Ψηφοφορία

έχουμε το δικαίωμα να κάνουμε έκτρωση

ναι
οχι
Ναι μόνο σε ενήλικους
Ναι μόνο σε ανήλικους
οχι μόνο σε ενήλικους
οχι μόνο σε ανήλικους

Αποστολέας Θέμα: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη  (Αναγνώστηκε 76519 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #25 στις: 25/04/04, 16:00 »
Ναι αλλά μάλλον κ αυτός θα συμφώνησε..

Αποσυνδεδεμένος Veron

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στο βυθό της μουσικής συνταξιδεύουμε... (Ο.Ε.)
    • Προφίλ
    • Νίκος Καββαδίας
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #26 στις: 26/04/04, 02:00 »
Τσάκι, τι σε οδήγησε να συμφωνήσεις σε κάτι τέτοιο;
Δεν κριτικάρω τίποτα, απλώς ρωτάω για τις σκέψεις σου και τη στάση σου εκείνη τη στιγμή...
Πούθ' έρχεσαι; -Απ' τη Βαβυλώνα. Πού πας; -Στο μάτι του κυκλώνα.
Ποιαν αγαπάς; -Κάποια τσιγγάνα. Πώς τη λένε; -Φάτα Μοργκάνα.

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #27 στις: 26/04/04, 02:49 »
το γεγονος οτι δεν ηθελα παιδι στα 18 μου
τι αλλο φυσικα?
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #28 στις: 26/04/04, 02:59 »
Όχι ότι υπάρχει περίπτωση να βγει άκρη από την συγκεκριμένη συζήτηση, αλλά τέλος πάντων... η άποψή μου είναι ότι δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι σε τέτοια θέματα... τα πάντα εξαρτώνται από τις συνθήκες κάτω από τις οποίες καλούμαστε να πάρουμε μια τέτοια απόφαση. Για εμένα το παν δεν είναι να παρέχεις ζωή, αλλά να παρέχεις τις δυνατότητες για μια αξιοπρεπή ζωή. Η αντισύλληψη σαφώς πρέπει να είναι η πρώτη επιλογή εάν δεν είμαστε σε θέση (ή δεν επιθυμούμε) να αποκτήσουμε οικογένεια, αλλά επειδή πολλές φορές η ζωή μας επιφυλάσσει... εκπλήξεις, καλό θα είναι να μην κρίνουμε αποφάσεις που πάρθηκαν σε καταστάσεις που δεν έχουμε βιώσει οι ίδιοι.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #29 στις: 26/04/04, 03:29 »
Poly swsth h apopsh ths Vagabond. Tha hthela epipleon na prosthesw kati ws antrhwpos pou eixe thn tyxh (h thn atyxia) na biwsei mia tetoia katastash se dyo diaforetikes periptwseis (mh rwtate...) kai me diaforetiko rolo kathe fora: Kat' arxhn kathe lysh einai themith se ena tetoio senario, to opoio, pistepste me, einai poly piestiko kai poly epwdyno gia olous tous amesa emplekomenous. Xreiazetai omws ypeythynothta kai wrimothta gia na breis th endedeigmenh lysh se kathe periptwsh. Kapoioi pou elafra th kardia biazontai na kathgorhsoun tis apofaseis oswn perasan apo ayto to louki, tha mou epitrepsoun na tous pw oti den exoun thn paramikrh idea gia ti pragma milane. Oso gia to thema ths "eksontwshs" pou anaferthike sth syzhthsh, exei skeftei h filh pou to anefere poso eksontwtikh tha mporouse na einai mia antitheth apofash gia tous amesa endiaferomenous? Alla mallon ayto den to anaferei to biblio ths Biologias.

Kai kati akoma. Den kserw ti ginetai sthn Ellada alla h ektrwsh, toulaxiston shmera, se mia xwra me axiopreph iatrikh perithalpsh (bl. Megalh Bretania) den apotelei pleon egxeirish, oute ginetai me KANENOS EIDOYS EPEMBASH. Pragmatopoieitai me farmakeytikh agwgh KAI MONO. Ayto gia osous kai oses exoun meinei se paliotera kai safws pio odynhra dedomena epi tou thematos, pithanon logw pepalaiwmenhs bibliografias...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος *Ελένη*

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #30 στις: 26/04/04, 03:39 »
Όταν λες ότι ακριβώς έτσι το αντιμετώπισες δεν εννοείς ότι η κοπέλα έκανε έκτρωση ;

ναι αυτο εννοω

Και μετά ρωτάς τι έκανες ;  ???  :(

Ρε η κοπελα εκανε εκτρωση, οχι ο Τσακι!!!!!!!!!  :-\


nai alla to paidi den to ekane moni tis...mi ta fortosoume kai stin kopela...den katigorw se kamia periptwsi tin apofasi pou piran,stin thesi tous kai stin ilikia tous to idio tha ekana,gia pollous logous..to asximo einai na thewroume pws den trexei kai tipota kai pws to thema linetai poli eykola,opote den xriazetai na prosexoume...
oi xenoi einai filoi pou den exeis gnwrisei akoma...

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #31 στις: 26/04/04, 04:05 »
νομιζω πως το εν λογω θεμα ετεθη για να παραθεσουμε την αποψη μας περι του θεματος και οχι για να κρινουμε τις επιλογες του καθενος.
Καθε ενας ειναι υπευθυνος και υπολογος για τις πραξεις του,και στο κατω κατω δεν νομιζω πως σε τοσο λεπτα ζητηματα μπορουμε να κρινουμε τον καθενα διοτι δεν μπορουμε να ξερουμε τι ακριβως παιχτηκε.
αυτα τα ολιγα διοτι ενοιωσα να βαλλομαι απο διαφορες μεριες για μια επιλογη καθαρα προσωπικη
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #32 στις: 26/04/04, 15:40 »
Kapoioi pou elafra th kardia biazontai na kathgorhsoun tis apofaseis oswn perasan apo ayto to louki, tha mou epitrepsoun na tous pw oti den exoun thn paramikrh idea gia ti pragma milane...

Και πως είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε και ότι δεν έχουμε ζήσει μια παρόμοια κατάσταση ;; Αυτό που μάλλον ενόχλησε και εμένα και τους άλλους είναι ο τρόπος του Τσάκι...

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #33 στις: 26/04/04, 19:53 »
Kapoioi pou elafra th kardia biazontai na kathgorhsoun tis apofaseis oswn perasan apo ayto to louki, tha mou epitrepsoun na tous pw oti den exoun thn paramikrh idea gia ti pragma milane...

Και πως είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε και ότι δεν έχουμε ζήσει μια παρόμοια κατάσταση ;; Αυτό που μάλλον ενόχλησε και εμένα και τους άλλους είναι ο τρόπος του Τσάκι...

εχω ολη την καλη διαθεση να εξηγηθω αρκει να μου πεις τι ακριβως ενοχλησε εσενα και τους αλλους,απο τα λεγομενα μου
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

GnR

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #34 στις: 26/04/04, 19:57 »
Ξερετε πως στην Ελλαδα ,καθε χρονο γινονται περιπου διπλασιες εκτρωσεις απο τις γεννησεις?? Και μετα συζηταμε για υπογεννητικοτητα...
Αμα δε θες παιδι,να προσεχεις και λιγακι,αλλιως να εισαι και ετοιμος για τις πιθανες συνεπειες...
Νομιζω πως οι εκτρωσεις θα επρεπε να επιτρεπονται μονο σε περιπτωσεις βιασμου,κινδύνου για θανατο της γυναικας,πιθανοτητα τερατογενεσης κτλ

Αποσυνδεδεμένος Crazy Diamond

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
  • lost,lost,lost...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #35 στις: 26/04/04, 20:04 »
Ξερετε πως στην Ελλαδα ,καθε χρονο γινονται περιπου διπλασιες εκτρωσεις απο τις γεννησεις?? Και μετα συζηταμε για υπογεννητικοτητα...
Αμα δε θες παιδι,να προσεχεις και λιγακι,αλλιως να εισαι και ετοιμος για τις πιθανες συνεπειες...
Νομιζω πως οι εκτρωσεις θα επρεπε να επιτρεπονται μονο σε περιπτωσεις βιασμου,κινδύνου για θανατο της γυναικας,πιθανοτητα τερατογενεσης κτλ

Και να γεννηθεί παιδί χωρίς εξασφαλισμένο μέλλον, είναι αυτό σωστό?
Όλα αυτά τα παιδιά που κακομεταχειρίζονται από τους γονείς τους και δουλεύουν από μικρές ηλικίες δεν ζουν, βασανίζονται.

Δεν ξέρεις τι καταστάσεις δημιουργεί η ζωή και αν δεν τύχει σε κάποιον αυτό δεν μπορεί να τοποθετηθεί σωστά.
Have no fear for atomic energy,cause none of them can stop the time

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #36 στις: 26/04/04, 20:30 »
Και πως είσαι τόσο σίγουρος ότι δεν ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε και ότι δεν έχουμε ζήσει μια παρόμοια κατάσταση ;; Αυτό που μάλλον ενόχλησε και εμένα και τους άλλους είναι ο τρόπος του Τσάκι...

Kat' arxhn den blepw giati enoxlhse o tropos tou Tsaki. Ap' oso mporesa na diapistwsw oute oi dhlwseis, oute to yfos tou (oso einai dynaton na krinei kaneis) htan ektos opoiondhpote oriwn. Oso gia to poioi exoun zhsei mia paromoia katastash, fysika kai den eimai se thesh na to gnwrizw. Opoios omws exei ontws perasei apo th diadikasia apofashs se mia tetoia periptwsh, tha mporouse na katathesei thn proswpikh tou empeiria san antitheth apopsh, anti na analwnetai se aforismous kai katadikastikes kritikes xwris ixnos epixeirhmatos.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Σιδηρόπουλος

  • Το ζώον
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1767
  • Φύλο: Άντρας
  • Engineers Do It With Models
    • Προφίλ
    • pink floyd
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #37 στις: 26/04/04, 20:41 »
ρε μυστικ.
αν τωρα εγω με την φιλη μου (που δεν εχω μα φορ τηε σεικ οφ δι αργκιουμεντ εχω)
το κανουμε και μεινει αυτη εγκυος στα 17 μας, θα το κρατησουμε ?
Είμαι ο Βασίλης και είμαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Asterati*

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Whatever doesn't kill us, olny makes us stronger..
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #38 στις: 26/04/04, 21:08 »
Βασικά ρε παιδιά δεν μπορούμε να πούμε ούτε ότι είναι σωστό ούτε ότι είναι λάθος το να καταφύγει ένα ζευγάρι στην έκτρωση........
Από τη μια πετάμε στα σκουπίδια μια αθώα ζωή..... >:(
Από την άλλη αν δεν έχουν τη δυνατότητα οι γονείς του (λόγω ηλικίας κ.τ.λ.) να το μεγαλώσουν ορθά θα κάνουν την ίδια του τη ζωή μαρτύριο.... :-\
Αρα???  :-\ :-\ :-\ :-\
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα..... :-\
No matter what anybody tells you, words and ideas can change the world...

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #39 στις: 26/04/04, 21:52 »
500000 γυναικες διαδηλωσαν σημερα στην washington κατα  του νομοσχεδιου που θελει να περασει ο πλανηταρχης μας,νομοσχεδιο που θα καθιστα την αμβλωση αναμεσα στις εγκληματικες πραξεις...
αναμεσα τους η πρωην πρωτη κυρια xilary clinton η πρωην υπουργος εξωτερικων κα allbright, καθως και διασημες ηθοποιοι
ασχολιαστο....
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος Veron

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στο βυθό της μουσικής συνταξιδεύουμε... (Ο.Ε.)
    • Προφίλ
    • Νίκος Καββαδίας
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #40 στις: 27/04/04, 00:43 »
Φυσικά κι η άμβλωση δεν θα πρέπει να απαγορευτεί, καθώς, όπως είπαμε, ποικίλουν οι συνθήκες της εκάστοτε σχέσης...
Αυτό που δε θεωρώ σωστό είναι να γίνεται "ελαφρά τη καρδία", χωρίς συνείδηση της πράξης αυτής από τον άντρα ή τη γυναίκα...
Υπάρχουν γυναίκες που ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ να κάνουν έκτρωση, επειδή είχαν να κάνουν με ανεύθυνο σύντροφο που είτε δε νοιάστηκε είτε απλώς προτίμησε να την "κάνει" με ελαφρά πηδηματάκια...
Περιπτώσεις που να θέλει ο άντρας την εγκυμοσύνη και να μη τη θέλει η γυναίκα δεν έχω ακούσει πολλές, γι' αυτό είμαι πρόθυμη να μάθω, αν έχει κανείς κάτι υπόψιν του...
Πούθ' έρχεσαι; -Απ' τη Βαβυλώνα. Πού πας; -Στο μάτι του κυκλώνα.
Ποιαν αγαπάς; -Κάποια τσιγγάνα. Πώς τη λένε; -Φάτα Μοργκάνα.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #41 στις: 27/04/04, 01:13 »
Περιπτώσεις που να θέλει ο άντρας την εγκυμοσύνη και να μη τη θέλει η γυναίκα δεν έχω ακούσει πολλές, γι' αυτό είμαι πρόθυμη να μάθω, αν έχει κανείς κάτι υπόψιν του...
Μιλάμε αποκλειστικά για εντός γαμου...? Γιατι αν μιλάμε γενικά, εάν έμενα έγκυος σε σχέση και δεν έιχα αποφασίσει ότι έιμαι έτοιμη/ικανή να γίνω μητέρα, ό,τι και να έλεγε ο σύντροφός μου θα επέμενα. Η κοινωνική περιθωριοποίηση που ίσως αντιμετωπίζει μια ανύπαντρη μητέρα δεν είναι το μόνο πρόβλημα... αν ήμουν για οποιονδήποτε λόγο ανίκανη να μεγαλώσω παιδί, το να μου πει ο φίλος μου ότι θα με "αποκαταστήσει" δεν θα διόρθωνε και πολύ τα πράγματα.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #42 στις: 27/04/04, 01:50 »
Επειδή βαριέμαι να διαβάσω όλα όσα ειπώθηκαν, θα πώ μόνο ένα πράγμα.Οσοι δεν το έχουν  καν αγγιξει (και δεν μιλάω για καθυστέρηση 2-3 ημερών) καλά θα κάνουν να είναι πολύ προσεχτικοί και να μην κάνουν ηρωικές δηλώσεις του στυλ:Θα το κρατούσα, ελαφρά την καρδία.
Και κάτι ακόμα.Φρονώ ότι όσο στοιχίζει σε μια κοπέλα μια έκτρωση δεν στοιχίζει σε εμάς τους μαντράχαλους.

Εγώ πιστεύω ότι είναι ένα τραγικό γεγονός η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη.Οποιοδήποτε έκβαση πλην της απο κοινού αποδοχής του παιδιού είναι τραγωδία.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος Veron

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στο βυθό της μουσικής συνταξιδεύουμε... (Ο.Ε.)
    • Προφίλ
    • Νίκος Καββαδίας
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #43 στις: 27/04/04, 02:13 »
Παράθεση
Και κάτι ακόμα.Φρονώ ότι όσο στοιχίζει σε μια κοπέλα μια έκτρωση δεν στοιχίζει σε εμάς τους μαντράχαλους


Tell that again... :-X
Πούθ' έρχεσαι; -Απ' τη Βαβυλώνα. Πού πας; -Στο μάτι του κυκλώνα.
Ποιαν αγαπάς; -Κάποια τσιγγάνα. Πώς τη λένε; -Φάτα Μοργκάνα.

Αποσυνδεδεμένος Τσάκι

  • Ο ονειροπόλος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 285
  • Φύλο: Άντρας
  • Ειμαι αυτο που κυνηγαω....
    • Προφίλ
    • tsaki's musicpage
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #44 στις: 27/04/04, 03:08 »
Επειδή βαριέμαι να διαβάσω όλα όσα ειπώθηκαν, θα πώ μόνο ένα πράγμα.Οσοι δεν το έχουν  καν αγγιξει (και δεν μιλάω για καθυστέρηση 2-3 ημερών) καλά θα κάνουν να είναι πολύ προσεχτικοί και να μην κάνουν ηρωικές δηλώσεις του στυλ:Θα το κρατούσα, ελαφρά την καρδία.
Και κάτι ακόμα.Φρονώ ότι όσο στοιχίζει σε μια κοπέλα μια έκτρωση δεν στοιχίζει σε εμάς τους μαντράχαλους.

Εγώ πιστεύω ότι είναι ένα τραγικό γεγονός η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη.Οποιοδήποτε έκβαση πλην της απο κοινού αποδοχής του παιδιού είναι τραγωδία.

τα λες αυτα διοτι εισαι εγκαθετος και φερεφωνο της εκκλησιας και της αρχιεπισκοπης συναμα,παναγιοτατε... ;D ;D ;D ;D ;D
Ολα τελειώνουνε κι όλα περνάνε...

Αποσυνδεδεμένος jk7859

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #45 στις: 28/04/04, 14:51 »
Και εγώ βασικά ....βαριέμαι να κάτσω να διαβάσω όοοοοοοοοοολα τα παραπάνω, αλλά όσο αφορά το θέμα που έχει τεθεί, η θέση μου ειναι η παρακάτω....Αν έμενα έγκυος από τα 17 μέχρι και πριν 4 χρόνια θα το έριχνα σίγουρα...Από εδώ και πέρα αν μεινω έγκυος, θα το κρατήσω.
Γενικά είμαι της άποψης που εκφέρει η Vagabond. Αν δεν ειμαι ικανή να μεγαλώσω και να θρέψω τον εαυτό μου, πως ειναι δυνατόν να μεγαλώσω ένα παιδί?
I'm only living for the hour
that I see your face
when that happens I don't
wanna be no other place
'til the end of time
you'll be on my mind

GnR

  • Επισκέπτης
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #46 στις: 28/04/04, 17:18 »
Και εγώ βασικά ....βαριέμαι να κάτσω να διαβάσω όοοοοοοοοοολα τα παραπάνω, αλλά όσο αφορά το θέμα που έχει τεθεί, η θέση μου ειναι η παρακάτω....Αν έμενα έγκυος από τα 17 μέχρι και πριν 4 χρόνια θα το έριχνα σίγουρα...Από εδώ και πέρα αν μεινω έγκυος, θα το κρατήσω.
Γενικά είμαι της άποψης που εκφέρει η Vagabond. Αν δεν ειμαι ικανή να μεγαλώσω και να θρέψω τον εαυτό μου, πως ειναι δυνατόν να μεγαλώσω ένα παιδί?

Σ'αυτη την περιπτωση,ας τα σκεφτοσουν πιο πριν αυτα και τις πιθανες συνεπειες.. ::)
Οχι με τη μια στην ευκολη λυση, και μετα ξανα τα ιδια...

Αποσυνδεδεμένος j_melt

  • Ο Κάπελας
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 164
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλισσα της σιωπής, πάρε με από εδώ...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #47 στις: 28/04/04, 17:31 »
Νομίζω ότι μπερδεύουμε διαφορετικές καταστάσεις...
Αν κάποιοι δεν προφυλάσσονται καθόλου με το σκεπτικό ότι αν συμβεί η ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη υπάρχει η έκτρωση, τότε βεβαίως και δεν ακολουθούν καλό μονοπάτι (αν και είμαι σίγουρος ότι καμιά κοπέλα δε θα το έκανε δεύτερη φορά αυτό). Αλλά αν κάποιοι προσέχουν αλλά για τον οποιοδήποτε λόγο δεν πέτυχε η προσοχή, δεν γίνεται να παίρνουμε αποφάσεις με τη λογική "ας πρόσεχες". Ωραία αν δεν υπάρχει επιλογή, τότε ναι, όπως έστρωσε ο καθένας θα κοιμηθεί, αλλά αφού υπάρχει η επιλογή γιατί να την αποκλείσουμε; Αν αναγνωρίζουμε ότι υπάρχει λογικό επιχείρημα μη ικανότητας του ζευγαριού να κάνει σωστή οικογένεια τη δεδομένη στιγμή (π.χ. λόγω ηλικίας) δε γίνεται να χρησιμοποιούμε ως μόνο επιχείρημα το "ας το σκεφτόσουν πριν". Αφού υπάρχει κι άλλη επιλογή!

Αυτά χωρίς καμία διάθεση να θίξω κανέναν.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/04/04, 17:33 από j_melt »
Κάπου νυχτώνει κι ο ήλιος παγώνει
Χάνεται ο δρόμος και που να σταθώ
Κάπου βραδιάζει, μην κλαις, δεν πειράζει
Πες πως τελειώνει ο κόσμος εδώ

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #48 στις: 28/04/04, 18:09 »
Και κάτι ακόμα.Φρονώ ότι όσο στοιχίζει σε μια κοπέλα μια έκτρωση δεν στοιχίζει σε εμάς τους μαντράχαλους.

Σε γενικές γραμμές μπορεί να έχεις δίκιο, αλλα ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα με γενικότητες και κλισέ. Γνωρίζω κοπέλα η οποια έχει κανει τέσσερις εκτρώσεις, πράγμα που με κάνει να πιστεύω ότι δεν την έχει επηρρεάσει και τόσο η όλη διαδικασία. Όσο για τους άντρες, ξέρω μερικούς "μαντράχαλους" που στη συγκεκριμένη φάση αποδείχτηκαν πιο ευαίσθητοι η τουλάχιστον ευεπηρρέαστοι απ' ότι οι γυναίκες τους.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jk7859

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 87
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ ΣΟΒΑΡΑ
    • Προφίλ
Απ: Ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη
« Απάντηση #49 στις: 30/04/04, 15:05 »
Και εγώ βασικά ....βαριέμαι να κάτσω να διαβάσω όοοοοοοοοοολα τα παραπάνω, αλλά όσο αφορά το θέμα που έχει τεθεί, η θέση μου ειναι η παρακάτω....Αν έμενα έγκυος από τα 17 μέχρι και πριν 4 χρόνια θα το έριχνα σίγουρα...Από εδώ και πέρα αν μεινω έγκυος, θα το κρατήσω.
Γενικά είμαι της άποψης που εκφέρει η Vagabond. Αν δεν ειμαι ικανή να μεγαλώσω και να θρέψω τον εαυτό μου, πως ειναι δυνατόν να μεγαλώσω ένα παιδί?

Σ'αυτη την περιπτωση,ας τα σκεφτοσουν πιο πριν αυτα και τις πιθανες συνεπειες.. ::)
Οχι με τη μια στην ευκολη λυση, και μετα ξανα τα ιδια...

Επειδή μάλλον βιαζόμουν να απαντήσω και να επιστρέψω στην δουλειά δεν έγινα κατανοητή, ας προσπαθήσω και πάλι να απαντήσω....
Όταν είπα ότι θα το έριχνα στα 17, δεν εννοω, ότι έκανα σεξ ανευ προφήλαξης....αλλα υποθετικά, αν προσεχα και γινόταν κάποια στραβή και έμενα έγκυος ναι τότε θα το έριχνα...Ευχομαι τώρα να γίνομαι κατανοητή....

Υ.Γ. Ασχετό...αλλά εγώ στα 17 δεν έκανα έτσι και αλλιώς σεξ....το ξεκίνησα 2-3 χρονάκια αργότερα :D
I'm only living for the hour
that I see your face
when that happens I don't
wanna be no other place
'til the end of time
you'll be on my mind

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
132 Απαντήσεις
35280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/01/10, 18:29
από papous