Αποστολέας Θέμα: Τι κιθάρα ακουστική ή ηλεκτρακουστική έχετε και πως την κρίνετε?  (Αναγνώστηκε 89128 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος seadog

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Πηρα μια Handcrafted ακουστικη Yamaha LL-16 Dreadnought made in Taiwan απο Thomann 599 ευρω.Ολη μασιφ με ελατο καπακι (engelman),Rosewood πλαινα και πλατη,τριφυλλη εβενινη ταστιερα,εβενινη γεφυρα,πολυ καλα κλειδια.Ειναι αρκετα βαρια κιθαρα με πολυ ισορροπημενο ηχο.Εχω ακουσει και παιξει με πολυ καλες κιθαρες και αυτο που εχω να πω ειναι πως δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο πολυ ακριβοτερες ακουστικες.Δεν εχει το μπασο μιας Martin η μιας Larivee,ουτε τα πριμα μιας Taylor.
Αλλα πιο ισορροπημενο ηχο δεν εχω ξανακουσει.Παιζει το ιδιο καλα ειτε την δερνεις ειτε τη χαιδευεις χωρις να μπερδευει.Στην αρχη ηθελε ρυθμιση το μπρατσο (λεπτο και γρηγορο) γιατι ετριζαν οι χορδες (υποτιθεται πως την ρυθμισαν στου Thomann).Τωρα ειναι μια χαρα.
Αν βρειτε Yamaha L-series δοκιμαστε τη οπωσδηποτε γιατι ειναι πραγματι πολυ υποτιμημενες (LL-500 αν κυκλοφορουσε ακομη,αυτη θα ηθελα,LL-16).
Εβαλα ελιξιρ 11αρες nanoweb.
Δεν εχει σκαλιστο σκελετο στο καπακι αν το ζητουμενο ειναι ο ογκος,αλλα αν το ζητουμενο ειναι ο απολυτα ισορροπημενος,δυνατος,καμπανιστος ηχος,συγκρινεται με οτιδηποτε εκει εξω.

 

Αποσυνδεδεμένος seadog

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Συμπληρωματικα να αναφερω πως αν μιλαμε για κιθαρες που εχω παιξει ανεξαρτητα απο τιμη,η απολυτη ακουστικη κιθαρα ειναι για μενα η santa cruz (αμερικανικη),αλλα τσουζει.Και στις καλλιτερες αγορες θεωρω τις Larivee,Guild,που αν και ακριβες,αξιζουν τα χρηματα τους.
Και για να ευλογησω και τα γενια μου,την εντιμοτερη αγορα,των Yamaha L-series,η ναυαρχιδα της οποιας (σειρας) κοστολογειται 14000 και κατι ψιλα.Ελπιζω να κανει καλες σουζες αλλοιως θα παρω την XT-series.Ελεος :o 8)

Αποσυνδεδεμένος bravehurt Σ.Π.Κ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
εχω μια ακουστικη tanglewood κοκκινη στο χρωμα , βεβαια ειμαι ερασιτεχνης στο ειδος κιθάρας.Εμαθα με κλασσικη πρωτα...

Αποσυνδεδεμένος Dark_kronos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 425
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο παραδεισος...
    • Προφίλ
Εχω μια Ibanez GRG170DX και ειμαι υπερυτιχισμενος!!!! Για πρωτη κιθαρα πιστευω ειναι ιδανικη, αν και λιγο πιο ακριβη απο αλλες και παρολο που ειναι ιδανικη για αρχαριο εχει και καπια πραγματακια για πιο προχωριμενους. Ιδικα τωρα που την πειγα και μου εκαναν ενα καπος πιο σωστο setup και εβαλα 10αρες χορδες ειναι τελια!
Pure f**k**g Metal From Texas

Αποσυνδεδεμένος makjunior

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 28
  • Φύλο: Άντρας
  • Κάρβουναααα...
    • Προφίλ
Απο ηλεκτροακουστική έχω μια Epiphone Jeff baxter (mini jumbo) αρκετά καλά και δυνατά μπάσα, στο ακουστικό κομάτι της και στην κονσόλα (ειδικά αν συνδεθεί απο την xlr έξοδο της βγάζει αρκετά πλούσιο ήχο) θα την έκρινα ως ιδανική για blues μόνο της "μείον" ο λίγο μεγαλύτερος όγκος απο τις συνηθισμένες ακουστικές αλλα συνηθίζεται αυτό , σε λίγο καιρό έρχεται και ovation pinacle... και μια ηλεκτρική Epiphone Lucille (b.b. king) για το λαϊκό μέρος με χορδές 11άρες flat gibson πάντα
(η κιθάρα "πετάει" και είναι η χαρά του ηχολήπτη μιας και έχει και ξεχωριστή έξοδο για κάθε μαγνήτη...)  8)
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/06, 00:13 από makjunior »

Αποσυνδεδεμένος spio

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 208
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι D.J.s δεν είναι μουσικοί
    • Προφίλ
Εγώ πάντως έχω μία yamaha apx και είναι τέλεια.Μόνο που η τιμή της είναι λίγο τσιμπιμένη(900Ε)
Πώς από τόσο ξεχωριστά παιδιά βγαίνουν τόσο συνηθισμένοι μεγάλοι ;
http://www.knightfight.co.uk/?ac=vid&vid=63069818

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
(σχολιο διαγραφηκε)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/09, 11:28 από marmelaki »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Mια Fender Strataccoustic. Καλη ειναι για τα λεφτα τις (450€ απο Αγγλια) δεν ειναι ομως πολυ δυνατη λογω μικρου παχους σωματος... Παντως ειναι πολυ ανετη κιθαρα, ειδικα για οσους εχουν συνιθισει τις ηλεκτρικες, οπως ο υποφαινομενος... :)

Συνδεμενη στο PODXT (στο PiezoElectric preset) και με λιγο πειραγμα ακουγεται παντως μια χαρα...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   εχω την τιμη να κατεχω μια explorer, μια brian moore και μια χειροποιητη απο ηλεκτρικες, και αρκετες κλασσικες (ανευ μαρκας!!!) καθως και μια custom ballader ovation!

   τα παραπανω οργανα εχουν πολλα προτερηματα, αλλα και αρκετα μειονεκτηματα, σε σχεση παντα με τα δικα μου χερια! Πχ η explorer αν και με βολευει παρα πολυ παικτηκα (ασχετα αν το μπρατσο της ειναι γαιδουρι) δεν μπορω να παιξω ευκολα καθηστος γιατι σχεδον καμπουριαζω!!! επισης δεν με ικανοποιει και ο ηχος της και το οτι εχει 22 ταστα!
   Η moore σκοτωνει σε ολα τα επιπεδα (ηχος, εμφανιση, "σχετικη" ευκολια, 24 ταστα, λεπτο μπρατσο κτλ), ομως με χαλαει -τωρα πια- το τρεμολο της (floyd rose), δεν ξερω κατι δεν μου παει καλα! Επισης εχει αρχισει να μην με "βολευει" πλεον, παρ'ολα αυτα ειναι ενα υπερ-αξιολογο οργανο και σε ικανοποιητικη ταξη χρηματων!
   Για την χειροποιητη δεν εχω να πω πολλα γιατι ειναι φτιαγμενη στα "μετρα" μου οποτε... το μονο "κακο" ειναι οτι και αυτη διαθετει μονο 22 ταστα!
   Για τις κλασσικες δεν θα πω τιποτα, απλες κλασσικες κιθαρες οπως τις ξερουμε.
   Τελος ερχεται η ovation που πραγματικα δεν εχω παιξει με καλλιτερο ηλ/ακουστικο οργανο, ισως η μονη που μπορει να συγκριθει -ηχητικα- μαζι της να ειναι η gibson DOVE! Εχει τελεια αισθηση απιστευτα ευκολο παιξημο και σε ενισχυτη μπορει να δωσει ογκο ακομα και με χορδες ηλεκτρικης!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Son of the sun

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Therion Official Website
'Εχω μια Dean-Exotic Freadom.Έχει καλόυτσικο ήχο αλλά αυτό που πραγματικά τραβάει την προσοχή είναι η εμφάνισή της.
The burden is mine...
The burden is mine....Alone....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
   εχω την τιμη να κατεχω μια explorer, μια brian moore και μια χειροποιητη απο ηλεκτρικες, και αρκετες κλασσικες (ανευ μαρκας!!!) καθως και μια custom ballader ovation!

   τα παραπανω οργανα εχουν πολλα προτερηματα, αλλα και αρκετα μειονεκτηματα, σε σχεση παντα με τα δικα μου χερια! Πχ η explorer αν και με βολευει παρα πολυ παικτηκα (ασχετα αν το μπρατσο της ειναι γαιδουρι) δεν μπορω να παιξω ευκολα καθηστος γιατι σχεδον καμπουριαζω!!! επισης δεν με ικανοποιει και ο ηχος της και το οτι εχει 22 ταστα!
   Η moore σκοτωνει σε ολα τα επιπεδα (ηχος, εμφανιση, "σχετικη" ευκολια, 24 ταστα, λεπτο μπρατσο κτλ), ομως με χαλαει -τωρα πια- το τρεμολο της (floyd rose), δεν ξερω κατι δεν μου παει καλα! Επισης εχει αρχισει να μην με "βολευει" πλεον, παρ'ολα αυτα ειναι ενα υπερ-αξιολογο οργανο και σε ικανοποιητικη ταξη χρηματων!
   Για την χειροποιητη δεν εχω να πω πολλα γιατι ειναι φτιαγμενη στα "μετρα" μου οποτε... το μονο "κακο" ειναι οτι και αυτη διαθετει μονο 22 ταστα!
   Για τις κλασσικες δεν θα πω τιποτα, απλες κλασσικες κιθαρες οπως τις ξερουμε.
   Τελος ερχεται η ovation που πραγματικα δεν εχω παιξει με καλλιτερο ηλ/ακουστικο οργανο, ισως η μονη που μπορει να συγκριθει -ηχητικα- μαζι της να ειναι η gibson DOVE! Εχει τελεια αισθηση απιστευτα ευκολο παιξημο και σε ενισχυτη μπορει να δωσει ογκο ακομα και με χορδες ηλεκτρικης!

Ρε συ το θέμα είναι για ακουστικές κιθάρες. Ευτυχώς που έχεις και την Ovation αλλιώς τζάμπα έγραφες τόση ώρα!!  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Έχω μια ηλ/ακουστική Epiphone PR800SE την οποία είχα αγοράσει περίπου 150.000 δρχ πριν 10 χρόνια.Φαντάζομαι οτι δεν κυκλοφορεί πλέον .Ήταν καλούτσικη και την κρατάω για συναισθηματικούς μόνο λόγους.Σε αυτή την κατηγορία τιμών  υπάρχουν πλέον πολύ καλύτερης ποιότητας κιθάρες (πχ Tanglewood) ,οπότε στην υποθετική περίπτωση θα επέλεγα κάποια άλλη.Ο ήχος της ως ακουστική είναι σχετικά καλός για την κατηγορία χρημάτων,αλλά τα ηλεκτρικά της προδίδουν φτήνια.

Έχω επίσης μια Cort Earth 900 ακουστική,η οποία είναι και το κορυφαίο μοντέλο της εταιρείας.Αγνοώντας το όνομα στο headstock,θεωρώ πως πρόκειται για μία πολύ καλή κιθάρα για την οποία θα πλήρωνα και τα διπλά λεφτά για να αποκτήσω(τιμή Ελλάδας ~680e).Eίναι σχήματος/μεγέθους parlor και αυτό την καθιστά περιοριστική αν ψάχνει κανείς μια all around κιθάρα.Συστήνεται για ρεμπέτικα,fingerstyle jazz,bossa,D-blues και παρόμοια είδη.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Έχω επίσης μια Cort Earth 900 ακουστική,η οποία είναι και το κορυφαίο μοντέλο της εταιρείας.Αγνοώντας το όνομα στο headstock,θεωρώ πως πρόκειται για μία πολύ καλή κιθάρα για την οποία θα πλήρωνα και τα διπλά λεφτά για να αποκτήσω(τιμή Ελλάδας ~680e).Eίναι σχήματος/μεγέθους parlor και αυτό την καθιστά περιοριστική αν ψάχνει κανείς μια all around κιθάρα.Συστήνεται για ρεμπέτικα,fingerstyle jazz,bossa,D-blues και παρόμοια είδη.

Οι Cort κιθάρες αν και δεν ειναι πολύ γνωστές όπως άλλες, εντούτοις είναι πάρα πολύ καλές. Ειδικά το μοντέλο Earth που έχεις blueb που έρχεται με μασίφ καπάκι, grover κλειδιά και fishman μαγνήτη (με ενσωματωμένο κουρδιστήρι παρακαλώ  :) ) είναι μια κιθάρα που θα έλεγα αξίζει τα λεφτά της. Τόσο σε ακουστικό όσο και σε ηλεκτροακουστικό ήχο είναι πλήρης και σε βγάζει ασπροπρόσωπο σε ότι και αν την χρησιμοποιήσεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
όχι η Earth900 ειναι απλή ακουστικη,δεν έχει fishmann κλπ.Αλλά έχει όντως μασίφ κέδρο καπάκι και μασίφ πλάτη,κοκκάλινο nut και καβαλάρη(!),λεπτό και ποιοτικό finish και γενικά στοιχεία που δεν συναντάς σε κιθάρες αυτής της κατηγορίας τιμής,επωνυμες ή μη ;).

Ακόμη την ανέφερα,επειδή δεν βρίσκει κανείς εύκολα Parlor κιθάρα στην ελληνική αγορά.Απότι ξέρω υπάρχει και Simon&Patrick αλλά δεν τη βρήκα πουθενά.Αντίστοιχες κιθάρες στην ελληνική αγορά για σύγκριση είναι μόνο οι
χειροποίητες ρεμπέτικες που φτιάχνουν διάφοροι οργανοποιοί,οι οποίες όμως ξεκινάνε από 1000e τουλάχιστον,ως χειροποίητες

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Fender DG21SCE
Apo hxo leei apisteyta polla, δεν έχει να ζηλέψει μπάσα από οποιαδήποτε άλλη καλύτερή της,
Υστερεί στο ότι φοράει 11άρες χορδές, μετά το 7ο τάστο παίζεις δύσκολα και είναι λιγάκι σκληρή...Ayth mou anhkei pros to paron...

ΑΠο κει κ πέρα
Ovation λέει πολλά, ΑΛΛΑ δεν λέει μία χωρίς ενισχυτή...Πολύ μουντός ήχος...Τρομερό όμως παίξιμο και στον ενισχυτή δεν έχω λόγια να την περιγράψω...

Gibson είναι τρομερές, τα ίδια με ovation αλλά έχουν τρομερό ήχο χωρίς ενισχυτή...Τις έχω ερωτευτεί...Παραλίγο να μου κάτσει μία αλλά δυστηχώς κλότσισα την ευκαιρία.

Guild δεν έχω παίξει με μία της τάξης των 3000 ευρώ αλλά λένε πολλά σίγουρα.

Martin den me boleyoun.

Taylor τα καλά της μοντέλα (3000ευρω) απλά έχω να πω....No comments!!!!!Τρέλα...

Mporei namhn exw tis parapanw, skopeyw na parw omws kai eipa na prosthesw thn apopsh mou:)
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος elsar

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρες
Έχω μια κοκκινωπή ακουστική Ibanez Lonestar Series LS300 του '88 αγορασμένη από πρώτο χέρι. Έχει τα 6 κλειδιά σε σειρά από την ίδια πλευρά, σαν ηλεκτρική κιθάρα. Έχει φοβερά γεμάτο και ζωντανό μεταλλικό ήχο που δείχνει πως είναι ξαδέρφη ηλεκτρικής κιθάρας. Έχει στενό μπράτσο/ταστιέρα στο πλάτος κάνοντας παιχνίδι να κάνεις μπαρέ και ακόρντα.  Επειδή όμως τα τελευταία χρόνια παίζω αποκλειστικά με δάχτυλα με δυσκολεύει να παίξω με ακρίβεια τα χοντροδάχτυλα μου. Με πένα όμως πετάει!!! Σκέφτομαι να την πουλήσω σε λίγο καιρό στο ebay. Είναι σπάνια πλέον Ibanez κιθάρα - δείτε στο www.ibanezcollectors.com.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
   ...πριν ρην βγαλεις στο ebay βαλε και καμια αγγελια και στο κιθαρα.γρ οποτε να ξερουμε και εμεις τι θα κανουμε! Απο τιμη? ποσο λες να την πουλησεις?
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
εχω μια yamaxa fx-310 πολυ καλη στα λεφτα της αλλα εχω κολλησει με μια Ovation

Αποσυνδεδεμένος rania_roxx

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Γυναίκα
  • This is the end, beuatiful friend, the end...
    • Προφίλ
εγώ παίζω με την ovation του πατέρα μου, παλιό μοντέλο, που την αγόρασε από Αμερική. Τώρα ακριβές μοντέλο δεν ξέρω, πάντως από ήχο τα σπάει! Και έχει και ένα ωραίο χρώμα...
LIBERATE YOUR MINDS

Αποσυνδεδεμένος MUSIC GARDEN

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Έχω μια ηλ/ακουστική,VESTER,με καλό ήχο,και μια ηλεκτρική,μάρκας SCHECTER,έχει πολύ καλο καθαρό ήχο,σε όλα τα τάστα.Δεν είναι πολυ γνωστή μάρκα,αλλά πολυ καλή ποιότητα και σε καλή τιμή.Την προτείνω για όποιον αγοράζει για πρώτη φορά ηλεκτρική κιθάρα και θέλει κάτι καλό και οικονομικό.Νομίζω,το μόνο μείον,στην αλλαγή των χορδών,αλλάζουν από πίσω,δεν ξερω κατα πόσο είναι βολικό για κάποιον αρχάριο.

Αποσυνδεδεμένος andyzafi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ Ή ΗΛΕΚΤΡΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ;
« Απάντηση #71 στις: 15/11/07, 11:27 »
Γειά χαρά σε όλους!
Παίζω κάποια χρόνια με μια ακουστική Fender,την οποία είχα αγοράσει από το Στόλλα για 300 Ευρώ περίπου.
Έφτασε όμως ο καιρός να αγοράσω μια αληθινή κιθάρα,μιας και αυτή που έχω με κούρασε πια...
Μπορώ να διαθέσω μέχρι 1500 Ευρώ και θα με ενδιέφεραν Martin,Taylor,Takamine,αλλά και Guild.
Όμως,δε ξέρω αν θα ήταν καλύτερο να πάρω μια ακουστική κι έπειτα να της προσαρμόσω τίποτα ηλεκτρικά ή να πάρω κατευθείαν μια ηλεκτρακουστική.
Τί προτείνετε;

Αποσυνδεδεμένος harry_fyt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την Κρητική Μουσική !
    • Προφίλ
Ξεθάβω...  ;D

Εχω στην κατοχή μου, με σειρα αποκτησης
1)Applause τυπου Ovation 110000 δρχ το 2001

2)Ovation Celebrity CC024  500E to 2004

3)Ovation Adamas CVT W597 2400E to 2007


Για την 1) εχω να πω οτι αν και entry level κιθαρα ειναι αρκετα καλή αλλα μονο για unplugged. Δεν εχει προενισχυση.
Καλος σχετικα γεματος ηχος, αναλογικα και με την τιμη της.

Η 2) μου αφησε πολυ καλες εντυπωσεις τα χρονια που την χρησιμοποιουσα, της επινα το αιμα για την ακριβεια...
Παρεδωσε το πνευμα ομως και δεν αξιζει να φτιαχτει... Φαγωθηκαν τα ταστα, λαθος τονικοτητες κ.α.
Ωραιος ηχος στα μηχανηματα, με προενισχυση και καλο EQ

Για την 3) απλα δεν εχω λογια... Ειναι οτι καλυτερο εχω πιασει σε η/α κιθαρες...
Ευκολοπαιχτη οσο δεν παει. Γεματος ηχος σκετη με πολυ καλα μπασα. Ισως να ηθελε λιγη παραπανω ενταση αλλα ουτως ή αλλως η φιλοσοφια της ειναι κυριως για plugged αφου εχει και τις πολλες τρυπες αντι για την μια κεντρικη.
Για plugged ειναι απιστευτη.. Εχω δοσει αρκετα λευτα σε καλα πεταλια και παντα καταληγω να παιζω με σκετη την κιθαρα απευθειας στον μικτη... Εχει πολυ καλα ηλεκτρικα!!

Νταξ το παραδεχομαι ειμαι Οβεισονακιας αλλα αυτη η κιθαρα πραγματικα αξιζει τα λεφτα της! :clap
Δεν γαμ*με που δεν γαμ*με,
ε, δεν παιζουμε κιθάρα?

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εχω μια takamine jasmine s33 δεξιοχειρη, που τη μετετρεψα σε αριστεροχειρη. Μου την ειχαν κανει δωρο, οποτε δεν ξερω ποσο την ειχαν αγορασει τοτε (πριν 3 χρονια περιπου). Μαλιστα μου την εφεραν απο Καναδα, οποτε τρεχα γυρευε...
Παντως απο λιγο προχειρα που κοιταξα βρηκα αυτο http://www.americanmusical.com/Item--i-TAK-JASS33-LIST οποτε καταλαβαινετε οτι ειναι φτηνη. Για τα λεφτα της νομιζω ειναι αρκετα καλη, ακομα και ο μαστορας που την πηγα μου το ειπε.

Ειναι σκληρουτσικη, στην αρχη θυμαμαι μεχρι να παρει το χερι ειχε αρκετο πονο (ειναι κ η πρωτη μου κιθαρα, με αυτην εμαθα). Εχει σχετικα μεγαλο σωμα (εχω δει και με αρκετα μικροτερο), μασιφ καπακι spruce, ταστιερα rosewood και το υπολοιπο σωμα ειναι lacewood. Κρατιεται καλα κουρδισμενη, και λογω του μεγαλου ηχειου δινει αρκετα δυνατο ηχο, σε strumming κυριως, σε σχεση με καποιες αλλες. Βεβαια εχω ακουσει και καλυτερες και σαφως ακριβοτερες, αλλα δυστυχως δεν εχω παιξει με πολλες κιθαρες (δεν ειναι οτι δεν θελω, απλα οσοι ξερω παιζουν... αναποδα ::) ) για να συγκρινω.

Αποσυνδεδεμένος thanoulis.metaxoulis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Εγω εχω μια ovation aplause AE 127 Η κιθαρα κανει 290 ευρω και για τα λευτα της ειναι παρα πολυ καλη!! εχει εναν ωραιο μπασο ηχο..και παραλληλα εχεις και τα πριμα σου , γενικα ειναι μια πολυ balance κιθαρα που εμενα με ευχαριστει απολυτα.... για οποιον γουσταρει αυτο το στυλ κιθαρων..που ειναι οβαλ (δηλαδη το σκαφος κανει αυτο το στρογγυλο απο πισω) τις συνηστω ανεπυφυλακτα....






 ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::) ::)

Y.Γ Θα το πω χυμα γιατι κουραστηκα, οσοι λενε οτι η ovation σαν κιθαρες ο ηχος τους ειναι πλαστικος ειναι ασχετοι....δεν εχει πλαστικο ηχο....απλα διαφορετικο και ιδιαιτερο..που σε καποιους αρεσει και σε καποιους αλλους οχι!! απλα... ;) ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
25769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 16:45
από Anarhikos_Mousikos
130 Απαντήσεις
80577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/10, 18:37
από Machiavelli
2 Απαντήσεις
26136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/09, 14:09
από Απόλλων
8 Απαντήσεις
6642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/08, 23:33
από Gabriel6th
10 Απαντήσεις
6937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/08, 16:25
από les-makis
25 Απαντήσεις
22285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/10, 18:23
από DIKOMAR
26 Απαντήσεις
9774 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 03:04
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/10, 20:33
από Wintermute23
7 Απαντήσεις
4217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/10, 19:38
από geovrettos1908
0 Απαντήσεις
3457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/14, 19:28
από Sabbath_Prayer