Αποστολέας Θέμα: Περι σολο  (Αναγνώστηκε 10926 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Περι σολο
« στις: 25/02/11, 00:43 »
Μπορει να μου πει καποιος σολιστας :o   ποια ειναι τα βασικα συστατικα για να μαθει καποιος να σολαρει? Ασκησεις? Ταχυτητα? Πεντατονικες? Ολα?
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #1 στις: 25/02/11, 00:45 »
θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο ερώτημα ?
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #2 στις: 25/02/11, 01:08 »
θέλεις να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος στο ερώτημα ?

Τι πρεπει να μαθει καποιος για να ξερει να παιζει σολο?
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1819
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #3 στις: 25/02/11, 01:28 »
Χοντρικά, για να μπορείς να σολάρεις πάνω σε ένα ρυθμικό, πρέπει να ξέρεις ποιες κλίμακες "κολλάνε" σε αυτό. Αυτό το διαπιστώνεις βλέποντας ποια είναι η τονική σου σε κάθε συγχορδία του ρυθμικού και ποιες νότες τις συγχορδίες υπάρχουν στις αντίστοιχες κλίμακες.

Μια κλίμακα αποτελείται από 7 νότες, που με τη σειρά τους ονομάζονται βαθμίδες της κλίμακας. Οι βαθμίδες είναι 6 (η 7η νότα είναι η οκτάβα της πρώτης, άρα επαναλαμβάνεται η πρώτη βαθμίδα). Μια πεντατονική κλίμακα ωστόσο, έχει 5 νότες.

Πχ, έστω ότι παίζει ρυθμός G5 - Α5 (power chords) επαναλαμβανόμενα. Σε κάθε τέτοια συγχορδία αντιστοιχούν 3 νότες.

Μπορείς να σολάρεις πάνω σε αυτό το ρυθμικό χρησιμοποιώντας G και Α πεντατονική, φυσική μινόρε, φρύγιο και γενικά όλες τις κλίμακες που έχουν αυτές τις βαθμίδες. Δε χρειάζεται μια συγχορδία να έχει όλες τις νότες τις κλίμακας για να σολάρεις με αυτή.

Αυτά κι ελπίζω να μην είμαι κάπου λάθος, ας με διορθώσει όποιος εντοπίσει κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/11, 01:44 από mits@kos »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #4 στις: 25/02/11, 01:38 »
Μπορει να μου πει καποιος σολιστας :o   ποια ειναι τα βασικα συστατικα για να μαθει καποιος να σολαρει? Ασκησεις? Ταχυτητα? Πεντατονικες? Ολα?
Ολα βοηθάνε αλλα ισως η ποιο σημαντική συμβουλη που μπορει καποιος να σου δωσει ειναι.......παιξε αυτο που ακους στο μυαλό σου...η παιξε αυτο που μπορεις να τραγουδησεις.Κανε το εξης απλο...βαλε ενα backing track που σου αρεσει να παιζει και αρχισε να μουρμουριζεις μικρα licks  η μικρές μελωδίες χωρις να εχεις την κιθαρα κοντά σου.Οταν ακουσεις κατι που σου αρεσει παρε την κιθαρα και παιξτο. Αυτο το κατι μπορει να ειναι οτιδήποτε....απο ενα σηκωμα νοτας με vibrato μεχρι ενα ποιο πολυπλοκο riffaki αλλα το θεμα ειναι οτι θα προερχεται απο το μυαλό σου...απο αυτο που θα ηθελες εσυ να ακουσεις....Στην αρχη  οι ιδεες θα ειναι απλες....αλλα μετα οσο εξελισεις και την τεχνική σου θα αρχισουν να αλλαζουν και οι ηχοι που θα σου ερχονται στο μυαλο η στο..στομα.

Τωρα στο ποιο πρακτικό μερος....ακόμα και αν δεν σε ενδιαφερει το στυλ.....αρχισε να παιζεις blues ακομα και αν το μονο που σε ενδιαφερει ειναι να βελτιωσεις το phrasing σου και να μαθεις καποια standard riffakia που θα αρχισουν να αποτελουν μερος απο το λεξιλογιο σου.

Παιζε κλιμακες οχι μονο πανω κατω...αλλα σε sequences....πχ 1234 ,2345,3456 και οτι αλλο συνδιασμό σκεφτεις(οι τριτες ειναι μια καλη αρχή)γιατι με τα sequences θα αρχισεις να φτιαχνεις μελωδικες γραμμες με τις κλιμακες κατι που χρησιμοποιειται κατα κορον στην ροκ μουσική.

Μη τρελαινεσαι με ταχυτητα....αυτη θα ερθει οταν μαθεις οτι ο μονος τροπος ειναι να εχεις τα δαχτυλα οσο ποιο χαλαρα γινεται και να ασκεις παντα την minimum πιεση στα ταστα....αντι πχ να προσπαθεις να βαλεις τον μετρονομο στα 100 bpm παιζοντας πχ δεκατα εκτα ενω πχ παιζεις μεχρι τα 95...προσπαθησε να ξαναπαιξεις στα 95 αλλα καθε φορα με τα δαχτυλα ποιο χαλαρα σαν να μην προσπαθεις καν.Αυτο βοηθαει και στην ανεξαρτησια δαχτυλων και στο να μη πετανε τα δαχτυλα πολυ πανω απο τα ταστα.Παιζε οσο γρηγορα μπορεις να παιξεις τελεια.Δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.

Και τελος....το σολο ειναι σαν μια ιστορια.Πρεπει να εχει αρχη μεση και τελος..πχ μια χαλαρη αρχη μια κορυφωση ενα δραματικο τελος....αναλογα τι θες....προσπαθησε να το κρινεις με βαση το συναισθημα και οχι με βαση τις τεχνικες( πολλοι το κανουμε αυτο το λαθος δυστυχως ακομα και εγω που στα λεω).βαλε κανα arpeggio εδω.....κανα λεγκατο ποιο περα...κλεισε με κανα stock blues lick ktl ktl....Και οπως και ολες οι ιστοριες ακομα και αν τις πουν πανομοιοτυπα δυο διαφορετικοι ανθρωποι δεν ειναι ποτε οι ιδιες....αλλος τονος φωνή αλλος τονισμος σε διαφορετικες λεξεις...κτλ κτλ στην κιθαρα αυτο σημανει διαφορετικες δυναμικες...διαφορετικο vibrato κτλ κτλ.....

Ολα αυτα θα σε βοηθησουν αλλα περα απο ολα θυμησου την αρχικη μου προτροπή....εμπιστεψου αυτο που ακους στο μυαλο σου.....οπως λεει και ο ποντιος κιθαριστας yngwie malmsteenιδης ;D αμα κατι σου ακουγεται καλο τοτε ειναι καλό.....if it sounds good its good baby..... 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/11, 01:40 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #5 στις: 25/02/11, 02:00 »
Ομολογω οτι με βοηθησαν πολυ οι απαντησεις σας. :clap Ας πουμε εχω μαθει τις πεντατονικες σε SOL. Τι backing track πρεπει να βαλω να παιζει απο πισω? Τα ρωταω λιγο χοντρικα

See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #6 στις: 25/02/11, 03:17 »
Μπορει να μου πει καποιος σολιστας :o   ποια ειναι τα βασικα συστατικα για να μαθει καποιος να σολαρει? Ασκησεις? Ταχυτητα? Πεντατονικες? Ολα?

Πρεπει να ακους το σολο στο μυαλο σου και μετα να το βγαζεις στα χερια σου
 
  (φυσικα για να γινει αυτο χρειαζονται ολα οσα ανεφερες και αλλα πολλα, συν "αυτι" και "ρυθμος")

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #7 στις: 25/02/11, 11:49 »
Ομολογω οτι με βοηθησαν πολυ οι απαντησεις σας. :clap Ας πουμε εχω μαθει τις πεντατονικες σε SOL. Τι backing track πρεπει να βαλω να παιζει απο πισω? Τα ρωταω λιγο χοντρικα

Ας πούμε ότι έχεις μαθει την πεντατονική σε sol.................τότε ξέρεις όλες τις πεντατονικές............και se la, kai se si...klp.........απλά η θέση αλλάζει.......!!!!!!

Εννοείται ότι θα συμφωνήσω και γω πως για να παιξεις γρήγορα απαιτείται πολύ εξάσκηση και επίσης γνώσεις κλιμάκων και φράσεων...!!!!!

Αλλά πρέπει να παίζεις αργά την κάθε άσκηση για να φτάσεις να την παίζεις γρήγορα (αλλωστε πρώτα έμαθες να περπατάς και μετά να τρέχεις.......!!!!)  :P ...!!!!! χρησιμοποίησε μετρονόμο....!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #8 στις: 25/02/11, 12:09 »
Χοντρικά, για να μπορείς να σολάρεις πάνω σε ένα ρυθμικό, πρέπει να ξέρεις ποιες κλίμακες "κολλάνε" σε αυτό. Αυτό το διαπιστώνεις βλέποντας ποια είναι η τονική σου σε κάθε συγχορδία του ρυθμικού και ποιες νότες τις συγχορδίες υπάρχουν στις αντίστοιχες κλίμακες.

Μια κλίμακα αποτελείται από 7 νότες, που με τη σειρά τους ονομάζονται βαθμίδες της κλίμακας. Οι βαθμίδες είναι 6 (η 7η νότα είναι η οκτάβα της πρώτης, άρα επαναλαμβάνεται η πρώτη βαθμίδα). Μια πεντατονική κλίμακα ωστόσο, έχει 5 νότες.

Πχ, έστω ότι παίζει ρυθμός G5 - Α5 (power chords) επαναλαμβανόμενα. Σε κάθε τέτοια συγχορδία αντιστοιχούν 3 νότες.

Μπορείς να σολάρεις πάνω σε αυτό το ρυθμικό χρησιμοποιώντας G και Α πεντατονική, φυσική μινόρε, φρύγιο και γενικά όλες τις κλίμακες που έχουν αυτές τις βαθμίδες. Δε χρειάζεται μια συγχορδία να έχει όλες τις νότες τις κλίμακας για να σολάρεις με αυτή.

Αυτά κι ελπίζω να μην είμαι κάπου λάθος, ας με διορθώσει όποιος εντοπίσει κάτι.

Ολόκληρο προσαγωγέα έφαγες... ;D ;D ;D 8 είναι καλέ οι νότες σε μια οκτάβα. Αλλιώς θα τη λέγανε εφτάδα!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1819
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #9 στις: 25/02/11, 12:13 »
Pardon me, έδινα σήμερα πρωινιάτικα και διάβαζα εκείνη την ώρα... ;D
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #10 στις: 25/02/11, 12:19 »
Pardon me, έδινα σήμερα πρωινιάτικα και διάβαζα εκείνη την ώρα... ;D

Εγω πιστευω τον mits@ko. H οκταβα εχει 7 νοτες ;D
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #11 στις: 25/02/11, 13:16 »
Ομολογω οτι με βοηθησαν πολυ οι απαντησεις σας. :clap Ας πουμε εχω μαθει τις πεντατονικες σε SOL. Τι backing track πρεπει να βαλω να παιζει απο πισω? Τα ρωταω λιγο χοντρικα

Βασικά ξεκίνα με τα .... βασικά! Μην κάνεις σαν τον ανηψιό μου που ξεκίνησε να πάιζει slipknot, στο riff έχει γίνει θεός, αλλά από solo  ::)

Τραγούδια-σόλο που πρέπει να βγάλεις σαν πρωτάρης είναι

Smoke on the water - deep purple
Shadow play - Rory Galagher
Back in Black - AC/DC
Touch too much - AC/DC (ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ)
Paranoid - Black Sabbath

Σε 2η δόση πάς σε πιο δύσκολα :

Another brick in the wall - Pink Floyd (we dont need no...)
Sultans of Swing - Dire Straits

Σε 3η δόση πάς σε πιο metal, iron maiden, manowar (θεοί), κτλ

Και μετάααα από όλα αυτά, αρχίζεις με τις ανατολίτικες κλίμακες του Thrash, και των SOAD!!!

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #12 στις: 25/02/11, 15:48 »
Εγω πιστευω τον mits@ko. H οκταβα εχει 7 νοτες ;D
Σωστος. (η 8η ειναι η ιδια με την πρωτη)

Ο mits@ko εκανε λαθος  στις βαθμιδες που τις εβγαλε 6.
Ο Υπνοβάτης εγραψε σωστα οτι ειναι 7 οι βαθμιδες αλλα ειπε λαθος οτι εχει 8 νοτες η κλιμακα.

Μια επταφθογγη κλιμακα (πχ major, minor, modes) εχει 7 διαφορετικες νοτες/βαθμιδες.
πχ C major scale: C-D-E-F-G-A-B-C,
C minor scale: C-D-Eb-F-G-Ab-Bb-C

Mια πεντατονικη εχει 5.
πχ C major pentatonic: C-D-E-G-A-C (λειπουν οι βαθμιδες 4 και 7 της major scale)
C minor pentatonic: C-Eb-F-G-Bb-C (λειπουν οι βαθμιδες 2 και 6 της minor scale)

Αν μαθει να δουλευει και με βαθμιδες (και οχι μονο με νοτες) μπορει να κατασκευαζει τις κλιμακες ξεκινωντας απο οποια νοτα θελει.
Η κατασκευη της Major scale ειναι 1-2-3-4-5-6-7 (ολα τα διαστηματα μεγαλα και καθαρα, δλδ 2 μεγαλη, 3 μεγαλη, 4 καθαρη, 5 καθαρη, 6 μεγαλη, 7 μεγαλη)
Πανω σε αυτη βλεπουμε και ολες τι αλλες κλιμακες.
πχ ολες οι minor scales κατασκευαζονται αν αλλαξεις στις αντιστοιχες major scales την 3η, 6η και 7η και τις κανεις μικρες. Ετσι εχουμε για τις minor scales τις βαθμιδες 1-2-3b-4-5-6b-7b
Eνα παραδειγμα σε mode: C dorian mode (διαφερει απο την major στις βαθμιδες 3 και 6 που εχουν υφεση): 1-2-3b-4-5-6b-7 =  C-D-Eb-F-G-A-Bb-C

(καπως offtopic αυτα, αλλα να μη μενουν στο φιλο που εκανε την ερωτηση, λαθος εντυπωσεις)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #13 στις: 25/02/11, 15:55 »
το θέμα εξελίσσεται σε πολύ ενδιαφέρον...
πείτε κι άλλα :)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #14 στις: 25/02/11, 15:59 »
Επίσης κάτι που ξέχασα...

Ποτέ 8άρες ή 9άρες χορδές στο όργανο εξάσκησης.
Η εξάσκηση θα πρέπει να γίνεται με 10άρες και άνω (ιδανικά 11άρες)

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6360
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #15 στις: 25/02/11, 16:07 »
γιατί?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #16 στις: 25/02/11, 16:15 »
το θέμα εξελίσσεται σε πολύ ενδιαφέρον...
πείτε κι άλλα :)
Ειναι αρκετα τα "αλλα" και δεν μπορουν να γραφτουν σε ενα τοπικ.
Τα "βασικα συστατικα για να μαθει καποιος να σολαρει" που ρωτησε ο φιλος στην αρχη και που δεν μαθαινονται ευκολα και πρεπει να τα εχει ως "θεικο χαρισμα"
ειναι το "αυτι" ο "ρυθμος" και η φαντασια/εμπνευση να τα πλεκει ολα αυτα με ενδιαφερον τροπο.
Οι θεωρητικες γνωσεις και η εξασκηση στο οργανο του (τα ιδια ισχυουν για ολα τα μουσικα οργανα και τη φωνη) ειναι τα παραπανω βηματα που θα εμπλουτισουν και θα δωσουν λυσεις και ιδεες στα μουσικα "προβληματα" και "αναζητησεις" που θα συναντησει ο μουσικος στην πορεια του και δεν θα "τελματωσει" οπως λεγεται.
Στην ουσια ο αυτοσχεδιασμος (κατι τετοιο ειναι και το σολο, εκτος κι αν εννοειτε απλα την δυνατοτητα καποιος να παιζει κοπιαροντας ξενα σολο) ειναι το ultimate οριο της συνθεσης και της μουσικης εκφρασης. Δεν ειναι κατι ευκολο.
ΟΚ ξεκιναμε απο τη αρχη της πορειας μας και χωρις ουτε τα βασικα στοιχεια γνωσεων και τεχικης να αυτοσχεδιαζουμε με σολο, αλλα αυτο ειναι απλα εξασκηση για να ανεβαζουμε το αυτοσχεδιαστικο επιπεδο μας. (ποτε δεν τελειωνει η βελτιωση).
Αν ακουσει καποιος ενα σολο που ειχε παιξει/ηχογραφησει πριν απο μερικα χρονια το πιθανο ειναι να "γελασει" με τις ατελειες του.

Πρεπει να ακους το σολο στο μυαλο σου και μετα να το βγαζεις στα χερια σου
(φυσικα για να γινει αυτο χρειαζονται ολα οσα ανεφερες και αλλα πολλα, συν "αυτι" και "ρυθμος")

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #17 στις: 25/02/11, 16:33 »
Επίσης κάτι που ξέχασα...

Ποτέ 8άρες ή 9άρες χορδές στο όργανο εξάσκησης.
Η εξάσκηση θα πρέπει να γίνεται με 10άρες και άνω (ιδανικά 11άρες)
Εχω ενσταση.
Η εξασκηση/μελετη δεν ειναι μονο "γυμναστικη" για τα χερια μας.
Αν καποιος παιζει με 9αρες, αυτα που παιζει ειναι καταλληλα να τα παιζει με 9αρες.
Αν του βαλεις 11ρες θα παιξει αλλα πραγματα.
Το ιδιο ισχυει και για τον ηχο του.
Αν παιζει πχ με High gain ενισχυτη, εφφε, delay κλπ και τον βαζεις να μελεταει με ξερο ηχο θα παιξει αλλα πραγματα.
Δεν χρειαζονται υπερβολες.
Ενας που παιζει με 9αρες, να μελεταει με 9αρες, το πολυ πολυ με 10αρες οταν θελει να δυναμωσει τα δαχτυλα του αριστερου, ή να βαλει και καποιο βαρυδακι στο δεξι χερι, αλλα οχι συνεχως.

Αυτο που μετραει ειναι να μελεταει πολυ και με σωστο τροπο.
Πιο χρησιμο ειναι να μελεταει και ορθιος (οπως οταν παιζει live), να μελεταει και μπροστα σε καθρευτη (σαν τις μπαλαρινες :D ), να ηχογραφει ή/και να βιντεοσκοπει τον ευατο του, για να τσεκαρει και μονος του πιθανα λαθη που δεν τα καταννοει την ωρα που παιζει αφου αφιερωνει την φαια ουσια του στο παιξιμο.
Να ξεκιναει με τη σωστη τοποθετηση των δαχτυλων του στην ταστιερα να ελεγχει το σωστο τροπο picking (Π -V) να ξεκιναει χωρις μετρονομο στην αρχη απλα κανωντας αργα και σωστα τις κινησεις δεξιου και αριστερου χεριου και μετα να βαζει μετρονομο πολυ αργα, αυξανωντας σταδιακα.

Ενα μυστικο για να παιξουμε σωστα σε ενα λαιβ ενα σολο σε ταχυτητα πχ 120, ειναι οτι πρεπει στη μελετη να το εχουμε φτασει στο 180.
Ποτε δεν μπορουμε να εχουμε 100% αποδοση σε ενα λαιβ. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που θα μας "φρεναρουν".
Πρεπει να το εχουμε "για πλακα" το σολο. Να μας ενδιαφερει η εκφραση του, η διασκεδαση, η συναναστροφη με το κοινο και η πληρης επαφη με το κοσμο γυρω μας.
Φανταζεστε το εαυτο σας, σκυμενο πανω απο τη κιθαρα σε ενα λαιβ, να σας τρεχει το σαλακι απο το στομα απο την αφοσιωση να παιξετε κατι?
(το εχω δει με τα ματια μου  ;D ;D ;D )
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/11, 16:36 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1372
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #18 στις: 25/02/11, 17:09 »
Spyros και η τονική ογδόη;

Όχι ότι έχει σημασία, οι νότες είναι όντως 7 σαν ξεχωριστές οντότητες αλλά μόνο και μόνο το αίσθημα της μη ολοκλήρωσης του προσαγωγέα σε οδηγεί στην τονική ογδόη. Η οκτάβα είναι μια αλυσίδα φθόγγων και κατεμέ δεν πρέπει να λογίζεται ως οκτάβα εάν λείπει η τονική ογδόη. Μόνο έτσι. Σε καμία περίπτωση δε διαφωνώ με τα λεγόμενά σου γιατί είναι ολόσωστα απλά διευκρινίζω το "λάθος" μου σε μια προσπάθεια να εξηγήσω το σκεπτικό.

Όσο για το σόλο, θειίκό χάρισμα δεν ξέρω αν θέλει, γενικά με τους ορισμούς "ταλέντο" και "χάρισμα" δεν τα πάω καλά. Ως κιθαρίστας (μέτριος σε διαβεβαιώ Kirk_Hammet) είμαι αποτέλεσμα δουλειάς και μόνο. Όπως και ο Steve Vai. Όλα καλά είναι, και τα finger gymnastics και το ear training και όλα. Αργά και σταθερά. Ένα πράγμα μόνο να θυμάσαι:

ΝΑ ΑΚΟΥΣ.

Δεν υπάρχει πιο σημαντικό πράγμα από αυτό. Μην κολλάς σε είδη, σύνορα, youtube wars, ντεμεκ ψαγμένες φάσεις, μην απορρίπτεις αλλά απορρόφησε και φίλτραρε, συγκεκριμενοποίησε το τι θες από τη μουσική. Έτσι ανοίγει και ο δρόμος για τη σύνθεση, που για μένα είναι κατάθεση ψυχής άσχετα με τη μορφή της.

Αυτά τα ρομαντικά.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #19 στις: 25/02/11, 17:31 »
Spyros και η τονική ογδόη;
Η ογδοη οπως ειπαμε ειναι ιδια με την πρωτη, οπως και η 9η ιδια με την 2, η 11η ιδια με την 4 κ.ο.κ
Οι νοτες μιας επταφθογγης κλιμακας ομως ειναι 7 γιαυτο και λεγεται επταφθογγη.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #20 στις: 25/02/11, 17:34 »
Όσο για το σόλο, θειίκό χάρισμα δεν ξέρω αν θέλει, γενικά με τους ορισμούς "ταλέντο" και "χάρισμα" δεν τα πάω καλά.
Αν σκεφτεις τους ορους "ταλεντο" και "χαρισμα" ως επιστημονικους ορους που εξηγουν την προδιαθεση ενος εγκεφαλου να αντιλαμβανεται τους ηχους και το χρονο καλυτερα απο αλλων ανθρωπων, θα τους κατανοησεις καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #21 στις: 25/02/11, 17:52 »
γιατί?

Γιατί απλά οι 11άρες ΔΥΝΑΜΩΝΟΥΝ!!

Αποσυνδεδεμένος kirk (IBANEZ RG370) hammet

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 323
  • Φύλο: Άντρας
  • Obey your master
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #22 στις: 25/02/11, 18:45 »


Στο 1:50 και μετα τι ειναι? riff ε?
See our Mother put to death, see our Mother die...

Αποσυνδεδεμένος ΣΤΕΛIOS

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #23 στις: 26/02/11, 02:37 »
Spyros Delta, τι ενοείς εδώ: Ποτε δεν μπορουμε να εχουμε 100% αποδοση σε ενα λαιβ. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που θα μας "φρεναρουν". ?

Συνήθως ποιοί παράγοντες είναι αυτοί και πως μπορούμε να "καλύψουμε" ένα λάθος που θα μας τύχει την ώρα του live?

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Περι σολο
« Απάντηση #24 στις: 26/02/11, 08:24 »
Spyros Delta, τι ενοείς εδώ: Ποτε δεν μπορουμε να εχουμε 100% αποδοση σε ενα λαιβ. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που θα μας "φρεναρουν". ?

Συνήθως ποιοί παράγοντες είναι αυτοί και πως μπορούμε να "καλύψουμε" ένα λάθος που θα μας τύχει την ώρα του live?
Ενα κουφο παραδειγμα.
Φευγεις να πας στο λαιβ, φτανεις, δεν βρισκεις παρκιν και παρκαρεις 500 μετρα μακρυα, κουβαλας τις κιθαρες σου, φτανεις και τα χερια σου ειναι πιασμενα.
Αντε παιξε μετα.
Να μη αναφερω το συνηθισμενο, να μην ακους καλα στο λαιβ.

Λαθος? Τι λαθος? Δεν κανεις ποτε λαθος  ;D
Το να σου φυγει καμια νοτα δεν ειναι λαθος, καλυπτεται ευκολα με ενα slide, κατι τεσπα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3198 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/04, 20:12
από freemind
5 Απαντήσεις
5086 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/04, 02:07
από nicktgr15
73 Απαντήσεις
52892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 13:59
από LILAKI
19 Απαντήσεις
6288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 03:06
από master of puppets
28 Απαντήσεις
10769 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/06, 02:01
από braveheart
20 Απαντήσεις
12258 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/12, 13:47
από cbk
0 Απαντήσεις
2646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/09, 20:48
από souzas
9 Απαντήσεις
4376 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/10, 15:51
από UnderGround
1 Απαντήσεις
2878 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/11, 20:44
από thanos1547
0 Απαντήσεις
1193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/11, 13:58
από Βραζίλης