Αποστολέας Θέμα: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)  (Αναγνώστηκε 9134 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Χαιρετε...Γιαννης απο Μυτιληνη...
παιζω εδω κ 3+ χρονια ηλεκτρικη κ εχω στην κατοχη μου μια ibanez 370dx
νιωθω ομως οτι υποβαθμιζει τις ικανοτητες μου κ δν εχω τον ηχο που χρειαζομαι...για αυτο λεω να βαλω πλορη γ νεα κιθαρα...
μου εχει μπει στο ματι η http://www.thomann.de/gr/schecter_hellraiser_v1fr_bch.htm (αν και με το ζορι βγαζω τα λεφτα)
και η http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_ec1000_bk.htm (δεν με ενδιαφερει πολυ το χρωμα αν και θα προτιμουσα κατι σκουρο...)

αν εχετε να εμπειριες απ τις παραπανω κιθαρες πειτε μου ή αμα εχετε να προτεινετε καποια αλλη κιθαρα με παρομοια χαρακτιρηστικα (neck-through,mahogany body&neck,emgs, floyd rose προαιρετικο...)

επισης να ενημερωσω οτι το καλοκαιρι λογω του Sonisphere θα παω αθηνα...οποτε εαν μπορουσατε να μου πειτε μαγαζια με Schecter και ESP θα ημουν ευγνωμων

Υ.Γ ενδιαφερομαι ΑΠΕΙΡΑ περισσοτερο γ την Schecter!!! Ευχαριστω εκ των προτερων!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #1 στις: 07/05/10, 13:37 »
Σε τι ενισχυτή παίζεις?

Η 370DX είναι καλή κιθάρα και ίσως μια απλά αλλαγή μαγνητών να είναι το μόνο που χρειάζεσαι αν το μόνο θέμα που έχεις με την κιθάρα είναι το ηχητικό αποτέλεσμα. Ίσως πάλι, το μόνο που να χρειάζεσαι να είναι ένας καλός ενισχυτής  ;) .
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #2 στις: 07/05/10, 13:44 »
Marschall mg-50dfx.... :-\

Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #3 στις: 07/05/10, 13:47 »
την παλαιωτερη εκδοση...
οχι τον http://www.thomann.de/gr/marshall_mg50fx_new.htm

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #4 στις: 07/05/10, 13:47 »
δν εχω τον ηχο που χρειαζομαι...για αυτο λεω να βαλω πλορη γ νεα κιθαρα...
Marschall mg-50dfx.... :-\


Πιστευω πως δε θα κανεις ασχημα αν βαλεις πλωρη για νεο ενισχυτη...


Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #5 στις: 07/05/10, 13:55 »
βασικα χρειαζομαι εναν καλο ηχο στο στουντιο που 8α παιζω με την μπαντα και ενα οργανο στο οποιο θα παιζω κ θα μπορω να βγαλω το 100% των δυνατοτητων μου...εννοειται πως χρειαζομαι εναν καλο ενισχυτη αλλα σκοπευω να παρω μια και καλη κατι πολυ καλο(κεφαλη-καμπινα) που ισως μου κοστισει τα διπλασια απ'οσα χρειαζομαι για κιθαρα...λεφτα που δν διαθετω αυτη τη στιγμη ουτε στα ονειρα μου :P ;)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #6 στις: 07/05/10, 14:17 »
Εγω ειμαι μεγιστος φαν της Deluxe σειρας της LTD, οποτε θα σου προτεινα να κοιταξεις προς τα εκει...απο Svhecter δεν ξερω πολλα, επαφη ειχα μονο με τις C-1 Classic και C-1 Hellraiser...πολυ καλες και οι δυο, με χαλαγε μονο το σχετικα χοντρο μπρατσο τους.

Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #7 στις: 07/05/10, 14:22 »
μμμ...και ειχα ενδοιασμους για το μπρατσο των schecter...
στην esp οσον αφορα τα solo ειχες καποιο προβλημα κατεβαινοντας προς τα κατω? :-\

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #8 στις: 07/05/10, 14:25 »
μμμ...και ειχα ενδοιασμους για το μπρατσο των schecter...
στην esp οσον αφορα τα solo ειχες καποιο προβλημα κατεβαινοντας προς τα κατω? :-\

Ωραια ερωτηση σε, κατα βαση, ρυθμικο κιθαριστα ;D...νταξει, επειδη οσο να 'ναι τα περναω τα συνορα του 12ου ταστου :P, δν ειχα ποτε προβλημα...το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να δοκιμασεις ο ιδιος, ο,τι κ να σου πω εγω, τα δικα σου χερια ξερουν καλυτερα! ;)

Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #9 στις: 07/05/10, 14:34 »
σωστα...αλλα οπως προανεφερα μυτιληνη μενω...κ γ να μην παω στα τυφλα για αγορες απο ιντερνετ εχεις(ή εχετε) να μου πειτε μαγαζια στην αθηνα οπου μπορω να δοκιμασω ltd k schecter???

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #10 στις: 07/05/10, 14:37 »
σωστα...αλλα οπως προανεφερα μυτιληνη μενω...κ γ να μην παω στα τυφλα για αγορες απο ιντερνετ εχεις(ή εχετε) να μου πειτε μαγαζια στην αθηνα οπου μπορω να δοκιμασω ltd k schecter???

Σε αυτο δε μπορω να σε βοηθησω...εγω τη δικια μου LTD την πηρα στο Guitar Store, στα Εξαρχεια, αλλα ηταν η μονη που ειχε...δηλαδη, δε νομιζω οτι φερνει συχνα, ομως ισως κανω κ λαθος.

Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #11 στις: 07/05/10, 14:39 »
OK...ευχαριστω απειρα γ την βοηθεια σου παντως!!! ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος makistzou

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #12 στις: 07/05/10, 15:24 »
Απο οσο ξερω τις Schecter τις φερνει ο Δημητρης στο Γαλατσι www.telesound.gr τηλ.2102220508.Παρε τηλ. θα σε βοηθησει.Το μαγαζι ειναι γεματο Schecter κιθαρες να δοκιμασεις.

Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #13 στις: 07/05/10, 15:27 »
να σαι καλα ρε φιλε!!!με βοηθας αφανταστα!!! ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #14 στις: 07/05/10, 15:37 »
καποιος που να ξερει που μπορω να δοκιμασω esp ltd???...γ να εχω ολοκληρωμενη αποψη... :)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #15 στις: 07/05/10, 15:42 »
Την συγκεκριμενη Schecter την ειχα δοκιμασει με εναν φιλο σε ενα μαγαζι εδω Θεσσαλονικη και μου αφησε τις χειροτερες εντυπωσεις. Κακοσεταρισμενη και εκτος αυτου τα παντα πανω της εμοιαζαν φθηνα. Τα knobs κουνιοντουσαν, το finish καμια σχεση με την φωτογραφια... Γενικα περιμενω πολυ περισσοτερα πραγματα απο ενα οργανο που κοστιζει 1Κ.... Α και να μην ξεχασω δινεις 1 χιλιαρικο για οργανο made in idonesia....
Θα πηγαινα EC1000 με τα χιλια!

Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #16 στις: 07/05/10, 15:48 »
εεε...πηγαινω κ γω ο μ........ς μ αυτο που βλεπω...ο "CHUCK" να σε ευλογει ρε stinky :P :) !!!Μηπως ξερεις εσυ γ τιποτα espαδικα στην αθηνα??

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #17 στις: 07/05/10, 21:13 »
βασικα χρειαζομαι εναν καλο ηχο στο στουντιο που 8α παιζω με την μπαντα και ενα οργανο στο οποιο θα παιζω κ θα μπορω να βγαλω το 100% των δυνατοτητων μου... :P ;)


Ηρθε η ωρα που επανερχεται ο μ@λακας του site που θα προσπαθησει να σε πεισει να μην παρεις κιθαρα...

Λοιπον...Αλλαξε μαγνητες και οταν ερθεις Αθηνα πηγαινε τη σε κανενα μαστορα να της βαλεις καλυτερα ηλεκτρικα...
Αν δεν τη θες απο αποψης playability τοτε δυσκολα θα βρεις οργανο με καλυτερο μπρατσο για σολιστικο παιξιμο (ΑΝ σου αρεσουν τα πολυ λεπτα μπρατσα).
Αν θες να παρεις κατι αλλο επειδη τη ΒΑΡΕΘΗΚΕΣ τοτε καλα κανεις και κοιτας αλλα οργανα... ;D


Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #18 στις: 08/05/10, 01:13 »
βασικα χρειαζομαι εναν καλο ηχο στο στουντιο που 8α παιζω με την μπαντα και ενα οργανο στο οποιο θα παιζω κ θα μπορω να βγαλω το 100% των δυνατοτητων μου... :P ;)


Ηρθε η ωρα που επανερχεται ο μ@λακας του site που θα προσπαθησει να σε πεισει να μην παρεις κιθαρα...

Λοιπον...Αλλαξε μαγνητες και οταν ερθεις Αθηνα πηγαινε τη σε κανενα μαστορα να της βαλεις καλυτερα ηλεκτρικα...
Αν δεν τη θες απο αποψης playability τοτε δυσκολα θα βρεις οργανο με καλυτερο μπρατσο για σολιστικο παιξιμο (ΑΝ σου αρεσουν τα πολυ λεπτα μπρατσα).
Αν θες να παρεις κατι αλλο επειδη τη ΒΑΡΕΘΗΚΕΣ τοτε καλα κανεις και κοιτας αλλα οργανα... ;D
Η αληθεια ειναι πως αν κ πολυ λεπτο το ibanezo-μπρατσο δν με βολεψε ιδιαιτερα...κ τωρα να αλλαξω ηλεκτρικα σε κιθαρα που να μην με βολευει πια δν λεει... ;D και επισης θελω αυτο το ονειρικο neck-trough/set-neck sustain

Αποσυνδεδεμένος paranoid_gr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #19 στις: 08/05/10, 12:34 »
Να πω και εγω την γνωμη μου...Εχω δοκιμασει και τις δυο κιθαρες και μπορω να παω οτι και τις 2 τις βρηκα παρα πολυ καλες για τα χρηματα που τις διαθετουν αυτες οι εταιριες.
Μπορω να πω οτι η Ηellraiser με εντυπωσιασε γτ ειχα πολα πραγματα που εγω ψαχνω σε μια κιθαρα και η τιμη της ηταν καλη.(Δοκιμασα την εκδοση χωρις fr).Stinky επειδη βλεπω οτι δεν την πηρες και με καλο ματι...παιζει να εφταιγε το setup που ειχε η κιθαρα.Γτ σε side by side τεστ μια epiphone les paul custom(αλλαγμενο nut και μανγητες(jb & '59)) και μια Gibson les paul V.O.S η οποια ηταν ΑΣΕΤΑΡΙΣΤΗ και η epiphone την εκανε σκονη...Οποτε παιζει να ειναι και θεμα setup.. ;)


Aλλα γενικα επειδη εγω ειμαι μεγαλος les paulακιας( ;D ) η ec1000 την θεωρω απιστευτα καλη κιθαρα.Και η αντιστοιχη ESP που ετυχε να την πετυχω το καλοκαιρι στην κυπρο σε ενα μαγαζι και με αφησε ο μαγαζατορας να την χωσω πανω στην Marshall(αν θυμαμαι μια JCM 800) κεφαλη που ειχε εκει στο μαγαζι μπορω να πω οτι ηταν η πιο καλη les paul που εχω παιξει!!!Ελαφρια,μανικι απιστευτα βολικο(για μενα τουλαχιστον) επαιζα με πολυ μεγαλη ευκολια κατω απο 18 ταστο(και δεν εχω τπτ ακροδαχτυλα..)



Το ξερεις μ'αρεσεις(strat),μα μη με πιστεψεις(LP).Σ'αυτο τον κοσμο που ζω δεν υπαρχουν κανονες μα μονο εξαιρεσεις(δεν θα ελεγα οχι σε μερικες ακομα...)

Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #20 στις: 08/05/10, 13:28 »
αμα ισχυει οτι το μανηκι της ec1000 ειναι τοσο βολικο την περνω κ φευγω κατευθειαν :P :P :P !!! Γιατι ειναι οσο να το κανουμε 2 κατοσταρικα κατω απ την schecter...κ πιο βολικο κ νορμαλ σχημα επισης  :P
ευχαριστω πολυ paranoid_gr!!!  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #21 στις: 08/05/10, 22:56 »
Επισης στο Guitar Syndicate στα εξερχεια οι μισες κιθαρες που εχει μεσα ειναι σεκτερ, εχει παρα πολλα μοντελα, περνα και απο εκει και ριξε μια ματια.
Εγω εχω μια Synyster Custom και οντως το μπρατσο ειναι λιχο παχυ, αλλα αλλοι το προτιμουν ετσι, οποτε μια δοκιμη θα σε πεισει.
Επισης εχω και μια ESP Eclipse Custom, αλλο οργανο τελειως και στο χερι και απο ηχο. Μια δοκιμη οπως ειπαμε ειναι οτι καλυτερο!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #22 στις: 09/05/10, 11:14 »
καποιο μερος που να μπορω να δοκιμασω esp ltd ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος JOHNYς

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #23 στις: 09/05/10, 23:16 »
τελικα το βλεπω να πηγαινω προς την ec...που μπορω να βρω στην Αθηνα???κ τη τιμη θα συναντησω στο περιπου?

Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: ESP(ltd) or Schecter??? (Κατα προτιμηση με Floyd)
« Απάντηση #24 στις: 10/05/10, 00:01 »
Αν θυμαμαι καλα, το Art Music στην ακαδιμιας ειχε ESP καθως και ο Διαμαντοπουλος (στην Σωλωνος-νομιζω).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
14197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 18:44
από morrigoth
9 Απαντήσεις
4065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/08, 19:04
από TassosK
10 Απαντήσεις
6763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/08, 15:45
από hipy
2 Απαντήσεις
1835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/09, 23:33
από ivikos
2 Απαντήσεις
2125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/10, 16:14
από ivikos
0 Απαντήσεις
1280 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/10, 13:32
από Απόλλων
16 Απαντήσεις
15592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/10, 20:41
από yiannakis
8 Απαντήσεις
40004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/12, 09:36
από elrich
0 Απαντήσεις
3361 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/13, 13:40
από ΚΕΠΕΜ
3 Απαντήσεις
31794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/18, 22:02
από nik1982