Αποστολέας Θέμα: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.  (Αναγνώστηκε 16584 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas..

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« στις: 09/04/16, 13:12 »
Γεια σας παιδιά!

Αρχίζω να ψάχνω για λαμπάτο ενισχυτή,παίρνω γνώμες και σε μερικούς μήνες,θα κάνω την αγορά.
Θέλω να παίξω ψυχεδελικό,χαρντ ροκ(κοινώς στόουνερ  ;D ).Όχι καφρίλες,φυσιολογική παραμόρφωση που να μπορώ να παίξω και λίγο μπλουζ.Θέλω να παίζω και στο σπίτι αλλά και να με βγάζει για ένα ζωντανό σ'ένα μικρό μπαράκι.Με τα 15 βατ θα'μαι εντάξει ή καλύτερα 30;;
Επίσεις ακόμη και στα 15 βατ είναι καλύτερα να πάρω κεφαλή,καμπίνα ή να πάρω combo;
Έχω κοιτάξει μερικούς...

https://marshallamps.com/products/amplifiers/dsl-series/dsl15c/

Αυτός έχει καθαρό κανάλι;Γιατί σε βίντεο που είδα και τα 2 βρώμικα είναι.Εκτός και το classic gain κανάλι είναι καθαρό,αν το έχεις στο 0 το gain.

http://www.voxamps.com/ac15c1

Το νορμάλ κανάλι είναι το καθαρό,απλά θέλει αλλαγή καλωδίου.

http://www.voxamps.com/nt15h-g2

Αυτή η κεφαλή έχει καθαρό κανάλι;;  ???

Για τη κεφαλή orange tny terror,τη γνώμη έχετε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #1 στις: 09/04/16, 20:50 »
Μπορώ να σού πω για την κεφαλή Vox Night Train G2, την οποία έχω και σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος. Κατ'αρχήν, ναι, έχει καθαρό κανάλι, το οποίο μάλιστα διαθέτει και διακόπτη "Thick", που δίνει περισσότερο όγκο και κάνει τον ήχο να βρωμίζει λίγο νωρίτερα όσο ανεβάζεις το gain. Το βρώμικο κανάλι έχει μια μάλλον μοντέρνα χροιά που δεν μπορώ να πω ότι μού αρέσει ιδιαίτερα, αλλά για τα είδη που θέλεις να παίξεις μπορεί να ταιριάζει πολύ καλά. Εγώ χρησιμοποιώ το βρώμικο κανάλι με το gain σε χαμηλά επίπεδα, αυξάνοντας ανάλογα το volume και το master volume. Πιο συχνά παίρνω παραμόρφωση από το καθαρό κανάλι στο thick mode με κανένα πετάλι. Συνολικά αρκετά αξιόλογος και ευέλικτος ενισχυτής, ειδικά αν τον βρεις σε καλή τιμή. Eννοείται ότι αν ενδιαφέρεσαι για την κεφαλή, θα πρέπει να κοιτάξεις και για μια καμπίνα.

Σχετικά με τις άλλες δύο επιλογές που παραθέτεις, ο Marshall έχει καθαρό κανάλι, αλλά απ' όσο έχω ακούσει και αυτό βρωμίζει αρκετά σε υψηλές εντάσεις. Καλύτερη χροιά από τον Night Train αν προτιμάς πιο κλασσικό ήχο για rock και blues. Ο AC15C1 είναι καλός ηχητικά (ίσως ο καλύτερος από τους τρεις) αλλά αρκετά βαρύς για κουβάλημα (22 κιλά έναντι 18 του Μarshall). Επίσης είναι αρκετά ακριβός, αλλά φαντάζομαι ότι ο Night Train με μια καμπίνα ίσως σε πάει σε παρόμοια επίπεδα τιμής.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kostas..

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #2 στις: 10/04/16, 15:39 »
Ευχαριστώ πολύ Απόλλων για την απάντηση!Οι πληροφορίες σου είναι πολύτιμες!
Να σου πω την αλήθεια,τη κεφαλή nightrain την ερωτεύτηκα,μόλις την είδα και την άκουσα σε βιντεάκια!Οπότε
αφού την έχεις μου το επιβεβαιώνεις κι εσύ.Καμπίνα έχεις αυτή που προτείνει η επίσημη σελίδα της vox;Αυτή είναι :
V112NT-G2 Speaker CabinetMax Input: 25 W RMS (16 Ohm) Speaker: 12” Celestion G12M Greenback (x 1); 16 Ohm
Dimensions (W x D x H): 495 x 260 x 415 mm / 19.49 x 10.24 x 16.34 inches
Weight: 12.7 kg / 28.00 lbs
Αυτό με τα χρώματα στα ηχεία που διαφέρουν,αλλάζει κάτι στον ήχο;
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/16, 16:21 από Kostas.. »

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #3 στις: 10/04/16, 17:16 »
o ac15 ειναι απο τους αγαπημενους μου ενισχυτες αλλα δεν νομιζω οτι κανει αυτο που ψαχνεις. Εχει πολυ συγκεκριμενο ηχο/χαρακτηρα και ειναι μανουλα για βρετανικο ροκ σε συνδιασμο με tele. Ενα μονο προβλημα του καταλογιζω. Δεν εχει fx loop. Καθαρα για stoner ηχο θα σου προτεινα να ακουσεις καποιους orange...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #4 στις: 10/04/16, 19:38 »
H καμπίνα που έχω είναι μια Kustom με ηχείο Eminence Lady Luck. Την έχω χρόνια και, χωρίς να είναι ό,τι καλύτερο, πιστεύω ότι καλύπτει τις ανάγκες μου. Αποτελεί πλέον για μένα ένα σημείο αναφοράς, καθώς πάνω σε αυτή δοκιμάζω όλες τις κεφαλές που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Τη συγκεκριμένη καμπίνα της Vox δεν την έχω υπόψη μου οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #5 στις: 12/04/16, 08:27 »
Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει για stoner, δες και τον H&K Tubemeister 18 Twelve combo:


http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_18_twelve_combo.htm
http://www.musicradar.com/reviews/guitars/hughes-kettner-tubemeister-18-twelve-608653


Αν θες κατι ευκολο στην μεταφορα (οχι πολυ βαρυ) και θες και καθαρο καναλι σε λαμπατο, θα σου προτεινα καποιο ελαφρυ 15αρι combo, 2καναλο και -ιδανικα- με 12ρι μεγαφωνο (οπως τον H&K παραπανω  ;) )Δεν εχεις αναφερει μπατζετ, αλλα εικαζω κοντα στους ενισχυτες που παραθετεις...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Kostas..

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #6 στις: 12/04/16, 16:26 »
H καμπίνα που έχω είναι μια Kustom με ηχείο Eminence Lady Luck. Την έχω χρόνια και, χωρίς να είναι ό,τι καλύτερο, πιστεύω ότι καλύπτει τις ανάγκες μου. Αποτελεί πλέον για μένα ένα σημείο αναφοράς, καθώς πάνω σε αυτή δοκιμάζω όλες τις κεφαλές που έχουν περάσει από τα χέρια μου. Τη συγκεκριμένη καμπίνα της Vox δεν την έχω υπόψη μου οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.


Ευχαριστώ πολύ Απόλλων!

o ac15 ειναι απο τους αγαπημενους μου ενισχυτες αλλα δεν νομιζω οτι κανει αυτο που ψαχνεις. Εχει πολυ συγκεκριμενο ηχο/χαρακτηρα και ειναι μανουλα για βρετανικο ροκ σε συνδιασμο με tele. Ενα μονο προβλημα του καταλογιζω. Δεν εχει fx loop. Καθαρα για stoner ηχο θα σου προτεινα να ακουσεις καποιους orange...


Ναι δεν έχω tele,αλλά les Paul και SG.Το fx loop είναι μεγάλο μείον...

Αν και δεν είμαι σίγουρος ότι θα σε καλύψει για stoner, δες και τον H&K Tubemeister 18 Twelve combo:


http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_tubemeister_18_twelve_combo.htm
http://www.musicradar.com/reviews/guitars/hughes-kettner-tubemeister-18-twelve-608653


Αν θες κατι ευκολο στην μεταφορα (οχι πολυ βαρυ) και θες και καθαρο καναλι σε λαμπατο, θα σου προτεινα καποιο ελαφρυ 15αρι combo, 2καναλο και -ιδανικα- με 12ρι μεγαφωνο (οπως τον H&K παραπανω  ;) )Δεν εχεις αναφερει μπατζετ, αλλα εικαζω κοντα στους ενισχυτες που παραθετεις...


Ευχαριστώ πολύ!Δε τους γνώριζα καν σα μάρκα,θα τους κοιτάξω!
Βασικά ένα τέτοιο τόνο θα ήθελα για στόουνερ και να μπορώ να παίξω και πιο blues πραματάκια!  :)
https://www.youtube.com/watch?v=tmUT-YSBueM

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #7 στις: 12/04/16, 17:14 »
Orange φιλε μου. Εναλλακτικα εναν αγγλικου τυπου vintage voiced ενισχυτη και 1 fuzz μπροστα.

Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #8 στις: 12/04/16, 18:20 »
o ac15 ειναι απο τους αγαπημενους μου ενισχυτες αλλα δεν νομιζω οτι κανει αυτο που ψαχνεις. Εχει πολυ συγκεκριμενο ηχο/χαρακτηρα και ειναι μανουλα για βρετανικο ροκ σε συνδιασμο με tele. Ενα μονο προβλημα του καταλογιζω. Δεν εχει fx loop. Καθαρα για stoner ηχο θα σου προτεινα να ακουσεις καποιους orange...

Ναι δεν έχω tele,αλλά les Paul και SG.Το fx loop είναι μεγάλο μείον...

Σε μονοκάναλο ουσιαστικά ενισχυτή, την απουσία fx loop δεν θα την χαρακτήριζα και μείον. Το μόνο πρόβλημα που θα παρουσιαστεί είναι στην περίπτωση που θελήσεις να συνδέσεις πεταλιέρα τύπου GT100 / HD500 και να πάρεις και προσομοιώσεις ενισχυτή εκτός από drives και εφέ. Αν θες κάτι τέτοιο όμως, προφανώς ΔΕΝ σου χρειάζεται ο AC15. Από εκεί κ πέρα, τα πετάλια μπροστά. Τί λάθος κάνω που λέει κι ο Χαρούλης? :)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/16, 01:38 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #9 στις: 13/04/16, 11:36 »
Orange φιλε μου. Εναλλακτικα εναν αγγλικου τυπου vintage voiced ενισχυτη και 1 fuzz μπροστα.



+1 για Orange! Μάλιστα άκου και τον καινούριο Micro Dark (20watt)... αν και δεν είναι φουλ λαμπάτος και ειναι μονοκαναλος, εχει απίθανο ήχο και ένταση σε σχέση με το μεγεθός του (αρκει να  τον συνδυασεις με μια καλή καμπίνα -1χ12'' τουλάχιστον  ;) )... ειναι και πιο οικονομικος (σου μενουν για μια καλη καμπινα).


https://www.youtube.com/watch?v=QI0srUDFyF0


https://orangeamps.com/micro-dark/#top


http://www.logothetismusic.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=4309&category_id=102&manufacturer_id=31&option=com_virtuemart&Itemid=79
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #10 στις: 13/04/16, 18:07 »
Σε μονοκάναλο ουσιαστικά ενισχυτή, την απουσία fx loop δεν θα την χαρακτήριζα και μείον. Το μόνο πρόβλημα που θα παρουσιαστεί είναι στην περίπτωση που θελήσεις να συνδέσεις πεταλιέρα τύπου GT100 / HD500 και να πάρεις και προσομοιώσεις ενισχυτή εκτός από drives και εφέ. Αν θες κάτι τέτοιο όμως, προφανώς ΔΕΝ σου χρειάζεται ο AC15. Από εκεί κ πέρα, τα πετάλια μπροστά. Τί λάθος κάνω που λέει κι ο Χαρούλης? :)

Αν θες να βγεις μπροστα σε σολα δεν μπορεις μιας και με ελαχιστο Boost βρωμιζει αμεσως. Επισης αν θες modulation effects μετα το drive (δεν μου αρεσει καθολου προσωπικα πριν το drive) απλα δεν μπορεις να τα εχεις....

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #11 στις: 13/04/16, 18:44 »
Αν θες να βγεις μπροστα σε σολα δεν μπορεις μιας και με ελαχιστο Boost βρωμιζει αμεσως. Επισης αν θες modulation effects μετα το drive (δεν μου αρεσει καθολου προσωπικα πριν το drive) απλα δεν μπορεις να τα εχεις....
Βέβαια αυτά που αναφέρεις αφενός δεν είναι στην φιλοσοφία του συγκεκριμένου ενισχυτή, αφετέρου προφανώς παίζει ρόλο και ο τρόπος που θα τον χρησιμοποιήσεις. Για παράδειγμα, για να βρωμίζει με boost είτε τον έχεις ήδη 'cranked up' (άρα και πολύ δυνατά) οπότε προφανώς και θα τσιτωθεί (κάτι που αρκετός κόσμος αυτό επιζητά), είτε απλά έχεις ένα volume boost. Αν δεν είναι cranked, γιατί να βρωμίσει? Όσο για τα modulation effects, την στιγμή που το γκάζι θα το πάρεις με πετάλια (είτε είναι τσιτωμένος είτε όχι ο ενισχυτής), μπορώ να σου πω πως προσωπικά προτιμώ να είναι μπροστά τα πετάλια. Σε δικάναλο όμως ενισχυτή (χωρίς fx loop), είναι όντως αισθητή η διαφορά και μάλιστα δεν είναι και καλό το αποτέλεσμα.

Γενικότερα, γνώμη μου είναι πως τα παραπάνω αποτελούν πρόβλημα για κάποιον που είτε χρησιμοποιεί πολλά εφέ, είτε που θέλει να χρησιμοποιήσει πεταλιέρα σε συνδυασμό με προσομοιώσεις και γενικότερα να πειραματιστεί, είτε που απλά έχει πολύ ευαίσθητα αυτιά. Όπως και να έχει, η φιλοσοφία αυτών των ενισχυτών είναι να κάνουν ένα πράγμα καλά. Τώρα αν αυτό αρέσει και είναι στα γούστα του κάθε παίκτη, καλώς. Ειδάλλως, προχωρά. Αν και δεν μ'αρέσουν προσωπικά αυτοί οι περιορισμοί, νομίζω πως άνετα θα μπορούσα να πορευτώ με κάποιο delay και κανά 2 drives και με τον Vox AC15 για παράδειγμα.   

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Kostas..

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #12 στις: 13/04/16, 22:18 »
+1 για Orange! Μάλιστα άκου και τον καινούριο Micro Dark (20watt)... αν και δεν είναι φουλ λαμπάτος και ειναι μονοκαναλος, εχει απίθανο ήχο και ένταση σε σχέση με το μεγεθός του (αρκει να  τον συνδυασεις με μια καλή καμπίνα -1χ12'' τουλάχιστον  ;) )... ειναι και πιο οικονομικος (σου μενουν για μια καλη καμπινα).

Αδερφέ μου ξυρίζει ο micro dark!Τι γνώμη έχεις για τον dual terror,εντάξει άλλη τιμή,αλλά και πιο φυσιολογικός ήχος!  ;D





Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #13 στις: 14/04/16, 00:01 »
Βέβαια αυτά που αναφέρεις αφενός δεν είναι στην φιλοσοφία του συγκεκριμένου ενισχυτή, αφετέρου προφανώς παίζει ρόλο και ο τρόπος που θα τον χρησιμοποιήσεις. Για παράδειγμα, για να βρωμίζει με boost είτε τον έχεις ήδη 'cranked up' (άρα και πολύ δυνατά) οπότε προφανώς και θα τσιτωθεί (κάτι που αρκετός κόσμος αυτό επιζητά), είτε απλά έχεις ένα volume boost. Αν δεν είναι cranked, γιατί να βρωμίσει? Όσο για τα modulation effects, την στιγμή που το γκάζι θα το πάρεις με πετάλια (είτε είναι τσιτωμένος είτε όχι ο ενισχυτής), μπορώ να σου πω πως προσωπικά προτιμώ να είναι μπροστά τα πετάλια. Σε δικάναλο όμως ενισχυτή (χωρίς fx loop), είναι όντως αισθητή η διαφορά και μάλιστα δεν είναι και καλό το αποτέλεσμα.

Γενικότερα, γνώμη μου είναι πως τα παραπάνω αποτελούν πρόβλημα για κάποιον που είτε χρησιμοποιεί πολλά εφέ, είτε που θέλει να χρησιμοποιήσει πεταλιέρα σε συνδυασμό με προσομοιώσεις και γενικότερα να πειραματιστεί, είτε που απλά έχει πολύ ευαίσθητα αυτιά. Όπως και να έχει, η φιλοσοφία αυτών των ενισχυτών είναι να κάνουν ένα πράγμα καλά. Τώρα αν αυτό αρέσει και είναι στα γούστα του κάθε παίκτη, καλώς. Ειδάλλως, προχωρά. Αν και δεν μ'αρέσουν προσωπικά αυτοί οι περιορισμοί, νομίζω πως άνετα θα μπορούσα να πορευτώ με κάποιο delay και κανά 2 drives και με τον Vox AC15 για παράδειγμα.   

Φιλε μου μαλλον δεν εχει παιξει με τον ac15. Καθαρο εχει μονο στο clean καναλι σε ενταση για σπιτι και μονοπηνιους μαγνητες. Με humbacker ακομα και το clean βρωμιζει. Γενικα σαν ηχος εχει μια μονιμη crunch-ιλα. Συμφωνουμε στο οτι κανει μονο ενα πραγμα και αυτο ειναι να εχει crunch βρετανικο ηχο. Ειναι παρα πολυ δυναμικος και καθαριζει ευκολα με το volume της κιθαρας ακομα στο βρωμικο καναλι γιαυτο και με ελαχιστο clean boost μπροστα βρωμιζει. (ειναι μονοκαλος κατα βαση αλλα εχει δυο καναλια με ξεχωριστο input jack το καθενα).

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #14 στις: 14/04/16, 00:18 »
Φιλε μου μαλλον δεν εχει παιξει με τον ac15. Καθαρο εχει μονο στο clean καναλι σε ενταση για σπιτι και μονοπηνιους μαγνητες. Με humbacker ακομα και το clean βρωμιζει. Γενικα σαν ηχος εχει μια μονιμη crunch-ιλα. Συμφωνουμε στο οτι κανει μονο ενα πραγμα και αυτο ειναι να εχει crunch βρετανικο ηχο. Ειναι παρα πολυ δυναμικος και καθαριζει ευκολα με το volume της κιθαρας ακομα στο βρωμικο καναλι γιαυτο και με ελαχιστο clean boost μπροστα βρωμιζει. (ειναι μονοκαλος κατα βαση αλλα εχει δυο καναλια με ξεχωριστο input jack το καθενα).

Φίλε kkmspm έχω παίξει κι αρκετά μάλιστα γιατί τον έχει κολλητός. Συμφωνώ σε όσα γράφεις, ενώ συμφωνούμε και οι δυο πως κάνει ένα πράγμα καλά, τον crunch βρετανικό ήχο που περιγράφεις. Όσοι τον θέλουν λοιπόν, ζητούν αυτόν τον ήχο και με λίγο boostάρισμα είναι ό,τι καλύτερο. Η ένστασή μου γενικότερα είναι στο μείον (για εσένα) που δεν έχει fx loop. Όπως γίνεται κλασσικά σε αυτές τις συζητήσεις ερχόμαστε πάλι στο υποκειμενικό του θέματος. Για εσένα, το παίξιμό σου και τον τρόπο που προφανώς έχεις χτίσεις τον ήχο σου είναι μείον. Για εμένα πάλι, όχι. Επειδή λοιπόν δεν είμαι σίγουρος πως ο φίλος που έθεσε το θέμα γνωρίζει τί σημαίνει η απουσία fx loop και γιατί για κάποιον είναι μείον ή όχι, έκρινα σκόπιμο να το αναφέρω. :) Αν δεν κάνω λάθος όμως, παίζεις με JVM, πεταλιέρες κλπ, οπότε μεταξύ μας δεν είσαι σημείο αναφοράς :) (αστειεύομαι φυσικά :) )

Φιλικά,




Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #15 στις: 14/04/16, 09:19 »
+1 για Orange! Μάλιστα άκου και τον καινούριο Micro Dark (20watt)... αν και δεν είναι φουλ λαμπάτος και ειναι μονοκαναλος, εχει απίθανο ήχο και ένταση σε σχέση με το μεγεθός του (αρκει να  τον συνδυασεις με μια καλή καμπίνα -1χ12'' τουλάχιστον  ;) )... ειναι και πιο οικονομικος (σου μενουν για μια καλη καμπινα).

Αδερφέ μου ξυρίζει ο micro dark!Τι γνώμη έχεις για τον dual terror,εντάξει άλλη τιμή,αλλά και πιο φυσιολογικός ήχος!  ;D



Δεν τον εχω ακουσει, ομως εχω ακουσει πολυ καλα λογια (ειδικα για την παραμορφωση που βγαζει).

Ριξε μια αυτια και στον Laney Cub12R... μπορει να ειναι και αυτο που ψαχνεις ;)


http://www.thomann.de/gr/laney_cub12r.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #16 στις: 14/04/16, 19:28 »
@Mistral
Σωστα θυμασαι (περιπου)  :P
Εχω modαρει τον jvm για να παιζει δυναμικα με σπασμενο ηχο (περιπου σαν το βρωμικο του ac15 αλλα με marshall ηχο και τον σπρωχνω με πεταλια (πεταλιερα δεν εχω 2 χρονια τωρα). Τον ac15 τον εχει ο συνκιθαριστας στη μπαντα γιατι θελουμε ακριβως αυτον τον ιδιαιτερο ηχο που εχει.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kostas..

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #17 στις: 16/04/16, 18:38 »

Δεν τον εχω ακουσει, ομως εχω ακουσει πολυ καλα λογια (ειδικα για την παραμορφωση που βγαζει).

Ριξε μια αυτια και στον Laney Cub12R... μπορει να ειναι και αυτο που ψαχνεις ;)


http://www.thomann.de/gr/laney_cub12r.htm


Ευχαριστώ αδερφέ!Πολύ καλός ο Laney,αλλά και ο Hughes & Kettner.Άσε που'ναι και πολύ όμορφες οι κεφαλές των Hughes & Kettner...σχεδόν κοσμήματα!  :D

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Σο.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
  • Ροκ'ε'ντρολ
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #18 στις: 29/09/17, 15:34 »
Τελικά παιδιά μετά από πολύ κάψιμο και σκέψεις κλπ...κατέληξα σε ένα τρελό μικρό;; μωρό!!!  ;D
https://www.youtube.com/watch?v=n56AKqXEHvE

Τα 5 watt μπορεί να φαίνονται λίγα,αλλά με 12άρι ηχείο δε μπορέις να τη βάλεις στο 4 τη φωνή και να παίξεις  με mf δυναμική στο σπιτί...  :D

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #19 στις: 29/09/17, 17:32 »
Πολύ καλή επιλογή έκανες, μπράβο.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #20 στις: 29/09/17, 18:32 »
Mια χαρά ενισχυτής. Με γειά και ελπίζω να τον ευχαριστηθείς. Φυσικά περιμένουμε και αναλυτικό review...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Αγορά λαμπάτου ενισχυτή.
« Απάντηση #21 στις: 30/09/17, 12:48 »
Εξαιρετική επιλογή. Καλοφάγωτος!!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
74 Απαντήσεις
24134 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
14 Απαντήσεις
7419 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
4997 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
4835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 02:29
από nikosgr123
12 Απαντήσεις
5021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 03:24
από Ddarkkor
26 Απαντήσεις
10309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 00:05
από King Lui
19 Απαντήσεις
8787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/14, 15:46
από Καθόδιος (φλουτσ)
12 Απαντήσεις
8169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/17, 23:50
από saved
43 Απαντήσεις
24256 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/23, 14:31
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
2871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/21, 17:34
από nep