Σελίδες:
  • #1 από guitarfreak4 στις 28 Jun 2015
  • καλησπέρα παίδες. Λοιπόν, παίζω ηλεκτρική κιθάρα. είμαι αυτοδίδακτος με κάποια μαθήματα σε δάσκαλο. Το θέμα μου είναι οτι δεν ξέρω πως να παίζω σόλο. εννοώ πως να το διμιουργήσω. π.χ. να παίξει κάποιος κάποια ακόρντα και εγώ να "σολάρω" δίπλα του. Μπορώ να παίξω σόλο άλλων κιθαριστών π.χ. nightwish,maiden,ozzy (μερικά απο όλους αυτούς,όχι όλα) αλλά δεν μπορώ να διμιουργήσω δικά μου. Έχετε να μου πρωτείνεται κάτι σε ebook ή site; στο youtube δεν κατάλαβα και πολλά... Χρήματα για δάσκαλο δεν υπάρχουν,οπότε θέλω να μάθω ότι μπορώ μόνος.
    *έχω βγάλει troy stetina rythm guitar 1 kai 2 kai troy stetina lead guitar 1.
  • #2 από modfori στις 28 Jun 2015
  • ξεκίνα να μαθαίνεις κλίμακες .
    η μινόρε πεντατονική και η blues κλίμακα είναι 2 από αυτές που χρησιμοποιούνται περισσότερο στη ροκ ,στο 80's μέταλ και στη blues

    μόλις ξεκινήσεις να τις μαθαίνεις θα δεις ότι πολλά απο τα σόλο που αποστήθιζες στηρίζονται σ'αυτές
    μετά βάζεις να παίζουν backing-traks απο το γιουτούμπι ,κιθάρα ανα χείρας και θα αρχίσει να βγαίνει ο σολίστας απο μέσα σου

  • #3 από guitarfreak4 στις 28 Jun 2015
  • Δηλαδή φίλε πρέπει να μάθω κάποιες κλίμακες σε όλη την έκταση της ταστιέρας και μετά να παίζει κάποιος κάποιο ριφφ με τονική νότα μια απο τις κλίμακες που ξέρω; Τα λέω σωστά;
Σελίδες: