Σελίδες:
  • #1 από Evangelos 123 στις 30 Mar 2008
  • είδα οτι οι περισσότεροι ακριβοί ενισχυτές έχουν επιπλέον λάμπα(ες?) σε ένα μέρος του κυκλώματος που ονομάζεται rectifier.

    το κύκλωμα αυτό που εξυπηρετεί?βοηθάει να είναι λαμπάτο ή τρανζιστορικό?γενικά θέλω πληροφορίες για rectifier...

    http://raw-sewage.net/images/jtm45.jpg

  • #2 από Gant στις 30 Mar 2008
  • Rectifier είναι η ανόρθωση, δηλαδή η μετατροπή εναλλασσόμενου (AC) σε συνεχές ρεύμα (DC) και βρίσκεται δίπλα στο μετασχηματιστή τροφοδοσίας.

    Στο κύκλωμα που έδωσες είναι η λάμπα V6. Στις πιο πολλές συσκευές η ανόρθωση γίνεται με διόδους .
  • #3 από Evangelos 123 στις 30 Mar 2008
  • στούς ακριβού valve amps η ανόρθωση γίνεται πάντα με λάμπα?
  • #4 από Jezus στις 30 Mar 2008
  • Οχι παντα!
    Δεν περναει μεσα απο αυτη τη λαμπα ηχητικο σημα, αλλα επειδη αυτη τροφοδοτει τον ενισχυτη επηρεαζει τον ηχο του.
    Εγω στους περισοτερους ενισχυτες προτιμω ανορθωση με διοδους, ενας φιλος με λαμπα, γουστα ειναι.
    Η τροφοδοσια με λαμπα συνηθως δινει εναν ηχο με ποιο χαλαρα  μπασα και θολα πριμα, ενω σε καποιους ενισχυτες που δεν μπορει η λαμπα να δωσει το πολυ ρευμα που χρειαζεται στιγμιαια, υπαρχει ενας ελαφρος "κυμματισμος" στον ηχο (sag effect).
    Να φανταστεις καποιοι παλιοι ενισχυτες το χρησιμοποιουσαν αυτο για τρεμολο!
  • #5 από Evangelos 123 στις 31 Mar 2008
  • τελικά δεν πρέπει να είναι στανταρ η διάκριση του καλό κακό!μόλις είδα οτι ο peavey 5150 έχει rectifier με διόδους!
  • #6 από Jezus στις 31 Mar 2008
  • Ναι δεν εχει να κανει, υπαρχουν και μεσαιας κατηφοριας ενισχυτες με λαμπατη ανορθωση, και πανακριβοι με διοδους πυριτιου... θεμα γουστου και επιλογης ειναι, εγω συνηθως και σε αυτους που εχουν λαμπατη ανορθωση τους βαζω σε solid state
Σελίδες: