Αποστολέας Θέμα: 930€ Full Tube Heads: Laney VH100R Head -ή- ENGL Screamer 50 Head  (Αναγνώστηκε 13590 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: 930€ Full Tube Heads: Laney VH100R Head -ή- ENGL Screamer 50 Head
« Απάντηση #25 στις: 18/08/08, 08:15 »
Είμαι λάτρης των Laney και έχω καταλήξει χρόνια στον ήχο μου με αυτούς.Θεωρώ απαράδεκτο να πληρώνεις τόσα λεφτά τον Engl και να μην σου βάζει το footswitch μέσα που είναι απαραίτητο για live δουλειές.Θέλω πάντα το κάθε κανάλι να έχει δικό του eq οπότε απορρίπτω και μόνο απ'αυτό τους Engl.Αμα είναι να δίνεις και 100€ για ένα καλό eq πετάλι δεν έχει νόημα ν'αγοράζεις κεφαλή.Ακόμα όσον αφορά το θέμα της καμπίνας είναι σαφώς καλύτερες κατα τη γνώμη μου οι Laney.Τέλος για να πάρεις μια αντίστοιχη κεφαλή Mesa Boogie θες πάνω από 2500€ και σαφώς είναι καλύτεροι και από Laney και από Engl
και εμενα μου αρεσουν πολυ οι laney και ειναι και 'σκυλια'.την vh100r την εχει ενας φιλος μου και ειναι πραγματικα απιστευτη και κατι τζιτζικοmarshall τα εχει για πρωινο.την εχει περιπου 2 χρονια και δεν εχει βγαλει το παραμικρο προβλημα.ειναι παντως πολυ βαρια και οποιος την θελει και για μεταφορα απο εδω και απο εκει δεν θα την προτεινα.για μενα δεν ειναι προβλημα αυτο γιατι ειμαι παρα πολυ δυνατος και ομορφος :P απλα δεν εχω τοσα λεφτα.αν ειχα την τσιμπαγα χωρις δευτερη σκεψη.αν δεν ειχα να παρω και την καμπινα ισως να εβγαινα οικονομικα.οποτε μαλλον παω για τον gh50l.δεν γεμιζει πολυ το ματι αλλα οποιος την εχει ακουσει θελει να πουλησει τον αθλιο marshall του.ενα παλικαρι απο την δουλεια,αγορασε με 1100 ευρω τον dsl50 πριν κανα μηνα.με φωναξε σπιτι του να τον βοηθησω να φτιαξει ηχο.δεν γινεται με τιποτα.χαλια μαυρα.του ειπα για τον laney και απαντησε:εδω δεν μπορω να φτιαξω ηχο με marshall θα φτιαξω με laney?πηγαμε το σαββατο και τον ακουσε...σε λιγο θα δειτε αγγελια για τον marshall...
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: 930€ Full Tube Heads: Laney VH100R Head -ή- ENGL Screamer 50 Head
« Απάντηση #26 στις: 18/08/08, 19:23 »
Κοίτα δεν θέλω να μπώ σε μια σύγκριση τιτάνων γιατί και η Laney και η Marshall έχουν βγάλει πολύ καλά κομμάτια κατά καιρούς.Αν μου πεις Marshall θα σου πώ μόνο handwired μοντέλα όπως Plexi,JCM800 κλπ που όλοι ξέρουν,αν μου πείς Laney μ'αρέσει ακόμα και ο 10αρης transistor που θα βγάλει.Γενικά δεν έχω την Marshall και σε μεγάλη εκτίμηση.Όλοι οι ενισχυτές έχουν θετικά και αρνητικά,από την ποιότητα μέχρι και τη συσκευασία.Οι Laney είναι αρκετά βαρείς για μεταφορές ενώ οι Marshall όχι και τόσο.Αν πας σε Engl δεν έχει το eq που προτιμάμε,στο δίνει χωρίς πετάλι αλλά έχει τρομερά γκάζια.Και πάει λέγοντας...
« Τελευταία τροποποίηση: 18/08/08, 19:26 από Jimis the Guitarist »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 930€ Full Tube Heads: Laney VH100R Head -ή- ENGL Screamer 50 Head
« Απάντηση #27 στις: 25/08/08, 17:45 »
Ibanezακια ποιόν Laney έχεις? Γράψε λίγο παραπάνω σχόλια από την εμπειρία σου με τους Laney..
Επίσης με ποιά μεγάφωνα τον χρησιμοποιείς?
Και.. πως σου φαίνεται ο ΤΤ50H? τον έχεις χρησιμοποιήσει καθόλου?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: 930€ Full Tube Heads: Laney VH100R Head -ή- ENGL Screamer 50 Head
« Απάντηση #28 στις: 02/09/08, 03:05 »
Νομιζω πως ευστοχα εχεις θεσει τα +/- και των 2 ενισχυτων..
Απο εκει και περα μαλλον το θεμα κρινεται απο το ποιος σου αρεσει περισσοτερο εσενα τελικα..

Επειδη το θεμα ειναι καθαρα υποκειμενικο εγω απλα να σου δωσω την ψηφο μου..
Και παει στον ENGL Με ενα μονο βασικο πλεονεκτημα..Τον ηχο..
Δεν μου αρεσουν τα μεγαλυτερα κεφαλια της εταιριας αλλα τα 2 combo που βγαζει μου αρεσουν αρκετα και τα θεωρω πολυ καλη αγορα σε σχεση τιμης/ποιοτητας/ηχου..

Δυστυχως απο την Laney δεν εχω ακουσει ακομα εναν ενισχυτη που να μου αρεσει..
Αλλα ειπαμε..Υποκειμενικα ειναι ολα αυτα..Μια αποψη ειναι μονο..

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: 930€ Full Tube Heads: Laney VH100R Head -ή- ENGL Screamer 50 Head
« Απάντηση #29 στις: 02/09/08, 09:52 »
σημερα εκλεισα studio για να ακουσω τον screamer μου σε μεγαλη ενταση και να ψαξω για ηχους.οποιος θελει να ακουσει τον ηχο του και να βοηθησει στην δημιουργια ηχων ας ερθει στις 7 στο base line στην καλλιθεα.ας διαγραψουν αυριο το post οι administrators
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 930€ Full Tube Heads: Laney VH100R Head -ή- ENGL Screamer 50 Head
« Απάντηση #30 στις: 02/09/08, 10:49 »
Εξαιρετική ιδέα και πολύ σωστό σκεπτικό! Μία ώρα μόνος στο προβατζίδικο δεν αντικαθίσταται από 100 ώρες στο δωμάτιο για ήχους και εξερεύνηση, ενώ είναι ότι καλύτερο για να ψάξεις με την ησυχία σου τις πραγματικές δυνατότητες του ενισχυτή σου και να χαρείς την επένδυση σου, χωρίς παράλληλα να έχεις το υπόλοιπο συγκρότημα να γκρινιάζει!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: 930€ Full Tube Heads: Laney VH100R Head -ή- ENGL Screamer 50 Head
« Απάντηση #31 στις: 02/09/08, 12:08 »
Σόρυ adr1anos που άργησα ν'απαντήσω.Επειδή είμαι φίλος με τον Φίλιππα που ήταν υπεύθυνος στο Guitar Store είχα την τύχη να παίξω σχεδόν με όλους τους Laney.Προσωπικά είμαι κάτοχος ενός Laney τρανζιστοράτου για practice στο σπίτι και έχω μ'αρέσουν από λάμπες αρκετά η σειρά LC στα λεφτά τους και στα μεγάλα κυβικά οι σειρές VH,GH.Θεωρώ πως είναι λίγα κανάλια αλλά πολύ καλα και δείχνουν την ταυτότητα της Laney.Απο κει και πέρα οι TT δεν προσφέρουν κάτι αξιόλογο εκτός από διάφορα switches τα οποία θεωρώ περιττά,καθώς μπορείς να βρείς στα ίδια λεφτά αρκετά άλλα αξιόλογα πράγματα.Αν επέλεγα κάτι θα έπαιρνα την GH καθώς θέλω ένα καλό καθαρό πέζοντας με τα πετάλια μου.Α και Duncan +1 για στούντιο... 8)

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: 930€ Full Tube Heads: Laney VH100R Head -ή- ENGL Screamer 50 Head
« Απάντηση #32 στις: 02/09/08, 16:59 »
Πέρασα το Σάββατο και έκανα μία αναλυτική ακρόαση του Laney TT50H και γράφω λίγες εντυπώσεις για όσους τον σκέφτονται εναλλακτικά του VH100R.
Τα δεδομένα είναι γνωστά, 3 κανάλια, ένα clean, ένα crunch και ένα lead, ξεχωριστά EQs για κάθε ένα, πάρα πολλά ρυθμιστικά και δύο master volumes. Όμως μου τον βάλανε και τον δοκίμασα με μεγάφωνο 4χ12 της Yamaha και νομίζω ότι ο ήχος του  επηρρεάστηκε δυσμενώς από αυτό.
Οι δικές μου εντυπώσεις που είναι καθαρά προσωπικές και δεν αποτελούν σε καμμία περίπτωση σημείο αναφοράς χωρίς την προσωπική σας δοκιμή:
Καθαρό: Αρκετά καλό, καθαρά πρίμα, γεμάτος ήχος, βεβαια δεν είναι Fender. Πιο καθαρός από τα καθαρά των Marshall, όμως δεν με τρέλανε για Laney.
Crunch: Λίγο dark, πολύ καλή χροιά του crunch, δεν έξυνε, μου άρεσε και είχε πολύ καλό range που καλύπτει πολλά διαφορετικά στύλ, όμως σε σχέση με το καθαρό κανάλι δεν είχε αρκετά πρίμα. Αντιπαραθέτοντας τα δύο πρώτα κανάλια, με ελάχιστο drive στο crunch για να βγάλω τον ίδιο ήχο έπρεπε να πατήσω το bright. Γενικά μου φάνηκε ότι τα EQ sections ηταν πολύ ελαφρά σε αποτέλεσμα.
Lead: Καλό Drive, το οποίο ομως δεν με απογείωσε. Επίσης κάτι τζιτζίκιζε, γεγονός που μου χάλασε όλη την καλή εντύπωση, όμως για να είμαστε δίκαιοι, παρά το ότι το έκανε μόνο το κανάλι lead, μπορεί να οφείλεται και στο μεγάφωνο. Δεν είναι για full metal. Εϊναι όμως για όλα τα άλλα. Καλός ήχος χωρίς να ξετρελαίνει.
Τελικά: Καλός-ναί, Ευέλικτος-ναί, Αξιοπρεπής-ναί, Laney-μάλλον, Πρωτοποριακός-ίσως, Καταπληκτικός που να σε ξεσηκώνει-όχι λυπάμαι..
Από τους ίδιους τους εργαζόμενους εκεί με τους οποίους συζήτησα τις εντυπώσεις μου, άκουσα ότι ο VH100R είναι σαφώς καλύτερος σε ήχο και value for money.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: 930€ Full Tube Heads: Laney VH100R Head -ή- ENGL Screamer 50 Head
« Απάντηση #33 στις: 02/09/08, 17:02 »
παρα πολυ καλος ο vh100r αλλα....δεν κουβαλιεται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: 930€ Full Tube Heads: Laney VH100R Head -ή- ENGL Screamer 50 Head
« Απάντηση #34 στις: 02/09/08, 17:55 »
Σόρυ adr1anos που άργησα ν'απαντήσω.Επειδή είμαι φίλος με τον Φίλιππα που ήταν υπεύθυνος στο Guitar Store είχα την τύχη να παίξω σχεδόν με όλους τους Laney.Προσωπικά είμαι κάτοχος ενός Laney τρανζιστοράτου για practice στο σπίτι και έχω μ'αρέσουν από λάμπες αρκετά η σειρά LC στα λεφτά τους και στα μεγάλα κυβικά οι σειρές VH,GH.Θεωρώ πως είναι λίγα κανάλια αλλά πολύ καλα και δείχνουν την ταυτότητα της Laney.Απο κει και πέρα οι TT δεν προσφέρουν κάτι αξιόλογο εκτός από διάφορα switches τα οποία θεωρώ περιττά,καθώς μπορείς να βρείς στα ίδια λεφτά αρκετά άλλα αξιόλογα πράγματα.Αν επέλεγα κάτι θα έπαιρνα την GH καθώς θέλω ένα καλό καθαρό πέζοντας με τα πετάλια μου.Α και Duncan +1 για στούντιο... 8)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
4807 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/05, 21:18
από nick_rocks
12 Απαντήσεις
4813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/07, 21:19
από ερεβος
7 Απαντήσεις
4706 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 08:51
από dunkan
5 Απαντήσεις
4374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:15
από Jezus
2 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 14:13
από tech21man
69 Απαντήσεις
17939 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/11, 11:17
από billybistas
30 Απαντήσεις
13559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/11, 16:05
από gers
LANEY CUB-HEAD

Ξεκίνησε από krokas Ενισχυτές

16 Απαντήσεις
5406 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/11, 16:14
από p0k0
11 Απαντήσεις
5567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
13 Απαντήσεις
6020 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/13, 20:15
από hot_sauce (φλουτσ)