Αποστολέας Θέμα: Μας κάνει πλάκα ο θεός??  (Αναγνώστηκε 15615 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος wizofcom

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« στις: 04/01/07, 18:19 »
http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=767065&lngDtrID=244


...
...
...
...


Κάθε λέξη χάνεται από το στόμα μου...
Τι να πω?...
είναι δυνατόν ρε γ**ώτο???

όλα έχουν την τιμή τους... ακόμα και ο βιασμός του παιδιού μας...

που σκατά βαδίζουμε?...


« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/07, 15:16 από wizofcom »

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #1 στις: 04/01/07, 18:25 »
πεστα...εχει ξεφυγει η ελληνικη κοινωνια,παμε να μοιασουμε στους αμερικανους.τ αιτια ειναι πολλα...εμενα μ εκανε εντυπωση οτι ζητουσαν και λεφτα απο πανω!!!αυτοι οι ανθρωποι ακομα και αν απειλουνταν απο τον βιαστη να μη μιλησουν θα επρεπε να το κανουν,παρ'ολα αυτα καναν χειροτερο πραμα.αισχος!!!
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #2 στις: 04/01/07, 18:42 »
Μα δεν τίθεται θέμα ελληνικής κοινωνίας!
Μιλάμε για γονείς!!!!!!!! («γονείς…?!?!?!») Και αυτό δεν έχει εθνικότητα…
Μα πως είναι δυνατόν?   Πως μπόρεσαν?   Δε με συγκλονίζει τίποτα περισσότερο από την κακοποίηση παιδιών….  παιδιών!!!!!!
Αν ειναι δυνατον....  :'( :'( :'( :'( :'(
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #3 στις: 04/01/07, 18:45 »
Μα δεν τίθεται θέμα ελληνικής κοινωνίας!
Μιλάμε για γονείς!!!!!!!! («γονείς…?!?!?!») Και αυτό δεν έχει εθνικότητα…
δλδ οι γονεις δεν ειναι μερος της κοινωνιας?και οι συγκεκριμενοι γονεις της κοινωνιας μας?
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #4 στις: 04/01/07, 18:53 »

δλδ οι γονεις δεν ειναι μερος της κοινωνιας?και οι συγκεκριμενοι γονεις της κοινωνιας μας?


Αυτο που προσπαθω να πω, ειναι οτι λιγο με νοιάζει που τα εν λόγω κτήνη ειναι Ελληνες…..
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #5 στις: 04/01/07, 19:50 »
H εμπορία σάρκας είναι ένα φαινόμενο που ανθεί, σ' όλες του τις μορφές. Μην κατηγορείτε τους βάρβαρους, εμείς την διδάξαμε στον κόσμο.

Το κοινωνικό πρόβλημα που προκύπτει είναι η εμπειρική γνώμη που θα έχουν αυτά τα παιδιά (και όλα όσα υφίστανται παρόμοιες καταστάσεις- δεν είναι λίγα)  για την αγάπη ή τον έρωτα.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #6 στις: 04/01/07, 20:05 »
Είναι απαίσιο...
Πάει, πάνε όλα, σιγά σιγά δε θα'μαστε άνθρωποι πια, θα'μαστε... ούτε ζώα δε θα'μαστε...
Όλα για τα λεφτά...
...
...

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #7 στις: 07/01/07, 04:31 »
Τις παιδικές ψυχές...Γιατί να κακοποιούντε τόσο βάρβαρα;;
Όσο αντίθετος και να είμαι στη θανατική ποινή,κάτι τέτοιες στιγμές εύχομαι να
ίσχυε ακόμη :(.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #8 στις: 08/01/07, 00:49 »
Τις παιδικές ψυχές...Γιατί να κακοποιούνται τόσο βάρβαρα;;
Όσο αντίθετος και να είμαι στη θανατική ποινή,κάτι τέτοιες στιγμές εύχομαι να
ίσχυε ακόμη :(.

Αν εφαρμοζόταν η θανατική ποινή σε όσους κακοποιούν παιδικές ψυχές, πολύ φοβάμαι ότι θα μένανε πολύ λίγοι "μεγάλοι" πάνω στη γη.  :'(
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #9 στις: 08/01/07, 08:25 »
Ο Θεός που κολλάει στην παραπάνω είδηση;;

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #10 στις: 08/01/07, 09:32 »
βασικά  αυτήν τη απορία έχω κι εγώ. παραπλανεί το θέμα ;)
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #11 στις: 08/01/07, 10:10 »
είναι προφανές (στα δικά μου μάτια) πως ο wizofcom  αναφέρει τον θεό ρωτώντας αν μας κάνει πλάκα επειδή δεν είναι δυνατόν να αφήνει να γίνονται τέτοια εγκλήματα.
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος nefelh

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 407
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #12 στις: 08/01/07, 10:33 »
αφήνει; και τι να κάνει δλδ? να πει:
"εεεπ! όχι, δεν θα το κάνεις αυτό, δεν το επιτρέπω.μπουμ!" ??? ??? ???
κι άμα σταθείς στα ίδια μέρη κι αν αγαπήσεις τις ίδιες μουσικές θα πει ότι τυχαία δε βρεθήκαμε θα πει ότι δε φύσηξε τυχαία ο άνεμος που σμίγει των ανθρώπων τις ζωές...

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #13 στις: 08/01/07, 11:27 »
στην κρίση των ανθρώπων είναι να μην συμβαίνουν τέτοια φρικτά εγκλήματα. απλά πολλές φορές είναι τόση η φρίκη που αναρωτιέται κανείς...
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #14 στις: 08/01/07, 12:16 »
Ειναι πραγματικα απαραδεκτο ολο αυτο!!Καποιοι ανθρωποι δεν εχουν ιερο και οσιο!!Ελεος πλεον!!Και αυτο που με ανησυχησε εμενα ειναι το παρακατω λογω του οτι ανηκει στην περιοχη μου:
Υπόθεση βιασμού ανηλίκου στη Θεσσαλονίκη
Στο μεταξύ, υπόθεση βιασμού ανηλίκου αποκαλύφθηκε στην περιοχή της Τούμπας Θεσσαλονίκης.
Δεν γινεται πλεον να δεις ειδησεις χωρις να ακουσεις μια τετοια ειδηση!!Η διαστροφη αρχιζει και πολλαπλασιαζεται!!
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #15 στις: 08/01/07, 14:41 »
είναι προφανές (στα δικά μου μάτια) πως ο wizofcom  αναφέρει τον θεό ρωτώντας αν μας κάνει πλάκα επειδή δεν είναι δυνατόν να αφήνει να γίνονται τέτοια εγκλήματα.

Αυτό είναι το πρόβλημα με την υποκειμενικότητα, πενοκτόνε. Αν ρώταγες έναν παιδεραστή θα σου έλεγε ότι "στα δικά του μάτια" δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από μια τέτοια πράξη που εσύ θεωρείς ως έγκλημα!

Μήπως όμως ο τίτλος δεν είναι τίποτε άλλο από μια σάτιρα-ειρωνία σχετικά με τον τρόπο αντίληψης του Θεού? "Εγώ κι εσύ θα πει θεός" λέει το τραγουδάκι. Αν το "εσύ" είναι ένα ανήλικο υπάρχει διαφορά?
Ας περιμένουμε όμως τον wizofcom να απαντήσει...

« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/07, 14:43 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος penoktonos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 506
  • Φύλο: Άντρας
  • Λιώστε Τις Πένες Σας!!!
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #16 στις: 08/01/07, 14:56 »
μακάρι να μην κάνω λάθος.θέλω να πιστεύω πως ακόμα όλοι μας συμφωνούμε στο τί είναι λάθος,αποτρόπαιο,εγκληματικό. δε θέλω να δεχτώ πως κυκλοφορούν άνθρωποι με μυαλά ανεκτηκά στη διαστροφή.
 ας απαντήσει και ο wizofcom γιατί αυτός ξέρει καλύτερα τί εννοεί.
"Why Am I Always So Sleepy The Day After I Get A Lot Of Sleep? Doesn't That Defeat The Purpose Of Sleeping A  Lot?"

Αποσυνδεδεμένος wizofcom

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #17 στις: 08/01/07, 19:30 »
Μήπως όμως ο τίτλος δεν είναι τίποτε άλλο από μια σάτιρα-ειρωνία σχετικά με τον τρόπο αντίληψης του Θεού?

Απόγνωση… απλώς απόγνωση…
Είναι στιγμές που λες… δε μπορεί να συμβαίνει αυτό?... κάποιος πολύ χαιρέκακος μου κάνει ( άρρωστη ) πλάκα…
Τώρα σχετικά με το αν το επιτρέπει ο θεός ή όχι είναι μια μεγάλη συζήτηση που ποτέ δε βρίσκεις άκρη…

Εγώ πάντως από κάτι τέτοια γεγονότα όχι απλός δε πιστεύω πια και δε με ενδιαφέρει η ύπαρξη θεού αλλά ταυτόχρονα και να υπάρχει είμαι απλά ενάντια του…
Ας κάνει τι δουλειά του (που τόσο καλά φαίνεται ότι κάνει) και εγώ θα κοιτάξω αν μπορώ να θεραπεύσω στο βαθμό που μπορώ την αθλιότητα και τη φρίκη που αντιμετωπίζω γύρο μου

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #18 στις: 09/01/07, 16:54 »
Χαίρομαι που γνωρίζω έναν άνθρωπο που τάσεται εναντίον της ελεύθερης βούλησης. Και που φαντάζομαι θα υπεραμύνεται της προγραμματισμένης συνείδησης μέσω εντολών.

Αυτός άλλωστε είναι ένας πάρα πολύ καλός τρόπος προς την βελτίωση του κοινωνικού γίγνεσθαι.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #19 στις: 09/01/07, 17:00 »
Χαίρομαι που γνωρίζω έναν άνθρωπο που τάσεται εναντίον της ελεύθερης βούλησης. Και που φαντάζομαι θα υπεραμύνεται της προγραμματισμένης συνείδησης μέσω εντολών.

Αυτός άλλωστε είναι ένας πάρα πολύ καλός τρόπος προς την βελτίωση του κοινωνικού γίγνεσθαι.
Αυτο δεν το πολυκαταλαβα!Γιατι εμενα μου φαινεται οτι πανε αναποδα αυτα στην συγκεκριμενη περιπτωση???
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #20 στις: 09/01/07, 17:47 »
Εξήγησέ μου τον λόγο που το νομίζεις και με χαρά θα σου απαντήσω!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #21 στις: 09/01/07, 18:40 »
Στα γραφομενα του wizofcom βλεπω οτι δεν ειναι εναντια της ελευθερης βουλησης αλλα υπερ.Η ελευθερη βουληση δεν μπορει να ειναι "ελευθερη" οταν πρεπει να ακολουθει τα λογια καποιου αλλου (στην περιπτωση μας του χριστιανικου θεου).Οταν λεει
Παράθεση
Εγώ πάντως από κάτι τέτοια γεγονότα όχι απλός δε πιστεύω πια και δε με ενδιαφέρει η ύπαρξη θεού αλλά ταυτόχρονα και να υπάρχει είμαι απλά ενάντια του…
Ας κάνει τι δουλειά του (που τόσο καλά φαίνεται ότι κάνει) και εγώ θα κοιτάξω αν μπορώ να θεραπεύσω στο βαθμό που μπορώ την αθλιότητα και τη φρίκη που αντιμετωπίζω γύρο μου
δειχνει οτι αποφασιζει ελευθερα πια για τις μελλοντικες πραξεις του,χωρις να πρεπει να κανει αυτο που του λεει ο θεος, η εκκλησια ή καποιος αλλος παραγων.

Το συμπερασμα σου δεν μπορω να καταλαβω πως βγηκε?ποια ειναι η προγραμματισμένη συνείδηση που υπεραμύνεται/ομαι μέσω εντολών?και απο ποιους ερχονται αυτες οι εντολες?
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος wizofcom

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #22 στις: 09/01/07, 18:51 »
...που τάσεται εναντίον της ελεύθερης βούλησης...

η δε με κατάλαβες ή δε σε κατάλαβα...

δεν  τάσσομαι ενάντια στην ελευθεριά του καθενός να κάνει και να λέει ότι πιστεύει και θελει (από τη στιγμή βέβαια που δεν προσβάλει και δεν επεμβαίνει πέρα από τι θέληση κάποιού σε αυτόν)(με μια λέξη Δημοκρατία)

απλός δεν ανέχομαι το όλο αυτο παραμυθάκι της θρησκείας που θέλει τον θεό έναν τέλειο δημιουργό και παράλληλα για την όλη κατάντια και συμφορά φταίει το ίδιο το δημιούργημα, ενώ αντίθετα για οτι καλό ταυτόχρονα εχει το κάθε δημιούργημα πρέπει να αισθάνεται ευγνωμοσύνη προς τον δημιουργό που το προσέφερε...

δηλαδή εγώ πρέπει να αισθάνομαι ευγνωμοσύνη προς τον θεό που έχω μια καλή,ως τώρα, ζωή
ενώ το παιδάκι που γεννιέται στις τριτοκοσμικές χώρες και το βιάζουν από τα 2 του χρόνια δεν πρέπει να χάνει τι πίστη του στο θεό γιατί δε φταίει αυτός....


δε γίνεται... όχι οτι πιστεύω,ή πίστευα, στο θεό ή δημιουργό τέλος πάντων... απλός η παραπάνω χριστιανική, ή κάθε άλλη, παραδοχή έχει, για μένα, λογικά χάσματα αν όχι είναι εντελώς γελοία και σκοταδιστική.

σεβόμενος πάντα την πίστη καθενός λέω απλά την άποψή μου...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/07, 18:54 από wizofcom »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #23 στις: 09/01/07, 20:10 »
Η έκφραση της άποψης δεν αρκεί σε μια δημοκρατική πολιτεία (όπως το forum του kithara). Ο πολίτης πρέπει να καταλαβαίνει και που οδηγεί αυτή η άποψη. Δεν είναι και πολύ δύσκολο,σκέφτεσαι με τον τρόπο που παίζεις μια παρτίδα σκάκι.

Η παραδοχή της άποψης "ο Θεός δεν οδηγεί τον κόσμο προς το καλό" προϋποθέτει κατ' αρχήν την γνώση της έννοιας "Θεός" και "καλό".
Άσχετα από αυτό, πως θα μπορούσε να οδηγήσει ο Θεός προς το καλό? Είτε εξαφανίζοντας από τον κόσμο αυτούς ή αυτά που έκαναν ή που εν δυνάμει ρέπουν προς το κακό, είτε εξαφανίζοντας τα στοιχεία του κακού. Εξαφανίζοντας δηλ τις αντιθέσεις, τις αμφιβολίες και σε τελική ανάλυση την επιλογή και την συνείδηση. Φτιάχνοντας τελικά προγραμματισμένες, άβουλες μηχανές κι ένα φαινομαινικά τέλειο και περιτό κόσμο.
Σ' αυτήν την περίπτωση όμως και αυτοί οι ίδιοι που εκφράζουν αυτές τις απόψεις πρέπει από μόνοι τους να εξαφανιστούν αν και μόνο αν πιστεύουν στην άποψη τους, εφόσον είναι περιτοί ως προς τον Θεό (Σύμφωνα με την άποψή τους).

Tα αποτελέσματα αυτής της άποψης συνεχίζονται......
Η υπέρβαση της απόδειξης, η οποία είναι το ζητούμενο της εποχής μας (μόνο στο "φιλοσοφικό" μέρος της και όχι στο επιστημονικό), προφανώς δεν θα δεχθεί αυτόν τον συλλογισμό. Αναζητώντας το αισθαντικό μέρος της αρχικής υπόθεσης θα παραμείνει στην παραδοχή της αρχικής άποψης: "ο Θεός απέτυχε". Οπότε ο νέος θεός, η επιστήμη και η γνώση (η οποία δεν παραδέχεται βέβαια το απόλυτο της συναίσθησης - αλλά αυτό δεν έχει σημασία, δεν είναι αυτή που κινεί τα νήματα), πρέπει να δώσει αυτό ακριβώς που δεν πέτυχε ο παλιός. Και αναδυόμενη μέσα από μια χαοτική αντίληψη, θα καταργήσει αυτό ακριβώς το χάος από το οποίο προήλθε. Φροντίζοντας βέβαια να αντικαταστήσει το άρτιο της ελεύθερης βούλησης που την δημιούργησε, με το περιτό της προγραμματισμένης συνείδησης το οποίο δεν πρόκειτε,βέβαια, ποτέ να την αμφισβητήσει.

Εκτός των άλλων Μορφέα, η συμμετοχή σ' ένα Ελληνικό forum δεν προϊδεάζει για την θρησκεία του συμμέτοχου. Φαντάζομαι να γνωρίζεις ότι υπάρχουν Έλληνες Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι, Ινδουϊστές, Πολυθεϊστές, αλλά και Αθεϊστές. Γιατί τόση εμμονή στον Χριστιανισμό?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Μας κάνει πλάκα ο θεός??
« Απάντηση #24 στις: 09/01/07, 20:29 »
Εκτός των άλλων Μορφέα, η συμμετοχή σ' ένα Ελληνικό forum δεν προϊδεάζει για την θρησκεία του συμμέτοχου. Φαντάζομαι να γνωρίζεις ότι υπάρχουν Έλληνες Χριστιανοί, Μουσουλμάνοι, Ινδουϊστές, Πολυθεϊστές, αλλά και Αθεϊστές. Γιατί τόση εμμονή στον Χριστιανισμό?
Φίλε, papou, συμφωνώ με όλα τα παραπάνω (θρησκευόμενος, γαρ, αλλά όχι χριστιανός, πλέων).
Να σου απαντήσω όμως πολύ απλά στην τελευταία ερώτηση.
Η εμμονή με τον Χριστιανισμό, νομίζω, πηγάζει απ'το γεγονός ότι είναι η θρησκεία που, στη χώρα μας τουλάχιστον, βιώνεται καθημερινά από τους ανθρώπους, μιας και οι αβάπτιστοι έλληνες, πραγματικά είναι σπάνιοι...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/01/07, 20:33 από Alexander van Kuik »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/05, 20:08
από Winmmisterakias
32 Απαντήσεις
12391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 16:01
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
1571 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/07, 18:08
από ilianthos-Kanlis
16 Απαντήσεις
7499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 18:16
από Valantis
144 Απαντήσεις
42868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/08, 15:55
από Eagle Of Kamelot
34 Απαντήσεις
10933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 01:45
από Kelly Z
0 Απαντήσεις
1787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/10, 13:13
από zeoy
26 Απαντήσεις
6931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/11, 13:03
από daha
0 Απαντήσεις
1646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/16, 23:04
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
7 Απαντήσεις
2342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/16, 22:21
από ΠΟΙΟΣ