Αποστολέας Θέμα: Ερωτησεις ενος αρχαριου  (Αναγνώστηκε 4109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Χρηστος Κτ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Ερωτησεις ενος αρχαριου
« στις: 27/03/09, 11:39 »
Γεια και χαρα σε ολους εσας που βρισκεσται εδω περα. Ειμαι καινουργιος και στο forum αλλα και στην κιθαρα. Ειναι ομως φοβερο site. Υπαρχουν πολλα πραγματα. Τελοσπαντων. Βρηκα μια κιθαρα στο παταρι και εχω κολλησει. Εχω να διαβασω δυο μερες για σχολεια και λοιπα. Μου αρεσει παρα πολυ. Ειναι ομως πολυ παλια. Ηταν της μητερας μου. Ειναι κλασσικη. Το θεμα ειναι οτι δεν εχω καμια ιδεα σχετικα με κουρδιζμα και με τι να ξεκινησω. Πως ειναι ο σωστος τροπος να κουρδιζω? Με κουρδιστηρι? Αν ναι ποσο εχει ενα καλο? Μετα. Βλεπω μερικα βιντεο και προσπαθω να παιξω αυτα που κανουν αλλα ειναι αρκετα δυσκολα. Εχω κατεβασει καποια βιβλια αλλα ειναι για ποιο προχωρημενους απο εμενα και ειναι και στα αγγλικα. Αν και ξερω πολυ καλα αγγλικα οι οροι ειναι αρκετα δυσκολοι θα ελεγα. Εχω ψιλοκαταλαβει πως παιζω tabs αλλα οχι σε καλο βαθμο. Θα ελεγα καλυτερα σε αθλιο. Μπορει καποιος να μου εξηγησει? Ευχαριστω προκαταβολικα.  :) :)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις ενος αρχαριου
« Απάντηση #1 στις: 27/03/09, 11:45 »
πρώτον σου προτείνω να ψάξεις στο φόρουμ για σχετικά θέματα....υπάρχουν άπειρα!

δεύτερον ναι...πάρε ένα κουρδιστήρι να κουρδίζεις..αλλιώς χρειάζεσαι ένα σταθερό τηλέφωνο αλλά και τότε θέλει αυτί :P

για να μάθεις ή ξεκίνα μαθήματα ή κατέβασε βιβλία από το ίντερνετ που σε ξεκινούν από την αρχή
αυτά για τώρα
ό,τι άλλο θέλεις ξαναρώτα!
καλώς ήρθες

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις ενος αρχαριου
« Απάντηση #2 στις: 27/03/09, 12:25 »
Βρηκα μια κιθαρα στο παταρι και εχω κολλησει. Εχω να διαβασω δυο μερες για σχολεια και λοιπα.

Είδες τι κόλλημα είναι η άτιμη ;D; Το ίδιο έχουμε πάθει οι περισσότεροι εδώ μέσα, εδώ και πολλά χρόνια.
Καλώς ήρθες.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος LILAKI

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 260
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Study silence to learn the music
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις ενος αρχαριου
« Απάντηση #3 στις: 27/03/09, 15:52 »
Καλώς σε βρήκαμε  :)

Λοιπόν, επειδή αναφέρεις ότι η κιθάρα σου είναι παλιά και θες να την κουρδίσεις δε θα πρέπει πρώτα να τις αλλάξεις χορδές? Καλές χορδές είναι οι ghs.

Έπειτα, κλασική κιθάρα είναι αλλά τι ρεπερτόριο σε ενδιαφέρει να παίξεις?Αν ενδιαφέρεσαι για κλασικό ρεπερτόριο θα σου πρότεινα να πάρεις το βιβλίο του Julio S. Sagreras ''Τα πρώτα μαθήματα της κιθάρας''( είναι λίγο βαρετό στην αρχή ) και έπειτα του E.Pujol ''Η σχολή της κιθάρας''.
Αν πάλι ενδιαφέρεσαι για ακκορντάκια τότε καλό είναι το βιβλίο του Ν.Θερμός ''Η ρυθμική κιθάρα στην πράξη'' εκδόσεις fagotto.

Άντε και καλή αρχή!

(Α, και ναι...η κιθάρα είναι ένα τρελό, τρελό  κόλλημα  ;D ;D)
Στην ανάγκη και οι  θεοί πείθονται.Εδω ολόκληρο F-117 τεχνολογίας Stealth κατασκευάστηκε....

Αποσυνδεδεμένος Χρηστος Κτ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις ενος αρχαριου
« Απάντηση #4 στις: 27/03/09, 17:23 »
Κοιταξτε. Σημερα ηρθε ενα φιλαρακι που ξερει να παιζει αρκετα καλα και μου ειπε και αυτος οτι οι χορδες ειναι χαλια. Συντομα θα τις αλλαξω. Ενδιαφερομαι για μουσικη στυλ Metallica.

Καπως ετσι.

 Υπαρχει περιπτωση να μαθω να παιζω απο το να παρακολουθω αλλους σε βιντεο??

Επεισης δεν μπορω να διαβασω tabs που οπως καταλαβαινω ειναι ο ευκολοτερος τροπος να παιξω. Απο θεωρια δεν πολυσκαμπαζω και δεν ξερω αν θα καταφερω να κανω κατι απο τα βιβλια.

θα εγραφα και αλλα αλλα εχω μαθημα σε λιγο και τα εχω μισοδιαβασει. Ωχ ωχ ωχ. Παει κακο μπελα βρηκα. Ειναι μεγαλο κολλημα. 

 ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις ενος αρχαριου
« Απάντηση #5 στις: 28/03/09, 01:25 »
καταρχήν ο τύπος παίζει χάλια και λάθος, ψάξε βίντεο που να είναι μαθήματα πχ





νομίζω θα χρειαστείς μια ακουστική κιθάρα και όχι κλασική  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/09, 01:28 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ερωτησεις ενος αρχαριου
« Απάντηση #6 στις: 28/03/09, 02:32 »
Νταξει χαλια δεν παιζει το παιδι που χεις στο βιντεο αλλα δεν προκειται να καταλαβεις-μαθεις τιποτα οσες χιλιαδες φορες και να το δεις,πολυ απλα γιατι δεν προκειται για μαθημα αλλα για ''επιδειξη'' της δικης του εκδοχης... Καλυτερα να παταγες στο search nothing else matters lesson...
Βεβαια η καλυτερη λυση ειναι αυτη που σου προταθηκε πιο πανω...Δες τι θες να παιξεις και παρε βιβλια που να εχουν σχεση με αυτο.
Το guitar pro ειναι ενα εργαλειο που μπορει να σου λυσει βασικες αποριες σχετικα με τις ταμπλατουρες.
Αλλα καλυτερα να εκανες με δασκαλο η εστω να σου εδειχνε για αρχη καποιος φιλος τη χρωματικη κλιμακα και μερικα βασικα ακορντα. Και αν το δεις σοβαρα πλεον πας και παραπερα.
Καλη τυχη!


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
51 Απαντήσεις
32140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/17, 00:35
από mouz
4 Απαντήσεις
26797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 20:45
από draned
3 Απαντήσεις
2322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/11, 18:28
από Υπνοβάτης...
5 Απαντήσεις
4907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 22:18
από Sensei
0 Απαντήσεις
1978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/12, 00:00
από Απόλλων
3 Απαντήσεις
4697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 17:28
από cbk
0 Απαντήσεις
5621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 14:29
από Απόλλων
36 Απαντήσεις
10135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/13, 14:21
από Archangel
12 Απαντήσεις
13831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 17:02
από Spyros Delta
1 Απαντήσεις
3213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/19, 11:49
από bathan