Αποστολέας Θέμα: Τι θα θέλατε να απαγορευτεί σε δημόσιους χώρους ??  (Αναγνώστηκε 14708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Κοίτα, υπάρχει ένα πλήθος καπνιστών, που είναι κομπλεξικοί (κι όσο για τους μαγαζάτορες και τον εξαερισμό, δε φαντάζεσαι πόσο καταλαβαίνω τι λες). Υπάρχει κι ένα πλήθος γιατρών που είναι κομπλεξικοί και και και... Το θέμα όμως είναι πως επειδή υπάρχουν αυτοί οι κομπλεξικοί, δεν τους βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με τους υπόλοιπους. Μου 'χει τύχει να 'μαι σε μπαρ και καπνιστής, χωρίς καν να ρωτήσει αν καπνίζω, πήρε το τασάκι μακρυά μου. Σίγουρα έχουμε τα τυχερά μας, έχουμε και τις ατυχίες μας. Βάσει πείρας όμως, είναι λάθος να κρίνουμε  ;) Σ' άλλον έχει τύχει να κερδίσει στο τζόκερ κι άλλος εργάζεται σε ορυχείο. Ποια η πείρα του ενός και ποια η πείρα του άλλου; Και γιατί του ενός η πείρα να έχει πιο μεγάλο βάρος απ' του άλλου; Έχω δει αντικαπνιστή σε στάση, να σηκώνεται απ' τη θέση, όταν κάθεται δίπλα του ένας, που είδε ότι πιο πριν είχε πάρει καπνό απ' το περίπτερο, χωρίς καν να είχε σκοπό να καπνίσει. Επειδή είδα αυτό, δε σημαίνει ότι απόλυτα πάντα έτσι είναι.


[spam]απ' όσο είδα στο topic με τα wallpaper, χρησιμοποιούμε τα ίδια μουσικά προγράμματα :P . Αν κι εσύ, είσαι μερικές εκδόσεις πιο εξελιγμένος από 'μένα.[/spam]

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Θα ξεκινήσω με το παραδειγμα του τσιγάρου: Πρέπει να απαγορευτεί γιατί αποδεδειγμένα βλάπτει τους γύρω παθητικούς καπνιστές. Και είναι ενοχλητικό. Οπότε καλά κάνουν και -προσπαθούν- να το απαγορεύσουν. Με την ίδια λογική όμως υπάρχουν και άλλα πράγματα που ενοχλούνε π.χ:

-Σκυλάδικα σε μέσα μεταφοράς. Ο οδηγός ΚΤΕΛ ή Ταξί δεν έχει το δικαίωμα να καπνίσει εις βάρος των επιβατών. Μπορεί όμως να τους ταξιδεύει πόσες ώρες με soundrack βαρύ μεταμεσονύχτιο σκυλάδικο -εκτέλεση live σε club 25 χιλιόμετρα απο τον πολιτισμό. Το ίδιο κακό είναι να βάλεις και τον σκυλά επιβάτη να ταξιδέψει με soundrack Cannibal Corpse, πιο απίθανο βέβαια, αλλά πάλι για βασανισμό του επιβάτη μιλάμε. Και δεν είναι μόνο οι οδηγοί, τώρα πια έχει γίνει και trendy να βάζεις δυνατά στο βλαχοκινητό σου μουσική χωρίς ακουστικά. Κάθομαι δίπλα σου και δεν μου αρέσει η μουσική σου ρε κοπελιά, γιατί να πρέπει να σου κανω παρατήρηση για να το καταλάβεις ?

- Ιδρωτίλα και απλυσιά, βγάλσιμο παπουτσιών, ή θεόβαρα γυναικεία αρώματα. Προσωπικά -και ξέρω πως δεν είμαι μόνος-, βρίσκω την μυρωδιά βαρβατίλας ή του αρώματος "8κιλά πατσουλί" πιο ενοχλητική από τον καπνό. Με πιο δικαίωμα μπορεί κάποιος να με αναγκάσει να ζαλίζομαι με την ιδρωτίλα του, ή να αναγουλιάζω με τε αρώματα που είναι πιο ενοχλητικά απο λιβάνι στουμπιγμένο στην ρουθούνι μου ? Παρεπιπτόντως (και για να προλάβω ρατσιστικές αντιδράσεις) τα ρεκόρ βρώμας που έχω πετύχει σε δημόσιο χωρο, τα κατέχουνε Ελληναράδες.

- 3ωρες τηλεφωνικές συζητήσεις σε δημόσιους χώρους. Δεν θέλω να ακούω τα οικογενειακά προβλήματα του άλλου. Ούτε τις γλύκες του με το έτερον ήμισι, πόσο μάλλον τους καυγάδες του. Ούτε οτι τι φαγητό περιμένει στο σπίτι τον συνεπιβάτη μου. Μπορεί να θέλω να απολαύσω το ταξίδι μου, να κοιμηθώ, να ακούσω μουσική, οτιδήποτε, αλλα αναγκάζομαι να ακούσω με το ζόρι τα δικά του. Ας απαγορευτεί η συνομιλία μετά απο κάποιο χρονικό όριο επιτέλους. Για να μην αναφερθώ στα ringtones της Βίσση, ή του πράσινου εκτρώματος του Υφαντή σε κάργα ένταση...

-Συζητήσεις για μπάλα, τον χωρισμό της Μενεγάκη κτλ σε 800db . Έχω ακούσει τόσες φορές για τον θρυλικό αγώνα του 67 απο άτομο που γεννηθηκέ το 87. Μου φαίνεται ηλίθιο, και τον λυπάμαι τον τύπο για την ηλιθιότητά του, αλλά περισσότερο λυπάμαι εμένα που το ξανα-ακούω. Δεν μπορεί να ελεγθεί και να ποινικοποιηθεί η θεματολογία μιας συζήτησης, αλλά η ένταση μιας συνομιλιάς σε δημόσιο χώρο μπορεί! Στο κάτω κάτω ρε φίλε δεν μου αρέσει η φωνή σου, και την ακούω απο την άλλη μεριά του μαγαζιού. Σε είδα που κρατούσες την αθλητική/κουτσομπολιστική εφημερίδα/ τις 8 σακούλες του Hondos Center, ψιλιάστικα την φάση και έκατσα όσο πιο μακρυά μπορούσα, αλλά πάλι σε ακούω ρε γμτ..... Είναι απλό: Μην φωνάζεις !!!

Και πριν πει κάποιος οτι το τσιγάρο αντικειμενικά προκαλεί βλάβες, να θυμήσω οτι ο εκνευρισμός/άγχος/αγανάκτηση/καταπίεση απο την παρατεταμένη έκθεση σε περιβάλλον υψηλής ηλιθιότητας, μπόχας και κακογουστιάς, προκαλεί αμέτρητες άλλες σωματικές βλάβες.

Εσείς τι άλλο θα θέλατε να απαγορευτεί ?
+1!
αν και για τη μουσική, θα προτιμούσα να γίνει καθολική απαγόρευση!
ΝΑΙ,ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΜΟΥΣΙΚΗ ( αρκεί να παλέψουμε )
επίσης,οι θάλασσες.
ειδικά το χειμώνα.Με αυτό τον τρόπο θα "σωθούμε" απ το αιώνιο πρόβλημα μεγάλων αποστάσεων με πλοια.Θα βλέπεις το λεωφορείο Πειραιάς για Κρήτη να κάνει κανα 2 ωρο ξερω γω.

τέλος ο s.s τα λέει καλά..( κι ας βλέπει κύκλους )
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Guitarholic_punk

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
  • punk's not dead!!!
    • Προφίλ
Οι καγκουρες!!! :P
Η κι8αρα ειναι η ποιο πιστη γκομενα!!!

Αποσυνδεδεμένος monoxeiras

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Αγαπα με αληθινα και θα σε δανειζω
    • Προφίλ
Οσοι τραγουδάνε αγγλικά με αυτήν την ελληνική προφορά που σκοτώνει, που τονίζουν κάθε γράμμα ξεχωριστά, σα να τα φτύνουν. Ειδικά τα ρ. Και αν έχουν Alfa Romeo διπλασιάζω τους πόντους ενόχλησης επιτόπου.

(είχα βάλει και άλλες κατηγορίες, αλλά επειδή είμαι τρολ υπό παρακολουθηση, τις περιόρισα στις απολύτως δυο πιο ενοχλητικές)
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/11, 22:54 από monoxeiras »
Αλλαζουμε τον κοσμο, παιζουμε μονο με Gibson.