Αποστολέας Θέμα: Ορθοφωνία  (Αναγνώστηκε 6543 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lancelot24

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Ορθοφωνία
« στις: 17/07/11, 16:22 »
Γειά σας παιδιά!Eίμαι καινούριος στο site.Ενδιαφέρομαι για την ομιλία κ όχι για τραγούδι.Θα ήθελα αν γνωρίζετε να μου προτίνετε κάποιες ασκήσεις ή κάποιο βιβλίο ώστε να κάνω τη φωνή μου πιο μπάσα, πιο βαθιά, πιο δυνατή σε ένταση κ με καλύτερη ποιότητα χροιάς.Οι ασκήσεις με τον φελό γνωρίζετε σε τι βοηθάνε?Θα ήθελα να πετύχω ένα αποτέλεσμα σαν αυτό
(Αιμίλιος Χειλάκης).Γνωρίζετε αν θεωρείται βαρύτονος η βαθύφωνος?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.Χαιρετισμούς.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ορθοφωνία
« Απάντηση #1 στις: 17/07/11, 19:22 »
Καταρχάς ο Χειλάκης έχει μια εξαιρετική φωνή, μην τον παίρνεις ως στόχο.

Κατα δεύτερον, οι χροιά δύσκολα να αλλάξει.
Για το πόσο βαριά ή όχι είναι μια φωνή παίζουν ρόλο πολλά πράγματα, ακόμη και το σχήμα που έχει το κεφάλι σου.
Τι να σου πω, πάρε του Roger Love to Ηοw to free your voice, έχει διάφορα μέσα αλλά στο λέω να ξέρεις αν είσαι τενόρος (δύσκολο αλλά όχι απίθανο) μην περιμένεις τέτοιο μπάσο. Δε θα έρθει ποτέ.

Γενικά θα βοηθούσε να ξέρεις το εύρος της φωνής σου. Αν για παράδειγμα τα χαμηλά σου είναι (όπως εμένα) γύρω στο Φα (1ο τάστο 6ης χορδής) δε γίνεται.
Και δε μιλάω για ομιλία μιλάω για τα χαμηλά σου, δηλαδή το πόσο μπορείς να 'βαρύνεις' τη φωνή.