Αποστολέας Θέμα: help στον νέο! :P  (Αναγνώστηκε 3588 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος flop

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
help στον νέο! :P
« στις: 13/11/08, 00:34 »
Γεια σας,είμαι 17 χρονών και είχα την πρώτη μου επαφή με κιθάρα  πριν 2-3 χρόνια περίπου... Μαθαίνω μόνος και από θεωρία κάτι λίγα από το γυμνάσιο :P.. (όλα ή λίγο παραπάνω από αυτά που γράφει το βιβλίο "Θεωρία της Μουσικής: Τάξη Πρώτη", του Ιωάννη Δ.Χριστόφιλου. Δηλαδή μέχρι μείζονες κλιμακες,οπλιζμους και κάτι τέτοια :P..)
Άρχισα με ένα βιβλίο "Πως να παίξετε κιθάρα Βασική μέθοδος 1, Θερμός".. Αρκετά καλό βιβλίο.. όταν το τελείωσα άρχισα να μαθαίνω τραγούδια από tabs και λίγη θεωρία από το net..
Ως που φτάνουμε στο σήμερα και σκέφτομαι ότι έχω έναν Α βαθμό εξοικείωσης με το όργανο αλλά δεν νιώθω ότι "ξέρω..",
δεν ξέρω για άλλα άτομα αλλά νιώθω ανήμπορος όταν δεν μπορώ να διαβάσω παρτιτούρες.. όταν ακούω να λένε "Παίζεις την ΜΙ και έπειτα..." και γενικά όλα αυτά περί θεωρίας.. Όταν έχω την επιθυμία να γράψω ένα δικό μου τραγούδι προσπαθώντας να βρω κάποιο "καλό" κομμάτι παίζοντας (σχεδόν τυχαία.. ) ενώ άλλοι..
πιστεύω το κάνουν με άλλο τρόπο.. (αρμονίες κτλπ.. που δεν μου λένε και πολλά..) άρα ότι κάνω πάνω κάτω είναι τυχαίο.. Π.χ. πως ένα τραγούδι/κομμάτι φαίνεται ότι είναι γραμμένο με βάση την αρμονία? Φαίνεται ακούγοντας ή "διαβάζοντας το" ή και τα δύο.. ή πώς μπορεί κανείς να αρχίσει να γράφει τα δικά του..

Πολλές φορές με ρωτάνε ξέρεις κιθάρα, και πραγματικά δεν ξέρω τι να πω.. το να ξέρω πώς να διαβάζω tabs και να παίζω μερικές δεν μου φαίνεται αρκετό για να απαντήσω “ναι”..

Θα ήθελα λίγη βοήθεια γιατί νιώθω χαμένος.. έχω χάσει την σειρά.. τι να μάθω? πώς? και πώς θα μου χρησιμεύσει εκτός από απλά να το ξέρω.. Πού θα μάθω να διαβάζω παρτιτούρες? κτλπ..

Σκέφτηκα να πάω σε ωδείο.. από την μία μου φαίνεται πως το αποφάσισα μάλλον αργά.. γιατί πιθανόν του χρόνου να περάσω σε πόλη έκτος.. και δεν θα έχω την πολυτέλεια να πάω και σε ωδείο..


Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: help στον νέο! :P
« Απάντηση #1 στις: 13/11/08, 02:10 »
Ενας χρόνος σε ωδείο μπορεί να σου σου δώσει αυτό το κάτι για να μπορείς, μέχρι ένα βαθμό, να εξελιχθείς και μόνος σου...

Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος flop

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: help στον νέο! :P
« Απάντηση #2 στις: 13/11/08, 20:51 »
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή.
Σε περιπτώση που δεν καταφέρω να πάω σε ωδείο για τον λόγο που ανέφερα και παραπάνω, υπάρχει κανένας άλλος αποτελεσματικός τρόπος?

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: help στον νέο! :P
« Απάντηση #3 στις: 13/11/08, 22:46 »
Πιο αποτελεσματικός τρόπος απο το να πάς σε κάποιο ωδείο ή να κάνεις ιδιαίτερο μάθημα με κάποιον δάσκαλο δεν υπάρχει κατα την άποψη μου.

Η δική μου φιλική συμβουλή είναι,να δείς ποιες είναι οι προτεραιότητες στη ζωή σου,αυτή τη στιγμή όπως ανέφερες πιθανότατα θα αλλάξεις πόλη λόγω σπουδών,άρα αυτό θα αλλάξει και κάποια πράγματα στη ζωή σου και ενδεχομένως κάποιες ανάγκες σου.

Απο κει και πέρα εφόσον προσαρμοστείς στα καινούρια δεδομένα και η "δίψα" ακόμα υπάρχει (στο εύχομαι) μπορείς να δεί εκεί τι μπορείς να κάνεις με μαθήματα μουσικής/κιθάρας,μπορεί κάποιος συμφοιτητής σου πιο προχωρημένος να σου δείξει διάφορα πράγματα πάνω στη μουσική για παράδειγμα.

Στο μεσωδιάστημα όπως γνωρίζεις το internet είναι γεμάτο πληροφορίες,μάζεψε όσες περισσότερες πληροφορίες σε ενδιαφέρουν,κατηγοριοποίησε τες,δημιούργησε σχετικά αρχεία και δούλεψε τα με όλους αυτούς τους διάφορους τρόπους που θα βρείς.

Αποσυνδεδεμένος flop

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: help στον νέο! :P
« Απάντηση #4 στις: 14/11/08, 00:06 »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2167 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/11, 13:39
από adr1anos
0 Απαντήσεις
47261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 21:29
από Korgy
6 Απαντήσεις
5259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 13:18
από myway
0 Απαντήσεις
2128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/11, 00:00
από Θοδωρής
8 Απαντήσεις
3807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/11, 16:38
από jimaras97
33 Απαντήσεις
8301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/12, 18:11
από Μητσάκος
4 Απαντήσεις
40029 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/12, 12:39
από jimmy1989
0 Απαντήσεις
2548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/12, 19:04
από Θοδωρής
11 Απαντήσεις
38829 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/12, 20:38
από Egorg7
2 Απαντήσεις
2998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/13, 16:08
από chrisv