Ψηφοφορία

Ποιά πεταλιέρα θα διαλέγατε και γιατί?

Line6 Pod Xt Live
Vox Tonelab Se
Boss Gt 8
Digitech Gnx 3000
Korg AX3000G
Zoom G9.2tt
Zoom GFX 8

Αποστολέας Θέμα: Συγκρισεις πολυεφφε.  (Αναγνώστηκε 109506 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #200 στις: 05/12/05, 00:12 »
@Arg0
Ευχαριστω ειλικρινα για την ωρα σου και σορρυ αν το εκανα "Λερναια Υδρα" πιστευω πως βοηθηκα πολυ να αποκτησω μια πιο καλη εικονα για τις "καλες" πεταλιερες που κυκλοφορουν...

@drakoumel
Εννοειται οτι δε λεει τιποτα να μου πεις τι "πρεπει" να προτιμησω απλα να μου πεις τι εχεις ακουσει και τα συμπερασματα σου...Και φυσικα κι εγω θα προσπαθησω να ακουσω οσο το δυνατο περισσοτερο και να βγαλω τα δικα μου συμπερασματα -αφου ομως αυτο δεν ειναι τοσο ευκολο ρωταω να μαθαινω αποψεις.
Παντως πιο πολυ με ενδιαφερει να παιζω σε ενισχυτες κι οχι για ηχογραφησεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 05/12/05, 00:18 από FrailBarlow »

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #201 στις: 05/12/05, 01:11 »
den leo tpt allo giati tha sinexizete gia meres auti i istoria...pisteuo i se kalipsame file i se mperdepsame perissotero :P :P...ego tha sou po pali kati...an ise arxarios kai den kseris ti ixo thes tsimpa petaliera opos oloi kaname stin arxi...an kseris pano kato ti ixo thes (afou les rock/metal) tote tsimpa petalia kai prosthete siga siga oti xriazese...kai me ta petalia den ise periorismenos min nomizis oti tha exis ena ixo kai telos bgazoun para pollous ixous apo ena kalo analogiko distortion...auta...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος Frail

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 173
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #202 στις: 05/12/05, 23:16 »
Ευχαριστω ... με βοηθησε αυτο το θεμα.... τι ηχο ψαχνω νομιζω ξερω.
Οσο για τα πεταλακια ... την αποφαση μου την εχω παρει (καλη-κακη) θα παρω πεταλιερα..
 :P

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #203 στις: 07/12/05, 11:44 »
drakoumel to RP80 ennoousa...185 telika eixe to RP200...mperdeytika ligaki...
Telika vevaia phra to rp80...Ti na sou pw twra gia to behringer alloi lene oti ki esy,alloi ta antitheta...Pantws se genikes grammes oi entypwseis kales apo to digitech...isws na ithela perissotero gkazi pou les ki esy an kai den to exw psaksei olo akoma...Twra ti na sou pw...phra ths digitech epeidi mou fanhke pio a3iopisto kai pio kalh kataskeyh...Twra sth synexeia tha doume...Thanks a lot pantws file mou...
Ciao!

Μπορεις να μου πεις εντυπωσεις για τη digitech τωρα που περασε λιγος καιρος?Σαν κατασκευη περισσοτερο?
Υ.Γ. Η behringer x-v δεν εχει drum machine,σωστα?

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #204 στις: 08/12/05, 00:51 »
Ela re giganta...loipon gia berhringer nomizw oti ontws den exei drum machine...alla den s lew gia sigoura...
Twra gia digitech...
Panta gia ayto pou pairneis einai para poli kalo...eida polla alla proin to dokimasw kai htan apo ta kalytera sthn kathgoria tou...Koinws se ayta ta lefta mono behringer kai digitech...kati zoom klp den ...
Digitech poli eykolo sthn xrhsh t...S dinei mia megalh gkama enisxytwn kai peiramatizesai arketa...poli kalous hxous...
OMWS.
Den exei paaaaaaara polla gkazia...mhn perimeneis poli heavy metall hxo...apla ews hard rock...apo ekei kai pera exei arketa efedakia gia na vgaleis hxo satriani as poume...(e kai katalava pws telika eimai pio paradosiakos stous hxous m)...
chorus,flanger,tremolo kai ola ta synafh...
Koinws an me xalase kati einai pws ontws tha ithela ligh perissoterh vrwmia!!!:)
San kataskeyh arketa kalh...den pathainei tpt...(kala den to xw pathsei kiolas na dw an spaei oute to xw petaksei sto dromo :)
Pantws entypwseis aristes...Na s pw thn alithia protimhsa digitech perissotero os onoma se sxesh me behringer...
Gia na mhn ginomai kourastikos...gia ta lefta tou einai poli kalo...poli kalh kataskeyh...polles epiloges...metaferetai eykola(gi'ayto kai to phra e3allou...)...an exeis liga perissotera xrhmata pare to RP100...exei perissoteres epiloges apla...Ayta...elpizw na se voithisa...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος gigantas

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #205 στις: 08/12/05, 14:26 »
Ευχαριστω  Μistral  ;)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #206 στις: 09/12/05, 00:38 »
np bro na sai kala!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος nkod

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #207 στις: 31/01/06, 09:30 »
Καλημέρα σε όλους...

Να πω 5-10 πραγματα για τις πεταλιέρες που έχουν υποθεί παραπάνω... Να ξεχωρίσουμε πρώτα ο καθένας μεσα στο μυαλό του (πρίν αποφασίσει τι θα πάρει) αν χρειάζεται modeling ή όχι στην πεταλίερα... Αυτό αμέσως μας πετάει σε διαφορετικά είδη πεταλίερας.. Αν θέλουμε modeling έχουμε Tonelab ή Pod XT (για POD 2.0 δεν το συζητάμε μιας και θεωρείται άθλιο)... ενώ αν θέλουμε πολλά σε 1 κοιτάμε GT-8 (Για την AX3000G δεν έχω ιδέα....αν και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, για τα λεφτά της....300 κατι δεν έχει?)...Τώρα... επειδή εγώ είχα πιο παλιά μια gt3 και εχω ακούσει πολλές φορες την GT6 (GT6 με GT8 - ελάχιστες διαφορές) δεν είναι κάτι που προσωπικά θα αγόραζα... μιας και δεν με γεμίζει ο ήχος τους, και προτιμώ το modeling. ανάμεσα στην VOX και το POD XT τωρα... Είχα την τύχη να έχουν 2 φίλοι και τις 2 αντίστοιχα και έτσι τις δανείστηκα για να τις ακούσω και να αποφασίσω που θα καταλήξω.

Nα πώ εδώ ότι και τα 2 όργανα τα άκουσα ΚΑΙ σε (λαμπάτο) ενισχυτή Laney(30Watt) και σε PC και με ακουστικά, με την ίδια κιθάρα...(cort M-600)

POD XT: από τπ POD είχα στην κατοχή μου το λεγόμενο "νεφρί" μαζί με την πεταλίερα του (το οποίο όπως και στην Tonelab έχει διαφορές από τις foot πεταλίερες του) και θα ήθελα ε΄δω να διορθώσω τον [colour=blue]Arg0[/colour] μιας και το Pod xt συνδέεται με udp καλώδιο με την πεταλίερα και με usb με τον υπολογιστή και δεν έχει κανένα απολύτος μπλέξιμο με MIDI IN-OUT-THROUGH κλπ κλπ. To κακό του.... Ο ήχος ΠΟΛΥ ψηφιακός για τα γούστα μου και εκτός αυτού δεν μπορείς με τα expression πετάλια που έχεις στη διάθεση σου να χειριστείς τίποτα άλλο εκτός από volume και Wah...επίσης δεν μου άρεσε τόσο σε ευχριστία....Τέλος να πώ ότι με άφησε άναυδο με τα καθαρά και με τις FULL METAL παραμορφώσεις...αλλά ώς εκεί.. κάτι πιο vintage..Πιο grunge δεν μπορεί να βγάλει γιατί σε τέτοια περίπτωση καταλαβαίνεις το...ψεύτικο...Όσο για την Live έκδοση του... εκτός οτι είναι πολυ "βιαστική" με απότερο σκοπό να "χτυπήσει" στην αγορά την Tonelab SE που είχε ήδη βγεί, δεν νομίζω ότι τόσο η κατασκευή όσο και το αποτέλεσμα ήχου υπερτερούν της VOX...(Προσωπική άποψη)

VOX Tonelab: Μετά από 2 μέρες δανείστηκα και άκουσα την συγκεκριμένη πεταλίερα... οι εντυπώσεις? Απιστευτες.. Πραγματικά με άφησε μ*λ*κα..γιατι πραγματικά ενώ ασχολούμαι πολλά χρονια με το θέμα πεταλιέρες (ποτέ δεν μου άρεσε να έχω πολλά πεταλάκια για το λόγω του ότι δεν ξέρω να χορεύω κλακέτες για να αλλάξω έναν ήχο) και ακόμα παραπάνω μου αρέσει να έχω την ευεληξία στον ήχο μου... να μπορώ να χρησιμοποιήσω 5-10 εφφέ κα να "πηδάω" από τον έναν ήχο στον άλλο εύκολα και απλά... Η vox λοιπόν ήταν αυτή που πραγματικά με καθήλωσε... Απο θέμα ήχου σε ενισχυτη..που είναι πολύ ζεστός, απο θέμα όγκου του ήχου και με μια πολύ καλή και προσεγμένη παραμετροποίηση δεν καταλαβαίνεις το ψηφιακό καθόλου...Γενικά ενώ όλοι με στέλνανε στο pod εγώ μαγεύτικα από τον απίστευτο ήχο της VOX και επειδή έχω μάθει να εμπιστεύομαι τα αυτία μου... μόλις στείλω αυτό το Post φεύγω για κέντρο να την αγοράσω (ειλικρινά :P).

Γενικά και τα 2 modeling είναι πολύ καλα και πάνω κάτω τα ίδια, αλλά παιδια εγώ θα δώσω στην VOX ένα βήμα παραπάνω σε ποιότητα ήχου και τιμή...

Άν θέλετε να την ακούσετε κιόλας θα μπορέσω από αύριο να σας ανεβάσω και κάποια samples για να την ακούσετε...

Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #208 στις: 31/01/06, 13:30 »
POD XT: από τπ POD είχα στην κατοχή μου το λεγόμενο "νεφρί" μαζί με την πεταλίερα του (το οποίο όπως και στην Tonelab έχει διαφορές από τις foot πεταλίερες του) και θα ήθελα ε΄δω να διορθώσω τον Arg0 μιας και το Pod xt συνδέεται με udp καλώδιο με την πεταλίερα και με usb με τον υπολογιστή και δεν έχει κανένα απολύτος μπλέξιμο με MIDI IN-OUT-THROUGH κλπ κλπ.

Oντως εχεις δικιο οτι συνδεεται με UDP αλλα αν παρατηρησεις πιο πανω, λογω του GR-33 προσωπικα το συνδεεω με MIDI , γλυτωνωντας ετσι τα εξοδα της αγορας dedicated πεταλιερας απο την Line6....  ;)

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Zakk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #209 στις: 01/03/06, 22:49 »
Βασικά έχω μπλεχτεί πολύ.
Από ότι κατάλαβα σε πιο ζεστό ήχο η σειρά πάει:
vox
line 6
boss
digitech
και απο πλευράς πολλών εφφέ ακριβώς τα ανάποδα!

Μπορεί να λέω και @@ριές, για αυτό help me!!!
.

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #210 στις: 01/03/06, 22:51 »
  Εχω δοκιμασει τα τρεια απο αυτα που επελεξες...ενταξει ειναι θεμα αυτιου πιστευω.Ειχα κι εγω πεταλιερα αλλα το γυρισα στα πεταλακια πλεον...
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #211 στις: 01/03/06, 22:56 »
Καμια, προτιμω τον ηχο του ενισχυτη και απο εκει και περα,ενα wah,delay και ειμαι οκ.

Παντως αν επρεπε να διαλεξω...εχω ακουσει καλα λογια(για ολα φυσικα)για το tonelab...

Αποσυνδεδεμένος vagx69

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #212 στις: 01/03/06, 23:06 »
Προσωπική μου άποψη είναι η παρακάτω:

Boss GT8: Πολυ καλά εφφέ, Λιγοτερο καλά preamps.

Vox Tonelab SE: Πολυ καλές ποενισχύσεις, λιγότερα εφφε και φτωχός προγραμματισμός.

POD XTL: Mastered ήχος, πολύ καλό για ηχογράφηση, πλαστικότερος (σε σχεση με τα άλλα) ήχος για live

Digitech: Πότε δεν τις συμπάθησα και ουτε μου λαρεσαν οπότε δεν θα είμαι αντικειμενικός.

Ελπίζω να σου έδωσα μια ΠΟΛΥ χονδρική ιδέα καθώς δεν αρκούν 2 γραμμές να περιγράψεις τις δυνατότητες αυτών των θηρίων
Gibson LP Classic JB on Bridge
PRS Custom 24 10 Top
Fender Strat Japan '89
Fender Stratocaster 70's Reissue, Scalloped Neck, GFS
Schecter C-1 Classic
Boss GT8
Laney TT50H
Marshall 1922
Fender Pro Jr

Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #213 στις: 01/03/06, 23:11 »
Boss (έχω ήδη την GT6) γιατί απ'όσο έψαξα, το PODXT δεν έχει pitch shifter που για μένα είναι απαραίτητο. Την VOX δεν την ξέρω αλλά οπτικά την έχω δει και είναι πολύ κτήνος (περισσότερο και από την ΒOSS!!) οπότε μάλλον θα είναι λίγο άβολη στο κουβάλημα. Για τις Digitech έχω ακούσει (δεν έχω παίξει με καμία) ότι έχουν καλό ήχο αλλά είναι δύσκολες στον προγραμματισμό του. Οπότε καταλήγω σε Boss.
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος nkod

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #214 στις: 02/03/06, 17:43 »
αααααααααααααχχχχχχχχχχχ
Είχα το ίδιο κόλλημα κι εγώ..... για να μήν στα πολυλογό..?  Δοκίμασα pod xt και vox (ήθελα simulating) και τωρα είμαι περήφανος για την VOX TONELAB SE ... μακράν ζεστότερος ήχος από το pod...

Φιλικα   :)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #215 στις: 02/03/06, 18:11 »
Λοιπον,

Κατ' αρχας εχεις μπει στα βαθια και θολα νερα των amp και effects modelling...

Αρα, βασιζεσαι στο ποσο καλη απομιμιση του προϊοντος (διοτι αυτο πουλανε οι πεταλιερες αυτες) κανει η εκαστοτε εταιρεια...

Εδω εγω προσωπικα ψηφιζω Line 6...

To ερωτημα ομως ειναι αν πραγματικα θες κατι τετοιο... Ειναι πολυ βολικα για ηχογραφησεις, αλλα για live χρηση θελουν ιδιαιτερη προσοχη...

Ως κατοχος τετοιου μηχανηματος (Line 6 PODXT) καταλαβα οτι για να εχω καλο ηχο στα live και στις προβες πρεπει να το συνδεω με το PA (μικροφωνικη/κονσολα) παρα με ενισχυτη... Αυτο ομως στα προβατζιδικα και σε σχεδον ολα τα live, δημιουργει το προβλημα οτι μοιραζομαι για τον ηχο κιθαρας το ιδιο monitor με τον τραγουδιστη, πραγμα που οδηγει σε αλλα προβληματακια... Ελπιζω στο επομενο live που θα λειτουργω εξ' ολοκληρου μεσω PA να μπορω να εχω ενα monitor αποκλειστικα δικο μου...

Απο κει και περα, αν οντως θες να μπλεχτεις σε αυτο το χωρο τοτε, περα βεβαια απο το να κρινεις με βαση τα δικα σου αυτια,  θα σε ρωταγα κιολας τι ηχο κυνηγας...

Δηλαδη, χρησιμοποιεις πολλα εφφε μαζι? Θελεις να εχεις real-time ελεγχο των εφφε (απο Wah μεχρι distortion)? Η θελεις απλα να εχεις εναν ηχο που να μεταφερεται ευκολα απο το σπιτι, στην προβα και μετα στο live ?

Οπως προειπα, ειδικα για το τελευταιο εχει πολυ ψαξιμο η υποθεση και να ξερεις οτι ποτε δεν θα εχεις ακριβως τον ιδιο ηχο παντου, εκτος αν επενδυσεις σε ενα μικρο monitor το οποιο θα κουβαλας παντου, οπως σκεφτομαι κι εγω...

Δεν θα θελα να σου δωσω μια ευκολη απαντηση η μια απαντηση στηριζομενος στο ηθελα εγω απο το μηχανημα, γιατι μπορει τα γουστα μας να μη συμβαδιζουν...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #216 στις: 02/03/06, 18:59 »
σου χω πει τη γνωμη μου και εφοσον σε βλεπω και ψηνεσαι ακομη για πεταλιερα προτιμησε την podxt...αντε και το tonelab alla δεν ειναι για πολυ heavy παιξιματα...καλες αγορες...
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος Zakk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #217 στις: 02/03/06, 20:27 »
Απο κει και περα, αν οντως θες να μπλεχτεις σε αυτο το χωρο τοτε, περα βεβαια απο το να κρινεις με βαση τα δικα σου αυτια,  θα σε ρωταγα κιολας τι ηχο κυνηγας...
Ο βασικός μου ήχος [το εύρος των κομματιών που γράφω] είναι κοντά σε:
Sentenced
Katatonia
Rotting Christ
Anathema
Amorphis
Paradise Lost κτλ, αλλά πάντα μ' άρεσε μια a la Iced Earth ή BLS παραγωγή συνολικά.

Ουσιαστικά αν πάρω αναλογικά το μέσο όρο εξοπλισμού αυτών των μπαντών, θα έπρεπε να έχω για τα λεφτά που διαθέτω πάντα, μια esp eclipse II vtb με emg active, μια boss gt-8, και καμιά peavey κεφαλή απο πίσω με ξεχωριστή καμπίνα.
Τώρα θα πάρω πεταλιέρα πρώτα. Τα άλλα αργότερα!

Δηλαδη, χρησιμοποιεις πολλα εφφε μαζι? Θελεις να εχεις real-time ελεγχο των εφφε (απο Wah μεχρι distortion)? Η θελεις απλα να εχεις εναν ηχο που να μεταφερεται ευκολα απο το σπιτι, στην προβα και μετα στο live ?

Η μουσική που ασχολούμαι ψάχνεται με εφφέ όσο δεν πάει.
Θέλω καλό control των εφφέ πάντου, και με ενδιαφέρει και ένα καλό pitch shifter, γιατί βοηθάει αρκετά πιστεύω.

Τώρα απο εκεί και πέρα, μιλώντας και με morello συνειδητοποίησα [και είναι και λογικό] ότι με πεταλάκια αναλογικά ξεχωριστά, έχει πολύ πιο καλό και γλυκό ήχο.
Το θέμα είναι ότι θα χρειαστώ αρκετά πεταλάκια, πράγμα που για μένα δεν είναι αποδεκτό χρονικά, οικονομικά, κτλ.

Πλέον είμαι ανάμεσα σε 2 επιλογές:

1η:
-Gibson les paul studio [αλλαγη σε emg 81/85 ή 81/60 με το που την πάρω] ή esp eclipse II
-boss gt-8
-να μαζέψω για λαμπάτο ενισχυτή mesa ή vox για πιο φθηνά ή κεφαλή και ηχείο άαααν παίξει χρήμα

2η:
-Gibson les paul studio [αλλαγη σε emg 81/85 ή 81/60 με το που την πάρω] ή esp eclipse II
-vox se
-marshall vs100 [αυτόν έχω ήδη], που για πολλούς είναι από τις καλύτερες σειρές ενισχυτών στην κατηγορία του.


Τέλος θα ήθελα να κάνω 3 δηλώσεις:
1ον- δε νομίζω ότι είναι τόσο χάλια για metal η se, πχ για load reload καταστάσεις είναι ότι και ότι. Επίσης η λάμπα κάνει δουλειά και δεν είναι για να φωτάει Γιώργη!!!, γιατί δεν κάνει προενίσχυση [όσοι ξέρουν λίγα από ηλεκτρονική], αλλά ενισχύει το σήμα ολοκληρωτικά πριν την έξοδο [valvetronix]. Μιλάμε για  "τετάστια" διαφορά με προενίσχυση.

2ον-πέραν αυτού του είδους, άμα χρειαστώ για πιο metal ήχο, θα πάρω το gt2 και τέλος. Άμα έχω την πεταλιέρα, θα μπορώ να πάρω τα πεταλάκια ένα ένα, σιγά σιγά ;) και θα μου μείνει και για backup ;)

3ον-θέλω τα εφφέ να πιάνουν ένα εύρος. Μια άλλη μεγάλη μου αγάπη, είναι τα blues τύπου Eric Clapton's fest. Εξάλλου, πρώτα ο Θεός λεφτά, θα σκάσει και καμία thinline μύτη!
.

Αποσυνδεδεμένος morello

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • KNOW YOUR ENEMY
    • Προφίλ
    • SAVAOTH
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #218 στις: 02/03/06, 20:48 »
επιμενω οτι η λαμπα της ειναι για να φωταει  ;D
αλλα σιγουρα εχει πιο γλυκο ηχο απο τις αλλες...
επιμενω ακομη αν θες να παρεις μαι πεταλιερα τσιμπα το podxtlive δεν θα το μετανιωσεις...απλα θελει πολυ ψαξιμο και καλυτερα να το χωνεις σε κονσολα...και οπως ειπε και το παιδι σε ηχογραφηση ειναι φοβερο...
και συμφωνω και με το 2ο αν και οπως σου πα καλυτερα παρε 2-3 πεταλια τωρα αυτα που σου χρειαζονται πιο πολυ και προσθετε σιγα σιγα...τεσπα και μια πεταλιερα δεν θα παει χαμενη προς θεου ειναι ευκολια...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/06, 20:50 από morello »
Solo, I'm a soloist on a solo list
All live, never on a floppy disk
Inka, inka, bottle of ink
Paintings of rebellion
Drawn up by the thoughts I think

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #219 στις: 02/03/06, 21:05 »
καποια στιγμη ημουν και εγω στην ιδια θεση και τις δοκιμασα ολες οσες προανεφερες...και διαπιστωσα οτι η gt-8 ειναι αυτο που χρειαζομαι...τη vox ουτε καν να την πλησιασεις...  και νομιζω οτι και το pod θα σε παιδεψει αρκετα...θεωρω οτι θα πρεπει να εισαι αναμεσα στη boss και τη digitech...για το ειδος που θες να παιξεις....παντως η gt-8 απλα τα κανει ολα και μπορει να καλυψει με ανεση ενα μεγαλο φασμα του metal...απλα θελει λιγο ψαξιμο παραπανω...Αυτα

Αποσυνδεδεμένος Zakk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #220 στις: 03/03/06, 02:05 »
Απο τεχνολογικής πλευράς η Boss είναι πολύ μπροστά..
Δε παίζεται η πεταλιέρα αυτή!

Τώρα μόλις έπαιζα με μια gnx4 σε ένα φίλο, αλλά είναι πολύ ξερός ήχος και φτωχές παραμέτροι σε εφφέ..
Και η 3000 πολύ ξερή μου ακούστηκε τις προάλλες..
Πιο πολλά και παραμετροποιήσιμα εφφέ έχει η boss από ότι κατάλαβα..

Pod δε νομίζω να παίζει γιατί δεν έχω κονσόλα ούτε και  θέλω από τώρα.

Vox γιατί λες όχι?
.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #221 στις: 03/03/06, 02:50 »
Η Τοnelab SE ειναι κορυφαια πεταλιερα, απλα κατα την γνωμη μου εχοντας δοκιμασει, σε high-gain πραγματα δεν αποδιδει οπως το POD...

Απο 'κει και περα η Digitech ειναι κορυφαια εταιρεια απλα την εχω χασει αφου κυκλοφορησε το RP7, το οποιο παρεπιπτοντως ειναι η καλυτερη non-modelling πεταλιερα που εχω ακουσει και με λαμπα που δεν ειναι απλα για να "φωταει"... ;)

Κριμα που εχει βγει εκτος παραγωγης...  :'(

Οτι ισχυει παντως για το POD σε θεμα συνδεσεις, ισχυει και για την Tonelab SE και κατ' επεκταση, αν και λιγοτερο, για την GT-8...

Oπως σου ειπα, καλως ηρθες στα βαθια και θολα νερα της modelling πεταλιερας... :)

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #222 στις: 03/03/06, 09:20 »
Απο τεχνολογικής πλευράς η Boss είναι πολύ μπροστά..
Δε παίζεται η πεταλιέρα αυτή!

Τώρα μόλις έπαιζα με μια gnx4 σε ένα φίλο, αλλά είναι πολύ ξερός ήχος και φτωχές παραμέτροι σε εφφέ..
Και η 3000 πολύ ξερή μου ακούστηκε τις προάλλες..
Πιο πολλά και παραμετροποιήσιμα εφφέ έχει η boss από ότι κατάλαβα..

Pod δε νομίζω να παίζει γιατί δεν έχω κονσόλα ούτε και  θέλω από τώρα.

Vox γιατί λες όχι?

Η VOX καλε μου φιλε ειναι παταλιερα για deep purple το πολυ - χωρις να ειμαι κανενας τρελος γνωστηςσου λεω οτι την ακουσα και ξενερωσα τη ζωη μου.Εχει τρομερα καθαρα και καπια distortion που εσυ - για να πιαξεις sentenced απο οτι ειδα (ας πουμε απο το amok) το πολυ πολυ να σε καλυψει σε καμια εισαγωγη με το ζορι..Αν επαιζες rock (αντε κια λιγο hard rock δεκαετιας 70) θα σου ελεγα ναι - παρτη...αλλα τωρα...

Μ-Α-Κ-Ρ-Ι-Α

Αποσυνδεδεμένος vagx69

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #223 στις: 03/03/06, 12:43 »
Αρκεί να σου πω πως σε live, Katatonia και Opeth παίζουν με GT8 & GT6 αντίστοιχα, καρφί στον ενισχυτή (ούτε FX Loop, ούτε κονσόλα).

Αυτό στο λέω καθώς αναφέρεις bands κοντά σε αυτό τον ήχο.
Gibson LP Classic JB on Bridge
PRS Custom 24 10 Top
Fender Strat Japan '89
Fender Stratocaster 70's Reissue, Scalloped Neck, GFS
Schecter C-1 Classic
Boss GT8
Laney TT50H
Marshall 1922
Fender Pro Jr

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκρισεις πολυεφφε.
« Απάντηση #224 στις: 03/03/06, 13:14 »
Line6 PODxt Live! κατευθείαν...Είναι η μόνη πεταλιέρα που δεν θα την χαρακτήριζα ψηφιακούρα...(σε σύγκριση με Boss & Digitech).H Vox είναι πολύ καλή αλλά πιστεύω δεν κάνει για high-gain καταστάσεις... ;)

Αλλά γιατί να πάρεις πεταλιέρα? Μπορείς να κοιτάξεις για ένα λαμπάτο πετάλι όπως τα Tonebone, το V-Twin της Boogie και το κορυφαίο G.T.O. της Soldano...

Για κοίτα λίγο...
http://www.tonebone.com/

Και απο εκεί και πέρα ένα καλό effect unit σε rack θα είναι ότι πρέπει... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/06, 13:18 από JH_Metallica »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
268 Απαντήσεις
96958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/07, 15:59
από hsinn3r
152 Απαντήσεις
64168 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/07/07, 09:10
από bluevelvet
Πολυεφφέ

Ξεκίνησε από GPAPAN Εφέ

7 Απαντήσεις
4146 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 22:50
από xatz_kostas
21 Απαντήσεις
7089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 20:07
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
6312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/09, 23:17
από zebric
1 Απαντήσεις
2704 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 20:30
από armagedon
ποιο πολυεφφε

Ξεκίνησε από BLUESPL Εφέ

6 Απαντήσεις
3681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 13:41
από BLUESPL
9 Απαντήσεις
4395 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 03:21
από fouskas
10 Απαντήσεις
4625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/12, 21:00
από Απόλλων
27 Απαντήσεις
15276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/18, 15:06
από vegos