Αποστολέας Θέμα: Περί Οικολογίας, Ανθρώπου και Ζωής.  (Αναγνώστηκε 9043 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Περί Οικολογίας, Ανθρώπου και Ζωής.
« Απάντηση #25 στις: 02/02/10, 03:28 »
Παππού, αυτός - αυτοί που εφαρμόζουν την πιέση, είναι οι πρώτοι αντιδρώντες, είναι οι πρώτοι που υποφέρουν. Μετά ακολουθεί το 12,5 που είναι οι δεύτεροι αντιδρώντες και υπάρχουν και οι μη αντιδρώντες. Αυτοί οι πρώτοι αντιδρώντες.....γιατί υποφέρουν σε ένα ισορροπημένο σύστημα που δεν έχει εξασκηθεί κάποια άλλη πίεση ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Περί Οικολογίας, Ανθρώπου και Ζωής.
« Απάντηση #26 στις: 02/02/10, 12:20 »
Πολύ όμορφη παρατήρηση! Η ισορροπία ενός συστήματος έγκειται στο ότι οι εισροές του (σε ενέργεια, πληθυσμό ατόμων, διάταξη-δομή) είναι ίσες με τις εκροές του. Οι κοινοί περιβαλλοντικοί παράγοντες δεν γίνονται αντιληπτοί ως πίεση, διότι το σύστημα τους έχει αφομιώσει. Πχ η εναλλαγή μέρας - νύχτας δεν νοείται ως πίεση για το σύστημα, παρόλο που είναι μια πολύ σημαντική μεταβολή του περιβάλλοντος. Τώρα, εάν ορισμένα άτομά του "ψυχοπλακώνονται" την νύχτα και υποφέρουν, δεν σημαίνει ότι το σύστημα δεν ισορροπεί αλλά ότι τα άτομα αυτά αποκλίνουν. Το σύστημα έχει τους μηχανισμούς για να κάνει τις αποκλίσεις ανώδυνες γι αυτό.

Για να γίνει πλήρως κατανοητό αυτό που λέω ας πάρουμε ως παράδειγμα ένα πολύ γνώριμο σύστημα. Τον πνεύμονα του ανθρώπου. Στους κοινούς περιβαλλοντικούς παράγοντες το σύστημα είναι πλήρως ισορροπημένο. Όταν ο άνθρωπος αρχίζει να καπνίζει, δημιουργείται μια πίεση που καταπιέζει το σύστημα.
Η διαπίστωσή σου λοιπόν είναι ότι ο άνθρωπος που δημιουργεί πίεση στο σύστημα - μέλος του υποφέρει, γι αυτό το κάνει. Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό προ της εφαρμογής της πίεσης, αλλά σίγουρα ισχύει μετά από αυτήν.
Το σύστημα του πνεύμονα καταπιέζεται, και ορισμένα κύτταρά του ωθούνται από την συλλογική σκέψη να αντιδράσουν. Αν το "ελατήριο" σπάσει, έχουμε τον σχηματισμό καρκίνου και ο εφαρμοστής της πίεσης υποφέρει ακόμα περισσότερο.

Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις όπου η εφαρμογή πίεσης στον πνεύμονα ενός ανθρώπου γίνεται από άλλους και όχι από τον ίδιο: καυσαέρια αυτοκινήτων, τζιμινιέρες, φυτοφάρμακα κλπ. Μπορούμε τότε να πούμε ότι το ευρύτερο σύστημα ισορροπεί?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Περί Οικολογίας, Ανθρώπου και Ζωής.
« Απάντηση #27 στις: 15/02/10, 22:47 »
Μάλλον η όλη απορία μου, συγκεντρώνεται στο ρήμα, ψυχοπλακώνομαι, ιδιαίτερα όταν μιλάμε για ένα ισορροπημένο σύστημα. Μάλλον δεν είναι τυχαίο, ότι ακόμη και κατά τις χριστιανικές γραφές, ψυχοπλακώθηκε ένας από τους αγγέλους και μάλιστα ο διαλεγμένος του Θεού. Αυτοί οι ψυχοπλακωμένοι παππού, τι ρόλο βαράνε ? μιας και οι αντιδρώντες ας πούμε, θεωρήσαμε ότι ίσως να ζουν σε διαφορετικό χρόνο.Έχουμε κάποια παλαβή ή μη, θεωρία ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Περί Οικολογίας, Ανθρώπου και Ζωής.
« Απάντηση #28 στις: 16/11/11, 14:15 »
Χολιδοχάκι μου, όπως αποδείχθηκε από την εξέλιξη της εξασκημένης πίεσης  οι ψυχοπλακωμένοι του συστήματος δεν έχουν καμμία σχέση με τους έκπτωτους αγγέλους!

Επίσης υπάρχει μια υπερβάλουσα ένδειξη ορθότητας της αρχικής υπόθεσης, και δη ότι η τροποποίηση του κώδικα επικοινωνίας των μελών ενός βιολογικού συστήματος οδηγεί στην απουσία αντίστασης στον παράγοντα πίεσης.

Καθίσταται απολύτως σαφές ότι ισχύει το ότι αν δεχτούμε ότι η αρχική υπόθεση αποδείχθηκε, τότε πρέπει να δεχθούμε τόσο την ύπαρξη σχέσεως αιτίου αποτελέσματος όσο και την παραλληλότητα της αντίδρασης των βιολογικών συστημάτων, από τα πλέον απλά έως τα πλέον σύνθετα.

Η οποία παραδοχή μας επιτρέπει την δημιουργία συστημάτων προβλέψεων των αντιδράσεων οποιουδήποτε βιολογικού συστήματος σε οποιονδήποτε παράγοντα, άνευ χρήσης των κλασικών πειραματικών τεχνικών. Τυπική προϋπόθεση προς αυτή την κατεύθυνση η εύρεση του απλούστερου αιτίου, δηλ της λογικής συνέχειας.

Μ' αυτόν το τρόπο μπορούμε να ανακόψουμε την πορεία πλήθους ασθενειών, όπως του καρκίνου, με το τίμημα βέβαια της διακοπής της εξέλιξης!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
6696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 17:54
από papous
1 Απαντήσεις
2569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 15:06
από Neikos
12 Απαντήσεις
4201 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/08, 22:02
από BluesMe
28 Απαντήσεις
10831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/17, 17:29
από argentina
132 Απαντήσεις
35218 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 18:29
από papous
17 Απαντήσεις
6718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 13:29
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
3491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/13, 09:58
από Aganippi
0 Απαντήσεις
1922 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/15, 16:07
από akistsiapis
0 Απαντήσεις
1951 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/16, 19:14
από ΠΟΙΟΣ
8 Απαντήσεις
3166 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/16, 09:18
από ΠΟΙΟΣ