Αποστολέας Θέμα: κρουστά: δέρματα (για κατασκευή)  (Αναγνώστηκε 10329 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Soufel

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Ψάχνω δέρματα για να κατασκευάσουμε σε σχολείο για παιδαγωγικούς σκοπούς μεμβρανόφωνα κρουστά (ταμπουρίνα τύμπανα κλπ). Ξέρω ότι υπάρχουν δέρματα με μία επεξεργασία τα οποία αν τα βρέξεις και τα τοποθετήσεις στο πλαίσιο του οργάνου που θα κατασκευάσεις, στεγνώνοντας τεντώνονται στο σχήμα του πλαισίου.
Φυσικά για να γίνει αυτό σε ένα σχολείο από τα ίδια τα παιδιά χρειάζονται αρκετά κομμάτια ώστε να ενθαρρύνεται και ο πειραματισμός.
Ως τώρα έχω βρει αγγελίες μόνο για μουσικά όργανα ας πούμε επαγγελματικά, μάρκες κλπ. , σε υψηλές τιμές και δεν ξέρω και αν μπορούν να χρησιοποιηθούν για τον παραπάνω σκοπό, δεν υπάρχουν ενδείξεις για το μέγεθός τους, δεν ξέρω αν μπορώ δηλ. να τα χρησιμοποιήσω διαφορετικά από το σκοπό για τον οποίο πωλούνται.
Επειδή δεν έχω πρόσβαση σε κατασκευαστές μουσικών οργάνων, οποιοσδήποτε ξέρει οτιδήποτε σχετικά με το θέμα θα ήμουν ευτυχής αν μου έγραφε εδώ ή σε πμ.

Αποσυνδεδεμένος Andreoulis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: κρουστά: δέρματα (για κατασκευή)
« Απάντηση #1 στις: 29/12/05, 10:44 »
Δυστυχώς το να βρεις δέρματα για τις χρήσεις που αναφέρεις δεν είναι πολύ εύκολο...
Στην Αθήνα μπορείς να αγόρασεις από τον Στασινό, στην οδο Βεραντζέρου (αναμεσα Πατησίων και 3ης Σεπτεμβριου) που έχει αρκετη ποικιλία μεγεθών (αλλά ακριβός....)
Άλλη λύση είναι να βρεις κάποιο βυρσοδεψείο (σε επαρχία καλύτερα) και να πάρεις δέρμα. Το ξύρισμα μπορείς να το κάνεις μόνος - μια δόση για τα πολλά πριν το δέσιμο και μια για την τελική επιφάνεια μετά (αλλά μακριά τα ξυράφάκια από τα παιδιά...) . Βέβαι αυτό είναι καλύτερο για τύμπανα τύπου jembe
Τέλος, αν πάει κανείς γνωστός στην Τουρκία.... είναι η καλύτερη περίπτωση. Φθηνά και καλά δέρματα...
Αν πάντως θελεις δέρμα για μικρα κρουστά (μπεντιράκια, τουμπερλέκια, κλπ) θα πρότινα τον στασινό, αφού μόνο εκεί  βρίσκεις το λεπτό δέρμα .

Μπορείς να έρθεις και σε επαφή και με τα κρουστά της Τάκη (www.djembe.gr) που ίσως να ξέρουν πιο πολλές πηγές
Άλλο μπαχ και άλλο σαμπάχ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2438 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/06, 19:18
από blueb
4 Απαντήσεις
12423 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/15, 10:22
από Βραζίλης
9 Απαντήσεις
17317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:01
από jorje
0 Απαντήσεις
2124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/07, 20:27
από paradoxologos
17 Απαντήσεις
12987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/13, 19:19
από elrich
1 Απαντήσεις
2535 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/11/08, 22:02
από Alex_LesPaul
39 Απαντήσεις
13285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/09, 18:06
από Jezus
9 Απαντήσεις
7115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 02:49
από RORY GALLAGHER
0 Απαντήσεις
25588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 00:03
από Alexisonfire
6 Απαντήσεις
3393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/11, 10:52
από ZaranisPetros