Σελίδες:
  • #1 από Panagiotis_Kirtselis στις 11 Dec 2012
  • Flawless Melody LEADsolo demo


    (On the Other Side):
    https://www.youtube.com/watch?v=TC-LA5KOlLY&feature=plcp

    Και τα 2 ειναι demo και one-take σολο. Δεν έχει πειραχτεί τίποτα για editing oπότε καποια mistakes εχει. Ειναι απλά τα σόλο απο επερχόμενα κομμάτια που δουλεύουμε στο στούντιο και το Flawless melody και το On the other side. Χρησιμοποιώ 8χορδη κιθάρα IBANEZ RGA8.

    Με εκτίμηση και σεβασμό,
    Devil Randime

    facebook.com/devilrandime

  • #2 από sfanfan στις 11 Dec 2012
  • Όμορφα, μπράβο σου! Αν και τα άκουσα σχετικά χαμηλά λόγω δουλειάς, θα τα ξανακούσω στο σπίτι για καλύτερη ακρόαση! Πολλά μπράβο σου!
    Αλήθεια, χρησιμοποιείς την 8χορδη σαν full time όργανο? Αν ναι πώς είναι η συμβίωση μαζί της? Εγώ που το επιχείρησα με μία επτάχορδη (να γίνει main οργανο), ξαναγύρισα στην κλασσική μου αγαπημένη 6χορδη, και την κράτησα σαν back up
  • #3 από Panagiotis_Kirtselis στις 11 Dec 2012
  • Σε ευχαριστώ πολύ φίλε. Δε συνιστώ την 8χορδη σε κανέναν, εκτός αν ειναι άτομο της υπομονής και τρελός όπως εγω. γενικα το τεράστιο μπράτσο δε βολευει σε ταχύτητα και στα πλήρη barre ακόρντα υπάρχει αρκετός πόνος στο καρπό, αλλα όπως και να χει γενικα ειναι κάτι το διαφορετικό και με πολλές οκτάβες και την έχω αγαπήσει πλέον ασχέτως αν δε με βολέυει και ιδιαίτερα στο παίξιμο μου. Οχι δεν την εχω full παιξιμο. Την 8η την έχω για riff μόνο και την 7η για riff και αρπίσματα κυρίως... Αν και δε θα έλεγα οτι ειμαι Meshuggah fan...Hard rockas ειμαι...

    Γενικά δε τη συνιστώ :P Είναι παλούκι λίγο.
  • #4 από Panagiotis_Kirtselis στις 11 Dec 2012
  • Και επίσης να πω πως η 8χορδη δε βγάζει ήχο  6 χορδης με τη καμία... ειναι για άλλα πραματα... τωρα το πως βγάλαμε τέτοιο ήχο τα συγχαρητηρια στον ηχολήπτη μας! xaxaxa

  • #5 από sfanfan στις 11 Dec 2012
  • Πολλά μπράβο σε όλους σας τότε ;)
  • #6 από Panagiotis_Kirtselis στις 11 Dec 2012
  • Μες στη βδομαδα θα ανεβάσω αλλό ενα και μου λες :)
    Σε ευχαριστώ πολύ φίλος. Νά'σαι καλα :)
  • #7 από noe13 στις 11 Dec 2012
  • μπραβο ρε φιλε για τον ηχο σου και την υπομονη σου!!!!

    χωρις βιντεακι να σε δουμε να παιζεις ομως....ντροπη!!! ;D :P
  • #8 από Panagiotis_Kirtselis στις 11 Dec 2012
  • μπραβο ρε φιλε για τον ηχο σου και την υπομονη σου!!!!

    χωρις βιντεακι να σε δουμε να παιζεις ομως....ντροπη!!! ;D :P

    Ολα στην ώρα τους!!! ¨οποιος θέλει έχω και FB page. Ας με κάνει εκει! Την γράφω στο πάνω μέρος του θέματος κάτω απο τα βίντεο!!

    Thanx και πάλι! :)
  • #9 από tsirigotis στις 11 Dec 2012
  • Wow πολύ ωραίο σόλο ! μπράβο σου!
    (όσο για την 8χορδη πολύ θα θελα να πιάσω μια τέτοια μονό και μόνο από περιέργεια :P)
  • #10 από Panagiotis_Kirtselis στις 11 Dec 2012
  • Θα ανεβασω σε λιγο ενα βιντεο οπου θα δειτε τη κιθαρα και θα εξηγω και το πως παίζω το Flawless Melody :) Aν σας ενδιαφέρει δλδ :)
  • #11 από gas-13 στις 11 Dec 2012
  • Περιμενουμε το βιντεακι με φοκους στην οκταχορδη , βεβαιως-βεβαιως.
  • #12 από panicX στις 11 Dec 2012
  • ωραιο σολο! :metal
  • #13 από Panagiotis_Kirtselis στις 11 Dec 2012
  • ωραιο σολο! :metal

    Ευχαριστώ πολύ :)
  • #14 από Panagiotis_Kirtselis στις 02 Jan 2013
  • Παρτε και ενα 8finger tapping πανω σε E minor. ΚΟλλαει με το thread και είπα να το βάλω εδώ

    Ε minor (8 finger tapping)


  • #15 από Panagiotis_Kirtselis στις 04 Jan 2013
  •  
    https://www.youtube.com/watch?v=Tvap0p5SElE


    https://www.youtube.com/watch?v=XRU8xUcCJeY

    To Serrana το έχω αλλάξει καπως για να μπορω να το παίξω στην 8χορδη. Παιζω τις καντινι περισσοτερο και στο τελος βαζω tapping γιατι δε με παιρνει το cutaways της κιθάρας...

    Thanx :) 
     
  • #16 από hot_sauce (φλουτσ) στις 04 Jan 2013
  • Παρτε και ενα 8finger tapping πανω σε E minor. ΚΟλλαει με το thread και είπα να το βάλω εδώ
    Ε minor (8 finger tapping)

    σαν φράση δε λέει πολλά έτσι σκέτο...τουλάχιστον χωρίς backing track ή μετρονόμο.....
    αλλά θυμίζει πολύ τον ήχο που έπαιζε όταν ο Λάιον-ο χρησιμοποιούσε την υπερφυσική ματιά! ;D (για γνώστες....)
  • #17 από Panagiotis_Kirtselis στις 04 Jan 2013
  • Παρτε και ενα 8finger tapping πανω σε E minor. ΚΟλλαει με το thread και είπα να το βάλω εδώ
    Ε minor (8 finger tapping)

    σαν φράση δε λέει πολλά έτσι σκέτο...τουλάχιστον χωρίς backing track ή μετρονόμο.....
    αλλά θυμίζει πολύ τον ήχο που έπαιζε όταν ο Λάιον-ο χρησιμοποιούσε την υπερφυσική ματιά! ;D (για γνώστες....)



    Ασκηση ειναι απλα... Τια θα έπρεπε να έλεγε δλδ? :P
  • #18 από hot_sauce (φλουτσ) στις 04 Jan 2013
  • Παράθεση
    Ασκηση ειναι απλα... Τια θα έπρεπε να έλεγε δλδ? :P
    α...νόμιζα πως ήταν σύνθεσή σου ή κάτι τέτοιο...
  • #19 από Panagiotis_Kirtselis στις 04 Jan 2013
  • Παράθεση
    Ασκηση ειναι απλα... Τια θα έπρεπε να έλεγε δλδ? :P
    α...νόμιζα πως ήταν σύνθεσή σου ή κάτι τέτοιο...

    Aνεβασα και αλλα 2. Ενα το Serrana (οχι ιδιο ακριβως, εξηγω τους λογους) και ενα απο Kayser. Τσεκαρέ τα αν θες
  • #20 από hot_sauce (φλουτσ) στις 04 Jan 2013
  • Aνεβασα και αλλα 2. Ενα το Serrana (οχι ιδιο ακριβως, εξηγω τους λογους) και ενα απο Kayser. Τσεκαρέ τα αν θες
    τα είδα...μια χαρά το πας....!
  • #21 από Βραζίλης στις 04 Jan 2013
  • Ενδιαφέρουσα τεχνική η 8 finger tapping αλλά αναρωτιέμαι κατά πόσο είναι χρήσιμη. Είναι περισσότερο για "εφέ" ή πραγματικά μπορείς να παίξεις πιο εύκολα κάποια κομμάτια που δεν θα  μπορούσες αλλιώς; (εντάξει, φαντάζομαι ότι εξαρτάται από την ικανότητα του καθενός, π.χ. δες εδώ: http://zackkimcomeback.blogspot.gr/ )

    To Serrana το απέσυρες;
  • #22 από Panagiotis_Kirtselis στις 05 Jan 2013
  • Nαι το απεσυρα.  θα το ξανα ανεβασω καποια στιγμη ολοκληρο, μολις σεταρω σωστα τη κιθάρα μου.

    Στο κανάλι μου όποιος ψάξει εχω βάλει κάτι ασκήσεις για tapping. οποιος/α θέλει μου λέει και του στελνω tabs.
    www.youtube.com/devilrandime

    Ευχαριστώ  :)
Σελίδες: