Αποστολέας Θέμα: αποριες?!!! radius, scale, neck...  (Αναγνώστηκε 19616 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος drinnn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αποριες?!!! radius, scale, neck...
« στις: 12/01/08, 16:02 »
εχω κάποιες απορίες για μερικά κατασκευαστικα πανω στην κιθαρα η μαλλον τα εχω μπερδεμενα στο κεφαλι μου και ζητω βοηθεια απο τους γνώστες...

1) scale:
- ειναι το μηκος της ταστιερας ή η αποσταση απο το nut(καβαλαρη) μεχρι το bridge(γεφυρα)???
- το scale αλλα ζει αναλογα με το ποσα ταστα εχει μια κιθαρα 21, 22, 24... α) αν ΝΑΙ πως η γινεται strat 21 και 22 ταστα να εχουν το ιδιο scale  25,5''??? β) αν ΟΧΙ πως στην ιδια αποσταση χωρανε τα περισοτερα τσαστα????

2) C shape και V shape σε strat... που αναφερονται και τη διαφορα εχουν??? (κατι στο Neck ειναι αλλα δεν το κατεχω)

3) radius: ειναι η ακτινα του κυκλου μερους του οποοιου ειναι η καμπηλη της ταστιερας, ΣΩΣΤΑ? απο το 7,25'' μεχρι το 14'', 15'' ειναι τεραστια διαφορα. που εξυπηρετη αυτη η διαφορα? ειναι μονο θεμα πρωσοπικου γουστου? στις κλασικες δεν υπαρχει ειναι τελειως φλατ!!!

εκανα μια αναζητηση στα θεματα αλλα δεν βρηκα απαντησεις :(.... αν ξερει καποιος ας με παραπεμψει... η αν εχετε καποιο βιλιο υποψιν σας που να εχει απαντησεις σε σχεση με αυτα τα θεματα και το setup κιθαρας γιατι εκει αρχισαν να γεννουνται ολες αυτες η ερωτησεις!
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/08, 14:51 από drinnn »

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, shape...
« Απάντηση #1 στις: 13/01/08, 20:01 »
Γεια σου φίλε
1)scale είναι η απόσταση απο τον καβαλάρη ως τη γέφυρα με ΠΑΝΤΑ το ακριβές μέσο της απόστασης το 12ο τάστο
(γι' αυτο και μια καλοκουρδισμένη κιθάρα πρέπει να αποδίδει την ίδια νότα Με την χορδή) στο 12ο τάστο.
Εδώ μαθαίνουμε και ένα καλό τεστ για αγορά κιθάρας΄ Μια καλοφτιχμένη κιθάρα πρέπει σε σωστό κούρδισμα να αποδίδει την ίδια νότα με την ελεύθερη χορδή στο 12ο τάστο. Δεν εχει σημασία το μηκος σε σχέση με τον αριθμο των τάστων θα μπορουσε θεωρητικά να έχει τάστα σε όλο το μήκος της ταστίερας αλλά αν πρόσεξες οι αποστάσεις των τάστων μικράινουν όσο πλησιάζουμε στη γέφυρα άρα μετά τα (ας πουμε το 24ο τάστο δε μένει και χώρος στο δάκτυλο.
Αυτό που έχει άμεση σχέση με το scale είναι η αναλογία της απόστασης των τάστων βλέπε μπάσα που οι αποστάσεις είναι μεγαλύτερες.
2) V,C U , modern C κλπ το σχήμα του μπράτσου (πίσω απο τη ταστιέρα) δηλ. σα να λέμε απλά το ''πιάσιμο''
Αυτά που αναφέρεις τα χρησημοποιεί η fender και μοιάζουν με το σχήμα του γράμματος.
3) Radius είναι ακριβώς αυτό που περιγράφεις, η διαφορά μηχανολογικά η τεχνικά αν θες, είναι ενα τίποτα, όμως είναι τεράστια η διαφορά στο παίξιμο το ίδιο ισχύει και για τα πάντα σε μία κιθάρα ακόμα και για το ΒΑΡΟΣ, σκέψου  πως άκουσα επαγγελματία μουσικό να λέει πως παράτησε στη σκηνή την πολυαγαπημένη του κιθάρα (δε λεμε ποια) γιατί πόνεσε η μέση του.
Αν αυτά τα ρωτάς γιατί θες κιθάρα απο το internet αστο καλύτερα.........ψάξε πολύ, ΑΚΟΥ περισσότερο, δοκίμασε,
Και μετά κάνεις οτι σε φωτίσει.
Για βιβλία δύσκολο στην Ελλάδα εγώ τα έφερα απο usa και είναι βέβαια στα Αγγλικά αλλά ψάξε στο Amazon αν και δε θα σου χρειαστεί σε τίποτα πέραν της Δοκιμής.
Φιλικά Βαγγέλης.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, shape...
« Απάντηση #2 στις: 13/01/08, 20:17 »
Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός από αυτό:
Εδώ μαθαίνουμε και ένα καλό τεστ για αγορά κιθάρας΄ Μια καλοφτιχμένη κιθάρα πρέπει σε σωστό κούρδισμα να αποδίδει την ίδια νότα με την ελεύθερη χορδή στο 12ο τάστο.
Αν σε μια κιθάρα δεν ακούγεται η ίδια ακριβώς νότα με μια οκτάβα διαφορά (όπως θα έπρεπε) σε ελεύθερη χορδή και στο 12 τάστο, τότε δεν είναι απαραίτητα κακή η κατασκευή της αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις είναι θέμα setup και συγκεκριμένα θέμα intonation!! ;)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, shape...
« Απάντηση #3 στις: 13/01/08, 20:55 »
Οι παρακάτω φωτογραφίες θα σού δώσουν μια ιδέα για τα πιο συνηθισμένα σχήματα μπράτσου.





Σε σχέση με το θέμα του intonation, ο gers έχει απόλυτο δίκιο. Φοβάμαι ότι ο sweet*strings θα έχει απορρίψει πολλές καλές κιθάρες αν θεωρεί ότι αυτό οφείλεται σε πρόβλημα κατασκευής της κιθάρας...
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/08, 19:16 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, shape...
« Απάντηση #4 στις: 13/01/08, 20:55 »
όλες οι κιθάρες με καλό setup έχουν καλό intonation. Επίσης μια φοβερή κιθάρα μπορεί να μην έχει καλό intonation από το εργοστάσιο και να μην έχει διορθωθεί. Πολύ άστοχο κριτήριο...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος drinnn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, shape...
« Απάντηση #5 στις: 13/01/08, 22:01 »
ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις...
σχετικα καλα τα ηξερα δηλαδη φιλε Βαγγελη για οτι αφορα το radius και το scale απο shape δεεεννν και με κατατοπησατε καλα!!!
οι ερωτησεις γινονται γιατι ειμαι στη φαση που αρχισα να βαζω χερι στις κιθαρες μου (καμια αλλαγη μαγνητη) και δεν εχω κανει ποτε setup μονος μου... αν δεν κατανοησω τι ειναι το καθενα δεν θα τα κανω και σωστα (φανταζομαι)... αλλα μιοα και το ανεφερες την αγορα απο το ιντερνετ το setup ηταν κατι που με προβληματιζε επρεπε να παω να μου κανουν μολις την παρω και ειναι ΞΕΝΕΡΩΜΑ!

 ευχαριστω και παλι.... θα ακολουθησουν και αλλες ερωτησεις!!! ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: αποριες?!!! radius, scale, shape...
« Απάντηση #6 στις: 14/01/08, 01:19 »
β) αν ΟΧΙ πως στην ιδια αποσταση χωρανε τα περισοτερα τσαστα????

Συνεχιζει η ταστιερα μεσα στο σωμα της κιθαρας, πιο κοντα στη γεφυρα δηλαδη, και εκει χωρανε τα περισοτερα ταστα.

Παράθεση από: sweet*strings
σκέψου  πως άκουσα επαγγελματία μουσικό να λέει πως παράτησε στη σκηνή την πολυαγαπημένη του κιθάρα (δε λεμε ποια) γιατί πόνεσε η μέση του

Φανταζομαι γκιμπσον  :)

Παντως το πιο καλο σχεδιο σε μπρατσο που εχω παιξει, τρομερα βολικο ΚΑΙ ανετο, ηταν σε ενα μπασο χειροποιητο, που ηταν ν-σχημα, αλλα το ν δεν ηταν στο κεντρο αλλα κοντα στο "πανω" μερος του μπρατσου (πισω απο τις χοντρες χορδες), ηταν ασυμετρο δηλαδη...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος drinnn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, shape...
« Απάντηση #7 στις: 14/01/08, 11:02 »
β) αν ΟΧΙ πως στην ιδια αποσταση χωρανε τα περισοτερα τσαστα????

Συνεχιζει η ταστιερα μεσα στο σωμα της κιθαρας, πιο κοντα στη γεφυρα δηλαδη, και εκει χωρανε τα περισοτερα ταστα.



δηλαδη δεν μπορει να αλλαχτει το μανικι μιας κιθαρας που εχει 22 ταστα με ενα που εχει 21 γιατι εχει κατακευαστικη διαφορα και στο σωμα ωστε το 12 ταστο να ειναι ακριβως στη μεση? (δεν το νομιζω αυτο)
εκτος και αν μπορει να γινει αυτο με τη ρυθμιση τις γεφυρας!!!

και αλλη μια ερωτηση: το μανικι ειναι στις Fender ειναι βιδωμενο επανω στο σωμα η κωλημενο??
η μαλλον 2: η βεργα(truss rod) που εχει μεσα, ειναι πιο μακρυα και μπαινει και στο σωμα??? (σαν σεξουλικο υπονουμενο ηταν αυτο ;D )
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/08, 14:58 από drinnn »

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #8 στις: 14/01/08, 20:39 »
Παιδιά προς θεού δεν έχω απορρίψει καμία κιθάρα για κανένα λόγο αλλά πληρώνοντας ο οποισδήποτε απο εμάς κανα τριχίλιαρο για SUPER CUSTOM ε' καποια πράγματα πρέπει να λειτουργούν με ακρίβεια ρολογιού 3000 ευρώ.
Και ναι δυστηχώς αυτό που σας λέω έχει γίνει στ΄αλήθεια και όχι μια φορά, κιθάρα που δεν ''συντόνιζε'' με τίποτα γνωστής CUSTOM εταιρείας που τη λαχταράνε εκατομμύρια άνθρωποι στο κόσμο το ίδιο και με μία πανάκριβη κλασσίκη  που εδώ δε γίνεται και πατέντα και δεν ήτανε θέμα ''intonation''.
Οι fender έχουν βιδωτό μπράτσο και το truss road φθάνει μέχρι το τέλος του μπράτσου το ίδιο δεν ισχύει και για τις περισσότερες Gibson εκτος απο τις L6, Marauder και τις sonex (μπορεί να ξέχασα καμία) που έιναι βιδωτές.
Προσωπικά θα προτιμούσα μία neck thuru δηλ. μια με μονοκόματο ξύλο της ταστιέρα μέσα στο σώμα, το σώμα να έιναι μίσο σκάφος του τύπου ας πούμε ES125 για να έιναι ελαφρύ και φτιαγμένη απο μαόνι ταστιέρα απο jacaranda 2 lindy fralin humbuckers και στη μέση ένα texas spesial.
Τα λέμε....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #9 στις: 14/01/08, 20:58 »
Και ναι δυστηχώς αυτό που σας λέω έχει γίνει στ΄αλήθεια και όχι μια φορά, κιθάρα που δεν ''συντόνιζε'' με τίποτα γνωστής CUSTOM εταιρείας που τη λαχταράνε εκατομμύρια άνθρωποι στο κόσμο το ίδιο και με μία πανάκριβη κλασσίκη που εδώ δε γίνεται και πατέντα και δεν ήτανε θέμα ''intonation''.

Γιατί δεν μάς λές ποιές ήταν αυτές οι κιθάρες; Δεν αμφισβητώ αυτό που λές, απλά μού φαίνεται περίεργο γιατί εγώ προσωπικά δεν έχει τύχει να δω κιθάρα που να μην μπορούσε να διορθωθεί το intonation. Eίχα δει κάποτε μία (δεν θυμάμαι καν τι κιθάρα ήταν) που στη Μι χορδή χρειάστηκε να ρυθμιστεί το βαγονάκι (saddle) σχεδόν όσο πιο πίσω γινόταν για να συντονιστεί σωστά, αλλά τελικά έγινε. Και μιλάω για κιθάρες των 300 και όχι των 3000 Ευρώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #10 στις: 14/01/08, 21:13 »
Παιδιά προς θεού δεν έχω απορρίψει καμία κιθάρα για κανένα λόγο αλλά πληρώνοντας ο οποισδήποτε απο εμάς κανα τριχίλιαρο για SUPER CUSTOM ε' καποια πράγματα πρέπει να λειτουργούν με ακρίβεια ρολογιού 3000 ευρώ.

Ειναι απόλυτα θέμα ρυθμισης το intonation μην τρελλαθούμε τωρα... Και δεν χρειαζεται να εχεις σουπερ σπεσιαλ καστομια για να εχεις σωστο intonation..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #11 στις: 14/01/08, 23:58 »

Και ναι δυστηχώς αυτό που σας λέω έχει γίνει στ΄αλήθεια και όχι μια φορά, κιθάρα που δεν ''συντόνιζε'' με τίποτα γνωστής CUSTOM εταιρείας που τη λαχταράνε εκατομμύρια άνθρωποι στο κόσμο το ίδιο και με μία πανάκριβη κλασσίκη  που εδώ δε γίνεται και πατέντα και δεν ήτανε θέμα ''intonation''.


PRS?



Προσωπικά θα προτιμούσα μία neck thuru δηλ. μια με μονοκόματο ξύλο της ταστιέρα μέσα στο σώμα, το σώμα να έιναι μίσο σκάφος του τύπου ας πούμε ES125 για να έιναι ελαφρύ και φτιαγμένη απο μαόνι ταστιέρα απο jacaranda 2 lindy fralin humbuckers και στη μέση ένα texas spesial.


Πολυ ωραιες οι επιλογες σου, ειχα παιξει μια 7-χορδη με jacaranda στην ιταλια (καποιος καστομ κατασκευαστης την ειχε φτιαξει) και ηταν απλα απιστευτη η αισθηση αυτου του ξυλου (ακομα και για εμενα που ειμαι απαισιος κιθαριστας  :D )
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #12 στις: 15/01/08, 19:44 »
παιδιά καλησπέρα οι κιθάρες που έχω ΄΄συναντήσει΄΄λόγο δουλειάς με τα εν λόγο προβλήματα, είναι γνωστές καστομιές και μπάσα πανάκριβα όχι πως δεν συμβαίνει σε φθηνότερα όργανα, αλλά όταν τα χρυσοπληρώνεις είναι κάπως.
Οι μετρήσεις όπως καταλαβαίνετε γίνονται με διαφορετικές μεθόδους και οχι με κουρδιστήρια
και ο βασικός λόγος είναι πως στίς γνωστές μεγάλες εταιρείες η  βασική διαφορά με πιο φθηνά μοντέλα είναι σχεδόν καμία. Εντάξει λίγο καλύτεροι μαγνήτες (κόστος εργοστασίου 1 ευρω) λίγο καλύτερος έλεχγος στα ξύλα (κόστος 0 ευρώ) κλειδιά (3 ευρώ) χρώμα (5 ευρώ)και θήκη (40 ευρώ)
Το μυστικό είναι η καλύτερη συναρμογή και τα ηλεκτρονικά κοστός γελοίο.
Δηλαδή για να μην τα ισοπεδώνω και όλα υπάρχει διαφορά αλλά δυσανάλογης τιμής.
Μια δυο πρόσφατες περιπτώσεις μία fen... american deluxe έπαιζε το ιδιο με μια squ... με τους ίδιους μαγνήτες γιατί?
Γιατί η fen... βάζει πλέον τα ξύλα με το κιλό, αλλή παρόμοια περίπτωση στη Gib... standard με ίδιους μαγνήτες με μια      epiph....   (ιδιους ακριβώς μαγνήτες)  τι πληρώνουμε νομίζετε? Παραμύθια και αυτοκόλητα σε όλα τα του εμπορίου είται έιναι τηλεόραση είται κιθάρα όλα είναι φούμαρα δεστε με τα computes αγοράζεις κατι σήμερα 1000
ευρώ και σε ένα μήνα κάνει 500 γιατί μειώθηκε το κόστος παραγώγης? ΟΧΙ αλλά μειώθηκε η τρέλα μας να πάρουμε το τελέυταιο μοντέλο.
Αν θέλουμε καλό όργανο ψάχνουμε τις αγγελίες προσεκτικά και αγοράζουμε κάτι παλιάς κατασκευής (πριν το 1982) και εκεί βλέπουμε διαφορά.
 

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: αποριες?!!! radius, scale, shape...
« Απάντηση #13 στις: 15/01/08, 20:33 »
δηλαδη δεν μπορει να αλλαχτει το μανικι μιας κιθαρας που εχει 22 ταστα με ενα που εχει 21 γιατι εχει κατακευαστικη διαφορα και στο σωμα ωστε το 12 ταστο να ειναι ακριβως στη μεση? (δεν το νομιζω αυτο)

Αυτο με τα 22 ταστα ή ειναι πιο μακρυ (με το 12ατο ταστο σε ελαχιστα διαφορετικο σημειο απο αυτο της ταστιερας με 21 ταστα), ή συνεχιζει το rosewood π.χ. ελαχιστα παραπανω προς μεσα στο σωμα (εστω και χωρις maple απο κατω). Φυσικα και γινεται να αλλαξεις μπρατσο, μπορεις να βγαλεις ενα με 21 ταστα και να βαλεις ενα baritone ας πουμε, παλι με 21 ταστα. Η ενα με 24 ταστα. Απλα τα μπρατσα θα ειναι πιο μακρα, και το μεγεθος των ταστων πιο μεγαλο, με το 12ο ταστο ομως παντα στο μεσο (το οποιο μεσο θα ειναι διφορετικο για καθε μηκος μπρατσου). Ελπιζω να εγεινε κατανοητο τωρα.  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #14 στις: 15/01/08, 20:39 »
Δηλαδή για να μην τα ισοπεδώνω και όλα υπάρχει διαφορά αλλά δυσανάλογης τιμής.
Μια δυο πρόσφατες περιπτώσεις μία fen... american deluxe έπαιζε το ιδιο με μια squ... με τους ίδιους μαγνήτες γιατί?
Γιατί η fen... βάζει πλέον τα ξύλα με το κιλό, αλλή παρόμοια περίπτωση στη Gib... standard με ίδιους μαγνήτες με μια      epiph....   (ιδιους ακριβώς μαγνήτες)  τι πληρώνουμε νομίζετε? Παραμύθια και αυτοκόλητα σε όλα τα του εμπορίου είται έιναι τηλεόραση είται κιθάρα όλα είναι φούμαρα δεστε με τα computes αγοράζεις κατι σήμερα 1000

Αυτο ακριβως εχω παρατηρισει και εγω, ειδικα για αυτες τις δυο μαρκες, και κυριως για τα καλα μοντελα επιφον π.χ. (οχι τα τελειως φθηνα), οτι σε παιξιμο και ηχο ειναι φοβερα κοντα στα γκιμπσον. Αλλα η Γκιμπσον φτιαχνεται στις ΗΠΑ με πολυ μεγαλυτερο εργατικο κοστος απο του Κορεατη π.χ. εργατη, και ευθυνεται και αυτο στην μεγαλη τιμη. Και κατα δευτερο λογο η ταμπελα και το κοστος πρωτων υλων. Βεβαια οι Γιαπωνεζοι και Κορεατες τις κιθαρες τις φτιαχουν πλεων το ιδιο καλα με τους Αμερικανους εργατες, και οι Κινεζοι δειχνουν να μαθαινουν γρηγορα...
Αλλα εκει που υπαρχει μεγαλη διαφορα ειναι απο μια υπερτιμημενη κιθαρα (γκιμπσον λες-πολ, φεντερ στρατ) σε μια πραγματικα καλη κιθαρα (πρς σινγκλ-κατ πριβε στοκ, τομ αντερσον), απο οτι εχω δει εγω τουλαχιστον.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #15 στις: 15/01/08, 21:47 »
Ολες αυτες οι κιθαρες που μιλατε ειναι προιοντα ρομποτικων γραμμων παραγωγης(τουλαχιστο στα περισσοτερα κομματια τους) και μιλαω για τις κορυφαιες εταιρειες οι οποιες πωλουν παρα πολλες χιλιαδες κομματια.Δεν μπορουν να παραχθουν στο χερι κ χειροποιητα.Εχουμε να κανουμε λοιπον με εργοστασια παραγωγης ,κοστη πρωτων υλων,κοστη εργατικου δυναμικου,φορολογιες,κοστη διαφημισης κ παει λεγοντας.Σκεφτειτε τι μισθους παιρνουν οι εργαζομενοι σε ενα εργοστασιο της Fender στις ΗΠΑ,ποσο κοστιζουν τα ξυλα να μεταφερθουν εκει,τα τεραστια ποσα των διαφημισεων,κλπ κλπ. Ολα αυτα υπολογιζονται και βλεπουν οτι για να εχει κερδος η εταιρεια δεν μπορει να πουλησει τπτ κατω απο πχ 1000$ ανα μοναδα προιοντος.Και στη συνεχεια ερχεται ο νομος της ζητησης.Τα μοντελα που πωλουν πολλα κομματια εχουν & τις μικροτερες τιμες (οπως πχ American Standard strat που παει απο 900-1300).Οσο συναντουμε μοντελα με μεγαλυτερες τιμες ειναι επειδη πωλουν λιγοτερο.Μην αμφιβαλλετε για αυτο γιατι οι διοικησεις των εταιρειων εχουν οικονομικους συμβουλους και ξερουν τι κανουν.Ολα αυτα που εγραψα αν τα μεταφερετε στην Κορεα ,ειναι ακριβως η ιδια γραμμη παραγωγης,αλλα με λιγοτερα εξοδα για το εργοστασιο.Και αυτο γιατι εκει ο εργατης παιρνει 200$ το μηνα κ οχι 1200-1500(οπως την αμερικη),οι διευθυντες παιρνουν επισης λιγοτερα κοκ.Οτι και να γινει δεν μπορει μια κιθαρα που παραχθηκε στην Κορεα να πουληθει πανω απο ας πουμε 700$,λογω των οσων προανεφερα.Συμφωνω με τους προηγουμενους οτι το παιχνιδι ειναι εμπορικο-οικονομικο και δεν θα αργησει η μερα οπου τα οργανα της Κορεας θα ακουγονται σαν τα αμερικανικα(αν δεν το κανουν ηδη).Ειναι πια ολα θεμα μαρκετινγκ και αν θελει κανεις μια κιθαρα που να αξιζει τα λεφτα της πρεπει να παει σε ενα custom μαγαζακι,οπου ο μαστορας εκει θα του φτιαξει την κιθαρα οπως θελει + θα αξιζει τα λεφτα της.Οτι αγοραζουμε πλεον αλλα και το ποσο το πληρωνουμε ειναι θεμα των διευθυντων μαρκετινγκ.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/08, 21:50 από Nickmanak »
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #16 στις: 15/01/08, 22:04 »
Βεβαια... ακριβώς αυτό και βέβαια επέτρεψαν όλοι αυτοί οι κατασκευαστές στους κορεάτες και όλους τους άλλους να πλησιάσουν την ποιότητα και ο λόγος είναι ότι τη δεκαετία του 60 απο ένα κορμό δένδρου διάλεγαν ενα η περισσότερα κομμάτια (ανάλογα με την ποιότητα του δένδρου) και με αυτά 'βγάζαν τα πανάκριβα κομμάτια τα β' διαλογής σε αμμέσως φθηνότερα μοντέλα και τα υπόλοιοα στα μοντέλα της σειράς.
Μετά υπήρχε η διαδικασία παλαίωσης που κρατούσε απο μήνες εως χρόνια (μεγάλη και ακριβή διαδικασία μπορουμε να το σηζητήσουμε άλλη φορά) και μετά φτίαχναν τα αριστουργήματα.
Φίρμες Alha....., raim..... κ.αλλοι  (τον παλιο καλό καιρό) ο εγγονός κατασκεύαζε όργανα με ξύλα που συννέλεγε ο παππούς, και άλλοι κατασκευαστές γερμανοι κατασκευεαστές πιάνων, βιολιών   κ.α το με ξύλα 300 ετών και αναμφισβήτητα δν το έκαναν για πλάκα. Το ζήτημα είναι αν το αυτί του καθενός, εχει ''εκπαιδευτει έτσι'' ώστς να μπορεί να καταλάβει τη διαφορά.......

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #17 στις: 15/01/08, 22:13 »
Παιδιά προς θεού δεν έχω απορρίψει καμία κιθάρα για κανένα λόγο αλλά πληρώνοντας ο οποισδήποτε απο εμάς κανα τριχίλιαρο για SUPER CUSTOM ε' καποια πράγματα πρέπει να λειτουργούν με ακρίβεια ρολογιού 3000 ευρώ.

Ειναι απόλυτα θέμα ρυθμισης το intonation μην τρελλαθούμε τωρα... Και δεν χρειαζεται να εχεις σουπερ σπεσιαλ καστομια για να εχεις σωστο intonation..
συντονισμό δε λέμε μόνο την αντιστοιχία της ελέυθερης χορδής με το δωδέκατο τάστο αλλά και τη μεταξύ τους αναλογία....

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #18 στις: 15/01/08, 22:20 »
να περι λόγου ακρίβεια.... δέστε ακρίβεια κατασκευής το παράδειγμα αφορά ταστάρισμα σε κλασσίκη τύπου HAU...
me scale 650mm
                                               fret to fret 
 1         36.482 mm         36.482 mm  (nut-1)
 2         70.916 mm         34.434 mm  (1-2)
 3         103.417 mm         32.501 mm  (2-3)
 4         134.095 mm         30.677 mm  (3-4)
 5         163.050 mm         28.956 mm  (4-5)
 6         190.381 mm         27.330 mm  (5-6)
 7         216.177 mm         25.796 mm  (6-7)
 8         240.526 mm         24.349 mm  (7-8)
 9         263.508 mm         22.982 mm  (8-9)
 10         285.200 mm         21.692 mm  (9-10)
 11         305.674 mm         20.475 mm  (10-11)
 12         325.000 mm         19.326 mm  (11-12)
 13         343.241 mm         18.241 mm  (12-13)
 14         360.458 mm         17.217 mm  (13-14)
 15         376.709 mm         16.251 mm  (14-15)
 16         392.047 mm         15.339 mm  (15-16)
 17         406.525 mm         14.478 mm  (16-17)
 18         420.190 mm         13.665 mm  (17-18)

Αποσυνδεδεμένος hoba

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 406
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #19 στις: 15/01/08, 22:28 »
Παιδιά προς θεού δεν έχω απορρίψει καμία κιθάρα για κανένα λόγο αλλά πληρώνοντας ο οποισδήποτε απο εμάς κανα τριχίλιαρο για SUPER CUSTOM ε' καποια πράγματα πρέπει να λειτουργούν με ακρίβεια ρολογιού 3000 ευρώ.


Ειναι απόλυτα θέμα ρυθμισης το intonation μην τρελλαθούμε τωρα... Και δεν χρειαζεται να εχεις σουπερ σπεσιαλ καστομια για να εχεις σωστο intonation..

συντονισμό δε λέμε μόνο την αντιστοιχία της ελέυθερης χορδής με το δωδέκατο τάστο αλλά και τη μεταξύ τους αναλογία....


Περίπου το ίδιο πράμα λεμε.. Αλλα και παλι, ειναι κατι που ΔΕΝ ρυθμίζεται?

http://en.wikipedia.org/wiki/Intonation_%28music%29

edit:δειτε και αυτα....

http://en.wikipedia.org/wiki/Musical_tuning

http://www.wikihow.com/Set-Your-Guitar's-Intonation
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/08, 22:34 από hoba »

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #20 στις: 15/01/08, 22:44 »
ρυθμίζεται αλλά δύσκολα και κυρίως γιατί? ολοι μας δουλεύμουμε για 1000-1200 ευρουλάκια ε' αμαρτία δεν είναι να ταίζουμε τους CUSTOM τσαμπα? δες πάλι σε ενισχυτές οι παλιοί οι fend.. ήταν το κάτι άλλο οι καινούργιοι για κλάματα απλά δέν μπορούσαν όλοι αυτοί να βρούνε τρόπο να πουλήσουν κάτι πιο ακριβό γιατι δεν μπορούσαν να ανεβάσουν ποιότητα και έτσι μειωσαν όλα τα κόστη.
Είμαι στο χώρο καιρό οσάν πουρόγερος και τα παλιά όργανα είναι άλλη φαση.

Αποσυνδεδεμένος SWEET*STRINGS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #21 στις: 15/01/08, 22:58 »
Και ναι δυστηχώς αυτό που σας λέω έχει γίνει στ΄αλήθεια και όχι μια φορά, κιθάρα που δεν ''συντόνιζε'' με τίποτα γνωστής CUSTOM εταιρείας που τη λαχταράνε εκατομμύρια άνθρωποι στο κόσμο το ίδιο και με μία πανάκριβη κλασσίκη που εδώ δε γίνεται και πατέντα και δεν ήτανε θέμα ''intonation''.

Γιατί δεν μάς λές ποιές ήταν αυτές οι κιθάρες; Δεν αμφισβητώ αυτό που λές, απλά μού φαίνεται περίεργο γιατί εγώ προσωπικά δεν έχει τύχει να δω κιθάρα που να μην μπορούσε να διορθωθεί το intonation. Eίχα δει κάποτε μία (δεν θυμάμαι καν τι κιθάρα ήταν) που στη Μι χορδή χρειάστηκε να ρυθμιστεί το βαγονάκι (saddle) σχεδόν όσο πιο πίσω γινόταν για να συντονιστεί σωστά, αλλά τελικά έγινε. Και μιλάω για κιθάρες των 300 και όχι των 3000 Ευρώ.
ονόματα όχι... παιδιά σεβαστήτε το ιατρικό απόρρητο εξάλλου αυτό δε γίνετε σε όλα τα μοντέλα της παραγωγής (αυτό έλλειπε) είναι κάπως σαν μια μάρκα αυτοκινήτου που σε καποιο οδηγό δεν υπάρχουν προβλήματα και καποιος άλλος χάνει τον ύπνο του και έχει και γραμμάτια.

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #22 στις: 16/01/08, 10:02 »
Παντος και γνωστος μου, υπαλιλος σε καταστημα μουσικων οργανων, αντιπροσωπος τεραστιας μαρκας και κατοχος μια εκ των κιθαρων της, ονειρο πολλων, οταν ειναι στο μαγαζι και δεν εχει δουλεια δεν πιανει κατι πανακριβες και πολυποθιτες κιθαρες για να παιξει, πιανει κατι παμφθηνα μοντελα (καλα, οχι και των 100 ευρο... των 500 περιπου ας πουμε), και μου λεει "τελικα οι καλητερες κιθαρες ειναι"...
Εγω δεν ειχα την τυχη να εχω ερθει σε επαφη με πολλα ακριβα οργανα, και οσα ακριβα εχω πιασει ητανε gibson και fender, η sg ητανε ωραιο οργανο, της strat ομως δεν εχω καταλαβει τον λογο να τις πληρωσεις τοσο ακριβα....
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #23 στις: 16/01/08, 11:54 »
Δεν ξέρω για εσάς παιδιά, αλλά ένας φίλος μου που έχει μια Squier (δεν θυμάμαι καν πόσα χρόνια την έχει, σίγουρα πάνω από 10) όταν πας να παίξεις, μπορείς να παράγεις τον ήχο του vintage τρέμολο απλά πιέζοντας ταυτόχρονα το σώμα (στην περιοχή της γέφυρας) και το headstock :D .. Δεν νομίζω, και δεν θέλω κιόλας  ;) να συμβεί αυτό στη Fender μου μετά από κάποια χρόνια..

Με το προηγούμενο παράδειγμα θέλω να πω ότι οι κιθάρες είναι σαν τα αυτοκίνητα.. Όταν μπεις σε ένα αυτοκίνητο φθηνό, σε κατακλύζει η πλαστικούρα στα ταμπλό και η ποιότητα κατασκευής είναι σχεδόν αισχρή.. Έχετε δει ποτέ λεβιέ ταχυτήτων να γυρίζει στροφές; ;D.. Το έχω δει να γίνεται σε ένα accent ενός φίλου μου.. Εν τούτοις το αυτοκίνητο τρέχει, σε πηγαίνει στη δουλειά σου και σίγουρα κάποιος λιγότερο έμπειρος να έλεγε ότι τα φθηνα αυτοκίνητα δεν υπολείπονται σε τόσο μεγάλο βαθμό των ακριβών..

Μπορεί, και κανένας δεν το αμφισβητεί, η τιμή ανά προϊόν στην Κορέα να είναι αρκετές φορές μικρότερη από Η.Π.Α., Ην. Βασίλειο, Ιαπωνία, κ.λπ., και ως εκ τούτου η τελική τιμή που φθάνει στον καταναλωτή να είναι αρκετά μικρότερη από κάποιο "Made in U.S.A.".. Αλλά και πιο γρήγορα θα ξεφτίσει η ταστιέρα, και πιο γρήγορα θα χαλάσουν οι στροφές των κλειδιών, κ.λπ.. Προσωπικά, σε θέμα ήχου (και επειδή πιστεύω ότι το μεγαλύτερο μέρος του ήχου προέρχεται από τους ενισχυτές) θαρρώ ότι μόνο η μειοψηφία είναι σε θέση να καταλάβει την διαφορά ανάμεσα σε μια πανάκριβη και μια φθηνή κιθάρα.. Η πρώτη μου κιθάρα ήταν μια Axtech κορεάτικη.. Θα ήθελα να σας πω, ότι ο ήχος της ήταν πάρα πολύ καλός και μπορούσα να παράγω ένα ευρύ φάσμα ήχων με μόνο 75.000 δρχ.. Μετά από κάποια χρόνια όμως μου χάλασε.. Η ποιότητα κατασκευής της με πρόδωσε.. Πλέον η κιθάρα αυτή έχει συναισθηματική αξία και τίποτα παραπάνω..

Ως κατακλείδα, θέλω να πω, ότι υπάρχουν μεν τα κόλπα των εταιριών που με το κατάλληλο marketing και endorsing "καπελώνουν" τις τιμές των προϊόντων τους, αλλά η διαφορά στην ποιότητα κατασκευής (και όχι τόσο στον ήχο) δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από κανέναν, πόσο μάλλον από τον αδυσώπητο χρόνο..

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: αποριες?!!! radius, scale, neck...
« Απάντηση #24 στις: 16/01/08, 19:22 »
Εγώ πάντως για bolt on κιθάρα, είτε tele ή strat δεν πρόκειται να ξαναγοράσω fender. Gibson δε σκόπευα ούτως ή άλλως.

Και επειδή το αυτί μου στα 15 χρόνια που παίζω κιθάρα, χειροτερεύει, τα περί tonewoods στα ηλεκτρικά όργανα τα ακούω λίγο βερεσέ. Σε κλασσικές και ακουστικές καταλαβαίνεις διαφορά στα ξύλα, το bracing, το σχήμα του σκάφους, την κλίμακα. Στα ηλεκτρικά για μένα όλα είναι θέμα feeling, sustain και αίσθησης στα χέρια σου. Ο ήχος ξεκινά από τους μαγνήτες και περνάει από εφέ και ενισχυτή. Το ash ακούγεται πιο πρίμα από το μαόνι αλλά μέχρι εκεί...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/06, 16:58
από Θοδωρής
7 Απαντήσεις
10727 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/07, 02:49
από Chris2004
5 Απαντήσεις
3668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/08, 11:10
από JP.M
6 Απαντήσεις
3707 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/08, 22:10
από ag313
5 Απαντήσεις
3641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 15:13
από Holyshock
5 Απαντήσεις
3298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/10, 13:08
από G&B
0 Απαντήσεις
2023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 22:37
από Wise_One
short scale μπάσο

Ξεκίνησε από walt Μπάσο

5 Απαντήσεις
3488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/11, 21:55
από Jezus
13 Απαντήσεις
27589 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/15, 15:44
από saved
5 Απαντήσεις
14690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/15, 17:35
από saved