Σελίδες:
  • #1 από hell-bass στις 20 Dec 2010
  • Καταρχας εχω να πω πως ειμαι καινουριος στην παρεα :)
    Η ερωτηση μου ειναι: εσεις οι μπασιστες που παιζετε μεταλ, ποσων χορδων μπασα προτιματε να χρησιμοποιειτε, και σε τι κουρδισμα;
  • #2 από bassakos στις 20 Dec 2010
  • εξαρτατε τι θελεις να παιξεις κτλ κτλ......για κλασικο μεταλ -rock κτλ κτλ με ενα 4χορδο κανεις μια χαρα την δουλεια σου
    τωρα αν θελεις να ασχοληθεις με death metal-hardcore κτλ κπου υπαρχουν χαμηλα κουρδισματα ...και με 4 χορδο
    αλλα κουρδισμενο ποιο "κατω"......αλλα και ενα 5 χορδο θα βοηθουσε περισσοτερο μιας και η 5τη χορδη συ δινει την δυνατοτητα
    να παιξεις σε ποιο "χαμηλες" τονικα νοτες
  • #3 από Nikoubis στις 20 Dec 2010
  • Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω 5αρι κουρδισμενο 1 τονο κατω (ADGCF), διοτι αυτο ταιριαζει καλυτερα στο original υλικο της μπαντας. Δεν υπαρχει κανονας παντως, εχω παιξει με 5αρι σε standard tuning, με 4αρι σε standard, 4αρι σε d standard, 4αρι σε drop d, 4αρι σε drop c κλπ κλπ κλπ.
  • #4 από hell-bass στις 20 Dec 2010
  • Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας αλλα δε ζητησα καποια συμβουλη, ρωτησα με τι παιζετε εσεις. Δειτε λιγο παραπανω την ερωτηση μου.  ;D
  • #5 από bassakos στις 21 Dec 2010
  • sorry αδελφε δεν καταλαβα οτι δεν ηθελες καποια συμβουλη.......

    λογο κουρδισματος και απαιτησεων του συγκροτηματος παιζω με 5χορδο ενα τονο ποιο χαμηλα κουρδισμενος



  • #6 από hell-bass στις 21 Dec 2010
  • κλαϊν, υγεια να χουμε. για πειτε κι οι αλλοι.
  • #7 από Wise_One στις 21 Dec 2010
  • Δεν είμαι μπασίστας, αλλά πήρα ένα φθηνό μπάσο για να συνοδεύω τις ηχογραφήσεις μου.

    Φιλαράκι εγώ παίζω power οπότε είμαι μισό βήμα κάτω κουρδισμένος (Eb) και με 45-105 χορδές. Τετράχορδο μπάσο.
  • #8 από hell-bass στις 22 Dec 2010
  • δε μ αρεσει η υφεση σαν κουρδισμα μονιμο, επειδη δεν μπορω να μαθω τις νοτες :Ρ
    εγω που παιζω ενα τονο κατω μονιμα, εχω μαθει σε καθε ταστο τι νοτα ακουγεται, κι οχι σχετικα με το στανταρ
  • #9 από tatanka στις 27 Dec 2010
  • εγώ παίζω με ένα 5άρι ένα ημιτόνιο κάτω. η φάση άρχισε σε ένα ημιτόνιο κάτω γιατί ακούγονταν πιο ωραίες οι αρμονικές στην κιθάρα! αλλά τελικά έμεινε έτσι καθώς το συνηθίσαμε όλοι. όχι ιδιαίτερα χρήσιμη για το thrash η πέμπτη χορδή, αλλά για πράγματα που παίζω σπίτι είναι κομπλέ!
  • #10 από Eagle Of Kamelot στις 29 Dec 2010
  • Κι εγω 5αρι κουρδισμενο μισο τονο κατω χρησιμοποιω...γενικα, μου αρεσουν τα 5χορδα, ασχετως κουρδισματος ;D
Σελίδες: