Αποστολέας Θέμα: Boss me 80  (Αναγνώστηκε 8534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Boss me 80
« στις: 16/02/20, 20:38 »
Τελευταία σκέφτομαι την προσθήκη μιας πεταλιερα στον εξοπλισμό μου για εμπλουτισμό του ήχου μου. Η εν λόγω πεταλιερα μου φαινεται μια καλή λύση, αν και δεν την έχω ακούσει live.

Στο παρελθόν ειχα αγοράσει μια boss gt 6, απ την οποία δεν έμεινα Ευχαριστημένος και την έδιωξα γρήγορα, αν και πιθανόν να μη τη ρύθμιζα σωστά. Βέβαια δεν είχα τον ενισχυτή που εχω τωρα(blackstar ht 5r), αλλά μου έβγαζε πολλά τζιτζίκια στον ήχο.

Με Ενδιαφέρει κυρίως το κομμάτι των effects, αλλά και οι προσομοιώσεις των ενισχυτής δε νομιζω να με χαλάσουν.
Η μουσική που παιζω είναι rock, hard rock και λίγο metal.

Έχετε άποψη για την εν λόγω πεταλιερα, ή και καμία πρόταση για κάποια αντίστοιχη ή και καλύτερη?
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #1 στις: 17/02/20, 11:40 »
εχω το boss me-25 και δεν το δίνω με τίποτε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #2 στις: 18/02/20, 22:40 »
Αν ενδιαφέρεσαι κυρίως για τα εφφέ και θέλεις κάτι παρόμοιο με την Boss ME-80, θα σού έλεγα να κοιτάξεις και την Zoom G5n. Έχει παρόμοια διάρθρωση με ξεχωριστό ποδοδιακόπτη για κάθε εφφέ, αλλά προσφέρει περισσότερα εφφέ με μεγαλύτερες δυνατότητες παραμετροποίησης και ειναι φτηνότερη από την Boss.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #3 στις: 19/02/20, 16:48 »

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #4 στις: 20/02/20, 01:45 »
Αν ενδιαφέρεσαι κυρίως για τα εφφέ και θέλεις κάτι παρόμοιο με την Boss ME-80, θα σού έλεγα να κοιτάξεις και την Zoom G5n. Έχει παρόμοια διάρθρωση με ξεχωριστό ποδοδιακόπτη για κάθε εφφέ, αλλά προσφέρει περισσότερα εφφέ με μεγαλύτερες δυνατότητες παραμετροποίησης και ειναι φτηνότερη από την Boss.

Θα πρεπε να μ ενδιαφέρουν και οι ενισχυτές της κάθε πεταλιερας, ή και κάτι άλλο? Γενικώς μ ενδιαφέρει μια όσο το δυνατόν ολοκληρωμένη λύση, απλή στη χρήση και όσο περισσότερο πιστη σε ηχο....οσο για την τιμή...Η boss έχει 235 και η  zoom 244.  Στο skroutz παντα
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #5 στις: 20/02/20, 08:03 »
boss = ηχάρες - ανθεκτικότητα - αξιοπιστία.
θα ήθελα και εγώ να δοκιμάσω και άλλα πολυ-εφέ, αλλά με το φθηνό me-25 κάνω τα πάντα.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #6 στις: 20/02/20, 10:04 »
Θα πρεπε να μ ενδιαφέρουν και οι ενισχυτές της κάθε πεταλιερας, ή και κάτι άλλο? Γενικώς μ ενδιαφέρει μια όσο το δυνατόν ολοκληρωμένη λύση, απλή στη χρήση και όσο περισσότερο πιστη σε ηχο

Δεν "θα 'πρεπε" τίποτα. Απλά εσύ ανέφερες ότι σε ενδιαφέρει περισσότερο το θέμα των εφφέ. Κάποιον άλλον μπορεί να τον ενδιαφέρουν κυρίως οι προσομοιώσεις ενισχυτών. Άλλα κριτήρια μπορεί να είναι η τιμή, η φορητότητα, η συνδεσιμότητα, η ευκολία χρήσης, κλπ. Εξαρτάται απόλυτα από το τι θέλεις εσύ. Οποιαδήποτε πεταλιέρα μπορεί να προσφέρει μια "ολοκληρωμένη λύση", αρκεί να ξέρεις ποιό είναι το ζήτημα στο οποίο ψάχνεις μια λύση. Τι νομίζεις ότι λείπει από τον εξοπλισμό ή τον ήχο σου αυτή τη στιγμή; Αν είναι τα εφφέ, πάρε ένα μηχάνημα με πολλές επιλογές εφφέ. Η Boss ME-80 μπορεί να είναι καλή σε πολλά πράγματα, αλλά νομίζω ότι η Zoom έχει περισσότερα εφφέ τα οποία μπορείς να συνδυάσεις και να διατάξεις όπως εσύ θέλεις. Επίσης προσφέρει μεγαλύτερες δυνατότητες παραμετροποίησης για κάθε εφφέ, ακόμα και χωρίς τη χρήση software.


οσο για την τιμή...Η boss έχει 235 και η  zoom 244.  Στο skroutz παντα

H Boss ME-80 στον Thomann κοστίζει 294 Ευρώ ενώ η Zoom G5N 244. Aν καταλήξεις ότι προτιμάς την Boss και μπορείς να τη βρεις με 235 Ευρώ από Ελληνικό κατάστημα, φυσικά και να την προτιμήσεις.

Πάντως όσες φορές έκανα σύγκριση Boss με Zoom (αν και έχει περάσει καιρός από την τελευταία φορά), οι Zoom είχαν για μένα καλύτερους ήχους και ήταν πιο εύχρηστες. Δική μου γνώμη, σίγουρα θα υπάρχουν και αντίθετες απόψεις.

Και φυσικά αν έχεις μεγαλύτερο προϋπολογισμό, μπορούμε να μιλήσουμε και για άλλες επιλογές, όπως η Line 6 HX Effects, η Headrush Gigboard (την οποία έχει ένας φίλος μου και είναι ενθουσιασμένος) και άλλες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #7 στις: 20/02/20, 14:18 »
Η αλήθεια είναι ότι η ζουμ στο συγκριτικό ακουγόταν καλύτερη απ την boss. Εννοείται ότι δεν εχω πρόβλημα ποια θα πάρω, αρκεί να είναι μια καλή και εύχρηστη πεταλιερα. Απλά με προβληματίζουν οι πολλές επιλογές της ζουμ, σε ποια θέση θα μπει τι κλπ κλπ, μιας και είμαι εντελώς και παντελώς άσχετος μ αυτά. Εννοείται ότι σας ευχαριστω για τις συμβουλές και υποδείξεις. Είναι όπως πάντα κατατοπιστικοτατες. Την ζουμ δεν την ήξερα πριν. Απλά ειδα την βοςς και μου φάνηκε αρκετά εύχρηστη και απλή. Θα την κοιτάξω κι απο κοντά την ζουμ, αν μπορέσω.

Υπάρχει καμιά άλλη πιο οικονομική απ αυτές τις 2? Έχετε υπ όψιν σας καμία? Επίσης σκεφτόμουν τη λύση οικονομικών,  μεταχειρισμένων παραλιών αλλα ακόμα κι έτσι το πράγμα ξεφεύγει πολύ, Οικονομικως.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #8 στις: 20/02/20, 15:43 »
Ο λόγος για τον οποίο σού πρότεινα την G5Ν είναι ότι έχει παρόμοια διάρθρωση με την ΜΕ-80, δηλαδή ξεχωριστούς ποδοδιακόπτες για κάθε εφφέ, expression pedal κλπ. Αν δεν θέλεις οπωσδήποτε κάτι τέτοιο, τότε υπάρχουν πιο φτηνές επιλογές για διαφορετικού τύπου πολυεφφέ. Η Ζοοm έχει την G3N, ή για κάτι ακόμα πιο μικρό και φτηνό τις G1on και G1Four. Η Βοss έχει την GT-1, ενώ ενδιαφέρουσες και φτηνές επιλογές υπάρχουν και από άλλες μάρκες όπως η Mooer και η Line 6. Ίσως θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσεις με ένα πιο απλό και οικονομικό μηχάνημα. Ακόμα και αν δεν σε καλύψει πλήρως, θα σού δώσει μια καλή ιδέα τι άλλο μπορεί να χρειάζεσαι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #9 στις: 20/02/20, 19:58 »
Εγω θα εεβαζα κανα 100ρικο παραπανω και θα επαιρνα αυτο

https://youtube.com/watch?v=lkoB0MwRMQo

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #10 στις: 21/02/20, 00:04 »
Ο λόγος για τον οποίο σού πρότεινα την G5Ν είναι ότι έχει παρόμοια διάρθρωση με την ΜΕ-80, δηλαδή ξεχωριστούς ποδοδιακόπτες για κάθε εφφέ, expression pedal κλπ. Αν δεν θέλεις οπωσδήποτε κάτι τέτοιο, τότε υπάρχουν πιο φτηνές επιλογές για διαφορετικού τύπου πολυεφφέ. Η Ζοοm έχει την G3N, ή για κάτι ακόμα πιο μικρό και φτηνό τις G1on και G1Four. Η Βοss έχει την GT-1, ενώ ενδιαφέρουσες και φτηνές επιλογές υπάρχουν και από άλλες μάρκες όπως η Mooer και η Line 6. Ίσως θα ήταν προτιμότερο να ξεκινήσεις με ένα πιο απλό και οικονομικό μηχάνημα. Ακόμα και αν δεν σε καλύψει πλήρως, θα σού δώσει μια καλή ιδέα τι άλλο μπορεί να χρειάζεσαι.

Μπα άκυρο....ειμαι της άποψης...αν είναι να πάρεις κάτι πάρτι καλο να σου μείνει...δεν πρόκειται ν αλλάξω σ αυτό.
Μ έχετε ψιλοψησει για τη ζουμ...αν και η boss μου κανε το κλικ...Θα πάω να την τσεκαρω
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #11 στις: 21/02/20, 00:15 »
Δοκίμασέ τις και τις δύο πριν αγοράσεις. Είναι ο μόνος τρόπος να δεις ποιά σου ταιριάζει περισσότερο. Αλλιώς μπορεί να διαπιστώσεις ότι το "κάτι καλό" ίσως να μην είναι το καλύτερο για σένα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #12 στις: 21/02/20, 11:17 »
Δυστυχως για να δοκιμάσει κανείς ένα τέτοιο προϊόν χρειάζεται χρόνια ενασχόλησης, δεν νομίζω οτι μια δοκιμή ωρών ή και ημέρας μπορεί να έχει σωστό αποτέλεσμα.
Το δικό μου boss είναι σκέτο "tank" το μόνο που χάλασε στα 10++ -τόσα χρόνια που το έχω ήταν το καλώδιο τροφοδοσίας. Τώρα έχει γίνει κομμάτι της αλυσίδας , έχω στηρίξει τον ήχο μου σε αυτο, και δεν σκέφτομαι να το αλλάξω με τίποτε. Παίρνω όλους τους ήχους που θελω και με το παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #13 στις: 21/02/20, 11:37 »
Δυστυχως για να δοκιμάσει κανείς ένα τέτοιο προϊόν χρειάζεται χρόνια ενασχόλησης, δεν νομίζω οτι μια δοκιμή ωρών ή και ημέρας μπορεί να έχει σωστό αποτέλεσμα.

Για να εξερευνήσει κανείς και να μάθει επαρκώς τις λειτουργίες ενός σύγχρονου πολυεφφέ μπορεί όντως να χρειάζονται χρόνια. Μια στοιχειώδης δοκιμή είναι άλλο πράγμα. Σίγουρα δεν θα καταλάβεις τα πάντα, απλά μια πρώτη επαφή μπορεί να είναι διαφωτιστική ως προς τη χρηστικότητα του μηχανήματος και την ποιότητα κάποιων βασικών ήχων.

Εναλλακτικά, η αγορά μέσω Ίντερνετ δίνει το δικαίωμα επιστροφής του προϊόντος μέσα σε ένα χρονικό διάστημα που σού επιτρέπει να το ψάξεις λίγο παραπάνω.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #14 στις: 10/03/20, 03:57 »
Μ εχετε ψήσει ασχημα μ αυτη τη zoom...απ τα review που εχω δει πρεπει να ναι οντως πολυ καλη. εχοντας διαβάσει διαφορα σ αυτο το φορουμ , αναφερετε τα καλυτερα λογια για την boss me 50. Ριχνομτας μια μαρτια στο noiz, και σκεφτομενως και λιγο και το οικονομικο θεμα, εχω πεσει σε 1 τετοια αλλα και σε μια gt 10 και 1 gt 100, πoυ εχω διαβασει επισης καλες κριτικες. Παιζουν βεβαια και κατι vox αλλα δεν εχω ιδέα απ αυτές. Αν βγάλουμε έξω το οικονομικό...boss me 50, gt 10, gt 100 (μεταχειρισμενα)....ή....zoom 5gn? Θα εκτιμουσα πολυ τη γνωμη σας γιατι το has μ εχρι χτυπησει παλι κατακέφαλα και με τρωει το χερι μου παλι. :P :P :P
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #15 στις: 09/05/20, 18:08 »
Λοιπόν κύριοι ορίστε ο προβληματισμός μου. Υπάρχουν στο noiz και οι 2 πεταλιερας, zoom g5n & boss me80. Η δεύτερη μάλιστα είναι και στην περιοχή που μένω.

Το θέμα με μένα είναι το εξής. Μ αρέσουν και οι 2 από θέμα ήχου. Η βοςς είναι πιο πολύ στη νοοτροπία μου...απλη και χωρίς πολλές απαιτήσεις. Πατάς, παίζεις. Η ζοομ απ την άλλη έχει κάτι που με προβληματίζει. Αυτό με την αλυσίδα των εφέ. Πρέπει να βάζει ο χρήστης τα  εφέ στη σειρά, ή το κάνει από μόνη της. Απ όσα διαβασα-ακουσα σε youtube και forum η boss το κάνει αυτόματα.

Γενικώς δεν είναι και τόσο του ψαξίματος, γι αυτό μου κανε το κλικ η boss απ την αρχή. Έτσι όπως την είδα συνδέεις πατάς παίζεις...γυρνας τα κουμπάκια και διαλέγεις.

Επίσης κάτι άλλο που θελω να ρωτήσω. Μπορείς ας πούμε να βάζεις 2 εφέ απ την ίδια κατηγορία...πχ echo και delay?

Αυτά προς το παρόν....τα φώτα σας παιδες...τωρα που μπορούμε να βγούμε,  ήρθε η ώρα να ψωνίσω... :P
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #16 στις: 09/05/20, 19:12 »
Εγώ μάλλον θα πήγαινα για την Boss. Είχα πριν 2 χρόνια μια Zoom GX κάτι και δεν την βολεύτηκα ποτέ.
Ηταν πολύπλοκη και βαρέθηκα να ψάχνω τους ήχους, οπότε την έδωσα
Κάποιος που έχει Boss ίσως μπορεί να πει την άποψή του
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/20, 19:14 από bathan »
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #17 στις: 20/06/20, 17:27 »
Τελικά πήρα την me 80...σαν καινούργια...στο κουτί της ...πολύ νοικοκύρης ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Η αλήθεια είναι ότι την προτίμησα για την απλότητα της. Θες κάτι...γυρνας το διακόπτη...θες κάτι άλλο...γυρνας τον άλλο διακόπτη. Με φόβισε λίγο το πολύ ψάξιμο της zoom.

Με μια δοκιμή που έκανα ο ήχος της είναι πολύ καλός. Τη σύνδεσα και στο laptop...μια χαρά...εχει κάτι καλά patch στο site, αν χρειαστώ...κομπλέ. Δε χρειάζεσαι και πολλά πράγματα για να παίξεις. Τώρα πρέπει ν ασχοληθώ με τους δικούς μου ήχους. Σιγά σιγά.

Μια ερώτηση.
Σε πρώτη φάση την σύνδεσα  στο input του ενισχυτή. Μπορω να τη συνδέσω και στο return του  fx loop του ενισχυτή μου? Τι πλεονεκτήματα ή μειονεκτήματα μου δίνει αυτή η επιλογή? Για 4 cable method δε το βλέπω...θα πρεπε να χει και η πεταλιερα fx loop...σωστα? Στο send του ενισχυτή δε νομίζω να γίνει κάτι έτσι?

Για δώστε τα φώτα σας ρε παιδες.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/06/20, 17:30 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #18 στις: 21/06/20, 00:02 »
Με γεια το μαραφέτι και καλόπαιχτο.
Αν χρησιμοποιήσεις το loop μάλλον θα περιοριστείς στα time based effects (delay, reverb) ή και στα modulation based. Παίρνεις πχ το gain του ενισχυτή και βάζεις delay από την ME80. Στο δικό μου σετάπ αν βάλω overdrive, compressor κτλ ακούγεται χάλια (βέβαια η πεταλιέρα μου είναι αρχαία, ίσως με κάτι πιο σύγχρονο ακούγεται καλύτερα).
Προσοχή στο λέβελ του fx-loop. Απ' ό,τι βλέπω έχεις τον HT5-R. Αν είναι ίδιο με το mk-ii, έχει ένα κουμπάκι που κάνει τεράστια διαφορά! Στη δική μου πεταλιέρα δούλεψε στα -10dBV. Στα +4dBV ακουγόταν χάλια, άσε που είχα τεράστιο θέμα με το λέβελ. Άν ανέβαζα ένταση στον ενισχυτή, έπρεπε να χαμηλώσω το input level της πεταλιέρας.

Ένα άλλο κόλπο που κάνουν είναι να βάζουν την πεταλιέρα στο return και να παρακάμπτουν εντελώς τον προενισχυτή του  amp. Περί ορέξεως...
Δοκιμάζεις και επιλέγεις ό,τι σου αρέσει.   

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #19 στις: 21/06/20, 00:42 »
Μισο γιατι νε μπέρδεψες τωρα. Εσύ που συνδέεις την πεταλιερα σου όταν λες στο fx loop? Στο return ή και στα 2...send-return?

Το κόλπο με το return το χω διαβάσει, γι αυτό και το ρώτησα. Απ όσο εχω καταλάβει 2 είναι οι τρόποι σύνδεσης. Ο 1ος είναι στο input της κιθαρας και ο 2ος στο return του effects loop του ενισχυτή.  Υπάρχει και κανένας άλλος?
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #20 στις: 21/06/20, 01:15 »
Ο ένας είναι κιθάρα --> πεταλιέρα --> ενισχυτής (κλασικά, σαν να είναι πενταλάκι)
Ο άλλος κιθάρα --> ενισχυτής --> send --> πενταλιέρα --> return του ενισχυτή (αυτό χρησιμοποιώ)
Εναλλακτικά κιθάρα --> πενταλιέρα --> return του ενισχυτή
Η τρίτη λύση πάει κατευθείαν στον τελικό αν και νομίζω ότι δεν είναι απόλυτο αυτό, εξαρτάται από την σχεδίαση.
Στον Ht5R mkii δεν το δοκίμασα αυτό.
 

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #21 στις: 21/06/20, 07:14 »

Ο ένας είναι κιθάρα --> πεταλιέρα --> ενισχυτής (κλασικά, σαν να είναι πενταλάκι)

Ο άλλος κιθάρα --> ενισχυτής --> send --> πενταλιέρα --> return του ενισχυτή (αυτό χρησιμοποιώ)

Εναλλακτικά κιθάρα --> πενταλιέρα --> return του ενισχυτή

Η τρίτη λύση πάει κατευθείαν στον τελικό αν και νομίζω ότι δεν είναι απόλυτο αυτό, εξαρτάται από την σχεδίαση.
Στον Ht5R mkii δεν το δοκίμασα αυτό.

υπάρχει διαφορά στην ποιότητα του ήχου ανάλογα με τον τρόπο που συνδέεις την πεταλιέρα στον ενισχυτή;

I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #22 στις: 21/06/20, 12:10 »
Ναι, υπάρχει, αν και θα έβγαζα τη λέξη «ποιότητα». Ακούγονται διαφορετικά απλώς.
Για παράδειγμα έχω κάτι patch που είναι φορτωμένα με compressor, drive, eq, delay κτλ.
Αν συνδέσω στο input του ενισχυτή ακούγεται υποφερτά. Αν το βάλω στο fx-loop ακούγεται φριχτά, διότι έρχονται το drive και ο κομπρέσορας μετά την προενίσχυση (συνήθως μπαίνουν πριν).
Αυτό στο οποίο κατέληξα και βολεύει εμένα, με τον εξοπλισμό που έχω, είναι το εξής:
Tubescreamer (κι έναν κομπρέσορα που περιμένω από Θωμά) πριν τον ενισχυτή. Είτε χρησιμοποιώ το T/S είτε το gain του Blackstar.
Η πενταλιέρα στο εφέ λουπ μόνο για delay, βαθος, chorus κτλ. Όμως η πεταλιέρα μου είναι από τις πρώτες ψηφιακές που βγήκαν
και γενικά δεν λέει και πολλά τη σήμερον ημέρα (με εξαίρεση ίσως τα delay και τα σχετικά).
Τα νέα μηχανάκια θα είναι σαφώς καλύτερα... οπότε δοκιμή και ό,τι κάτσει.
 
Διάβασε εδώ, τα λέει πολύ αναλυτικά ο Spyros Delta:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=91633.msg731294#msg731294
 
 

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #23 στις: 21/06/20, 19:08 »
Ο άλλος κιθάρα --> ενισχυτής --> send --> πενταλιέρα --> return του ενισχυτή (αυτό χρησιμοποιώ)


Έχει η πεταλιερα σου send-return?  Ή πας από send στο input της πεταλιερας?
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Boss me 80
« Απάντηση #24 στις: 21/06/20, 23:39 »
Send του ενισχυτή στο input της πενταλιέρας.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
5 Απαντήσεις
4084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/12, 19:10
από kkmspm (φλουτσ)
boss md2

Ξεκίνησε από antonisfender Εφέ

2 Απαντήσεις
2317 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 17:56
από antonisfender
5 Απαντήσεις
2964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 22:03
από 2be
Boss fs6

Ξεκίνησε από ilias73 Εφέ

7 Απαντήσεις
3062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 19:51
από hot_sauce (φλουτσ)
Boss GT 3

Ξεκίνησε από billybistas Εφέ

7 Απαντήσεις
3039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/11, 21:12
από aragorn23984
Boss me25-boss me70

Ξεκίνησε από LiveToPlayLive Εφέ

18 Απαντήσεις
7568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/12, 16:05
από billits
6 Απαντήσεις
4651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/12, 22:50
από georgemel
boss sd1

Ξεκίνησε από zuccheros Εφέ

5 Απαντήσεις
3352 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/12, 19:14
από Απόλλων
Boss GT-100

Ξεκίνησε από b1LLy Εφέ

1 Απαντήσεις
2455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/13, 21:34
από kkmspm (φλουτσ)