Αποστολέας Θέμα: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head  (Αναγνώστηκε 7547 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« στις: 20/01/15, 14:36 »
Καλησπέρα σας.

Στα πλαίσια του ανεκδιήγητου fizz που βγάζει ο Tubemeister 36, ήμουν εδώ και καιρό σε αναζήτηση καμπίνας, ομως με εξαίρεση τον Cornford Harlequinn, δε μπορεσα να βρώ κάτι που να το κόβει. Η μόνη "λύση" που είχε βρεθεί ήταν ένα φιλτράκι που έφτιαξα με τη βοήθεια του μοναδικού Αδριανού. Mια τέτοια λύση όμως έχει και τα μειονεκτήματά της, καθώς, κόβει και απο τους καλούς αρμονικούς που συνιστούν το γκάζι.

Όσον αφορά τις καμπίνες, δοκίμασα:
Cornford Harlequinn με μαμά V30
Epiphone Valve Junior 1X12 Extension Cab με Lady Luck
Epiphone Valve Junior 1X12 Extension Cab me V30 (δικό μου)
Mesa Boogie Thiele copy with V30(δικό μου)
Mesa Boogie Thiele copy with EV12L.

Oλες πλήν του Cornford έδωσαν οδυνηρά αποτελέσματα. Παρόλα αυτά, σε μια επισκεψή μου στον Vagtanplan, δοκιμάσαμε αυτο που με φόβιζε, να αλλάξουμε μερικές προενισχύτριες. Συγκεκριμένα, δοκιμάσαμε κάτι ρώσικες, με μέτρια αποτελέσματα, και στο τελικό configuration μπήκε μια JJ 12ax7 στη μεσαία θέση, και μια απο τις ρώσικες στην αριστερή όπως βλέπει κανείς τον ενισχυτή φάτσα (Δεν ξέρω ποιες θέσεις αντιστοιχούν στα εκάστοτε στάδια προενίσχυσης).

Αξιοσημείωτο είναι οτι στο XLR που τον συνδέσαμε με μια κονσόλα, έδωσε ένα σαφώς βελτιωμένο ήχο, που με έκανε να ρωτάω αν έχει περάσει απο κάποιο EQ (όχι). Αυτό, με οδήγησε στο συμπέρασμα (δεν ξέρω αν είναι σωστό) ότι ίσως οι τελικές λάμπες είναι αυτές που βγάζουν το πρόβλημα. Ίσως και ένα άκουσμα από το FX send να έλυνε κάποιες απορίες, το έχω στα υπόψιν.

Το γενικό στο οποίο έχω κατασταλάξει είναι οτι και οι 7 λάμπες, είναι για να παίρνουν το μπούλο, να το πω στα γαλλικά. Αυτό που με ενδιαφέρει αυτή τη στιγμή, είναι να βρώ έναν συνδιασμό που να μου συμμαζέψει λίγο αυτό το ξύρισμα που βγάζει στα high gain στάδια. Οπότε, έχει κανείς να προτείνει κάποιον τυπικό συνδιασμό 12ax7 και EL84? Δεν ανυπομονώ να σκάσω 200 ευρώ για λάμπες, δε μου τρέχουν λεφτά απο κανένα σημείο του σώματος, και γνωρίζω οτι υπάρχουν και μεταχειρισμένα, όπως και το οτι δεν υπάρχει κάποιος κανόνας του στύλ "Βάλε τις Μπούγκι δικέ μου, θα παίζεις σα το Χαίτη-φιλντ". Ξέρω οτι αυτά είναι παπάτζες, απλά χρειάζομαι ένα μπούσουλα για ένα μηχάνημα που είναι σχετικά καινούργιο και δεν υπάρχει εμπειρία με συνδιασμούς λαμπών, και έχει έναν ιδιοκτήτη που είναι διατεθειμένος να σκάσει 5 φράγκα. Δυστυχώς απο θέμα ακουσμάτων, τα θέλω όλα. Καθαρά για τα jazz standards, βρώμικα για τα kafr standards, αλλά όχι τίποτα μπρουταλιές, αυτά είναι για τους μύστες.

Τέλος, γνωρίζω για τη NOS εκδοσή του, αλλά δε μπορώ να κρίνω απο Youtube.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #1 στις: 21/01/15, 01:08 »
Δυστυχως δεν γνωριζω να σου προτεινω λαμπες που να σου μειωσουν το φιζαρισμα, ομως μπορω να μοιραστω μαζι σου τα εξοδα αποστολης μιας και θελω και γω μερικες λαμπες... ;)

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #2 στις: 21/01/15, 10:44 »
δε νομιζω πως για το fizz φταίνε οι τελικές . ίσως είναι χαρακτηριστικό του ενισχυτή και υπο προϋποθέσεις να βγαίνει πιο έντονα.
βέβαια , αν έχεις τον ενισχυτή πάνω απο χρόνο καλό θα'ναι να τις αλλάξεις.

για την προενίσχυση θα σου πρότεινα να πάρεις δύο 5751 . θα κόψουν ελαφρώς απο συνολικό gain και απο την ένταση αλλά θα γλυκάνουν τον ήχο σου
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #3 στις: 21/01/15, 11:39 »
Επειδή έχω δουλέψει αρκετά με το να μιξάρω μουσική (στο DAW) που περιέχει και κιθάρες, έχω παρατηρήσει ότι το να κόψεις τις ενοχλητικές υψηλές συχνότητες είναι κάτι που απαιτεί πολύ λεπτές ρυθμίσεις, τόσο ως προς το σημείο αποκοπής (από τα πόσα KHz και πάνω θα αρχίσει να κόβει το EQ) όσο και με την κλίση του φίλτρου (πόσο απότομα θα κόβονται αυτές οι συχνότητες). Το φίλτρο που φτιάξατε με τον Αδριανό, προφανώς δεν μπορεί έχει την ευελιξία ενός καλού Equalizer αλλά ακόμα κι έτσι θα άξιζε ίσως μια προσπάθεια να δοκίμαζες (δοκιμάζατε) να δουλέψεις με τις πιο πάνω παραμέτρους (προφανώς θα χρειαστεί 2nd-order φίλτρο για να αυξήσεις την κλίση).


Από εκεί και πέρα θα ξέρεις ότι τα διάφορα μεγάφωνα σε συνδυασμό με την καμπίνα λειτουργούν ως απείρως πιο περίπλοκα φίλτρα με αποτέλεσμα κάποιοι συνδυασμοί να δουλέυουν καλύτερα από τους άλλους. Χωρίς προσωπική εμπειρία αλλά με βάση αυτά που έχω διαβάσει ίσως κάτι με hemp cone (πχ Cannabis Rex της Eminence) να σου έκανε δουλειά.


Για το γεογονός ότι από XLR ακουγόταν καλύτερα έχει προφανώς να κάνει με το cab sim που χρησιμοποιείται εκεί και όχι με τις τελικές (νομίζω ότι παίρνει σήμα μετά τις τελικές).


Για τις λάμπες τώρα, με τις τελικές δε θα κάνεις δουλειά. To fizzing που ακούς ξεκινάει από την προενίσχυση και όχι από overdrive των τελικών. Αυτές που έχουν λιγότερο bright χαρακτήρα είναι οι JJ οπότε θα άξιζε ίσως ένα partial retube (δηλαδή μόνο προενισχύτριες) με JJ. Αν πας κατά NOS μεριά τα λεφτά ανεβαίνουν επικίνδυνα και τα πειράματα στοιχίζουν χωρίς να έχουν και πάντα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Το να δουλέψεις με χαμηλότερου gain προενισχύτριες όπως σου πρότεινε και ο modfori ακούγεται λογικό αρκεί να έχει περιθώριο να θυσιάσεις gain.


Τέλος, κάτι που έχω παρατηρήσει να ισχύει σε όλους τους master volume σε κάποιο βαθμό, είναι ότι το σχήμα "χαμηλά το master και ψηλά το gain" οδηγεί σε fizzing. Σε σένα πώς συμπεριφέρεται αν παίζεις μαζί με drums και μπάσο και έχεις το master στη μέση ας πούμε. Είναι το ίδιο ενοχλητικό;


Συνοψίζοντας (και ξανασκεφτόμενος το κατεβατό που σου έγραψα) αποφάσισε αν το πρόβλημα σου είναι μόνο στο σπίτι ή και σε εντάσεις μπάντας και αν με απλές λύσεις (ρυθμίσεις EQ, master, gain, πειραματισμός με άλλους πυκνωτές στο φίλτρο) δε βρεις άκρη πήγαινε για ένα καινούριο μεγάφωνο. Οι λάμπες θα έχουν λιγότερο δραστικά αποτελέσματα από αυτά που μπορείς να πετύχεις με το σωστό μεγάφωνο.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #4 στις: 21/01/15, 11:55 »
Παιδια το ποσοστο του ξυρισματος οπως το λεω εγω ειναι σε πολυ μεγαλο βαθμο και ασυμαζευτο. Σε μια ρυθμιση που καναμε με το gain τσιτα και το Volume σχετικα χαμηλα σε καθαρο καναλι ! κατι πηγε να γινει αλλα παλι οχι σε αποδεκτα επιπεδα. Ειδικα στο γομαρι το EVM12L ηταν πολυ εντονο.
Αυτο που που κανει τρομερη εντυπωση ειναι οτι στην καμπινα του Cornfort δεν εχει το φιζινκ !! αν και δε το εχω ακουσει ο ιδιος αλλα πιστευω τον φιλο μου  ;) .
Μονο με τις λαμπες ειδαμε λιγο φως και απο μια γρηγορη βολτα στο ιντερνετ ολοι με τον που τον αποκτουν αλλαζουν τις 12ΑΧ.
Μηπως πρεπει να πεσει εσωτερικο κατσαβιδιασμα (τροφοδοσια ?? ηλεκτρολυτικοι ? ) στην προενισχυση περαν της αλλαγης λυχνιων ?
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #5 στις: 02/02/15, 23:35 »
Καθότι νεαρός (Αχαχαχαχαχα) επιστήμονας (ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ), προσπάθησα να σκεφτώ μερικά τέστ για να δώ αν μπορώ να εντοπίσω το πρόβλημα. Η βασική ιδέα ήταν να στείλω σήμα απευθείας στο return, με τη χρήση του drive μου (Pigtronix Polysaturator).

Αυτό που παρατήρησα ήταν οτι:
Τα volume του ενισχυτή, δε δουλεύαν. Ενδιαφέρον, μάλλον δε ξέρω αρκετά για τους λαμπάτους.
Αναλόγως του gain που έστελνα, ψιλομαζευόταν αυτό το κατσαρίδισμα.

Αν το συνδιάσω με το γεγονός ότι όταν μπήκε σε κονσόλα, το κατσαρίδισμα ήταν ανύπαρκτο, σκέφτομαι μήπως είναι θέμα τελικών λυχνιών. Ετοιμάζω μια παραγγελία Thomann και προσπαθώ να διαλέξω μεταξύ των

http://www.thomann.de/gr/groove_tubes_el84s_quartett.htm

και

http://www.thomann.de/gr/tad_rt874_roehre_el84_str_quartett.htm

Εχετε κάτι επι αυτού? Εχω βγάλει λάθος συμπεράσματα? Γιατι υπάρχουμε? Γιατι είναι νόστιμος ο κιμάς με σάλτσα καρμπονάρα?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #6 στις: 03/02/15, 00:07 »
Να υποθεσω μαζι με τα βολιουμ δεν δουλεβε και κανενα αλλο ρυθμηστικο..ε?εγω εναν υβριδικο που εχω αν βαλω κατι κατευθιαν στο ριτουρν δεν δουλευει καμια επιλογη απο τον ενησχητη και λειτουργει μονο ο τελικος.Σαν να το εβαλα στο λαιν ιν.Δηλαδη αυτο να ξερεις ειναι φθσιολογικο.
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #7 στις: 03/02/15, 02:01 »
Hughes and kettner, fizz. Δεν ειναι εντελως ασχετες εννοιες.

Boostaρεις απο μπροστα?

Παιζεις δυνατα?

Αν ναι και δεν θελεις τον ηχο του ενισχυτη, χτυπα ενα eq στη loop και μην τον πειραζεις καν...Πολλες φορες ειναι τοσο αποδοτικη λυση που...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #8 στις: 03/02/15, 11:26 »
Εχετε κάτι επι αυτού? Εχω βγάλει λάθος συμπεράσματα?
Δυστυχώς ναι..  :roll

Αν το συνδιάσω με το γεγονός ότι όταν μπήκε σε κονσόλα, το κατσαρίδισμα ήταν ανύπαρκτο, σκέφτομαι μήπως είναι θέμα τελικών λυχνιών.
Δεν λέω ότι δεν είναι, λέω ότι δεν εξάγεται το συμπέρασμα αυτό από αυτή την παρατήρηση. Εξηγώ:

Το line out στον TM είναι ουσιαστικά ένα Red Box που προσομοιώνει εξωτερική καμπίνα, το οποίο μάλιστα είναι από τα καλύτερα. Αυτού το EQ κόβει το fizz. Δεν σημαίνει άρα ότι παράγεται από τις τελικές, σημαίνει απλά ότι από όπου παράγεται δεν περνάει από το EQ που επιβάλει το Red Box.

Απόψεις μου:

1. Δεν πιστεύω οτι θα κάνουν διαφορά οι τελικές, τουλάχιστον όχι ιδιαίτερη που να δικαιολογεί τα λεφτά. ΔΕΝ έχω αλλάξει τελικές προσωπικά, οπότε ίσως και να πέφτω έξω. Ενδιαφέρον πάντως να το δοκιμάσεις.

2. Έχω αλλάξει όλες τις προενισχύτριες και διαφορά στο fizz είδα ελάχιστη.

3. Έχω ανοίξει τον ενισχυτή και είναι τόσο πακτωμένος δεν μπαίνει τίποτα μέσα, ξέχασε ότι DIY ρύθμιση έχεις φανταστεί, πρέπει κάποιος να είναι τρελλός να βάλει χέρι μέσα, και στο λέω εγώ που ανοίγω και σκαλίζω τα πάντα.

4. Το μόνο που μου έχει κάνει διαφορά είναι οι πυκνωτές που συζητήσαμε, με όλα τα επακόλουθα, αρνητικά και θετικά που σωστά σημειώθηκαν πιο πάνω.

Πάντως μην νομίζεις ότι επειδή κόβεις κάτι, αυτό ήταν κάτι θα σου λείψει (πχ αρμονικές που ανέφερες, δεν περνάνε πάνω από τα 5-8khz σε κανέναν λαμπάτο ). Πολλοί ενισχυτές κόβουν πάρα πολλά ψηλά (για να μην μιλήσω για πετάλια..) και επειδή δεν το ξέρουμε νομίζουμε ότι αυτό είναι μια χαρά και πλήρες.. Το λένε warmth για να μας το πουλήσουν, όπως το λένε tight όταν δεν έχουν μπάσα!!..  :roll

Ετοιμάζω μια παραγγελία Thomann και προσπαθώ να διαλέξω μεταξύ των
http://www.thomann.de/gr/groove_tubes_el84s_quartett.htm
και
http://www.thomann.de/gr/tad_rt874_roehre_el84_str_quartett.htm
Κανένα από τα δύο, έχω όμως και εγώ αναγκαστικά ένα σετ TAD σετ για backup, που πήρα από τον Thomann για ευκολία, χωρίς να το έχω περάσει πάνω.

Γενικά δεν πάω τις εταιρείες rebranding, προτιμώ να αγοράζω κατευθείαν από τους κατασκευαστές. Ειδικά Groove Tubes δεν αγοράζω με τίποτα.
Δες και εδώ: http://www.thetubestore.com/Tubes/Groove-Tubes

Γιατι υπάρχουμε?
Μην το ψάχνεις, απλά διασκέδασε το όσο διαρκεί!..  :up
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #9 στις: 03/02/15, 18:39 »
Αν πας για λαμπες θελω και γω κατι ψιλα (μια τετραδα 12αχ7) οποτε τα περνουμε μαζι και μοιραζομαστε μεταφορικα...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #10 στις: 03/02/15, 20:45 »
Εχει σε πολλα σημεια δικιο ο adrianos. Σε πολλους Hi gain preamps με το που ξεκιναει το σημα κοβεται απιστευτα το σημα σε πριμα. Για να παραμορφωθει οπως θελει ο σχεδιαστης. Αυτο δε σημαινει οτι δεν υπαρχει αλλα ειναι υποβαθμισμενο λιγο η πολυ και μπορει να προστεθει μετα. Επηρεαζει επισης τις αρμονικες αλλα και παλι, στην κιθαρα, δεν ειναι εντελως κρισιμες. Αστο να υπαρχει και το κοβεις μετα...Αν δεν υπαρχει αντε βγαλτο ομως σωστα.


Το fizz, για αυτο σε ρωτησα αν παιζεις δυνατα, εξαρταται και απο το μεγαφωνο, και απο τον μετασχηματιστη και απο εσενα και την κιθαρα σου (τραβα λιγο το ρημαδι το volume, βαζει...αντισταση εν σειρα!) και ειναι πολυ ΧΡΗΣΙΜΟ σε καποιες περιπτωσεις, ειδικα οταν κανεις palm mute, αντι να θολωνει ο ηχος διατηρει pick attack.  Ο tubemeister αντιθετα απο τους αλλους Hughes and kettner που ειναι στα ορια της φτηνιας σε κατασκευη, εχει "μεγαλουτσικους" για κιθαρα μετασχηματιστες. Αυτος της εξοδου πολυ απλα θα διαχειριστει πιο καλα το ευρος της παραμορφωσης σε υψηλη ενταση, μεσα σε αυτο το ευρος ειναι και το fizz.


Βαλε ενα απλο danelectro fish n chips στη Loop και ξεχνα τα προβληματα σου!



Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #11 στις: 03/02/15, 22:36 »

Αν το συνδιάσω με το γεγονός ότι όταν μπήκε σε κονσόλα, το κατσαρίδισμα ήταν ανύπαρκτο, σκέφτομαι μήπως είναι θέμα τελικών λυχνιών.
Δεν λέω ότι δεν είναι, λέω ότι δεν εξάγεται το συμπέρασμα αυτό από αυτή την παρατήρηση. Εξηγώ:

Το line out στον TM είναι ουσιαστικά ένα Red Box που προσομοιώνει εξωτερική καμπίνα, το οποίο μάλιστα είναι από τα καλύτερα. Αυτού το EQ κόβει το fizz. Δεν σημαίνει άρα ότι παράγεται από τις τελικές, σημαίνει απλά ότι από όπου παράγεται δεν περνάει από το EQ που επιβάλει το Red Box.

Το οτι το fizz παραμένει μετά το Return? Αυτό δεν είναι χρήσιμο?

1. Δεν πιστεύω οτι θα κάνουν διαφορά οι τελικές, τουλάχιστον όχι ιδιαίτερη που να δικαιολογεί τα λεφτά. ΔΕΝ έχω αλλάξει τελικές προσωπικά, οπότε ίσως και να πέφτω έξω. Ενδιαφέρον πάντως να το δοκιμάσεις.

Και εξίσου ενδιαφέρον να μη κάψω 66 ευρώ..... Δε ζητάω πρόβλεψη ηχοχρώματος, απλά προσπαθώ να καταλάβω πόσο μάταιο είναι να το ψάχνω.

2. Έχω αλλάξει όλες τις προενισχύτριες και διαφορά στο fizz είδα ελάχιστη.
Αυτό που πρόσεξα είναι ότι είναι λιγότερο επιρρεπής στο fizz, αναλόγως του gain.

3. Έχω ανοίξει τον ενισχυτή και είναι τόσο πακτωμένος δεν μπαίνει τίποτα μέσα, ξέχασε ότι DIY ρύθμιση έχεις φανταστεί, πρέπει κάποιος να είναι τρελλός να βάλει χέρι μέσα, και στο λέω εγώ που ανοίγω και σκαλίζω τα πάντα.
Τrust me dude, έχω πολύ πράγμα στη δουλειά για σκάλισμα, αλλά αυτό το φοβάμαι.


4. Το μόνο που μου έχει κάνει διαφορά είναι οι πυκνωτές που συζητήσαμε, με όλα τα επακόλουθα, αρνητικά και θετικά που σωστά σημειώθηκαν πιο πάνω.
Ηλίθια ερώτηση τότε: Υπάρχει EQ για εκείνη το σημείο, ή ρωτάω μαλ***ες?

Πάντως μην νομίζεις ότι επειδή κόβεις κάτι, αυτό ήταν κάτι θα σου λείψει (πχ αρμονικές που ανέφερες, δεν περνάνε πάνω από τα 5-8khz σε κανέναν λαμπάτο ). Πολλοί ενισχυτές κόβουν πάρα πολλά ψηλά (για να μην μιλήσω για πετάλια..) και επειδή δεν το ξέρουμε νομίζουμε ότι αυτό είναι μια χαρά και πλήρες.. Το λένε warmth για να μας το πουλήσουν, όπως το λένε tight όταν δεν έχουν μπάσα!!..  :roll
Θα διαφωνήσω, όσο μπορώ. Νομίζω οτι είχα γράψει χαρακτηριστικά οτι ο ενισχυτής φλώρευε όταν το έβαζα στη μέγιστη τιμή.


Κανένα από τα δύο, έχω όμως και εγώ αναγκαστικά ένα σετ TAD σετ για backup, που πήρα από τον Thomann για ευκολία, χωρίς να το έχω περάσει πάνω.
Ψήνεσαι για πείραμα???

Βαλε ενα απλο danelectro fish n chips στη Loop και ξεχνα τα προβληματα σου!
Χμμ, με προβληματίζετε που όλοι το γυρνάτε εκεί. Και ξαναλέω το παράδειγμα με το pigtronix στο return...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #12 στις: 03/02/15, 23:13 »
Με το pigtronix στο return α) παρέκαμπτες όλη την προενίσχυση (που είναι πιθανότατα η πηγή του fizz) και β) άκουγες μέσα από το cab sim που με το EQ curve που είχε το μείωνε κι άλλο το πρόβλημα.
Η λύση-μπάλωμα είναι το EQing είτε μέσω EQ στο loop (tech21man), φίλτρο/πυκνωτή (adrianos et al.), άλλο μεγάφωνο (moi et al.)
Θα σε στενοχωρήσω ίσως, αλλά αν φτάνεις να προτιμάς τον ενισχυτή σου με άλλον προενισχυτή αντί για τον δικό του (βλέπε pigtronix στο return) και virtual μεγάφωνο (βλέπε redbox) ίσως είναι ώρα να χωρίσουν οι δρόμοι σας.


Α, και κάτι τελευταίο: οι τελικές μπορεί να σου βγάλουν fizz μόνο αν υπεροδηγηθούν (κοινώς παίζεις με το master στο τέρμα και με κάμποσο gain). Κατά τα άλλα αυτό που κάνουν τώρα (και θα κάνουν και μετά από αλλαγή) είναι να ενισχύουν ό,τι έρχεται από την προενίσχυση, συμπεριλαμβανομένου και του fizz.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #13 στις: 03/02/15, 23:39 »
Η αλήθεια είναι οτι μάλλον παρασυγκινήθηκα απο τη χρηστικότητά του.


Θα σε στενοχωρήσω ίσως, αλλά αν φτάνεις να προτιμάς τον ενισχυτή σου με άλλον προενισχυτή αντί για τον δικό του (βλέπε pigtronix στο return) και virtual μεγάφωνο (βλέπε redbox) ίσως είναι ώρα να χωρίσουν οι δρόμοι σας.
Ωπα! Δεν είπα οτι το προτιμάω έτσι. Είπα οτι απο μια τιμή του gain (του πεταλιού) και πάνω, παλι fizz έβγαινε.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #14 στις: 03/02/15, 23:50 »
Η αλήθεια είναι οτι μάλλον παρασυγκινήθηκα απο τη χρηστικότητά του.


Θα σε στενοχωρήσω ίσως, αλλά αν φτάνεις να προτιμάς τον ενισχυτή σου με άλλον προενισχυτή αντί για τον δικό του (βλέπε pigtronix στο return) και virtual μεγάφωνο (βλέπε redbox) ίσως είναι ώρα να χωρίσουν οι δρόμοι σας.
Ωπα! Δεν είπα οτι το προτιμάω έτσι. Είπα οτι απο μια τιμή του gain (του πεταλιού) και πάνω, παλι fizz έβγαινε.


A, τότε δοκίμασε ένα  eq πρώτα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #15 στις: 04/02/15, 00:04 »
Κανένα από τα δύο, έχω όμως και εγώ αναγκαστικά ένα σετ TAD σετ για backup, που πήρα από τον Thomann για ευκολία, χωρίς να το έχω περάσει πάνω.
Ψήνεσαι για πείραμα???
Να σου πω την αλήθεια, ναι, μετά από τόση κουβέντα, ψήνομαι.
Ούτε και εμένα μου αρέσει η αναγκαία λύση με τον πυκνωτή.
Μιάς και υπάρχουν οι TAD θα κάνω μία αλλαγή να τις δοκιμάσω, βασικά είναι φασαρία να τον ξανα-ανοίγω, αλλά αν κάνει διαφορά θα μας ωφελήσει και τους δύο.
Μόλις βρώ λίγο χρόνο θα το δοκιμάσω και θα σου πω τι έγινε..

..Ο tubemeister αντιθετα απο τους αλλους Hughes and kettner που ειναι στα ορια της φτηνιας σε κατασκευη, εχει "μεγαλουτσικους" για κιθαρα μετασχηματιστες. Αυτος της εξοδου πολυ απλα θα διαχειριστει πιο καλα το ευρος της παραμορφωσης σε υψηλη ενταση, μεσα σε αυτο το ευρος ειναι και το fizz.
Ακριβώς αυτό είναι και η δική μου ερμηνεία, γιαυτό πιστεύω ότι η αλλαγή στις τελικές δεν θα κάνει ιδιαίτερη διαφορά, όμως θα δούμε..

..Και κάτι τελευταίο: είχα τον 18άρη, που τώρα τον έχει ο συγκιθαρίστας μου, και ΔΕΝ είχε αυτό το fizz του 36άρη!..
« Τελευταία τροποποίηση: 04/02/15, 00:14 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #16 στις: 04/02/15, 14:58 »
Πολυ ενδιαφερον το 18ρι vs τον 36. Εχουν τον ιδιο preamp?

Ο 36 εχει μεταβλητο wattage σωστα? Στα 18 βελτιωνεται τπτ>?

Εχει pressence και αναδραση ο μικρος? Λογικα εχει αλλα, οσο τον πιεζεις...Τον πιεζεις η και χαμηλα δεν fizzαρει?


Μηπως υπαρχει διαφορα στα pots με κανενα bypass πυκνωτη η τπτ στο ποτενσιομετρο? Ακομη και ετσι, ποιος να βαλει οντως χερι ετσι μεσα.


6khz και πανω =fizz city, 12khz παροτι πεφτουν ακομη υπαρχουν και εκει υπαρχει λαμπροτητα στον ηχο και λιγο fizz. Τουλαχιστο εμπειρικα οσο πειραζω στα track κιθαρας.


Αν βαλεις post eq, κανε το πειραμα το 2,5 η κοντινο slider khz, να ειναι παντα πιο πανω απο τα αλλα των πριμων. Εχω δει οτι ετσι ξε fizzaρουν και τα 5150 που λενε!!! Γινεται σκληρος ο ηχος αλλα με καλη εννοια, το λεω black sound! (Brown και @#%@ες).

Τελος ρε παιδια για τι εντασεις μιλαμε? Το xxx μου αν το παρακανεις θα τρομαζαν και οι pantera απο τις μελισσες και παλι μπαλωνεται με το eq χαμηλα, αλλα ψηλα, αρκετα ψηλα, ξερεις εκει που δεν χρειαζεται reverb ο ηχος γιατι κοπαναει παντου (χε χε) εκει δεν υπαρχει fizz (ουτε γραφει και με fizz). Υπαρχει...γεμισμα του ηχου, με τις ιδιες gzzzzz ρυθμισεις και μπορω να πω οτι αμα κοψεις κιολα, θα χασεις και pick attack στα palm mute ειδικα.


Μπορεις ισνογκουντ να κανεις ενα videaκι με το χαρακτηριστικο fizz?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #17 στις: 04/02/15, 21:43 »
Θα προσπαθήσω το συντομότερο για το βίντεο, αλλά μέχρι το Σαβ/κο πήζω

Πήρα πολλές ελπίδες απο αυτό:
https://www.facebook.com/hughesandkettner/posts/566751103347845
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #18 στις: 19/02/15, 13:40 »
Τη Κυριακή που μας πέρασε, συνειδητοποίησα οτι φοράει τελικές JJ EL84, και τελικά αναρωτιέμαι αν τελικά το να τις αλλάξω (Με κάτι TAD που έχω βάλει στο μάτι) είναι τζάμπα κόπος, και κυρίως λεφτά....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Συμμάζεμα Tubemeister 36 head
« Απάντηση #19 στις: 19/02/15, 16:32 »
Τη Κυριακή που μας πέρασε, συνειδητοποίησα οτι φοράει τελικές JJ EL84, και τελικά αναρωτιέμαι αν τελικά το να τις αλλάξω (Με κάτι TAD που έχω βάλει στο μάτι) είναι τζάμπα κόπος, και κυρίως λεφτά....


Αν τα τζιτζίκια τα ακούς σε εντάσεις κάτω του εκκωφαντικού πιστεύω ότι κατά 99.99% δε θα δεις καμία βελτίωση από άλλες τελικές λάμπες.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
13598 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
5 Απαντήσεις
4376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:15
από Jezus
11 Απαντήσεις
4641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/11, 23:42
από adr1anos
134 Απαντήσεις
84139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/16, 21:36
από ma.ster.
0 Απαντήσεις
1843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/11, 11:01
από Βραζίλης
3 Απαντήσεις
4168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/13, 01:18
από Jezus
18 Απαντήσεις
8658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/13, 16:01
από apostolosntanis
9 Απαντήσεις
12996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/16, 15:02
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
15 Απαντήσεις
5480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/15, 21:41
από adr1anos
6 Απαντήσεις
3905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/16, 11:38
από adr1anos