Αποστολέας Θέμα: Modulation / Delays - For my case  (Αναγνώστηκε 5145 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Modulation / Delays - For my case
« στις: 21/05/15, 16:10 »
Παιδιά καλησπέρα,


Γενικότερα, στον ήχο μου χρησιμοποιώ chorus και delay, τα οποία τα παίρνω από την BOSS ME-50. Δεν χρησιμοποιώ τίποτα περίεργο, λίιιιγο chorus και analog delay (προσομοίωση) για να 'γεμίσω' τον ήχο, τόσο στο καθαρό όσο και στο βρώμικο. Overdrive, gain boost καθώς και volume boost τα παίρνω από τον ενισχυτή πλέον.
Με απασχολεί όμως το εξής...
Αρχικά με ενοχλεί η εικόνα της πεταλιέρας και γενικότερα η παρουσία της για την χρήση μόνο δύο εφέ. Τα έχω μόνιμα σε συγκεκριμένη θέση καθώς αν σώσω presets και θέλω να τ'αλλάξω 'on the fly', υπάρχει ένα μικρό latency το οποίο με ενοχλεί. Παραπέρα, ενώ wah έπαιρνα από την πεταλιέρα μέχρι τώρα, πλέον την έχω συνδέσει στο fx loop του ενισχυτή, λόγω των εφέ. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να τρέχει και το Wah στο FX loop με αποτέλεσμα όχι τόσο ικανοποιητικό για το overdrive channel.


Προτίστως λοιπόν χρειάζομαι Wah, αλλά το προσπερνάμε για αρχή.
Η αρχική σκέψη είναι να καταφύγω σε ξεχωριστά πετάλια. Αν πάρω όμως ένα πεταλάκι π.χ analog delay, τότε αν θέλω να αλλάξω ρύθμιση για κάποιο τραγούδι θα πρέπει να το κάνω χειροκίνητα. Δηλαδή να έχω στο μυαλό μου ή σε ένα χαρτάκι γραμμένες τις ρυθμίσεις.
Η επόμενη λύση είναι ένα delay με τρεις settings (έχω δει μερικά, που διαθέτουν 3 delays σε ένα καθώς και tap tempo) αλλά είνια λίγο τσιμπημένα σε τιμή (300Ε χοντρικά), π.χ
http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_triple_delay.htm

Τέλος, υπάρχει η λύση καινούριας πεταλιέρας στο fx loop με την μέθοδο 4c.

Οι ερωτήσεις μου λοιπόν, συνοπτικά.
1. Τί κάνετε όσοι χρησιμοποιείτε delay, αλλά όχι σε μία ρύθμιση? Όσοι πειραματίζεστε δηλαδή? Ένα delay όπως αυτό που παραθέτω παραπάνω ή αλλάζετε ρυθμίσεις ανάλογα της περίστασης, χειροκίνητα?
2. Κατά την σύνδεση μίας πεταλιέρας (τύπου gt100 ή hd500x) με την μέθοδο 4c, υπάρχει η δυνατότητα να επιλέξει κανείς το Wah να τρέχει μπροστά από τον ενισχυτή ενώ τα εφέ στο loop?
3. Η πεταλιέρα συνδεδεμένη με 4C, θα μου επηρεάσει τον 'αναλογικό' ήχο?
Δεν πιέζομαι γι' άμεση αγορά, απλά ψάχνομαι και θέλω να δω προς τα πού να κινηθώ. Είναι κι αυτός ο Johnny marr που έχει την gt100 καρφί στον ενισχυτή (μόνο για τα εφέ) και σκέφτομαι 'αν αυτός μπορεί έτσι, γιατί να μην το κάνω κι εγώ?'. Φυσικά, ο σκοπός είναι να γλυτώσω χρήματα, αν μπορώ. Επομένως,
4. Θυσιάζεις κάτι με αγορά πεταλιέρας (4c) σε σχέση με τα πετάλια? Μιλάμε πάντα για τα εφέ, κυρίως delay, λίγο modulation και φυσικά το Wah.
Όπως καταλαβαίνετε, ο σκοπός μου δεν είναι ν'αντικαταστήσω απλά την BOSS ME-50 αλλά να πειραματιστώ και λίγο με τα εφέ.

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Παναγιώτης

P.S Δεν συγκρίνομαι με τον Johnny Marr. Δανείζομαι ιδέες απλά  ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 21/05/15, 16:12 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Modulation / Delays - For my case
« Απάντηση #1 στις: 21/05/15, 17:58 »
Καλησπέρα παιδί,

Τελευταία φορά που χρησιμοποίησα "πεταλιέρα" ήταν με ένα zoom 606. Από τότε έχουν εξελιχθεί πολύ αυτά τα άτιμα τα μηχανάκια, εγώ όμως δε θα μπορέσω να σε νουθετήσω!

Όσον αφορά στα πετάλια αν χρησιμοποιήσεις αναλογικό delay, τότε οι χειροκίνητη αλλαγή στις ρυθμίσεις κάθε φορά και το λουμπάγκο στη μέση είναι μονόδρομος!
Αρχικά όπως είπες, σκονάκι με ρυθμίσεις μέχρι που από την πολλή χρήση μαθαίνεις τις ρυθμίσεις απ έξω και τα αλλάζεις με κλειστά μάτια.

Τα ψηφιακά ντιλέγια δίνουν σίγουρα πολλές επιλογές από όλες τις απόψεις άρα είναι ότι πρέπει για πειραματισμό (πάντα κάτι καινούριο ανακαλύπτεις σκαλίζοντας ένα από δαύτα). Πολλά δίνουν και presets τα οποία σίγουρα βοηθάνε ποτέ όμως δεν είναι αρκετά.

Πρόσφατα είδα το παρακάτ άρθρο με παρουσίαση 5 ψηφιακών delay με δυνατότητα αποθήκευσης preset ρυθμίσεων, ρίξε μιά ματιά
http://www.guitarworld.com/total-recall-five-essential-programmable-delay-pedals?page=0,0

Στο EHX smmw hazarai το οποίο και διαθέτω έχει πέσει αρκετά η τιμή. 159€ στου Θωμά το μαγαζί.

Σε chorus δεν αναφέρθηκα καθόλου γιατί συγκριτικά με τα delay έχει λιγότερες ρυθμίσεις άρα δεν θα σε πολυαπασχολήσει.

Σε γενικές γραμμές, πάντως, το κρέας και το πετάλι θέλουν χέρι!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Modulation / Delays - For my case
« Απάντηση #2 στις: 22/05/15, 15:19 »
Καθόδιε σ'ευχαριστώ για την απάντηση,

Η αλήθεια είναι πως η πεταλιέρα δεν με ενθουσιάζει σαν ιδέα πλέον. Και μόνο η εικόνα της (έστω τώρα που βλέπω την ME-50) με χαλάει. Βέβαια, αν η δικιά μου είχε κάποια extra features σίγουρα δεν θα σκεφτόμουν την αλλαγή της. Την λύση πλέον νέας πεταλιέρας την σκέφτομαι αφενός (και κυρίως) για την μείωση του κόστους και αφετέρου για την ευκολία που μπορεί να δώσει σε ορισμένες καταστάσεις, π.χ χρήση κατευθείαν σε κονσόλα. Βέβαια, πλέον είμαι τόσο ικανοποιημένος με τον ενισχυτή που οτιδήποτε άλλο δεν θα μου αρέσει πιστεύω, αλλά καταλαβαίνεις τώρα...

Θα διαβάσω και το άρθρο που παραθέτεις και βλέπουμε, στο 'ψαχτό' και στην ανάγκη θα... 'βάλω χέρι'!! :)

Αν κάποιος άλλος έχει άποψη επί του θέματος, feel free to write so :)

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Modulation / Delays - For my case
« Απάντηση #3 στις: 22/05/15, 19:54 »
αν και δεν ξερω τι ενισχυτη εχεις μπορω με βεβαιωτητα να σου πω οτι την επιλογη 4cm με πεταλιερα την εχω δοκιμασει με αναμικτα συναισθηματα. Οταν τη ρυθμισεις σωστα (οχι κατι ευκολο) η αποκληση απο τον κανονικο σου ηχο θα ειναι μικρη, αλλα θα υπαρχει. Βλεπεις η πεταλιερα εχει ad/da converters για να επεξεργαστει το σημα σου οποτε σιγουρα θα υπαρξει μια καποια αλλοιωση. Ωστοτο θα εχεις οτι pedalboard μπορεις να φανταστεις στα ποδια σου. Η σειρα των εφε ειναι ρυθμιζομενη και στην πραξη εχεις απειρες επιλογες. Εγω δουλευα μια gt10 πανω σε jvm και μαζι με το 4cm ειχα και την ευκολια του midi για την επιλογη των καναλιων στον ενισχυτη χωρις να χρειαζεται να πηδαω πανω σε διακοπτες. Ο λογος που την αποχωριστηκα ειναι οτι για τη μουσικη που παιζω πλεον δεν θελω τοσα τζατζαλοματζαλα στον ηχο οποτε και μου ηταν περιτη...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Modulation / Delays - For my case
« Απάντηση #4 στις: 22/05/15, 20:47 »
kkmspm εσένα περίμενα για γνώμη μιας και ξέρω ότι έχεις εμπειρία με πεταλιέρα και 4c :)

Ενισχυτή έχω τον Koch twintone III (έχει serial και parallel loop).
Άρα με λίγα λόγια αυτά που έχω διαβάσει πως αλλοιώνουν τον ήχο ισχύουν, έστω σε ένα βαθμό (μικρό ή μεγάλο αναλόγως της γνώσης ρύθμισης της πεταλιέρας).
Η αλήθεια είναι πως αν το καλοσκεφτώ, δεν έχω ανάγκη την πεταλιέρα για αυτά που παίζω. Το σκέφτηκα περισσότερο σαν λύση 'οικονομική'. Π.χ 450Ε για την GT 100 έναντι 500-600Ε (χοντρικά) για delay, chorus, tuner, wah. Έχω επιπλέον το sd-1 (gia booster) και το joyo overdrive που είναι ωραίο για 'αρπαγμένους - breakup' ήχους.

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, θα το έχω υπ'όψιν μου αν και βλέπω να κινούμαι προς ένα delay με περισσότερες επιλογές για πειραματισμό κι έστω σταδιακά να φτάσω εκεί που θέλω από άποψη εφέ :)
« Τελευταία τροποποίηση: 22/05/15, 20:49 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Modulation / Delays - For my case
« Απάντηση #5 στις: 23/05/15, 02:24 »
Εγώ παίζω όλα μπροστά σε καθαρό ενισχυτή τώρα. Το alter ego της TC και το RV-κάτι δε θυμάμαι της Hardwire/Digitech τα συνιστώ ανεπιφύλακτα. Δεν αισθάνομαι ότι μου αλλοιώνουν τον ήχο καθόλου, έχουν πολλούς και ποιοτικούς αλγόριθμους (TC και Lexicon αντίστοιχα) και το delay έχει και τα εξτραδάκια του (απλό looper και tap tempo με strumming). Τα έχω δοκιμάσει και σε λούπα και είναι το ίδιο διαυγή.


Και τις δύο σειρές (της TC και τα Hardwire)  τις θεωρώ αξιοπρεπέστατες και τίμιες λύσεις σε ένα μεσαίο επίπεδο τιμής.


Πεταλιέρα έχω να παίξω από τον καιρό της Boss ME-5 (άθλια).


Προτιμάω να σκαλίσω λιγάκι πριν από κάθε τραγούδι αν χρειάζεται παρά να παιδεύομαι να φτιάχνω presets-γιοφύρι-της-Άρτας.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Modulation / Delays - For my case
« Απάντηση #6 στις: 23/05/15, 13:22 »
zeoy σ'ευχαριστώ,

Νομίζω πως καταλήγω σε κάποιο τέτοιο delay όπως το alter ego. Γενικότερα, δεν παίζω U2 ούτε και θα γίνω ποτέ ο Edge. Οπότε, ο σκοπός μου είναι να μην πάρω ένα απλό analog delay. Θέλω για παράδειγμα να έχω την δυνατότητα είτε να αποθηκεύσω 1 preset παραπάνω, είτε να έχω το tap tempo στα πόδια μου για πιο γρήγορη αλλαγή. Απλά είδα τις τιμές τους, έχω ακούσει και για κιθαρίστες που χρησιμοποιούν πεταλιέρες για το σκοπό αυτό και σκέφτηκα ας δω τί κάνουν / προτείνουν και οι πιο έμπειροι με το άθλημα.

Γενικότερα πάντως η πεταλιέρα με ενοχλεί και στο μάτι αρκετά πλέον, την στιγμή μάλιστα που παίρνω τους βασικούς ήχους μου (καθαρό, overdrive, gain and volume boost) από τον ενισχυτή.

Σας ευχαριστώ και πάλι, θα σας ενημερώσω για οποιαδήποτε rig updates in the near future :)

Παναγιώτης
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3851 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 00:51
από zeromancer
3 Απαντήσεις
3288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/09, 21:57
από TheChoulakos
4 Απαντήσεις
2297 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 21:17
από JimiDS
23 Απαντήσεις
7130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/09, 02:20
από kostasmel
10 Απαντήσεις
4265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 01:35
από adr1anos
0 Απαντήσεις
2179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/04/11, 22:50
από bill_x
2 Απαντήσεις
3433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/11, 20:48
από m@ster k@frer
12 Απαντήσεις
5789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/12, 15:43
από adr1anos
Blackstar Ht modulation

Ξεκίνησε από fanhs Εφέ

1 Απαντήσεις
3692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/13, 21:56
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
7442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/16, 13:48
από neeckos