς δίνεις σήμα στον υπολογιστή σου, και ακούγεται ο ήχος ο αντίστοιχος του ez druma, h addictive.

Δεν θα έχεις 6 τρακς ηχογραφημένα, θα ειναι ενα μιντι τρακ.

Αυτό μετά μπορεις να το επεξεργαστείς όπω θέλεις, και ξεχωριστα΄το καθεένα, μπότα, πιατίνια, κτλ...

Συνιστώ όπωςδήποτε μια έρευνα στο ιντερνετ σε αυτό το θέμα, π.χ. homerecording.com. Σε καμια περίπτως από το μιντι θα ηχογραφήσεις έτσι όπως το περιέγραπσες, σαν να εχεις 6 μικρόφωνα, το μιντι δουλεύει αλλιώς.


Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Μπορείς να πάρεις και ένα καλώδιο Midi to USB module...

Edit:

Απλά κοίτα το σχόλιο του Isnogood

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Λοιπον νομιζω οτι ψιλοκαταλαβα....(μεσολαβησε βεβαια τηλεφωνο στον parlats για μεταφραση ...thnx παρη ;D ) ...οποτε κανω μια ψιλοσουμα:

1.Αγοραζω καλωδιο απο midi σε usb .
2. Βρισκω ενα προγραμμα vst (ez drums, addictive, etc)
3. Συνδεω τα τυμπανα με τον υπολογιστη σε μια τυχαια εισοδο usb και κανω αντιστοιχιση midi out, midi in στο vst με την εξοδο απο τα τυμπανα.
4. Μετα ηχογραφω οτι ειναι να ηχογραφησω και κανω επεξεργασια μεσω του vst σε καθε σημα ξεχωριστα (μποτα,σνερ, κλπ) και στο τελος τα κανω ενα καναλι και το χωνω στο προγραμμα ηχογραφησης (sonar, cubase, etc)
5. ειμαι ετοιμος να αγγαρεψω τους υπολοιπους μουσικους που ειναι να παιξουν στο τραγουδι και να προσθεσω την αγριοφωναρα μου ;D ;D

Εξακριβωση:
οπως ειναι ετσι το πραγμα ΔΕΝ χρειαζομαι καρτα ηχου με Midi, σωστα?



Να στε καλα παιδια , δεν ξερω για τα πολιτικα και τα ποιηματα παντως εγω οποτε εχω βαλει καποιο τεχνικο θεματακι παντα βρισκονται καποιοι καλοι ανθρωποι να με βοηθησουν  ;D ;D ;D
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος unholy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
1.Αγοραζω καλωδιο απο midi σε usb .
2. Βρισκω ενα προγραμμα vst (ez drums, addictive, etc)
3. Συνδεω τα τυμπανα με τον υπολογιστη σε μια τυχαια εισοδο usb και κανω αντιστοιχιση midi out, midi in στο vst με την εξοδο απο τα τυμπανα.
4. Μετα ηχογραφω οτι ειναι να ηχογραφησω και κανω επεξεργασια μεσω του vst σε καθε σημα ξεχωριστα (μποτα,σνερ, κλπ) και στο τελος τα κανω ενα καναλι και το χωνω στο προγραμμα ηχογραφησης (sonar, cubase, etc)
5. ειμαι ετοιμος να αγγαρεψω τους υπολοιπους μουσικους που ειναι να παιξουν στο τραγουδι και να προσθεσω την αγριοφωναρα μου ;D ;D

Εξακριβωση:
οπως ειναι ετσι το πραγμα ΔΕΝ χρειαζομαι καρτα ηχου με Midi, σωστα?


Έτσι είναι.Δεν χρειάζεσαι κάτι παραπάνω.Το καλώδιο που θες θα το ζητήσεις ως midi interface,το συνδέεις σε θύρα,θέτεις ως midi out το vst και αν το DAW σου έχει δυνατότητα demixing(διαχωρισμώς μερών μέσα σε ένα midi track) τότε μπορείς να έχεις και διαφορετικά midi tracks για κάθε κομμάτι των τυμπάνων σου.Διαφορετικά κάνεις την επεξεργασία που σου επιτρέπει το κάθε vst απ'αυτά που προανέφερες.

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Λοιπον μιλαω απο νετ καφε και δεν ξερω ποτε θα ξαναβρω την ευκαιρια......κατα τα αλλα πωλειται καλωδιο midi -usb interface της M-audio  :P :P :P

Επαθα τσερβελοχλαπατσα με την ολη ιστορια.

Ηχογραφω στο sony vegas γιατι αυτο εμαθα απο μικρος κι αυτο βρισκω πιο ευχρηστο αλλα δυστυχως ειτε δεν συνεργαζετε με αυτα τα προγραμματα ειτε δεν ξερω εγω τι να ενεργοποιησω...εψαξα και το maual αλλα δεν βρηκα κατι.

Δοκιμασα και το cubase κι ενω συνεργαζετε και με το addictive και με το EZD , πρεπει λεει να κανω mapping τα σηματα αλλα μου φαινονται ολα κινεζικα και δεν μου ειναι γενικως ευχρηστο σαν προγραμμα ηχογραφησης (παντα σε σχεση με το vegas που το γνωριζω)

Κοινως θα επιστρεψω στην παλια κλασικη μεθοδος ηχογραφησης μεσω μιας στερεοφωνικης εισοδου για να ξεμπερδευω ή θα επιστρεψω αθηνα και θα ψαξω για κανα παληκαρι που να γνωριζει απο midi να μου τα σπασει σε χιλιαρικα γιατι σε πεντοχιλιαρο δεν τα καταλαβα τα πραγματα.

Οπως και να χει σας ευχαριστω που ασχοληθηκατε με το προβλημα  ;D ;D ;D :) :) :) :)
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος kolasni

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
μπορεις να κρατησεις τους ηχους του Roland(ειναι πολυ καλυτεροι απο τα συγκεκριμενα vst κατα τη γνωμη μου)
Ειναι πολυπλοκο αλλα οχι δυσκολο (δυστυχως η TD6 εχει μονο stereo out)
Θα χρειαστεις μια καρτα ηχου ή ενα usb με midi in ΚΑΙ midi out.
1.συνδεεις το midi in της Roland με το midi out του PC
2.συνδεεις το midi  out της Roland με το midi in του PC
3. Παιζει Live ο/η drummer και δεν ηχογραφεις τιποτα εκτος απο τα midi events του Roland
4. Κανεις mute ολα τα καναλια της Roland εκτος απο Kick και Snare.
5. Κανεις pan hard left (τερμα αριστερα το paner) το Kick
6. Κανεις pan hard right (τερμα δεξια το paner) το Snare
7. Ηχογραφεις το stereo out της Roland παιζοντας το midi αρχειο που "ηχογραφησες" με τη Roland να δεχεται το midi in σημα της
Ετσι ηχογραφεις ουσιαστικα μονο Kick στο αριστερο καναλι και μονο Snare στο δεξι ακριβως οπως οπως εχουν παιχτει
8. Ακολουθεις τα βηματα 4-8 για ολα τα αλλα τυμπανα και πιατινια παντα ανα δυο (Hihat Left, Crash Right) μετα (Tom1 left, Tom 2 right) κ.ο.κ.
Η ολη διαδικασια κρατα ωρα (5 φορες επι τον χρονο του κομματιου) αλλα λειτουργει αψογα και οποιον ηχο θελεις να αλλαξεις απλα "συνδεεις" τις midi νοτες του με ενα vst
Για οποιαδηποτε απορια στειλε pm να μιλησουμε στο τηλεφωνο
« Τελευταία τροποποίηση: 01/08/09, 15:51 από kolasni »

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
μπορεις να κρατησεις τους ηχους του Roland(ειναι πολυ καλυτεροι απο τα συγκεκριμενα vst κατα τη γνωμη μου)
Ειναι πολυπλοκο αλλα οχι δυσκολο (δυστυχως η TD6 εχει μονο stereo out)
Θα χρειαστεις μια καρτα ηχου ή ενα usb με midi in ΚΑΙ midi out.
1.συνδεεις το midi in της Roland με το midi out του PC
2.συνδεεις το midi  out της Roland με το midi in του PC
3. Παιζει Live ο/η drummer και δεν ηχογραφεις τιποτα εκτος απο τα midi events του Roland
4. Κανεις mute ολα τα καναλια της Roland εκτος απο Kick και Snare.
5. Κανεις pan hard left (τερμα αριστερα το paner) το Kick
6. Κανεις pan hard right (τερμα δεξια το paner) το Snare
7. Ηχογραφεις το stereo out της Roland παιζοντας το midi αρχειο που "ηχογραφησες" με τη Roland να δεχεται το midi in σημα της
Ετσι ηχογραφεις ουσιαστικα μονο Kick στο αριστερο καναλι και μονο Snare στο δεξι ακριβως οπως οπως εχουν παιχτει
8. Ακολουθεις τα βηματα 4-8 για ολα τα αλλα τυμπανα και πιατινια παντα ανα δυο (Hihat Left, Crash Right) μετα (Tom1 left, Tom 2 right) κ.ο.κ.
Η ολη διαδικασια κρατα ωρα (5 φορες επι τον χρονο του κομματιου) αλλα λειτουργει αψογα και οποιον ηχο θελεις να αλλαξεις απλα "συνδεεις" τις midi νοτες του με ενα vst
Για οποιαδηποτε απορια στειλε pm να μιλησουμε στο τηλεφωνο

Πωπω φιλαρακι ...τρομερη ιδεα  ;D ;D ;D

Απο οτι καταλαβα ομως παιζει να γινεται κατευθειαν και με το outpout που βγαζουν τα τυμπανα αρα δεν χρειαζομαι καν το midi καλωδιο.

Δεν εχω καταφερει τα τυμπανα να παιξουν αυτονομα με το midi καλωδιο χωρις να τα περασω πρωτα μεσα απο το cubase κι απο EZD ή το AD ....υπαρχει τροπος να γινει?

τεσπα, οταν γυρισω Αθηνα θα σου στειλω ΠΜ οταν με το καλο ξεκινησω τις ηχογραφησεις.....ΤΗΝΧ ;D ;D ;D
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος kolasni

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Δεν ειναι απλα ιδεα, χρησιμοποιω αυτη τη διαδικασια για την ηχογραφηση midi drums με μονο δυο audio out εδω και χρονια....
Το midi θα το χρειαστεις για να κρατησεις καπου τα midi events (εκτος και αν εμπιστευεσαι το internal sequencer της Roland...μπα) και για να συγχρονισεις τα καναλια
περιμενω pm

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
49 Απαντήσεις
23533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/07, 22:21
από parlats
9 Απαντήσεις
4105 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:26
από Stel Andre
25 Απαντήσεις
12287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/09, 22:41
από SPIROS26
1 Απαντήσεις
3944 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/09, 04:32
από RORY GALLAGHER
26 Απαντήσεις
8223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/09, 17:13
από TheRach3
14 Απαντήσεις
7698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/09/09, 01:47
από jim.ni
1 Απαντήσεις
36046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/11, 18:34
από RORY GALLAGHER
4 Απαντήσεις
3588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/12, 20:04
από Crossroad
4 Απαντήσεις
6120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/16, 21:18
από modfori
9 Απαντήσεις
8555 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/17, 07:14
από panixgr