Αποστολέας Θέμα: Tα ζώα ως αντικείμενα....  (Αναγνώστηκε 7647 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Tα ζώα ως αντικείμενα....
« στις: 14/06/07, 16:58 »
Το κρέας κ όλα τα προιόντα ζωικής προέλευσης έχουν τεράστια ζήτηση από το μεγαλύτερο μέρος του πληθυσμού του πλανήτη μας. Από το κλασικό σαντουϊτσάκι που θα φάμε, μέχρι το πιο εξεζητημένο κόσμημα από ελεφαντόδοντο, για όλα αυτά έχει θυσιαστεί κάποια ζωή. 
Όταν η ζήτηση για ένα οποιοδήποτε προϊόν είναι τόσο μεγάλη...τότε κ η παραγωγή πρέπει να είναι μεγάλη, μαζική. Για το καλό του κέρδους.
Έτσι αντιμετωπίζονται κ τα ζώα, σαν προϊόντα που χρησιμοποιούνται για το καλό του κέρδους. Οι υπεύθυνοι όμως ξεχνούν ότι έχουν να κάνουν με αθώες ψυχούλες που νιώθουν πόνο, δυστυχία κτλ.,κ αφού είχαν την ατυχία να καταλήξουν σε σφαγείο, τους αξίζει τουλάχιστον ο θάνατος να είναι ανώδυνος.
Αλλά βέβαια, ποιος θα κάτσει να ασχοληθεί με τις προδιαγραφές. Αντιμετωπίζοντας τα ζώα σαν αντικείμενα, κερδίζεις χρόνο...κ χρήμα...κ παρακάτω φαίνονται τα αποτελέσματα:

http://www.all-creatures.org/anex/index.html
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #1 στις: 14/06/07, 17:04 »
Από την Ημερησία το άρθρο, αλλά μπορεί να βρεθεί κι από άλλες πηγές:

"Τεχνητό χοιρινό κρέας, από το εργαστήριο στο πιάτο μας!

«Προσπαθούμε να φτιάξουμε κρέας χωρίς να πρέπει να σκοτώνουμε ζώα», δήλωσε ο Μπέρναρντ Ρούλεν, καθηγητής κτηνιατρικής επιστήμης στο πανεπιστήμιο της Ουτρέχτης.

Μολονότι βρίσκεται στα πρώτα στάδια, η ιδέα είναι να αντικατασταθεί η συγκομιδή κρέατος από ζωντανά ζώα με μια διαδικασία, η οποία εξαλείφει την ανάγκη για ζωοτροφές, μεταφορές, χρήση γης, καθώς και το μεθάνιο που εκλύεται από τα ζώα, όλα βλαπτικά για το περιβάλλον, δήλωσε ο Ρούλεν.

«Το να διατηρούμε ζώα απλώς και μόνο για να τα φάμε δεν είναι και τόσο καλό για το περιβάλλον», δήλωσε ο Ρούλεν. «Τα ζώα πρέπει να μεγαλώσουν και τα ζώα παράγουν πολλά πράγματα, τα οποία δεν τρώμε».

Οι αναπτυγμένες χώρες αναμένεται να καταναλώσουν φέτος κατά μέσο όρο 43 κιλά κρέατος πουλερικών, βοοειδών, χοίρων και άλλων ζώων κατά κεφαλήν, μια ποσότητα που αυξάνεται κατά περίπου 2% ετησίως, όπως δείχνουν τα δεδομένα του Οργανισμού Τροφίμων και Γεωργίας του ΟΗΕ.

Επεξεργασία
Ερωτηθείς μήπως απωθήσει τον κόσμο το γεγονός ότι το κρέας είναι αναπτυγμένο σε εργαστήριο, ο Ρούλεν δήλωσε πως πιστεύει ότι θα υπάρχει αρκετή ζήτηση, καθώς μεγάλο μέρος από το κρέας που οι άνθρωποι τρώνε σήμερα είναι ήδη πολύ επεξεργασμένο, από την τροφή που καταναλώνουν τα ζώα ως τις συνθήκες στις οποίες εκτρέφονται και την προετοιμασία του κρέατος μετά τη σφαγή.

«Μπορώ να φανταστώ ότι μερικοί άνθρωποι θα έχουν προβλήματα με αυτό», δήλωσε. «Κάποιοι μπορεί να θεωρήσουν ότι είναι τεχνητό. Αλλά ορισμένοι άνθρωποι μπορεί να μη συνειδητοποιούν ότι μέρος του κρέατος που ήδη τρώνε είναι τεχνητό».

Ερευνες διεξάγονται επίσης στις Ηνωμένες Πολιτείες, στα πλαίσια ενός πειράματος που χρηματοδοτείται από τη διαστημική υπηρεσία NASA, για να διαπιστωθεί αν μπορεί να αναπτυχθεί κρέας για αστροναύτες στη διάρκεια μακροχρόνιων διαστημικών αποστολών.

Σε χρόνια
Σε κάθε περίπτωση θα χρειαστούν χρόνια για να φτάσει στα ράφια των σουπερμάρκετ κρέας αναπτυγμένο σε εργαστήρια και ενδεχομένως σε εργοστάσια. Και μέχρι στιγμής ο Ρούλεν και η ομάδα του έχουν καταφέρει να αναπτύξουν μόνο λεπτά στρώματα κυττάρων που δεν μοιάζουν καθόλου με χοιρινές μπριζόλες. Βάσει της διαδικασίας, οι ερευνητές πρώτα απομονώνουν βλαστοκύτταρα μυών, που έχουν την ικανότητα να αναπτύσσονται και να πολλαπλασιάζονται σε μυϊκά κύτταρα. Μετά διεγείρουν τα κύτταρα ώστε να αναπτυχθούν, τους δίνουν θρεπτικά συστατικά και ασκούν σε αυτά ηλεκτρικό ρεύμα για να αποκτήσουν όγκο."


Μέσω αυτού παίρνεις κι έμμεση απάντηση για όσα διαδραμτίζονταν υποτίθεται πριν από 8 ολόκληρα χρόνια στα KFC. Αν αυτή τη στιγμή βρισκόμαστε στα σπάργανα μιας διαδικασίας, που φυσικά δεν εμπεριέχει ζώα τέρατα κι άλλα τέτοια φανταστικά σενάρια, τότε το 99 υπήρχε μονάχα ως ιδέα και μόνο.

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #2 στις: 14/06/07, 17:12 »
Aπό την μιά έτσι είναι μα από την άλλη το κρέας είναι απαραίτητο καθώς είναι μεγάλη πηγή πρωτείνης.Δεν νομίζω αυτο το <<τεχνητό>>κρεάς να ναι ισάξιο με το κανονικό όχι από πλευράς πρωτείνης αλλά από υγείας.Άλλωστε υπάρχει μία αλυσίδα στη φύση=η διατροφική αλυσίδα.Και τα σαρκοφάγα ζώα τρέφονται με ζώα.Είναι νόμος της φύσης.Δεν θα μπορούσαμε να επιβιώσουμε αλλιώς.Και τα φυτά ζωντανός οργανισμός ειναι.Τα φρούτα,τα λαχανικά.Σε τι φταίνε αυτά.Άρα δεν πολυστέκει επειδή παρεμβαίνουμε σε αυτό που ονομάζεται φύση...
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #3 στις: 14/06/07, 17:27 »
schizm
Εντάξει πάω πάσο. Όμως μη μου λες ότι αυτά δε μπορούν να γίνουν! Οκ αρκετά χρόνια αργότερα, όμως έχουν τη δυνατότητα να γίνουν. Αυτό προσπαθούσα να σου πω! Δεν είπα ότι σώνει κ καλά υπάρχουν τέρατα! Ήταν ιδέα, ναι, όμως σκοπεύουν να το προχωρήσουν το θέμα κ στη πράξη. Εγώ η ίδια δεν έλεγα ότι όντως μπορεί να μην ισχύει, αλλά όλο κ κπ έχουν βάση όλα αυτά? Κ είχαν βάση. Σε μια ιδέα...

Πέρα από αυτό, το θέμα που μόλις έφτιαξα δεν έχει κ τόσο μεγάλη σχέση με τη χθεσινή μας συζήτηση.. :)

Sadoor
Αυτή την κουβέντα την έκανα χτες με ένα χορτοφάγο. Αυτό έλεγα κ εγώ για τροφικές αλυσίδες κ τέτοια. Όμως είναι μεγάλη κουβέντα η φυσιολογική διατροφή αυτή την εποχή. Αν θες κοίτα το θέμα "απιστευτο κ όμως αληθινό" που είναι στον κάδο...από την αρχή όμως..

Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #4 στις: 14/06/07, 17:33 »
Το ξέρω πως δεν έχει σχέση και δε θα το συνεχίσω άλλωστε. Παρέθεσα το κείμενο, κυρίως για να καταφανεί πως υπάρχει ελπίδα και τα ζώα να μην σφαγιάζονται αναίτια και με τρόπους μαρτυρικούς και ο άνθρωπος να απολαμβάνει το κρέας του. Κλείνω απλώς λέγοντας, σε σχέση με το KFC, πως είναι διαφορετικό να υποστηρίζουμε πως κάποια στιγμή ίσως και να φτάσουμε σε ένα τέτοιο ενδεχόμενο, κι άλλο να χρωματίζουμε με τρομακτικές εικόνες περί τεράτων κι άλλων δαιμονίων μια είδηση, ουσιαστικά παραποιώντας την και φοβίζοντας τον κόσμο μέσω της παραπληροφόρησης και της στρέβλωσης. Σημασία έχει πρώτιστα αν το κείμενο λέει αλήθεια...από τη στιγμή που δεν το κάνει, τότε η αναπαραγωγή του οδηγεί σε λανθασμένα συμπεράσματα. Αυτό προσπάθησα απλώς να εξηγήσω. :)

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #5 στις: 14/06/07, 17:55 »
Ναι βέβαια, το κατάλαβα. Μόνο που αν θυμάσαι δεν πήρα καμιά συγκεκριμένη θέση. Δεν νομίζω ότι επικρότησα ποτέ το πρώτο κείμενο ότι "Α! Όποιος πάει για μπέργκερ τρώει τερατάκια!". Βσκ είπα ότι έχω ακούσει κτ για τα κοτόπουλα στην Αμερική, κ μάλιστα μόλις μου απάντησες, δέχτηκα ότι ήταν βλακεία αυτό που είχα πληροφορηθεί. Το ζουμί σε όλο αυτό είναι ότι πιστεύω ότι κτ μαγειρεύουν οι αμερικάνοι αλλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας από μέρους μας..άσχετο αν ώρες ώρες δε μπορούσα να συνεννοηθώ. Κ δεν το λέω για να κατηγορήσω κνν από όσους μίλησα χτες-Δυσκολίες στην επικοινωνία από απόσταση υπάρχουν πάντα. Αυτό μόνο...
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #6 στις: 14/06/07, 18:10 »
Το έχω δεί το θέμα αυτό.Εντάξει η φυσιολογική διατροφή είναι όντως μεγάλη κουβέντα.Αλλά αυτό με το τεχνητό κρέας θα έσωζε την κατάσταση?Το φυσικό προιόν δεν μπορεί να αντικαταστήσει κανένα τεχνητό.Όπως ακριβώς η λήψη βιταμινών σε χάπια δεν είναι ισάξια με το να τρώς φρούτα ώστε να πάρεις τις απαραίτητες βιταμίνες...τώρα θα μου πείς για μεταλλαγμένα τρόφιμα αλλά έτσι είναι ευτυχώς ή δυστυχώς.
Δεν κατάλαβα όμως τι ακριβώς θέλεις να μου πείς με την αναφορά που μου έκανες για το συγκεκρημένο θέμα.
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #7 στις: 14/06/07, 18:32 »
Δεν είπα ότι είμαι υπερ του τεχνητού. Αυτό που ήθελα να δεις σε εκείνο το θέμα είναι τα αποσπάσματα που έβαλε ο sotoman για να μου απαντήσει σε αυτό που έλεγα ότι είμαστε παμφάγα κ δεν πρέπει να πηγαίνουμε κόντρα σε αυτό. Ελπίζω να τα βρήκες.
Κάνω λόγο για το οτι ίσως στην παλαβή εποχή που ζούμε, το ζητούμενο δεν είναι να τρεφόμαστε με ό,τι νομίζουμε αναγκαίο από τη φύση μας. Με άλλα λόγια, δεν εστιάζω στην αντικατάσταση του φυσικού από το τεχνητό, αλλά στο ότι πιστεύω ότι το πρόβλημα στην όλη υπόθεση δεν είναι τα θρεπτικά συστατικά που χάνουμε. Πάνω σε αυτό ήθελα να σου απαντήσω μόνο κ όχι στο ότι δεν είναι σωστές αυτές οι ιδέες. Γτ κ για μένα το να τρεφόμαστε με κρεατομάζες, όχι απλά δεν είναι φυσιολογικό αλλά ξεπερνάει τα όρια της ασυδοσίας στην επέμβαση στη φύση. ;)
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #8 στις: 14/06/07, 19:07 »
Oκ τότε! ;)
Ας ψήσουμε καμιά μπριζόλα τώρα. :P
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος Necromayhem - H Επιστροφή

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι Θεός.. Και γουστάρω τρελά..
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #9 στις: 14/06/07, 19:27 »
Ετσι, εγω απ'ολο το thread κραταω αυτο..
When Death releases you from me, just let my corpse decay, unburied,
I do NOT deserve the luxury of a Grave...

Αποσυνδεδεμένος Eve...!!

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I' m not here for your entertainment..........
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #10 στις: 14/06/07, 23:43 »
Nαι...ωραία...στο θέμα μας τώρα.
Τι να την κάνω τη ζωή μου στο παραμύθι θα τη ρίξω να πνιγεί
Να παραμυθιαστεί η ψυχή μου να σε πιστέψει πάλι από την αρχή
Να σε πιστεύει όταν μ’ αγγίζεις τις νύχτες όταν ψιθυρίζεις
Όταν λες «θα ‘μαι κοντά σου όταν με θες»

Αποσυνδεδεμένος συννεφάκι

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 384
  • Φύλο: Γυναίκα
  • * floating around*
    • Προφίλ
    • Tomb Raider GR
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #11 στις: 20/06/07, 23:43 »
Κι'αν δείτε πώς σκοτώνουν τις μικρούλες λευκές φωκίτσες
για να μην λερωθεί η γούνα τους απο αίμα..  :'(
"I shut my eyes and all the world drops dead, I lift my lids and all is born again. I think I made you up inside my head.."
                           S.P.

Αποσυνδεδεμένος panos4657

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #12 στις: 21/06/07, 00:15 »
Εγω λυπαμαι πραγματικα τον ορνιθορυγχο και τον δρυοκολαπτη. Γιατι ειναι φιλοι μας.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #13 στις: 21/06/07, 16:55 »
Δεν λεω οτι ειναι σωστο το να σκοτωνουμε τα ζωα για τις γουνες τους, αλλα για τροφη δεν το συζητω. Δεν συμφωνω με οσα λεγονται περι χορτοφαγιας. Η οδοντοστοιχια μας εχει κοπτηρες και κυνοδοντες για την αλεση του κρεατος και τους τραπεζιτες για λαχανικά και χόρτα. Ειμαστε παμφαγα οντα και ναι πρεπει να σκοτωνουμε για να τρεφομαστε οσο σκληρο και αν ειναι αυτο. Με την ιδια λογικη τα λιονταρια επρεπε να εξαφανιστουν γιατι σκοτωνουν αλλα ζωα που νιωθουν πονο...

Αποσυνδεδεμένος myrto!

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • we're the kids who feel like dead ends..
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #14 στις: 22/06/07, 01:07 »
εντάξει το να σκοτώνεις ζώα για τροφή είναι λογικό βέβαια μέσα σε κάποια όρια και βέβαια χωρίς να βλάπτεις άλλα ζώα... π.χ εγώ πριν λίγο καιρό έμαθα πως όταν πιάνουν τόνο σκοτώνονται εκατοντάδες δελφίνια κ όσοι το κάνουν έχουν πλήρη επίγνωση των πράξεών τους, για αυτό έριξα μαύρο στις κονσέρβες τόνου...


τώρα κάθε άλλο είδος εκμετάλλευσης το θεωρώ έγκλημα και πραγματικά πιστεύω πως όσοι το κάνουν είναι τρελοί!!! ε όχι πια.. Όλα για το χρήμα

αν κ υπάρχουν κ άλλοι (....) που σκοτώνουν ζώα γειτόνων ή αδέσποτα γιατί απλώς τους χαλάνε την αισθητική... κ αυτό είναι χειρότερο! >:(
--τα καλά παιδιά ξέρουν!!!

Αποσυνδεδεμένος George Sadoor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
  • Love-Hate-Death-Crime-Fear- Pain
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #15 στις: 23/06/07, 02:53 »
εντάξει το να σκοτώνεις ζώα για τροφή είναι λογικό βέβαια μέσα σε κάποια όρια και βέβαια χωρίς να βλάπτεις άλλα ζώα... π.χ εγώ πριν λίγο καιρό έμαθα πως όταν πιάνουν τόνο σκοτώνονται εκατοντάδες δελφίνια κ όσοι το κάνουν έχουν πλήρη επίγνωση των πράξεών τους, για αυτό έριξα μαύρο στις κονσέρβες τόνου...


τώρα κάθε άλλο είδος εκμετάλλευσης το θεωρώ έγκλημα και πραγματικά πιστεύω πως όσοι το κάνουν είναι τρελοί!!! ε όχι πια.. Όλα για το χρήμα

αν κ υπάρχουν κ άλλοι (....) που σκοτώνουν ζώα γειτόνων ή αδέσποτα γιατί απλώς τους χαλάνε την αισθητική... κ αυτό είναι χειρότερο! >:(

Ούτε εγω συμφωνώ με την <<φόλα>>.Αυτό που θα μπορούσαν να κάνουν είναι να πάρουν ένα τηλέφωνο τον δήμονα ρθουν να τον μαζέψουν.Απαιτείται.Μου την δίνει που υπάρχουν πλανόδια σκυλιά.Τα περισσότερα ψοφάνε.Και επίσης μπορεί στο ξεκάρφωτο να ορμήξουν πάνω σου να σε δαγκώσουν(όπως σε εμένα που όρμηξαν 2 σκυλιά :-\).
Αλλά το θέμα έχει να κάνει σχέση με την τροφή.Το γεγονός ότι σκοτώνουμε για να τρφή είναι απολύτως φυσιολογικό και απαραίτητο λίγο της διατροφικής αλυσίδας.Ο άνθρωπος δεν μπορεί να ζήσει μόνο με χορταρικά.Δεν θα ζούσαμε.Είμαστε παμφάγο είδος οργανισμού.Το να δημιουργηθεί τεχνητό κρέας είναι κατά τη γνώμη μου χαζό(εκτός κι αν επικρατήσει μια παγκόσμια επιδημία σε όλα τα ζώα που τρώγονται-αν και αδύνατον λίγο).Και από την άλλη και τα φυτά είναι ζωντανοί οργανισμοί που ακούνε και έχουν συναισθήματα.Αν τα φροντίζεις και τους μιλάς μεγαλώνουν.Και ένα παράδειγμα.Η μάνα μου πιο παλιά είχε ένα φυτό στο οποίο μιλούσε(λολ).Καποια στιγμή είχε φύγει κάπου-ένα ταξίδι.Και είχε πεί στη νονά μου να το ποτίζει.Όταν επέστρεψε το φυτό είχε καταστραφεί παρ όλο που το πότιζε.Οπότε και σε αυτά αφαιρούμε ζωή.Φαντάζεστε να λυπόμασταν και αυτά?Τι θα τρώγαμε?
Αυτό μου θυμίζει ένα παραμύθι που ήταν ένας και έβλεπε τα φρούτα να του μιλούν κτλ και δεν έτρωγε τπτ...λολ.δεν θυμάμαι πως κατεληξε το παραμύθι. :-\
Δεν είναι η αγάπη τίποτε άλλο παρά ένα ψέμα...!

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #16 στις: 04/07/07, 04:24 »
Ο άνθρωπος δεν μπορεί να ζήσει μόνο με χορταρικά.

κανεις μεγάλο λαθος.

ενας ανθρωπος μπορείς να ζήσει μιά χαρα ακολουθόντας μια ισοροπημένη δίαιτα. Το μόνο πρόβλημα ειναι η βιταμίνη Β12 η οποία περιέχεται σε ΠΟΛΥ λιγα φυτικα προιόντα.
Και ειναι αποδεκτό απο πολλούς γιατρόυς και διατροφολόγου, όπως η αμερικάνικη ένωση διαιτολόγων (http://www.eatright.org/cps/rde/xchg/ada/hs.xsl/advocacy_933_ENU_HTML.htm)*, πως μια χορτοφαγική διαιτα καλα οργανωμένη ειναι ΠΟΛΥ καλύτερη απο μία παμφαγική.

το κρεας(Ναι και το ψάρι ειναι κρεας παρεπιπτόντως) εχει ελάχιστα θρεπτικα συστατικά και ΠΟΛΥ χοληστερίνη, λίπος, τριγλυκερίδια.




*
Παράθεση
It is the position of the American Dietetic Association and Dietitians of Canada that appropriately planned vegetarian diets are healthful, nutritionally adequate and provide health benefits in the prevention and treatment of certain diseases. [...] including protein, iron, zinc, calcium, vitamin D, riboflavin, vitamin B-12, vitamin A, n-3 fatty acids and iodine. A vegetarian, including vegan, diet can meet current recommendations for all of these nutrients.[...]Well-planned vegan and other types of vegetarian diets are appropriate for all stages of the life cycle, including during pregnancy, lactation, infancy, childhood and adolescence. Vegetarian diets offer a number of nutritional benefits, including lower levels of saturated fat, cholesterol, and animal protein as well as higher levels of carbohydrates, fiber, magnesium, potassium, folate, and antioxidants such as vitamins C and E and phytochemicals. Vegetarians have been reported to have lower body mass indices than nonvegetarians, as well as lower rates of death from ischemic heart disease; vegetarians also show lower blood cholesterol levels; lower blood pressure; and lower rates of hypertension, type 2 diabetes, and prostate and colon cancer.


τί καλύτερο?


« Τελευταία τροποποίηση: 04/07/07, 04:27 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #17 στις: 04/07/07, 09:57 »
Οι φυτικοί οργανισμοί δεν περιέχουν Β12. Αλλά αυτή η βιταμίνη περιέχεται ΄και στα ζωϊκά προϊόντα εκτός από το κρέας.
Οι χορτοφαγικές δίαιτες επιτρέπουν την βρώση ζωϊκών προϊόντων, όπως γάλα, τυρί, αυγά. Έτσι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για την φυσιολογική ανάπτυξη και συντήρηση του ανθρώπινου οργανισμού.
Εκτός αυτού η βιταμίνη Β12 αποθηκεύεται στο ήπαρ. Ένας φυσιολογικός άνθρωπος έχει αποθέματα αυτής της βιταμίνης που επαρκούν για ένα εξάμηνο.

Η βρώση ζωϊκών πρωτεϊνών είναι επίσης απαραίτητη διότι προσφέρει αμινοξέα που δεν παράγονται από τα φυτά και δεν μπορεί να συνθέσει ο ανθρώπινος οργανισμός.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #18 στις: 04/07/07, 13:31 »
λοιπόν.
διαβασε παραπανω το λινκ της αμερικανικης ενωσης διαιτολόγων που λεει πως οι κρεατοφαγοι εχουν αυξημενη πιθανοτητα να παρουσιασουν καρδιακα προβλήματα, συγκεκριμένες αρρώστιες, παχυσαρκία, χοληστερόλη, διαβήτη, προστάτη και καρκίνο του κόλον.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/2526891.stm
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/1412238.stm

για την β 12:
bonus links:
http://www.veganhealth.org/b12/plant
http://www.rawfoodexplained.com/why-we-should-not-eat-meat/the-vitamin-b12-hoax.html

πρόσφατα στα βιβλία του Δρ. Vetrano για τη διατροφή στις ΗΠΑ καταγράφεται πως η Β12 υπάρχει σε όλες τις τροφές που περιέχουν ποσότητες συμπλέγματος βιταμίνης Β, αλλά στο παρελθόν κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό να αποδειχθεί λόγω έλλειψης της κατάλληλης τεχνολογίας. Μάλιστα ο συγγραφέας του βιβλίου δηλώνει πως η έλλειψη βιταμίνης Β12 δεν είναι συχνότερη σε χορτοφάγους και βίγκανς από ότι σε άλλους ανθρώπους. Πολύ πιθανόν να είναι και αυτό αποτέλεσμα μάρκετινγκ από τις εταιρείες με τα τα συμπληρώματα!!! Μάλιστα - σε αντίθεση με την προπαγάνδα της βιομηχανίας γάλακτος και κρέατος- οι κρεατοφάγοι είναι πιο πιθανό να έχουν έλλειψη Β12 -(λόγω όλων των αντιβιοτικών που καταναλώνουν μέσω κρέατος, γάλακτος)  και αυτό δεν είναι καινούργιο. Αποκαλύφθηκε το 1959!!
Οι άνθρωποι που έχουν πρόβλημα γιατί δεν παίρνουν αρκετή Β12, στην πραγματικότητα δεν αφομοιώνουν καλά τις τροφές που τρώνε λόγω δυσκολίας στην πέψη. Όταν αποκαθίσταται η πέψη, η Β12 αρχίζει να παράγεται από το σώμα μας κανονικά. Η Β12 καταστρέφεται από διατροφή υψηλά αλκαλική και υψηλά οξινη.

Αυτό σημαίνει πως η Β12 στο κρέας, καταστρέφεται εύκολα γιατί το υδροχλωρικό οξύ στο στομάχι μας όταν χωνεύει κρέας είναι υψηλά όξινο. Αυτό εξηγεί γιατί οι κρεατοφάγοι έχουν τις ίδιες πιθανότητες να έχουν έλλειψη Β12 με τους βίγκανς, αν και παίρνουν τη βιταμίνη αυτή από τη διατροφή τους. Φυσικά έχουν το επιβαρυντικό ότι τρώνει κρέας και κατά συνέπεια αντιβιοτικά.

Ο Dan Reeter των εργαστηρίων Bio-Systems στο Κολοράντο των ΗΠΑ, δημιουργεί μία από τις αποτελεσματικές εργαστηριακές μεθόδους μέσω υπολογιστή για να μελετήσει την ποιότητα του χώματος. Υποστηρίζει, πως ύστερα απο εκτεταμένες έρευνες, διαπίστωσε πως τα φυτά που μεγαλώνουν σε 'βιολογικό' χώμα και με βιολογικό τρόπο, έχουν πολύ μεγαλύτερες ποσότητες χρησιμοποιήσιμης Β12. Μάλιστα ο συγγραφέας της μελέτης δηλώνει πως οι ζωϊκές πηγές της βιταμίνης δεν είναι τόσο αποτελεσματικές. Έρευνες έχουν δείξει πως η τυπική διατροφή με ζωϊκά προϊόντα στην πραγματικότητα απαιτεί μεγαλύτερες ποσότητες Β12. Και αυτό γιατί η τυπική δίαιτα (με κρέας & γαλακτοκομικά) οδηγεί σε ατροφία του πεπτικού μας συστήματος. Το μαγειρευτό φαγητό για παράδειγμα, αποτελεί εμπόδιο στην απορρόφηση της Β12 γιατί δεν αφήνει το γαστρικό μας υγρό να έχει την καλύτερη δυνατή δράση. Υποστηρίζει πως τα φυσικά μικρόβια του χώματος και τα λαχανικά/φρούτα από βιολογικούς κήπους, είναι αρκετά να μας παρέχουν τη Β12 που χρειαζόμαστε. Το παν είναι το χώμα να είναι βιολογικό & η τροφή μας να μην είναι επεξεργασμένη/αποστειρωμένη γιατί έτσι σκοτώνονται τα ωφέλιμα για τον οργανισμό μας βακτήρια.


Ο Δρ. David Jubb υποστηρίζει πως οι άνθρωποι που ζουν σε ένα αποστειρωμένο, αντισηπτικό περιβάλλον όπου τα βακτήρια καταστρέφονται πριν φτάσουν στον οργανισμό μας είναι πιο πιθανό να έχουν έλλειψη Β12. Αν ένα άτομο είναι υγιές και ζει μία vegan ζωή, με μεγάλα ποσοστά ωμών λαχανικών και φρούτων στο διαιτολόγιό του, συνδιάζει σωστά τις τροφές και λαμβάνει αρκετό ήλιο,  είναι απίθανο να νοσήσει από έλλειψη Β12.

Είναι φοβερό πόση παραπληροφόρηση υπάρχει επί του θέματος, και δεν αποτελεί έκπληξε το ότι οι άνθρωποι αγχώνονται για το αν παίρνουν όλα τα θρεπτικά στοιχεία. Δυστυχώς, οι περισσότεροι ανησυχούν χωρίς να ξοδέψουν λίγο από το χρόνο τους να διαβάσουν στοιχεία και να δουν πως η λογική λέει ότι δεν  μπορείς να είσαι υγιής με το κρέας, τα γαλακτοκομικά και τα πετροχημικά (συνθετικές τροφές και συμπληρώματα) παρόλο που οι ενδιαφερόμενες βιομηχανίες προσπαθούν πάρα πολύ να πείσουν για το αντίθετο.

Η αλήθεια είναι πως ό,τι στοιχεία χρειαζόμαστε, βρίσκονται στη φυσική διατροφή (ωμά λαχανικά και φρούτα). Η μητέρα φύση ξέρει καλύτερα από εμάς. Από τη στιγμή που ο άνθρωπος από τη φύση τρέφεται με φρούτα και λαχανικά, μπορεί να πάρει τη Β12 από αυτά. Αν μπορείς να την πάρεις από τα ωμά φρούτα, τα λαχανικά, τους ξηρούς καρπούς και τις φύτρες τότε δεν τη χρειάζεσαι! Το ότι ένα ωμό λαχανικό έχει μόνο μία μικρή ποσότητα Β12 δεν σημαίνει πως δεν είναι αρκετό. Αντίθετα, σημαίνει πως τόσο χρειαζόμαστε!

Οι εταιρείες των συμπληρωμάτων προσπαθούν να πείσουν πως το χώμα δεν είναι επαρκής πηγή Β12, αλλά σύμφωνα με επιστημονικές έρευνες, αν ένας σπόρος δεν μπορεί να πάρει όλα τα θρεπτικά στοιχεία, τότε δεν θα μεγαλώσει. Τα φυτά δεν παίρνουν τα στοιχεία μόνο από το χώμα (από κει παίρνουν μόνο το 1%). Όλα τα υπόλοιπα έρχονται από τον ήλιο και το νερό.

ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #19 στις: 04/07/07, 13:31 »
οσο για τα αμινοξέα


Όλα τα αμινοξέα υπάρχουν σε φυτικής προέλευσης τροφές.
(Για παράδειγμα το αβοκάντο, έχει από μόνο του όλα τα απαραίτητα αμινοξέα)

Τα αμινοξέα είναι είκοσι, όμως ο ανθρώπινος οργανισμός χρειάζεται απαραίτητα τα 9 από αυτά, αφού δεν μπορεί να τα συνθέσει. Αυτά καλούνται απαραίτητα αμινοξέα και είναι η ιστιδίνη, η λευκίνη, η ισολευκίνη, η λυσίνη, η μεθειονίνη, η φαινυλαλανίνη, η θρεονίνη, η τρυπτοφάνη και η βαλίνη. Τα υπόλοιπα αμινοξέα μπορούν να παρασκευασθούν στον ανθρώπινο οργανισμό και καλούνται μη απαραίτητα αμινοξέα.

Οι χορτοφάγοι παίρνουν όλη την πρωτεΐνη και τα αμινοξέα που χρειάζονται από την κατανάλωση μιας κανονικής ποικιλίας ολικής αλέσεως (ψωμί σίτου, καφέ ρύζι), φασολιών, καρυδιών, και σόγιας (συν των υποπροϊόντων της). Η κατανάλωση τέτοιων τροφίμων πρέπει να είναι μεγαλύτερη δεδομένου ότι το πρωτεϊνικό ποσοστό σε αυτά τα τρόφιμα είναι συγκριτικά χαμηλότερο απ'ό,τι σε παρόμοια ποσότητα κρέατος.
Μερικές φυτικές πρωτεϊνικές πηγές υστερούν σε ένα ή περισσότερα απαραίτητα αμινοξέα. Παραδείγματος χάριν, τα σιτάρια και τα καρύδια είναι χαμηλά σε λυζίνη και τα όσπρια είναι χαμηλά σε μεθιονίνη. Η επίτευξη της ικανοποιητικής πρωτεϊνικής εισαγωγής είναι σπάνια ένα πρόβλημα στις αναπτυγμένες χώρες και η χαμηλότερη πρωτεϊνική εισαγωγή των χορτοφάγων έχει προταθεί ακόμη και ως πιθανή αιτία για μερικά από τα οφέλη υγείας.

---
Κατάλληλοι συνδιασμοί τροφών μπορούν να αποδώσουν πρωτεΐνη υψηλής ποιότητας. Παραδείγματα τέτοιων συνδυασμών είναι τα φασόλια με το ρύζι, ο αρακάς με το καλαμπόκι, το ψωμί με τις φακές,  κ.α.






αντε και του χρόνου
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #20 στις: 04/07/07, 16:14 »
Sotoman, στην προσπάθειά σου να πείσεις αναφέρεις υπερβολές και ανακρίβειες.

Το υδροχλωρικό οξύ των γαστρικών υγρών είναι απαραίτητο για την ομαλή απορρόφηση της βιτ Β12. Γιαυτό και άτομα που υποφέρουν από αχλωριδρία, μια ασθένεια που έχει ως χαρακτηριστικό την έλλειψη ΗCL από τα γαστρικά υγρά, έχουν ανεπαρκή απορρόφηση της βιταμίνης και χρειάζεται να την παίρνουν ενέσιμη.
Η χαμηλή οξίνιση του περιεχομένου του στομάχου κατά την πέψη των φυτικών τροφών είναι υπεύθυνη τόσο για την ανεπαρκή πρόσληψη Β12 όσο και για την ανεπαρκή πρόσληψη σιδήρου όταν η διατροφή είναι αποκλειστική σε φυτικά προϊόντα. Για την καλύτερη πέψη χρειάζεται απλά μια περεταίρω εξωγενής οξίνιση.

Ο ανθρώπινος οργανισμός δεν είναι δυνατόν να ζήσει σε στείρο περιβάλλον.

Η βιταμίνη Β12 που ανευρίσκεται στο χώμα και στο νερό προέρχεται από ζωικά algae, αλλά ποιός άνθρωπος μπορεί να διατραφεί με φυσικό πλαγκτόν αν δεν του το προσφέρει έτοιμο και καθαρισμένο κάποια εταιρία? Δεδομένου ότι στο φυσικό πλαγκτόν υπάρχουν και είδη ισχυρά δηλητηριώδη για τα θηλαστικά.
Μην κοιτάς λοιπόν μόνο τις πολυεθνικές γαλακτοκομικών αλλά και τις πολυεθνικές "υγιεινών τροφών".

Το μέτρο δεν έβλαψε ποτέ και κανέναν.

Μην νομίζεις πως σε πολεμώ, πιστεύω στην φυτοφαγική διατροφή αρκεί να γίνεται με τον σωστό τρόπο.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
Απ: Tα ζώα ως αντικείμενα....
« Απάντηση #21 στις: 04/07/07, 16:34 »
Sotoman, στην προσπάθειά σου να πείσεις αναφέρεις υπερβολές και ανακρίβειες.

Το υδροχλωρικό οξύ των γαστρικών υγρών είναι απαραίτητο για την ομαλή απορρόφηση της βιτ Β12. Γιαυτό και άτομα που υποφέρουν από αχλωριδρία, μια ασθένεια που έχει ως χαρακτηριστικό την έλλειψη ΗCL από τα γαστρικά υγρά, έχουν ανεπαρκή απορρόφηση της βιταμίνης και χρειάζεται να την παίρνουν ενέσιμη.
Η χαμηλή οξίνιση του περιεχομένου του στομάχου κατά την πέψη των φυτικών τροφών είναι υπεύθυνη τόσο για την ανεπαρκή πρόσληψη Β12 όσο και για την ανεπαρκή πρόσληψη σιδήρου όταν η διατροφή είναι αποκλειστική σε φυτικά προϊόντα. Για την καλύτερη πέψη χρειάζεται απλά μια περεταίρω εξωγενής οξίνιση.


δεν το θεωρώ απίθανο να κανω λαθος, η πηγή μου ειναι αυτό το βιβλίο...

« Τελευταία τροποποίηση: 04/07/07, 16:40 από sotoman »
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/07, 15:21
από delfinaki