Αποστολέας Θέμα: Εθνικιστική πορεία με προτροπή του Μητροπολίτη Άνθιμου!!!  (Αναγνώστηκε 34699 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Δεν ξέρω αν το είδατε σήμερα στις ειδήσεις, αλλά ο αγαπητός μας Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Άνθιμος πρότεινε μια αντι-πορεία σε εκείνες που γίνονται στη Σερβία, απο εμας τους ''Μακεδόνες'' ώστε να δείξουμε τη δυσαρέσκεια μας έναντι στο ότι τα Σκόπια πρόκειται να πάρουν το όνομα ''Μακεδονια''!! Σε αυτή την πορεία πρέπει φυσικά να συμμετάσχουν όλοι όσοι θεωρούν τον εαυτό τους ''πατριώτη'' και καλό χριστιανό! Και να οι προσωπικές μου θέσεις επι του θέματος :

1) Για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται πόσο μεγάλη επίδραση έχει η εκκλησία στο κράτος!Για ακομα μια φορά η εκκλησία επεμβαίνει σε κρατικά θέματα, που στην ουσία είναι έξω από τα όρια της εξουσίας της, που καταχρόντας την, τη μετατρέπει σε κοσμική!

2) Αυτή η πορεία είναι μια αισχρή εθνικιστική προπαγάνδα υποκινούμενη από τους έλληνες και ξένους κυβερνωντες έτσι ώστε να θολωθεί με εθνικιστικές φανφάρες το μυαλό τον πολιτών και να αποπροσανατολιστουν από τη σοβαρότητα του προβλήματος ,μένοντας μόνο στις εθνικιστικές παρυφες! Με άλλα λόγια, αυτή η ''διαμαρτυρία'' έρχεται να υποσκάψει περισσότερο τα πράγματα και να μεγαλώσει το χάσμα μεταξύ όχι μόνο ελλήνων και Σέρβων αλλά και ελλήνων εθνικιστικών και αντιφρονούντων!

3) Και πέρα από την εθνικιστική μέθη που προωθεί η πορεία, είναι σίγουρο ότι θα γίνουν τα ίδια επεισόδια που εγιναν και στη Σερβία! Στην ουσία η ποιότητα μυαλού των ανθρωπων που συμμετέχουν στις 2 πορείες δε διαφέρει και πολύ! Και προ πάντων, εαν στην πορεία αυτή σημειωθούν τα ίδια επεισόδια όπως έγιναν στην αντίστοιχη των Σκοπιανών, τότε θα αμαυρωθεί το όνομα μας ακόμα περισσότερο και θα αποδείξουμε επιτέλους ότι είμαστε μια τριτοκοσμική χώρα όπου η δημοκρατία στην ουσία χάσκει απο παντού  και ότι οι πολίτες της βρίσκονται ακόμα σε επίπεδο νεάτερνταλ που δεν μπορούν να λύσουν μόνοι τους ενα διπλωματικό ζήτημα παρα προβαίνουν σε ηλίθιες και άσκοπες ακρότητες!!

Προσωπικά τη άποψη μου για διαχωρισμό κρατους-εκκλησίας την εχω εκφράσει σε άλλο θρεντ.Είναι ανεπίτρεπτο να έχει λόγο σε ζητήματα του κράτους κεφαλή της εκκλησίας! Γιατί αυτή η ενέργεια μόνο αθώα και πατριωτική δεν μπορεί να είναι! Και ,πάνω από όλα ,μέσα απο αυτή βλασταίνει ο άκρατος εθνικισμός  και μια ψεύτικη σχέση  με την εκκλησία που καταστρατηγεί την ανθρώπινη σκέψη και βούληση προβάλλοντας τη διαμάχη μεταξύ των λαών και όχι την ειρηνική συνεύρεση και επίλυση προβλημάτων!!! Ώς πότε λοιπόν θα ανεχόμαστε τον Άνθιμο και τον κάθε Άνθιμο να χειραγωγεί το ποίμνιο και να επεμβαίνει σε εντελώς άσχετα με την εκκλησία ζητήματα???

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
ναι καλα τα λες και συμφωνω μαζι σου...αυτα που λες τα ξερεις και εσυ και εμεις...κατι αλλο απ το να λεμε θεωριες σωστες?
δεν το λεω με καποιο τονο,απλα διαβαζω συνεχεια σωστα πραγματα κατ εμε,τα οποια απλα αιωρουνται...
δεν θελω να κανω hijack στο thread σου..παω να δω το cool kourou να εμπνευστω...:P
πραγματικα ομως ναι,ολα αυτα που λες με βρισκουν απολυτα συμφωνο...απο κει και περα...τι?
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποιό ακριβώς είναι το χάσμα μεταξύ Ελλήνων και Σέρβων?? ??? ??? ??? ???


Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Ποιό ακριβώς είναι το χάσμα μεταξύ Ελλήνων και Σέρβων?? ??? ??? ??? ???



Το ότι οι η μερίδα τον εθνικόφρονων Σέρβων πιστεύει οτι η Μακεδονία είναι τμήμα της Σερβίας (κάτι που ανρίστοιχα πιστεύει και η ελληνική μερίδα εθνικόφρονων ::) :P).Δεν είναι ακριβώς χάσμα, απλα το χρησιμοποιώ με την έννοια ότι διαχωρίζονται 2 κράτη με βάση αυτές τις εθνικιστικές αηδίες

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Οχι οτι ειμαι χριστιανος ...κι ουτε που τον ξερω τον τυπο ...αλλα μιας και γεννηθηκα θεσ/νικη και καταγομαι απο Θρακη....μου λες σε παρακαλω γιατι ειναι κακο να κανουν καποιοι ανθρωποι πορεια για να διαμαρτυρηθουν για αυτο το ρεζιλικι που κανουν τα σκοπια? ......και γιατι εβαλες την Μακεδονια και τους Μακεδονες σε εισαγωγικα?
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ποιό ακριβώς είναι το χάσμα μεταξύ Ελλήνων και Σέρβων?? ??? ??? ??? ???



Το ότι οι η μερίδα τον εθνικόφρονων Σέρβων πιστεύει οτι η Μακεδονία είναι τμήμα της Σερβίας (κάτι που ανρίστοιχα πιστεύει και η ελληνική μερίδα εθνικόφρονων ::) :P).Δεν είναι ακριβώς χάσμα, απλα το χρησιμοποιώ με την έννοια ότι διαχωρίζονται 2 κράτη με βάση αυτές τις εθνικιστικές αηδίες

Μάλλον για τους Σκοπιανούς μιλάς...
Οι Σέρβοι διαδηλώνουν για το Κόσσοβο, τι σχέση η Ελλάδα και η Μακεδονία με την Σερβία??
Μήπως τα έχεις μπλέξει λίγο τα πράγματα...??

Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον chorrer...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
1) Για ακόμα μια φορά αποδεικνύεται πόσο μεγάλη επίδραση έχει η εκκλησία στο κράτος!

Στη συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για επιρροή στο λαό, όχι στο κράτος. Και ο λαός με τη σειρά του θα ασκήσει επιρροή στο κράτος.

(Επίσης, έφαγες μια συλλαβή: λέμε "καταχράζοντας ", όχι "καταχρόντας")

2) Αυτή η πορεία είναι μια αισχρή εθνικιστική προπαγάνδα υποκινούμενη από τους έλληνες και ξένους κυβερνωντες έτσι ώστε να θολωθεί με εθνικιστικές φανφάρες το μυαλό τον πολιτών και να αποπροσανατολιστουν από τη σοβαρότητα του προβλήματος ,μένοντας μόνο στις εθνικιστικές παρυφες!

Μα, το πρόβλημα είναι εθνικό. Για το όνομα και την εθνική, πολιτιστική, γλωσσική, γεωγραφική ταυτότητα των κατοίκων της εκεί περιοχής ξεκίνησε αυτή η ιστορία... πριν πολλά πολλά χρόνια... (και δεν ξέρουμε που θα καταλήξει) ... και σε αυτό η Ελλάδα διαφωνεί.
Βλέπεις κάποια άλλη σοβαρότερη πλευρά στο πρόβλημα;

και να μεγαλώσει το χάσμα μεταξύ όχι μόνο ελλήνων και Σέρβων ...

Οπως ειπώθηκε ήδη, με τους Σέρβους δεν έχουμε προβλήματα. Μοιραζόμαστε την ίδια θρησκεία κιόλας.
Όπως και να το κάνουμε, η συμπάθεια ή η αντιπάθεια μεταξύ κρατών/λαών επηρρεάζεται από τη θρησκεία. Γι'αυτό π.χ. συνήθως βλέπουμε συμπάθεια μεταξύ Ρωσίας, Σερβίας, Ελλάδας... οι οποίες αντιπαθούνται αμοιβαία με τις Τουρκία, Αλβανία, "Κόσοβο"...

και θα αποδείξουμε επιτέλους ότι είμαστε μια τριτοκοσμική χώρα όπου η δημοκρατία στην ουσία χάσκει απο παντού  και ότι οι πολίτες της βρίσκονται ακόμα σε επίπεδο νεάτερνταλ που δεν μπορούν να λύσουν μόνοι τους ενα διπλωματικό ζήτημα παρα προβαίνουν σε ηλίθιες και άσκοπες ακρότητες!!

Καλά, το ότι είμαστε πολύ "πίσω" ως κράτος και ως λαός, το αποδεικνύουμε κάθε μέρα  ;D ::)

Γιατί αυτή η ενέργεια μόνο αθώα και πατριωτική δεν μπορεί να είναι! Και ,πάνω από όλα ,μέσα απο αυτή βλασταίνει ο άκρατος εθνικισμός  και μια ψεύτικη σχέση  με την εκκλησία που καταστρατηγεί την ανθρώπινη σκέψη και βούληση προβάλλοντας τη διαμάχη μεταξύ των λαών και όχι την ειρηνική συνεύρεση και επίλυση προβλημάτων!!!

Αυτή την κακομοίρα ειρηνική επίλυση ψάχνουμε (λέμε τώρα) τόσα χρόνια, αλλά κάποιοι (βλέπε ΗΠΑ & φίλοι) πιστεύουν ότι η ειρήνη εξασφαλίζεται μόνο αν κάνεις ότι λένε αυτοί.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Ποιό ακριβώς είναι το χάσμα μεταξύ Ελλήνων και Σέρβων?? ??? ??? ??? ???



Το ότι οι η μερίδα τον εθνικόφρονων Σέρβων πιστεύει οτι η Μακεδονία είναι τμήμα της Σερβίας (κάτι που ανρίστοιχα πιστεύει και η ελληνική μερίδα εθνικόφρονων ::) :P).Δεν είναι ακριβώς χάσμα, απλα το χρησιμοποιώ με την έννοια ότι διαχωρίζονται 2 κράτη με βάση αυτές τις εθνικιστικές αηδίες

Νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει εντελως! ειμαστε με τα καλα μας? οι εθνικοφρονες ελληνες πιστευουν οτι η μακεδονια ειναι ελληνικη ή οποιος γνωριζει στοιχειωδη ιστορικα γεγονοτα? Οι μακεδονες ειναι ελληνικης καταγωγης το χουμε ξεχασει...??? Ξερεις ο Μεγας Αλεξανδρος μιλουσε Ελληνικα και καποτε προσπαθησε να ενωσει τους Ελληνες σε ενα ενιαιο κρατος--οχι τους ΣΛΑΒΟΥΣ οποιοι και αν ειναι αυτοι...οι σλαβοι μεχρι και τα μεσα του βυζαντιου δεν ειχαν καν γραφη (την οποια εμεις τους δωσαμε) και θελουν να μας λενε σημερα οτι ειναι απογονοι των μακεδονων...και μονο που γινονται τετοιες συζητησεις μεταξυ Ελληνων απλα ανατριχιαζω και λυπαμαι πραγματικα...

P.S.1 μου την δινει η εκκλησια και οι τακτικες που χρησιμοποιει προκειμενου να μην μενει στην αφανεια..κανει το δικο της marketing αυτη τη στιγμη
P.S.2 Ειμαι υπερ της ειρηνης των λαων...αλλα οταν βλεπω συμπεριφορες σαν αυτες των σκοπιων τι να πεις...κλεισε τα συνορα σου και γραψε του ς στα απαυτα σου ειναι η γνωμη μου...και γενικοτερα κλεισε τους το σπιτι αν το πραγμα φτασει στα ακρα
P.S.3 Μας εχει φαει η ευρωπη και η ανετιλα και προφανως και η τοσο ανοιχτη σκεψη των ευρωπαιων που προσπαθουμε να υοθετησουμε αλλα ξαχναμε οτι στην μεση ευρωπαικη χωρα οι ανθρωποι ειναι χωρις γειτονες χωρες λαμογια των αμερικανων-τουρκια,αλβανια και σκοπια....αυτο τουλαχιστον δικαιολογει τις δικες μου (οχι και τοσο λογικες) εκρηξεις συμπεριφορας

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Μια σημειωση αγαπητη Mικα, επειδη πολλα λεγονται, αλλα λιγοι ψαχνονται.

Η ΕΠΙΣΗΜΗ Εκκλησια μεσω του Αρχιεπισκοπου Ιερωνυμου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΩΝ/ΣΥΝΑΛΛΗΤΗΡΙΩΝ.
Επομενως, να προσεχουμε παρα πολυ καλα πως και γιατι μεταφερουμε την ειδηση, διοτι σε εποχες Χριστοδουλου, θα ηταν και η θεση της Εκκλησιας υπερ των διαδηλωσεων.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μια σημειωση αγαπητη Mικα, επειδη πολλα λεγονται, αλλα λιγοι ψαχνονται.

Η ΕΠΙΣΗΜΗ Εκκλησια μεσω του Αρχιεπισκοπου Ιερωνυμου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΔΙΑΔΗΛΩΣΕΩΝ/ΣΥΝΑΛΛΗΤΗΡΙΩΝ.
Επομενως, να προσεχουμε παρα πολυ καλα πως και γιατι μεταφερουμε την ειδηση, διοτι σε εποχες Χριστοδουλου, θα ηταν και η θεση της Εκκλησιας υπερ των διαδηλωσεων.

σωστό και κακώς δεν διευκρινήστηκε νωρίτερα. Ο Άνθιμος είχε πει στην τηλεόραση (στις ειδήσεις) ότι η πρόταση/προτροπή του είναι εκ μέρους του ιδίου (σαν άτομο) και την αρχιεπισκοπής του και δεν αντιπροσωπεύει την επίσημη εκκλησία.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Επισης, αυτη η "μετριοπαθης" σταση που χαρακτηριζει τους Ελληνες πολιτικους, με απειλες για "ΝΑΤΟαποκλεισμους" ( χεστηκαν κιολας, και με το συμπαθειο, οι Σκοπιανοι ) απεναντι σε οποιαδηποτε "Μεγαλη Ιδεα" ξενων κρατων, ειναι ανησυχητικο πως μεταφερεται σαν ρευμα στην νεολαια.

Οχι παιδια, δεν "πουλαω" κανενα ονομα, ακομα και σαν οδο ή πλατεια, σε μια γειτονικη χωρα. Ιδιαιτερα απο τη στιγμη που η γειτονικη χωρα εχει σαφη επιθετικο διπλωματικο σκοπο.

Και να θυμησω πως το συνθημα "Η Μακεδονια ειναι μια και ελληνικη" το ειπε πρωτος ο Λαζοπουλος.
Οποτε:

"Η Μακεδονια ειναι ΜΙΑ και ΕΛΛΗΝΙΚΗ" και οποιου δεν του αρεσει, μπορει να παει στα Σκοπια και να πολιτογραφηθει σε μια πλαστη Μακεδονια.

Αντε, γιατι πολλα εχουμε ακουσει και δει τον τελευταιο καιρο!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ

"Η Μακεδονια ειναι ΜΙΑ και ΕΛΛΗΝΙΚΗ" και οποιου δεν του αρεσει, μπορει να παει στα Σκοπια και να πολιτογραφηθει σε μια πλαστη Μακεδονια.
Αντε, γιατι πολλα εχουμε ακουσει και δει τον τελευταιο καιρο!


Το επομενο βημα ειναι η ονομασια του Μεγα Αλεξανδρου σε Μεγα Αλεξανδροβιτς

ΕΛΕΟΣ ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 29/02/08, 15:01 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Το προβλημα ειναι πως τοσα χρονια "ιστορικης προπαγανδας" που εχουν ζησει οι ιδιοι οι Σκοπιανοι, κανουν το ζητημα του ονοματος εντονο και μεσα στα Σκοπια. Σε τετοιο σημειο, που αρχιζω να πιστευω πως οι εντασεις που υπαρχουν μεσα στη χωρα τους ειναι πολυ μεγαλυτερες απο τις εντασεις που εμφανιζονται μεσα στη δικη μας. Και βεβαια, αυτο οδηγει σε μια πολιτικη ασταθεια, που κακα τα ψεμματα, δεν ειναι ο,τι το καλυτερο.
Μην ξεχνατε πως εχουμε και ενα Κοσσοβο που βραζει ( για αλλη μια φορα ) και τις ΗΠΑ που "μετρανε" τους συμμαχους ( και γι'αυτο τους "βοηθουν" κιολας ).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Αισθάνομαι ότι κάπου έχει χαθεί το μέτρο...Πολλά παιδιά ,πιάνουν θέματα λίγο αβασάνιστα ,με μόνο σκοπό να εκφράσουν αντι-εθνικιστικές και αντι-σωβινιστικές θέσεις .Έτσι δίνουν την εντύπωση ότι μόνο οι ακροδεξιοί ασχολούντε με ζητήματα όπως ή ονομασία των Σκοπίων και ότι όλοι οι άλλοι είμαστε  υπέρ του να ονομαστούν Μακεδονία.Το θέμα είναι απλό .Άν η Ισλανδία αποφάσιζε να αλλάξει το όνομά της και να το κάνει Πελλοπόνησος ,δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα,μάλιστα θα μπορούσε να θεωρηθεί και κατά κάποιο τρόπο τιμητικό.Όμως εδώ υπάρχουν σύνορα και μάλιστα σε μιά περιοχή που μετά την ιστορία με το Κόσσοβο και έχοντας ακόμα τον Bush για "πλανητάρχη" ,κανείς δεν μπορεί να είναι ήσυχος και αδιάφορος. Εγώ είμαι υπέρ των διαδηλώσεων ,που έχουν σκοπό να διαδηλώσει ο Ελληνικός λαός την αντίθεσή του ,στα σχέδια των Σκοπίων και των νταβατζήδων τους Αμερικανών.Το ότι το κάλεσμα το κάνει ένας μητροπολίτης είναι πρόβλημα των κομμάτων μας που δεν το κάνουν εκείνα. Το συλλαλητήριο του 92 είναι ακόμα για τους ξένους ένα δείγμα της βούλησης του Ελληνικού λαού και το αναφέρουν όποτε ασχολούντε με το ζήτημα της διένεξης για το όνομα.Εγώ είμαι υπέρ του να ανανεωθεί η εντολή του ,που είναι "Όχι στον όρο Μακεδονία για την ονομασία του κράτους των Σκοπίων" .Ας μην το οργανώσει ένας μητροπολίτης .Ας το κάνει κάποιος άλλος όμως και ας το κάνει τώρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/02/08, 15:38 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αισθάνομαι ότι κάπου έχει χαθεί το μέτρο...Πολλά παιδιά ,πιάνουν θέματα λίγο αβασάνιστα ,με μόνο σκοπό να εκφράσουν αντι-εθνικιστικές και αντι-σωβινιστικές θέσεις .Έτσι δίνουν την εντύπωση ότι μόνο οι ακροδεξιοί ασχολούντε με ζητήματα όπως ή ονομασία των Σκοπίων και ότι όλοι οι άλλοι είμαστε  υπέρ του να ονομαστούν Μακεδονία.Το θέμα είναι απλό .Άν η Ισλανδία αποφάσιζε να αλλάξει το όνομά της και το έκανε Πελλοπόνησος ,δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα,μάλιστα θα μπορούσε να θεωρηθεί και κατά κάποιο τρόπο τιμητικό.Όμως εδώ υπάρχουν σύνορα και μάλιστα σε μιά περιοχή που μετά την ιστορία με το Κόσσοβο και έχοντας ακόμα τον Bush για "πλανητάρχη" ,κανείς δεν μπορεί να είναι ήσυχος και αδιάφορος. Εγώ είμαι υπέρ των διαδηλώσεων ,που έχουν σκοπό να διαδηλώσει ο Ελληνικός λαός την αντίθεσή του ,στα σχέδια των Σκοπίων και των νταβατζήδων τους Αμερικανών.Το ότι το κάλεσμα το κάνει ένας μητροπολίτης είναι πρόβλημα των κομμάτων μας που δεν το κάνουν εκείνα. Το συλλαλητήριο του 92 είναι ακόμα για τους ξένους ένα δείγμα της βούλησης του Ελληνικού λαού και το αναφέρουν όποτε ασχολούντε με το ζήτημα της διένεξης για το όνομα.Εγώ είμαι υπέρ του να ανανεωθεί η εντολή του ,που είναι "Όχι στον όρο Μακεδονία για την ονομασία του κράτους των Σκοπίων" .Ας μην το οργανώσει ένας μητροπολίτης .Ας το κάνει κάποιος άλλος όμως και ας το κάνει τώρα.

συμφωνώ απόλυτα... στην τελική έχουμε να κάνουμε με ένα τόσο σημαντικό εθνικό θέμα κι εμείς ασχολούμαστε με το αν θα πρέπει να αποτελέσει έναυσμα ένας παπάς ή όχι και κατά πόσο το κράτος και η εκκλησία πρέπει να διαχωριστούν. Στην τελική και να διαχωριστούν κανείς δεν απαγορεύει στον Άνθιμο και σε κάθε Άνθιμο να βγει ως Έλληνας πολίτης και να πει αυτά που πιστεύει κι όποιος θέλει ας ακολουθήσει.

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
στην τελική έχουμε να κάνουμε με ένα τόσο σημαντικό εθνικό θέμα

Ναι, τι να σου πω... Δεν έκλεισα μάτι χτες όλη νύχτα για τη Μακεδονία την ξακουστή του Άνθ-emoυ τη χώρα... ::)

Παιδιά εγώ προτείνω να κάνουμε τεστ DNA σε όλους τους Μακεδόνες (Βόρειους, Νότιους και δε συμμαζεύεται), ώστε να διαπιστώσουμε ποιοι είναι οι true και ποιοι οι ντεμέκ. Μόνο έτσι θα υπάρξει δίκαιη λύση για το υψίστης αηδίας εθνικό ζήτημα, μα το Δία!
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
στην τελική έχουμε να κάνουμε με ένα τόσο σημαντικό εθνικό θέμα

Ναι, τι να σου πω... Δεν έκλεισα μάτι χτες όλη νύχτα για τη Μακεδονία την ξακουστή του Άνθ-emoυ τη χώρα... ::)

Παιδιά εγώ προτείνω να κάνουμε τεστ DNA σε όλους τους Μακεδόνες (Βόρειους, Νότιους και δε συμμαζεύεται), ώστε να διαπιστώσουμε ποιοι είναι οι true και ποιοι οι ντεμέκ. Μόνο έτσι θα υπάρξει δίκαιη λύση για το υψίστης αηδίας εθνικό ζήτημα, μα το Δία!

Για την πλειοψηφία των Ελληνών είναι σημαντικό εθνικό θέμα είτε θες είτε όχι

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
στην τελική έχουμε να κάνουμε με ένα τόσο σημαντικό εθνικό θέμα

Ναι, τι να σου πω... Δεν έκλεισα μάτι χτες όλη νύχτα για τη Μακεδονία την ξακουστή του Άνθ-emoυ τη χώρα... ::)

Παιδιά εγώ προτείνω να κάνουμε τεστ DNA σε όλους τους Μακεδόνες (Βόρειους, Νότιους και δε συμμαζεύεται), ώστε να διαπιστώσουμε ποιοι είναι οι true και ποιοι οι ντεμέκ. Μόνο έτσι θα υπάρξει δίκαιη λύση για το υψίστης αηδίας εθνικό ζήτημα, μα το Δία!
Για την πλειοψηφία των Ελληνών είναι σημαντικό εθνικό θέμα είτε θες είτε όχι
+100000 Πάλι τα ίδια...Πάλι πλακίτσες με "καθαρότητες" ,DNA και τα ρέστα...Είναι εθνικό ζήτημα και μάλιστα όπως το αντιλαμβάνετε το 95% των Ελλήνων και όχι όπως το βλέπει το 5% των ακροδεξιών και των αντιφρονούντων.Και αν μεγαλώνει το χάσμα μεταξύ τους ,sorry αλλά επιτέλους χεστήκαμε οι υπόλοιποι.Αρκετά μας ζάλισαν τον έρωτα ,μα τον Δία ,μα τον Λένιν ,μα τον Μπακούνιν και μα τα Μ.Α.Τ ... :P

"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Το ζητημα εκτος απο την ιδεολογικη προσεγγιση των ακροδεξιων η οποια με βρισκει προφανως καθετα αντιθετο και εκτος απο την ιστορικη προσεγγιση η οποια φυσικα με ενδιαφερει λογω της φυσης των σπουδων μου αλλα δεν ειναι προκειμενο εχει να κανει και με ρεαλιστικη προσεγγιση. Αυτη λεει τα συμφεροντα και τις καταστασεις που προκειτια να δημιουργησει και η ονομασια των σκοπιων σε μακεδονια αλλα και η ανεξαρτητοποιηση του κοσοβου. Και φυσικα αυτεσ οι καταστασεις μας επειρεαζουν αμεσα ασχετα απο την εθνικοτητα μας.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Παιδιά η όλη κατάσταση που έχει δημιουργηθεί προφανώς και μας επηρεάζει όλους, εφόσον η πολιτική επικαιρότητα στρέφεται γύρω από αυτό το θέμα. Αυτό που θέλω να πω (και που μάλλον δεν κατανοήθηκε μέσω της ειρωνείας μου) είναι ότι η πλειοψηφία που λέει ο Baphomet το θεωρεί σημαντικό επειδή θα νιώθει προσβεβλημένη αν θα αποκαλείται η γειτονική χώρα Μακεδονία, θα μειωθεί η εθνική της υπερηφάνεια κλπ... Δε θα σκεφτεί ούτε τα συμφέροντα που μπορεί να κρύβονται πίσω από αυτό ούτε τίποτα, μόνο το κατά πόσο ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν "Έλληνας" (ότι κι αν σημαίνει αυτό μετά από τόσους αιώνες...) Αν και οι δύο πλευρές έβλεπαν πόσο ηλίθιο είναι να μαλώνεις για ένα όνομα θα ήμασταν όλοι πολύ πιο χαρούμενοι...
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Η πλακα ειναι πως εμεις δεν διεκδικησαμε ποτε τιποτα απο τους Σκοπιανους Trooper. Οποτε, ειναι χαζο ως προς αυτους να παλευουν για ενα ονομα που ετσι και αλλιως δεν τους ανηκει, αλλα το δημιουργησαν προσφατα ιστορικα για χαρη "συμφεροντων".
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Παιδιά, νομίζω ότι το πρόβλημα είναι πολύ πιο σοβαρό απ'ότι νομίζουμε και η λύση του ακόμα πιο δύσκολη.. Δυστυχώς όταν μιλάμε για τόσο παλιές εποχές, κανείς δεν μπορεί να πει με σιγουριά "έτσι είναι".. Τότε δεν υπήρχαν τα μέσα για να γίνει μια ακριβής ιστορική καταγραφή.. Στις μέρες μας, αν εκδόσει κάποιος ένα ιστορικό βιβλίο λέγοντας ότι η Αθήνα το 1979 ανήκε στη Γερμανία, θα του την "πέσουν" από όλες τις μεριές και φυσικά θα διαψευσθεί..  Τότε όμως, όταν ο Ηρόδοτος ή ο κάθε Ηρόδοτος έγραφε ιστορία, δεν ήταν εύκολο να γίνει η κριτική και η σωστή διασταύρωση στοιχείων και πολύ φοβάμαι ότι η ιστορία εκείνης της εποχής περιέχει πολλά λάθη.. Περισσότερα μπορούν να μας πουν και τα παιδιά που σπουδάζουν Ιστορία..

Μικρότερος όταν άκουγα για τους Σκοπιανούς παθιαζόμουνα και έλεγα ως εδώ.. Με ποιο σκεπτικό θέλουν να ονομαστούν Μακεδονία; Που στηρίζονται; Μεγαλώνοντας όμως σκεφτόμουνα, αφού το θέμα είναι τόσο απλό και οι ιστορικές πηγές επιβεβαίωνουν την ελληνική εκδοχή, πως είναι δυνατόν να μην το έχουν λύσει τόσα χρόνια.. Μήπως είναι πολύ πιο βαθύ το θέμα απ' ότι νομίζουμε και η αλήθεια ίσως να βρίσκεται κάπου στη μέση και όχι στην μία ή στην άλλη πλευρά..

Διευκρινίζω ότι το θέμα δεν το έχω ψάξει διεξοδικά όπως πιστεύω και οι περισσότεροι από εδώ.. Επειδή δεν θέλω να μου σερβίρονται έτοιμες οι απαντήσεις από τις ειδήσεις και επειδή υπάρχει και η σχετική δυσπιστία, μια μελέτη (σύμφωνα με τα standards μου) θα μου έπαιρνε 1-2 μήνες (χωρίς να πηγαίνω δουλειά) με συνεχείς επισκέψεις σε βιβλιοθήκες και διάβασμα πολλών βιβλίων και απόψεων.. Δυστυχώς αυτούς τους 1-2 μήνες δεν τους έχω οπότε προτιμώ να κρατάω μια επιφύλαξη.. Σίγουρα πάντως, δεν είναι κολακευτικές οι διπλωματικές ήττες μιας χώρας..

Btw: Πως σχολιάζετε την κίνηση της Bjork να αφιερώσει το κομμάτι της "Declare Independence" στους "Κοσσοβάρους"; (όποιος θέλει βγάζει τα εισαγωγικά - εγώ τα βάζω πάντως)

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Να παρουμε το Αμστερνταμ...
« Απάντηση #22 στις: 29/02/08, 18:15 »
Γιατι το εχουμε δεσει σχοινι-κορδονι οτι δικαιωμα στην ονομασια της μακεδονιας εχουμε μονο εμεις? Οι σκοπιανοι ονομαζουν "μακεδονια" την περιοχη τους και μιλουν τα "μακεδονικα" τουλαχιστον απο τον καιρο της γιαγιας μου! (τοσο μπορω να ξερω) Δεν ειναι καινουρια μοδα.

Επισης γιατι ειναι κακο:
α. να λεγονται μακεδονες? εφ' οσον ζουν σε ενα μερος της μακεδονιας. (Οπως εγω λεγομαι αθηναιος και ας μην καταγομαι απαραιτητα απο εδω.)
β. να υπαρχει η λεξη μακεδονια στο ονομα του κρατους? π.χ. "Ανω Μακεδονια" Αφου τοπικα τουλαχιστον ισχυει συμφωνα με τους ιστορικους.

Και επιτελους τι παει να πει η "Μακεδονια ειναι ελληνικη"? Η μιση Μακεδονια ανηκει στην Ελλαδα και τα κομματια που της λειπουν (γεια σου ρε Ανθιμε!) ανηκουν πλεον σε αλλα κρατη.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/02/08, 18:20 από twist 1N my Sobriety »
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος delos999

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace dude:)
    • Προφίλ
στην τελική έχουμε να κάνουμε με ένα τόσο σημαντικό εθνικό θέμα

Ναι, τι να σου πω... Δεν έκλεισα μάτι χτες όλη νύχτα για τη Μακεδονία την ξακουστή του Άνθ-emoυ τη χώρα... ::)

Παιδιά εγώ προτείνω να κάνουμε τεστ DNA σε όλους τους Μακεδόνες (Βόρειους, Νότιους και δε συμμαζεύεται), ώστε να διαπιστώσουμε ποιοι είναι οι true και ποιοι οι ντεμέκ. Μόνο έτσι θα υπάρξει δίκαιη λύση για το υψίστης αηδίας εθνικό ζήτημα, μα το Δία!
Πολυ σωστος ο thetrooper...Kαι η Μικα πολυ ωραια τα 'πε...
......................................

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
στην τελική έχουμε να κάνουμε με ένα τόσο σημαντικό εθνικό θέμα

Ναι, τι να σου πω... Δεν έκλεισα μάτι χτες όλη νύχτα για τη Μακεδονία την ξακουστή του Άνθ-emoυ τη χώρα... ::)

Παιδιά εγώ προτείνω να κάνουμε τεστ DNA σε όλους τους Μακεδόνες (Βόρειους, Νότιους και δε συμμαζεύεται), ώστε να διαπιστώσουμε ποιοι είναι οι true και ποιοι οι ντεμέκ. Μόνο έτσι θα υπάρξει δίκαιη λύση για το υψίστης αηδίας εθνικό ζήτημα, μα το Δία!
Πολυ σωστος ο thetrooper...Kαι η Μικα πολυ ωραια τα 'πε...

το έχει η ηλικία μάλλον...

προσωπικά δεν έχω κατασταλάξει αν με ενοχλεί γενικότερα ο όρος μακεδονία στο κράτος τους, πάντως σίγουρα με ενοχλεί και δεν δέχομαι την καπήλευση της ιστορίας μας κι αυτό δυστυχώς είναι γεγονός.
« Τελευταία τροποποίηση: 29/02/08, 18:59 από Baphomet (Πέτρος) »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
19580 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/07, 22:27
από sakisarabatzis
11 Απαντήσεις
4281 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/06, 14:21
από Fusalida
35 Απαντήσεις
13676 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:02
από HeavyHead
1 Απαντήσεις
2330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/06, 17:53
από voulitsa
22 Απαντήσεις
6277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/09, 02:05
από Stel Andre
27 Απαντήσεις
11721 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/17, 22:17
από kkmspm (φλουτσ)