Σελίδες:
  • #1 από tansap στις 23 Aug 2010
  • Λοιπον παιδια τη βοηθεια σας...
     
    Εχω μια squier strat απο το 1988-1989 (δεν θυμαμαι ακριβως) απο Κορεα
    Απο το serial βρηκα οτι ειναι κατασκευης yang chang ή κατι τετοιο...
     
    το θεμα ειναι οτι θελω να αλλαξω μαγνητες, αλλα δεν ξερω τι να βαλω...
    ακουω προτασεις.
    Παιζω κυριως hard rock.
     
     
  • #2 από edgar_jp ♫ στις 23 Aug 2010
  • Τώρα τι μαγνήτες έχει πάνω? όλοι single coils ή humbucker στην γέφυρα?

    Η κλασική hard rock λύση για τον bridge είναι ένας Seymour Duncan JB '59 (jr).
    Για neck κοίτα τον Cool Rails, επίσης της Seymour Duncan.


     
  • #3 από tansap στις 23 Aug 2010
  • ολοι μονοι...

    δεν ξερω αν βαλω διπλο ή διπλο σε μεγεθος μονου
  • #4 από MechMech στις 25 Aug 2010
  • Σιγα μην κατσεις να σκαβεις.
     
      Βαλε στο λαιμο τον Dimarzio cruiser, διπλος σε μεγεθο μονου αλλα ο ηχος ειναι κατι αναμεσα. Καταπληκτικος μαγνητης.
     
      Στη γεφυρα, οπου να ναι θα πεταχτει και ο Αδριανος να σου πει για τον Dimarzio Super Distortion σε μεγεθος μονου. Ο ιδιος μαγνητης σε μεγεθος διπλου ειναι μια χαρα. O Duncan JB παλι, εμενα μου τρυπαει τα αυτια, δεν καταλαβαινω γιατι τοσος κοσμος τον λατρευει.
  • #5 από Johnie Darko στις 26 Aug 2010
  • Εμ, παιδια αλλος μαγνητης ο jb, αλλος ο 59...  ;)
    Κατα τα αλλα, λογικα η κιθαρα σου εχει 3 μονους μαγνητες. Πες μας τι ηχους ψαχνεις για να προτεινουμε αντιστοιχους μαγνητες...

    ps: Ουτε εμενα μου αρεσει ο Jb κι εχω ακριβως την ιδια απορια με τον φιλο γιατι αρεσει σε τοσο κοσμο...
  • #6 από tansap στις 26 Aug 2010
  • Λοιπον η κιθαρα εχει τρεις μονους
    Αυτο που ψαχνω ειναι λιγο περισσοτερα καθαρα , και ισως λιγο καλυτερη " μελωδια " αν καραλαβαινεται τι λεω....
    Οποιαδηποτε προταση δεκτη καθως ειμαι απο επαρχια και δεν εχω τη δυνατοτητα να δοκιμασω πολλα
     
  • #7 από edgar_jp ♫ στις 26 Aug 2010
  • Εμ, παιδια αλλος μαγνητης ο jb, αλλος ο 59...  ;)

    Ναι, δικό μου λάθος λόγω ταχύτητας επειδή έχω συνηθίσει να τους βλέπω συνέχεια σαν σετ.

    Εμένα πάντως μια χαρά μαγνήτης μου φαίνεται ο JB.
    Προσωπικά δεν θα τον έβαζα γιατί γενικά δεν μου αρέσουν οι high output μαγνήτες σε σχέση με αυτά που παίζω. Αλλά για hard rock θα έλεγα ότι είναι καλή επιλογή.
Σελίδες: