Σελίδες:
  • #76 από Korgy στις 29 Jul 2011

  •  
     
     
     
    Ακομά και μετά την παύση πυρός ακόμα περιμένω να μάθω Jim.ni με τι ηχεία ΔΕΝ ακούς τις διαφορές των όποιων καρτών (στην προκειμένη περίπτωση την μπλαστερ και την emu).  Το ότι το ADC της soundblaster δεν σου ακούγεται σαν κασετόφωνο με κάνει να συμπεράνω πολλά ή για το αυτί ή για το monitoring σύστημα σου.
    Δεν θέλω να το δεις σαν επίθεση.Είναι μόνο η τρίτη φορά που ζητώ να μάθω
     
  • #77 από Johnie Darko στις 29 Jul 2011
  • Οπως λεει και ο φιλος Korgy, καλα ολα αυτα τα θεωρητικα (και χρησιμα για οποιον ενδιαφερεται πως δουλευει και δημιουργειται ο ψηφιακος ηχος), αλλα στην τελικη, δεν εχει σημασια ακομα κι αν εχεις την καλυτερη καρτα του κοσμου, αν δεν εχεις και τα αντιστοιχα μεσα ακροασης/monitoring.
    Γιατι αν δεν εχεις τετοια μεσα, τοτε ακομα κι αν εχεις μια πολυ καρτα ηχου, δεν θα μπορεις να κανεις σωστη δουλεια, μιας και δεν θα ακους αυτα που πρεπει, οπως πρεπει απο τα ηχεια σου. Και ειναι 1000 φορες καλυτερο στην τελικη, να κανεις μιξεις και ηχογραφησεις με μια καρτα των 100€ και να ελεγξεις την μιξη σου μεσα απο ακριβα και σωστα monitor ηχεια, παρα να εχεις μια καρτα των 2500€ και να κανεις ελεγχο/μιξη κτλ μεσα απο φθηνα/μετρια monitors. Αν βεβαια οσα ηχογραφεις ειναι αποκλειστικα για δικη σου χρηση, no problem... Εκει που εκανες την μιξη, εκει θα ακους, οποτε ολα θα σου φαινονται οκ. Οταν ομως προκειται αν δωσεις την δουλεια σου και αλλου, που δεν ξερεις αν η μουσικη σου θα ακουστει αποι τρανζιστορακι, ή απο hi end συστημα αρκετων χιλιαδων €, τοτε σαφως και εχεις προβλημα αν δεν εχεις κανει μιξη κτλ με ενα σωστο συστημα monitor, ασχετα με το τι καρτα ηχου εχεις.
    Και στο προκειμενο της συζητησης, αν ο φιλος πχ που αναρωτιεται τι πρεπει να παρει, creative ή καποια πιο "εξιδικευμενη" καρτα ηχου, στην τελικη λιγη ή καθολου σημασια θα εχει αυτο, αν κανει monitor μεσα απο τα ηχεια του υπολογιστη, ή απο κανα στερεοφωνικο σπιτιου.
    Τελος, αν και συμφωνω απολυτα με οσα λεει ο freemind, πιστευω πως μια creative ειναι μια πολυ καλη λυση για εναν ιδιωτη που θελει να καλυψει με μια καρτα και κενα playback και κενα recording και (κυριως) κενα sampler (+χρηση soundfonts).
    Απο την αλλη μερια, αν δεν εχει σκοπο καποιος να χρησιμοποιησει sampler ή soundfonts, τοτε σιγουρα ειναι καλυτερα η αγορα μιας καρτας που να απευθυνεται σχεδον αποκλειστικα σε επαγγελματικη χρηση και οχι καποια καρτα τυπου πασπαρτου.
  • #78 από Gant στις 29 Jul 2011
  • ...Πες πως εχουμε μια συχνοτητα 50KHz που δεν κοπηκε ( θα μπορουσε να ειναι ενα hum noise απο τη πριζα μας :P ).
    Hum noise στα 50kHz ;;
    Τα 50kHz δεν έχουν να κάνουν με τα 50 Hz της ΔΕΗ.
    Ναι, εχεις απολυτο δικιο, ειναι δικο μου λαθος! Δεδομενης της ωρας ( 3 το πρωι ) και του ατελειωτου flaming ευτυχως που δεν ειπα και 60ΚΗz ακολουθωντας...το αμερικανικο μοντελο κατα κατι χιλιαδες Ηz παραπανω  ;) :P

    ... δικαιολογίες ...  ;D ;D
  • #79 από zeoy στις 29 Jul 2011
  • Οπως λεει και ο φιλος Korgy, καλα ολα αυτα τα θεωρητικα (και χρησιμα για οποιον ενδιαφερεται πως δουλευει και δημιουργειται ο ψηφιακος ηχος), αλλα στην τελικη, δεν εχει σημασια ακομα κι αν εχεις την καλυτερη καρτα του κοσμου, αν δεν εχεις και τα αντιστοιχα μεσα ακροασης/monitoring.
    Γιατι αν δεν εχεις τετοια μεσα, τοτε ακομα κι αν εχεις μια πολυ καρτα ηχου, δεν θα μπορεις να κανεις σωστη δουλεια, μιας και δεν θα ακους αυτα που πρεπει, οπως πρεπει απο τα ηχεια σου. Και ειναι 1000 φορες καλυτερο στην τελικη, να κανεις μιξεις και ηχογραφησεις με μια καρτα των 100€ και να ελεγξεις την μιξη σου μεσα απο ακριβα και σωστα monitor ηχεια, παρα να εχεις μια καρτα των 2500€ και να κανεις ελεγχο/μιξη κτλ μεσα απο φθηνα/μετρια monitors. Αν βεβαια οσα ηχογραφεις ειναι αποκλειστικα για δικη σου χρηση, no problem... Εκει που εκανες την μιξη, εκει θα ακους, οποτε ολα θα σου φαινονται οκ. Οταν ομως προκειται αν δωσεις την δουλεια σου και αλλου, που δεν ξερεις αν η μουσικη σου θα ακουστει αποι τρανζιστορακι, ή απο hi end συστημα αρκετων χιλιαδων €, τοτε σαφως και εχεις προβλημα αν δεν εχεις κανει μιξη κτλ με ενα σωστο συστημα monitor, ασχετα με το τι καρτα ηχου εχεις.
    Και στο προκειμενο της συζητησης, αν ο φιλος πχ που αναρωτιεται τι πρεπει να παρει, creative ή καποια πιο "εξιδικευμενη" καρτα ηχου, στην τελικη λιγη ή καθολου σημασια θα εχει αυτο, αν κανει monitor μεσα απο τα ηχεια του υπολογιστη, ή απο κανα στερεοφωνικο σπιτιου.
    Τελος, αν και συμφωνω απολυτα με οσα λεει ο freemind, πιστευω πως μια creative ειναι μια πολυ καλη λυση για εναν ιδιωτη που θελει να καλυψει με μια καρτα και κενα playback και κενα recording και (κυριως) κενα sampler (+χρηση soundfonts).
    Απο την αλλη μερια, αν δεν εχει σκοπο καποιος να χρησιμοποιησει sampler ή soundfonts, τοτε σιγουρα ειναι καλυτερα η αγορα μιας καρτας που να απευθυνεται σχεδον αποκλειστικα σε επαγγελματικη χρηση και οχι καποια καρτα τυπου πασπαρτου.


    Johnie πολύ σωστά όλα αυτά με μια διαφωνία:


    η δυνατότητα των creative να λειτουργούν και ως samplers/sample players  μέσω soundfonts έχει πολύ μικρή σημασία εδώ και πολλά χρόνια δεδομένης της αφθονίας επεξεργαστικής ισχύος των σύγχρονων υπολογιστών, της διαθεσιμότητας VSTi samplers (πολλά από αυτά είναι freeware) που είναι συμβατοί και με soundfonts και στην τελική της γενικά χαμηλής ποιότητας, με τα σημερινά δεδομένα, των soundfonts.
    Και σήμερα ακόμα μπορεί να χρησιμοποιήσω κανένα soundfont αν δεν έχω κάτι καλύτερο αλλά το κάνω μέσω VSTi. Τελευταία φορά που το έκανα με κάρτα (AWE32 πρέπει να ήταν) ήταν τη δεκαετία του 90 και ήταν εφιάλτης σε σχέση με το πώς δουλεύω σήμερα.
  • #80 από Kosthrash στις 29 Jul 2011
  • Παιδια εσεις τι θα προτεινατε, εξωτερικο audio interface (USB ή Firewire) ή εσωτερικό (PCI, PCIe)?(Αν υπαρχει διαθεσιμο PC φυσικα)

    Απ'οτι βλεπω στη σελιδα του Θωμα, εχει ενα ωραιο γραφημα που δειχνει τα bus speeds των διαφορων bus types των audio interfaces:

    http://www.thomann.de/gr/onlineexpert_105_3.html

    Οποτε να υποθεσω οτι οι PCI καρτες ειναι προτιμοτερες για home use? (ρωταω για οσο αφαρα το latency - "delay")
  • #81 από freemind στις 29 Jul 2011
  • Ειναι λιγο δυσκολο να σου απαντησουμε εαν δεν μας δωσεις καποιο ευρος τιμων που θα κινηθει η αγορα σου. ;)
  • #82 από Kosthrash στις 29 Jul 2011
  • Σωστα, μιλαω για εως 130 ευρω (ειμαι αναμεσα στην  EMU0204 και σε μια -πιο καλη?!?- PCI/PCIe)
    Εχω laptop και σταθερο PC με παρομοια χαρακτηριστικα (εκτος της καρτας γραφικων στο σταθερο, που δεν πιστευω να παιζει μεγαλο ρολο)

    Το θελω για εγγραφη ηλ. κιθαρας, ακουστικης κιθαρας & synth (οχι ταυτοχρονα).

    EDIT: Σορυ που μπηκα ετσι "σφηνα" στη συζητηση, αν θεωρειται απαραιτητο μπορειτε να ξεχωρισετε το ερωτημα μου απο το παρον θεμα - απλα θεωρησα οτι πιθανον να ενδιαφερει και τον φιλο που ανοιξε το θεμα, αν και απ'οτι καταλαβα κινειται σε αλλο budget.
  • #83 από groovymood στις 29 Jul 2011
  • Σωστα, μιλαω για εως 130 ευρω (ειμαι αναμεσα στην  EMU0204 και σε μια -πιο καλη?!?- PCI/PCIe)

    Το θελω για εγγραφη ηλ. κιθαρας, ακουστικης κιθαρας & synth (οχι ταυτοχρονα).



    Αν τα πλήκτρα που θέλεις να γράφεις είναι VSTi's τότε η emu204 δεν σου κάνει γιατί δεν έχει midi i/o...


    Κοίτα και αυτή... http://www.thomann.de/gr/tascam_us122mk2.htm
  • #84 από Kosthrash στις 29 Jul 2011
  • Σωστα, μιλαω για εως 130 ευρω (ειμαι αναμεσα στην  EMU0204 και σε μια -πιο καλη?!?- PCI/PCIe)

    Το θελω για εγγραφη ηλ. κιθαρας, ακουστικης κιθαρας & synth (οχι ταυτοχρονα).



    Αν τα πλήκτρα που θέλεις να γράφεις είναι VSTi's τότε η emu204 δεν σου κάνει γιατί δεν έχει midi i/o...


    Κοίτα και αυτή... http://www.thomann.de/gr/tascam_us122mk2.htm


    Οχι, ειναι ενα real life (old school  ;D ) synth, ενα Yamaha SY55 - Α, ξεχασα και ενα Alesys SR-16 drum machine... ;) -
  • #85 από cbk στις 01 Sep 2014
  • Ξεθάβω την καταπληκτική αυτή συζήτηση (θα την διαβάσω άλλη στιγμή ολόκληρη) γιατί μου έκανε εντύπωση η σύνδεση της κιθάρας και στον ενισχυτή και (μετά) στο PC.

    Θεωρούσα (και είμαι έτοιμος να το δοκιμάσω) πως συνδέοντας την κιθάρα σε κάρτα ήχου (όπως πχ η δική μου δεκαετίας soundBlaster Audigy σε εντίστοιχης ηλικίας pc) θα είχα κάποιον υποτυπώδη ήχο από το συστηματάκι των 5.1 ηχείων του υπολογιστή.

    Να το ξεχάσω; πρέπει να παρεμβάλλεται και ο ενισχυτής της ηλ. κιθάρας;
  • #86 από hot_sauce (φλουτσ) στις 01 Sep 2014
  • Διάβασε τη συζήτηση :P
  • #87 από cbk στις 02 Sep 2014
  • Αντί να ψάχνω μέσα στην (πολύ ενδιαφέρουσα πράγματι) αντιπαράθεση να βρώ απάντηση, προτίμησα να συνδέσω την κιθάρα μου στην κάρτα ήχου μου!  :P
  • #88 από hot_sauce (φλουτσ) στις 02 Sep 2014
  • ;)

    Δεν φαντάζεσαι τι εμπειρία θ'αποκτήσεις μέσω του trial and error (αρκεί να μη δοκιμάσεις τίποτα ακραίο και κάψεις τίποτα...(αν και αυτό εμπειρία είναι!)).
Σελίδες: