Αποστολέας Θέμα: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας  (Αναγνώστηκε 7160 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Cowboy_fromhell

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια χαρά σε όλους!Γράφω πρώτη φόρα σε αυτό το φόρουμ άρα αν κάνω κατι λάθος ζητάω ταπεινά συγνώμη  :) .Ας παμε στο Θέμα μας τώρα ....Παίζω 6 χρόνια κιθάρα και έχω μια ηλεκτρική epiphone sg και  εδώ και κάποιους μήνες μου παρουσίασε κάποια προβλήματα στους μαγνήτες τα οποία επισκευάζονται και σκέφτηκα μήπως ήρθε ο καιρός να αγοράσω μια καινούρια ηλεκτρική ???.Θα μου πέιτε "Ωραία περίοδο διάλεξες και σι" αλλά τι να κάνουμε..Το ποσό το οποίο μπορώ να διαθέσω είναι από 500-600 ευρώ και σκέφτομαι μια από αυτές http://www.thomann.de/gr/jackson_slsxmg_soloist_sw.htm  η  http://www.thomann.de/gr/epiphone_prophecy_lp_custom_plus_ex_me.htm  η  http://www.thomann.de/gr/ibanez_s570bwh.htm .Περιμένω την γνώμη σας ανάμεσα σε αυτές τις 3 και αν θέλετε μπορείτε να μου προτείνετε κιόλας.Ευχαριστώ.



Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #1 στις: 29/04/12, 20:30 »
χμ...καλησπέρα και καλώς ήρθες κατ'αρχάς...

δε βλέπω λόγο να την αλλάξεις επειδή έπαθε μια επισκευάσιμη βλάβη! :)

(για το καλό της τσέπης σου μιλάω....αν το θέμα μετατραπεί σε "έχω τόσο budget....παίζω τάδε....ποια να πάρω?" βλέπουμε :P )

Αποσυνδεδεμένος Cowboy_fromhell

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #2 στις: 29/04/12, 20:46 »
Καλησπέρα και σε σένα.Απλός η βλάβη μου δωσε την αφορμή και θεώρησα μετά απο τόσα χρόνια καλό θα ήταν να πάρω και κάτι καινούργιο ;D . Όσο για το τι παίζω.....παίζω κυρίος μέταλ/ροκ.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #3 στις: 29/04/12, 20:51 »
Θα συμφωνούσα με τον hot sauce. Συνήθως το πρόβλημα δεν εντοπίζεται στους μαγνήτες, αλλά στις συνδέσεις των μαγνητών, δηλαδή καλώδια, διακόπτες και ποτενσιόμετρα. Οποιοδήποτε τέτοιο πρόβλημα λύνεται εύκολα, γρήγορα και σχετικά ανέξοδα. Αν πάλι ψήνεσαι για καινούργια κιθάρα, θα σού έλεγα να το σκεφτείς πριν αγοράσεις κιθάρα με Floyd Rose, ειδικά αφού έχεις συνηθίσει στην SG με τη σταθερή γέφυρα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #4 στις: 29/04/12, 20:55 »
κοίτα...οι κιθάρες που χεις βάλει είναι αρκετά διαφορετικές....

καλύτερη για τα είδη που λες μου φαίνεται η Ibanez, την οποία κατά τύχη έχω δοκιμάσει στην Αθήνα και μου άρεσε αρκετά

υπάρχουν πάμπολλα θέματα όμως με προτάσεις με τα κριτήριά σου στο φόρουμ...ρίξε μια ματιά

θα σού έλεγα να το σκεφτείς πριν αγοράσεις κιθάρα με Floyd Rose, ειδικά αφού έχεις συνηθίσει στην SG με τη σταθερή γέφυρα.

+1
εκτός αν πιστεύεις πως το χρειάζεσαι και έχεις αποφασίσει να εξασκηθείς για να το "μάθεις"

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #5 στις: 29/04/12, 21:03 »
Συμφωνώ με hot_sauce και απόλλων... Απλά θέλω να σου ρωτήσω κάτι που δεν διευκρίνισες... Η κιθάρα σου ηχητικά σε καλύπτει; Δηλαδή η καλυτέρευση του ήχου σου είναι και αυτός λόγος που θες να πάρεις καινούρια κιθάρα;

Αποσυνδεδεμένος Cowboy_fromhell

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #6 στις: 29/04/12, 21:23 »
Όσο για το τρέμολο ίσως έχετε και δίκιο..μεν με κιθάρες φίλων που εχώ παίξει δεν ειχα τοσο μέγαλο πρόβλημα με το τρέμολο αλλά θα μού πεις αν πάρω μια για την πάρτη μου ίσως να βρώ  :P ..jmiliad Σίγουρα η καλυτέρευση του ήχου ειναι και ένας άλλος λόγος  :) η κιθάρα που κατέχω αυτή την στιγμή ειναι αυτή ακριβώς http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg_g310_ch.htm και την ειχα αγορασει 360 ευρω πριν 6 χρόνια  :(

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #7 στις: 29/04/12, 21:49 »
Όσο για το τρέμολο ίσως έχετε και δίκιο..μεν με κιθάρες φίλων που εχώ παίξει δεν ειχα τοσο μέγαλο πρόβλημα με το τρέμολο αλλά θα μού πεις αν πάρω μια για την πάρτη μου ίσως να βρώ  :P ..jmiliad Σίγουρα η καλυτέρευση του ήχου ειναι και ένας άλλος λόγος  :) η κιθάρα που κατέχω αυτή την στιγμή ειναι αυτή ακριβώς http://www.thomann.de/gr/epiphone_sg_g310_ch.htm και την ειχα αγορασει 360 ευρω πριν 6 χρόνια  :(



Εγώ στην θέση σου τότε θα σκεφτόμουν για καινούριο ενισχυτή γιατί ηχητικά πιστεύω θα δεις μεγαλύτερη διαφορά. Βέβαια αυτό σε περίπτωση που δεν έχεις ένα πολύ καλό ενισχυτή... Αν είναι έτσι μπορείς να επιδιορθώσεις την κιθάρα σου και ύστερα να πηγαίνεις από μαγαζί σε μαγαζί να δοκιμάζεις ενισχυτές μέχρι να βρεις κάτι που θα σου αρέσει. Αναλογίσου και αυτή τη λύση...
« Τελευταία τροποποίηση: 29/04/12, 21:53 από jmiliad »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #8 στις: 29/04/12, 22:17 »
Eγώ πάλι σου λέω πήγαινε για νέα κιθάρα. Θα σου δώσει πολύ περισσότερη ώθηση και ενθουσιασμό για να ασχολείσαι μαζί της απ' ότι ο ενισχυτής, χώρια που η κιθάρα είναι και βίτσιο και μεράκι κι όχι πάντα στείρος ορθολογισμός.

Η Epiphone LP φαίνεται άψογη για αυτά που παίζεις, ηχητικά σίγουρα πατάει κάτω την Ibanez σε metal, είτε μιλάμε για μαγνήτες, είτε για όγκο και sustain.

Τι ενισχυτή έχεις btw?
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Cowboy_fromhell

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #9 στις: 29/04/12, 22:28 »
Ο ενισχυτής μου ειναι orange crush 15 watt και έχω και ενα πεταλάκι για distortion της rochtrom σαν ενισχυτής είναι πολύ κάλος δεν νομίζω να τον αντικαταστίσω για τώρα τουλάχιστον συν οτι έχω και το guitar rig 5.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #10 στις: 29/04/12, 22:34 »
Aν σου αρέσει το καθαρό του, τότε στο μέλλον μπορείς να φτιάξεις ήχο σίγουρα πάνω σε αυτό με πεταλάκια κλπ. Οπότε ένα επιπλέον κίνητρο για νέα κιθάρα! :D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #11 στις: 29/04/12, 22:45 »
Καλός ενισχυτής είναι για τα 100 ή 120 Ευρώ που κοστίζει, αλλά δεν θα έλεγα ότι αντικειμενικά είναι "πολύ καλός". Ειδικά αν σκεφτείς ότι με λιγότερο από 200 Ευρώ υπάρχουν ένα σωρό πολύ καλοί modelling ενισχυτές ενώ με 250 παίρνεις έναν Bugera V22 ή κάποιον παρόμοιο ενισχυτή που θα δώσει άλλη διάσταση στον ήχο και το παίξιμό σου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #12 στις: 30/04/12, 00:56 »
εγω καταλαβαινω οτι θες να αλλαξεις κιθαρα και ψαχνεις αφορμη...σε καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ και απορω πως αντεξες τοσο καιρο με την ιδια...Λοιπον θα σου πω αυτο που λεω παντα...Κοιτα τα μεταχειρισμενα...Βρισκεις ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ σε αυτα τα χρηματα...πχ ibanez prestige που την εχω και ειναι αψογη!!!

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #13 στις: 30/04/12, 00:57 »
εγω καταλαβαινω οτι θες να αλλαξεις κιθαρα και ψαχνεις αφορμη...σε καταλαβαινω ΑΠΟΛΥΤΑ και απορω πως αντεξες τοσο καιρο με την ιδια...Λοιπον θα σου πω αυτο που λεω παντα...Κοιτα τα μεταχειρισμενα...Βρισκεις ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ σε αυτα τα χρηματα...πχ ibanez prestige που την εχω και ειναι αψογη!!!


+1

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #14 στις: 30/04/12, 01:27 »
Είναι B-stock αλλά απ' ότι λέει είναι Display item σαν καινούργιο, είναι σε λίρες δηλ. περίπου 600Ε.Αν σ' αρέσει το χρώμα πιθανόν δεν θα βρεις καλύτερη κιθάρα σ' αυτά τα χρήματα.Αν σ' ενδιαφέρει ρώτα αν επιστρέφεται αν δεν την βρεις όπως την περιμένεις...


http://www.dv247.com/b-stock/charvel-so-cal-style-1-hh-electric-guitar-candy-blue-b-stock--96815

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #15 στις: 30/04/12, 01:59 »
Είναι B-stock αλλά απ' ότι λέει είναι Display item σαν καινούργιο, είναι σε λίρες δηλ. περίπου 600Ε.Αν σ' αρέσει το χρώμα πιθανόν δεν θα βρεις καλύτερη κιθάρα σ' αυτά τα χρήματα.Αν σ' ενδιαφέρει ρώτα αν επιστρέφεται αν δεν την βρεις όπως την περιμένεις...

http://www.dv247.com/b-stock/charvel-so-cal-style-1-hh-electric-guitar-candy-blue-b-stock--96815


Το DV247 δεν στέλνει τα B-stock σε άλλες χώρες εκτός Βρετανίας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #16 στις: 30/04/12, 02:19 »
Σωστά δεν το είχα προσέξει, τότε θα προτείνω την παρακάτω με μια μικρή υπέρβαση στο budget

http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-ltd-ec-401vf-electric-guitar-tobacco-sunburst--87773

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #17 στις: 30/04/12, 02:44 »
Εξακολουθώ να πιστεύω ότι η συγκεκριμένη Epiphone που κοιτάει είναι ποιοτικά καλύτερη από τις αντιπροτάσεις που του έγιναν. Μακάρι να είχα τη δυνατότητα να τη δω από κοντά.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Cowboy_fromhell

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #18 στις: 30/04/12, 03:33 »
noe13 με καταλαβαίνεις απόλυτα  :) όσο για τον  ενισχυτή οποιον και αν εχεις δεν σου μετατρέπει την epiphone  με τα 190 σε κιθάρα σε gibson custom :P   όπως και να το κάνουμε οσο για την ltd  θα συμφωνήσω με τον mits@ko

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #19 στις: 30/04/12, 14:54 »
noe13 με καταλαβαίνεις απόλυτα  :) όσο για τον  ενισχυτή οποιον και αν εχεις δεν σου μετατρέπει την epiphone  με τα 190 σε κιθάρα σε gibson custom :P   όπως και να το κάνουμε οσο για την ltd  θα συμφωνήσω με τον mits@ko


Don't be so sure... Για gibson custom δε ξέρω αλλά σου εγγυώμαι ότι με ένα τέτοιο "μηχανηματάκι", δε θα αναγνώριζες την κιθάρα σου.
http://www.thomann.de/gr/mesa_boogie_lonestar_2x12_ii_bk.htm
Ό,τι και να του βάλεις θα κελαηδήσει...

ΥΓ Καλά και με ένα τέτοιο δεν θα την αναγνώριζες
http://www.thomann.de/gr/bugera_6260212.htm

Πήγαινε για ενισχυτή, θα με θυμηθείς. Ή κόψε στα δύο το μπάτζετ σου και δώσε 300 για ενισχυτή και 3-4 κατοστάρικα για κιθάρα, πουλώντας αυτή που ήδη έχεις, για να διαθέσεις κάποια επιπλέον χρήματα. Το ηχητικό σου αποτέλεσμα δεν θα έχει ΚΑΜΜΙΑ σχέση με αυτό που έχεις τώρα.

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #20 στις: 30/04/12, 15:51 »
Προσωπική μου άποψη η ltd που σου πρότεινα συνολικά είναι καλύτερη απ' την Epiphone.Μένει να τις βρεις και να πειστείς και συ ο ίδιος....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #21 στις: 30/04/12, 20:12 »
Σωστός ο Ριχάρδος, αν και εγώ θα το έθετα αλλιώς. Ένας καλός ενισχυτής μπορεί να μην κάνει την Epiphone να ακούγεται σαν Gibson Custom Shop, αλλά πολύ πιθανόν ο ενισχυτής που έχεις να έκανε και μια Custom Shop να ακούγεται σαν Epiphone... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος guitalele

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #22 στις: 30/04/12, 20:21 »
Σωστός ο Ριχάρδος, αν και εγώ θα το έθετα αλλιώς. Ένας καλός ενισχυτής μπορεί να μην κάνει την Epiphone να ακούγεται σαν Gibson Custom Shop, αλλά πολύ πιθανόν ο ενισχυτής που έχεις να έκανε και μια Custom Shop να ακούγεται σαν Epiphone... ;)


Αυτό ακριβώς. Παίζει τεράστια σημασία ο ενισχυτής. Αν σου είναι βολική και αρεστή  η κιθάρα σου χώσε για ενισχυτή...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #23 στις: 30/04/12, 21:11 »
Cowboy, αν πουλησεις την κιθαρα που εχεις, με 700+ budget παιρνεις KAI κιθάρα ΚΑΙ ενισχυτη για να απολαύσεις την κιθαρα σου:

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Epiphone-Ltd.-Ed.-Les-Paul-CS-Midnight-Ebony/art-GIT0020333-000

http://www.thomann.de/gr/bugera_6260212.htm

(και τα 2 με δωρεαν μεταφορικα και δικαιωμα επιστροφης  ;) )

Η νεα κιθαρα θα σε κανει να ασχοληθεις περισσοτερο και ο νεος ενισχυτης να την απολαυσεις και να την εκμεταλλευθεις στο επακρο  :solo
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Cowboy_fromhell

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή/αγορά νεας κιθάρας
« Απάντηση #24 στις: 01/05/12, 20:00 »
Απόλλων σωστό και αυτό  :) από τι φαίνεται οι περισσότεροι κλείνουν προς ενισχυτή και
Bugera 6260 που μου συστήσατε ειναι υπερπολύκαλος (αν υπάρχει τέτοια λέξη  :P ) από τι φένεται θα ακολουθίσω την λογική του Kosthrash απλός θα κάνω λίγο υπομονή ακόμα για να προσθέσω και άλλα χρήματα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
8658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 21:37
από master of puppets
15 Απαντήσεις
5003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/10, 09:04
από indie-anos laternative
6 Απαντήσεις
3174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/10, 15:41
από Rockdude
7 Απαντήσεις
3584 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/10, 18:23
από Adoni
18 Απαντήσεις
6831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/13, 17:19
από zigo13
5 Απαντήσεις
3333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/12, 09:11
από JP.M
9 Απαντήσεις
4280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/12, 09:56
από sotto
36 Απαντήσεις
12009 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/15, 14:16
από civilbill
2 Απαντήσεις
4383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 07:59
από stelios.z
8 Απαντήσεις
4561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/16, 11:51
από Απόλλων