Αποστολέας Θέμα: Νότης Μαυρουδής - Παναγιώτης Μάργαρης: Cafe de l'art: Cinema Vol.4  (Αναγνώστηκε 5176 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasssos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Music Is the Soundtrack of Life
    • Προφίλ
    • CLiCK
Ένα cd που βρήκα εντελώς τυχαία σε αεροδρόμιο αφου εψαχνα κατι για να σκοτωσω τις ωρες μου.Αναμεσα σε Παπαγιαννηδες, Πεγκουλες, Φανδουλες, Βουράδες κτλ.. επεσε το μάτι μου σε ενα σκουρο cd αφημενο στη γωνια ενως ραφιου με τη λεξη Cinema γραμμενη στο εξωφυλο του..Ο λόγος που το αγόρασα ήταν γιατί στο εξώφυλο υπήρχαν τα ονόματα David Lynch και Σταύρος Λάντσιας..Στη συνέχεια απεδειχθει οτι ήταν απλα guest stars σε 1-2 τραγουδια..Περι του cd τώρα που έχει να κάνει με διασκευές "γνωστών" κομματιων απο soundtracks ταινιών κινηματογραφου..Αμερικάνικου, Ευρωπαικού μέχρι και Ελληνικού.. Ειναι ενα cd για οσους αγαπουν την κλασσική κιθάρα και τα κιθαριστικά ντουέτα, με τους Νότη Μαυρουδη και Παναγιώτη Μαργαρη να φέρνουν στο χώρο της ελληνικης δισκογραφίας κάτι που (νομίζω) δεν ξανάγινε..Ο δισκος κυκλοφορησε το 2003.
Πιο κατω τα κομμάτια, o συνθέτης και η ταινία στην οποία βρίσκετε το κάθε κομμάτι.
1) La vita e bella - Nicola Piovani - La vita e bella (H ζωή είναι ωραία)
2) Struggle for pleasure - Wim Mertens - The Belly of the architect
3) Shape of my heart - Sting - Leon
4) La valse d' Amelie - Yann Tiersen - Amelie
5) To Rock της καντίνας - Ελένη Καραινδρου - Ο Mελισσοκομος
6) Love Song for a Vampire - Annie Lenox - Bram Stoker's Dracula (interpeted by Noa Dori)
7) Titanic Theme - James Horner - Titanic
8 ) The Chase - Giorgio Moroder - Το εξπρές του μεσονυχτίου
9) If i were a rich man - Jer. Bock, Shel. Harnick  - Ο βιολιστής στη στέγη
10) Romanza - Aνώνυμος - Jeux Intredits (Απαγορευμενα παιχνιδια)
11) The sound of silence - Paul Simon - The Graduate (interpeted by Noa Dori)
12) Boy on a dolphin - Tι ειναι αυτο που το λένε αγάπη - Τ. Μωρακες, Ν. Φερμάνογλου - Boy on a dolphin
13) Tango - Goran Bregovic, Kat. Szczot, R. RIghtman - Time of the Gypsies
14) Godfather theme - Nino Rota - The Godfather
15 Cavatina - Stanley Myers - The Deer Hunter

Οι Σταυρος Λαντσιας, David Lynch, Χριστος Ζερμπινος, Μιχαλης Καπιλιδης ειναι μερικοι απο τους μουσικους που παιζουν μαζι με τους  Νότη Μαυρουδη και Παναγιώτη Μάργαρη. Στο cd υπάρχει βιβλιαράκι με κείμενα απο τον Νινο Φενεκ Μικελιδη στο οποίο υπαρχει μια συντομη περιγραφη της καθε ταινίας και ενα βιογραφικό για τον καθε συνθετη. Τα κειμενα ειναι μεταφρασμενα και στα αγγλικά..Ενα cd για οσους αγαπούν τον κινηματογραφο, ενα cd για οσους αγαπουν την κιθαρα..
Πιο κατω ενα link για να κατεβασετε το αlbum (107mb) 
http://www.megaupload.com/?d=37HSTIHO

Οσοι δεν εχουν γρηγορες συνδεσεις ας επικοινωνησουν μαζι μου για επιλεγμενα κομματια..Zήτω το ιντερνετ..!  :)



« Τελευταία τροποποίηση: 30/07/05, 14:47 από vasssos »

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Αρχηγέ συμφωνώ μαζί σου όχι για το 4 που δεν έχω ακούσει αλλά για το 1 και 2 που είναι πολύ καλά
γ**ω τους κιθαρίστες και οι δύο ο δε Νότης είναι και πολύ καλό τυπάκι (τον Παναγιώτη δεν τον ξέρω)
Δε νομίζω όμως ότι είναι σωστό να ανεβαίνουν στο Internet δουλειές καλλιτεχνών που από τους δίσκους περιμένουν να ζήσουν Εγώ δεν το κατεβάζω είναι κρίμα Από τη στιγμή που λές ότι είναι πολύ καλό θα σκάσω 15 ευρώπουλα και θα το πάρω. Τόσα λεφτά ξοδεύουμε χαζά εδώ τουλάχιστον αξίζει 
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος vasssos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Music Is the Soundtrack of Life
    • Προφίλ
    • CLiCK
Mην ξεχναμε ομως οτι οι καλλιτεχνες ζουν κι απο τα live οποτε το internet εδω βοηθαει..Προσωπικά εχω αγορασει cdz που αρχικα κατεβασα απ το ιντερνετ κι εχω παει σε συναυλιες καλλιτεχνων των οποιων τα τραγουδια ειχα κατεβασει..Οπως και να χει καταλαβαινω την αποψη σου και την αδικία που επικρατει στον χωρο της πειρατιας..Το cd το ανεβασα γιατι θελω ο κοσμος να μαθει για τους δυο αυτους εξαισιους καλλιτεχνες που τυχαια ανακαλυψα..
Να σαι καλα φιλε..

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
Αρχηγέ δεν αναφέρομαι γενικά στους καλλιτέχνες αλλά σε κάποιους συγκεκριμενους μεταξύ των οποίων και ο Νότης
Για τους κονομημένους internet και άγιος ο θεός Βασικά εγώ μόνο Χάρη και Πάνο αγόραζα στη μετά napster εποχή (σ΄αυτούς γουστάρω να τα σκάω) και βεβαίως κάποια συγκροτήματα μικρά alternative rock που δεν παίζουν στο διαδίκτυο
Ο Νότης για να μην ξεχνάμε έχει γράψει και ένα από τα ωραιότερα ελληνικά τραγούδια το πρωινό τσιγάρο με εισαγωγάρα από κλασική κιθάρα και πολύ δυνατό στίχο 
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος vasssos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
  • Music Is the Soundtrack of Life
    • Προφίλ
    • CLiCK
Δεν ηξερα οτι η μουσικη του Πρωινου Τσιγαρου ανηκε στον Νοτη, πραγματικά εξαιρετική εισαγωγη..Οι στιχοι αν ειναι σωστος αυτο που το εστειλε στο kithara.vu ειναι του Αλκη Αλκαιου.. Ενα αλλο τραγουδι με εξαιρετικη μουσικη του ιδιου, ειναι ο Παλιάτσος που ψαχνω καιρο..

Αποσυνδεδεμένος Ο Γενίτσαρος cmaj7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Άντρας
  • ΧΑΜΠΑ ΟΥΓΚΑ ΟΥΓΚΑ
    • Προφίλ
'Αλκης Αλκαίος γ**ω τους ποιητές (όχι στιχουργός)
".... Αν είσαι ROCK   -   είσαι ΠΑΜΟΚ ..."

Αποσυνδεδεμένος Ommadawn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is Peter Stillman-This is not my real name
    • Προφίλ
    • My Soundcloud
Να αναφέρω και το Ίσως Φταίνε τα Φεγγάρια του Μαυρουδή? Εκπληκτικό κομμάτι,με όμορφη επίσης εισαγωγή από κλασσική κιθάρα. Στην Αναζήτηση Τραγουδιών νομίζω υπάρχει και link να το ερμηνεύει η απίστευτη Βιταλη..

Σχετικά με τα Cafe De L'Art να πούμε ότι έχουν προηγηθεί άλλες τρεις παρόμοιες συλλογές όλο κα με "μοναχικότερο τρόπο" κιθαριστικές. Το πρώτο είχε ενα σόλο του Νότη (Night Blues/Erotic - που ανήκει στον ίδιο η σύνθεσή του) και ένα σόλο του Παναγιώτη (Tango En Skai - ημισατιρικό κομματάκι για τα κλισε του tango που σέβεται όμως το tango  του Ronald Dyens ).Το δεύτερο cafe ήταν στο ίδιο ύφος αλλά σε ένα κομμάτι του De Lucia είχε και κρουστά. Σε αυτά τα δυο πρώτα συμμετείχαν η Νινα Λότσα και η Νοα Ντορή αντίστοιχα. Και οι δυο τους είναι υψίφωνες τραγουδίστριες του κλασικού, ενώ η πρώτη νομίζω συνεργάστηκε αργότεραμε τον Φραγκούλη και ως σολο έβγακε σε ποπ διασκεύ το  Holiday των Scorpions. Μεγάλη πετυχεσιά.
To τρίτο ήταν αφιέρωμα στο Θεοδωρακη/Χατζιδάκι με δυο έντεχνους τραγουδιστές νομίζω.
Αν και προσωπικά δεν με καλύπτουν οι Νοτης/Παναγιώτης ως κλασικοί κιθαρίστες, ούτε ατομικά ούτε ως ντουέτο , το ηχητικό και αισθητικό τους αποτέλεσμα είναι αρκετά ικανοποιητικό και αξιόλογο.
Καλή ακρόαση.
soundcloud.com/conticucci

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
4691 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/03, 22:26
από Witchking
3 Απαντήσεις
3254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/07, 00:57
από Μαργαρίτα Π.
1 Απαντήσεις
2091 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 16:54
από Μαργαρίτα Π.
1 Απαντήσεις
3764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 15:09
από Μαργαρίτα Π.
0 Απαντήσεις
2633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/09, 22:17
από krios80
6 Απαντήσεις
3889 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 00:54
από s0uL R3b3L
0 Απαντήσεις
1528 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/10, 17:15
από profsokin
7 Απαντήσεις
6328 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/11, 02:26
από jim.ni
0 Απαντήσεις
1891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/12, 17:36
από krios80
5 Απαντήσεις
7292 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/16, 12:31
από saved