Αποστολέας Θέμα: Υποδοχή νέων "ποιητών"  (Αναγνώστηκε 9052 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Υποδοχή νέων "ποιητών"
« στις: 22/11/05, 00:37 »
Θα ήθελα να ζητήσω από όλα τα μέλη που ασχολούνται με τους "Δικούς μας στίχους" να βοηθήσουν σε κάτι που προσπαθώ να κάνω τον τελευταίο καιρό.

Επειδή έχει τύχει να μιλήσω με άτομα που πρωτοστέλνουν στίχους εδώ και τα οποία δεν έλαβαν καμία κριτική, έχω καταλάβει το εξής: Είναι αρκετά μεγάλη απογοήτευση τα μηδέν σχόλια για κάποιον που πρωτοανεβάζει στίχους. Και επειδή έχω νιώσει αμηχανία ακόμα και ως εγώ ως σχετικά παλιότερο μέλος που είμαι όταν δε βλέπω απάντηση σε κάποιο ποίημά μου, δε θα μου άρεσε να συμβαίνει αυτό.

Για το σκοπό αυτό προσπαθώ να απαντώ σε όσα καινούρια ποιήματα βλέπω να μην παίρνουν κριτικές (και από παλιά αλλά κυρίως από νέα μέλη) ακόμα και αν μόνο αρνητική κριτική έχω να κάνω. Και αυτό είναι που θα ήθελα να ζητήσω και από τους υπόλοιπους, κατά την προαίρεσή σας πάντα.

Καλύτερο είναι να νιώθει κάποιος ότι ασχολήθηκαν οι υπόλοιποι μαζί του και να αποκομίσει ωφέλη από τις αρνητικές κριτικές που του έγιναν, παρά να απογοητεύεται από τη σιωπή και να μην ξαναστείλει.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/05, 00:41 από pascal. »
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #1 στις: 22/11/05, 01:07 »
Mέσα και γω...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #2 στις: 22/11/05, 01:09 »
Σωστη σκεψη Πασχαλοκοριτσο....Καουντ μη ην του..
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Twix

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • Τα μουρμουρισματα της καρδιας μου
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #3 στις: 22/11/05, 09:53 »
κι εγώ μέσα είμαι..... και χαίρομαι πολύ Pascal που έθιξες αυτό το θέμα

θα πρέπει να ομολογήσω όμως ότι κατά διαστήματα μπαίνουνε αρκετά νέα μέλη μαζί και " βομβαρδίζουν" κυριολεκτικά την κατηγορία με νέα θέματα ( όχι ότι είναι κακό αυτό! είναι πολύ ευχάριστο.... ) αλλά συνεπάγεται το ότι δεν μπορείς να προλάβεις να τα διαβάσεις όλα και να τους δώσεις την απαιτούμενη προσοχή και σχολιασμό γιατί αυτό απαιτεί πολύ ελεύθερο χρόνο ( κάτι από το οποίο πάσχουμε πολλοί νομίζω ! ) ...... πραγματικά έχουν υπάρξει πολλές φορές που ένιωσα κι εγώ άσχημα που δεν σχολίασα ( και κανείς άλλος επίσης ) κάποιους στίχους νέων μελών.

( Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής, φοβήθηκα ότι μπορεί κάποιοι να πούνε ότι απαντώ απλά και μονό για να αυξήσω τον αριθμό των μηνυμάτων μου και φρενάρισα....  )

Αυτά για του λόγου του αληθές....από πλευρά μου..... 



Ήξερες να δίνεσαι,αγάπη μου. Δινόσουνα ολάκερη και δεν κράταγες για τον εαυτό σου παρά μόνο την έγνοια αν έχεις ολάκερη δοθεί.   (ΤΛ)

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #4 στις: 22/11/05, 09:58 »
Θα βοηθησω και εγω οσο μπορω.. να προσπαθησουμε να τονωσουμε τους νεους ποιητες και στιχουργους...

Οσο για τους νεους ποιητες που μπορει να διαβαζουν τουτο εδω το θεμα.. μην ανεβαζεται πολλες δημιουργιες σας μαζι... δεν προλαβαινουν οι χρηστες να τις διαβασουν και να τις κριτικαρουν...ανεβαστε τις σιγα σιγα για να δωσετε τον αναλογο χρονο που αντιστοιχει σε καθε εργο σας... απαντηστε στην κριτικη που σας εκαναν,ακομα και αν δεν συμφωνειτε με αυτην ή την θεωρειτε αγονη...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #5 στις: 22/11/05, 10:01 »
τι εννοεις ρε πασκαλιτσα? να κανουμε σχολια ενω δε μας προκαλει το δημιουργημα να τα κανουμε?
ασε που αυτό που εχω παρατηρησει εγώ,ειναι οτι πρωτοεμφανιζόμενοι δεν ανεβαζουν 1-2 δημιουργήματά τους αλλά 4-5 στη σειρά την ιδια μερα ουτε καν την εβδομαδα....δηλ.τι κριτική να κανεις σε 4-5 ποιηματα του ιδιου καλλιτεχνη σε ιδιου υφους ποιηματά του?
ασε που εχω και μία ενσταση ακομη αλλά δε θα τη δημοσιοποιησω οχι γιατι θελω να ειμαι καλή ,αλλά γιατί μπορει καποιοι να θιχτουν και να μετατρεψουμε για αλλη μια φορα το φορουμ σε αρενα....
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #6 στις: 22/11/05, 13:38 »
Έχω στείλει προσωπικά μηνύματα σε ΟΛΑ, μα ΟΛΑ, τα νέα μέλη που έστειλαν σωρρηδόν στίχους τους (4-5 στη σειρά την ιδια μερα, όπως λέει και η porky), όπου τους έλεγα αυτό ακριβώς που γράφει ο Dave στην απάντηση #4.

Αν συνεχίσουν να το κάνουν και να ανεβάζουν αβέρτα, κακό του κεφαλιού τους. Πάντως το μεγαλύτερο ποσοστό ακολούθησε τη συμβουλή.

Προσωπικά σε τέτοιες περιπτώσεις σχολίαζω μόνο ένα από τα ποιήματά τους αυτά. Και γράφω κάτι για τη γενικότερη εικόνα που μου άφησαν όλα μαζί. Καλή θέληση να υπάρχει και όλα γίνονται, χωρίς να χρειάζεται να γράφουμε άπειρα post.

Αν κάποιο δημιούργημα μάς γεννά μια αρνητική κρίση, είναι ωφέλιμο να το λέμε. Αν πάλι δε μας προκαλεί κανένα συναίσθημα, δεν το σχολιάζουμε. Αφήνουμε κάποιον άλλο να το κάνει, δε χάθηκε ο κόσμος...

Ευχαριστώ πάρα πολύ τα παιδιά που προσφέρθηκαν. Η αλήθεια είναι ότι το είχα ένα άγχος αν θα σας έβρισκε σύμφωνους η πρόταση. Αλλά τελικά πολλοί εδώ έχουμε κάνει την ίδια σκέψη κάποια στιγμή.

Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Maria_Adouaneta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #7 στις: 22/11/05, 14:11 »
Πρώτα πρώτα νομίζω πως αυτός που γράφει δεν γράφει για τους άλλους αλλά γιατί δεν μπορεί να κάμει αλλιώς..Οπότε να πάψει κάποιος να γράφει επειδή το δημιούργημά του έμεινε ασχολίαστο το θεωρώ απίθανο...Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να μην ξαναστείλει στίχους σε τούτη τη στήλη...Επίσης για μένα προσωπικά ποτέ δεν έχω βάλει στίχους εδώ με ανάγκη να δω τα σχόλια (οχι πως δε με νοιάζει μην παρεξηγηθώ,με νοιάζει,το εκτιμώ και δίνω και πολλή μεγαλη σημασία) αλλά αυτό που κυρίως με ωθεί είναι η ανάγκη να το  πώ, να σας το "φτύσω"  στα μούτρα ...Επίσης συμβαίνει και κάτι άλλο...Είναι πολλές μα πολλές φορές που διαβάζω κάτι και μ'αρέσει πολύ πολύ, αλλά χωρίς να ξέρω γιατί δε μου βγαίνει να σχολιάσω είτε γιατί δεν έχω λόγια, είτε γιατί έτσι...Και το πιο σημαντικό που ήθελανα πώ είναι πως η ποίηση ή όπως αλλιώς ονομάζεται αυτό εδώ που κάνουμε δεν είναι απαραίτητο να είναι αποδεκτή...ο κάθε "ποιητής" ξέρει πιο καλά τί εννοώ...Κυρίως δεν έχει ανάγκη απο σχόλια και κριτικές...κανενα φιλί μόνο που και πού...ααα και κανένα δάκρυ....
Η ανάσα σου ήτανε η πρώτη μου πατρίδα ...

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #8 στις: 22/11/05, 15:09 »
Είναι και αυτή σωστή άποψη sandunga. Αλλά υπάρχουν πολλοί δεν αισθάνονται έτσι, μεταξύ τους εγώ, τα παιδιά που απάντησαν παραπάνω και διάφορα μέλη που μίλησα κατά καιρούς μαζί τους με πμ. Υπάρχουν άτομα που θέλουν να ακούσουν κριτική.

Αν κάποιος δε θέλει ή δεν τον νοιάζει μπορεί να το λέει κιόλας από κάτω, δεν είναι κακό.

Επίσης αυτό που θέλουμε είναι να μη σταματήσουν να στέλνουν εδώ ποιήματα τα νέα μέλη. Το ότι δε θα σταματήσουν σπίτι τους να γράφουν, αυτό είναι το μόνο σίγουρο. 

Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #9 στις: 22/11/05, 15:49 »
Επίσης αυτό που θέλουμε είναι να μη σταματήσουν να στέλνουν εδώ ποιήματα τα νέα μέλη.

Δεν είμαι σίγουρος αν η φράση αυτή αντιπροσωπεύει τις απόψεις όλων των μελών του Κιθάρα. Προσωπικά είμαι ευτυχής για κάποια από τα ποιήματα που έχω διαβάσει σε αυτές τις σελίδες (και τα οποία έχω σώσει μαζί με τις υπόλοιπες ποιητικές συλλογές που έχω στο PC μου), αλλά η γνώμη μου είναι ότι τα περισσότερα ποιήματα που εμφανίζονται είναι τουλάχιστον αδιάφορα. Νομίζω ότι ο αριθμός των ποιημάτων έχει ξεπεράσει κάθε όριο, πράγμα που φαίνεται από τη λίστα με τα προόσφατα μηνύματα, εκ των οποίων συχνά η πλειοψηφία είναι σε αυτή την κατηγορία. Πρακτικά αυτό σημαίνει δύο πράγματα: Πρώτον, ότι είναι εξ ορισμού αδύνατον να είναι όλα ενδιαφέροντα και αξιόλογα, έστω και κρινόμενα ως καταθέσεις ψυχής, χωρίς αυστηρά τεχνικά κριτήρια. Δεύτερον, ότι κάποιο μέλος που προτίθεται να διαβάσει και να αξιολογήσει όλα αυτά τα ποιήματα, θα πρέπει να ξοδέψει ώρες μπροστά στον υπολογιστή του προκειμένου να κρίνει επαρκώς το κάθε ένα από αυτά.

Εν κατακλείδι, θα έλεγα το πασίγνωστο "παν μέτρον άριστον". Τόσο από πλευράς των αποστολέων ποιητικών εγχειρημάτων προκειμένου να ανεβεί το ποιοτικό επίπεδο, όσο και από την πλευρά των αξιολογούντων προκειμένου να υπάρχει κάποια αντικειμενικότητα και δικαιοσύνη...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Jo.

  • Great Melaggeus
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ανάγκη ν' αγαπάω.....
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #10 στις: 22/11/05, 16:43 »
I alithia einai pos ayti i apopsi me vriskei kapos antitheto
Diladi : den kanoume diagonismo , den ekthetoume ta "poihmata" mas apenanti se mia kritiki epitropi gia na sylexoume paratiriseis kai sxolia
Alloste den einai kai aytos o arxikos stoxos otan protografete ena poihma.

Apo tin alli vevai apo ti stigmi pou to anevazeis sto internet tha yparxei kai kapoios logos. An kai kata tin gnomi mou i opoia isos ligo pio romantiki, o vasikos logos einai na dimosieyseis ena komati tis psyxis sou oxi gia sxoliasmo alla gia "dimosia thea". Isos kapoios parei kati apo ayto (thetika i arnitika) isos taxidepseis kapoion, isos provlimatiseis kapoion , isos......

Einai opos mia syzitisi, den milas gia na deixeis ston allon ti xereis, alla gia na antalaxeis apopseis,na provlimatisteis

Pera apo ayto tha eithela kati akoma na protino, den tha itan poly pio eyxristo na sylegate ola ta poiimata apo to kathe xristi se mia selida?
Kai kathe fora pou kapoios thelei na anevasei kati diko tou na to prostetei stin "selida" tou? mia idea
Call me Jo

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #11 στις: 22/11/05, 16:52 »
συμφωνω με τον σχολιασμο γενικως μεν
αλλα θα συμφωνησω και με porky και ντειβ και Απολλων δε
ο γρηγορος ρυθμος με τον οποιο ανεβαινουν, τα εργα,αποσυντονιζει και δεν δινει χρονο για
να κατανοηθουν ορισμενα και δυστυχως αυτο συμβαινει με αρκετα ομορφα, αλλα και δυσκολα δημιουργηματα
επισης ,νομιζω,το τεχνικο μερος παιζει σπουδαιο ρολο καθ οτι η παρουσιαση εχει μεγαλη σημασια στην "αποδοχη" του εργου τοσο, οσο και η προκληση απο καποιον που θα ενδιαφερθει να το μελοποιησει,εαν φυσικα προκειται για κατι που εχει σκοπο να μελοποιηθει
παντως η καλοπροαιρετη κριτικη με σκοπο την βελτιωση πιστευω ειναι επικοδομητικη αφου οι περισσοτεροι (προσωπικα τουλαχιστον) περιμενουμε ενα σχολιο τουλαχιστον τεχνικο η κατι τετοιο
αυτα..και keep writing
...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #12 στις: 22/11/05, 17:57 »

Αν κάποιο δημιούργημα μάς γεννά μια αρνητική κρίση, είναι ωφέλιμο να το λέμε. Αν πάλι δε μας προκαλεί κανένα συναίσθημα, δεν το σχολιάζουμε. Αφήνουμε κάποιον άλλο να το κάνει, δε χάθηκε ο κόσμος...

Ετσι οπως το θετεις Μαρία μας προτεινεις να γραψουμε τη κριτική μας για να αισθανθούν όμορφα οι νέοι αποστολείς αλλά αν δεν μας προκαλει συναισθημα ας μη γραψουμε δε χαθηκε κι ο κοσμος....μα αυτό δε στεκει.  Ωστοσο μαλλον δεν εχεις αναρρωτηθεί γιατι δε γραφονται κριτικές , και ποιος ειναι ο λογος ....οχι Μαρια αν καποιος θελει-νοιωσει την αναγκη να σχολιασει θα σχολιασει αν οχι δε θα το κανει....μου δινεις την εντυπωση οτι πιστευεις ,πως σχολιαζουν -οσοι σχολιαζουν- μονο τους παλιους και σνομπαρουν τους νεους (ακριβως επειδή ζητάς να σχολιαστούν)....Πραγμα που πιστευω προσωπικά οτι δεν ισχυει.

Παράθεση
Ευχαριστώ πάρα πολύ τα παιδιά που προσφέρθηκαν. Η αλήθεια είναι ότι το είχα ένα άγχος αν θα σας έβρισκε σύμφωνους η πρόταση. Αλλά τελικά πολλοί εδώ έχουμε κάνει την ίδια σκέψη κάποια στιγμή.

εγω παλι εχω ενα αλλο "αγχος" ....μην τυχόν και παψουμε να γραφουμε κριτικές σε καποιες καλες πένες για να μη το παρουν επάνω τους και το παιζουν φιρμες (αυτό με βαση τα προσωπικά κριτηρια του καθενός ) το οποιο ισως και να εχει ως αποτελεσμα να μη ξανανεβασουν ποιηματα που ειναι το ιδιο με αυτό που σκεφτεσαι εσυ για τα νεα μελη...

Αν κάποιος δε θέλει ή δεν τον νοιάζει μπορεί να το λέει κιόλας από κάτω, δεν είναι κακό.

αυτό θα εκανα πως δεν το διαβασα αλλά δεν αντεχω να μη το σχολιασω.....
Μαράκι...αμα πώ εγω ή οποιοσδηποτε αλλος , καταμουτρα του αλλουνου κατι τετοιο θα τρεχεις πανικόβλητη κι εσυ και οι λοιποι συντονοστες να διαγραφετε ποστ ή να τα στελνετε καδο ώς off topic.... ;)
 


« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/05, 20:38 από porky »
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

DEROS

  • Επισκέπτης
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #13 στις: 22/11/05, 18:49 »
Δεν θα απαντουσα μια και ειναι δικοπο μαχαιρι,αλλα ο Απολλων... Θα πρεπει καποιος να ερθει στην θεση καποιου "νεου" που ξαφνικα βρηκε την σελιδα, φυσιολογικο ειναι ολα αυτα που ειχε στο συρταρι να θελει να τα δειξει. Στην διαδρομη ομως καταλαβαινει οτι δεν ειναι καλο για τα δικα του ποιηματα....Το ξερω το ενιωσα σ' αυτο το στεκι που ειμαι "νεος", σ' αλλο στεκι που τωρα ειμαι πιο "παλιος"... Οπως και να φερθεις στα πρωτα βηματα ειναι Αδικο, εαν δεν απαντησει καποιος "λεω" εγω "δεν του αρεσε, θα γραψω αλλο" μεχρι βεβαια να γινει γνωστο οτι ειμαι εδω και ψαχνω για στεκι....αλλα αν απαντησει παλι τα ιδια " αυτο δεν ηταν τιποτα, που να δεις τ' αλλα"...Δικοπο μαχαιρι που στην διαδρομη μαθαινεις πως να λειτουργεις καλυτερα για το δικο σου καλο αλλα και την αρμονια της σελιδας... Φιλε Απολλων εισαι αδικος πρωτα στον ευατο σου και μετα σε μια σελιδα που σε φιλοξενει και θελει να εχει οσο το δυνατον περισσοτερα μελη και να μην ειναι ενα μικρο μαγαζι σε μια πολη σε μια οδο, αλλα ενα μαγαζι σε καθε πολη και αν ειναι δυνατον σε καθε οδο...Η επιλογη ποια θα κρατησεις ειναι δικη σου και ειναι σεβαστη, αλλα μην ξεχνας πως δεν εχουν ολοι τα ιδια γουστα την ιδια κουλτουρα, στο να μενεις στο χθες με 10-20 μελη που αγγιζουν την καρδια σου ειναι αδικο για σενα πρωτα και μετα για αλλους που εχουν αλλη κουλτουρα αλλη παιδεια διαφορετικη γνωμη κτλ... Νομιζω πως ο αυτος που θελει να μεινει θα μεινει γιατι τον αγγιζουν τα γυρω του ποιηματα και βλεπει οτι μπορει και αυτος να γραψει το ιδιο ομορφα, ομως οσα περισσοτερα λουλουδια εχει ο κηπος τοσο ποιο μεθυστικες ειναι οι φωνες και οι νοτες γυρω μας....Με σεβασμο !!!

Αποσυνδεδεμένος Spilios

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς...πτωχεύσαμε!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #14 στις: 22/11/05, 19:51 »
εγω παλι εχω ενα αλλο "αγχος" ....μην τυχόν και παψουμε να γραφουμε κριτικές σε καποιες καλες πένες για να μη το παρουν επάνω τους και το παιζουν φιρμες (αυτό με βαση τα προσωπικά κριτηρια του καθενός ) το οποιο ισως να εχει ως αποτελεσμα να μη ξανανεβασουν ποιηματα που ειναι το ιδιο με αυτό που σκεφτεσαι εσυ για τα νεα μελη...

Υπάρχουν πολλοί και διάφοροι λόγοι, που εκτενώς αναλύθηκαν απο τους φίλους και που ο καθένας τους ευσταθεί, αλλά συνολικά δε βγάζουν λογικό συμπέρασμα.Θεωρώ πως η υπομονή κι η επιμονή πρέπει πρωτίστως να διακρίνει τους νέους κι ας το λάβουν σοβαρά υπ όψιν. Δε νοείται ένα ποίημα της sandunga, λ.χ (τη συγνώμη μου κυρία) που διαβάζεται απο 200 αναγνώστες, να σχολιάζεται απο επτά κι ο νεοεισερχόμενος να απαιτεί σχολιασμούς με το πρωτόλειό του !Θάρθει η ώρα που θα σχολιασθεί και τότε πρέπει να είναι πανέτοιμος να δεχθεί την όποιαν κριτική ! Υπάρχουν βέβαια και περιπτώσεις που το χάρισμα διακρίνεται, απο το έμπειρο μάτι και στις πρώτες τρεις γραμμές ενός γραπτού και, σ αυτή την περίπτωση, κάποια φωνή θ ακουστεί κι αν όχι για εύσημο, πάντως γιά αναμονή μιας καλύτερης συνέχειας, που σημαίνει : διάκριση !
Υπομονή κι επιμονή, λοιπόν, αντί τυπικών σχολίων κι αγάπη σ αυτό και γι αυτόν το χώρο, θα τόνιζα στους νέους φίλους.
Και κάτι ακόμα, γιατί σ αυτούς απευθύνομαι : Οι πίκρες-όποιες κι αν- θάρθουν μετά την όποιαν αναγνώριση...Κι όχι υπό μορφή σχολίων στα πονήματά σας, όχι...Θα ενσκήψουν απο προσωπικές επιθέσεις ΜΗ αναγνωστών σας !
Μη βιαζόσαστε, παιδιά και μην παραιτείστε ! Και τώρα και τότε !
Καλή σας προσπάθεια !
Η ορτανσία μ ένα ιππόκαμπο χορεύει
βαλς στα όνειρά μας, τα λιγότερο τρελά.

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #15 στις: 22/11/05, 21:13 »
Δε νοείται ένα ποίημα της sandunga, λ.χ (τη συγνώμη μου κυρία) που διαβάζεται απο 200 αναγνώστες, να σχολιάζεται απο επτά

Μα Σπηλιο δε θεωρώ οτι η αναγνωσιμοτητα καθοριζει καλά και ντε ποσο καλό ή οχι ειναι ενα ποιημα...ή αν πρεπει να σχολιαστει ή οχι.
Υπαρχουν πολλοί επισκεπτες που διαβαζουν την κατηγορια,πολλοι απο αυτους που σχολιασαν το ποιημα μπαινουν και βλεπουν τι απαντησεις δοθηκαν μετα απο αυτόν , υπαρχει η επισκεψιμότητα του ιδιου του αποστολεα που λογικό ειναι να παρακολουθει το θεμα , υπαρχουν μελη που μπαινουν βλεπουν αλλά δε γραφουν ,παρ΄όλα αυτα όμως το παρακολουθούν....
ετσι αυξανεται ο αριθμός αναγνωσης του θεματος...και που σε καμμια περιπτωση δεν αντικατοπτριζει το ποσο αποδεκτό εγινε το δημιούργημα του καλλιτεχνη απο το κοινό...
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος Spilios

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς...πτωχεύσαμε!!!
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #16 στις: 22/11/05, 21:42 »
Δε νοείται ένα ποίημα της sandunga, λ.χ (τη συγνώμη μου κυρία) που διαβάζεται απο 200 αναγνώστες, να σχολιάζεται απο επτά

Μα Σπηλιο δε θεωρώ οτι η αναγνωσιμοτητα καθοριζει καλά και ντε ποσο καλό ή οχι ειναι ενα ποιημα...ή αν πρεπει να σχολιαστει ή οχι.
Υπαρχουν πολλοί επισκεπτες που διαβαζουν την κατηγορια,πολλοι απο αυτους που σχολιασαν το ποιημα μπαινουν και βλεπουν τι απαντησεις δοθηκαν μετα απο αυτόν , υπαρχει η επισκεψιμότητα του ιδιου του αποστολεα που λογικό ειναι να παρακολουθει το θεμα , υπαρχουν μελη που μπαινουν βλεπουν αλλά δε γραφουν ,παρ΄όλα αυτα όμως το παρακολουθούν....
ετσι αυξανεται ο αριθμός αναγνωσης του θεματος...και που σε καμμια περιπτωση δεν αντικατοπτριζει το ποσο αποδεκτό εγινε το δημιούργημα του καλλιτεχνη απο το κοινό...

Επειδή παρερμηνεύτηκα, να διορθώσω :"...Δε νοείται ένα ποίημα του spilios π.χ, που διαβάζεται απο 12 αναγνώστες και σχολιάζεται απο τρείς ..."
Αν ανέφερα τη sandunga, είναι γιατί αποτελεί μιά απο τις περιπτώσεις, που τις ξεχωρίζω για την πένα τους και, πάντως, για αντιπαράθεση με την κατάθεση όποιου νεοεμφανιζόμενου.
Αλλά το θέμα δεν είναι ποσοτικό κι αν έδωσα ένα παράδειγμα, απορώ γιατί...χάθηκε το δάσος !
Οσον δε αφορά την αποδοχή του κοινού...Δεν επεκτείνομαι, γιατί προβλέπω ατέλειωτες αντεγκλήσεις, αν μη τι άλλο !
Πάντα με αγάπη και εκτίμηση...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/05, 21:45 από Spilios »
Η ορτανσία μ ένα ιππόκαμπο χορεύει
βαλς στα όνειρά μας, τα λιγότερο τρελά.

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #17 στις: 22/11/05, 22:09 »
Κατ' αρχάς συμφωνώ , pascal.
Κάποιο σχόλιο σε μια δημιουργία ενός νέου μέλους είναι ένα καλωσόρισμα.
Απο κει και πέρα κάθε νέο μέλος (όπως και παλιό άλλωστε) θα πρέπει να γνωρίζει πως στο στέκι αυτό δεν υπάρχει κάποια κριτική επιτροπή η οποία κρίνει, αξιολογεί και σχολιάζει κάθε ποίημα που ανεβαίνει στην στήλη αυτή. Όλοι όσοι ασχολούμαστε με την στήλη αυτή είτε γράφοντας είτε απλώς σχολιάζοντας το κάνουμε καθαρά απο μεράκι (έτσι νομίζω τουλάχιστον εγώ). Σίγουρα μας ενδιαφέρει ο σχολιασμός (αλλιώς γιατί να τα δημοσιεύαμε;) αλλά το να μην σχολιασθεί κάποιο δημιούργημά μας (όταν υπάρχει σωρεία καινούριων δημοσιεύσεων καθημερινά) δεν πρέπει να μας απογοητεύει και τόσο...η σιωπή είναι και αυτή ένα είδος σχολιασμού μερικές φορές...δεν απαντώ...δεν μου ''είπε'' κάτι το ποίημα...δεν μου άρεσε...έτσι σχολιάζω ή δεν σχολιάζω εγώ, με αυτά τα κριτήρια.
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #18 στις: 22/11/05, 22:19 »
Κατ' αρχήν να διευκρινίσω ότι η γνώμη που εξέφρασα δεν έχει σχέση με τη δημοσίευση ποιημάτων αυτή καθ’ αυτή, αλλά με το θέμα της παρούσας συζήτησης, δηλαδή την «υποδοχή» αυτών των ποιημάτων. Δεν έχω κανένα πρόβλημα ούτε είμαι αντίθετος στη δυνατότητα που υπάρχει να δημοσιοποιούν τα μέλη τις ποιητικές τους προσπάθειες σε αυτές τις σελίδες. Είμαι αντίθετος με τη λογική που πρεσβεύει ότι όλες αυτές οι προσπάθειες οφείλουν να τύχουν ανταπόκρισης (και μάλιστα ενθαρρυντικής) ή έστω κριτικής.

Φίλε Ντέρο, μάλλον δεν κατάλαβες τι θέλω να πώ. Δεν υποστήριξα ότι πρέπει να σταματήσουν τα μέλη του Κιθάρα να στέλνουν ποιήματα. Απλά απάντησα σε όσα ανέφερε η pascal σχετικά με την έλλειψη επαρκούς ανταπόκρισης σε όλους όσους στέλνουν ποιήματα, λέγοντας ότι αυτό που ζητά είναι ουσιαστικά αδύνατο, τόσο λόγω του όγκου των ποιημάτων (πράγμα που είναι αντικειμενικό), όσο και της γενικότερης ποιότητάς τους (υποκειμενική γνώμη εδώ).

Θα ήθελα εν παρόδω να κάνω μια αναφορά στο θέμα του αριθμού των ποιημάτων, τον οποίο δεν νομίζω ότι αμφισσβητεί κανείς. Πιστεύω ότι όποιος θέλει πραγματικά να κάνει κατάθεση ψυχής, το κάνει επιλεκτικά και με σεβασμό πρώτα στον εαυτό του και τη δουλειά του, όχι εκθέτοντας σωρρηδόν ολόκληρη την ποιητική του εργασία μέχρι τώρα. Ή μήπως πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί είναι φυσιολογικό να θέλει ο "νέος που βρήκε αυτή τη σελίδα" να βγάλει σε αυτή τα ποιήματά του, και μάλιστα όλα όσα έχει στο συρτάρι του; Απ’ ότι γνωρίζω υπάρχουν πιο εξειδικευμένες σελίδες, όπου ένας επίδοξος ποιητής έχει περισσότερες πιθανότητες να λάβει μια αντικειμενική και χρήσιμη κριτική από άτομα που ασχολούνται πιο ουσιαστικά με το αντικείμενο. Ακόμα και αν η κριτική είναι το ζητούμενο, αρκούν, για αρχή τουλάχιστον 2-3 ποιήματα. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται κανείς 20 ή 30 για να εκφέρει άποψη.

Ούτε φυσικά τίθεται θέμα διαγωνισμού, όπως κακώς κατάλαβε ο φίλος μου ο Jo. Κάτι όμως μέσα μου αντιδρά όταν βλέπω χαρακτηρισμούς του στυλ "καταπληκτικό", "πανέμορφο", "ανατρίχιασα", "με πήραν τα κλάματα" και άλλους παρόμοιους να καταναλώνονται αφειδώλευτα στα πρωτόλεια κάθε ερασιτέχνη ποιητή που προσπαθεί να επιδείξει (γιατί πολλές φορές περί αυτού πρόκειται) το πενιχρό ή και ανύπαρκτο ταλέντο του. Εξάλλου οφείλουμε να ομολογήσουμε ότι οι περισσότερες κριτικές περιορίζονται σε εντελώς επιγραμματικές εντυπώσεις των αναγνωστών και όχι εποικοδομητική κριτική και κατευθυντήριες γραμμές που θα επιτρέψουν στους επίδοξους ποιητές να βελτιώσουν τη δουλειά τους.

Καλώς ή κακώς το γεγονός ότι κάποια άτομα όπως ο Ντέρος, ο Σπήλιος και η agar-agar (αναφέρω τρία ονόματα τα οποία για μένα ξεχωρίζουν) έχουν στολίσει αυτή τη σελίδα με πραγματικά διαμάντια εξαιρετικής στιχουργικής και νοηματικής ομορφιάς, αναπόφευκτα κάνει τη σύγκριση (πάλι κατά τη δική μου κρίση και μόνο) με άλλα στιχουργήματα ακόμα πιο έντονη. Εγώ θα προτιμούσα να μείνω σε λίγα και καλά, αντί να διαβάσω όλους αδιακρίτως τους στίχους που εμφανίζονται στις σελίδες αυτού του site. Επαναλαμβάνω για μια ακόμα φορά ότι αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη. Για να δανειστώ το παράδειγμα του Ντέρου, η δική μου ιδέα για τον ιδανικό κήπο είναι να έχει λίγα και διαλεγμένα άνθη που θα τέρπουν τη δική μου όραση και όσφρηση. Ένας κήπος με όλα τα λουλούδια του κόσμου δεν θα μού έκανε ιδιαίτερη αίσθηση. Και στο πρώτο μου μήνυμα μίλησα για την ύπαρξη κάποιου μέτρου, που νομίζω ότι έχει χαθεί. Δεν είδα κάποιον να συγκρατεί αυτό το σχόλιο, που ήταν και η ουσία όσων έγραψα.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/05, 22:20 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #19 στις: 22/11/05, 22:24 »
Επειδή παρερμηνεύτηκα, να διορθώσω :"...Δε νοείται ένα ποίημα του spilios π.χ, που διαβάζεται απο 12 αναγνώστες και σχολιάζεται απο τρείς ..."

αυτο μπορει να το προκαλούν διαφοροι παραγοντες....
1 εαν π.χ το ανεβασεις Παρασκευη βραδυ , δε θα το δουν πολλοι μεχρι τη Δευτερα το πρωι , θα ανεβασουν κι αλλοι και θα παει στις πίσω σελιδες...
2 η ψυχολογική κατασταση του καθε αναγνωστη,η οποια δεν ειναι παντα τετοια ωστε να επιτρεπει την αποστολή σχολίων
3 η αγνοια περι του τι ειναι ποιηση ή οι λιγες γνωσεις δε του επιτρεπουν σχολια....
4 η γραφικοτητα που τεινει να τον χαρακτηρισει του απαγορευει την αποστολή σχολίων...

εχουν να κανουν με τον αποστολεα  όλα αυτά? ή με τον αναγνωστη?
με τον αναγνωστη....αρα μπορουμε κατα καποιο ποσοστό να καταληξουμε στο συμπερασμα οτι δεν ειναι προβλημα που υπαρχει προς το προσωπο του αποστολεα ουτε προς τους στιχους που ανεβαζει αλλά και του αναγνωστη πολλές φορες...

Τες πα...
εγω ειμαι της αποψης να κανει ο καθενας οπως νοιωθει...
εαν νοιωσω την αναγκη να γραψω σχολιο θα το κανω...εαν οχι δε θα το κανω...ειτε ειναι παλιος ειτε ειναι νεος χρηστης
δε μπορω να δεχτώ ομως να πώ κατι σε καποιον νεο για να τον κανω να αισθανθει καλά...(γιατι κακό λογο δε θα πώ..ποια ειμαι για να κρινω και ποσες γνωσεις εχω? εγω προσωπικα εχω ελαχιστες γνωσεις)
το παρελθον εδειξε πως αν του κανεις κακο σχολιο θα σε αρπαξει κατα 90% αν δε κανεις μπορει να παραπονεθει μπορει και να μη ξαναστειλει...(το οποίο θεωρω λαθος)
αν σχολιασεις θετικά θα σου πει ενα ευχαριστω και όλα καλά και θα μαστε μια ευτυχισμενη οικογενεια...


« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/05, 00:03 από porky »
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #20 στις: 22/11/05, 23:08 »
Απόλλωνα, εγώ πάλι είμαι ευτυχής όταν βλέπω πόσο μεγάλη βελτίωση έχει ο καθένας μας μέσω της κριτικής που του γίνεται. Όταν πρωτοέγραψα ποίημα και το ανέβασα εδώ ήταν άκρως αφελές. Για να μιλήσω ειλικρινά, έγραφα σα γίδι. Στην πορεία όμως πήρα πάρα πολύ θετικά σχόλια. Βελτιώθηκα. Και χαίρομαι για όσους μου έγραψαν τις παρατηρήσεις τους στις πρώτες μου προσπάθειες, ενώ θα μπορούσαν να προσπεράσουν αδιάφορα.

Για να φτιαχτεί ο κήπος με τα όμορφα άνθη που αναφέρεις, κάποιοι σε κάποιο φυτώριο δοκίμασαν ποικιλλίες, έκαναν διορθώσεις, μπολιάσματα, διασταυρώσεις. Και μέσα από όλα αυτές τις προσπάθειες βγήκε ο κήπος σου. Που καλομελέτα και έρχεται...

Για το μέτρο που λες συμφωνώ. Και ως προς το ανέβασμα και ως προς τις θετικές κριτικές που πέφτουν αφειδώς.

Ιορδάνη, δεν βλέπω να διαφωνούμε ριζικά. Συμφωνώ απόλυτα με το ότι εδώ μέσα δε γίνεται κανενός είδους διαγωνισμός, για αυτό και δε θα έπρεπε κανείς να τσιγκουνεύεται post (μην τυχόν πάρει κάποιος περισσότερες κριτικές από μένα). Τον αριθμό των αναγνώσεων και των απαντήσεων δεν θα έπρεπε να τον κοιτάμε. Την ουσία των κριτικών να βλέπουμε.

Σχετικά με την πρότασή σου Ιορδάνη: Την είχαν σκεφτεί παλιότερα οι συντονιστές, αλλά λόγω κάποιων αντικειμενικών προβλημάτων που δε θυμάμαι τώρα, δεν υλοποιήθηκε.

Alex, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Για το σκοπό αυτό άλλωστε ο Κιθαρωδός έβαλε το θέμα με τους Όρους Χρήσης της κατηγορίας.

Σοφία μου, δε χάθηκε ο κόσμος = διαβάζουν την κατηγορία τόσα μέλη, που (στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας που συζητάμε) και εμείς να μην σχολιάσουμε, κάποιος άλλος θα βρεθεί να το κάνει, στον οποίον -εν αντιθέσει με εμάς- γεννήθηκαν συναισθήματα. Δεν έχεις δει ποτέ αδιάφορα σε σένα ποιήματα να σχολίαζονται αβέρτα; Εγώ πολλά.

Και εννοείται αν κάποιος δε θέλει να σχολιάσει δε θα το κάνει. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. Έβαλα εγώ το μαχαίρι στο λαιμό κανενός; ΚΑΤΑ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ ξέρουμε τι σημαίνει; Την αναφέρω στο πρώτο μου ποστ.

Δεν έθιξα καθόλου τους παλιούς ποιητές και λάθος εντύπωση σου έχω δημιουργήσει περί υποψιών σνομπισμού προς τους νέους. Δεν έκανα ποτέ μια τέτοια σκέψη. Ξέρω ότι κάποια στιχουργήματα νέων μελών σας προκαλούνε αρνητικά συναισθήματα. ΓΡΑΨΤΕ ΤΑ ΑΝ ΔΕ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΝΕ. Αυτό λέω. Είναι τόσο απλό.

Γιατί να πάψουμε να κριτικάρουμε τους παλιούς; Όσο ανεβαίνουν από τους παλιούς ποιήματα του επιπέδου που βλέπουμε, δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα.

Αν μου πει κάποιος "Ανεβάζω το ποίημά μου γιατί απλά θέλω να το δω δημοσιευμένο κάπου. Παρακαλώ δε θέλω κριτικές και σχόλια" μπορώ εγώ να του πω τίποτα;;;; Πού είναι το κακό σε αυτό;;;;;;; Γιατί να τρέχουμε, δεν το κατάλαβα. Τι να σβήνουμε;; Αν πρώτα του γίνουν κριτικές και μετά βγει και πει "Δε με νοιάζει που με κρίνετε αρνητικά, εγώ σας γράφω στα τέτοια μου γιατί πιστεύω ότι είμαι φοβερός ποιητής", τότε ναι. Θα φάει χώσιμο.

Και αν κάποιος που του αφιέρωσες τον χρόνο σου σού την πει, αυτός χάνει όχι εσύ.

Σπήλιο, εσύ που έχεις τόσες γνώσεις και εμπειρία θα ήθελα να βοηθήσεις πρώτος πρώτος. Και όλοι οι υπόλοιποι που γράφουμε υποδεέστερα από σένα ή απλά μας αρέσει να διαβάζουμε ποιήματα έχουμε γνώμη (και ας μην είμαστε Καβάφηδες) και πρέπει να τη λέμε. Αλλά ειδικά εσύ έχεις τόσες γνώσεις. Η υπομονή των νέων ποιητών πρέπει να υπάρχει στο να πάρουν καλές κριτικές, όχι στο να πάρουν γενικά κριτικές.

Pinelopi, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Για αυτό είπα ότι ΑΝ ΣΑΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΚΦΡΑΣΤΕ ΤΗΝ. Αν δε σου έρχεται ούτε αρνητική (την θετική δεν την εξετάζουμε εδώ, γιατί αυτές συνήθως τις εξωτερικεύουμε) είναι λογικό ότι θα προσπεράσεις.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #21 στις: 22/11/05, 23:39 »
Σοφία μου, δε χάθηκε ο κόσμος = διαβάζουν την κατηγορία τόσα μέλη, που (στα πλαίσια αυτής της προσπάθειας που συζητάμε) και εμείς να μην σχολιάσουμε, κάποιος άλλος θα βρεθεί να το κάνει, στον οποίον -εν αντιθέσει με εμάς- γεννήθηκαν συναισθήματα. Δεν έχεις δει ποτέ αδιάφορα σε σένα ποιήματα να σχολίαζονται αβέρτα; Εγώ πολλά.

Και εννοείται αν κάποιος δε θέλει να σχολιάσει δε θα το κάνει. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ. Έβαλα εγώ το μαχαίρι στο λαιμό κανενός; ΚΑΤΑ ΠΡΟΑΙΡΕΣΗ ξέρουμε τι σημαίνει; Την αναφέρω στο πρώτο μου ποστ.

Δεν έθιξα καθόλου τους παλιούς ποιητές και λάθος εντύπωση σου έχω δημιουργήσει περί υποψιών σνομπισμού προς τους νέους. Δεν έκανα ποτέ μια τέτοια σκέψη. Ξέρω ότι κάποια στιχουργήματα νέων μελών σας προκαλούνε αρνητικά συναισθήματα. ΓΡΑΨΤΕ ΤΑ ΑΝ ΔΕ ΣΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΟΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΟΥΝΕ. Αυτό λέω. Είναι τόσο απλό.

Γιατί να πάψουμε να κριτικάρουμε τους παλιούς; Όσο ανεβαίνουν από τους παλιούς ποιήματα του επιπέδου που βλέπουμε, δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα.

Αν μου πει κάποιος "Ανεβάζω το ποίημά μου γιατί απλά θέλω να το δω δημοσιευμένο κάπου. Παρακαλώ δε θέλω κριτικές και σχόλια" μπορώ εγώ να του πω τίποτα;;;; Πού είναι το κακό σε αυτό;;;;;;; Γιατί να τρέχουμε, δεν το κατάλαβα. Τι να σβήνουμε;; Αν πρώτα του γίνουν κριτικές και μετά βγει και πει "Δε με νοιάζει που με κρίνετε αρνητικά, εγώ σας γράφω στα τέτοια μου γιατί πιστεύω ότι είμαι φοβερός ποιητής", τότε ναι. Θα φάει χώσιμο.

Και αν κάποιος που του αφιέρωσες τον χρόνο σου σού την πει, αυτός χάνει όχι εσύ.

πρωτη παρατηρηση...τα κεφαλαια να τα αφησεις διοτι ξερεις τι συμβολιζουν....γραφεις σε ανθρωπο που εχει την οραση του και επισης μπορει να καταλαβει καποια πραγματα με την πρωτη αναγνωση. Δεν εχει αγνωστες λεξεις στο κειμενο εαν ειχε θα φροντιζα να ανοιξω το λεξικό και μετά να απαντησω...(κατι ψιλές γνωσεις τις εχουμε.... ::))

παρατηρηση δευτερη....κατα προαιρεση οπως εγραψες ειναι ενας μαλακός τροπος να πιασεις στο φιλοτιμο καποιον να κανει κατι , ακομη κι αν δε το θελει , πασπαλισμενος με τετοιες λεξεις (Θα ήθελα να ζητήσω από όλα τα μέλη που ασχολούνται με τους "Δικούς μας στίχους" να βοηθήσουν σε κάτι που προσπαθώ να κάνω τον τελευταίο καιρό.) οπως γράφεις, ωστε να του το επιβαλλει...

παρατηρηση τριτη και να ηθελα να σχολιασω η αμοιρη καποιο ποιημα δε προλαβαινω....βρειτε τροπο να ανεβαινει ενα την ημερα ανα χρηστη....ετσι ωστε και να μη χανομαστε αλλά επιπλεον να προλαβαινουμε να ανεβασουμε ποιημα κι εμεις που στελνουμε 2 το εξαμηνο  :P και να προλαβει να το διαβασει καποιος
Συγκεκριμενα σημερα τα πρωι ανεβηκαν 7 συνεχομενα ποιηματα του χρηστη (δε θυμαμαι θα το προσθεσω μετα το ονομα--qrusticks --λεγεται)
αν δυο τρεις κανουν το ίδιο όλα οσα ανεβηκαν λιγες ωρες πριν , θα φυγουν στη πισω σελιδα και δε θα προλαβει να τα διαβασει ο απογευματινός π.χ. ετσι του χρηστη-αποστολέα που εφυγε πισω το ποιηματακι και που δε προλαβαν να το δουν τα μελη εχει 0 απαντησεις.....φταιω εγω που δε θα απαντησω ε?  ::) για πές φταιω? προλαβα να το δω για να απαντησω?
ετσι , θα πρεπει να ψαχνω να δώ ποιος εχει 0 απαντησεις να μπω να τον διαβασω να τον κανω να αισθανθει καλά για να ξαναστειλει με αποτελεσμα να καθομαι να διαβαζω και ποιηματα που δε μου αρεσουν αλλά επειδη ειχαν 0 απαντησεις να τα σχολιασω για να βελτιωθει...
και να αγνοω άλλα που εχουν απαντησεις και που πιθανον να τα σχολιαζα .... :-\ (ε...ειπαμε να κοβουμε βολτες στο φορουμ αλλά ο χρονος ειναι συγκεκριμενος  ;D)

αυτάάάά....  ;) και φιλακια και στα δυό τα μαγουλακια  ;D

« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/05, 00:25 από porky »
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος Maria_Adouaneta

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 154
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #22 στις: 22/11/05, 23:47 »
Δεν είχα σκοπό να ασχοληθώ κι άλλο, καθώς όπως με όλα τα θέματα έτσι και δω οι απόψεις είναι υποκειμενικές..Όμως με τρώει να σταθώ σε κάτι που μου φάνηκε κάπως σκληρό..Φίλε Απόλλωνδεν υπάρχουν ερασιτέχνες κι επαγγελματίες ποιητές. Υπάρχουν μονάχα ποιητές και δεν είναι απαραίτητο να γράφουν κιόλας, μπορεί να ναι και ψαράδες...έχετε ακούσει με τί λόγια καλεί ο ψαράς τα ψάρια να φιλήσουν το αγκίστρι; Επίσης ενδεχομένως εσυ προσωπικά να μην έχεις νιώσει κάτι πολύ πολύ έντονο διαβάζοντας στίχους που δημοσιεύονται ή να μη θέλεις να το εκφράσεις για οποιοδήποτε λόγο..¨Ομως το "με πηραν τα κλάμματα" και όλα τα υπόλοιπα που ανέφερες δεν είναι απλές επιπόλαιες κουβεντούλες έτσι για να δραματοποιηθεί η κατάσταση..Έχω νιώσει να μουδιάζω απο γραφτά κάποιων "επίδοξων" ποιητών απο δω μεσα που λες και σύ. Ίσως να μαι υπερευαίσθητη καιι να ακούγεται βλακεία..Όπως και ναχει αν εκείνη τη στιγμή είχα μπροστά μου αυτόν που με έκανε να νιώσω έτσι με τις κεντημένες λέξεις του μπορεί να τον φιλούσα η να κλαιγα μεσα στο λαιμο του...οι λέξεις όμως δε φτάνουν κι έτσι καμιά φορα επιβάλλεται όσοι νιώθουν υπερβολικά να εκφραστούν υπερβολικά...μωρε μηπως να χουμε μπερδέψει τι σημαίνει ποίηση και ποιητής;
Η ανάσα σου ήτανε η πρώτη μου πατρίδα ...

Αποσυνδεδεμένος porky

  • Η κακιά γουρουνίτσα
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 582
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ήθελα να μαι η αφή στην άκρη των δακτύλων σου
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #23 στις: 22/11/05, 23:56 »
Κάτι όμως μέσα μου αντιδρά όταν βλέπω χαρακτηρισμούς του στυλ "καταπληκτικό", "πανέμορφο", "ανατρίχιασα", "με πήραν τα κλάματα" και άλλους παρόμοιους να καταναλώνονται αφειδώλευτα στα πρωτόλεια κάθε ερασιτέχνη ποιητή που προσπαθεί να επιδείξει (γιατί πολλές φορές περί αυτού πρόκειται) το πενιχρό ή και ανύπαρκτο ταλέντο του.

το πως μπορει να μιλησει στον καθενα ενα ποιημα που διαβαζει , διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο...
αν εγω δακρυσω με ενα στιχό και το γραψω , το γραφω γιατι αυτό μου προκαλεσε η αναγνωση...
Καλύτερα να μη μιλάς αν δε πολυκατέχεις..μα αν ξέρεις,μη κρατας κρυφό τον θησαυρό που έχεις....
καλύτερα να μη μιλάς κακές αν κάνεις σκέψεις..μα αν συλλογάσαι όμορφα ειναι χρυσές οι λέξεις....
να συλλογάσαι όμορφα....

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υποδοχή νέων "ποιητών"
« Απάντηση #24 στις: 23/11/05, 00:13 »
αν κατι χρηζει σχολιασμου θα σχολιαστει............αν οχι δεν υπαρχει λογος να επιβαλλουμε τον σχολιασμο του........

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
12067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
34 Απαντήσεις
13762 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/05, 17:17
από schizm
1 Απαντήσεις
4265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
13079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
0 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/05, 17:17
από nifitsasss
0 Απαντήσεις
1532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/05, 17:07
από pimami
41 Απαντήσεις
15984 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/07, 19:45
από geni
2 Απαντήσεις
2835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/08, 17:49
από Fteo