Σελίδες:
  • #1 από Μοντίφας στις 05 Dec 2005
  • η παραμορφωση του ενισχυτη (μανίσια) ειναι καλυτερη απο αυτην της παταλιέρας? Θα πρεπει να μην χρησιμοποιώ παταλιέρα? Την λοιπαμαι να την αφησω.

    μηπως κανεις εχει κανενα patch για την πεταλιερα BOSS ME-33 ?
  • #2 από Σιδηρόπουλος στις 05 Dec 2005
  • τοτε παρε το footswitch του ενισχυτή, για να βαζεις distortion οποτε το θές, και φτιάξε τους ήχους της πεταλιέρας για να γίνει καλύτερη η παραμόρφωση του ενισχυτή σου.. βαλε τα εφφεδακια που θες στο ντιστορσιον μεσω ενισχυτη
  • #3 από Μοντίφας στις 05 Dec 2005
  • ΔΕν καταλαβα ακριβως τι εννοεις..
  • #4 από Σιδηρόπουλος στις 05 Dec 2005
  • να χρησιμοποιήσεις το distortion του ενισχυτή και την πεταλιέρα μονο για εφφε οπως chorus, flanger, phaser, wah η ο,τι αλλο βαζεις..
  • #5 από Μοντίφας στις 05 Dec 2005
  • Πως γινεται αυτο?Χρειαζεται αλλη συνδεση?
  • #6 από Μοντίφας στις 07 Dec 2005
  • Πως γινεται αυτο?Χρειαζεται αλλη συνδεση?
  • #7 από Gabriel6th στις 07 Dec 2005
  • Ο εξοπλισμός σου πρέπει να σε βοηθάει όχι να σε δεσμεύει...
  • #8 από Korgy στις 07 Dec 2005
  • βάλε τη πεταλιέρα στο fx loop του ενισχυτή σου
  • #9 από Μοντίφας στις 07 Dec 2005
  • βάλε τη πεταλιέρα στο fx loop του ενισχυτή σου

    To fx loop ειναι θυρα υποθετω...
  • #10 από Korgy στις 07 Dec 2005
  • συνή8ως συναντάται σε ζευγαρι Ι/Ο για καρφιά...σπάνια σε μορφή insert
  • #11 από Conviction στις 07 Dec 2005
  • τοτε παρε το footswitch του ενισχυτή, για να βαζεις distortion οποτε το θές, και φτιάξε τους ήχους της πεταλιέρας για να γίνει καλύτερη η παραμόρφωση του ενισχυτή σου.. βαλε τα εφφεδακια που θες στο ντιστορσιον μεσω ενισχυτη
    Πώς γίνεται,ας πούμε, να χρησιμοποιείς το distortion του ενισχυτή και ταυτόχρονα να έχεις και το delay της πεταλιέρας; ο μοναδικός τρόπος που μπορώ να σκεφτώ είναι το σήμα από την κιθάρα να περνά στην πεταλιέρα και στη συνέχεια από το distortion του ενισχυτή... όμως έτσι το αποτέλεσμα θα ακούγεται πολύ άσχημα, γιατί είναι καλύτερο κάποια εφέ όπως το delay να διαμορφώνουν το σήμα μετά το distortion. Δέ γίνεται με κάποιο τρόπο τα εφέ της πεταλιέρας να βρίσκονται μετά το distortion του ενισχυτή, για να μπορείς να κάνεις συνδυασμούς με εφέ όπως delay,reverb,chorus κλπ και distortion ταυτόχρονα;
  • #12 από morello στις 08 Dec 2005
  • den ginete gile mou i tha exis ti petaliera meta to distortion tou enisxiti i prin...gi auto kai go exo petalakia kai ta vazo opou goustaro... :P:P:P
  • #13 από Conviction στις 08 Dec 2005
  • den ginete gile mou i tha exis ti petaliera meta to distortion tou enisxiti i prin...gi auto kai go exo petalakia kai ta vazo opou goustaro... :P:P:P
    καλά, κι εγώ πεταλάκια χρησιμοποιώ, απλά αναρωτιέμαι εάν γίνεται να έχεις την πεταλιέρα μετά το distortion του ενισχυτή, και αν ναι, πώς.
  • #14 από twist 1N my Sobriety στις 08 Dec 2005
  • den ginete gile mou i tha exis ti petaliera meta to distortion tou enisxiti i prin...gi auto kai go exo petalakia kai ta vazo opou goustaro... :P:P:P
    καλά, κι εγώ πεταλάκια χρησιμοποιώ, απλά αναρωτιέμαι εάν γίνεται να έχεις την πεταλιέρα μετά το distortion του ενισχυτή, και αν ναι, πώς.

    αν εχει effects loop ο ενισχυτης συνδεεις to send του ενισχυτη με το input της πεταλιερας και το output της πεταλιερας με το receive του ενισχυτη και βαζεις το καλωδιο της κιθαρας κατευθειαν στo input(μπροστα) του ενισχυτη. πολυ εντυπωσιακο... και πρακτικο.

    "Ο εξοπλισμός σου πρέπει να σε βοηθάει όχι να σε δεσμεύει..." μεγαλη κουβεντα αυτη... εφαγα πολλα λευτα για να την κανω πραξη!
  • #15 από Μοντίφας στις 08 Dec 2005
  • Ο εξοπλισμός σου πρέπει να σε βοηθάει όχι να σε δεσμεύει...

    ξερετε τι ανακαλυψα.....οτι οταν εχω την παραμορφωση της πεταλιερας σε μεγαλη ηχητικη ενταδη, τοτε την προτιμω απο την παραμορφωση του ενυσχητη μου.


    Μπορει καποιος να μου εξηγησει αναλυτικα πως θα συνδεσω τα καλωδια?(εξηγηστε το πολυ απλο'ι'κα σαν να μιλατε σε νεογεννητο κιθαριστα)
  • #16 από Arg0 στις 08 Dec 2005
  • Μπορει καποιος να μου εξηγησει αναλυτικα πως θα συνδεσω τα καλωδια?(εξηγηστε το πολυ απλο'ι'κα σαν να μιλατε σε νεογεννητο κιθαριστα)

    Ok...

    Λοιπον παιρνεις το καλωδιο απο την κιθαρα και το βαζεις κατευθειαν στο input του ενισχυτη.

    Υστερα παιρνεις ενα καλωδιο και το συνδεεις απο το FX Send η σκετο Send του ενισχυτη στο Input της πεταλιερας.

    Μετα απο το output της πεταλιερας παιρνεις ενα καλωδιο και το συνδεεις στο FX Return η σκετο Return του ενισχυτη.

    Τι καταφερες?

    Ο ηχος απο την κιθαρα, παιρναει απο την προενισχυση του ενισχυτη. Εκει μπαινει το distortion του ενισχυτη. Μετα φευγει και μεσω του Send περναει απο την πεταλιερα πριν επιστρεψει, μεσω του return στο τελικο σταδιο ενισχυσης του ενισχυτη...

    Το αποτελεσμα?

    Εχεις την παραμορφωση του ενισχυτη που σ' αρεσει και τα εφφε απο την πεταλιερα...  ;)

    Προσοχη! Φροντισε μονο να εχεις σβησει την παραμορφωση της πεταλιερας γιατι αλλιως θα ακους διπλη παραμορφωση, που θα τρομαζε μεχρι και τους Napalm Death...
  • #17 από Μοντίφας στις 08 Dec 2005
  • Μπορει καποιος να μου εξηγησει αναλυτικα πως θα συνδεσω τα καλωδια?(εξηγηστε το πολυ απλο'ι'κα σαν να μιλατε σε νεογεννητο κιθαριστα)

    Ok...

    Λοιπον παιρνεις το καλωδιο απο την κιθαρα και το βαζεις κατευθειαν στο input του ενισχυτη.

    Υστερα παιρνεις ενα καλωδιο και το συνδεεις απο το FX Send η σκετο Send του ενισχυτη στο Input της πεταλιερας.

    Μετα απο το output της πεταλιερας παιρνεις ενα καλωδιο και το συνδεεις στο FX Return η σκετο Return του ενισχυτη.

    Τι καταφερες?

    Ο ηχος απο την κιθαρα, παιρναει απο την προενισχυση του ενισχυτη. Εκει μπαινει το distortion του ενισχυτη. Μετα φευγει και μεσω του Send περναει απο την πεταλιερα πριν επιστρεψει, μεσω του return στο τελικο σταδιο ενισχυσης του ενισχυτη...

    Το αποτελεσμα?

    Εχεις την παραμορφωση του ενισχυτη που σ' αρεσει και τα εφφε απο την πεταλιερα...  ;)

    Προσοχη! Φροντισε μονο να εχεις σβησει την παραμορφωση της πεταλιερας γιατι αλλιως θα ακους διπλη παραμορφωση, που θα τρομαζε μεχρι και τους Napalm Death...


    χιλια ευχαριστω.Τωρα μπορω να συμμετεχω στην σηζητηση! Εχω ομως ενα προβλημα......ο ενισχυτης μου δεν εχει θυρα return....
Σελίδες: