Αποστολέας Θέμα: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70  (Αναγνώστηκε 4723 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος animato

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Καλημερα προσφατα απεκτησα την ME-70 την οποια βρισκω πολυ ευχρηστη και με ωραιο ηχο,αλλα λογο ελειψης ενισχυτη την εχω συνδεσει στη καρτα ηχου και ακουω απο τα μονιτορ.
Θελω ομως να ξεκολησω απο τον υπολογιστη και τα μονιτορ οποτε χρειαζομαι ενα ενισχυτη,ο οποιος 1. δεν πρεπει να ειναι modeling αφου η πεταλιερα με καλυπτει 2. να ειναι μεχρει 30W
Τωρα αν ειναι λαμπατος ή οχι δεν ξερω τα πλεονεκτηματα για καθε περιπτωση, επισης αν ο ενισχυτης εχει fx loop μπορω να συνδεσω εκει τη στερεοφωνικη εξοδο της πεταλιερας και την κιθαρα
στην εισοδο του ενισχυτη?
Ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70
« Απάντηση #1 στις: 04/10/13, 10:42 »
Συνήθως οι modeling πεταλιέρες παίζουν καλύτερα με σύστημα FRFR, οπότε θα σου πρότεινα να δεις και κάποιο αυτοενισχυόμενο stage monitor, σαν και αυτό με 12ρι ηχείο (το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και σε πρόβες, live, κτλ):

 http://www.thomann.de/gr/the_box_ma120_mk_ii.htm

Βέβαια μπορείς (σε περίπτωση που τα monitors που έχεις είναι αυτοενισχυόμενα) να την συνδέσεις απευθείας σε αυτά, χωρίς την διαμεσολάβηση της κάρτας ήχου/PC σου. Δεν μας έχεις γράψει και ένα budget, οπότε σου πρότεινα κάτι οικονομικό...  ;)

Όλα τα παραπάνω ισχύουν αν παίρνεις όλο σου το tone από την πεταλιέρα, ειδάλλως (αν θες πχ μόνο τα εφέ της πεταλιέρας σε συνδυασμό με την παραμόρφωση από τον ενισχυτή που θα πάρεις) οι επιλογές είναι διαφορετικές και περισσότερες... ;D
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος animato

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70
« Απάντηση #2 στις: 04/10/13, 10:53 »
Τα χρηματα που θα δοσω ειναι το πολυ μεχρει 300ευρω ωραια λυση το μονιτορ που μου εδειξες, τα δικα μου μονιτορ ειναι αυτοενισχυομενα και εγω παρελειψα να πω οτι την καρτα ηχου τη χρησιμοποιω μονο για ηχογραφηση αλλιως η πεταλιερα μπαινει στη κονσολα και απο εκει στα μονιτορ
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/13, 11:41 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70
« Απάντηση #3 στις: 04/10/13, 11:03 »
http://www.thomann.de/gr/tech_21_power_engine_60.htm
ταμαμ για την περιπτωση σου αλλα +100 για νεο κομμάτι.


προσωπικά αποφεύγω να χρησιμοποιησω καποιο stage monitor οπως αυτο που σου εδειξει ο kosthrash καθως δεν ειναι καθολου ουδέτερο! (εχει ισα με 12 κιλά χαρακτήρα αυτο το ηχείο  :P )
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος animato

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70
« Απάντηση #4 στις: 04/10/13, 11:19 »
Οπα περιμενε γιατι με επιασες αδιαβαστο,αυτο που εδειξες ειναι καμπινα σωστα? μπορει η πεταλιερα μου να το ''οδηγησει'' ?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70
« Απάντηση #5 στις: 04/10/13, 11:24 »
Πολύ καλή πρόταση το Power Engine, ιδανική αν σου αρέσει η παραμόρφωση που παράγει η πεταλιέρα σου και δεν θέλεις να μπλέξεις με αλλαγές ενισχυτών και αλλοιώσεις της χροιάς σου. Ναι, είναι φτιαγμένος ειδικά για να οδηγείται από πεταλιέρες και να μην αλλοιώνει την χροιά τους.

Αν από την άλλη σε ενδιαφέρει η λαμπάτη παραμόρφωση και θέλεις να κρατήσεις την πεταλιέρα σαν μηχανή για εφέ, τότε ναι, πάρε έναν λαμπάτο μικρό και βάλε την στο loop, απενεργοποιώντας τις παραμορφώσεις της. Σημειωτέον ότι δεν θα είναι συνδεδεμμένη stereo αλλά σε mono (ελάχιστοι ενισχυτές κιθάρας είναι stereo).
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70
« Απάντηση #6 στις: 04/10/13, 11:27 »
Οπα περιμενε γιατι με επιασες αδιαβαστο,αυτο που εδειξες ειναι καμπινα σωστα? μπορει η πεταλιερα μου να το ''οδηγησει'' ?

Είναι αυτοενισχυόμενη καμπίνα, ειδικά φτιαγμένη για τέτοιες εφαρμογές.

+1 στην πρόταση του Korgy (αν ήξερα το budget σου, και εγώ αυτό θα σου πρότεινα από την αρχή  ;D - άλλωστε ότι πληρώνεις, παίρνεις  ;) ). Παίζει και στις αγγελίες κατά καιρούς...

edit: Με πρόλαβες Αδριανέ  :)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος animato

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70
« Απάντηση #7 στις: 04/10/13, 11:41 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις, οποτε αυτο που πρεπει να κανω ειναι να παρω μαζι μου τη πεταλιερα και να τεσταρω καμπινες αυτοενισχυομενες, υπαρχει κατι αλλο που πρεπει να ξερω?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70
« Απάντηση #8 στις: 04/10/13, 11:59 »
Eπειδή το Power Engine (που είναι όντως πολύ καλή περίπτωση) είναι έξω από τον προϋπολογισμό σου, εγώ θα συμφωνούσα με τη συμβιβαστική λύση που πρότεινε ο Αδριανός. Δηλαδή ένα μικρό λαμπάτο ενισχυτή με FX loop ώστε να συνδέεις εκεί την πεταλιέρα. Κατά τη γνώμη μου μια τέτοια επιλογή έχει πολλά πλεονεκτήματα, καθώς έχεις έναν ενισχυτή με το δικό του ήχο και χαρακτήρα τον οποίο μπορείς να χρησιμποιήσεις μαζί με την πεταλιέρα ή ανεξάρτητα από αυτήν. Με τη μέθοδο της αυτοενισχυόμενης καμπίνας, θεωρητικά έχεις ένα καλό μέσο για να αναδείξεις τον ήχο της Βoss ΜΕ-70 χωρίς να χρωματίζεται από τον ήχο ενός ενισχυτή. Στην πράξη, όπως παρατήρησε και ο Κorgy, πολλά από αυτά τα monitor δεν είναι και τόσο ουδέτερα.

Αν τελικά αποφασίσεις να κινηθείς προς την αγορά ενισχυτή, με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να πάρεις τον VHT Special 6 Ultra, τον Laney Cub 12 ή με λίγα παραπάνω τον Bugera V22.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/10/13, 13:17 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70
« Απάντηση #9 στις: 04/10/13, 15:15 »
αν επιλέξεις τη λύση του μικρού ενισχυτή κοίτα και εδώ παρέα με αυτή την καμπίνα.
το καλύτερο value for money στα 20 watt με loop και 2 κανάλια
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70
« Απάντηση #10 στις: 04/10/13, 16:18 »

Αν τελικά αποφασίσεις να κινηθείς προς την αγορά ενισχυτή, με τα λεφτά που διαθέτεις μπορείς να πάρεις τον VHT Special 6 Ultra, τον Laney Cub 12 ή με λίγα παραπάνω τον Bugera V22.


Στις παραπάνω άριστες προτάσεις, εγώ θα πρόσθετα και τους ακόλουθους ενισχυτές προς δοκιμή:

1. Peavey Bandit 112 (σε solid state) (ίσως καταλήξεις να παίζεις με την παραμόρφωση του ενισχυτή με αυτόν εδώ  ;D ):

http://www.thomann.de/gr/peavey_bandit_112_new.htm

2. Bad cat cougar 5 (σε λάμπα - μη σε απασχολεί που είναι "μόνο" 5 watt... φοράει ευαίσθητο ηχείο):

http://www.thomann.de/gr/bad_cat_cougar_5.htm

Τώρα βέβαια δεν ξέρω και τι είδη παίζεις, πχ αν παίζεις με πιο πολλά "καθαρά", ίσως να μη σε βγάλει το headroom του Bad cat σε εντάσεις πρόβας με ντραμς και να "βρωμίζει" γρήγορα το τελικό στάδιο.

Στον τομέα των active cabs υπάρχουν και τα λαμπάτα αυτοενισχυόμενα cabs της Atomic Reactor, όμως τα θεωρώ προσωπικα overkill, εκτός και αν υπάρχει και ένα ακριβό modeller από μπροστά...

http://www.g66.eu/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=68&Itemid=300
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος animato

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70
« Απάντηση #11 στις: 07/10/13, 10:40 »
Καλημερα σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, εχω μπροστα μου
πολυ ψαξιμο αλλα δεν πηραζει μου αρεσει αυτη η διαδικασια. Μερικες ερωτησεις ακομα.[size=78%] [/size]
1.επειδη δεν ειχα ποτε λαμπατο ενισχυτη υπαρχει καποια διαδικασια (προθερμανση) για τις λαμπες για να ζησουν περισοτερο?
2.ειναι ακριβη η αντικατασταση τους?
3.ισχυει οτι οσο πιο πολλα βατ ειναι ενας λαμπατος πρεπει να παιζει σε μεγαλυτερες εντασεις απο εναν τρανζιστορατο για να αποδωσει σωστα?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70
« Απάντηση #12 στις: 07/10/13, 11:20 »
.. Μερικες ερωτησεις ακομα.
1.επειδη δεν ειχα ποτε λαμπατο ενισχυτη υπαρχει καποια διαδικασια (προθερμανση) για τις λαμπες για να ζησουν περισοτερο?
2.ειναι ακριβη η αντικατασταση τους?
3.ισχυει οτι οσο πιο πολλα βατ ειναι ενας λαμπατος πρεπει να παιζει σε μεγαλυτερες εντασεις απο εναν τρανζιστορατο για να αποδωσει σωστα?
Όλα αυτά τα θέματα έχουν συζητηθεί εκτενώς εδώ στο forum, ψάξε λίγο και από το search και θα βρείς αρκετό υλικό να ενημερωθείς.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ποιος ενισχυτης για την Boss me-70
« Απάντηση #13 στις: 07/10/13, 13:54 »
Ειχα το power engine 60, συνηθως ειναι μια χαρα για ολα αυτα. Υπαρχει οπως παντα ενα μικρο αλλα, χωρις φοβερη σημασια αλλα καμια φορα οι λεπτομερειες ειναι που σε αφηνουν να πιεις νερο η να στεκεσαι διπλα απο τη βρυση βριζοντας. Φτανει η ποιηση ομως!

Αν αναλυσεις τον ηχο ενος ενισχυτη σε preamp (προενισχυτη) + power amp (τελικο, αυτο που σωστα ρωτησες αν μπορει η ME 70 να οδηγησει την καμπινα) + καμπινα με το μεγαφωνο της, το power engine 60 σε καλυπτει ως προς το καμπινα+ μεγαφωνο (πολυ ουδετερο ο,τι πρεπει για πεταλιερες). Ο τελικος του ειναι πραγματικα αχρωματιστος...

Που μπαινει το αλλα...

Εψαξα λιγο για την πεταλιερα σου πριν γραψω, φαινεται να ειναι πεταλιερα να μπαινει μπροστα η στο return (fx loop) ενος κιθαριστικου ενισχυτη. Μαλιστα δεν βλεπω πουθενα να λεει οτι κανει εξομειωση ενος ολοκληρου ενισχυτη σαν ηχο, ισα ισα ονομαζει τα διαφορα slo, rectifier κτλ σαν preamp simulation που ειναι και λογικο, δεδομενης της χρησης της (καθαρα να μπαινει σε κιθαρο ενισχυτες οχι κονσολα η ενισχυτες πληκτρων π.χ.).

Πως κολλανε ολα αυτα με το power engine? Οπως σου ειπα το ειχα. Οταν εβαζα πεταλιερες που εξομειωναν ολο το συνολο (preamp+power amp) ενος ενισχυτη δουλευε παρα πολυ καλα. Ειδικα το Pod XT τοτε. Οταν εβαζα σκετους προενισχυτες, κιθαριστικους που αντιστοιχα δουλευει και η me 70 απο ο,τι διαβαζω, παλι ειχες ικανοποιητικο ηχο αλλα ελειπε περιεχομενο.

Αυτο το περιεχομενο το οποιο σωστα δεν εχει το power engine 60 και σωστα εχει προβλεψει η boss οτι θα βρισκει η ME 70 σε κανονικο ενισχυτη, αυτο του τελικου ενισχυτη (που σε κιθαρο ενισχυτη μονο ουδετερο δεν ειναι). Δεν λεω οτι δεν θα εχεις καλο αποτελεσμα, αρκετοι χρηστες metal ειδικα π.χ. προτιμουν τον ηχο ενος μονο προενισχυτη σε ουδετερους τελικους, αλλα απλα στο αναφερω για να το εχεις υποψη οτι μπορει και να ισχυει αυτο για το power engine 60 με την boss me 70. Η GT-10 της ιδιας εταιρειας π.χ. εχει κανονικο ολοκληρο amp simulation. Το me 70 η boss λεει οτι εχει τα preamp της GT-10.

Καλο ψαξιμο, για μενα το πιο ασφαλες θα ηταν ενας κανονικος ενισχυτης!!!

Μαλιστα για το budget σου θα επαιρνα δαγκωτο valvestate 100r, το μηχανημα ειναι τερας στο να παιρνει πεταλια και πεταλιερες απο μπροστα, καλυτερα απο πολλους λαμπατους πολυ μεγαλυτερης αξιας το οποιο το επιβεβαιωσα παρα παρα πολλες φορες οταν το ειχα!!!

Αλλη καλη φτηνη λυση ειναι το ταπεινο fender fm212R

http://www.fender.com/en-GR/series/frontman/frontman-212r-120v/

που το βρισκεις και για 100 κατι ευρω μεταχειρισμενο...

Θα μου πεις τοσοι λαμπατοι εκει εξω?

Για μενα και εφοσον αναφερεις οτι θελεις κατι να συνεργαζεται καλα με την πεταλιερα σου για εως τοσα λεφτα, δεν ειναι η λαμπα παντα η λυση ειδικα στα μικρα watt...
« Τελευταία τροποποίηση: 07/10/13, 22:10 από Απόλλων »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
87 Απαντήσεις
28062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 19:22
από dunkan
6 Απαντήσεις
3815 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 11:36
από JaYmZ
11 Απαντήσεις
6647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 20:51
από Seth21
12 Απαντήσεις
7195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/09, 16:24
από adr1anos
121 Απαντήσεις
39217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/13, 19:47
από modfori
6 Απαντήσεις
2907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/10, 11:20
από tech21man
20 Απαντήσεις
5227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/11, 00:57
από billybistas
Boss me25-boss me70

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Εφέ

18 Απαντήσεις
7644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 16:05
από billits
23 Απαντήσεις
7584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/11, 11:20
από Kosthrash
5 Απαντήσεις
3075 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/12, 10:13
από foulis