Ψηφοφορία: Ποιό τραγούδι τον Διάφανων Κρίνων σας απογειώνει?

Μέρες αργίας
- 5 (33.3%)
Μίζερο φως
- 2 (13.3%)
Κλοόυν την Τετάρτη...την Κυριακή νεκρός
- 1 (6.7%)
Φαρμακωμένη
- 1 (6.7%)
Κάτω απ'το ηφαίστειο
- 3 (20%)
el hombre solo
- 0 (0%)
Ό,τι απέμεινε απ'την ευτυχία
- 1 (6.7%)
Αυτό το τραγούδι δεν είναι για σένα
- 2 (13.3%)
Μικρές αλήθειες
- 0 (0%)
Σκισμένος χαρταετός
- 0 (0%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 13


Σελίδες:
  • #1 από master of puppets στις 26 Feb 2005
  • Ποίο τραγούδι απ΄τα παραπάνω των Διάφανων Κρίνων σας αρέσει περισσότερο?

    Αν έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο...κάντε το.... ;)
  • #2 από Σοφία στις 26 Feb 2005
  • Η μπαλάντα της φωτιάς  ;)
  • #3 από Jericho στις 26 Feb 2005
  • Χμ... Αν και δεν μ αρέσουν σαν group (μην ανοίξετε πόλεμο, την άποψη μου λέω), μ αρέσει ο ήχος τους, η μελωδία και το ψυχεδελικό style που έχουν σε ορισμένα τραγούδια τους...
  • #4 από kiseichukan στις 26 Feb 2005
  • "Έγινε Η Απώλεια Συνήθειά Μας". Το απόλυτο κομμάτι. ;)
  • #5 από Σιδηρόπουλος στις 27 Feb 2005
  • στο πλάι σου
  • #6 από Kerwyn στις 27 Feb 2005
  •     Ριξτε τις καρδιες σας στα σκυλια....Κομματαρα...
  • #7 από Autumn στις 27 Feb 2005
  • #8 από guitarlover στις 27 Feb 2005
  • Αυτό το τραγούδι δεν είναι για σένα. Δεν υπάρχει καλύτερο από διάφανα. Μεγάλη πόρωση. Και χρησημοποιήτε και σαν υπονοούμενο για ένα θέμα που είχα βάλει παλιώτερα  ;)
  • #9 από nick_rocks στις 27 Feb 2005
  • Απ' τ'άπειρο σε σένα.
    Το τραγούδι σκίζει και πάει,γ**άει και δέρνει.
    Η καλύτερη ενορχήστρωση του ελληνικού ροκ
  • #10 από giwrgos4 στις 27 Feb 2005
  • arketa orea,,maresi t 8a pe8ano ena pen8imo t f8inoporu dili
  • #11 από Υπέροχο Τίποτα στις 27 Feb 2005
  • Τα χρονια μου ναυαγησαν στις ξερες σου!! απλα υπεροχο ;)
  • #12 από ερεβος στις 28 Feb 2005
  • Κι εγω αν και δεν μ αρεσουν σε γενικες γραμμες, εχω ξεχωρισει το "Θα πεθανω ενα πενθιμο του Φθινοπωρου δειλι"...
  • #13 από Kική στις 01 Mar 2005
  • Έγινε Η Απώλεια Συνήθειά Μας
  • #14 από Καρχαρίας στις 01 Mar 2005
  • Που είναι ο Μπλε Χειμώνας????
  • #15 από jagmaster στις 01 Mar 2005
  • H aperanti thlimmeni antarktiki... 8)
  • #16 από Sandman1_1 στις 01 Mar 2005
  • #17 από sweet_V στις 02 Mar 2005
  • Ένα μέρος που μπορείς να κρυφτείς..
    Μίζερο Φώς
    Έγινε η απώλεια συνήθειά μας
  • #18 από Autumn στις 02 Mar 2005
  • Παλιά είχα κολλήσει με το "βάλτε να πιούμε"..
  • #19 από Baphomet (Πέτρος) στις 03 Mar 2005
  • ο Μπλέ Χειμώνας σίγουρα, το εκπληκτικό μελοποιημένο ποιημα "θα πεθάνω ένα πενθιμο του φθινώπορου δείλι" του κώστα ουράνη, το κάτω απο το ηφαίστειο (περιμένω πως και πως το βιβλιο), το λιώνοντας μόνος (ναι ο θανος εχει και ψηλές νότες) και το Αν το βρεις για λογους προσωπικους. ;D
  • #20 από nick_rocks στις 04 Mar 2005
  • το κάτω απο το ηφαίστειο (περιμένω πως και πως το βιβλιο)


    Ποιο βιβλίό;;;;
  • #21 από Υπέροχο Τίποτα στις 04 Mar 2005
  • το κάτω απο το ηφαίστειο (περιμένω πως και πως το βιβλιο)


    Ποιο βιβλίό;;;;

    κάτω απ το ηφαίστειο ειναι το βιβλίο στο οποιο είναι βασισμένο το ομώνυμο τραγούδι τον κρίνων. νομίζω ο συγγραφέας λέγεται Malcolm Lowry.

    αυτή είναι η περίληψη όπως είναι γραμμένη πίσω στο βιβλίο (στα αγγλικά δυστυχώς :-\ :P) για οποιον ενδιαφέρεται

    It is the fiesta Day of Death in Mexico and Geoffrey Firming - ex-consul, ex-husband, an alcoholic and a ruined man- is living out the last day of his life.
    Drowning himself in mescal while his former wife abd half-brother look on, powerless to help him, the consul has become an enduring tragic figure. His story, the image of one man's agonized journey towards Calvary, became a prophetic book for a whole generation.
  • #22 από Iced Jacob στις 04 Mar 2005
  • KIRIAKI TWN VAIWN!!!!!
  • #23 από nick_rocks στις 04 Mar 2005
  • Παράθεση

    κάτω απ το ηφαίστειο ειναι το βιβλίο στο οποιο είναι βασισμένο το ομώνυμο τραγούδι τον κρίνων. νομίζω ο συγγραφέας λέγεται Malcolm Lowry.

    αυτή είναι η περίληψη όπως είναι γραμμένη πίσω στο βιβλίο (στα αγγλικά δυστυχώς :-\ :P) για οποιον ενδιαφέρεται

    It is the fiesta Day of Death in Mexico and Geoffrey Firming - ex-consul, ex-husband, an alcoholic and a ruined man- is living out the last day of his life.
    Drowning himself in mescal while his former wife abd half-brother look on, powerless to help him, the consul has become an enduring tragic figure. His story, the image of one man's agonized journey towards Calvary, became a prophetic book for a whole generation.
    Παράθεση

    Και τώρα θα βγει στα ελληνικά;;;;
  • #24 από Υπέροχο Τίποτα στις 04 Mar 2005
  • εχει ηδη βγει στα ελληνικα απλως εγω το εχω στα αγγλικα :P . δεν πρεπει να ειναι περισσοτερο απο 10ευρω
  • #25 από pegasus στις 04 Mar 2005
  • Σόρρυ που θα φανώ άσχετος, αλλά τα Διάφανα Κρίνα τα γνώρισα μέσω της (μετέπειτα)γυναίκας μου και μου άρεσαν από την πρώτη στιγμή. Θυμάμαι όμως ότι τότε το '98, έψαχνε να βρει τον πρώτο τους δίσκο που δεν βγήκε σε ευρεία κυκλοφορία και δεν μπορούσε να τον βρει. Σόρρυ που δεν θυμάμαι το όνομα του δίσκου αλλά θυμάμαι να λέει ότι είναι και ένας ακόμα δίσκος εκτός από τους τρεις (αν θυμάμαι καλά τρεις είχε πει) που δεν πολυκυκλοφόρησε και τον έχουν λίγοι. Αν κάποιος ξέρει κάτι ας μου απαντήσει γιατί θέλω να τον κάνω δώρο έκλπηξη στην γυναίκα μου και είμαι σίγουρος ότι θα ευχαριστηθεί πάρα πολύ.
Σελίδες: