Αποστολέας Θέμα: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;  (Αναγνώστηκε 53534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #1 στις: 03/11/09, 08:30 »
Μια πιο ολοκληρωμένη είδηση βρίσκεται εδώ: http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_1_27/10/2009_335024 και λέει μεταξύ άλλων:
Παράθεση
...υπογράμμισα στον πρωθυπουργό την ανάγκη να επαναφέρει το παλαιό σύστημα διδασκαλίας της αρχαίας ελληνικής γλώσσας -την κατάργησή της δηλαδή απο το γυμνάσιο και τον περιορισμό της στο λύκειο- που είχε καθιερώσει η μεταρρύθμιση του 1976 επί υπουργού Παιδείας Γεωργίου Ράλλη στην πρώτη μεταδικτατορική κυβέρνηση του Κωνσταντίνου Καραμανλή», εξήγησε. «Δυστυχώς δέκα χρόνια αργότερα, το 1986, ο τότε υπουργός Παιδείας Αντώνης Τρίτσης στην προσπάθειά του να καινοτομήσει και με τις επιρροές αντιδραστικών κύκλων επανέφερε τη διδασκαλία της αρχαίας ελληνικής στο γυμνάσιο με την οποία διαφωνώ απολύτως. Η ταυτόχρονη διδασκαλία Νέων και Αρχαίων Ελληνικών στην πράξη προκαλεί σύγχυση, με αποτέλεσμα οι περισσότεροι μαθητές να είναι γλωσσικά ακατάρτιστοι

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #2 στις: 03/11/09, 16:11 »
Είναι ανάγκη να γίνονται τέτοιες ερωτήσεις? Ιδιαίτερα με τον τρόπο που γίνεται η διδασκαλία των αρχαίων Ελληνικών στο Γυμνάσιο, με την μελέτη δηλαδή σκόρπιων ασύνδετων κειμένων, έχουμε οδηγηθεί στην αποκοπή των παιδιών από την αρχαία Ελληνική Γραμματεία. Και είναι φυσικό εφόσον η διδασκαλία ενός ξεχασμένου γλωσσικού ιδιώματος χωρίς την κατανόηση της χρησιμότητάς του δημιουργεί μάλλον αποστροφή.

Κι έτσι καταλήγουμε να υπάρχουν παιδιά που δεν έχουν διαβάσει και το κυριότερο δεν θέλουν να διαβάσουν κλασσικά έργα της Παγκόσμιας λογοτεχνίας και επιστήμης όπως ο Προμηθέας Δεσμώτης, η Αντιγόνη, και η Πολιτεία έστω και από μεταγλώτιση. Και να υπάρχουν παιδιά που να μην καταλαβαίνουν ποια είναι η αξία "σπασμένων πετρών" όπως η Ακρόπολη.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #3 στις: 03/11/09, 16:15 »
Να καταργηθούν, και πολύ τα φάγαμε στη μάπα...

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #4 στις: 03/11/09, 17:20 »
Nα μην καταργηθούν γιατί τα αρχαία βοηθούν να χειρίζεσαι καλά τα Νέα Ελληνικά.

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #5 στις: 03/11/09, 17:33 »
Προσωπικα, νομιζω οτι αυτο που πρεπει να αλλαξει ειναι ο τροπος διδασκαλιας κι οχι η χρονικη διαρκεια. Ας μαθαιναμε σωστα ελληνικα απο το δημοτικο και θα τα παιρναμε πιο ευκολα τα αρχαια, ειτε στο γυμνασιο ειτε στο λυκειο.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #6 στις: 03/11/09, 17:37 »
Nα μην καταργηθούν γιατί τα αρχαία βοηθούν να χειρίζεσαι καλά τα Νέα Ελληνικά.

Συμφωνώ με το φίλο και επαυξάνω. Μάλιστα θα έλεγα ότι κάποια στιγμή θα είχε ενδιαφέρον να αλλάξει και η μέθοδος με την οποία γίνεται το μάθημα. Στις μικρές τάξεις δηλαδή να γίνεται σαν οποιαδήποτε ξένη γλώσσα (στο στυλ this is a dog, this is a cat κλπ.) και μετά στο Λύκειο να διδάσκονται τα κλασσικά κείμενα. Μπορεί να μην το υποψιαζόμαστε αλλά όσο καλύτερα μιλάει κάποιος και όσο μεγαλύτερο λεξιλόγιο έχει, τόσο καλύτερη αισθητική αποκτά, αλλά και πολιτισμένη συμπεριφορά κοινωνικά...Και νομίζω ότι μας λείπουν αυτά, τα τελευταία χρόνια. Σε αυτά τα πλαίσια πάλι κι ένα μάθημα ορθοφωνίας θα ήταν πολύ χρήσιμο.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/09, 17:39 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #7 στις: 03/11/09, 17:48 »
1) Η να τα μαθαινουμε εστω και απο Γυμνασιο, αλλα να μην θεωρειται τοσο βασικο μαθημα και να ειναι του τυπου θρησκευτικα-κοινωνικη αγωγη κλπ
2) Η (καλυτερα) να μην τα μαθαινει κανεις στο Γυμνασιο, και στο λυκειο οταν πας να ειναι τυπου κατευθυνσης και να τα μαθαινει οποιος τα θελει και τα επιλεγει (κακο του κεφαλιου του :P)

Nα μην καταργηθούν γιατί τα αρχαία βοηθούν να χειρίζεσαι καλά τα Νέα Ελληνικά.

Προσωπικα τετοιου ειδους απαντησεις τις βρισκω πολυ "κλισε" και γενικα τετριμμενες!!Εχω βαρεθει να ακουω την ιδια δικαιολογια οτι τα Αρχαια βοηθανε να καταλαβεις καλυτερα τα νεα!!Ε και εγω 11+ χρονια σχολειο τωρα, μια καλη χρηση στα Αρχαια δεν εχω βρει!!Αν καποιος εχει βρει ας με βγαλει λαθος και να το πει, αλλα αν θες να μαθεις και να καταλαβεις καλυτερα τα Νεα, τοτε πρεπει τα Νεα και οχι τα Αρχαια να διδασκεσαι!!Στο κατω κατω, ας μαθουμε πρωτα Νεα Ελληνικα καλα και μετα ας μας κανουν και Κινεζικα!!Αλλα αν καποιος βρεθει σε σχολεια σημερα, θα βρει μεγαλη πλειοψηφια των μαθητων απο ελαφρως ανορθογραφοι μεχρι παντελως ανορθογραφοι!!Τα Αρχαια ειναι απλα αλλη μια μερα τη βδομαδα πονοκεφαλος για τα παιδια πια!!Το λεω γιατι ειμαι και γω μεσα..

Χωρις παρεξηγηση φιλε Tempus αλλα δε συμφωνω μαζι σου..και συγγνωμη για το εντονο υφος, αλλα τα χω παρει με την Αρχαι-ού μου!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/09, 16:02 από O_Menelaos »
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #8 στις: 03/11/09, 17:50 »
Nα μην καταργηθούν γιατί τα αρχαία βοηθούν να χειρίζεσαι καλά τα Νέα Ελληνικά.

Συμφωνώ με το φίλο και επαυξάνω. Μάλιστα θα έλεγα ότι κάποια στιγμή θα είχε ενδιαφέρον να αλλάξει και η μέθοδος με την οποία γίνεται το μάθημα. Στις μικρές τάξεις δηλαδή να γίνεται σαν οποιαδήποτε ξένη γλώσσα (στο στυλ this is a dog, this is a cat κλπ.) και μετά στο Λύκειο να διδάσκονται τα κλασσικά κείμενα. Μπορεί να μην το υποψιαζόμαστε αλλά όσο καλύτερα μιλάει κάποιος και όσο μεγαλύτερο λεξιλόγιο έχει, τόσο καλύτερη αισθητική αποκτά, αλλά και πολιτισμένη συμπεριφορά κοινωνικά...Και νομίζω ότι μας λείπουν αυτά, τα τελευταία χρόνια. Σε αυτά τα πλαίσια πάλι κι ένα μάθημα ορθοφωνίας θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Ωραια ιδεα θεωρητικα, αλλα τη θεωρω παραπανω κι απο απιθανη για να παρει σαρκα και οστα στα ελληνικα σχολεια και δε χρεωνω μονο το υπουργειο και τους καθηγητες γι' αυτο, αλλα και τους μαθητες. Το κρινω καθαρα προσωπικα, γιατι ωραια σαν ιδεα, αλλα αν ηταν να μου διδαξουν εμενα αρχαια ετσι, μαλλον για κοπανα το εκοβα...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #9 στις: 03/11/09, 18:27 »
Χμμ... Αν και έχω αρκετά χρόνια να πιάσω αρχαίο κείμενο στα χέρια μου, ομολογώ ότι η σκέψη για κατάργηση τους με βρίσκει σύμφωνο σε αρκετά μεγάλο βαθμό.. Δεν είναι μία ξένη γλώσσα όπως όλες οι άλλες, διότι πολύ απλά δεν χρησιμοποιείται πουθενά.. Και οι Άγγλοι μιλούσανε αρχαία αγγλικά (βλ. Σαιξπηρ και πιο πριν), αλλά δεν νομίζω ότι διδάσκονται στα σχολεία τους (το τελευταίο με επιφύλαξη)..

Τώρα για το αν κάποιοι βλέπουν τον κρίκο "μάθηση αρχαίων ελληνικών - αρχαία ελληνική κληρονομιά" να σπάει με την κατάργηση των αρχαίων δεν νομίζω ότι έχουν και πολύ δίκιο.. Δεν είναι ανάγκη να γνωρίζει κάποιος αρχαία ελληνικά για να διαβάσει Πλάτωνα ή Αριστοφάνη πλέον.. Υπάρχουν μεταφράσεις που δόξα τω θεώ θεωρούνται αρκετά πιστές στο πρωτότυπο.. Λίγο άσχετο, αλλά προσωπικά, δεν μου δίνεται και η καλύτερη εντύπωση όταν βλέπω κάποιον να προσπαθεί να βασίσει ένα επιχείρημα του απαγγέλλοντας μια αρχαία φράση με περισσό στόμφο (π.χ. Τζανετάκος, Ζουράρης).. Το αποτέλεσμα είναι (επειδή πολύ λίγοι τον καταλαβαίνουν) οι υπόλοιποι να συμφωνούν επειδή έχουν ταυτίσει τους αρχαίους Έλληνες με μεγάλες αλήθειες.. 

Και όσο για τον φίλο μου είπε ότι τα αρχαία ελληνικά βοηθούν στο να χειριζόμαστε σωστότερα τα νέα ελληνικά, θα ήθελα να του θυμίσω ότι υπάρχουν ρηματικοί τύποι, καθώς και λοιπά μέρη του λόγου τα οποία είναι εντελώς διαφορετικα στα αρχαία ελληνικά (σε σχέση με τα νέα ελληνικά) και έχουν εξαφανιστεί, καθώς επίσης και οι διαφορές στο συντακτικό είναι τόσες πολλές έτσι ώστε να αποτελεί το δυσκολότερο αντικείμενο μάθησης των αρχαίων ελληνικών..

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #10 στις: 03/11/09, 18:41 »
Να διδάσκεται περισσότερη αρχαία ελληνική λογοτεχνία σε μετάφραση, με έμφαση στο νόημα των κειμένων και την πολιτιστική-ιστορική σημασία τους.
Τα Αρχαία Ελληνικά (σαν "γλώσσα", δηλαδή σαν γραμματική, συντακτικό κλπ.) να είναι υποχρεωτικά μόνο για τις κατευθύνσεις του Λυκείου όπου κρίνεται απαραίτητο.

Τώρα για το αν κάποιοι βλέπουν τον κρίκο "μάθηση αρχαίων ελληνικών - αρχαία ελληνική κληρονομιά" να σπάει με την κατάργηση των αρχαίων δεν νομίζω ότι έχουν και πολύ δίκιο.. Δεν είναι ανάγκη να γνωρίζει κάποιος αρχαία ελληνικά για να διαβάσει Πλάτωνα ή Αριστοφάνη πλέον.. Υπάρχουν μεταφράσεις που δόξα τω θεώ θεωρούνται αρκετά πιστές στο πρωτότυπο..

+1

Α, και για το χειρισμό της νεοελληνικής ας γίνουν πρώτα υποχρεωτικά μερικά κλασικά βιβλία νεοελληνικής λογοτεχνίας και ας μπουν σωστές εργασίες στο μάθημα των "Νέων", ας γίνει η "Έκθεση" σωστό μάθημα δημιουργικής γραφής και βλέπουμε.
Γιατί με δύο χρόνια "Αρχαία" όπως διδάσκονται τώρα δε θα μάθει ελληνικά η γενιά του "τ κανς;κλ;" (είναι τα νέα SMSellnka αυτά που δεν πρόλαβα, παρότι μικρός σχετικά  ::)).
Και πιστέψτε με, προσωπικά δε γράφω σωστά επειδή έκανα Αρχαία (ο τελευταίος μου βαθμός στο συγκεκριμένο μάθημα ήταν 7/20, αν θυμάμαι καλά).
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #11 στις: 03/11/09, 19:09 »
Καταργηση του εκπαιδευτικου συστηματος μας χρειαζομαστε και αντικατασταση με κατι αλλο, και οχι καταργηση αρχαιων. Για να εξηγηθω, προσωπικα, σε αυτο το εκπαιδευτικο συστημα και με τον συγκεκριμενο τροπο διδασκαλιας των αρχαιων, ειτε καταργηθουν ειτε οχι το ιδιο ειναι.

Αυτη τη στιγμη τα αρχαια στα σχολεια ειναι ενα ΠΟΛΥ δυσκολο μαθημα, στο οποιο βασανιζονται οι μαθητες για να βγαλουν εναν καποιο βαθμο και διδασκεται με τον χειριστο τροπο. Την απολυτη παπαγαλια. Το βαζουνε και στην κατευθυνση που ειναι ακομα πιο βαρβατα και κλειδωνει το πραγμα.

Ετσι οπως διδασκονται τα αρχαια ελληνικα αυτη τη στιγμη πραγματικα δεν εχουν να προσφερουν σε κανεναν απολυτως τιποτα εκτος απο κουραση. Αν ο φιλολογος δνε δειχνει προσωπικο ενδιαφερον, τα βιβλια δεν σου μαθαινουν ουτε χρηση της γλωσσας, ουτε ετυμολογιες, ουτε ριζες, ουτε ουσια των κειμενων. Το μονο που σου μαθαινουν ειναι ξεροι συντακτικοι και γραμματικοι κανονες και παπαγαλισμενες μεταφρασεις. Ουτε σε βοηθουν να μαθεις καλυτερα τα νεα ελληνικα ουτε τιποτα.

Εδω ουτε το μαθημα των νεων ελληνικων δεν σου μαθαινει ελληνικα, τα αρχαια θα σε μαθουν?

Ας ειμαστε ρεαλιστες. Παρτε ενα βιβλιο αρχαιων της Α, Β, Γ γμνασιου ή λυκειου και πειτε μου αν θα μπορεσετε ευκολα να μαθετε κατι. Εγω επειδη κανω 1-2 μαθηματα σε πιτσιρικια για να βγαζω κανενα χαρτζιλικι (σπουδαζω αρχαιολογια, δεν ειμαι φιλολογος) και δυστυχως βλεπω ολα αυτα τα αισχρα βιβλια, πιστευω οτι ειτε τα καταργησουν ειτε οχι ειναι το ιδιο και το αυτο. Δεν προσφερουν τιποτα οταν υπαρχουν, δεν θα προσφερουν τιποτα που δεν θα υπαρχουν. Η μαλλον, καλυτερα να καταργηθουν, γιατι με τον τροπο που διδασκονται κανουν τους μαθητες να μισουν τα αρχαια ελληνικα, τηνα ρχαιοτητα και κατ επεκτασιν (δυστυχως) την αρχαια ιστορια γενικοτερα ( και δεν αναφερομαι μονο στην ελληνικη προφανως)


Το ζητουμενο ειναι να δουμε τι πραγματικα ζηταμε απο την διδασκαλια των αρχαιων ελληνικων σαν γλωσσα αλλα και των αρχαιων ελληνικων κειμενων. Γιατι εκει βρισκεται η ουσια, στα κειμενα, και οχι στους γραμματικους κανονες που εχουν αλλαξει ριζικα εδω και 2000 χρονια περιπου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #12 στις: 03/11/09, 22:10 »
Nα μην καταργηθούν γιατί τα αρχαία βοηθούν να χειρίζεσαι καλά τα Νέα Ελληνικά.

Συμφωνώ με το φίλο και επαυξάνω. Μάλιστα θα έλεγα ότι κάποια στιγμή θα είχε ενδιαφέρον να αλλάξει και η μέθοδος με την οποία γίνεται το μάθημα. Στις μικρές τάξεις δηλαδή να γίνεται σαν οποιαδήποτε ξένη γλώσσα (στο στυλ this is a dog, this is a cat κλπ.)

Αρχίζω να αναθεωρώ την στάση μου. Τώρα που το σκέφτομαι λες πράγματι όσοι άρχισαν να κάνουν αρχαία από το '86, τουτέστιν οι τελειόφυτοι από το '93 έως και σήμερα, να χειρίζονται τόσο τέλεια την Νέα Ελληνική διάλεκτο? Έτσι θα είναι.... για να το λένε τα παιδιά...

Επίσης θα επεκτείνω την πρόταση του Μακ και θα αναθεωρήσω εκ βάθρων για να προτείνω να μην διδάσκονται τα αρχαία μόνο στο Γυμνάσιο αλλά να αρχίζουν από την 4η Δημοτικού, όπως γίνεται και με τις υπόλοιπες ξένες γλώσσες. Σ' αυτήν την τάξη νομίζω πως αρχίζουν και οι Λατίνοι το μάθημα των αρχαίων Λατινικών. Μ' αυτόν τον τρόπο καθένας τελειόφυτος της εκπαίδευσης θα γνωρίζει τι σημαίνει: "Επέδραμον Ιάκωβε και τα οστέα σα έσονται" και "της διδομένης επί χρήμασι γυναικός το σιδηρούν κιγκλίδωμα" ή "τμηθίσει τμάται πόντος ερυθρός".

Προτείνω δε την εκ τούδε και εφεξής διδαχή εις τα ενταύθα σχολαρχεία των αρχαίων Λατινικών εκ της πρώτης Γυμνασίου. Ώστε να δύναται καθείς να γιγνώσκει την λαλιά του Κικέρωνος. Καθώς επίσης και την επιστροφή εις την ευλογημένη λόγια αρχαϊζουσα διάλεκτον μας, προτού λάβωμεν τις κάκιστες επιρροές εκ Βασιγκτόνος....

ΥΓ Και την επιβολή επί τω πληκτρολογείο της υπογεγραμμένης. Δοτική άνευ υπογεγραμμένης εστί ωσάν Γυμνάσιον άνευ αρχαίων.... 

Edit: Καθόλου άσχημη ως ιδέα και η απαρχή διδασκαλίας των αρχαίων Εβραϊκών, ουτως ώστε καταστεί δυνατή και η ανάγνωση της Παλαιάς Διαθήκης εκ του πρωτοτύπου.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/09, 22:18 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #13 στις: 03/11/09, 22:26 »
Πω θυμαμαι 1η λυκειου πρεπει να ταν που ειχαμε ενα τρελο εγχειριδιο που ειχε μεσα ολους τους χρονους φνωες κλπ και επρεπε να ταξερουμε απεξω..Οι μερες που μας σηκωνε πινακα(ο αγαπητος Βατζιος εε αρη? :P) ηταν απ τις πιο αγχωδεις εβερ..Τελικα λογω τυχης τα ειχα παει αρκετα καλα σε σχεση με τους περισσοτερους :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #14 στις: 04/11/09, 00:55 »
1) Η να τα μαθαινουμε εστω και απο Γυμνασιο, αλλα να μην θεωρειται τοσο βασικο μαθημα και να ειναι του τυπου θρησκευτικα-κοινωνικη αγωγη κλπ
2) Η (καλυτερα) να μην τα μαθαινει κανεις στο Γυμνασιο, και στο λυκειο οταν πας να ειναι τυπου κατευθυνσης και να τα μαθαινει οποιος τα θελει και τα επιλεγει (κακο του κεφαλιου του :P)

Nα μην καταργηθούν γιατί τα αρχαία βοηθούν να χειρίζεσαι καλά τα Νέα Ελληνικά.

Προσωπικα τετοιου ειδους απαντησεις τις βρισκω πολυ "κλισε" και γενικα τετρημενες!!Εχω βαρεθει να ακουω την ιδια δικαιολογια οτι τα Αρχαια βοηθανε να καταλαβεις καλυτερα τα νεα!!Ε και εγω 11+ χρονια σχολειο τωρα, μια καλη χρηση στα Αρχαια δεν εχω βρει!!Αν καποιος εχει βρει ας με βγαλει λαθος και να το πει, αλλα αν θες να μαθεις και να καταλαβεις καλυτερα τα Νεα, τοτε πρεπει τα Νεα και οχι τα Αρχαια να διδασκεσαι!!Στο κατω κατω, ας μαθουμε πρωτα Νεα Ελληνικα καλα και μετα ας μας κανουν και Κινεζικα!!Αλλα αν καποιος βρεθει σε σχολεια σημερα, θα βρει μεγαλη πλειοψηφια των μαθητων απο ελαφρως ανορθογραφοι μεχρι παντελως ανορθογραφοι!!Τα Αρχαια ειναι απλα αλλη μια μερα τη βδομαδα πονοκεφαλος για τα παιδια πια!!Το λεω γιατι ειμαι και γω μεσα..

Χωρις παρεξηγηση φιλε Tempus αλλα δε συμφωνω μαζι σου..και συγγνωμη για το εντονο υφος, αλλα τα χω παρει με την Αρχαι-ού μου!! ;D



Φίλε κι εγώ όταν ήμουν μαθητής σπαζόμουν με τα Αρχαία γιατί ήταν από τα δυσκολότερα μαθήματα.Αλλά τελικά είμαι ικανοποιημένος που τα διάβαζα , γιατί έτσι βελτίωσα τη γνώση μου στα Νέα Ελληνικά.Με τα αρχαία βελτιώνεις την ορθογραφία σου και εμπλουτίζεις το λεξιλόγιο σου.Μαθαίνοντας Αρχαία καταλαβαίνεις την ετυμολογία πολλών λέξεων που υπάρχουν στα Νέα και έτσι είναι πιο εύκολο να τις θυμάσαι και να τις χρησιμοποιήσεις μετά ! Καταλαβαίνοντας από πού προέρχεται η λέξη , είναι πιθανότερο να σου μείνει μετά.Άμα δεν ξέρεις από πού προέρχεται μια λέξη , αναγκάζεσαι να την μάθεις παπαγαλία και είναι πιθανότερο να ξεχαστεί.Επίσης "πιάνεις" καλύτερα το ακριβές νόημα της λέξης.Επίσης είναι και κάποιες λέξεις στα Νέα που για να μάθεις να τις κλίνεις σωστά , σε βοηθούν τα αρχαία.
Και σε επίπεδο συντακτικού βοηθάνε , γιατί συνήθως τα κείμενα έχουν αρκετά πολύπλοκο συντακτικό , αναγκάζεσαι να το ψάξεις λίγο και τελικά βελτιώνεσαι στο γραπτό λόγο.

 

Παράθεση
Αρχίζω να αναθεωρώ την στάση μου. Τώρα που το σκέφτομαι λες πράγματι όσοι άρχισαν να κάνουν αρχαία από το '86, τουτέστιν οι τελειόφυτοι από το '93 έως και σήμερα, να χειρίζονται τόσο τέλεια την Νέα Ελληνική διάλεκτο? Έτσι θα είναι.... για να το λένε τα παιδιά...

Όσοι ασχολήθηκαν και δεν πέρασαν το μάθημα χαριστικά (όπως συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις στα Γυμνάσια) , σίγουρα έχουν ένα πλεονέκτημα στα ελληνικά σε σχέση με τους άλλους.

« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/09, 01:03 από Tempus »

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #15 στις: 04/11/09, 03:39 »
Εντάξει παππού δεκτή η σάτυρα! ;D Ξέχασες και το :" O πους της καθέτου"!!! Επίσης και το ότι θα μπορούμε να τραγουδάμε λαικά άσματα με πιο ποιοτικό τρόπο...Π.χ το "Ήθελα να'ξερα δεν ντρέπεσαι " της Άντζελας Δημητρίου που είναι φτηνό και χυδαίο έτσι , θα αναβαθμιζόταν αν λέγαμε " Ήθελον έγνων ουκ αισχύνεσαι"; (Αν τη πήδηξα τη μετάφραση και την ορθογραφία συμπαθάτε με , του 14 ήμουνα στα Αρχαία... :shy )
Πάντως όμως μισοσοβαρά , μισοαστεία, δεν ξέρω αν είναι εντύπωσή μου , αλλά κάποιοι πενηντάρηδες και εξηντάρηδες μιλάνε λίγο καλύτερα Ελληνικά από εμάς τους πιο δώθε...Και μιλάω για απόφοιτους Γυμνασίου της εποχής των 50'ς και των 60'ς (το αντίστοιχο Λύκειο, ίδια χρόνια δηλαδή) . Και τα κάνανε πολύ καθαρευουσιάνικα τότε και τα Αρχαία τους ήταν δύσκολα και οι βαθμοί μπαίναν με το σταγονόμετρο...Τουλάχιστον έτσι μας λένε δηλαδή...Τι γνώμη έχεις γι αυτό; Ισχύει;
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/09, 03:42 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #16 στις: 04/11/09, 04:01 »
Κατι αλλο που δεν εχουμε πει, τι ακριβως εννοουμε με το "καλυτερα ελληνικα"? Καλτυερα ελληνικα ειναι οσο τεινουν ας πουμε στην καθαρευουσα? Οσα χρησιμοποιουν περιεργες και περιτεχνες λεξεις? Οσα ειναι απλα και κατανοητα? Τι ακριβως ειναι τα "καλυτερα ελληνικα" που εκθειαζουμε?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #17 στις: 04/11/09, 04:04 »
Κατι αλλο που δεν εχουμε πει, τι ακριβως εννοουμε με το "καλυτερα ελληνικα"? Καλτυερα ελληνικα ειναι οσο τεινουν ας πουμε στην καθαρευουσα? Οσα χρησιμοποιουν περιεργες και περιτεχνες λεξεις? Οσα ειναι απλα και κατανοητα? Τι ακριβως ειναι τα "καλυτερα ελληνικα" που εκθειαζουμε?
Φαντάζομαι σωστά από θέμα γραμματικής,ορθογραφίας(όταν μιλάμε για γραπτό λόγο) και κυρίως συντακτικού όσο απλοικά και αν είναι.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #18 στις: 04/11/09, 04:16 »
Ναι , αυτά βασικά...Πολύ σωστό συντακτικό, καλή ροή στο λόγο χωρίς να κομπιάζουν ιδιαίτερα και πολύ πλουσιότερο λεξιλόγιο. Λέξεις της δημοτικής δηλαδή, μη φανταστείς τίποτα καθαρευουσιάνικα . Α και καθόλου συνεχόμενες επαναλήψεις στο προφορικό λόγο του τύπου "ξέρω γω", " να' ούμε", " βασικά" (σας βάζω και τα της δικής μου νεότητας τώρα ::) ), η κλισέ του τύπου "με τη καλή την έννοια" και άλλα τέτοια δηλαδή...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #19 στις: 04/11/09, 08:47 »
Aν το πλούσιο λεξιλόγιο μπορεί κάποιος να το χαρακτηρίσει ως περίεργες και περίτεχνες λέξεις καλύτερα να πάω να φουντάρω.
Κάνω και γω από τότε που τελείωσα το σχολείο μαθήματα σε παιδιά γυμνασίου και έχω δει κάθε αλλαγή των βιβλίων.Ναι δεν είναι εύκολο μάθημα αλλά δεν πάμε στο σχολείο για να διασκεδάσουμε αλλά για να εκπαιδευτούμε.Δεν είναι λύση να μηδενίζουμε τα πάντα.
Καλύτερα ελληνικά δεν εννούμε την αρχαϊζουσα αλλά να μιλάει ο άλλος και να βγάζεις νόημα να μην είναι πεταμένες λέξεις στη σειρά.Να μην είναι κάθε δύο λέξεις το εντάξει και το μ****κας.
Εγώ διαφωνώ με την κατάργηση γιατί είναι πλέον από τα λίγα μαθήματα που βάζουν τους μαθητές στο τριπάκι να ψάξουν λίγο παραπάνω για να βρουν γνώση.
Μαθαίνουν ρίζες νεοελληνικών λέξεων που όταν τις διαβάζουν αυτές τις νεοελληνικές λέξεις σε κοιτάνε λες και είσαι εξωγήινος.

Τα παιδιά σήμερα ξέρουν λεξιλόγιο μηδέν και μεις θέλουμε να το πάμε πιο κάτω ακόμα?

Αφού τα θεωρείτε άχρηστα μερικοί να προτείνουμε την εκμάθηση των greeklish αφού αρκετοί αυτά χρησιμοποιούν.Πως να μάθεις ποτέ ορθογραφία και συντακτικό όταν κόβεις φωνήεντα και γράφεις όλα τα ι με γιώτα και όλα τα ο με όμικρον?

Βλέπετε όσοι Ευρωπαίοι έμαθαν υποχρεωτικά στο σχολείο τους αρχαία ελληνικά ή λατινικά ήταν ηλίθιοι φαίνεται....

www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #20 στις: 04/11/09, 13:47 »
Edit:
Ναι δεν είναι εύκολο μάθημα αλλά δεν πάμε στο σχολείο για να διασκεδάσουμε αλλά για να εκπαιδευτούμε.

Και όμως στο σχολείο πάμε για να διασκεδάσουμε, όπως τουλάχιστον δείχνει η ετυμολογία της λέξης.
Λοιπόν η λέξη "σχολείο" προέρχεται από την αρχαία λέξη "σχολή", που σημαίνει διασκέδαση. Εξ ου και "α-σχολία" όπου περιγράφει την κατάσταση στην οποία δεν διασκεδάζουμε, δεν περνάμε καλά την οποία σήμερα ονομάζουμε και δουλειά από το "δουλεία".

Ενώ η λέξη "εκπαιδεύω" στην αρχαιότητα λεγόταν "παιδεύω" που στην σύγχρονη γλώσσα σημαίνει βασανίζω.

Έτσι FSL, αρχαιοπρεπώς θα έπρεπε να πεις "δεν πάμε στο σχολείο για σχόλη αλλά για παίδεμα, γι' αυτόν τον λόγο πρέπει να διδασκόμαστε αρχαία με τον τρόπο που τα διδασκόμαστε, παρόλο που δεν καταλαβαίνουμε γρι και δεν μπορούμε να κάνουμε ούτε μια συνδιαστική σκέψη".


Πρόσεξε FSL. Όσοι προτείναμε να καταργηθούν, προτείναμε να καταργηθούν στο Γυμνάσιο και όχι να εξοβελιστούν από την Ελληνική εκπαίδευση.

Στο Λύκειο μπορεί να δίνεται μια ιδέα σε όλους και μια πιο εξιδεικευμένη στους μαθητές που επιθυμούν τις λεγόμενες κλασσικές σπουδές. Ακριβώς όπως προέβλεπε το σύστημα Ράλλη. Γινόταν διδασκαλία στο Γυμνάσιο του Ομήρου, τραγικών ποιητών και επιλεγμένων φιλοσόφων και ιστορικών από μεταγλώτιση και στο Λύκειο διδασκόταν η διάλεκτος. Πολύ καλή μέθοδος.

Όσον αφορά την γραμματική και το συντακτικό της Νέας Ελληνικής γλώσσας, διδασκόταν από το Δημοτικό και δεν περίμενε ο μαθητής να πάει Λύκειο για να μάθει από την διδασκαλία του αρχαίου κειμένου τι σημαίνει ρήμα, υποκείμενο, αντικείμενο, επίρρημα και απαρέμφατο... στην.... καθομιλουμένη! Ας είμαστε λίγο σοβαροί. Από τις συζητήσεις που κάνω διαφαίνεται ότι κανείς καινούριος τελειόφυτος δεν γνωρίζει τι είναι αντικείμενο και υποκείμενο.


Μακ έχω κι εγώ την εντύπωση ότι οι λίγοι σε αριθμό τελειόφοιτοι του '50 και του '60, γνωρίζουν Ελληνικά. Δεν ήταν όμως η διδασκαλία των αρχαίων και η χρησιμοποίηση της καθαρευούσης οι μόνες διαφορές. Να θυμίσω τις υπόλοιπες για όσους δεν θυμούνται ή δεν γνωρίζουν:

1) Συνεχής αξιολόγηση των διδασκόντων από σώμα επιθεωρητών εκπαίδευσης που επέβαλε αυστηρότατες ποινές στους ανάξιους.
2) Συνεχής αξιολόγηση των μαθητών με πολύ αυστηρές εξετάσεις και σε όλες τις βαθμίδες. Για το απολυτήριο από 4η Δημοτικού, εισαγωγικές Γυμνασίου, τρίμηνες, εξάμηνες κλπ.

Αυτά έχουν καταργηθεί εκτός απ' την καθαρεύουσα. Τι λέτε η κατάργηση της καθαρεύουσας φταίει για την ασχετοσύνη των τελειοφύτων μας ή η κατάργηση της αξιολόγησης?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/09, 18:14 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος O_Menelaos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρευω τις ασπρες κιθαρες..!!
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #21 στις: 04/11/09, 18:48 »
Φίλε κι εγώ όταν ήμουν μαθητής σπαζόμουν με τα Αρχαία γιατί ήταν από τα δυσκολότερα μαθήματα.Αλλά τελικά είμαι ικανοποιημένος που τα διάβαζα , γιατί έτσι βελτίωσα τη γνώση μου στα Νέα Ελληνικά.Με τα αρχαία βελτιώνεις την ορθογραφία σου και εμπλουτίζεις το λεξιλόγιο σου.Μαθαίνοντας Αρχαία καταλαβαίνεις την ετυμολογία πολλών λέξεων που υπάρχουν στα Νέα και έτσι είναι πιο εύκολο να τις θυμάσαι και να τις χρησιμοποιήσεις μετά ! Καταλαβαίνοντας από πού προέρχεται η λέξη , είναι πιθανότερο να σου μείνει μετά.Άμα δεν ξέρεις από πού προέρχεται μια λέξη , αναγκάζεσαι να την μάθεις παπαγαλία και είναι πιθανότερο να ξεχαστεί.Επίσης "πιάνεις" καλύτερα το ακριβές νόημα της λέξης.Επίσης είναι και κάποιες λέξεις στα Νέα που για να μάθεις να τις κλίνεις σωστά , σε βοηθούν τα αρχαία.
Και σε επίπεδο συντακτικού βοηθάνε , γιατί συνήθως τα κείμενα έχουν αρκετά πολύπλοκο συντακτικό , αναγκάζεσαι να το ψάξεις λίγο και τελικά βελτιώνεσαι στο γραπτό λόγο.

Και γω θα σου ξαναπω φιλε οτι διαφωνω!!Με σεβασμο ολο το σεβασμο σου μιλαω παντα, εγω δεν ανεφερα καταργηση των Αρχαιων Ελληνικων απο το εκπαιδευτικο συστημα!!Οπως και καποιος πιο πανω ξαναπε, τα Αρχαια ας διδασκονται στο Λυκειο σε μορφη μαθηματος κατευθυνσης!!Αλλα να μην ειναι υποχρεωτικα απλα επειδη μπορει να ξερεις να κλινεις καλυτερα ρηματα (πολλα απ τα οποια μαλιστα δεν εχουν καμια σχεση με τα αντιστοιχα τους σημερα με αποτελεσμα περισσοτερο συγχυση να φερνουν) ή επειδη θα ξερεις πιο ευκολα τα συνωνυμα-αντωνυμα μεσω των κοινων ριζων που εχουν οι λεξεις.

Αντιθετως, αν τα Νεα Ελληνικα γινοντουσαν με τον σωστο τροπο, τοτε τα παιδια δε θα χρειαζονταν βοηθεια για να βρουν κανενα συνωνυμο-αντωνυμο, αλλα ουτε και για να ξερουν να κλινουν καλυτερα τα ρηματα!!Οσο και αν θελουν πια να τα συνδεσουν παρτε το αποφαση πια, Αρχαια Ελληνικα και Νεα Ελληνικα εχουν πολλα κοινα, αλλα μιλαμε για διαφορετικες γλωσσες!!Δεν ειναι απλα μια διαλεκτος διαφορετικη οπως πολλοι τεινουν να σκεφτονται.

Και σε ολα αυτα που λεω δινω παντα σημασια στον τιτλο του θεματος "Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;". Μερικοι βιαστηκαν να φερουν τη συντελεια του κοσμου για την καταργηση των Αρχαιων Ελληνικων απ το εκπαιδευτικο συστημα!!Αλλα μιλαμε μονο για το Γυμνασιο.!!Και η γνωμη μου παραμενει η ιδια, τα παιδια του Γυμνασιου εχουν να μαθουν αρκετα, μην ξεχνατε οτι σε αυτη την ηλικια ενα 90% των μαθητων δινουν για το πτυχιο Lower στα Αγγλικα, και αλλοι δινουν μαζι και Γερμανικα-Γαλλικα!! Εχουν να μαθουν αρκετες γλωσσες, μαζι με τη μητρικη τους η οποια θεωρειται απο τις πολυπλοκοτερες του πλανητη!!Η εκμαθηση Αρχαιων Ελληνικων στην ηλικια του Γυμνασιου για μενα ειναι μια υπερβολη, και ειναι περιττη!!Αν καποιος τελος παντων εχει βιτσιο να μαθει Αρχαια ας παρει τη Θεωρητικη Κατευθυνση :PΝα ξερει ομως πριν οτι τα ποσοστα αυτοκτονιας ειναι 80% παραπανω εναντι των αλλων δυο κατευθυνσεων ;D (αστειζομαι)


Αχ Garvin μας αναψες φωτιες!!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/09, 18:50 από O_Menelaos »
O Sephiroth ειναι καλος..

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #22 στις: 04/11/09, 20:30 »
Τα αρχαία Ελληνικά, είναι σημαντικά, για να διαβάσει κάνεις κείμενα όπως αυτά που προανέφερε ο παππούς.
Μία πολύ μεγάλη ποικιλία κειμένων, την οποία μελετούν παγκοσμίως, από την εποχή του παππού μου (θεός χωρέστον) ενώ αντίθετα οι περισσότεροι Έλληνες δεν ξέρουν στην ουσία τι τους γίνεται, παρά μόνο ότι προέρχονται από τους Σπουδαίους Αρχαίους Έλληνες.
Σημαντικό είναι, όπως ανέφερε πάλι ο παππούς, ότι οι ρίζες των εννοιών των σημερινών λέξεων, βρίσκονται στα αρχαία.
Βεβαίως παππού, αυτό δεν θα σε κάνει να συνενοήσε καλύτερα με τους υπόλοιπους, μιας και άλλα θα λες εσύ άλλα θα καταλαβαίνουν αυτοί, χώρια που μπορεί να σε περάσουν για εξυπνάκια ή και εξωγήινο.

Όσο για το εκπαιδευτικό σύστημα, είναι τόσο ΜΠΟΥΡΜπου**αΛΑ, που πρέπει να αλλάξει ολόκληρο.
Σχεδόν όλοι οι καθηγητές κλαψουρίζουνε, δεν μας φτάνει ο χρόνος, για να σας παραδώσουμε την ύλη ενός χρόνου, αλλά αυτό μας επιβάλει το Υπουργείο (?!?#@$#$#%$$%#)
Μαθήματα που θα μπορούσαν να διδαχτούν ένα μόνο χρόνο ή σε περίπτωση ύπαρξης ελεύθερων ωρών, διδάσκονται ολόκληρα χρόνια, δίχως ο μαθητής να μορφώνεται.
Τις περισσότερες φορές, ο καθηγητής μπαίνει μέσα, λέει το μάθημα παπαγαλία και μετά φεύγει. (εδώ παππού κολλάει η αξιολόγηση)
Αντίθετα με τον μαθητή, που πρέπει να καταλάβει την ουσία του μαθήματος και σε τεστ, διαγωνίσματα και εξετάσεις, καλείται να απαντήσει, σε συνδιαστικές, πολύπλοκες ερωτήσεις και ασκήσεις, οι οποίες είναι πολύ προχωρημένες με τα όσα διδάχτηκε.
Τέλος, θα βοηθούσε, ένας τρόπος αξιολόγησης των μαθητών από την πρώτη κιόλας γυμνασίου, ώστε να εξετάζεται σε ποιούς τομείς έχει κλίση το παιδί και να γίνεται ενημέρωση παιδιού και γονέων για να προτείνονται κατευθύνσεις. Το δε λύκειο θα έπρεπε να είναι χωρισμένο σε πολύ περισσότερες και πιο εξειδικευμένες κατευθύνσεις και μαθήματα ανάλογα με την κάθε κατεύθυνση.
Το παρόν σύστημα δεν εξασφαλίζει τίποτα, παρά μόνο μία πολύ γενική μπούρδα, την οποία καλούν μόρφωση.

Για τα σημερινά δεδομένα, ο δάσκαλος που αποκαλείται δάσκαλος ή καθηγητής, έαν ήτανε όντως δάσκαλος, θα έπρεπε κάθε τέλος της χρονιάς να έχει παραδώσει στους μαθητές - φοιτητές μόνο το 1/3 του κάθε βιβλίου και να είναι ευχαριστημένος περισσότερο που οι μαθητές του το καταλάβανε και μπορούνε να χρησιμοποιούνε τις γνώσεις τους, παρά στο ότι κατάφερε να το παραδώσει.

Δεν είναι τυχαίο, ότι επι καιρό Πανελληνίων, μαθητές που μέχρι και πρώτη Λυκείου ήτανε "τούβλα", δευτέρα και τρίτη Λυκείου παίρνανε 2-3 ιδιαιτεράδες και πιάνανε βαθμούς τους οποίους δεν πιάνανε ούτε καλοί μαθητές.

Όσο υπάρχουνε φροντιστήρια και ιδιαίτερα, για τα όσα έπρεπε να γίνονται στο Σχολείο, ή στο Πανεπιστήμιο και όχι για παραπέρα μόρφωση, δεν υπάρχει λόγως να μιλάμε για τα Αρχαία, ή το κάθε άλλο μάθημα, αφού όποιο και να είναι αυτό, θα διδάσκεται ΑΜΠΛΑΟΥΜΠΛΙΚΑ με αποτέλεσμα την αποστροφή των μαθητών, όχι μόνο προς το συγκεκριμένο μάθημα, αλλά γενικότερα στον τρόπο παράδοσής του, παρακολούθησής του, μάθησης του, κατανόησής του.

Επίσης η πρακτική του κάθε μαθήματος, δεν πρέπει να περιορίζεται σε τετράδια και βιβλία. Έτσι μηδενίζεται η χρησιμότητα της γνώσης.
Τέλος, για την μόρφωση, δεν είναι υπεύθυνοι μόνο οι καθηγητές αλλά και οι γονείς.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #23 στις: 05/11/09, 10:41 »
Κατι αλλο που δεν εχουμε πει, τι ακριβως εννοουμε με το "καλυτερα ελληνικα"? Καλτυερα ελληνικα ειναι οσο τεινουν ας πουμε στην καθαρευουσα? Οσα χρησιμοποιουν περιεργες και περιτεχνες λεξεις? Οσα ειναι απλα και κατανοητα? Τι ακριβως ειναι τα "καλυτερα ελληνικα" που εκθειαζουμε?

Για μενα η απαντηση σε αυτο που ρωτας ειναι απλα "σωστα". Να μπορει κανεις να εκφραζεται. Και να σκεφτεται. Το μυαλο μου φτανει μεχρι εκει που φτανει η γλωσσα μου, διοτι δεν σκεφτομαι σε εικονες αλλα σε λεξεις. Θυμαμαι που καναμε εκθεση στο λυκειο και καποια φιλη ελεγε πως "το ξερω, αλλα δεν μπορω να το πω". Ειχε διαβασει ενα (1) βιβλιο στη ζωη της. Το "περιεργες και περιτεχνες λεξεις" που λες, μπορουμε να το αντικαταστησουμε με "πλουσιο λεξιλογιο" και αγαπη για την γλωσσα? Και, ειναι κακο να το χρησιμοποιεις? Αν δεν ξερεις λεξεις, πως θα δωσεις τις σκεψεις σου σε αλλους?

Οσο για το αρχικο θεμα, το βρισκω καλο να διδασκονται τα αρχαια, διοτι ειμαστε και "ιστορια" αλλα και "γλωσσα", τα κουβαλαμε αυτα και καλο ειναι να ξερεις απο που ηρθες και τι εκανες πριν. Και να πω εδω οτι εγω ημουν ψιλοπατος στα μαθηματα.

Ωστοσο συμφωνω με οσους αναφερθηκαν στο γεγονος οτι ολο το συστημα ειναι τρισαθλιο και πρεπει να αλλαξει απο τη βαση του (και σε αυτο συμπεριλαμβανεται φυσικα και ο τροπος διδασκαλιας των μαθηματων).
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Nα καταργηθούν τα Αρχαία στο Γυμνάσιο;
« Απάντηση #24 στις: 05/11/09, 14:42 »
Τα αρχαία ελληνικά σαφώς και πρέπει να συνεχίσουν να διδάσκονται. Και όχι, δεν είναι υπερβολικά νωρίς τα χρόνια του Γυμνασίου.

...και ΝΑΙ, πρωτίστως επειδή βελτιώνουν κατά πολύ την αντίληψη της γλώσσας για τον καθένα, με αποτέλεσμα να τη μιλά καλυτερα.

ΥΓ. Παραπάνω διάβασα πολλές εξυπνάδες, καμία δεν προερχόταν από άτομο του οποίου τα ποστ δεν περιέχουν συντακτικά ή και ορθογραφικά λάθη, πράγμα κατ' εμέ απαράδεκτο για ενήλικες, πόσο μάλλον pappoudes  ;)

Μάθετε πρώτα να μιλάτε άψογα τη ρημάδα τη γλώσσα και μετά αρχίστε να επιχειρηματολογείτε υπέρ της κατάργησης των αρχαίων, πόσο μάλλον με ειρωνικό υφάκι. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/09, 14:45 από MechMech »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
86 Απαντήσεις
47887 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 21:53
από stavros75
88 Απαντήσεις
23685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 13:10
από andy I
30 Απαντήσεις
17054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 19:42
από Jezus
0 Απαντήσεις
1566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 03:59
από MACMISIAS
1 Απαντήσεις
2138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/14, 17:03
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
1745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/17, 13:47
από ivikos