Ψηφοφορία

Αν έπρεπε να προσλάβετε έναν υπάλληλο θα προσλαμβάνατε...

Έναν/μία εμφανίσιμο/η
2 (4.8%)
Δεν με ενδιαφέρει η εμφάνιση αρκεί να έχει τα προσόντα
24 (57.1%)
Έναν εμφανίσιμο/η με τα απαραίτητα προσόντα
16 (38.1%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 42

Αποστολέας Θέμα: Ο ρατσισμός της εξωτερικής εμφάνισης.Ένα άλλο είδος...ρατσισμού;  (Αναγνώστηκε 16966 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Κατά καιρούς έχω διαβάσει εδώ στο forum του κιθάρα πολλές απόψεις για τον ρατσισμό,εκείνον που έχει να κάνει με τους μετανάστες ή τους μαύρους.Εκεί λοιπόν αναπτύχθηκαν οι απόψεις πολλές φορές με ένταση και διαξιφισμούς.Επίσης ρατσιστική θεωρείτε πολλές φορές και συζητείτε και η αντιμετώπιση της κοινωνίας απέναντι στους  gay.Υπάρχει όμως και μια μορφή ρατσισμού που δεν τη συζητάμε ,ούτε την αναλύουμε και που ίσως δεν προσφέρει και πολλές ευκαιρίες για καυγάδες ,λόγω του ότι δεν μπορείς να τη βάλεις ξεκάθαρα  σε ένα επίπεδο "ιδεολογικής" αντιπαράθεσης και επειδή τα κόμματα δεν ενδιαφέρονται για αυτή,δεν ενδιαφέρονται και τα ΜΜΕ και κατ'επέκταση ούτε εμείς οι πολίτες .Δεν θα μπορούσα να βρώ καταλληλότερο μέρος από το "Άνθρωπος και ζωή" για να βάλω αυτό το θέμα.
Γιατί μιλάει για καθημερινούς ανθρώπους και για τη καθημερινή μας ζωή. Το θέμα λοιπόν είναι "Ο ρατσισμός της εξωτερικής εμφάνισης".
Τι είναι αυτό που κάνει τους πιο πολλούς από εμάς με τη πρώτη ματιά ,να θεωρούμε τον όμορφο άνθρωπο ,έξυπνο και καλό και τον άσχημο ηλίθιο και κακό;Τι είναι αυτό που μας κάνει να κοροιδεύουμε τους χοντρούς ή και τους πολύ πολύ αδύνατους,αυτούς που έχουνε φαλάκρα ,αυτούς που φοράνε γυαλιά ,τους αλλοίθωρους ,όλους αυτούς γενικά που έχουνε κάποιο "κουσούρι";Πως βλέπουμε εμείς οι τόσο "προχωρημένοι" και "προοδευτικοί" "καλλιτεχνικοί" τύποι αγγελίες στις εφημερίδες που ζητάνε "υπάλληλο ψιλικατζίδικου εμφανίσιμο"; Και δεν  συζητάμε για τον καλλιτεχνικό χώρο.Η Δήμητρα Γαλάνη ΣΗΜΕΡΑ δεν θα έκανε ούτε μία στο εκατομμύριο την καριέρα που έχει κάνει τόσα χρόνια.Και όχι λόγω ύφους τραγουδιών βέβαια.Πόσο μετράνε τα προσόντα σε σχέση με την εμφάνιση;
Αυτοί είναι καθημερινοί τύποι ρατσισμού από Έλληνες για Έλληνες και νομίζω ότι αξίζει να το συζητήσουμε γιατί αν μη τι άλλο είμαστε "Άνθρωποι" και έχει να κάνει με τη "Ζωή" μας .Ποιός ξέρει, μπορεί και να καταφέρουμε και κάτι καλό ,έστω μεταξύ μας. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/08, 03:26 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
τι ρωτας βρε στον τιτλο;..εννοειται μακη μου και ειναι τοσο μεγαλο οσο ειναι το φυλετικο μην σου πω και πιο μεγαλο ποσοστο
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Μάκη μου όπως καταλαβαίνεις θίγεις ένα αρκετά ευαίσθητο θέμα,ειδικά για την χώρα μας...
Εγώ ως εργαζόμενη μπορώ να σου πω οτι στα 24 μου εχω ήδη μπει στη διαδικασία ανεύρεσης εργασίας 4 φορές (!!!) και ήταν πραγματικά δύσκολο... Ειδικά στις πρώτες δουλειές που δεν έχεις και προϋπηρεσία... Άστα να πάνε!!! Το οτι δεν πήγαινα στις συνεντεύξεις σαν να πήγαινα στα μπουζούκια λοιπόν μου έκανε λίγο πιο δύσκολη τη ζωή...

Η πιο δύσκολη περίοδος όμως της ζωής μου δεν ήταν αυτή αλλά εκείνη της εφηβείας μου... Στα τελευταία χρόνια του γυμνασίου δεν είχα πολλούς φίλους, συγκεκρίμενα 3!!! Γιατί ??  Γιατί έκανα το "τραγικό" (για κάποιους)λάθος να πηγαίνω και στο σχολείο με φόρμα και σπορτεξ αντι για φουστίτσα και τακούνι, γιατί φόραγα σιδεράκια και γιατί (αν είναι δυνατόν  :o :o) διατηρούσα το χρώμα των μαλλιών μου στο φυσικό τους!!!!! όλα αυτά λοιπόν νομίζω οτι τα πλήρωσα λίγο πιο ακριβά απ'όσο μου άξιζε σαν παιδάκι..

Ήρθε όμως κάποια στιγμή στη ζωή μου που ανταμίφθηκα έχοντας απλά κρατήσει τον αληθινό εαυτό μου όταν οι υπόλοιποι ήταν υποχρεωμένοι πια να ακολουθούν την εκάστοτε εποχή και όταν αυτό τελειώνει... τελικά δεν μένεις με πραγματικά τίποτα γιατί δεν έχεις καταφέρει ποτέ να βρείς έστω τον εαυτό σου..

Συνεχίζω να είμαι αδιάφορη εμφανησιακά και έχω πολύ λίγους φίλους,όμως είμαι πολύ ευτηχισμένη γιατί :
1)Αυτούς τους φίλους τους έχω επιλέξει και είναι αληθινοί,
2)Σε όσες δουλειές έχω επιλεγεί και δουλέψει μέχρι τώρα, είμαι σίγουρη οτι το κυριότερο κριτήριο ήταν τα προσόντα μου.

Είμαι σε μια περίοδο που σκέφτομαι να ανοίξω μια δική μου επιχείρηση και προσπαθόντας να δω τι παίζει με τους εργαζόμενους έχω εφεύρει ένα παιχνίδι που παίζω με τον εαυτό μου και όταν με εξυπηρετούν σκέφτομαι:"αυτόν θα τον θα τον έπαιρνα για υπάλληλο, εκείνον όχι". Η αλήθεια είναι οτι έχω καταλήξει τις περισσότερες φορές σε ανθρώπους που, άσχετα απο την εμφάνισή τους, ακόμα κι απο τα προσόντα τους είναι ΕΥΓΕΝΙΚΟΙ !!!! Έναν ευγενικο και με καλούς τρόπους θα προτιμούσα εγώ λοιπόν και ... απο προσωπική εμπειρία ξέρω οτι όλα τα υπόλοιπα , που θα έχουν να κάνουν με την δική μου επιχείρηση, μπορώ να του τα μάθω εγώ..

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Η απαντηση στο ερωτημα θεωρω οτι ειναι πολυ απλη.Εφοσον η ιδια η κοινωνια θετει προτυπα οπως αυτα της καλης εμφανισης..τα μελη της κοινωνιας αυτης απλα τα ακολουθουν.Π.χ. η συγχρονη κοινωνια θελει τον ανθρωπο αδυνατο,γυμνασμενο,ομορφο..να εχει 2-3 πτυχια και να εχει και εναν παχουλο μισθο για να ειναι πετυχημενος.Θα πω κ μια κακια..πολλες γυναικες θελουν το παραπανω προτυπο πανω και σε ενα ασπρο αλογο κ χωρις εννοειται οι ιδιες να κοιτανε τον εαυτο τους στον καθρεφτη.Κοινως τα θελουν ολα..και χωρις κοπο!χα χα χα...

Παλαιοτερα ας πουμε..την εποχη της αναγεννησης αμα δεν απατωμαι..οι γυναικες ηταν πιο παχιες και θεωρουνταν ωραιες.Και το μεσαιωνα..οσοι ας πουμε ειχαν επιστημονικες γνωσεις στο βαθμο που οι απλοι ανθρωποι δεν καταλαβαιναν..ηταν μαγοι και μαγισσες και καιγονταν στην πυρα.

Και εγω κατα καιρους ειχα διαφορετικη εμφανιση μιας και αναφερθηκε και η Σοφια.Στο σχολειο.Στο γυμνασιο φοραγα και γω φορμες και αθλητικα και ημουν στον κοσμο μου.Οι συμμαθητες μου..που δεν ειχαν με τι να ασχοληθουν..τονιζαν συχνα τα "ψεγαδια" μου τα οποια να τονισω..στον εξω κοσμο κανεις δεν τα ειχε προσεξει..αυτο δειχνει κ ποση κακια ειχαν αυτα τα παιδια που με ψειριζαν για να με υποβιβαζουν ετσι ωστε τα ιδια να αισθανονται ανωτερα απεναντι μου-και αυτο λεγεται κομπλεξ κατωτεροτητας.Στο Λυκειο που εγινα ανθρωπος και αρχισα να ακουω μεταλ..ειχα μακρυα μαλλια και φοραγα μαυρα.Την εποχη εκεινη δεν ηταν μοδα ουτε ιδιαιτερο αποδεκτο το να ακους ροκ η μεταλ(στο σχολειο παντα μιλαω)...ειχαμε βλεπετε την rave pollution.Παλι ακομα μια φορα ...ημουν δαχτυλοδεικτουμενος μαζι με 3-4 παιδια(φανταστειτε μολις 4 παιδια σε ενα ολοκληρο Λυκειο!)..που σχηματισαμε κλικα.Ουτε εγω μπορω να πω οτι ειχα ιδιαιτερους φιλους στο Γυμνασιο και το Λυκειο.Ομως ο ενας φιλος που κρατησα απο κει..παρεμεινε ακομα και τωρα.

Δυστυχως η ιστορια δειχνει οτι ο ανθρωπος κρινει απο την εμφανιση.Δεν θα πω οτι δεν το εχω κανει γιατι θα ειναι ψεμα.Προσπαθω ομως με το που το κανω να το αποβαλλω,να σκεφτομαι πιο θετικα και να ειμαι καλοπροαιρετος.Και στην τελικη αμα δεν σας αρεσει κατι στον κοσμο..διορθωστε το ...ξεκινωντας με τον ανθρωπο που βλεπετε καθε μερα στον καθρεφτη.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/09/08, 12:07 από bassman 5χορδος wannabe! »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Η γνώμη μου είναι ότι στον εργασιακό τομέα θα επιλέξουμε πρώτα κάποιον με προσόντα και μετά αν είναι και εμφανίσιμος ακόμα καλύτερα... Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν έχουμε δυο υποψήφιους που έχουν στο περίπου τα ίδια προσόντα και ο ένας είναι εμφανίσιμος και ο άλλος όχι, σίγουρα θα προσλάβουμε τον εμφανίσιμο...

Τι είναι αυτό που κάνει τους πιο πολλούς από εμάς με τη πρώτη ματιά ,να θεωρούμε τον όμορφο άνθρωπο ,έξυπνο και καλό και τον άσχημο ηλίθιο και κακό;
Αυτή η πρότασή σου πιστεύω ότι έχει ζουμι.... Αν αφήσουμε στην άκρη το θέμα της εργασίας και περάσουμε σε ανθρώπινο επίπεδο, οπως λες και εσύ το όλο θέμα της εμφάνισης έχει να κάνει με την πρώτη ματιά... Όπως και να το κάνουμε ο εμφανίσιμος άνθρωπος θα μας τραβήξει την προσοχή και θα του δώσουμε την "ευκαιρία"... αλλά όσο όμορφος και να είναι αν ανοίξει το στόμα του και αρχίσει να λέει λαλακίες ( πραγμα που συμβαίνει πολύ συχνά με κάποιες κοπέλες :P ) ή έχει εντελώς αντίθετες απόψεις από εμας σίγουρα θα απομακρυνθούμε... Όμως το ότι θα δώσουμε πρώτα την ευκαιρία στον εμφανίσιμο και πολύ αργότερα στον όχι εμφανίσιμο δεν σημαίνει ότι τον δεύτερο τον θεωρούμε κακό ή ηλίθιο... Αν αναλογιστούμε ο καθένας από εμάς ποιους ανθρώπους θεωρούμε "δικούς" μας και πιο κοντά σε εμας δεν νομίζω να είναι όλοι στα πρότυπα μοντέλων όπως επίσης δεν νομίζω να μας ένοιαξε και ποτέ....

Τι είναι αυτό που μας κάνει να κοροιδεύουμε τους χοντρούς ή και τους πολύ πολύ αδύνατους,αυτούς που έχουνε φαλάκρα ,αυτούς που φοράνε γυαλιά ,τους αλλοίθωρους ,όλους αυτούς γενικά που έχουνε κάποιο "κουσούρι";
Σχετικά με αυτό δεν πιστεύω ότι ένας ώριμος άνθρωπος θα κοροΐδέψει πλέον κάποιον που έχει κάτι από τα παραπάνω... Αυτά γίνονται κυρίως σε μικρές ηλικίες μέσα στο σχολείο όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω ή από κάποιους που αισθάνονται άσχημα για κάτι που έχουν και προσπαθώντας να το κρύψουν ρίχνουν την προσοχή στην αδυναμία κάποιου άλλου...
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος FotisKatsanos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στην ερωτηση που κανεις, τις περισοτερες φορες στο θεμα προσληψης υπαληλου το θεμα εμφανησης ειναι προσον, και αυτος που εχει τα περισοτερα προσοντα νομιζω ειναι υπερ. Συνηθως η ωραια εμφανηση ειναι επακολουθο του ποσο περιποιουμασται τον εαυτο μας, ναι μεν υπαρχουν και οι εξαιρεσεις.
When I hear major chords, I think about titties, but when I hear minor or dominant chords, I think about titties, but when I see titties, I don't think about chords. SH

Αποσυνδεδεμένος sotoman

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Άντρας
  • just like Sister Ray said
    • Προφίλ
η εμφανιση ειναι υποκειμενική, δλδ αν εχουμε ενα "φρικο" και εναν τυπο ντυμενο πολυ κυριλλε, μπορει στην λογιστικη εταιρια να προσλαβουν τον κυριλλε αλλα σε ενα δισκαδικο πχ θα προσλαβουν το φρικιο, αυτον που εχει την καταλληλη εμφανιση για το καταλληλο μερος, οποτε το "εμφανισιμος" ειναι καθαρα υποκειμενικο και αλλαζει με τις καταστασεις..
ως και σε μένα, σε μένα ακόμα που σας ιστορώ
αντισταθείτε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
η εμφανιση ειναι υποκειμενική, δλδ αν εχουμε ενα "φρικο" και εναν τυπο ντυμενο πολυ κυριλλε, μπορει στην λογιστικη εταιρια να προσλαβουν τον κυριλλε αλλα σε ενα δισκαδικο πχ θα προσλαβουν το φρικιο, αυτον που εχει την καταλληλη εμφανιση για το καταλληλο μερος, οποτε το "εμφανισιμος" ειναι καθαρα υποκειμενικο και αλλαζει με τις καταστασεις..
Πολύ σωστή παρατήρηση!
Έχω και ένα ζωντανό παράδειγμα να πω.Ήξερα μία κοπέλλα η οποία είναι διορισμένη στο Δημόσιο και έχει κάποια ορισμένα καθήκοντα.Αυτή η κοπέλλα ήταν γύρω στο 1.70 ύψος αλλά 110 κιλά.Τα πρώτα 5 χρόνια στο γραφείο της, όλοι την υποτιμούσαν και ανακατεύονταν στη δουλειά της,δημιουργώντας της μία καθημερινή "κόλαση" στο γραφείο της.Εννοείτε πως τα υποτιμητικά σχόλια δίναν και παίρναν πίσω από την πλάτη της.Μετά από μια πολύ δύσκολη κατάσταση στη ζωή της έχασε χωρίς να το καταλάβει γύρω στα 20 κιλά και αφού ξεπέρασε το πρόβλημά της αποφάσισε πως ήταν μια "χρυσή" ευκαιρία να κάνει μια σοβαρή προσπάθεια.Έτσι μπόρεσε και "κατέβηκε" στα 63 κιλά και σε συνδυασμό με το ύψος της και τα γαλάζια της μάτια (που πάντα ήταν πανέμορφα βέβαια) ,μεταμορφώθηκε σε μια πολύ εντυπωσιακή γυναίκα.Σήμερα την αντιμετωπίζουνε όλοι πολύ φιλικά,δεν μπερδεύεται κανένας στη δουλειά της και έχει το πρώτο και τον τελευταίο λόγο για οτιδήποτε είναι στην αρμοδιότητά της...Ο ίδιος άνθρωπος με τα ίδια ακριβώς προσόντα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Πολλές φορές όταν κάποιος ξέρει οτι είναι άχρηστος, πιστεύει οτι με το να αναδεικνύει τα εξωτερικά "κουσούρια" άλλων ανθρώπων, θα σβήσει τα δικά του κουσούρια που έχει στο χαρακτήρα... Τέτοιοι δεν αξίζουν ούτε καν φτύσιμο..

Όσον αφορά το θέμα της εμφανισης/ένδυσης στο χώρο εργασίας, καλώς ή κακώς πρέπει να είμαστε περιποιημένοι, ή τέλοσπάντων, σε κατάσταση που να ευνοεί την εργασία μας... Π.χ., λόγο δουλειάς, δε μπορώ να φοράω σκισμένα παντελόνια κλπ...

Την εποχη εκεινη δεν ηταν μοδα ουτε ιδιαιτερο αποδεκτο το να ακους ροκ η μεταλ(στο σχολειο παντα μιλαω)...ειχαμε βλεπετε την rave pollution.Παλι ακομα μια φορα ...ημουν δαχτυλοδεικτουμενος μαζι με 3-4 παιδια(φανταστειτε μολις 4 παιδια σε ενα ολοκληρο Λυκειο!)..που σχηματισαμε κλικα.
Τυχερε...Είχες τουλάγχιστον κάποιους...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
παιδια υπερβαλετε λιγο
και εγω ειμαι πολυ αδιαφορη εμφανισιακα αλλα στο σχολειο ειχα τοσο αγαπημενους φιλους οσο και εχθρους,δουλεια μια φορα εχω πιασει οποτε δνε μ,πορω να σας πω
αλλα οσο και αν πηγαινα σαν λετσος στο σχολειο υπηρχαν ανθρωποι που με αγαπαγαν και τους αγαπαγα υπηρχαν και ανθρωποι που μου ηταν αδιαφοροι και τους ημουν και εγω
και εκτος σχολειου δεν ειχα ποτε προβλημα να κανω ενα αστειο με καποιον καποια αγνωστη
αλλα δεν εχει σχεση αυτο με την εμφανιση σας ειπα με ξερετε ηδη και μερικοι οτι η εμφανιση μου δεν ειναι η ιδανικη αλλα παιζει και ο χαραχτηρας ρολο
αν και σημερα ο κολλητος μου με ειπε μπαζο κλαψ! :'( :'( :'(
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
-Να σας πω πω και γω τη γνωμη μου...
-(δε σε ρωτησαμε!)  :P
Οταν μιλαμε για τον εργασιακο χωρο τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα. Μας πληρωνει ο εργοδοτης και για τις συγκεκριμενες ωρες εργασιας - δουλειας θα πρεπει να εχουμε την καταλληλη εμφανιση αναλλογως με τις απαιτησεις της. Ουτε συζητηση σε αυτο.
Τωρα στον προσωπικο τομεα ο καθενας ειναι ελευθερος να φοραει Ο,ΤΙ του αρεσει. ΟΜΩΣ! Αν πας σε ενα εστιατοριο <<κυριλε>> π.χ. με κοντο παντελονακι και μπλουζιτσα Τζαμάικα style, ε να περιμενεις μερικα λαχανικα προς το μερος σου.   ;D

Για το σχολειο που ειπαν μερικοι και εγω forza φορμες, αθλητικα και γενικα πηγαινα χυμα στο κυμα. Ξυπνουσα και οπως ηταν το μαλλι, σχολειο. Για τις κοροϊδιες που λενε μερικοι, πιστευω ειναι σπανιο φαινομενο και δεν καταλαβαινω τον συγκεκριμμενο τροπο σκεψης...   :-X

Γενικα δεν νομιζω πως υπαρχει ρατσισμος σε οτι αφορα το ντυσιμο, απλα μια "ιδιαιτερη" αντιμετωπιση απο συγκεκριμμενους (μειονοτητα) ανθρωπους.
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ

αν και σημερα ο κολλητος μου με ειπε μπαζο κλαψ! :'( :'( :'(
εσυ τον γουσταρεις η αυτος?  ;)


ρε παιδια,ενταξει παραξενο μου φαινεται γενικα,γιατι δεν το εχω ζησει...ποτε δεν με κοροιδεψαν για το πως ντυνομουν,και γενικα ντυνομουν παντα με τροπο που εγω θα ενιωθα ομορφα και ανετα..μπορει να αρεσε ξερω γω....αλλοι θα τον λενε trendy,αλλοι χαλαρο,σ αυτο το θεμα εχω ακουσει τα παντα...:P
αλλα δεν μπορω να καταλαβω,τοσοι πολλοι εχετε ασχημο παρελθον με το σχολειο?
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Παντως η γνωμη των αλλων για το πως ντυνομαστε  δεν νομιζω οτι πρεπει να εκλαμβανεται ως ρατσισμος.Δεν εννοω φυσικα να δειρουμε καποιον επειδη ειναι ντυμενος με ενα τροπο που δεν μας αρεσει αλλα το σχολιο δεν νομιζω οτι ειναι τοοοσο κακο.Αλλωστε επιλογη του καθενος ειναι να ντυνεται σαν να παει στα μπουζουκια,σε θρας συναυλια η στην οικοδομη.

Η εμφανιση φυσικα και ειναι αλλο θεμα μιας και δεν εξαρταται απο εμας αφου κατα μεγαλο βαθμο γεννιομαστε ετσι.Δηλαδη το να κοροιδευουν τα παιδακια στο σχολειο εναν επειδη ειναι χοντρος ειναι ρατσισμος αλλα το να ακουγονται σχολια για εναν που ερχεται σχολειο λες και ηρθε κατευθειαν απο τη πλατεια Εξαρχειων δεν ειναι τοσο σημαντικο.Αλλωστε επιλογη του ειναι και καλα κανει φυσικα..(καια αυτος κατι θελει να δειξει.. ;)οπως και ολοι)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Αυτο ακριβως, αν και δεν μπορω να ξερω για τον καθενα τι ασχημο ειχε πανω του και τον κοροϊδευαν το μονο σιγουρο ειναι οτι απο το σχολειο οταν και αν κοροϊδευαν καποιον ηταν για αλλους λογους...
αλλα οχι παντα φυσικο ειναι να υπαρχουν και αυτα που λετε...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Θα ήθελα εδώ να πω ότι το ντύσιμο είναι ένα κομμάτι αυτής της κατάστασης αλλά όχι το μοναδικό.Στο θέμα της εξωτερικής εμφάνισης παίζουνε και ελλατώματα εκ γενετής αλλά και επίκτητα ,όπως παραμορφώσεις από ατυχήματα για παράδειγμα.Πως αντιμετωπίζουμε ακόμα και φίλους μας από παλιά που παθαίνουνε κάτι τέτοιο στη πορεία;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος annezoo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Γυναίκα
  • CH3CH(NH2)COOH
    • Προφίλ
θα πω το τετριμενο απο εναν ανθρωπο η ομορφια πηγαζει απο μεσα.σημασια εχει οχι να εισαι εμφανυσημος αλλα να παρουσιαζεσαι ετσι.οπως και να εχει στα ματια αρεσει να βλεπει ωραια πραγματα.το θεμα ειναι αν εχει διαστρευλωθει το ωραιο...πχ αν ομορφια θεωρουμε τις τελειες αναλογιες ή το εκφραστικο χαμογελο.....τοτε ψηφιζω δαγκωτο το δευτερο!το θεμα ειναι ποσοι τελικα ψηφιζουν το δευτερο...ομως και τις τελειες αναλογιες να μην εχει σημασια εχει να φροντιζει τον εαυτο του...οπως κι αν εχει μας αρεσει το ωραιο....τι ειναι ομως ωραιο για τον καθενα....
how i wish you were here

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
 Να πω την αληθεια.. δε με τραβανε οι παρα πολυ ομορφοι ανθρωποι.. Εχω μια δυσπιστια απεναντι τους και επισης μου φαινονται βαρετοι. Μαλλον επειδη ειναι ομορφοι δεν τους απασχολει να καλλιεργησουν κατι αλλο στον εαυτο τους (οπως το μυαλο ας πουμε). Πειτε με ρατσιστη απο την αναποδη αν θελετε! :P Προτιμω την πιο "ανθρωπινη" ομορφια με τα ελαττωματα της αλλα κυριως την "αυρα" που βγαζει ενας ανθρωπος που τον κανει γοητευτικο. Το ρατσισμο εναντιων των μακρυμαλληδων με τη heavy εμφανιση τον εχω βιωσει και εγω οπως πολλοι αλλοι και στο σχολειο μου δεν υπηρχε αλλος σαν κι εμενα ουτε για δειγμα. Ετσι περασα πολυ καιρο κανοντας παρεα με τον εαυτο μου! Σημερα ομως θελω να βλεπω γυρω μου ανθρωπους που προσεχουν καπως την εμφανιση τους (οποιο κι αν ειναι το στυλ τους). Αυτος που προσεχει την εμφανιση του- σε λογικα παντα πλαισια- δειχνει πως αγαπα τον εαυτο του, εχει καποια αυτοπεποιθηση και ισως μια ψυχικη ισορροπια. Γι αυτο και μεταξυ δυο ανθρωπων με ιδια ακριβως προσοντα θα επελεγα τον πιο εμφανισιμο για να προσλαβω σε καποια δουλεια (που δεν εχω... υπαλληλος ειμαι κι εγω).
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος sof1a

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.facebook.com/SummerCampTheBand/
Θα ήθελα εδώ να πω ότι το ντύσιμο είναι ένα κομμάτι αυτής της κατάστασης αλλά όχι το μοναδικό.Στο θέμα της εξωτερικής εμφάνισης παίζουνε και ελλατώματα εκ γενετής αλλά και επίκτητα ,όπως παραμορφώσεις από ατυχήματα για παράδειγμα.Πως αντιμετωπίζουμε ακόμα και φίλους μας από παλιά που παθαίνουνε κάτι τέτοιο στη πορεία;

Νομίζω οτι αυτό που θέλει να πει ο MACMISIAS είναι κάτι λίγο πιο ουσιαστικό απο την εξωτερική εμφάνιση και το στυλ του καθενός.. ΝΟΜΙΖΩ οτι αναφέρεται σε χαρακτηριστικά που ένας άνθρωπος δεν επιλέγει να "διατηρεί" ακολουθώντας κάποια μόδα αλλά εκείνα που μας ακολουθούν πάντα ή απο κληρονομικότητα ή, όπως αναφέρει και στην παραπάνω φράση του, απο ατυχήματα και αρρώστιες... Αλήθεια αυτούς τους ανθρώπους που δεν έχουν επιλογή, δεν μπορούν απλά να αλλάξουν το τρόπο που ντύνονται, βάφονται ή χτενίζονται για να ενταχθούν στο "σύνολο", πως τους αντιμετωπίζουμε??

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Η Δήμητρα Γαλάνη ΣΗΜΕΡΑ δεν θα έκανε ούτε μία στο εκατομμύριο την καριέρα που έχει κάνει τόσα χρόνια.

Ούτε η Γαλάνη ούτε η Φαραντούρη ούτε η Βενετσάνου ούτε ένα σωρό άλλες. Αλλά ας μην ξεχνάμε ποιοι έγραφαν μουσική και στίχους τότε. Χατζιδάκις, Θεοδωράκης, Ξαρχάκος, Μούτσης, Σπανός, Λοΐζος, Πλέσσας, Γκάτσος, Τριπολίτης, κλπ. κλπ. Σήμερα γράφουν και πουλάνε οι Φοιβοκαρβέλες!  >:(
Το δεύτερο ψήφισα.  :)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Επελεξα το τριτο, "Έναν εμφανίσιμο/η με τα απαραίτητα προσόντα", οχι επειδη θα το ηθελα εγω, αλλα επειδη στη δουλεια ειναι λεπτα τα θεματα και το απαιτουν οι πελατες, κανονικα εγω δεν εχω προβλημα με την εμφανιση, ηδη εγω εχω περιεργη εμφανιση για τη δουλεια που κανω.
Σε καποια αλλη δουλεια δεν θα ειχα κανενα προβλημα με την εμφανιση.
Με λιγα λογια δεν ειμαι ρατσιστης με την εμφανιση, αλλα στη συγκεκριμενη δουλεια οι πελατες ειναι καχυποπτοι και απαιτουν να βλεπουν κατι που να μπορουν να εμπιστευτουν.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Επελεξα το τριτο, "Έναν εμφανίσιμο/η με τα απαραίτητα προσόντα", οχι επειδη θα το ηθελα εγω, αλλα επειδη στη δουλεια ειναι λεπτα τα θεματα και το απαιτουν οι πελατες, κανονικα εγω δεν εχω προβλημα με την εμφανιση, ηδη εγω εχω περιεργη εμφανιση για τη δουλεια που κανω.
Σε καποια αλλη δουλεια δεν θα ειχα κανενα προβλημα με την εμφανιση.
Με λιγα λογια δεν ειμαι ρατσιστης με την εμφανιση, αλλα στη συγκεκριμενη δουλεια οι πελατες ειναι καχυποπτοι και απαιτουν να βλεπουν κατι που να μπορουν να εμπιστευτουν.
+1!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Θα ήθελα εδώ να πω ότι το ντύσιμο είναι ένα κομμάτι αυτής της κατάστασης αλλά όχι το μοναδικό.Στο θέμα της εξωτερικής εμφάνισης παίζουνε και ελλατώματα εκ γενετής αλλά και επίκτητα ,όπως παραμορφώσεις από ατυχήματα για παράδειγμα.Πως αντιμετωπίζουμε ακόμα και φίλους μας από παλιά που παθαίνουνε κάτι τέτοιο στη πορεία;

Νομίζω οτι αυτό που θέλει να πει ο MACMISIAS είναι κάτι λίγο πιο ουσιαστικό απο την εξωτερική εμφάνιση και το στυλ του καθενός.. ΝΟΜΙΖΩ οτι αναφέρεται σε χαρακτηριστικά που ένας άνθρωπος δεν επιλέγει να "διατηρεί" ακολουθώντας κάποια μόδα αλλά εκείνα που μας ακολουθούν πάντα ή απο κληρονομικότητα ή, όπως αναφέρει και στην παραπάνω φράση του, απο ατυχήματα και αρρώστιες... Αλήθεια αυτούς τους ανθρώπους που δεν έχουν επιλογή, δεν μπορούν απλά να αλλάξουν το τρόπο που ντύνονται, βάφονται ή χτενίζονται για να ενταχθούν στο "σύνολο", πως τους αντιμετωπίζουμε??
Nαι αυτο λεω και εγω..Αλλωστε εκεινες τις αντιδρασεις πιστευω οτι πρεπει να χαρακτηρισουμε ως ρατσιστικες.

Και να μιλησω με παραδειγμα.
Εστω ενας μαθητης ειναι μεταλλας με τα ολα του.Μακρυ μαλλι,μαυρα,σκουλαρηκια,κανα καρφι κλπ..Τα περισσοτερα παιδια που ειναι αλλου στυλ δεν τον κανουν παρεα..ΟΚ ΚΑΙ? :-\..Ειναι ρατσισμος?Γιατι αυτος θα ηθελε να κανει με σκυλαδες που σκαγαν με σαγιοναρα και ροζ μπλουζιτσα στο σχολειο?.... :-\...Αλλωστε δεν σημαινει πως δεν τον κανουν παρεα επειδη ακουει αυτη τη μουσικη αλλα επειδη περναει ενα ταδε στυλ!Το περναει γιατι το γουσταρει ειτε γιατι θελει να μοαιζει με αλλους μεταλαδες και να γινετια καλυτερα αποδεκτος απο κεινους(και να βρισκει γκομενες οντας μαλλιας ;D)..Μπορουσε ανετα να ακουει τη μουσικη του και χωρις να εχει εξεζητημενη εξωτερικη εμφανιση..Λλα το διαλεξε και καλα εκανε..Ενταξει στην περιπτωση που τα αλλα παιδια ειναι τοσο κομπλεξικα που τον γιαουρτωνουν ναι μιλαμε για ρατσισμο(οπως γινεται καμια φορα με τους emo) αλλα σε καθε αλλη περιπτωση δεν το θεωρω ρατσισμο.

Στην τελικη και αυτο ειναι καθαρα προσπωπικη αποψη και γω τους υπολοιπους του σχολειου μου(δν ειχα μαλλια κλπ) τους θεωρουσα λιγο-πολυ μ******* και δεν πολυεκανα παρεα μαζι τους.Οποτε ουτε γατα ουτε ζημια :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Οπότε φίλε Kiratzoharri το στυλ ντυσίματος δημιουργούσε και από τη μεριά σου απέχθεια προς αυτούς.Δεν μπορούμε λοιπόν να επικοινωνήσουμε επειδή είμαστε ντυμένοι κάπως.Ο καθένας λίγο πολύ φοράει τη "στολή" της "φυλής" του ,της "ράτσας" του και γουστάρει μόνο τους "δικούς" του.Για να το σκεφτούμε λοιπόν λίγο καλύτερα.Έχει μεγάλη διαφορά από το να είσαι Ελληναράς και να λες "δεν γουστάρω τους Αλβανούς";Με όλο αυτό ,προβληματισμό θέτω,έτσι;Προς Θεού δεν σε αποκαλώ ρατσιστή ή κάτι τέτοιο,άλλωστε είναι μια "λούμπα" που πέφτουμε όλοι μας ,νομίζω...Και εγώ που το λέω τώρα...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος BigBabol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • ουααααααααααα
    • Προφίλ
Θα πω την προσωπικη μου εμπειρια πανω σε αυτο το θεμα


Καποτε ημουν υπερβολικα χοντρος.Ολοι στο σχολειο με χλευαζανε κλπ και με πειραζανε συνεχεια γιατι ημουν για αυτους στα ματια τους "ο διαφορετικος".Με θεωρουσαν τον "απ'εξω" και το μοσχαρι του σχολειου.Ολοι ανακατεβωντουσαν μαζι μου και ολοι με ειχανε καποιο "αχτι" ας πουμε λογω εμφανισης.

Το καλοκαιρι του 2005 φτανω στο μαγικο αριθμο των 160 κιλων.Ω ναι,στα 16 μου, με υψος 1,83 ειχα φτασει 160 κιλα.Μιλαμε για 50 νουμερο παντελονι!.....το απλωνες και ηταν κουρτινα ;D ;D.Μετα απο μια ΤΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΣΤΙΑ προσπαθεια που ξεκινησε το καλοκαιρι του 2005,σημερα ειμαι 1,92 σε υψος και 88 κιλα 8) 8).Συνολο 72.Παντελονι τωρα 32 νουμερο και μπλουζες/πουκαμισα/μπουφαν κλπ απο medium και κατω :D :D

Τωρα με αντιμετωπιζουν "κανονικα" σαν να μην ημουν ποτε βοδι.Βεβαια εχουν μεινει ολοι με ανοιχτο το στομα για αυτο τον ΑΘΛΟ που εκανα(εχω να το λεω ρε που**η μου).Ασε που αυτοι που χλευαζανε τοτε,ειναι για μενα τελειωμενοι....
everything that has a begining  , has an end...

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Θα ήθελα εδώ να πω ότι το ντύσιμο είναι ένα κομμάτι αυτής της κατάστασης αλλά όχι το μοναδικό.Στο θέμα της εξωτερικής εμφάνισης παίζουνε και ελλατώματα εκ γενετής αλλά και επίκτητα ,όπως παραμορφώσεις από ατυχήματα για παράδειγμα.Πως αντιμετωπίζουμε ακόμα και φίλους μας από παλιά που παθαίνουνε κάτι τέτοιο στη πορεία;

Νομίζω οτι αυτό που θέλει να πει ο MACMISIAS είναι κάτι λίγο πιο ουσιαστικό απο την εξωτερική εμφάνιση και το στυλ του καθενός.. ΝΟΜΙΖΩ οτι αναφέρεται σε χαρακτηριστικά που ένας άνθρωπος δεν επιλέγει να "διατηρεί" ακολουθώντας κάποια μόδα αλλά εκείνα που μας ακολουθούν πάντα ή απο κληρονομικότητα ή, όπως αναφέρει και στην παραπάνω φράση του, απο ατυχήματα και αρρώστιες... Αλήθεια αυτούς τους ανθρώπους που δεν έχουν επιλογή, δεν μπορούν απλά να αλλάξουν το τρόπο που ντύνονται, βάφονται ή χτενίζονται για να ενταχθούν στο "σύνολο", πως τους αντιμετωπίζουμε??
Nαι αυτο λεω και εγω..Αλλωστε εκεινες τις αντιδρασεις πιστευω οτι πρεπει να χαρακτηρισουμε ως ρατσιστικες.

Και να μιλησω με παραδειγμα.
Εστω ενας μαθητης ειναι μεταλλας με τα ολα του.Μακρυ μαλλι,μαυρα,σκουλαρηκια,κανα καρφι κλπ..Τα περισσοτερα παιδια που ειναι αλλου στυλ δεν τον κανουν παρεα..ΟΚ ΚΑΙ? :-\..Ειναι ρατσισμος?Γιατι αυτος θα ηθελε να κανει με σκυλαδες που σκαγαν με σαγιοναρα και ροζ μπλουζιτσα στο σχολειο?.... :-\...Αλλωστε δεν σημαινει πως δεν τον κανουν παρεα επειδη ακουει αυτη τη μουσικη αλλα επειδη περναει ενα ταδε στυλ!Το περναει γιατι το γουσταρει ειτε γιατι θελει να μοαιζει με αλλους μεταλαδες και να γινετια καλυτερα αποδεκτος απο κεινους(και να βρισκει γκομενες οντας μαλλιας ;D)..Μπορουσε ανετα να ακουει τη μουσικη του και χωρις να εχει εξεζητημενη εξωτερικη εμφανιση..Λλα το διαλεξε και καλα εκανε..Ενταξει στην περιπτωση που τα αλλα παιδια ειναι τοσο κομπλεξικα που τον γιαουρτωνουν ναι μιλαμε για ρατσισμο(οπως γινεται καμια φορα με τους emo) αλλα σε καθε αλλη περιπτωση δεν το θεωρω ρατσισμο.

Στην τελικη και αυτο ειναι καθαρα προσπωπικη αποψη και γω τους υπολοιπους του σχολειου μου(δν ειχα μαλλια κλπ) τους θεωρουσα λιγο-πολυ μ******* και δεν πολυεκανα παρεα μαζι τους.Οποτε ουτε γατα ουτε ζημια :P

γιατί βάζεις μεταλλάδες και σκυλάδες στο παράδειγμα??το παρακάνεις επιτηδευμένο..αλλά και  πάλι εγώ είχα συναντήσει σκυλάδες που ταν γ**ώ τα παιδιά..μη τα βάζουμε ολα στο ίδιο σακούλι..

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
84862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/17, 19:15
από Uriah
8 Απαντήσεις
6471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/07, 20:04
από konto-man
21 Απαντήσεις
7898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 13:40
από groovymood
30 Απαντήσεις
14372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/11, 12:34
από zepfan
19 Απαντήσεις
6577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/11, 19:30
από denisgiann
0 Απαντήσεις
1521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/11, 12:14
από comealot
13 Απαντήσεις
4931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/11, 17:58
από freemind
3 Απαντήσεις
2957 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/12, 14:18
από Dimitris80
7 Απαντήσεις
3599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/13, 21:22
από elrich
6 Απαντήσεις
7098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/15, 20:46
από AnimaPura