Αποστολέας Θέμα: Για άλλη μία φορά,συμβουλή για αγορά ακουστικής, μέχρι  (Αναγνώστηκε 5694 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος irok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Να σας καλησπερίσω μιας και είμαι καινούριο μέλος και ναι ,για εσάς τους παλιούς που πιστεύω πως βιάζεστε, διάβασα πολλαααά άρθρα για να μην ανοίξω κάποιο φθαρμένο από την ανάγνωση θέμα!Βέβαια,  ενώ θα ανοίξω ένα τέτοιο θέμα 0:)  , οφείλω να πω (όπως ανέφερα και νωρίτερα στον ευγενικό ((Korgy)) ότι βοηθάει πιο πολύ να ζητήσω προσωπικά την αρωγή σας στο θέμα που με απασχολεί γιατί έτσι γίνεται πιο οικεία η συζήτηση και άλλωστε θα ξέρετε ακριβώς τι ζητάω...Αρκετά σας εξάντλησα,μπαίνω στο κυρίως θέμα!


Πριν χρόνια  0:)  έκανα κλασσική κιθάρα ενώ δεν ήθελα να ξεκινήσω με κλασσική..τελοσπάντων,έφτασε ο καιρός που το πήρα απόφαση και σταμάτησα απότομα!Πάνε από τότε 5-6 χρόνια.....Από τότε άφησα την κιθάρα σκονισμένη στη θήκη της και την έπιασα ξανά πέρυσι κάποια στιγμή γιατί η αλήθεια είναι πως πάντα μου άρεσε η κιθάρα γενικότερα.Ξεκίνησα να παίζω συγχορδίες και τέτοια απλά πραγματάκια και ακόμα είμαι σε αυτό το στάδιο που πάιζω κομμάτια με συγχορδίες..τίποτα παραπάνω μιας και δεν ξεκίνησα πάλι!Πήρα ,λοιπόν, απόφαση να αγοράσω μία ακουστική κιθάρα και να κάνω μαθήματα...Το ποσό στο οποίο κινουμαι για αρχή είναι μέχρι 150 Ε γιατί εγώ δεν ζητάω απο την κιθάρα το μέλλον ενός μουσικού,ζητάω συντροφιά απο την και ωράιες αναμνήσεις είτε με παρέα είτε μόνη,για αυτό άλλωστε δεν ψάχνω και κάτι εξειδικευμένο.Άμα δω ότι πάει καλά ίσως αργότερα να αγοράσω μία καλύτερη,προς το παρόν πάντως θα συμβιβαστώ με αυτό! ;) Ελπίζω να σας κάλυψα κάπως.....

Ζητάω ,έπειτα απο την μεγάληηη ιστορία μου την βοήθεια σας για να αποφασίσω τι θα κάνω..Κανένα μοντέλο να προτείνετε και μερικές κριτικές...Αυτά απο εμένα

Ευχαριστώ πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 22:19 από ((Korgy)) »
*My aim is true*
(είναι στο top 5 των αγαπημένων μου album)

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Irok, Καλως ορισες στο υπεροχο φορουμ μας!

Θα σου παραθεσω καποιες ακουστικες κιθαρες, με τις οποιες ειχα μια εμπειρια να δοκιμασω και μου αφησαν μια θετικη αποψη

http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=7193
http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=6618

Προσωπικα θα σου προτεινα να κοιταξεις πρωτα την Lag, η οποια ειναι πραγματικα απιστευτη για τα χρηματα της, αλλα αμα το μπατζετ σου περιοριζεται αυστηρα στα 150 ευρω ,κοιταξε καλυτερα την cort, η οποια ειναι λιγο πιο φτηνη(χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι αξιολογη κιθαρα) και σου περισσευουν καποια λεφτα για να παρεις και μια ωραια θηκουλα

http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=9440

Επισης, υπαρχει και αυτη, οπου εμπεριεχεται και θηκουλα(επισης αξιολογη κιθαρα για αυτο που ψαχνεις)
http://www.prostage.gr/page/default.asp?id=24&la=1&prID=6944

Και παλι, καλωσορισες, και ελπιζω να σε βοηθησα  ;)
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Καλώς όρισες.

Να σου κάνω δυο ερωτήσεις; Για ποιο λόγο θέλεις ακουστική; Πόσο ακριβή είναι η κλασική σου;

Σε ρωτάω γιατί πολλές φορές ο παίκτης μπερδεύεται από τους γύρω του. Έχεις ήδη μια κλασική κιθάρα και ξέρεις ήδη βασικές συγχορδίες πράγμα που σου δίνει σημαντικό πλεονέκτημα σε σχέση με έναν αρχάριο. Μπορείς να συνεχίσεις να παίζεις ακόρντα και τραγουδάκια στην κλασική. Ξέρω ότι ο ήχος δε σε καλύπτει πλήρως αλλά αυτό δεν έχει σχέση.

Με τα 150 ευρώ η κιθάρα που θα πάρεις θα είναι το λιγότερο μέτρια και επειδή τα χέρια σου έχουν εμπειρία από ταστιέρα, αν η κλασική σου είναι καλής ποιότητας, αυτό θα το καταλαβαίνεις συνέχεια και θα σε εκνευρίζει.

Εγώ θα έκανα το εξής: θα ξεκινούσα με την κλασική, θα έκανα το γούστο μου και ταυτόχρονα θα αβγάτιζα τα 150. Αν σε ένα χρόνο καταφέρω να τα κάνω 300-450 (στο περίπου) η κιθάρα που θα χτυπήσω θα είναι πολύ ανώτερης ποιότητας από αυτήν που διαλέγεις τώρα.
Και αφού η κλασική δε σου πάει, βάλτην στις αγγελίες, πούλα την και πρόσθεσε έτσι λεφτά στο budget.

;)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Γουελκαμ !!!

Θα συμφωνησω με οσα προτεινει ο Υπνοβατης, αν και ειναι και το ψυχολογικο στην μεση οτι κανω μια νεα αρχη με νεο οργανακι που θα με τραβηξει περισσοτερο και η ακουστικη ειναι πιο κοντα στην ηλεκτρικη με τις συρματινες χορδες και ακουγεται και διαφορετικα....κλπ κλπ....αβυσσος η ψυχη μας.... ;) :D

ΘΑ προτεινα την LAG tramontane D66 σαν μια πολυ καλη κιθαρα για τα χρηματα της, προσωπικα την καλυτερη που δοκιμασα αναμεσα σε καμια 10αρια στο μπατζετ 150-250 ευρω.  Την κιθαρα αυτη μπορεις να την βρεις στα 150-160 ευρω σε καταστηματα της Αθηνας, μπορω να σου πω σε ποια εαν θες.  Βασικοτερο ολων να πριν κανεις την αγορα να δοκιμασεις τι θα παρεις να δεις οτι σου κανει και εισαι 100% ευχαριστημενH με την νεα σου κιθαρα και βασικα οτι θα σε εμπνευσει να ξανα ασχοληθεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/12, 19:53 από vagtanplan »
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Συμφωνώ και με το ψυχολογικό αλλά και με το πόσο σημαντικό είναι να δοκιμάσεις αυτό που θα πάρεις ειδικά από τη στιγμή που έχεις επαφή με το όργανο.
Ο λόγος που δε σου προτείνω είναι ότι δεν έχω ιδέα από ακουστικές. :P

Αποσυνδεδεμένος irok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
παιδια έχω ένα θεματάκι και δεν ξέρω πως να απαντήσω στον καθένα ξεχωριστά!!μόλις το βρω,θα απαντήσω!!
*My aim is true*
(είναι στο top 5 των αγαπημένων μου album)

Αποσυνδεδεμένος irok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Λοιπόν,(αν και για κάποιο λόγο έχω χάσει λίγο τα μπούτια μου στο site) θα εξηγήσω λίγα πράγματα παραπάνω..
Καταρχάς ευχαριστώ για το θερμό καλωσόρισμα Edward The Great και ευχαριστώ για τις προτάσεις σου..


Έπειτα,φίλε Υπνοβάτη, η κλασσική μου ,αν και δεν θυμάμαι την τιμή της,γνωρίζω στα σίγουρα πως κόστιζε παραπάνω από 500Ε και επιδιώκω να πάρω μία ακουστική γιατί θα με καλύβει σε αυτά που χρειάζομαι,δηλαδή να παίζω κομμάτια και βασικά να μπορώ να χρησιμοποιήσω πένα :P  άφοβα και να βγάζει πιο "γλυκό" ήχο η κιθάρα..Άσε που λυπάμαι να ταλαιπωρώ την κλασσική...


vagtanplan, μην ανησυχείς πάντως,πριν χρησιμοποιήσω την κιθάρα θα την δοκιμάσω,ω,μην ξεχάσω,επειδή εντόπισα  στο μήνυμα σου το αρσενικό γένος στα επίθετα, άλλαξε το στο θηλυκό! :P (εννοώ είμαι κορίτσι!)


Ελπίζω κάπως να βοήθησε...ευχαριστώ παιδιά!
*My aim is true*
(είναι στο top 5 των αγαπημένων μου album)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Με το χέρι στην καρδιά, σου λέω πως έτσι και πας να παίξεις σε ακουστική των 130 ευρώ μετά από κλασική των 500
θα παρατήσεις την κιθάρα για δυο μερόνυχτα σίγουρα... :P

Δεν ξέρω πως να στο θέσω. Σκέψου μια μάσκαρα που σβολιάζει και τρέχει σε σχέση με μια που κάνει τη δουλειά της όπως πρέπει
(κι αν δεν πάρω βραβείο παραλληλισμού 2012 δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω εδώ μέσα :P )

Eίναι και ζόρικοι καιροί, κάποτε σε μια βδομάδα θα έφευγε η κλασική στις αγγελίες και θα έπαιρνες μια 300αρα στο χέρι (δεδομένου ότι είναι μεταχειρισμένη)

Αυτό στο λέω γιατί πας να κάνεις μια καινούρια αρχή και θεωρώ ότι είναι κρίμα να δυσκολευτείς και να απογοητευτείς από ένα μέτριο όργανο καθώς έχεις επαφή με την κιθάρα. Αν ήσουν αρχάρια θα σου έλεγα να πας να πάρεις ο,τι θέλεις.

Δεν ξέρω. Ας μη σε μπερδεύω και ας πει και κανας άλλος τη γνώμη του.

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα συμφωνησω με τον Υπνοβατη. Μπορει στην αρχη με το νεο αποκτημα και το νεο ηχοχρωμα να ενθουσιαστεις, συντομα ομως -και οσο πιο πολυ παιζεις- η τοσο μεγαλη διαφορα στην ποιοτητα σχεδον σιγουρα θα σε αποθαρρυνει. Οποτε :
1) Αγανακτεις και επιστρεφεις στην κλασικη, που δεν εχει βεβαια το ηχοχρωμα της ακουστικης αλλα ειναι καλυτερη ποιοτικα
2) Το κανεις γαργαρα και επιμενεις στην ακουστικη, διοτι ισως και να εχεις πουλησει στο μεταξυ την κλασικη, οποτε απ το ολοτελα...
3) Τα παρατας τελειως

Το καλυτερο για σενα σεναριο ειναι το πρωτο, το οποιο ομως κρυβει ενα παραδοξο. Δεδομενης της μεγαλης διαφορας στην ποιοτητα -αρα και στον ηχο και στο playability-  ειναι πολυ πιθανο να γυρισεις στην κλασικη οπως ειπα, με αποτελεσμα ουσιαστικα να εχεις ξοδεψει αυτα τα 150 τζαμπα και βερεσε αν εχεις και την ακουστικη να σκονιζεται... συνεπως δεν ειναι καλυτερα να παιζεις στην κλασικη μεχρι να μαζεψεις χρηματα για μια ακουστικη της ιδιας ποιοτικης κατηγοριας?

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σκέψου μια μάσκαρα που σβολιάζει και τρέχει σε σχέση με μια που κάνει τη δουλειά της όπως πρέπει
(κι αν δεν πάρω βραβείο παραλληλισμού 2012 δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να κάνω εδώ μέσα :P )

τι είπε ο άνθρωπος.....

από μένα το χεις αγόρι μου! και του 2013!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis

τι είπε ο άνθρωπος.....

από μένα το χεις αγόρι μου! και του 2013!

thanx. Koκκινίζω.
Δεν ειχα καλύτερο παράδειγμα, ειλικρινά :P

Αποσυνδεδεμένος irok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
ΕΝΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ!! Υπνοβάτη με θάμπωσες με τα εξαιρετικά λόγια σου...όχι,σίγουρα το βραβείο είναι δικό σου! ;D ;D


Λοιπόν,πρώτον να την πουλήσω την κλασσική δεν υπάρχει πιθανότητα γιατί πως να το πω,είμαι συναισθηματικά δεμένη με αυτή!!


Ενώ δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω,είναι πολλές οι πιθανότητες να περιμένω να πάρω κάποια ακουστική καλύτερης ποιότητας,να το πω  έτσι...Θα σκεφτώ και τις συμβουλές σου φίλε Adoni!
*My aim is true*
(είναι στο top 5 των αγαπημένων μου album)

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Πάντως ο,τι και να κάνεις μη σταματάς να παίζεις.
Πάρε μια μαλακή πένα και γρατζούνα συντηρητικά να μη χαλάσεις τα λούστρα κάτω από το ηχείο
και θα αλλάξει αρκετά ο ήχος.

Προσωπικά, ξεκίνησα με μια κλασική των 10 δραχμών του παππού μου (μιλάμε για κατασκευή του 50 περίπου και αν είναι τόσο) και την κράτησα έναν χρόνο μέχρι που με συμβούλεψαν να αλλάξω για να μην καταστραφεί (παραλίες, φωτιές, μελέτες και τα σχετικά). Και έμεινα με νέα κλασική για άλλα 2 χρόνια περίπου μέχρι να περάσω σε ηλεκτρική. Αφού να φανταστείς έκανα ασκήσεις ηλεκτρικής στην κλασική, τόσο κολλημένος ήμουν :Ρ

Αποσυνδεδεμένος irok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Ευχαριστώ υπνοβάτη..και δεν νομίζω να την παρατήσω την κιθάρα..μου αρέσει πολύ..και κάποια στιγμή θα ξαναρχίσω και μαθήματα!
*My aim is true*
(είναι στο top 5 των αγαπημένων μου album)

Αποσυνδεδεμένος Stathis1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
να μπορώ να χρησιμοποιήσω πένα :P  άφοβα και να βγάζει πιο "γλυκό" ήχο η κιθάρα.
Επετρεψε μου να διαφωνησω! Πιο γλυκο ηχο απο την κλασσικη με δακτυλα αμφιβαλω αν θα βγαλεις. Θα βγαζεις σιγουρα διαφορετικο  ηχο με την ακουστικη αν αυτο θες, αλλα οχι πιο γλυκο, ειδικα με πενα. Πιο "κοφτο" και "μεταλλικο" σιγουρα. Αν αυτο θες προχωρα!! Παντως απο την πολυ μικρη εμπειρια μου διαπιστωνω οτι ενα πολυ μεγαλο ποσοστο ξαναγυρναει στο τελος στην κλασσικη για να βρει τον χαρακτηριστικο της ηχο.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΧΑΑΧΑΧΧΑΧΑ ΥΠΝΟΒΑΤΗ εισαι θεος .-
τι εφτιαξες εκει!! ;D


Προς irok: Ένα χαρακτηριστικό - των πολύ φθηνών ακουστικών που πρέπει να προσέξεις είναι η συνεχής τους τάση να ξεκουρδίζονται. Στη θέση σου (που ψιλοείμαι μάλιστα, αφού σκέφτομαι και γω μετάβαση κλασική-->ηλεκτροακουστική) θα έψαχνα πολύ σε μεταχειρισμένα...Ειδικά αν είσαι σε καμια Αθήνα και έχεις δυνατότητα δοκιμής, μετράει καθώς με κανένα -ας πούμε- 300άρι θα πάρεις αξιοπρεπέστατη μεταχειρισμένη.
(η κιθάρα δεν είναι σαν τη μάσκαρα- την οποία ΠΟΤΕ δεν παίρνεις μεταχειρισμένη ;D )
[/size]
Αυτά, δυστυχώς δεν κατέχω για να προτείνω μοντέλα, έχω ακούσει όμως ότι στις πολύ φθηνές, οι Cort είναι τίμιες κιθαρούλες
.......sex fai skata kai ypnos!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/03, 20:40
από actr
27 Απαντήσεις
8879 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/06, 23:25
από Twix
0 Απαντήσεις
1491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/05, 20:17
από Theoektos
16 Απαντήσεις
6579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/09, 14:33
από tech21man
6 Απαντήσεις
3597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 12:21
από Wintermute23
2 Απαντήσεις
11471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/09, 10:14
από IxNiLaTiS
11 Απαντήσεις
7684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 09:16
από elrich
6 Απαντήσεις
4479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/11, 15:12
από IDEAL
10 Απαντήσεις
5320 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/11, 09:10
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2319 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/15, 23:33
από ΠΟΙΟΣ