Αποστολέας Θέμα: Μερικές Συμβουλές ^^  (Αναγνώστηκε 2783 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Hioui

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Μερικές Συμβουλές ^^
« στις: 28/06/11, 19:53 »
Καλησπέρα σε ολους!!

 Εδώ και πολλά χρόνια είχα την επιθυμία να ασχοληθώ με την κιθάρα και περισσότερο με την ηλεκτρίκη λόγο του γούστου που βγάζω με τις rockies. Δυστηχώς λόγο κάποιων προβλημάτων το τρέναρα συνεχώς έχοντας όμως πάντα την καψούρα να ξεκινήσω. Πλέον έχω τον χρόνο για να τον διαθέσω πάνω στο θέμα απλά δεν ξέρω πως να κινήθω..
 Με απλά λόγια, είμαι 23 χρονών με 0 πείρα πάνω στο όργανο, δεν γνωρίζω επίσης αν θα έπρεπε να ασχολήθω απ'ευθείας με την ηλεκτρική ή πρώτα με την κλασσική ώστε να βάλω κάποιες βάσεις με αποτέλεσμα στο μέλλον όταν θα ασχολήθω με την ηλεκτρική να είμαι καλύτερος και να κάνω αυτό που κάνω πιο σωστα. Αν όντως πρέπει να ασχολήθω με κλασσική η ηλικία μου το επιτρέπει; Η θα φτάσω τα 30 και ακόμα δεν θα έχω ασχοληθεί με αυτό που πραγματικά θέλω  ??? . Το ρωτάω αυτό γιατί τα περισσότερα άτομα που υποστηρίζουν το ξεκίνημα με κλασσική ειναί άτομα που έπιασαν κιθάρα στα 10.. Άν κατάλαβα καλά..
 Δεν θέλω να σας ζαλίζω απλώς παρατήρησα και σε προηγούμενα topics οτι κάποιοι ενδιαφέρονται να δώσουν απαντήσεις σε παρόμοια θέματα και θα το εκτιμούσα αν γινόταν και στο δικό μου.
  Σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας!!

Υ.Γ  Με ή χώρις κλασσική είμαι διατεθειμένος να αφιερώσω ώρες πάνω στο θέμα, δεν είναι κάτι περιστασιακό που θα μου φύγει σε ένα μηνα..
 ;D

Αποσυνδεδεμένος truepiece

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: Μερικές Συμβουλές ^^
« Απάντηση #1 στις: 28/06/11, 20:18 »
Καλησπέρα και σε εσένα.

Αν διάβασες προηγούμενα θέματα μπορεί να παρατήρησες γενικά ότι αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με ένα είδος κιθάρας, του προτείνεται να ξεκινήσει με αυτήν και όχι με άλλη γιατί δεν έχει νόημα.

Αν θες να ξεκινήσεις με ηλεκτρική, πάρε μια ηλεκτρική και άρχισε να παίζεις. Αν αφιερώνεις ώρες όπως λες, σε πάνω-κάτω 2 χρόνια θα βλέπεις πως οι προσπάθειες θα αποδίδουν και κάπου εκεί θα μπορείς πλέον να λες πως "ξέρω κιθάρα".

Βέβαια αυτό είναι πολύ σχετικό, γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετική δεκτικότητα στο να μαθαίνει, όπως και παίζουν πολλοί διάφοροι παράγοντες (όπως πως θα μαθαίνεις κ.α.)

Άρχισε να διαβάζεις παλιά θέματα που αφορούν πρώτες κιθάρες (υπάρχουν πάρα πολλά), και μόλις προχωρήσεις στην αγορά (γνώμη μου, μη το καθυστερήσεις με το πολύ "ψάξιμο"...τσέκαρε κάποιες και αφού επιλέξεις μια πήγαινε χτύπα την) ξαναέλα εδώ για να δεις τι λένε τα παιδιά του φόρουμ σε αντίστοιχα θέματα που αφορούν το "πως να αρχίσω να μαθαίνω"...

 8)


Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
Απ: Μερικές Συμβουλές ^^
« Απάντηση #2 στις: 08/07/11, 22:55 »
δεν εισαι καθολου μεγαλος για να αρχισεις κλασσικη......παντως αφου θες ηλεκτρικη αρχισε κατευθειαν με ηλεκτρικη (θα πιανεις πιο ευκολα το μπαρε) αρχισε και μαθηματα ηλεκτρικης και σε λιγους μηνες θα γινεις ξεφτερη η αν δεν θες να ξοδεψεις ευρω τσεκαρε τα βιντεακια στο youtube...ειναι στα αγγλικα.....και σιγουρα τα βηματα σου θα ειναι πιο αργα (αν δες πας σε δασκαλο)
παντως εγω απο το υοθτθβε μαθαινω κλιμακες κτλ

Αποσυνδεδεμένος Μelexdy

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
  • www.youtube.com/user/rurounisld?feature=mhee
    • Προφίλ
Απ: Μερικές Συμβουλές ^^
« Απάντηση #3 στις: 08/07/11, 23:44 »
καλυτερα ηλεκτρικη γιατι πιθανο ειναι να μη σε βολευει μετα η μεταβαση. εχουν μεγαλη διαφορα στο λαιμο.
εμενα δε με βολεψε καν η αλλαγη απο ακουστικη σε ηλεκτρικη,,,
Sterling sub Ax3
yamaha fg 730

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/06, 15:23
από tassarass
35 Απαντήσεις
11433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/07, 20:39
από sterghios
48 Απαντήσεις
15679 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/07, 18:59
από founio
23 Απαντήσεις
9757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/08, 14:23
από YmiRLinG
7 Απαντήσεις
4600 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 13:40
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
2495 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 15:13
από stratocasteros
79 Απαντήσεις
21809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/11, 11:50
από Μητσάκος
2 Απαντήσεις
3427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/11, 18:17
από hot_sauce (φλουτσ)
9 Απαντήσεις
2966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/12, 19:26
από DeniaHD
3 Απαντήσεις
3633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/14, 13:32
από adr1anos