Αποστολέας Θέμα: Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR  (Αναγνώστηκε 5408 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR
« στις: 21/10/08, 20:38 »
Γεια σας μορτες κ μορτισες,εδω κ λιγο καιρο σκεφτομαι την αγορα καινουριας ηλεκτρικης κιθαρας.Ειναι η δευτερη μου ηλεκτρικη αν υπολογισω κ ενα καυσοξυλο bc rich που με ταλαιπωρει εδω κ καμια δεκαρια χρονια.Την κιθαρα την  θελω αποκλειστικα για metal μουσικη κ μαλιστα πολυ βαρεως τυπου.Το προβλημα ειναι οτι τωρα στα γεραματα αποφασησα να το δω λιγο πιο σοβαρα το θεμα κ να ασχοληθω περισοτερο με το σολαρισμα γιατι με την  bc rich  σχεδον μονο ρυθμικα μπορω να παιξω.Ειχα στο μυαλο μου να αγορασω μια ltd m400 αλλα στο μαγαζι που πηγα να δω τι παιζει μου εβαλε να δοκιμασω μια epiphone les paul ,ltd m200 μια jackson κ την schecter.Aποτι μπορεσα να καταλαβω εγω ο αδαης η schecter τις εσβησε ολες κανονικοτατα.Απιστευτη.Λοιπον θελω τις γνωμες σας: περιμενω να μου φερει να δοκιμασω κ την  ltd m400 η χτυπαω schecter  με κλειστα ματια?Καποια αλλη προταση ισως?Το μπρατσο της θα με βολεψει να γινω ο νεος  Michael Angelo Batio? :P  Το  budget που διαθετω φτανει το πολυ μεχρι 800euro THANKS

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR
« Απάντηση #1 στις: 22/10/08, 10:25 »
Με τα χρήματα που έχεις σκοπό να διαθέσεις σίγουρα θα βρεις ένα αξιοπρεπέστατο όργανο.Οι schecter κατά τα λεγόμενα των περισσοτέρων είναι σε πάρα πολύ καλό επίπεδο και αποτελούν μία πολύ καλή αγορά.Για το είδος που ασχολείσαι (και όχι μόνο) θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και ibanez που είναι κι ευκολόπαιχτες.

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR
« Απάντηση #2 στις: 24/10/08, 16:32 »
Ευχαριστω για την απαντηση  GIANNISPET δεν ξερω για ποιον λογο αλλα οπως κ αρκετοι αλλοι εδω μεσα οπως εχω παρατηρησει εχω μια προκαταληψη κατα των ibanez  αν κ ομολογουμενως με βολεψε αρκετα μια που επαιζα για αρκετο καιρο.Φταιει το σχημα της?Πραγματικα δεν ξερω αλλα δεν θα αγοραζα μια κ ειδικα στο συγκεκριμενο μπατζετ (800ευρω).Θεωρωντας δεδομενο οτι καποια στιγμη σκεφτομαι να αγορασω κανονικη ESP λετε να προτιμησω ltd η schecter?Η διαφορα μεταξυ της σειρας hellraiser (που βλεπω οτι ειναι η πιο δημοφιλης)  κ της σειρας blackjack ποια ειναι?Για το ειδος που θελω ποια να προτιμησω?

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR
« Απάντηση #3 στις: 24/10/08, 16:52 »
Δεν υπαρχει καμια προκαταληψη.
Κι αν υπαρχει, οφειλεις να την αγνοησεις.

Ειδικα στο μπατζετ για το οποιο μιλας, ισως και λιγο παραπανω πριν τα 1000, υπαρχουν εξαιρετικες λυσεις απο Ιμπανεζ, και ολη η σειρα diamond της Σεκτερ.

LTD <<<<<< Σεκτερ απο καθε αποψη. Αλλα ΚΑΘΕ αποψη. Ακομα και τα μπρατσα τους ειναι ομοια, οποτε ουτε ο υποκειμενικος παραγοντας της ευκολιας δεν υπεισερχεται εδω.

Στα λεφτα που διαθετεις, δεν θα κοιταγα την Μπλακτζακ, αλλα την Hellraiser απο ebay.
Φουλ με floyd rose original, θα σου βγει κατω απο 600, χωρις τελωνειο, το οποιο μπορεις να αποφυγεις αν διαλεξεις σωστα καταστημα.

Αν δεν θες floyd, τοτε ειναι στα λεφτα σου και απο Ευρωπη.


Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR
« Απάντηση #4 στις: 24/10/08, 17:12 »
Ευχαριστω MechMech για την απαντηση.Για να μιλησω πιο συγκεκριμενα την schecter που αναφερω με original floyd rose(υπαρχουν αμερικανικα κ γιαπωνεζικα original floyd rose?) μαγνητες active seymour duncan blackouts κ εβενο ταστιερα την εχω βρει με 700 ευρω απο ελλαδα κ μαλιστα απο μαγαζι της πολης μου.Πιστευω ειναι καλη ευκαιρια,στον thomann για παραδειγμα την εχει 777 ευρω.Θα δοκιμασω κ την hellraiser  για συγκρισεις παντως.Απο μια μινι ερευνα η πιο χτυπητη διαφορα αναμεσα στις δυο σειρες φαινεται να ειναι οτι η μια εχει emg ενω η αλλη seymour duncan.Καποια Jackson με ιδια χαρακτηριστικα σε αυτα τα χρηματα υπαρχει η δεν αξιζει τον κοπο?Απο Ibanez εχετε να μου προτεινετε καποιο συγκεκριμενο μοντελο?

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR
« Απάντηση #5 στις: 25/10/08, 20:26 »
rg prestige 2550,rg prestige 2570:γυρω στα 800 θα τις βρεις στο διαδυκτιο(κοιτα πρωτα στο playback που εχει πολυ καλες τιμες στις ibanez)και stm 1 γυρω στα 700.δες τα χαρ/κα τους καλυτερα απο το site της ibanez,και ακομα καλυτερα αν τις βρεις και τις δοκιμασεις απο κοντα μαζι με τις αλλες που προαναφερεις.Τοτε θα βγαλεις ουσιαστικα συμπερασματα και αναλογα αποφασιζεις.Καλο ψαξιμο και καλη επιλογη....

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR
« Απάντηση #6 στις: 26/10/08, 01:39 »
Ευχαριστω πολυ GIANNISPET θα δοκιμασω οσο περισσοτερες μπορω κ στην αναγκη αμα δεν εχει θα πω να μου τις φερουν να κανω τεστ(ειναι μερικα μαγαζια,λιγα ομως που το κανουνε κ αυτο αν κ κανονικα θα επρεπε ολα να το κανουν,τες πα ομως αυτο ειναι αλλο θεμα).Θα σιχαθουνε να με βλεπουνε χεχεχε.

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR
« Απάντηση #7 στις: 03/11/08, 02:15 »
εγώ έχω την απορία αν αξίζει περισσότερη η εφτάχορδη η blackjack atx  με τους duncans ή του loomis με την υπέροχη maple ταστιέρα και τους emg
http://cgi.ebay.com/Schecter-7-String-Blackjack-ATX-Electric-guitar_W0QQitemZ370098595658QQcmdZViewItem?_trksid=p3286.m20.l1116
http://cgi.ebay.com/SCHECTER-JEFF-LOOMIS-NO-TREM-W-FREE-BAG-SHIPPING_W0QQitemZ110277791295QQcmdZViewItem?_trksid=p3286.m20.l1116
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR
« Απάντηση #8 στις: 04/11/08, 22:27 »
Γεια σας παιδια,τελικα ψωνησα κιθαρουλα.

Σεκτερ πηρα αλλα οχι την μπλακτζακ.Την χελρεηζερ.Τι να σχολιασεις?Φοβερη ποιοτητα κατασκευης,τρομερος ηχος κ σαστειν ακομα κ στον 15αρη της πλακας που εχω σε συνδιασμο με το μεταλ ζον,πανεμορφη κιθαρα (την κοκκινη πηρα) κτλ κτλ.Το μοναδικο "μειονεκτημα" που ισως παραξενεψει καποιους που δεν εχουνε παιξει με παρομοιο οργανο ειναι το χοντρο μπρατσο που ομως ειναι πολυ ανετο κ ευκολοπαιχτο (εγω ηδη το συνηθησα).Α,κ τα ποτενσιομετρα οπως ολοι λενε δεν ειναι κ οτι καλυτερο αλλα εγω παιζω παντα τερμα οποτε δεν με ενοχλησε καθολου  ;D

Ασχετο αλλα τι χαρακτηριστικα πρεπει να εχει μια κιθαρα για να χαρακτηριστει "μεταλ" οργανο?Οχι τπτ αλλο μου λεγε ενας φιλος μου δεν ειναι μεταλ η σεκτερ κτλ λογω χοντρου μπρατσου κ εμφανισης κ μου αναψαν τα λαμπακια.

Ισως ανεβασω κ φωτος καποια μερα.

Τελευταια ερωτηση,μηπως ξερει κανενας αν το φλουντ που εχει η κιθαρα ειναι φτιαγμενο απο την καλερ?Μην της κανω εγχειρηση ακομα δεν την πηρα...  :P

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR
« Απάντηση #9 στις: 05/11/08, 15:21 »
καταρχάς δεν είναι αποδεκτό από όλους ο όρος μέταλ κιθάρες
μερικοί υποστηρίζουν ότι όλες οι κιθάρες παίζουν τα πάντα μέχρι και οι φέντερ στράτς με τους μονούς τους

εγώ πιστεύω οτι μέταλ κιθάρες είναι αυτές με ένα σέτ με hi-gain μαγνήτες,ή και όχι,αρκεί να μην είναι signle coil και βγάζουν ανυπόφορο ήχο
με distortion αν και μερικοί sigle coil ειναι ικανοί για τα πάντα.τέλοσπάντων..

απο εκεί και πέρα το φίνις και τα υπόλοιπα είναι γούστα του καθενός και ειδικά και το μπράτσο(προσωπική υπόθεση)
μην παρεξηγήσε απο αυτόν που σου λέει πως η HELLRAISER(cooool) δεν είναι μεταλ κιθάρα καθώς σίγουρα έχει μία ιμπανέζ με ένα λαιμό σαν φέτα κεφαλοτύρι και η αγορά σου τον έβαλε σε σκέψεις,ζηλεύει και μετα πάει και κλαίει σπίτι του που δεν έχει σέκτερ..αστειεύομαι για το τελευταίο,και δεν πιστεύω οτι ιμπανέζ είναι τόσο άσχημες

το floyd της σέκτερ είναι original floyd rose και όχι τίποτα φτηνο-licenced.
ευχαριστήσου τι και να ξέρεις ότι έκανες μια φοβερή αγορά και μην ψάρωνεις με πράματα του στίλ που λέει ο φίλος σου
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR
« Απάντηση #10 στις: 05/11/08, 16:17 »
χαχαχα οντως ibanez εχει.υπαρχει μια κοντρουλα μεταξυ ibanez-ακηδων και schecter-ακηδων η μου φαινεται?

καλα εννοειται δεν μπηκα σε δευτερες σκεψεις ετσι κ αλλιως την κιθαρα την πηρα δοκιμασμενη,αμα δε μαρεσε δε θα την επαιρνα απλα

οσον αφορα το αν με ολες τις κιθαρες μπορεις να παιξεις τα παντα,εγω θα παρομοιασω τις κιθαρες με τα παπουτσια  ;D πχ εστω οτι παιζεις ποδοσφαιρο ,με οτι παπουτσια κ να παιξεις αν ξερεις μπαλλα ξερεις ,αν φορεσεις ομως κ ποδοσφαιρικο παπου**ακι σου δινει αυτο το κατι παραπανω ωστε να επιτυχεις την μεγιστη αποδοση το καλυτερο σουτ κτλ κτλ.

το ιδιο ισχυει κ με τις κιθαρες κατ εμε 

Υ.Γ. GiorgarasK. δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εχεις παραγγειλει ηδη την loomis :P
« Τελευταία τροποποίηση: 05/11/08, 16:20 από PlasmaPool »

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR
« Απάντηση #11 στις: 05/11/08, 18:50 »
χαχαχα οντως ibanez εχει.υπαρχει μια κοντρουλα μεταξυ ibanez-ακηδων και schecter-ακηδων η μου φαινεται?

καλα εννοειται δεν μπηκα σε δευτερες σκεψεις ετσι κ αλλιως την κιθαρα την πηρα δοκιμασμενη,αμα δε μαρεσε δε θα την επαιρνα απλα

οσον αφορα το αν με ολες τις κιθαρες μπορεις να παιξεις τα παντα,εγω θα παρομοιασω τις κιθαρες με τα παπουτσια  ;D πχ εστω οτι παιζεις ποδοσφαιρο ,με οτι παπουτσια κ να παιξεις αν ξερεις μπαλλα ξερεις ,αν φορεσεις ομως κ ποδοσφαιρικο παπου**ακι σου δινει αυτο το κατι παραπανω ωστε να επιτυχεις την μεγιστη αποδοση το καλυτερο σουτ κτλ κτλ.

το ιδιο ισχυει κ με τις κιθαρες κατ εμε 

Υ.Γ. GiorgarasK. δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν εχεις παραγγειλει ηδη την loomis :P
φίλε μου πολύ καλά τα είπες ;)
κοντρούλες μεταξύ των κιθαριστών και των κιθάρων τους πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν
όσο για την λούμις περιμένω πότε θα βάλουν μπρός στα εργοστάσια της schecter γιατί ειναι out of stock  σε σχεδόν όλα τα μαγαζιά μήνες τώρα :-\
αλλά αυτό είναι άλλο θέμα :)
Υπογραφή

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Schecter Diamons C-1 Blackjack Atx FR
« Απάντηση #12 στις: 06/11/08, 15:53 »
Και τώρα με την κρίση.. μου φαίνεται οτι όποιος πήρε schecter πήρε.. Έτσι κι αλλιώς δεν ήταν καμια εταιρία με "γερά" θεμέλια..και αυτό φαίνεται και απο την ηλικία της

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
61 Απαντήσεις
42435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/06/09, 14:55
από PapaRoach
88 Απαντήσεις
29915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/12, 00:29
από Michalis G
5 Απαντήσεις
4059 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/08, 14:46
από BloodBath
68 Απαντήσεις
22333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 08:41
από taxfreesax
2 Απαντήσεις
2298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/08, 12:04
από 7
42 Απαντήσεις
14998 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/08, 00:24
από xTitan
2 Απαντήσεις
2891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/08, 20:24
από Giorgos K.
10 Απαντήσεις
4932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 23:49
από metalmike
3 Απαντήσεις
13838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/13, 22:53
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
15883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/14, 00:56
από voutsas.dimitris