Αποστολέας Θέμα: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."  (Αναγνώστηκε 5258 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μετα 5 χρονια εδωσα 100 χιλιαρικα δραχμες (μια στρατ αμερικανα ειχε 45 χιλιαδες δραχμες) και πηρα ενα καλο οργανο. Απο τοτε εχω αλλαξει 40 ενισχυτες (οι 39 ειναι στα σκουπιδια) και η κιθαρα ειναι καλυτερη απ οταν την αγορασα και θεωρειται μοντελο βιντειτζ και ...πανακριβο.
 

Θα πρέπει όμως να μας πεις ποιόν ενισχυτή έχεις τώρα μετά απο την εμπειρία των προηγούμενων 39, γιατί μας κίνησες την περιέργεια.... :) ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #1 στις: 03/06/10, 16:32 »
Μετα 5 χρονια εδωσα 100 χιλιαρικα δραχμες (μια στρατ αμερικανα ειχε 45 χιλιαδες δραχμες) και πηρα ενα καλο οργανο. Απο τοτε εχω αλλαξει 40 ενισχυτες (οι 39 ειναι στα σκουπιδια) και η κιθαρα ειναι καλυτερη απ οταν την αγορασα και θεωρειται μοντελο βιντειτζ και ...πανακριβο.
 

Θα πρέπει όμως να μας πεις ποιόν ενισχυτή έχεις τώρα μετά απο την εμπειρία των προηγούμενων 39, γιατί μας κίνησες την περιέργεια.... :) ;)

Eναν Marshall MG  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Πλακα κανω φυσικα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #2 στις: 04/06/10, 00:25 »
Φιλε GK οταν λεω 40 ενισχυτες, φυσικα "που λεει ο λογος" μιλαμε παντα και οχι πραγματικα. Απλα υπερθεματισα να να γινει κατανοητο αυτο που θελω να πω.
Παντως 6-7 περασανε σιγουρα απο τα χερια μου (για δικους μου μιλαω παντα).
Αυτη τη στιγμη εχω εναν fender super reverb 4X10 45watt, εναν peavey transtube 2X12 80 watt, εναν marshall combo 5210 (οχι MG  ;D ) 50 watt, και πριν λιγο καιρο πηρα για το μπασακι μου εναν behringer ultrabasse 300 watt που τον βρηκα εξαιρετικοτατο.
Εγω ομως να μην ξεχνας ειμαι 51 χρονων ανθρωπος και εχω απο τα 13 με τη μουσικη και τα οργανα. Δεν ντραπηκα να βαλω την κιθαρα μου (τοτε) στο πικ απ, γιατι το πικ απ αυτο το αγορασα πριν 35 χρονια παραμονη πρωτοχρονιας και μου φανηκε... θεος.
Ειχαμε βγει με τη φιλαρμονικη για τα καλαντα (παιζω κλαρινο-σαξοφωνο σε μπαντα) και πηρα στο μερτικο μου 3 χιλιαρικα.
Οπως τα πηρα πηγα το απογευμα και πηρα το πικ απ μες στην τρελη χαρα. Αλλα χρονια, αλλα ηθη αγαπητε. Πιστευω οτι τοτε δεν ειχες γεννηθει ακομα εσυ.  ;)
 
Ο πρωτος μου ενισχυτης φιλε μου ηταν ενας ANAX 100 watt ελληνικης κατασκευης, που τον αγορασα απο εναν κλαριτζη (τον ειχε για μικροφωνικη) και εφτιαξα και μια καμπινα (ο θεος να την εκανε) με δυο μεταχειρισμενα ημικαμμενα μεγαφωνα που τσιριζαν χειροτερα απο τον MG.
Δουλευοντας μετα σε σκυλαδικα (δεν ειναι αυτη η δουλεια μου παντως) πηρα εναν tween reberb 135 watt παλιον μεταχειρισμενο, και πολυ γρηγορα μου τελειωσε, κλπ κλπ......
 
Τελος παντων στα χρονια που ζουμε τωρα και με την εισοδο της Κινας στο διεθνες εμποριο, μπορεις να παρεις οτι θες σε ξεφτυλιστικες τιμες, δεν ηταν ομως παντα ετσι.
Ηθελες μια περιουσια για να παρεις ενα οργανο τοτε.
 
Κατα τα αλλα δεν ηθελα προς θεου να προσβαλω καποιον.
 
Επισης για το βιντειτζ της ιστοριας που εθιξε καποιος, αν παρεις ενα καλο και ακριβο οργανο, μετα απο χρονια θελεις δεν θελεις το οργανο αυτο θα γινει βιντειτζ.
Αν παρεις ενα φτηνο η μετριο, μετα απο χρονια απλα θα γινει καλο καυσοξυλο για το τζακι.
Δεν το λεω εγω αυτο αλλα η πραγματικοτητα.
Και προκειμενου να παρει μια κιθαρα με 700 ευρω και εναν ενισχυτη με 400, που και ενισχυτη δεν θα εχει αλλα ουτε κιθαρα, αν βαλει αλλα 300 ευρω και παρει μια κιθαρα καλη με 1500 ευρω, τουλαχιστον θα χει κιθαρα, και αργοτερα περνει και εναν καλο επισχυτη.
 
Αυτη ειναι η δικια μου γνωμη, και επαναλαμβανω, δεν θελω να προσβαλω κανεναν.
Θεωρω ενα καλο οργανο (καλο με ολη τη σημασια της λεξης και απο ολες τις πλευρες) ανεκτιμητο για ενα μουσικο.
Κιθαριστες ειμαστε παιδια και οχι ενισχυτιστες.  ;D
 
 
 
 
 
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 00:28 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #3 στις: 04/06/10, 00:40 »
Επισης για το βιντειτζ της ιστοριας που εθιξε καποιος, αν παρεις ενα καλο και ακριβο οργανο, μετα απο χρονια θελεις δεν θελεις το οργανο αυτο θα γινει βιντειτζ.
Αν παρεις ενα φτηνο η μετριο, μετα απο χρονια απλα θα γινει καλο καυσοξυλο για το τζακι.


Η αγορα ενος ακριβου και καλου οργανου φυσικα και ΔΕ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ οτι θα γινει βινταζ (vintage) μετα απο χρονια. Ειναι αλλοι οι παραγοντες οποτε καλυτερα να κοιταξεις το τι σημαινει βινταζ...


Οπως και ενα φτηνο η μετριο οργανο φτιαχνεται και αυτο για να κρατησει και οχι για να γινει καυσοξυλο για το τζακι. Και το super duper vintage custom shop οργανο και το μετριας χρηματικης αξιας απο ΑΠΛΑ δεντρακια φτιαχνονται αλλωστε. Και με λιγη προσοχη & συντηρηση μια χαρα θα σου κρατησει και το ενα και το αλλο...


Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #4 στις: 04/06/10, 01:04 »
Παράθεση
Και το super duper vintage custom shop οργανο και το μετριας χρηματικης αξιας απο ΑΠΛΑ δεντρακια φτιαχνονται αλλωστε. Και με λιγη προσοχη & συντηρηση μια χαρα θα σου κρατησει και το ενα και το αλλο...

Αν υποθεσουμε φιλε οτι ολα θα κρατησουν, παιζει και καποιο ρολο το τι εχεις και με τι παιζεις. Δεν νομιζω ενας βιολιστης υψηλου επιπεδου που ψανει να βρει και να πληρωσει ενα στραντιβαριους 50 και 100 χιλιαδες ευρω να ειναι μ...κας.
 
Παντως ως συνηθως το θεμα ξεφυγε, ο ανθρωπος ρωτησε για αγορα μιας καλης κιθαρας, και φτασατε στο σημειο να του προτεινεται ενισχυτες, και πιστευω οτι οι μοντερατορες το θεμα πρεπει να το κοψουν στα δυο.
 
 
Φιλαρακι Guitar-t, αν θες να με ακουσεις, ας τους ολους αυτους εδω (σε λιγο θα σου προτεινουν 100/αριδες mesa για να φτιαξεις τον ηχο σου), παρε τα 1200 ευρακια σου, παρε σβαρα τα μαγαζια, και παιξε οτι πιο πολυ μπορεις.
Οτι σου κατσει καλυτερα στα χερια στο μυαλο και στην ψυχη παρτο και δεν θα μετανοιωσεις.
Στο οργανο σου μην κανεις σκοντο, οτι εχεις δωσε το και παρα πανω αν μπορεις.
Οτι πληρωσεις τα λεφτα θα ειναι με τον εναν η με τον αλλο τροπο μεσα.
 
 
 

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #5 στις: 04/06/10, 01:22 »
Αστοχη η συγκριση με το στραντιβαριους, η ηλεκτρικη κιθαρα θελει ενισχυτη για να εχεις ηχο οπως πρεπει, δεν ειναι ακουστικη ή κλασσικη κιθαρα για να τα χωσεις ολα εκει τα λεφτα και να μη σε νοιαξει τιποτε αλλο. Κανεις δεν εκανε παραλογη προταση αρα ειναι αστοχο και αυτο που λες για τους mesa κλπ, o blackheart με τα 300 ευρω που ανεφερα καθε αλλο παραλογη προταση δεν ειναι. Και μη μου πεις πως υπαρχει μεγαλη διαφορα αναμεσα σε κιθαρα 1200ων και 900ων ευρω.

Οποτε φιλε ασε μας ολους εμας που σου λεμε το ιδιο και ακου τον φιλο πιο πανω...οταν μετα απο λιγο καιρο νιωσεις κατι να σου φταιει και προφανως δεν θα ειναι η κιθαρα των 1200 ευρω που πηρες τοτε θα μας θυμηθεις...μακαρι βεβαια να εχεις και τοτε λεφτα να παρεις εναν καλο ενισχυτη και να μην το μετανιωσεις που τα εδωσες ολα στην κιθαρα ;)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #6 στις: 04/06/10, 01:33 »
Φιλαρακι Guitar-t, αν θες να με ακουσεις, ας τους ολους αυτους εδω (σε λιγο θα σου προτεινουν 100/αριδες mesa για να φτιαξεις τον ηχο σου), παρε τα 1200 ευρακια σου, παρε σβαρα τα μαγαζια, και παιξε οτι πιο πολυ μπορεις.


Με το να ειρωνευεστε τους συνομιλητες σας σε αυτο το θεμα πετωντας ''εξυπνιστικες'' ατακες και να προτεινετε μετ'επιμονης στο φιλο να ακολουθησει την αποψη σας, δειχνετε αν μη τι αλλο μια ελλειψη σεβασμου που μπορει ευκολα να παρεξηγηθει και τοτε να οδηγησει σε πραγματικα flames...


Θα μπορουσα κι εγω να σας ειρωνευτω με αποκορυφωμα την προταση σας ''θες δε θες ενα ακριβο και καλο οργανο μετα απο χρονια γινεται vintage (ή βιντεϊτζ οπως λετε) αλλα δεν το πραττω αφενος μεν σεβομενος τα χρονια σας, αφετερου για την ομαλη λειτουργια του φορουμ...


Και μιας και το φερε η κουβεντα:


Βιντεϊτζ πανακριβη κιθαρα + Περα βρεχει Mesa Χιονιζει Ενισχυτης = ΚΛΑΦΤΑ ΧΑΡΑΛΑΜΠΕ
Σαπια ΚΙΝΕΖΑ κιθαρα + 100 αριδες Mesa Boogie = ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ




Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #7 στις: 04/06/10, 01:39 »
Παράθεση
Φιλαρακι Guitar-t, αν θες να με ακουσεις, ας τους ολους αυτους εδω (σε λιγο θα σου προτεινουν 100/αριδες mesa για να φτιαξεις τον ηχο σου), παρε τα 1200 ευρακια σου, παρε σβαρα τα μαγαζια, και παιξε οτι πιο πολυ μπορεις.
Οτι σου κατσει καλυτερα στα χερια στο μυαλο και στην ψυχη παρτο και δεν θα μετανοιωσεις.
Στο οργανο σου μην κανεις σκοντο, οτι εχεις δωσε το και παρα πανω αν μπορεις.
Οτι πληρωσεις τα λεφτα θα ειναι με τον εναν η με τον αλλο τροπο μεσα.

Μπαρμπα ημαρτον, διαβαζεις τι γραφεις? Περνεις το παλικαρι στο λαιμο σου και με τοσο εριστικο τροπο...

Ευτυχως η δυστηχως, οπως και συ ειπες η ζωη σημερα εχει αλλαξει, ειναι ευκολο να εχεις οτι θελεις. Αν αλλαξες εσυ 40 ενισχυτες σε 40 χρονια καποιοι γραφοντες σε αυτο το θεμα εχουν αλλαξει 10 σε 2 χρονια... Οπως και κιθαρες και οτιδηποτε μπορεις να φανταστεις.

Δεν εχει νοημα να εχεις Ferrari με μηχανη Yugo. Ειναι απλο το θεμα.

« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 01:44 από Stinky »

Αποσυνδεδεμένος Iraklis Gk

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #8 στις: 04/06/10, 01:55 »
Κριμα που ξεφευγει το θεμα ετσι . Φυσικα και καλα λετε στο παιδι τι να παρει και εγω αυτης της αποψης ειμαι ,αλλα μονο εγω και ο κυρ thomsot εθιξε το θεμα της κ**λας . Ειμαι σιγουρος οτι ολοι οσοι εχουν εκφρασει την αποψη τους εχουν κανει το ιδιο λαθος και σιγουρα δεν ακουσανε την συμβουλη τον παλιοτερων και πιο εμπειρων , αλλα οπως και να το κανεις ρε φιλε  η κα*λα ειναι κα*λα για αυτην παιζουμε και οπως ειπε ο κυρ thomsot η κιθαρα ειναι γκομενα και εφοσον θελεις κιθαρα και συγκεκριμενα ΑΥΤΗΝ την κιθαρα κανεις την καβλα σου ενισχυτης ερχετε στην πορεια . Την να το κανεις αν ζεις στο καλυτερο σπιτι του κοσμου ( ενισχυτη) αν δεν εχεις την γκομενα που θελεις . Παιδια ειμαι 23 χρονων μη φανταστειτε οτι ειμαι 85 και εγω και πολλοι αλλοι εδωσα τα ρεστα μου για να παρω μια ιμπανεζ γιο γτ νομιζα οτι θα επαιζα σαν τον Βαι δεν ρωτησα κανεναν γτ πηγα και εκανα το γουστο μου ( οχι πως εχει σημασια η κιθαρα σε αυτα τα λεφτα και γουσταρα που επεζα απο το 10αρι ενισχυτη και αργοτερα οταν αγορασα μια καλυτερη κιθαρα στο ιδιο σαπιο ενισχυτη την εβαλα μεχρι που τα τιναξε ) σημασια εχει παιδια να παιζετε  Εμενα φιλε μου η γνωμη ειναι παρε κιθαρουλα τωρα με οσα χρηματα μπρορεις να διαθεσεις παιξε λιωσε και οταν ξαναμαζεψεις ( παιζοντας ολη μερα κιολας δεν ξοδευεις αλλου χρηματα δλδ σε μπυρες και καφεδες  :) ) και οταν πια ερθει παλι η ωρα περνεις και ενα ενισχυτακι και γουσταρεις , αλλα προς θεου μη αφησεις το ονειρο σου και μη το βαλεις σε στενα και τοσο μετρησιμα πλαισια . Τα λεφτα ειναι δικα σου σιγουρα υπαρχουν 1 εκατομυριο τροποι να τα ξοδεψεις αλλα ρε φιλε αλλιως ειναι να τα ξοδευεις για την κιθαρα που βλεπεις στον υπνο σου και θα νομιζεις οτι εισαι θεος οταν πεζεις ακομα και αν οι αλλοι πεθαινουν ... εγω αυτα ειχα να πω :)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #9 στις: 04/06/10, 11:02 »
Εγω θα διαφωνησω με το θεμα vintage που λεει ο φιλος... Φιλε μου, vintage για να θεωρηθει ενα οργανο με την πραγματικη εννοια της λεξης, οτι δηλαδη μετα απο 30 χρονια πχ το οργανο θα εχει μεγαλη αξια συλλεκτικη κτλ, θα πρεπει εξαρχης το οργανο να ειναι ενα απο αυτα που εχουν ζητηση γενικοτερα, δηλαδη καμια fender strat, tele, καμια 80's κιθαρα τυπου Kramer, Jackson, ESP, BC Rich, καμια Gibson κτλ και απο ολες αυτες τις μαρκες πολλες φορες μιλαμε μονο για συγκεκριμενα μοντελα, συγκεκριμενης χρονιας/χρονων κατασκευης, εμφανισης, σπανιοτητας κοκ.
Δεν θεωρειται πραγματικο vintage οργανο πχ μια κιθαρα που δεν την ξερει κανεις και κανεις δεν την θελει, μονο και μονο επειδη ειναι 50 χρονων. Προσοχη, για τον ιδιοκτητη μπορει να θεωρειται vintage, αλλα σημασια εχει τι θεωρειται vintage για ολο τον κοσμο οχι για τον ιδιοκτητη...
Ετσι πχ, αν καποιος αγορασει τωρα μια Dean πχ, κανεις δεν μπορει να ξερει αν αυτη η κιθαρα στο μελλον θα θεωρειται vintage ή απλα σαν ενα παλιο μοντελο που εβγαινε καποτε...
Κι εγω εχω δει πολλους και στο ebay και στις αγγελιες που αναφερουν ενα οργανο προς πωληση ως vintage μονο και μονο γιατι ο αλλος το εχει 25 χρονια... Ε και; Δηλαδη αν εχεις εναν Gorilla ενισχυτη για 40 χρονια, θα τον πουλησεις μετα 40 χρονια 1000€ ενω τον ειχες παρει 40€ γιατι πλεον θεωρειται vintage; Προφανως οχι...
Αρα, αν ο φιλος εχει βλεψεις να παρει κατι υπο μορφη "επενδυσης" με την ελπιδα καποτε να γινει συλλεκτικο το οργανο του, τοτε πρεπει ειτε να παει σε συγκεκριμενες λυσεις (βλεπε fender, Gibson) που βεβαια δεν τον εξασφαλιζουν σε αυτον τον τομεα (γιατι παντα θα υπαρχουν ακομα παλιοτερες που θα θεωρουνται οι "πραγματικες vintage") και μαλλον ουτε στον παικτικο/ηχητικο για αυτα που θελει.
Αυτο που προσπαθουμε να πουμε στον φιλο που ειναι αρχαριος, ειναι απλα να σκεφτει τις επιλογες του και τι θελει να πετυχει με τα χρηματα που θα δωσει. Εαν θελει απλα ν ακανει την κ...α του, καλως θα κανει να παει να παρει την 1η κιθαρα που θα του γυαλισει στο ματι, χωρις καν να ρωταει πληροφοριες... Ετσι κι αλλιως, αφου οι κιθαρες ειναι σαν τις γκομενες, αν καποιος σου ελεγε "μην πας με αυτην την γκομενα γιατι δεν κανει καλο sex", εσυ δεν θα πηγαινες μαζι της αν την γουσταρες τρελα; Θα πηγαινες και θα κανες του κεφαλιου σου, αρα τι ρωτας γνωμες αλλων;
Απο την αλλη ομως, αν ειναι σοβαρος και θελει να κανει μια επενδυση που θα του επιτρεψει να παιξει καλυτερα, να μαθει καλυτερα πολλα πραγματα περι ηχου, δυναμικων, λειτουργιας μηχανηματων, συνδυασμου αυτων κτλ, τοτε καλα θα κανει να ακουσει τι του λεμε, γιατι ολοι εχουμε κανει τις απειρες μλκιες σε αγορες κτλ, τα χουμε φαει στη μαπα τοσα χρονια και ξερουμε οτι η κιθαρα ειναι μεν τεραστια κ...α, αλλα σε βοηθαει μονο στο να σε κανει να γουσταρεις να την βλεπεις και να χαιρεσαι και στο να παιζεις πιο ευκολα/βολικα (εφοσων εχεις κανει την σωστη επιλογη για σενα βεβαια).
Αλλα οπως ειπαν και οι προηγουμενοι, οταν ο φιλος θα ακουσει καναν σοβαρο ενισχυτη και καταλαβει ποσο μουφα ειναι ο δικος του και ο συνδυασμος με την πεταλιερα, μετα θα εχει την "καλη" κιθαρα να την βλεπει και δεν θα γουσταρει να παιζει...
Ολοι το εχουμε παθει αυτο... Εγω ειχα μια καλη κιθαρουλα οταν ξεκινησα (μια squier HMII strat με seymour Duncan μαγνητες, original floyd rose II κτλ) και για ενισχυτη ειχα δωσει λιγα χρηματα (ελαχιστα) και ειχα εναν 10αρη samick.
Στην αρχη ημουν ενθουσιασμενος... Μετα σκεπτικος (οταν στην πορεια ειχα ακουσει και αλλους ενισχυτες και εβλεπα οτι με τον δικο μου δεν μπορουσα να κανω τπτ) και μετα απο πολλες αγορες σε πεταλακια και αλλες μλκιες, τελικα απογοητευμενος...
την ξαναπατησα και πιο μετα, οταν ενω ειχα ευκαιρια να παρω εναν καλο ενισχυτη, προτιμησα να παρω εναν φθηνοτερο και μια καλη ακουστικη κιθαρα... Παλι σκατα... Μετα πηρα εναν καλο λαμπατο και για καιρο ημουν ευχαριστημενος μεχρι που μετα αρχισα να αλλαζω συνεχως εξοπλισμο οταν πλεον ειχα καταλαβει οτι δεν εχει νοημα να κραταω τα παλια μου οργανα αφου πλεον δεν μου εκαναν και αρχισα να τα δινω και να τα αλλαζω με αλλα, μεχρι που κατεληξα σε αυτα που ειδα οτι εκαναν ολα αυτα που ηθελα τελικα και ταιριαζαν με το στυλ μου κτλ.
Αυτο που ειδα λοιπον ολα αυτα τα χρονια, ειναι οτι αν νομιζεις οτι "παιρνεις κατι για να μεινει", ειναι μαλλον αφελες... εκτος και αν μιλαμε για κατι με συλλεκτικη αξια (αν κατι τετοιο σε ενδιαφερει). Ο κοσμος εξελισσεται, η τεχνολογια το ιδιο και κατι που σημερα φανταζει αδυνατον, αυριο θα ειναι δυνατο. Αρα το να μπαινεις σε διαδικασιες "παρε μια κιθαρα που θα σου μεινει γιατι ενισχυτη θα αλλαξεις πολλους", ειναι τουλαχιστον αφελες για καποιον που εχει σκοπο να ασχοληθει με το αθλημα... Και κιθαρες και ενισχυτες θα αλλαξεις πολλους μεσα στα χρονια και οι αποψεις σου περι ηχου, κιθαριστικα γουστα κτλ, παλι και αυτα θα αλλαξουν και θα αλλαζουν μεσα στα χρονια και μαζι με αυτα θα αλλαζουν και οι αναγκες σου ΚΑΙ για κιθαρες ΚΑΙ για ενισχυτες.
Αρα, δεν εχει τοσο μεγαλη σημασια τι θα παρεις σημερα μιας και ειναι σχεδον σιγουρο οτι ειτε θα το αλλαξεις καποια στιγμη, ειτε θα το παραγκωνισεις και θα το κρατας για "συναισθηματικους λογους".
Αυτο επομενως που εχει σημασια, ειναι αυτο που θα παρεις ΤΩΡΑ και θα το κρατησεις για ενα Χ διαστημα, να αποδωσει τα μεγιστα για αυτα που θες ωστε να το ευχαριστηθεις πραγματικα, να εξελιχθεις παιχτικα και ηχητικα και να μαθεις...
Με μια καινουρια κιθαρα λοιπον, το μονο "κενο" σου που θα καλυψεις ειναι η ευχαριστηση ενος καινουριου οργανου, το χαζεμα που θα κανεις οταν το κοιτας και οταν το παιζεις κτλ. Μετα απο κανα2-3 μηνες ομως, οταν θα εχει "ξεθωριασει" η αρχικη εντυπωση, θα αρχισεις να ανακαλυπτεις οτι ο ηχος σου εχει μεινει ιδιος, σε αντιθεση με σενα που σιγα σιγα θα εχεις περισσοτερες απαιτησεις.
Και εκει ειναι που ερχεται το θεμα ενισχυτη... Εαν αντι για κιθαρα παρεις εναν καλο ενισχυτη, θα μπορουσες να τον εχεις κανει την βαση του rig σου πανω στο οποιο θα πετας πεταλακια, προενισχυτες, κιθαρες κτλ και θα εχεις ΚΑΛΟ ηχο που παιζοντας με οποιαδηποτε κιθαρα θα γουσταρες γιατι αυτο που παιζεις θα μεταφραζεται σε αυτο που εχεις μεσα στο μυαλο σου ηχητικα και θα γουσταρεις...
Οχι οτι δεν μπορεις να παρεις αργοτερα εναν ενισχυτη, απλα παιρνοντας τωρα εναν καλο ενισχυτη θα εχεις ΑΜΕΣΑ αποτελεσματα προς το καλυτερο, του ηχου σου και κατα συνεπεια του παιξιματος σου (εαν παιξεις με πολυ καλο ενισχυτη θα καταλαβεις τι εννοω), ενω με την αγορα μιας κιθαρας θα ικανοποιησεις μονο την επιθυμια σου και τιποτε αλλο...
 
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 11:08 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #10 στις: 04/06/10, 15:20 »
Αγαπητε στινκυ, δεν ειπα οτι ειμαι 80 χρονων, 50 ειπα οτι ειμαι.
50 χρονων ειναι και ο Ανδριανος μεσα δω που οι διαχειριστες (και με το δικιο τους) τον βγαλανε μελος της χρονιας 2009, καθως και μερικοι αλλοι. Δεν το χω μονοπωλειο δηλαδη.
Περα απο αυτα φιλε ομως ο τιτλος του μουσικου σε ακολουθει για ολη σου τη ζωη, αν φυσικα παιζεις, και εγω εχω την τιμη να παιζω και μαλιστα ακομα καλα.
Και να σου πω και κατι αλλο, οι περισσοτεροι των επαγγελματιων μεταλλαδων που οι περισσοτεροι απο εσας τους πολυ νεους μεταλλαδες διαρυγνυετε τα ιματια σας στις συναυλιες τους, ειναι πολυ μεγαλυτεροι απο μενα.
Μπαρμπας δε, ειμαι απο πολυ μικρος (κατω των 20) λογω του οτι η μανα μου ειχε μεγαλυτερη (πολυ μεγαλυτερη) απο αυτη αδερφη.
 
Παράθεση από: Johnie Darko

Εγω θα διαφωνησω με το θεμα vintage που λεει ο φιλος... Φιλε μου, vintage για να θεωρηθει ενα οργανο με την πραγματικη εννοια της λεξης, οτι δηλαδη μετα απο 30 χρονια πχ το οργανο θα εχει μεγαλη αξια συλλεκτικη κτλ

 
Αγαπητοι μου φιλοι Johnie Darko, και GM, γνωριζω παρα πολυ καλα τι ειναι ενα οργανο αποκαλουμενο vintage, αλλα πολλες φορες ο λογος στο ιντερνετ παρεξηγειται και δημιουργουνται προβληματα. Αλλα απο την αλλη και να μην ηξερα, στο noiz ο αγαπητος grand funk (superfunk) εχει ολοκληρο αρθρο. Παω και διαβαζω και μαθαινω.
 
Βεβαιως και ενα οργανο οσο ακριβο και να ειναι, αν δεν ειναι μιας συγκεκριμενης (απο 4-5 μαρκες) μαρκας, αν δεν εχουν παιξει με αυτο διαφοροι επωνυμοι οι οποιοι να το εχουν αναδειξει, αν δεν εχει δημιουργησει σχολες, αν δεν εχει χαρακτηριστικο ηχο, σχημα, χρωμα, λουστρα, μεταλλα, κλπ, οσο και να παλιωσει ποτε δεν προκειται να γινει vintage.
Ομως απο την αλλη, μια ιδιορυθμη κιθαρα την οποια θα ραψω σε καποιον αγνωστο κατασκευαστη στα μετρα μου, μπορει να μην γινει vintage, αλλα την πολλαπλασια αξια της μετα απο πολλα χρονια θα την εχει.
 
Τελος παντων αγαπητε μου Johnie Darko, που εκατσες εκει και μου εκανες ολοκληρο κατεβατο νουθεσιας για το τι ειναι οι κιθαρες και οι λαμπατοι και μη ενισχυτες, και ποσο θα χαρω αν βρω και γω τελος παντων τα οργανα στη ζωη μου, εχε υπ οψιν σου οτι ενας μουσικος της ηλικιας μου που εχει απο το 18 του χρονια επαγγελματιας και φανατικος ροκερ εχουν δει μερικα πραγματα τα ματια του, και εχει μια διαφορετικη αισθηση των πραγματων, και ξερει τι ειναι και τι αξια εχει για το μουσικο ενα καλο οργανο, καθως και ενας καλος ενισχυτης. Το καθε πραγμα ομως για αυτο που κατασκευαστηκε και οχι για κει που το θελουν μερικοι μας.
Αν η κιθαρα ειναι το αυτοκινητο, ο ενισχυτης ειναι ο δρομος και οχι η μηχανη (αγαπητε στινκυ).
Εχοντας λοιπον ενα καλο οργανο, εχεις μια φερραρι που την πας σε χωματορομο, βγαινοντας ομως στην Εγνατιας....τα παιζεις, πραγμα το οποιο δεν κανεις με ενα απλο αυτοκινητο, η απλα καλο.
 
Κατα τα αλλα ισχυουν οτι εγραψα στα προηγουμενα ποστ μου, και οσοι καταλαβαν τι ακριβως εγραψα μπορουν να τοποθετηθουν, αν απο την αλλη πιστευουν απλα οτι καταλαβαν, παρακαλω να μην συνεχιστει η ιστορια.
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 15:24 από thomsot »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #11 στις: 04/06/10, 15:45 »
Thomsot δεν με ενδιαφερει αν εισαι επαγγελματιας και ποσα χρονια παιζεις... Νουθεσια δεν εκανα καν, συμβουλες εδινα και σιγουρα οχι σε σενα. Σε σενα απευθυνομουνα μονο στο πρωτο σκελος του post που ανεφερα για τα vintage οργανα. Ολο το υπολοιπο κειμενο ηταν για τον φιλο που ψαχνει να αγορασει...
Απο κει και περα, αφου εισαι και επαγγελματιας τοσα χρονια, θα ξερεις πολυ καλα οτι μια κιθαρα που την ραβεις οπως λες, οπως θες εσυ κτλ, σαν αξια ΓΙΑ ΣΕΝΑ θα εχει ισως ανεκτιμιτη, για ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ομως, μπορει να ειναι καυσοξυλο... Για αυτο συνηθως βλεπεις και κατι warmoth και custom κιθαρες να πουλιουνται σε ξεφτιλα τιμες, γιατι η εμπορικη τους αξια πεφτει κατακορυφα σε σχεση με επωνυμους κατασκευαστες και δη αυτους που εχουν και μια "ιστορια" (βλεπε gibson, fender).
Τωρα απο κει και περα εγω δεν ειπα για δρομους, αλογα, μηχανες κτλ και ουτε και τωρα θα πω. Αυτο που θ απω ειναι οτι ο ηχος ειναι πολυ ευκολοτερα αντιληπτος σαν βελτιωση γενικοτερα για εναν αρχαριο, παρα οι μικροδιαφορες που θα εχει μια καλη κιθαρα απο μια μετρια (περα απο τα εμφανισιακα θεματα). Εαν ενας αρχαριος μπορει να εκτιμησει πραγματικα και να καταλαβει που πηγαν τα λεφτα του σε μια ακριβη κιθαρα... εμενα να μου βαλεις σκουλαρικι στη μυτη... Αντιθετα εναν ενισχυτη θα τον ακουσει με την μια την αλλαγη στον ηχο καθως και στις δυναμικες κτλ και θα δει διαφορες αμεσα. Με τον χρονο που θα αποκτησει και εμπειρια ΚΑΙ στα αυτια αλλα και στο παιξιμο, μπορει να αλλαξει 40 ενισχυτες οπως λες και αλλες 60 κιθαρες... οποτε δεν εχει πραγματικη σημασια τι θα παρει πρωτο ή δευτερο κτλ. Απλα θα ειναι πολυ πιο αμεσο το "κερδος" του με εναν ενισχυτη απο οτι με μια κιθαρα.
Εαν μιλαγαμε για ακουστικη κιθαρα, οκ να το καταλαβω... Αλλα οταν μιλαμε για ηλεκτρικες, με ενα σωστο setup και ενα σετακι καλους μαγνητες και φρεσκες χορδες, οποιαδηποτε κιθαρα μα οποιαδηποτε, θα αποδωσει καλα πανω σε εναν καλο ενισχυτη. Το αντιθετο, δηλαδη μια Les Paul του 59 original πχ των 300.000€, αν την βαλεις πανω στον MG, παλι σαν Gio θα ακουγεται, απλα ισως παιζει λιγο καλυτερα (αν εχει καλο setup).
Αυτα, ας παρει το παιδι οτι θελει, οτι και να λεμε εμεις, δικα του ειναι τα λεφτα, δικη του η αποφαση. Απλα του τονιζουμε λαθη που εχουμε κανει ολοι και εχουμε μετανιωσει...
Εγω προσωπικα πχ δεν εχω κρατησει καμια κιθαρα απο παλια οπως λες εσυ, γιατι ποτε δεν με ενδιεφερε κατι τετοιο... Αν δεν μου εκανε πλεον μια κιθαρα για οποιονδηποτε λογο, εφευγε με συνοπτικες διαδικασιες και ερχοταν αλλη στη θεση της... οπως και οι γυναικες (παλι) δηλαδη  >:D ... Αντιθετα απο τον πρωτο λαμπατο που ειχα παρει τοοοοτε, ακομα εχω την καμπινα του και την χρησιμοποιω... Οπως βλεπεις ολα ειναι σχετικα...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 15:48 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #12 στις: 04/06/10, 15:59 »
Παράθεση
θα ξερεις πολυ καλα οτι μια κιθαρα που την ραβεις οπως λες, οπως θες εσυ κτλ, σαν αξια ΓΙΑ ΣΕΝΑ θα εχει ισως ανεκτιμιτη, για ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ομως, μπορει να ειναι καυσοξυλο...

Οχι ποτε.
Ενα καλο οργανο εκτιμαται απ ολους σαν αυτο που ειναι. Ενα καλο οργανο
Οποιος ενα καλο και καλοφτιαγμενο οργανο το βλεπει σαν καυσοξυλο (οτιδηποτε οργανο και να ειναι αυτο, δεν χρειαζεται να ειναι κιθαρα) δεν ειναι μουσικος και διακατεχεται απο εμπαθεια.
Κατα τα αλλα λες τη γνωμη σου σε αυτο το ποστ, και απο μενα ειναι σεβαστη.
 
Εχω μια γενικη διαφωνια (και γι αυτο ξεκινησα στο θεμα αυτο να γραψω), στο οτι καποιο θεμα που βαζει καποιος για κατι, το φερνουμε τουμπα και μιλαμε για τελειως διαφορετικα πραγματα, και μαλιστα για αυτα που γουσταρουμε εμεις.
 

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #13 στις: 04/06/10, 16:07 »
Παράθεση
Εγω προσωπικα πχ δεν εχω κρατησει καμια κιθαρα απο παλια οπως λες εσυ, γιατι ποτε δεν με ενδιεφερε κατι τετοιο... Αν δεν μου εκανε πλεον μια κιθαρα για οποιονδηποτε λογο, εφευγε με συνοπτικες διαδικασιες και ερχοταν αλλη στη θεση της... οπως και οι γυναικες (παλι) δηλαδη  :D" src="http://forum.kithara.gr/Smileys/classic/evil.gif">

 
Αν ειχες ομως αυτο το οργανο που εχω εγω (εχω κι αλλα δηλαδη  ;D )
 

 
Δεν θα το δωνες ποτε σου...οπως εκανα εγω 30 χρονια τωρα.
Αλλωστε και να ηθελες να το πουλησεις, δεν θα ηξερες τι να ζητουσες.
Θες να στο βαλω φωτο και ζωντανο να το δεις???  ;)

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #14 στις: 04/06/10, 16:17 »
Mαλλον δεν καταλαβαινεις τι λεω... Ενα καλο οργανο μπορει να μην το θεωρουν καυσοξυλο, αλλα θα χασει την αξια του μεσα στα χρονια. Αλλα πραγματα ειναι που "κρατανε" την αξια ενος οργανου και οχι τοσο το αν ειναι ενα καλο οργανο (αν και σιγουρα παιζει κι αυτο τον ρολο του).
Μιλαω για αξια χρηματικη, οχι για αξια παικτικη κτλ. Τα vintage οργανα συνηθως δεν τα χρυσοπληρωνουν γιατι ειναι κορυφαια οργανα, εξαλλου η τεχνολογια εχει προχωρησει τοσο που ειναι αστειο να λεμε οτι το 60 φτιαχνανε καλυτερα κιθαρες απο οτι τωρα... Ουτε την τεχνογνωσια ειχαν, ουτε τα υλικα, ουτε τα μηχανηματα και ουτε την πειρα για να συναγωνιστουν τα σημερινα οργανα. Σημερα ενα μετριο σχετικα οργανο, μπορει σαν κατασκευη να ειναι πολυ καλυτερο απο ενα αντιστοιχης αξιας του 60. Επειδη ομως το οργανο του 60 ειναι του...60 και τυχαινει να ειναι μιας Α μαρκας, θεωρειται vintage, συλλεκτικο κτλ και ετσι δεν χανει την αξια του. Αντιθετα, μπορει να εχεις ενα οργανο του 60 φοβερο αλλα αγνωστης μαρκας και λοιπων στοιχειων που να μην μπορεις να το πουλησεις ποτε...
Αυτο εννοουσα πριν και οχι οτι δεν θα εκτιμησει καποιος που ξερει αν ενα οργανο ειναι καλο η οχι, ασχετα με την χρονολογια του.
Εκει που διαφωνω ουσιαστικα με σενα, ειναι η αποψη "παρε μια κιθαρα γιατι θα σου μεινει". Οι εποχες εχουν αλλαξει ευτυχως ή δυστυχως και το να παρει μια κιθαρα καλη σημερα καποιος δεν ειναι ουτε δυσκολο (παλια πχ ηταν πολυ δυσκολο για καποιον που παιζει κανα 2 χρονια να παρει USA οργανο), ουτε σημαινει οτι θα την κρατησει για παντα... Το ιδιο ισχυει και για τους ενισχυτες... Οσο ζεις μαθαινεις και αλλαζεις γουστα και νοοτροπιες, ασχετα αν καποια "κουσουρια" σου μενουνε μια ζωη... Το να λες οτι θα παρω τωρα κατι για να το εχω μια ζωη, ειναι μαλλον απλα ρομαντικο και αν οντως το κανεις, θα ειναι μαλλον για συναισθηματικους λογους και οχι αντικειμενικους, εκτος και αν μιλαμε για οργανα που οντως εχουν πιθανοτητα στο μελλον να γινουν συλλεκτικα και αρα να θες να τα κρατησεις γι ασυλλεκτικους/οικονομικους λογους...
Ξερω ατομα πχ που ενω δεν γουσταραν ποτε Marshall, οταν ειχε βγει ο slash signature ετρεξαν και τον πηραν μονο και μονο γιατι ηξεραν οτι θα ηταν συλλεκτικος μετα απο ορισμενα χρονια και οντως εγινε συλλεκτικος!
Τεσπα, αποψη μου, αποψη σου, αποψη του και λεφτα του, οποτε οτι θελει κανει.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #15 στις: 04/06/10, 16:19 »
Παράθεση
Εγω προσωπικα πχ δεν εχω κρατησει καμια κιθαρα απο παλια οπως λες εσυ, γιατι ποτε δεν με ενδιεφερε κατι τετοιο... Αν δεν μου εκανε πλεον μια κιθαρα για οποιονδηποτε λογο, εφευγε με συνοπτικες διαδικασιες και ερχοταν αλλη στη θεση της... οπως και οι γυναικες (παλι) δηλαδη  :D " src="http://forum.kithara.gr/Smileys/classic/evil.gif">

 
Αν ειχες ομως αυτο το οργανο που εχω εγω (εχω κι αλλα δηλαδη  ;D )
 

 
Δεν θα το δωνες ποτε σου...οπως εκανα εγω 30 χρονια τωρα.
Αλλωστε και να ηθελες να το πουλησεις, δεν θα ηξερες τι να ζητουσες.
Θες να στο βαλω φωτο και ζωντανο να το δεις???  ;)



Μπα, δεν μου αρεσουν οι Tele καθολου... Σημασια εχει ομως να σου αρεσουν εσενα, οχι εμενα...
Εχουν περασει πολλες κιθαρες απο τα χερια μου, και αρκετες θα μπορουσε καποιος να τις θεωρησει vintage... Τις επαιξα, χαρηκα, οταν ειδα οτι χρειαζομουν κατι αλλο, απλα τις εδωσα... Δεν δενομαι συναισθηματικα με τπτ... Αν κατι δεν μου κανει πλεον, παιρνει ποδι χωρις regrets, συναισθηματισμους και ιστοριες...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 16:22 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #16 στις: 04/06/10, 17:11 »
κάπου εδώ νομίζω οτι ξεφύγατε λίγο απο το θέμα που σίγουρα δεν έχει να κάνει με flame του τι είναι vintage ;D

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #17 στις: 04/06/10, 17:36 »
εξαλλου η τεχνολογια εχει προχωρησει τοσο που ειναι αστειο να λεμε οτι το 60 φτιαχνανε καλυτερα κιθαρες απο οτι τωρα... Ουτε την τεχνογνωσια ειχαν, ουτε τα υλικα, ουτε τα μηχανηματα και ουτε την πειρα για να συναγωνιστουν τα σημερινα οργανα. Σημερα ενα μετριο σχετικα οργανο, μπορει σαν κατασκευη να ειναι πολυ καλυτερο απο ενα αντιστοιχης αξιας του 60.
 

Nα με συγχωράτε που μπαίνω σφήνα στους οφ τοπικ τσακωμους . ;D
 
Κύριος εδω έχεις άδικο .... τι ακριβώς υλικά δεν είχαν το 60 που έχουν τώρα ?? μην ακούω τέτοια ... το αντίθετο συβαίνει ... αν μου βρείς σώμα strat ή tele από ένα μονοκόματο κομμάτι alder, σημερινής κατασκευής, θα βγω γυμνός στη Σταδίου. :)
 
Αν εξετάσεις την ποιότητα του χάλυβα τότε και τώρα .... θα γελάς με την καρδιά σου.
 
Η τεχνογνωσία έχει να κάνει μόνο με την βιομηχανοποιήση και μαζική παραγωγή των οργάνων , πράγμα που δεν είναι για καλό σίγουρα. ;)
 
Δεν ξέρω τι συμβαίνει με κιθαρες τύπου ESP , IBANEZ και δεν ξέρω τι άλλο .... αλλα όταν μιλάμε για fender , gibson , gretsch , prs , musicman ή άλλα τέτοια ..... τα πράγματα ήταν καλύτερα παλιά .
 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 04/06/10, 17:41 από kostas80 »
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #18 στις: 04/06/10, 23:04 »
Παράθεση από:  kostas80
αν μου βρείς σώμα strat ή tele από ένα μονοκόματο κομμάτι alder

Τετοια ειναι ακριβως η απο πανω. Μονομπλοκ.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Άσχετα μηνύματα από "Agora kitharas.."
« Απάντηση #19 στις: 05/06/10, 02:19 »
Παράθεση
Εγω προσωπικα πχ δεν εχω κρατησει καμια κιθαρα απο παλια οπως λες εσυ, γιατι ποτε δεν με ενδιεφερε κατι τετοιο... Αν δεν μου εκανε πλεον μια κιθαρα για οποιονδηποτε λογο, εφευγε με συνοπτικες διαδικασιες και ερχοταν αλλη στη θεση της... οπως και οι γυναικες (παλι) δηλαδη  :D" src="http://forum.kithara.gr/Smileys/classic/evil.gif">

 
Αν ειχες ομως αυτο το οργανο που εχω εγω (εχω κι αλλα δηλαδη  ;D )
 

 
Δεν θα το δωνες ποτε σου...οπως εκανα εγω 30 χρονια τωρα.
Αλλωστε και να ηθελες να το πουλησεις, δεν θα ηξερες τι να ζητουσες.
Θες να στο βαλω φωτο και ζωντανο να το δεις???  ;)


Σημασία δεν έχει αν θα το δίνατε ή όχι.Και γω τη πρώτη μου κιθάρα δε θα την έδινα. Σημασία έχει τί θα δίνατε για να την αποκτήσετε.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...