Σελίδες:
  • #1 από nicktgr15 στις 23 Dec 2004
  • Το είχα φτιάξει στο guitar pro πριν κάτι μέρες και είπα να το ηχογραφήσω και με αληθινές κιθάρες.

    Αυτό είναι: www.geocities.com/nicktgr15/22_12_2004.mp3

  • #2 από freemind στις 23 Dec 2004
  • Νομιζω οτι θελει δουλεια. Δυστυχως οι ρυθμικες κιθαρες "καλυπταν" τη κιθαρα του σολο ( πολυ πριματο ηχο εχει και αυτη ) και δεν μπορεσα να ξεχωρισω πολλα, αλλα πιστευω οτι με μια αλληλουχια "α λα Πυξ Λαξ" ( δηλαδη Am-G-F-G ) θα μπορουσε να ειναι πιο εντυπωσιακο. Βεβαια εχει σχεση και με το ποσο καιρο ασχολεισαι με την κιθαρα..Ισως να φταιει και ο ηχος που εχει η κιθαρα. :-\
  • #3 από Arg0 στις 28 Dec 2004
  • O ηχος, ειδικα στην lead ειναι κακιστος...

    Η ρυθμικη ειναι καλη σαν ιδεα, αλλα το σολο θελει πολυ δουλεια...

    Βασικα πρεπει να φευγει και λιγο εκτος κλιμακας καπου...

    Δουλεψε το, γιατι το ρυθμικο ειναι καλο...
  • #4 από Boogieman (του Kithara.gr!!!) στις 28 Dec 2004
  • Δεν επιτρέπεται να πω κάτι για τη μουσική σου. Σημασία έχει να αρέσει σε εσένα!

    Ένα δυο παρατηρήσεις μόνο για πειραματισμούς:

    Δώσε λίγο περισσότερο ένταση στο solo και προσπάθησε το όλο άκουσμα να έχει περισσότερη ευκρίνεια (Μπουκώνει κάπως).  

    Χτίσε και άλλο το solo σου. Σε αυτόν τον ρυθμό μπορείς να κάνεις πολλά.

    Δοκίμασε να παίξεις ένα μέρος με καθαρά και μετά χώνεις γκάζια πρώτα στο solo και μετά στα rhythm.

    Αν μπορείς βάλε και δεύτερη Rhythm κιθάρα να κάνει ΄΄πρίμα΄΄ γεμίσματα και ένα solo ριφάκι μετά από μερικά μέτρα για να σου δίνει λύσεις και δύναμη.

    Καλό τζαμάρισμα !!!
  • #5 από Βραζίλης στις 29 Dec 2004
  • Η ρυθμικη πολυ μπασα, η σολο πολυ πριμα, και πολυ σιγανη και με αυτο το ενοχλητικο wah-wah ή flanger (δεν καταφερνω να ακουσω τι ειναι)

    Το σολο, οταν ακουγεται, μερικες φορες ειναι εκτος χρονου και τονου.
  • #6 από nicktgr15 στις 30 Dec 2004
  • Ευχαριστώ για τα σχόλια. :-) Όντως το σόλο με δυσκολία ακούγεται και μπράβο που βγάλατε άκρη. Τώρα για τον ήχο ότι μπόρεσα έκανα στο pc, η lead πάντως με το phaser εφε μου αρέσει πολυ σαν ήχος αν και πρίμος και κάπος ρηχός. Γούστα είναι αυτα βεβαια. Για την κλίμακα που είπε ο Argo έχω μερικές αποριες. Το πρόβλημα είναι οτι δεν ξέρω απο κλίμακες και τα σχετικά. Εγώ αυτό το έφτιαξα με την εξής λογική. Βάζω μέσα συγχορδίες Am , G και F και παίζω νότες ντο ρε μι φα σολ λα σι( όλες καθαρές) στο σόλο και στην άλλη κιθάρα που παίζει ένα riff. Επίσης (με την λογική που προανέφερα) μπορούσα να χρησιμοποιήσω και τις συγχορδίες C, Dm , Em έαν ήθελα. Είναι σωστό αυτό που λεώ; Απο την στιγμή που σε ένα μέτρο παίζει η ρυθμική Σολ συγχορδία ας πούμε, δεν μπορώ να παίξω εγώ ότι θέλω με τις 7 νότες χωρις διέσεις ή υφέσεις; Εκτός κλίμακας δεν θα βγώ αν παίξω φα#; Ααααυτα για αρχη. :)
Σελίδες: