Αποστολέας Θέμα: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT  (Αναγνώστηκε 22103 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #50 στις: 21/01/08, 15:06 »
Μεσα στην δουλεια ενος καταστηματαρχη/υπαλληλου καταστηματος ειναι και το να ανεχεται μλκες πελατες, να μπορει να τους αντιμετωπιζει ολους με χαμογελο και χωρις τουπε.
Ολοι εχουμε προβληματα, ολοι αντιμετωπιζουμε μλκες, ξερολες, χαζους, ανιδεους, ανθρωπους που πουλανε μουρη κτλ καθε μερα στη δουλεια μας. Ομως μιας και δεν ειμαστε εμεις αφεντικα αλλα υπαλληλοι αναγκαζομαστε και χαμογελαμε, φερομαστε ευγενικα κτλ.
Το ιδιο επομενως περιμενω και απο εναν καταστηματαρχη... Ασχετα με το τι προβλήματα αντιμετωπιζει, ασχετα με το αν εχει απεναντι του εναν αρχαριο ή εναν επαγγελματια. Γιατι;
Γιατι πολυ απλα, αυτη ειναι η δουλεια του... Και βεβαια δεν νομιζω οτι ο περισσοτερος κοσμος τα "εχει" με εναν καταστηματαρχη ο οποιος μπορει μια μερα να χε τα νευρα του κτλ και να φερθηκε καπως... Το προβλημα συνηθως υπαρχει με καταστηματαρχες που οσες φορες και να πας αντιμετωπιζεσαι καπως...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Xaris(πρωην Jizm)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #51 στις: 21/01/08, 19:50 »
Εγω παντως μια μερα ημουν με ενα φιλο στο διαμαντοπουλο και δοκιμαζε μια esp/ltd του laiho ετσι απλα για να δει αν τον βολευει το σχημα της κιθαρας (το παιδι τωρα πηρε κιθαρα τετοιου σχηματοσ αλλα esp οχι ltd...απλα ηθελε να δοκιμασει το σχημα),και ο υπαλληλος για μια ακομη φορα (εχει ξαναγινει) στην αρχη εκανε 10 ωρες να ξυπνισει και μετα οταν επαιζε το παιδι ειχε κολλισει απο πανω.. Αν καποιος θελει να παρει μια ακριβη κιθαρα που ως συνιθως τα μαγαζια δεν εχουν διοτι εχουν πιο φτηνα μοντελα,τοτε τι γινεται?αμα του πεις να σου την φερει πρεπει να του δωσεις και προκαταβολη..δεν γινεται να τη φερει και να μην την παρεις τελικα!να πεις "α,τελικα δεν την θελω" ..

Αποσυνδεδεμένος dr.flc

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • heyyyy maaaan...wuz up????
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #52 στις: 22/01/08, 19:59 »
Αστειότητες.
Μεγάλες αστειότητες.

Αντιπαρέρχομαι εντελώς τις μπούρδες περί Laney, Marshall κλπ και θα πω μόνο τα εξής:

Κάθε δουλειά έχει τη δυσκολία της.
Όποιος πωλητής/έμπορος δεν αντέχει τα "τερτίπια" των πελατών, είναι απλό: ΑΣ ΒΡΕΙ ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ. Η ζωή είναι δύσκολη για όλους μας.
Τόσο απλά.

ΚΑΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ότι, για το δικό του καλό, και για το καλό του καταστήματός του, δεν έχει δικαίωμα να είναι τσατισμένος.
ΟΧΙ.
Τόσο απλά και πάλι.


ok ανοιξαμε θεμα....
αστειοτητες και μπουρδες....πιθανον.....ο αναμαρτητος πρωτος το λιθο βαλετω.....λοιπον....κυριοι μακηδες τριανταφυλοπουλοι,αδεκαστοι κριτες της πιθανης πραγματικοτητας....ψιλοβαρεθηκα να αακουω ανεφικτα και παρμυθιστικα πραγματα......δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβετε....δεν ειναι θεμα δικαιωματος και θεωριας ειναι μια απλη πραγματικη υποθεση!Ο ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΗΣ-ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΕΝ ΠΑΥΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ....χωνεψτε το...οτι και να λεμε περι θεωριων marketing και καλης εξυπηρετησης,θα ειναι παντα ανθρωπος με τις αδυναμιεσ του και τις στιγμες του και τελικα αυτο που λεω εγω ειναι ακομα πιο απλο και δεν ακυρωνει ολους αυτους που κανουν καλα ή καλυτερα την δουλεια τους.λεω απλα....οτι η επιλογη ενος οργανου ,ενισχυτη ή οτιδηποτε δεν θα πρεπει να ειναι η τιμωρια ή η επιβραβευση της καλης ή κακης στιγμης του πωλητη αλλα η ολοκληρωση του ποθου ενος μουσικου,οποτε πολυ απλα δεν θα σε νοιαζει τι θα κανει ο πωλητης ή οποιος αλλος.εσυ θα πας κοντρα στα υφακια και τα τουπε θα δοκιμασεις αυτο που θες και θα το αγορασεις αν σου αρεσει και θα φυγεις και δεν θα ασχοληθεις με τιποτα αλλο....ολοι αμοιβωνται και τιμωρουνται ποικιλοτροπος για την συμπεριφορα τους και βασικα ειναι χαζο να την εχις δει τιμωρος.θα του δειξω εγω ή θα τον κραξω ή θατον δυσφιμισω(γιατι αυτο γινεται εδω μεσα ετσι). τωρα το θεμα της χημειας με τον καθε ανθρωπο δεν ειναι διαπραγματευσιμο.ειναι υποκειμενικο και ως τετοιο καλο θα ειναι να παραμενει σε πρωσοπικο επιπεδο και να μην δημοσιοποιεται για λογους απλα πρακτικους.ειναι ετσι και αλλιωσ ΑΣΚΟΠΟ!οκ.εσυ μπορει να λες οτι στο διαμαντοπουλο ειναι μαλ***κες και εγω να παω και να τα παμε σουπερ....ε?και τι εγινε?εγω ασ πουμε θεωρω οτι οι υπαλληλοι στο νακα ειναι δημοσιοι υπαλληλοι με την κακη εννοια και εσυ με καποιον απο αυτος να λετε τα σωψυχα σας.δεν αφορα κανενα και δεν θα επρεπε να θεωρεις καν οτι προστατευεις κανενα λεγωντας το γιατι απλα δεν ισχυουν τα ιδια για ολους!απλο δεν ειναι????
τωρα οσο αφορα τις διαφορες μαρκες και τι πρεσβευει η καθεμια.....αυτο ειναι τρελη συζητηση και για να ειμαι ειλικρινης δεν ξερω αν μπορει να βγει ακρη...απλα καποια πραγματα και εδω ειναι υποκειμενικα και καποια αντικειμενικα...ας πουμε οτι ολα ειναι στα δακτυλα και στα αυτια και στην ψυχη του κιθαριστα.οτι και να δωσεις στο satriani να παιξει....satriani θα ακουσεις.....τυχαιο να ναι????δεν θα επιμεινω....αν εσυ θεωρεις οτι κατι ειναι κοντα στην προσωπικοτητα σου δεν εχει σημασια αν λεγεται ετσι ή γιουβετσι....σου ταιριαζει και οποιαδηποτε θεωριτικη συζητηση ειναι περιττη.....δεν πα να ναι και κοντρα πλακε με χορδες.....αμα παιζεις καλα....παιζεις καλα....τελος.απλα ουτε εσυ ουτε εγω φυσικα δεν εχουμε δοκιμασει τα παντα και δεν τα ξερουμε ολα,οποτε καθε καινουργια πληροφορια καλο ειναι να την αντιμετωπιζουμε με τον δεοντα σεβασμο και να την αξιολογουμε ασχετως αν τελικα την αποριψουμε..υπαρχουν τοσα διαφορετικα ειδη κιθαριστα και μουσικου γενικοτερα εκει εξω που ειναι αδυνατον να τους καταλαβουμε και να τους ικανοποιοησουμε ολουσ με τισ συμβουλεσ -πρωτροπεσ μας.ο καθενας ψαχνει για κατι....οτι μπορουμε κανουμε ο καθενας απο το ποστο του για να ξεκαθαρισουμε λιγο το τοπιο!!αυτα....με φιλικους χαιρετισμους σε ολους.περιμενω τα σχολια σας....

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #53 στις: 22/01/08, 20:55 »
Ωραία και ρομαντικά όλα αυτά αδερφέ, χωρίς όμως αμυντική διάθεση, όπως δεν θα μπώ σε ένα μαγαζί παριστάνοντας το χέντριξ που αποφάσισε να αντικαταστήσει τη στρατ του, περιμένω στοιχειώδη διάθεση για συνεργασία με τους πωλητές. Προσωπικά είμαι από τους αισιόδοξους του είδους που όλα τα βλέπουν με καλή διάθεση. Από κει και πέρα αν εγώ μπώ στο μαγαζί σου, είτε για να δοκιμάσω ή για να αγοράσω κάτι που έχει στη βιτρίνα ή στο στοκ σου, και εσύ αρχίσεις το παραλήρημα σχετικά με το τι είναι original, αντιγραφή κλπ γίνεσαι γραφικός ακόμα και αν είσαι η μετεμψύχωση του Μότσαρτ. Κάτι σαν το Jack Black στο High Fidelity...

Δε με ενδιαφέρει πως κοιμήθηκες χτες, πως είναι η ζωή σου, τι βαριέσαι και τι σιχαίνεσαι. Δε θα σε κρίνω για τη συμπεριφορά σου σαν κατάστημα, απλά αν δεν μου κάνει η τιμή, δε θα αγοράσω. Ούτε θα τιμωρήσω το μαγαζάτορα, ούτε θα τον κακολογήσω. Δεν με ενδιαφέρει ούτε να φτιάξω φιλικές σχέσεις (δύσκολα ξεκινάνε αυτές με αγοραπωλησίες), ούτε να με παραδεχτεί ο κάθε μαγαζάτορας σαν κιθαρίστα, ούτε να γίνω ο πελάτης της εβδομάδας. Με νοιάζει να κάνω τη δουλειά μου και να πάρω αυτό που θέλω.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #54 στις: 22/01/08, 22:07 »
Και βεβαια μη ξεχναμε μια λεπτομερεια που ομως κανει την διαφορα...
Το οτι οι πωλητες/καταστηματαρχες ειναι ανθρωποι ειναι απολυτως δεκτο. Και ολοι εχουμε τις κακες μας μερες, και μπορει να φερθουμε καπως...
Αλλο ομως αυτο και αλλο να ειναι καποιος μονιμα ετσι απεναντι σε ανθρωπους που δεν ξερει... Παραδειγμα που εχω δει σε μαγαζι: μπαινει καποιος γνωστος του καταστηματαρχη, αστειακια, κουβεντουλα, δοκιμασε αυτο, δοκιμασε εκεινο, θες καφε; κτλ κτλ, μετα απο λιγο μπαινει ενας "αγνωστος" υποψηφιος πελατης. Πωλητης: μπορω να βοηθησω; Πελατης: Ναι ψαχνω το ταδε πολυεφφε... Πωλητης: Οριστε αυτο ειναι (και του το δειχνει, του γυριζει την πλατη και συνεχιζει την κουβεντα με τον αλλο).
Εδω επομενως και εφοσον ο αλλος το κανει αυτο συνεχεια, δεν εχουμε απλα εναν φουκαρα υπαλληλο που τραβαει ζορια στη δουλεια του απο το ηλιθιο αφεντικο του και απο πελατες που δεν ξερουν τι τους γινεται... Εδω μιλαμε απλα για κακο επαγγελματια, ανθρωπο χωρις τροπους και αλλα πολλα...
Και θα πω και κατι ακομα που ειπα και στο προηγουμενο post:
Συνηθως τετοια συμπεριφορα εχουν αφεντικα ή "υπαλληλοι" που δεν φοβουνται για την θεση τους (γιατι ειναι γνωστοι του καταστηματαρχη, για οποιονδηποτε λογο εν παση περιπτωση) ή υπαλληλοι που απλα δεν τους νοιαζει αν χασουν την θεση τους...
Εγω προσωπικα στην δουλεια μου ποτε ΜΑ ΠΟΤΕ δεν εχω φερθει ασχημα ή υπεροπτικα ουτε σε συναδελφο, ουτε σε πελατη, ουτε σε αφεντικο φυσικα... ασχετα με το αν ειχα περασει ασχημα το προηγουμενο βραδυ, αν ειχα την μανα μου στο νοσοκομειο, αν ημουν ακομα κομματια απο το προηγουμενο ξενυχτι κτλ κτλ...
Με λιγα λογια, ή εισαι επαγγελματιας ή δεν εισαι... Και αν δεν εισαι, δικαιωμα σου και μαγκια σου, αλλα μετα μην εχεις την απαιτηση να μην σε "δυσφημουν" οι "κακοι" πελατες που δεν μπορουν να καταλαβουν οτι κι εσυ ανθρωπος εισαι... Γιατι στο κατωγ κατω πρεπει επιτελους να καταλαβουν τετοιοι τυποι αυτο ακριβως... Οτι ειτε ειναι καταστηματαρχες, ειτε ειναι υπαλληλοι για αυτο τον λογο δουλευουν:
ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ ΑΓΟΡΑΣΤΕΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΥΝΑΤΟ ΤΡΟΠΟ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΤΟΥ ΜΑΓΑΖΙΟΥ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΕΛΑΤΗ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗ...
Γιατι απλουστατα, αν δεν κανουν τα παραπανω τοτε δεν βλεπω καν τον λογο να τρεχω σε ενα μαγαζι... Παραγγελνω απο το internet που ναι μεν δεν μπορω να δοκιμασω κατι, αλλα ετσι κι αλλιως αν παω σε ενα μαγαζι και μου πεσει τετοιος μλκας πωλητης, παλι δεν θα κατσω να δοκιμασω αυτο που θελω γιατι θα μου χει τσακισει τα νευρα...

Α, και οσον αφορα για τις αποψεις περι ενισχυτων, αντιγραφων κτλ... Ολοι εχουν απο μια αποψη, οπως και κ*******ιδα... Ολες ειναι σεβαστες... Δεν θεωρω κακο καποιον πωλητη που εχει μια α αποψη, αρκει να μην ειναι εντελως απροκαλυπτα προκατειλημενη υπερ των προϊοντων που πουλαει και κατα αλλων προϊοντων που δεν εχει μονο και μονο γιατι θελει να πουλησει... Πχ, (εντελως τυχαιο παραδειγμα, μή πραγματικο), να γυρισει ο αλλος να σου πει: "Κοιτα, παιζω ταδε χρονια και πολλα εχουν δει τα ματια μου και ακουσει τα αυτια μου και πιστεψε με, μην ακους βλακειες που σου λενε... Soldano και mesa boogie και μλκιες... Εγω τοσα χρονια μονο μια μαρκα βρηκα που πραγματικα αξιζει τα λεφτα της και εχει ολες τις υπολοιπες για τα αρ****ια της... Crate φιλε μου (συμπτωματικα αυτος φερνει μονο crate kai samick)... μην πιανεσαι κοροϊδο του hype... Αλλα ενταξει μωρε (με συγκαταβατικο χαμογελο), θα μεγαλωσεις και θα καταλαβεις τι σου λεω...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/01/08, 22:17 από Johnie Darko (Arafinwë) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος dr.flc

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • heyyyy maaaan...wuz up????
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #55 στις: 23/01/08, 08:46 »
Ωραία και ρομαντικά όλα αυτά αδερφέ, χωρίς όμως αμυντική διάθεση, όπως δεν θα μπώ σε ένα μαγαζί παριστάνοντας το χέντριξ που αποφάσισε να αντικαταστήσει τη στρατ του, περιμένω στοιχειώδη διάθεση για συνεργασία με τους πωλητές. Προσωπικά είμαι από τους αισιόδοξους του είδους που όλα τα βλέπουν με καλή διάθεση. Από κει και πέρα αν εγώ μπώ στο μαγαζί σου, είτε για να δοκιμάσω ή για να αγοράσω κάτι που έχει στη βιτρίνα ή στο στοκ σου, και εσύ αρχίσεις το παραλήρημα σχετικά με το τι είναι original, αντιγραφή κλπ γίνεσαι γραφικός ακόμα και αν είσαι η μετεμψύχωση του Μότσαρτ. Κάτι σαν το Jack Black στο High Fidelity...

Δε με ενδιαφέρει πως κοιμήθηκες χτες, πως είναι η ζωή σου, τι βαριέσαι και τι σιχαίνεσαι. Δε θα σε κρίνω για τη συμπεριφορά σου σαν κατάστημα, απλά αν δεν μου κάνει η τιμή, δε θα αγοράσω. Ούτε θα τιμωρήσω το μαγαζάτορα, ούτε θα τον κακολογήσω. Δεν με ενδιαφέρει ούτε να φτιάξω φιλικές σχέσεις (δύσκολα ξεκινάνε αυτές με αγοραπωλησίες), ούτε να με παραδεχτεί ο κάθε μαγαζάτορας σαν κιθαρίστα, ούτε να γίνω ο πελάτης της εβδομάδας. Με νοιάζει να κάνω τη δουλειά μου και να πάρω αυτό που θέλω.
μα ακριβως αυτο λεω....να μην σε νοιαζει τιποτα απο ολα αυτα....απλα να κανεις την τρελα σου και τιςεπιλογες σου με βαση τα κρητηρια σου(τιμη,γουστα,εμπειρια κ.α)και να μην αναγαγεις τα περιξ σε επιστιμη,δηλαδη ποσο σηκωμενο ειναι το φρυδι του πωλητη, του κουλουρα της γωνιας και αλλα ασχετα.....λεμε ακριβως το ιδιο πραγμα...γιατι με θεωρεις ρομαντικο????οσο για το πως θα μπεις εσυ μεσα σε ενα μαγαζι και τι περιμενεις απο αυτους ,τα θεωρω απολυτωσ λογικα και φυσιολογικα....αλλα αναρωτιεμαι.....ειναι ολοι ετσι???μπορεις να εισαι σιγουρος
οτι ολοι οσοι θαβουν εδω μεσα δεν μπαινουν σε ενα κιθαραδικο με το υφος χιλιων καρδιναλιων και εισπραττουν τα δεοντα.....εγω απλως δεν μπορω να ξερω....και για αυτο προσπαθω να καλυψω ολα τα σεναρια...ΔΕΝ ΑΔΙΚΩ ΚΑΝΕΝΑΝ...απλα σκεφτομαι φωναχτα....μηπως????παντωσ οτι υπαρχουν και τετοιοι πελατες...υπαρχουν...και ειναι αρκετοι....τωρα μερικες φορες μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα...αυτο ισχυει.δεν θα επρεπε..αλλα ισχυει....αλλα στην τελικη δεν παιζει και καμια ιδιαιτερη σημασια ...το ξερουμε και οι δυο....ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος dr.flc

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • heyyyy maaaan...wuz up????
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #56 στις: 23/01/08, 09:32 »
βρε εσυ....μου εχεις κανει τα νευρα κουρελια..αποφευγεις να σχολιασεις την ουσια αυτων που λεω...
διαφωνεις με το γεγονος οτι η χημεια μεταξυ των ανθρωπων παιζει και εδω τον σημαντικοτερο λογο....το παραδειγμα που σου ειπα με βαση το πως μου φανηκε εμενα ενας πωλητης ή καταστηματαρχης που εσυ μπορει να θεωρεις απαραδεκτους,το θεωρεις επιστημονικη φαντασια?????αποκλειετε να ερθω εγω στο μαγαζι που δουλευεις-εχεις(ακουγεσαι του χωρου) και να τα παμε σκατα?για οποιοδηποτε λογο....ειναι ωραιο να ερθω εγω εδωμεσα και να αρχισω να λεω'' α ..παιδια ο τυπας απο το ταδε καταστημα ειναι μ***ας?εσενα ας πουμε μπορει 20 ανθρωποι να σε θεωρουν θεο,δικαιως ή αδικως....ειναι ωραιο να ερχομαι εγω και να λεω την π**αρια μου και α)να σε κανω να αισθανεσαι ασχημα και β)να επηρεασω και 10 ανθρωπους που δεν σε ξερουν?εγω το θεωρω λαθος.....για ολουσ τους λογους που σου εχω ηδη πει..εγω δεν αμφισβητω οτι υπαρχουν καλοι και κακοι επαγγελματιες.παντου υπαρχουν....αν και εγω προσωπικα δεν γνωριζω καποιο καταστημα που να εχει στανταρ μια συγκεκριμενη αντικοινωνικη πελατιακη τακτικη....πιστευω επειδη ασχολουμαι χρονια με το αθλημα οτι και τα μαγαζια που για καποια περιοδο μπορει να ειχαν καπου λαθεψει στον τροπο τους,το πηραν το μυνημα σιγα σιγα και προσαρμοστηκαν.αυτη την στιγμη πιστευω οτι εχουμε ενα αρκετα καλο επιπεδο εξυπηρετησης σε γενικες γραμμες και απλα ποτε ποτε καπου γινονται και μερικα χαζα....αλλα νομιζω οτι αυτος δεν ειναι και λογος για να γκρινιαζουμε.αυτους που επαναλαμβανουν τα ιδια λαθη τους τιμωρει η αγορα ετσι και αλλιως.επισης θελω να σου ξακαθαρισω..δεν σε γνωριζω και δεν αμφιβαλω οτι εχεις καλες προθεσεις και οτι προσπαθεις για το καλυτυτερο στην δουλεια σου,αλλα αν ας πουμε ειχες την μανα σου στο νοσοκομειο το προηγουμενο βραδυ ή σε χωρισε η γκομενα για τον καλυτερο σου φιλο,ή ακομα χειροτερα φιλη,και δεν σε επηρεαζει στην δουλεια σου καθολουυυυυυυυυ.εισαι απλα εξωγηινος και σε παρακαλω να δωσεις χαιρετισμους στον ελβις....(μην μου παρεξηγηθεις,πλακα σου κανω.μπορει οντως να σου εχει συμβει κατι κακο και να το διαχειριστηκες μια χαρα,αλλα λεμε τωρα...και το αντιθετο να συμβει ψιλολογικο θα ηταν)
τωρα οσο αφορα τις μαρκες.αυτο που λες εχει ταιραστια δοση αληθειας.και επισης αυτη η ατακα του στυλ θα μεγαλωσεις και θα μαθεις ειναι οντως κομματακι σπαστικη.αλλα δυστυχως....κρυβει και αυτη την αληθεια της....και η αληθεια της δεν ειναι οτι μεγαλωνωντας θα μαθεις οτι οι marshal ή oi crate ειναι οι καλυτεροι ενισχυτες,αλλα μεγαλωνωντας μαθαινεις τι ειναι αυτο που σου ταιριαζει,τι ειναι αυτο που σε εκφραζει πιο πολυ και ειναι πιο κοντα σου....λογικο δεν ειναι????τα ιδια γουστα και ακουσματα εχεις στα 18 και τα ιδια στα 25,35,45?????τουλαχιστον εγω οχι. αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχει και ο 18 αχρονος δικαιωμα να κανει το κεφι του αλλα και το να τον υποψιαζεις λιγο δεν θα του κανει και κακο,οσο σπαστικο και να ακουγεται εκεινη την στιγμη....γενικως ειμαι της αποψης οτι ολα δεν ειναι πεταμενα στην τυχη τους και απο καπου ξεκινανε και καπου καταληγουν.τα μυαλα και τα αλεξιπτωτα δουλευουν καλυτερα οταν ειναι ανοιχτα....και επειδη φαινεται οτι εισαι και εσυ ανοιχτομυαλος...προσπαθησε να καταλαβεις την ουσια της αποψης μου

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #57 στις: 23/01/08, 10:12 »
Την αποψη σου την καταλαβα, δεν διαφωνω με αυτα πουλες και η αληθεια ειναι οτι αν κατι θελω να το αγορασω δεν θα με επιρεασει κανενας πωλητης, οπως και η αληθεια ειναι επισης οτι υπαρχουν απειροι "πελατες" που πανε και παιρνουν ανα βδομαδα πενες και μονο και μετα καθονται κανα 2ωρο και χαζευουν, δοκιμαζουν (με ρισκο να χαλασουν και κατι αν ειναι ασχετοι) και γενικα τρωνε την ωρα του καθε μαγαζατορα. (αυτα τα εχω ξαναπει σε πιο παλια post που αν ψαξεις θα τα δεις, ημουν απο αυτους που προσπαθησα μεχρι ενα βαθμο να δικαιολογησω τους μαγαζατορες γενικα).
Το θεμα ειναι ομως, οτι δυστυχως ή ευτυχως αυτη ειναι η δουλεια τους και πρεπει να την κανουν οσο καλυτερα γινεται, ειτε εχουν απεναντι τους τον Petrucci ή τον Μιχαλακη της γωνιας...
Και ναι, δεν ξερω πως φερονται αλλοι, αλλα επειδη μου εχουν τυχει στην δουλεια μου ακριβως αυτα που περιεγραψα, μπορει να μην ειχα ορεξη, αλλα ποτε δεν ξεσπασα σε καποιον αλλο συναδελφο, πελατη κτλ. Απλα το καταπια για ενα 8ωρο και μετα πηγα σπιτι μου και ξεσπασα... Γιατι απλα αυτη ειναι η δουλεια μου... Για αυτο πληρωνομαι... Δεν πληρωνομαι για να ειμαι σωστος επαγγελματιας οσο ειμαι καλα ψυχολογικα και οταν δεν ειμαι να λεω "δεν βαριεσαι" σημερα θα τους κανω την ζωη δυσκολη...
Τελος, θα ελεγα οτι σαφως και εχει βελτιωθει η κατασταση σε σχεση με παλαιοτερα, αλλα ακομα υπαρχουν οι "σκοτεινες" εξαιρεσεις...
Εχω παραδειγματα να σου πω πωλητων που ηταν πραγματικα αψογοι και αλλα τοσα για παραδειγματα πωλητων που ηταν οχι απλα απαραδεκτοι αλλα μεχρι εριστικοι...
Και η αληθεια ειναι αυτη:
Αν παω σε 3 μαγαζια που μου κανουν την ιδια τιμη πανω κατω και ο ενας απο αυτους μου εκανε μουτρα οταν πηγα να δοκιμασω κατι, ή με εγραφε ή προσπαθουσε να μου το παιξει ο πατερας της ηλεκτρικης κιθαρας και να μου δειξει ποσο ασχετος ειμαι σε σχεση με αυτον (χωρις να με ξερει), τοτε σαφως και δεν προκειται να αγορασω απο αυτον ουτε πενες και σαφως και την εμπειρια μου θα την μοιραστω με φιλους/γνωστους μου...
Και σου επαναλαμβανω, δεν μιλαω για πωλητες/καταστηματα που ετυχε και ειχαν μια α συμπεριφορα σε εμενα προσωπικα... Αλλα σε πωλητες/καταστηματα που ειναι ψιλο στανταρντ η συμπεριφορα τους σε ολους εκτος απο αυτους που ειτε ειναι "πιστοι" πελατες του μαγαζιου, ειτε γνωστοι/φιλοι κτλ.
Προσωπικα μου εχει τυχει εμενα να με εξυπηρετουν μια χαρα και αλλον πελατη που μπαινει μεσα να του φαιρονται με τουπε 1000 καρδιναλλιων επειδη φανερα το παιδι ηταν λιγοτερο σχετικος με το αντικειμενο σε σχεση με μενα. Αντιθετα με μενα, μου ελεγε μεχρι και την ιστορια της ζωης του... Και εκει παει αυτο που λες περι χημειας κτλ και συμφωνω... Αλλα, οπως σου ειπα, οι ανθρωποι αυτοι πληρωνονται για να μην ασχολουνται με χημειες και τερατα... Πληρωνονται για να κανουν σωστα την δουλεια τους.
Τωρα αν με εμενα πχ την βρισκουν καλυτερα και μου πιανουν κουβεντα κτλ δικαιωμα τους, αλλα ειναι επισης υποχρεωμενοι οταν ερθει καποιος που δεν την βρισκουν μαζι του να τον εξυπηρετησουν επισης σωστα και ευγενικα...
Με λιγα λογια να ειναι επαγγελματιες... Οχι τπτ αλλο, αλλιως καταντουν γραφικοι...
Και να σου πω κατι; Εμενα προσωπικα ελαχιστες φορες μου την εχουν σπασει καταστηματα, μετρημενες στα δαχτυλα του ενος χεριου... Και αυτο οταν ημουν πιτσιρικας... Αλλα ακομα και σημερα εχει τυχει να πηγαινω σε μαγαζι και ο ταδε μαγαζατορας χωρις να με ξερει και χωρις να ξερει τι ξερω, να αρχισει να μου αραδιαζει μπαρουφες μονο και μονο επειδη αυτος τα πιστευει... Προσωπικα εμενα αυτο με τσαντιζει πολυ...
Χιλιες φορες να λεει ο αλλος την αποψη του και μετα να σε αφηνει να δοκιμαζεις και να αποφασιζεις, χωρις αφορισμους σε μαρκες, εταιρειες (που συνηθως δεν φερνει) κτλ, παρα να σου αρχιζει λογιδριο γιατι η ταδε εταιρεια ειναι η καταρα της μουσικης και ποσο ασχετοι ειναι ολοι οσοι αγοραζουν αυτα τα προϊοντα και αλλα ομορφα πραγματα...
Ειναι αυτο που λεμε οτι ο πωλητης γινεται πολυ "φορτικος" προκειμενου να σε πεισει για κατι, χωρις να σκεφτεται ομως οτι μπορει εκεινη την στιγμη να θιγει εσενα κτλ...
Καλως ή κακως ο πωλητης για να ειναι σωστος πρεπει να εχει τακτ, ευγενια και γνωσεις και να ειναι ανοιχτος στις αποψεις του πελατη. Αν δεν το κανει κακο δικο του.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #58 στις: 23/01/08, 10:47 »
Νομίζω ότι το θέμα εξυπηρέτησης των μουσικών καταστημάτων έχει συζητηθεί διεξοδικά.. Και οι 2 πλευρές έχουν δίκιο..

Και ο πελάτης γιατί θέλει κάποια πράγματα στοιχειώδη, όπως το να του μιλάει ο υπάλληλος συνετά, χωρίς φαμφάρες και μαρκετινγκίστικες εξάρσεις αλλά πάνω από όλα ίσο προς ίσο.. Επίσης απαιτεί να μην τον κοροϊδεύουν λέγοντας του στην αρχή ότι η αλλαγή γέφυρας θα κοστίσει Χ ποσό και στο τέλος του ζητάει Χ+Υ διότι τελικά και τα ποτενσιόμετρα ήταν φαγωμένα και χρειάστηκε σκουπάκι για να καθαρίσει την περιοχή κάτω από το pickguard και άλλα τέτοια όμορφα..

Από την άλλη, και ο υπάλληλος/καταστηματάρχης έχει δίκιο όμως.. Δεν μπορείς να του ζητάς να παίξεις με 15 κιθάρες λες και προβάρεις φούτερ στο Zara.. Δεν μπορείς να του λες στα μούτρα ότι οι ενισχυτές που προωθεί δεν λένε μία μπροστά σε ένα Μ/Β γιατί απλά και να ισχύει δεν μπορείς να του το λες.. Είναι σαν να περιμένεις στο φανάρι με το Yugo σου και να σου λέει το διπλανό πλουσιόπαιδο με την Ferrari γιατί το κρατάς το μπρίκι.. Δεν έχεις κανένα δίκιο να του ζητάς επιμόνως να παίξεις με μια κιθάρα που κοστίζει €3000, φορώντας 4 δαχτυλίδια, 2 καδένες και ένα κέλτικο σταυρό σαν αυτούς που φοράει ο Warrell Dane όταν βγαίνει στη σκηνή.. Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του να επιλέξει αν θα μας αφήσει να δοκιμάσουμε, διότι στο τέλος ο πελάτης βάζει κάτω τα αρνητικά και τα θετικά του κάθε καταστήματος και αποφασίζει αν θα ξαναεπισκεφθεί το κατάστημα ή όχι..

Επομένως που καταλήγουμε αφού και οι δύο έχουν κάποιο δίκιο; Ότι τελικά πηγαίνουμε εκεί που μας αρέσει να μας εξυπηρετούν ακόμα και αν η τιμή είναι λίγο μεγαλύτερη από κάποιο άλλο κατάστημα με χειρότερη εξυπηρέτηση.. Πληρώνουμε λίγο παραπάνω, αλλά κάνουμε την "επανάσταση" μας.. Δεν πηγαίνουμε στον Α που μας εξυπηρετεί αλλά τελικά την αγοράζουμε από τον Β ο οποίος διαθέτει το προϊόν €30 φθηνότερα.. Έτσι επιβραβεύουμε λάθος καταστάσεις και καταστήματα.. Πιστεύω ότι το τελευταίο είναι το πιο βασικό..

Όσο για το σχόλιο του Dr. Flc για του mood των πωλητών, είμαι της άποψης ότι αν είσαι επαγγελματίας αφήνεις τα προβλήματα σου σπίτι.. Εδώ ο δημοσιογράφος Θοδωρής Δρακάκης (παλιά ιστορία) είχε πει ότι ενώ έλεγε τις ειδήσεις υπέστη ελαφριάς μορφής έμφραγμα, αλλά παρόλα αυτά συνέχισε την μετάδοση.. Ποιος θα του έλεγε τίποτα, αν κατέρεε μπροστά στον φακό από τον πόνο; Κανείς.. Εν τούτοις επέδειξε επαγγελματισμό..

Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, ούτε να παρακινήσω κανέναν να αγοράσει μετοχές αλλά πόσοι από εσάς έχετε επισκεφθεί το Πλαίσιο; Προσωπικά το έχω επισκεφθεί άπειρες φορές και μερικές φορές τα παιδιά που με εξυπηρετούν με σκλαβώνουν με την ευγένεια τους.. Μήπως αυτά δεν έχουν πρόβλημα στα σπίτια τους; Μήπως δεν δουλεύουν πολλές ώρες; Μήπως δεν ακούν χαζές ερωτήσεις από πελάτες; Απλά γνωρίζουν (ή τους επέβαλαν να μάθουν) τι σημαίνει επαγγελματισμός και το τηρούν.. Όσο άνθρωπος και να είσαι στη δουλειά πρέπει να τα ξεχνάς.. Αν δεν μπορείς, υπάρχει και η επιλογή της άδειας.. Προκειμένου να τσακώνεσαι με τον κόσμο, προτίμησε να καθήσεις στο σπίτι σου να ηρεμήσεις..

Αποσυνδεδεμένος dr.flc

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Φύλο: Άντρας
  • heyyyy maaaan...wuz up????
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #59 στις: 23/01/08, 13:47 »
 ::) ::) ::) ::)απιστευτο.......ανοιξα τους ασκους του αιολου!!!!!!
ολες οι αποψεις περι καλων και κακων επαγγελματιων ειναι απολυτως δεκτες,σεβαστες και κατανοητες....υπαρχουν εξαιρετικοι μετριοι και κακοι επαγγελματιες.εχουν υποχρεωσεις και δικαιωματα ολα μες το παιχνιδι ειναι.η αγορα ειναι μεγαλη και τα πραγματα αργα ή γρηγορα ξεκαθαριζουν.....
το μυνημα που στελνω ειναι απλο...και εξακολουθει να περναει απρατηρητο.......
να ειμαστε πιο προσεκτικοι στην δημοσια κριτικη μας σε ατομα και καταστηματα γιατι δεν θα πρεπει να θεωρουμε δεδομενα καποια πραγματα και βασικα η γνωμη μας δεν πρεπει να θεωρειτε ντε και καλα σωστη....οκ ενας χριστιανος ξεπερασε τα ορια της επαγγελματικης δεοντολογιας για δικους του λογους,μην βγαινεις να τον κραξεις στα forum.ειναι λαθος του ,ειναι ατοπημα,ειναι αντιεπαγγελματικο..αλλα μπορει να ειναι ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΟ!
ζουμε σε μια σχετικα ελευθερη χωρα, και θα ηταν εξαιρετικα ενδιαφερον αν μαθαιναμε να μεταχειριζομαστε λιγο καλυτερα την ελευθερια του λογου μας,με ισως μεγαλυτερο σεβασμο και κατανοηση......αφηνουμε καθε μερα τοσα σημαντικα πραγματα ασχολιαστα να μας προσπερνανε,ειναι κριμα να ξοδευουμε μελανι και φαια ουσια για χαζα πραγματα που μπορει τελικα να μην ειναι και ετσι ακριβως οπωσ τα αντιλαμβανομαστε εκεινη την στιγμη...μια δευτερη πιο ψυχραιμη αναγνωση μπορει να μας αλλαξει αποψη...αλλα την ζημια να την εχουμε κανει ηδη ....και ειναι κριμα....ολοι μπορουμε να ειμαστε καλυτεροι στον τομεα μας και πρεπει να το προσπαθουμε καθημερινα....μερικες φορες δεν αρκει αυτο...χρειαζομαστε και την καλοπροερετη κριτικη των αλλων και αυτο δεκτο....το κραξιμο δεν βοηθαει....ψιλα γραμματα ε?????περιμενω με αγωνια να δω τι αλλο θα ειπωθει.εχει αποκτησει ενδιαφερον ολη η φαση....φιλακια..... :-* :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #60 στις: 23/01/08, 14:03 »
::) ::) ::) ::)απιστευτο.......ανοιξα τους ασκους του αιολου!!!!!!
ολες οι αποψεις περι καλων και κακων επαγγελματιων ειναι απολυτως δεκτες,σεβαστες και κατανοητες....υπαρχουν εξαιρετικοι μετριοι και κακοι επαγγελματιες.εχουν υποχρεωσεις και δικαιωματα ολα μες το παιχνιδι ειναι.η αγορα ειναι μεγαλη και τα πραγματα αργα ή γρηγορα ξεκαθαριζουν.....
το μυνημα που στελνω ειναι απλο...και εξακολουθει να περναει απρατηρητο.......
να ειμαστε πιο προσεκτικοι στην δημοσια κριτικη μας σε ατομα και καταστηματα γιατι δεν θα πρεπει να θεωρουμε δεδομενα καποια πραγματα και βασικα η γνωμη μας δεν πρεπει να θεωρειτε ντε και καλα σωστη....οκ ενας χριστιανος ξεπερασε τα ορια της επαγγελματικης δεοντολογιας για δικους του λογους,μην βγαινεις να τον κραξεις στα forum.ειναι λαθος του ,ειναι ατοπημα,ειναι αντιεπαγγελματικο..αλλα μπορει να ειναι ΠΕΡΙΣΤΑΣΙΑΚΟ!
ζουμε σε μια σχετικα ελευθερη χωρα, και θα ηταν εξαιρετικα ενδιαφερον αν μαθαιναμε να μεταχειριζομαστε λιγο καλυτερα την ελευθερια του λογου μας,με ισως μεγαλυτερο σεβασμο και κατανοηση......αφηνουμε καθε μερα τοσα σημαντικα πραγματα ασχολιαστα να μας προσπερνανε,ειναι κριμα να ξοδευουμε μελανι και φαια ουσια για χαζα πραγματα που μπορει τελικα να μην ειναι και ετσι ακριβως οπωσ τα αντιλαμβανομαστε εκεινη την στιγμη...μια δευτερη πιο ψυχραιμη αναγνωση μπορει να μας αλλαξει αποψη...αλλα την ζημια να την εχουμε κανει ηδη ....και ειναι κριμα....ολοι μπορουμε να ειμαστε καλυτεροι στον τομεα μας και πρεπει να το προσπαθουμε καθημερινα....μερικες φορες δεν αρκει αυτο...χρειαζομαστε και την καλοπροερετη κριτικη των αλλων και αυτο δεκτο....το κραξιμο δεν βοηθαει....ψιλα γραμματα ε?????περιμενω με αγωνια να δω τι αλλο θα ειπωθει.εχει αποκτησει ενδιαφερον ολη η φαση....φιλακια..... :-* :-* :-*
Καταρχάς δεν άνοιξες κανένα ασκό :D Συζήτηση κάνουμε και φαντάζομαι ότι το καταλαβαίνεις.. Όταν βρεις χρόνο, κάνε μια βόλτα για να δεις πως είναι όταν ανοίγουν οι ασκοί του Αιόλου! Δεν θα κουραστείς πολύ.. Αν όχι στο πρώτο θέμα που θα ανοίξεις, στο δεύτερο σίγουρα ;)..
Όσον αφορά το ότι ασχολούμαστε με χαζά θέματα, συμφωνώ (όχι στον χαρακτηρισμό χαζά, ίσως δευτερεύοντα) αλλά πιστεύω ότι σε ένα μουσικό forum ασχολείσαι κατά βάση με μουσικά θέματα.. Επίσης είναι επικίνδυνο να συζητάς απρόσωπα για σοβαρά θέματα (πολιτική, υγεία, παιδεία ας πούμε) διότι α) δεν βγάζεις ποτέ άκρη και β) κινδυνεύεις να αρπαχτείς άσχημα με τον άλλο..
Τώρα στο θέμα:
Οι περισσότεροι από αυτούς που εκφέρουν γνώμη για καταστηματάρχες, έχουν επισκεφθεί πάνω από 2-3 φορές το εν λόγω κατάστημα για να εξάγουν κάποιο συνολικό συμπέρασμα.. Δεν νομίζω ότι κάποιος επισκέφθεται το Σάββατο πρωί ένα κατάστημα και το Σάββατο μεσημέρι έρχεται στο kithara.gr και γράφει τα χειρότερα.. Όσο για την μειοψηφία που το κάνει, αφενώς είναι μειοψηφία και αφετέρου φαίνεται από τα γραφόμενα και επομένως η συγκεκριμένη άποψη περιθωριοποιείται..
Επιμένω πάντως, ότι ο υπάλληλος πρέπει (για τη μακροημέρευση του καταστήματος του και μόνο) να είναι ευγενικός (δεν μιλάω να μας αφήνει να δοκιμάζουμε κ.λπ.).. Ευγενικός έτσι ώστε αν τελικά δεν τα βρούμε με το συγκεκριμένο κατάστημα, να ξέρουμε ότι στο επόμενο προϊόν που θα αγοράσουμε, το συγκεκριμένο κατάστημα θα είναι στα υπ' όψιν μας..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #61 στις: 23/01/08, 14:45 »
Προσωπικα πιστευω οτι δεν χρειαζεται κραξιμο καποιο συγκεκριμενο καταστημα ή πωλητης σε forum... Μπορει να πει κανεις γενικα και αοριστα την γνωμη του για καταστηματα χωρις να αναφερει που και ποιος... Απο κει και περα αν καποιος ενδιαφερεται μπορει να ρωτησει μεσω pm για ποιο καταστημα μιλαει ο καθενας...
Αλλα νομιζω οτι βλεπεις τα πραγματα λιγο μονοπλευρα, γιατι ξερεις δεν παιζει μονο το κραξιμο αλλα και τοπ αντιθετο... Αρκετοι ειναι και αυτοι που λενε οτι πηγαν στο ταδε καταστημα και εξυπηρετηθηκαν αψογα και το συνιστουν... Με την δικια σου λογικη, ουτε αυτοι θα επρεπε να μιλανε, γιατι μπορει και αυτοι να επεσαν στην εξαιρεση και να παω εγω μεθαυριο και να με αρχισουν στις παναγιες...
Θελω να πω με αυτο το υπερβολικο παραδειγμα οτι αυτο που λες δεν ειναι και τοσο απαραιτητο...
Καλο ειναι τα κακως κειμενα να υπογραμμιζονται και τα καλως κειμενα επισης. Απο κει και περα να σαι σιγουρος οτι κανενας εξυπνος καταναλωτης δεν θα αποριψει ενα μαγαζι μονο και μονο επειδη καποιος σε ενα forum ειπε οτι ειχε με το συγκεκριμενο καταστημα μια ασχημη εμπειρια... Αν το κανει ειναι χαζος ο ιδιος...
Απλα ενα forum ειναι χωρος συζητησης και ανταλλαγη γνωσεων και εμπειριων ωστε να βρισκονται λυσεις σε προβληματα που σχετιζονται με την θεματολογια του forum καθως και απλα για να περναμε καλα και να κουβεντιαζουμε για πραγματα που μας ενδιαφερουν.
Το να μην κραζει καποιος ενα καταστημα ενω ειχε μια (ή πολλες) κακη εμπειρια ειναι μεχρι ενα βαθμο δεκτο, μιας και μπορει να ειναι ενα τυχαιο συμβαν. Αν ομως υπαρχουν συγκεκριμενα και επαναλαμβανομενα παραπονα για ενα καταστημα, τοτε σαφως και πρεπει να ειπωθει κατι...
Νομιζω οτι αυτο γινεται γενικα... Δεν εχει ειπωθει εδω κατι υπερβολικο, ουτε κακεντρεχες... Ολοι μας ειχαμε και εχουμε εμπειριες απο καταστηματα και κακες και καλες...
Οπως αναφερουμε τις καλες, ετσι αναφερουμε και τις κακες...
Γιατι κατα τα αλλα, μου θυμιζει η ολη φαση διαλογο που ειχα προ ετων με υπαλληλο καταστηματος (οπως βλεπεις δεν αναφερω ποιο καταστημα μιας και δεν υπαρχει λογος), που διπραγματευομενος τιμη ενος ενισχυτη και αφου του ειπα ποσο μπορω να το αγορασω απο εξω με ολα τα εξοδα πληρωμενα, αποφασισε με συνομωτικο υφος και ψυθιριστη φωνη να μου πει "οκ, στο δινω τοσο οσο το βρισκεις απο εξω αλλα μην το κανεις βουκινο, ειναι τιμη μονο για σενα..."
Εμενα αυτο μου φαινεται ξεδιαντροπο και τιποτενιο... Γιατι κυριε για να μπορεις να το πουλησεις στην τιμη αυτη σε μενα, και να μου λες να μην το πω πουθενα, σημαινει οτι γενικα εχεις πολυ μεγαλο περιθωριο κερδους και κοπανας οσο θες τις τιμες σε ανυποψιαστα θυματα, ενω σε οσους εχουν παρει μυρωδια τι παιζει με τιμες, το παιζεις "μονο για σενα"...
Αν εισαι ευσυνειδητος επαγγελματιας ομως, θα καταλαβεις οτι με τετοιες τακτικες μονο πελατες χανεις και πας και γυρευοντας για να γινεις βουκινο σαν ο καραγκιοζης του χωριου...
Με λιγα λογια και κλεινοντας θα πω το εξης:
Συμφωνω οτι δεν χρειαζεται με μια κακη εμπειρια καποιος αγοραστης να βγει να κανει βουκινο ενα μαγαζι, αν οχι για κανενα λογο, μονο και μονο επειδη δεν μπορουμε να ακουσουμε την αποψη του μαγαζατορα...
Διαφωνω στο να μην λεγονται τα κακως κειμενα του χωρου, γιατι ετσι τπτ δεν διορθωνεται...
Μπορουν να αναφερονται χωρις μεγαλες λεπτομερειες/ονοματα αρχικα και οποιος νοιαζεται να μιλαει με πμ σε αυτον που εχει κανει την παρατηρηση ωστε να μαθει λεπτομερειες...
Απο κει και περα ομως, αν το κακο γινεται συνεχεια με 1-2 συγκεκριμενους μαγαζατορες κτλ τοτε σαφως και πρεπει να γινει βουκινο το θεμα μπας και βαλουν μυαλο καποιοι επιτελους...
Και χαρακτηριστικο παραδειγμα θα αναφερω και περιπτωση αγορων απο internet...
Αν ο Thomann για παραδειγμα ηταν απατεωνισκος, αργουσε στις παραγγελιες του, εφερνε αλλα αντι αλλων, χρεωνε οτι να ναι κτλ, δεν θα επρεπε να τον κραξουμε ωστε να προστατευθουν επομενοι αγοραστες;
Ε, το ιδιο ισχυει και με εγχωρια καταστηματα... Αν πχ το ταδε καταστημα, εμπεριστατωμενα πουλαει πολυ ακριβοτερα απο ολους τους αλλους και καποιος ρωταει την γνωμη μας για αυτο το καταστημα, ε τοτε σαφως και πρεπει να του πουμε απο την εμπειρια μας οτι το ταδε καταστημα εχει τσουχτερες τιμες και ψαξτο πριν παρεις κατι απο κει...
Για αυτο τον λογο ειναι τα forum... Για πληροφορηση, συζητηση και ανταλλαγη αποψεων/γνωσεων
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #62 στις: 23/01/08, 14:50 »
Εγω μονο ενα ξερω:
Γνωστο καταστημα περιοχης Φαληρου-Ν.Σμυρνης ( ονοματα δεν λεμε )

-Θα ηθελα ενα καλωδιο XLR XLR. Το πιο μικρο και το πιο καλο που εχετε.
-Βεβαιως..Αυτο εδω, 15Ε.. ( 1,5m με NEUTRIK βυσματα υποψιν ).
-Με συγχωρειτε, αλλα αυτο το παιρνω με 7Ε απο εξωτερικο ( δεν αναφερω τιποτα αλλο περι μεταφορικων ).
-Ετσι ειστε ολοι σας..Αχαριστοι για τα μικρα μαγαζια ( μπλα μπλα μπλα μπλα )...Καλα, 9Ε...
-Ευχαριστωωωω :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΔΟΚΙΜΗ FENDER STRAT
« Απάντηση #63 στις: 23/01/08, 15:03 »
Nαι κι εμενα σε αντιστοιχη στιχομυθια μου πεταξαν "καλα μην αρχιζεις να μου λες για αγορα απο εξω γιατι ξερουμε τι παιζει με τις αγορες απο εξω..." (και μετα δεν το συνεχισε)
Η πλακα ειναι οτι ολοι ζουμε στην Ελλαδα, ξερουμε τι μισθοι παιζουν και εξακολουθουν μερικοι να θελουν να πουλουν προϊοντα με μεγαλυτερο κερδος απο οτι στην υπολοιπη Ευρωπη...
Δεν λενε να εννοησουν οτι το κερδος ερχεται με μικροτερο κερδος απο καθε πωληση ξεχωριστα και με συνολικα μεγαλυτερες πωλησεις σε αριθμο... Νομιζουν οτι αν βαλουν υπερογκες τιμες καποιο κοροϊδο θα βρεθει και θα βγαλουν απο αυτον τα σπασμενα που εχουν λιγες πωλησεις...
Αυτο ειναι χαρακτηριστικο παραδειγμα Ελληνικης νοοτροπιας καταστηματων...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:09
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
62 Απαντήσεις
37938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/06, 22:20
από tasos__
6 Απαντήσεις
4765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 01:36
από sakman
34 Απαντήσεις
22228 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/10, 20:02
από Serviani
4 Απαντήσεις
3558 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:24
από Dr Bluz (G.K.)
1 Απαντήσεις
2805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 16:31
από MrPumpkin
3 Απαντήσεις
3196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/09, 20:11
από groovymood
6 Απαντήσεις
3742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/10, 20:52
από sokob
4 Απαντήσεις
5050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 22:59
από Rosstrobon
24 Απαντήσεις
7746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/10, 07:36
από studio54