Αποστολέας Θέμα: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?  (Αναγνώστηκε 6654 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Επ! Ψηθηκα να παρω το 6505+ κεφαλακι ;D ;D και να βρω και μια ωραια καμπινουλα 2χ12 να του κολλησω!!!
Προς το παρον παιζω με εναν Ashdown Fallen Angel 2χ12 λαμπατο combo αλλα λεω να περασω σε κατι αλλο. Η κιθαριτσα μου ειναι μια Gibson explorer μοντελο 1996. Γενικα παιζω cleanocrunchies (δικος μου ορος για τα ημικαθαρα/ημιβρωμικα) ;D, hard rock και metal (90s) Τι λετε? Εγω τον ακουσα στο studio ενος φιλου και μου πεσαν τα σαγονια! Επισης ποια καμπινα θα προτεινατε??? Εχω χρονια να ασχοληθω με το θεμα καμπινα οποτε εχω χασει επεισοδια!
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #1 στις: 02/04/10, 00:48 »
Μου φαινεται περιεργο που σου αρεσε αυτος ο ενισχυτης για cleanocrunchies, αλλα αφου σου επεσαν τα σαγονια τι τη θελεις τη γνωμη μας?  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #2 στις: 02/04/10, 00:52 »
Ρε παιδι μου δεν εννοουσα οτι κανει ιδιαιτερα για cruch φασεις... Μαλλον το καθαρο/crunch καναλι του δεν με τρελανε αλλα επαθα πλακα με το lead. Λέγοντας τη γνωμη σας εννοω γενικα, θεματα οπως reliability, προσωπικες εμπειριες κλπ. Και θα ηθελα και μερικες προτασεις για καμπινες... Μη πεταχτει κανεις και μου πει harley benton, θα του κανω μυνηση και θα μιλαει μονο με το δικηγορο μου!  ;D Επισης με τον απλο 6505 τι διαφορες εχουν?
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/10, 00:54 από woodaki »
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #3 στις: 02/04/10, 01:19 »
Για καμπινα ψησου για αυτη, δεν την εχω παιξει ουτε δεκα λεπτα, γιατι εχω και αλλη ιδια  ;D



Tωρα η διαφορα νομιζω ο απλος εχει τον ιδιο ισοσταθμιστη και στα δυο καναλια, ενω ο + εχει διαφορετικο για καθε καναλι, πιθανως να εχει και καποιο παραπανω ρυθμιστικο, δεν ειμαι σιγουρος.
Τον εχει ενας φιλος στο στουντιο, και εχει γραψει πολλα ντεθ-μεταλ αλμουν με αυτον. Εμενα δεν μου αρεσε ποτε ιδιαιτερα ο ηχος του, αλλα οφειλω να ομολογησω οτι εχουν γραφτει δισκαρες με απιστευτο ηχο απο αυτον τον ενισχυτη, πραγματικα δεν ξερω πως τον βγαζουν, εγω δεν το εχω καταφερει, μαλλον δεν ειναι για εμενα!
Οπως ειπα, αφου σου αρεσε, τι το ψαχνεις! Α, δες και μεταχειρισμενους, συνηθως πανε σε πολυ χαμηλες τιμες.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #4 στις: 02/04/10, 02:27 »
Βασικα εχω παρατηρησει το εξης με τον συγκεκριμενο ενισχυτη (ή αλλιως τον peavey 5150)...οσο χαλια ακουγεται μονος του (ψιλοβαβουρα και καθολου defined ηχος) τοσο καλα ακουγεται μαζι με αλλα οργανα, ειτε σε live ειτε σε ηχογραφηση (πιθανον επειδη ο ηχος του δεν ειναι τοσο scooped oriented αλλα εχει αρκετα μεσαια). Φιλε Κωστα ειχα παει να δω τους evergrey live sto sin city και ο ενας κιθαριστας επαιζε με uberschall και ο αλλος με 5150...αν και παιζουν και αλλα πραγματα ρολο στον ηχο μιας μπαντας σε live, ε ηταν η μονη μπαντα απο τις πολλες που εχω ακουσει που εβγαλε τοσο καλο ηχο εκει μεσα...φυσικα και ποσες αλλες μπαντες τον χρησιμοποιουν (in flames κλπ) και ποσα albums εχουν γραφτει με τον συγκεκριμενο...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/04/10, 02:32 από metalmike »

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #5 στις: 02/04/10, 11:24 »
Machine head. Τελος.

Ο + για να πω την αληθεια εχει και μια εξτρα λαμπα, μαλλον για το καθαρο καναλι. Παρεμπιπτοντως λενε οτι εχει ελαφρα λιγοτερο gain απο τον απλο. Ε λιγοτερο βωρβωρωδες ειναι και παλι καφρος.

Επιπροσθετα, πολλοι θεωρουν οτι τον καλυτερο ηχο της σειρας τον βγαζει το combo το made in USA 2Χ12. Ο λογος ειναι οτι ειναι biased στις τελικες πιο ζεστα απο την κεφαλη με την αναλογη επιδραση στον ηχο. Ωστοσο υπαρχει και τεχνικος που ειδικευεται στους 5150 και λεει οτι οσο ανεβαινει το bias τοσο πιο λασπη γινεται ο ηχος. Αν σου αρεσε η κεφαλη, μη το συζητας. Επιπροσθετα ειναι ενδιαφερον ενισχυτης, οχι μονο επειδη ο Van Halen επαιρνε ενα combo και τραβουσε και επαιζε, αλλα και γιατι εχει κλειστη μεγαλη χοντρη καμπινα. Αν δεν τον μετακινεις και τον βρεις, σκεψου το, ωστοσο να ξερεις οτι ζυγιζει 40 κιλα.

Τωρα αλλος ενας ενδιαφερον 5150, ειναι ο 6505+ κινεζικος combo 1χ12 που εβγαλε η peavey. Δεν ξερω αν ειναι αξιοπιστος η ο,τι δηποτε. Ειναι ουτε 30 κιλα (μικροτερη καμπινα, λεπτοτερα τοιχωματα που εννιοτε ειναι καλο για τον ηχο αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα) και κυριως ολοι οι φανατικοι λενε πολυ απλα οτι "ακουγεται σα 5150" οπως πρεπει δηλαδη. Του λειπει κατι στην προενισχυση ομως νομιζω ενα bright switch. Γενικα ο ενισχυτης μοιαζει ολιγον λαιτ εκτελεση του οριτζιναλ οχι τοσο σε ηχο αλλα σε watt, κατασκευη βαρος που στην τελικη δεν πειραξε ποτε κανεναν.


Τελος δεν μπορω παρα να αναφερω τους bugera. Δεν ξερω το budget σου η τη χρηση που σκοπευεις να τους κανεις, αλλα η σειρα 6260-6262 ακουγεται πολυ καλα και μαντεψε πανω κατω τι αντιγραφουν. Παρεμπιπτοντως δεν εχουν ressonance control που και καλα ειναι πατεντα της peavey. Αυτο μειωνει τα χαμηλα λιγο πριν τον τελικο για να σφιξει ο ηχος ενω στο τερμα ανοιχτο τα αφηνει ολα να περνανε και χαλαρωνει σε αυτην την περιοχη, φλαμπαρωντας λιγακι. Ειναι το γνωστο depth mod στους soldano που ο ιδιος το μισει. (!) Αμα θες το κανεις και στους bugera. Και δε θα το εκανα. Θα προτιμουσα eq στη λουπα η ακομη καλυτερα να κοψω τα μπασσα πριν την παραμορφωση με eq μπροστα απο τον ενισχυτη. Μου φαινεται 10 φορες καλυτερο.


Για 360 ευρω με 3 χρονια εγγυηση αυτον θα επαιρνα. Σε πολλους αρεσει και καλυτερα απο τον οριτζιναλ και μαλιστα λενε οτι ακουγεται και καλυτερα στις χαμηλες εντασεις, κατι σε παραλλαγη στο σχεδιο των 5150/6505. Αν ομως εβγαινα live θα πηγαινα για μεταχειρισμενη κεφαλη peavey και καλη 2χ12 καμπινα λογω αξιοπιστιας. Παρεμπιπτοντως η καμπινα ειναι ισως το πιο κρισιμο σημειο για αυτον τον ενισχυτη. Οταν τον συνδυζαουν με ξεχειλωμενες σε διαστασεις 4χ12 π.χ. mesa rectifier ο ενισχυτης αποκτα κοντινο χαρακτηρα. Οταν προσπαθουν να παιξουν Van halen rockιες κτλ μεσα απο συμβατικες καμπινες μου ακουγεται σα πειραγμενος marshall λιγακι και γιατι οχι αφου στον soldano SLO βασιζεται (οπως και ο mesa rectifier φυσικα με παραλλαγες) ο οποιος μαντεψε τι ειναι. Παρεμπιπτοντως ο 5150/6505+ δεν εχει choke οπως και πολλοι ενισχυτες. Το τι κανει αυτο θα το εξηγησει καποιος πιο γνωστης, ωστοσο θεωρητικα επιτρεπει καλυτερη αποκριση στις χαμηλες σε υψηλη ενταση. Μπορεις να το προσθεσεις μετα.


Τελος αν θες διαφορες γευσεις και παιχνιδι, το revalver της peavey ειναι γεματο απο 6505 εξομειωσεις. Και μου ακουγονται μια χαρα. Ασε που πανω κατω πολλοι ειναι αυτοι που γουσταρουν τον ηχογραφημενο ηχο των 5150 περισσοτερο απο τον κανονικο, η οπως ειπε και καποιος προλαλησαντας το πως καθεται στα drums κτλ αντι για μονος του οταν παιζεις στο δωματιο.


Αν πας e-bay μη ξεγελαστεις ιδιαιτερα με τους λεγομενους block letter 5150 που και καλα ειναι καλυτεροι κτλ. Ο τεχνικος λεει οτι ειναι τα ιδια κυκλωματα.


Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #6 στις: 02/04/10, 11:27 »
Που θα τ'ανοιξεις τα 120W βρε ταλαιπωρε?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #7 στις: 02/04/10, 18:33 »
Με τοσο preamp distortion, γινεται κατιτις και στο σπιτι. Υπαρχουν και τα  attenuator. Αναλογικα, το κοστος τους ειναι μικρο σε σχεση με τον υπολοιπο ενισχυτη.

Παντως ενα τετοιο demo, ειναι ηχογραφημενο χωρις attenuator χωρις ανοιγμα, σε κανονικη ενταση και μεσα απο 4x12 με v30 το οποιο σημαινει 100 db με 1 watt για το καθε μεγαφωνο.



Επιπροσθετα live για καθαρο-καθαρο που δε βρωμιζει με humbuckers και παρα τη σχεδιαση του κυκλωματος, τα 50 watt λαμπα δε μου πολυφτανουν προσωπικα. Λιγες φορες, αλλα το εχω διαπιστωσει. Για μικρα liv ουτε λογος να γινεται και με μικροτερους ενισχυτες η δουλεια γινεται.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #8 στις: 02/04/10, 20:38 »
Oπως ειπε και ο tech21man δοκίμασε πρώτα το revalver που πλησιαζει παρα πολυ αυτο που θες και οχι μονο.Επειτα αν το θες μονο για το σπιτι απορω.....που τα ανοιγετε ρε παιδια τετοια ενισχυτάρια? εχετε σπιτια σε τιποτα βουνοκορφες της σκωτίας διπλα απο το καστρο του highlander? ;D  50 watt δεν μου φτανουν...100 κατι παει να γινει....200 ειναι το ιδανικό κτλ κτλ....Και σε κοιμητηριο διπλα να εισαι μονο και να παιζεις....θα σηκωθουν ακόμα και τα ζομπι(μονο οι πρωην σκυλαδες ;D) και θα διαμαρτυρονται.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #9 στις: 02/04/10, 20:55 »
... ο ενας κιθαριστας επαιζε με uberschall...

Δικος μας ηταν το παληκαρι, μπραβο του!  ;D
Machine head. Τελος.

Και εγω καθε φορα που ακουω για αυτον τον ενισχυτη, οι Machine head μου ερχονται στο μυαλο!  :D
Εχουν ισως τον καλυτερο ηχο απο αυτον τον ενισχυτη που ηχογραφηθηκε ποτε!  :D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #10 στις: 03/04/10, 03:51 »
Λοιπών…

Peavey 6505 Top 120 Watt all-tube 4x6L6 Tubes, 2 Channel

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Peavey-6505-Top-120-Watt-all-tube-4x6L6-Tubes-2-Channel/art-GIT0007256-000

Peavey 6505 Top Plus 120 Watt full- Tube, 4x6L6

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Peavey-6505-Top-Plus-120-Watt-full-Tube-4x6L6/art-GIT0007257-000

και για λίγο πιο ακριβά «γούστα»

Eddie Van Halen 5150 III Head Ivory

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Eddie-Van-Halen-5150-III-Head-Ivory/art-GIT0011050-000

και

Eddie Van Halen 5150 III Head Black

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Eddie-Van-Halen-5150-III-Head-Black/art-GIT0011049-000

Τώρα, στο θέμα των καμπινών… Ανοίγεις ένα μεγάλο πεδίο αναφορών… Που μέσα σε αυτό εμπεριέχονται και οι προσωπικές προτιμήσεις του κάθε έναν από μας… Αναφορικά θα μπορούσα να σου πω ότι είμαι πολύ ικανοποιημένος από την

Engl E 412 VS Pro Cabinet slanted 4x12" V30, 240 Watt, 8/2x16Ohm

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Engl-E-412-VS-Pro-Cabinet-slanted-4x12-V30-240-Watt-8/2x16Ohm/art-GIT0002211-000

ματσαρισμένη με τον Diezel Einstein 100 Head που έχω και λογικά θα σε παρέπεμπα στη

Engl E 212 VH Pro Cabinet Standard 2x12" V30, 120 Watt, 8/2x16Ohm

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Guitars/Electric-guitar-amps/Engl-E-212-VH-Pro-Cabinet-Standard-2x12-V30-120-Watt-8/2x16Ohm/art-GIT0007043-000

αλλά επειδή τα δικά μου «γούστα» δεν είναι κατά ανάγκη ταυτόσημα και με τα δικά σου, θα σου πρότεινα μετά την αγορά του –όποιου- ενισχυτή να κάνεις την επιβεβλημένη «βόλτα» στα κιθαρό-μαγαζά  και  να τεστάρεις τον ενισχυτή σου με όσες πιο πολλές καμπίνες μπορείς…
Ώστε να μπορείς να ακούσεις «ιδίοις οτοις» πια καμπίνα σου ταιριάζει και καλύπτει τις ανάγκες σου πιο πολύ και πια όχι…

Ελπίζω να σε βοήθησα όσο μπορούσα…

Μετά τιμής, Spartan…     
« Τελευταία τροποποίηση: 03/04/10, 14:16 από Spartan Amplifications »

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #11 στις: 03/04/10, 12:26 »
Και η ΕΝΓΚΛ που λεει ο Σπαρταν ειναι πολυ καλη καμπινα, και σε λογικη τιμη για την ποιοτητα της!  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #12 στις: 03/04/10, 13:15 »
Την είχα την συγκεκριμένη καμπίνα της Engl που πόσταρε ο Spartan.. Δεν θα την έλεγα άσχημη καμπίνα, αλλά σίγουρα όχι για τα γούστα μου.. Αν και φοράει τα γνωστά και μη εξαιρετέα V30, τα μπάσα του δεν ήταν τόσο σφιχτά, ενώ τα πρίμα του ακούγονταν σαν να είχαν πολύ μεγάλη διασπορά όπως έβγαιναν από τα ηχεία ενώ διέκρινα και κάποιες τονισμένες υψηλές συχνότητες που δεν μου άρεσαν (καμία σχέση δηλαδή με το διάγραμμα).. Βέβαια με το eq είχα καταφέρει να "μασκαρέψω" κάποια πράγματα που δεν μου άρεσαν ηχητικά, αλλά όταν άκουσα μια ωραία νύχτα την καμπίνα μου χωρίς το eq, και στο καπάκι μια Recto 2X12, τελείωσαν για μένα τα ψέμματα.. Επίσης αναφέρω κάτι το οποίο ίσως να ίσχυε μόνο για μένα.. Όταν έδινα μπάσα από το eq, η καμπίνα άρχιζε να τρίζει και αυτό το τρίξιμο το άκουγες αν έβαζες τα αυτιά σου κοντά στα ηχεία ή αν ήσουν 150% αφοσιωμένος στο να προσέξεις αυτό το τρίξιμο.. Επιφυλάσσομαι από το να γενικεύσω επειδή η καμπίνα ήταν "κλεισμένη" μέσα σε μια ξύλινη κατασκευή (σαν ντουλαπίτσα με ράφια), αλλά όπως το σκέφτομαι, αν έτριζε η ξύλινη κατασκευή και όχι η ίδια η καμπίνα, πως πέρναγε μέσα από το ηχείο και ακουγότανε;

Αυτό που θέλω να σε προτρέψω είναι να ακούσεις την καμπίνα σου πριν την πάρεις.. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο άλλαξε ο ήχος μου όταν μεταπήδησα από την Engl στη Recto.. Μπορώ να σου πω ότι με την Recto προσομοιάζω πολύ εύκολα ήχο Recto αν και παίζω με Triaxis (το οποίο δεν φημίζεται για τους τόνους gain που έχει).. Πραγματικά η μέρα με τη νύχτα.. Το ξέρω ότι δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα να κουβαλάς τον 5150 και να πηγαίνεις στα μαγαζιά για να ακούσεις τις καμπίνες που σε ενδιαφέρουν, αλλά πραγματικά αξίζει τον κόπο.. Θα γλιτώσεις από πολλές "τσάμπα" αγορές και θα ευχαριστιέσαι τον ήχο σου κάθε μέρα χωρίς να σου λείπει κάτι.. Ποτέ δεν πίστευα ότι η καμπίνα παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στον τελικό μας ήχο, αλλά πλέον, τείνω να πιστεύω ότι το 40% του ήχου είναι η καμπίνα..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #13 στις: 03/04/10, 16:40 »
Ποτέ δεν πίστευα ότι η καμπίνα παίζει τόσο μεγάλο ρόλο στον τελικό μας ήχο, αλλά πλέον, τείνω να πιστεύω ότι το 40% του ήχου είναι η καμπίνα..

Πεστα γιατι οταν τα λεω εγω σε φιλους δεν με πιστευουν!  ;D
Ο Μπογκνερ μου π.χ. σε καμπινα THD απλα δεν επαιζε, σε καμπινα Harley Benton ηταν ενα ματσο χαλια, στη Randall XLT ειναι σουπερ, ενω σε Randall με Celestion Custom80 του κολητου ειναι απο τους καλυτερους ηχους που εχω ακουσει ποτε!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #14 στις: 03/04/10, 17:57 »
Οταν εβαλε το φιλαρακι μου το rectifier του στην καμπινα του marshall jubilee combo δεν ηταν πια rectifier...


Αποσυνδεδεμένος DarkHorse

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Join the Dark Side, we have Cookies.
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #15 στις: 03/04/10, 18:10 »
Δεν ξερω τι  Budget διαθετεις, αλλα μιας και καποιος ανεφερε Mesa 2x12 θα σου ελεγα να ακουσεις και την VHT Fat Bottom, που ειναι στα ιδια λεφτα περιπου και που απεκτησα πριν κανενα μηνα περιπου. Κυριως για οσους δεν γουσταρουν τα V30's.  Πολυ καλη καμπινα, απιστευτο Bottom end. Και συμφωνω με το οτι η καμπινα μπορει να χαντακωσει τελειως εναν κατα τα αλλα καλο ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #16 στις: 06/04/10, 16:50 »
Παιδια thanx για τις απαντησεις σας. Θα αρχισω να ψαχνω λιγο πιο συγκεκριμενα το ολο θέμα με το που πουλήσω τον Ashdown οποτε θα γνωριζω και απο θεμα budget λιγο καλυτερα τι μου γινεται, μιας και εκτος απο τη καμπινα (2χ12 παντα) θα χρειαστω και κανα 2 πεταλια. (reverb σιγουρα, κανα delay και κανα eq) Α! Αν θελει κανεις τον ashdown let me know ε???  ;D ;D
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Peavey 6505+ κεφαλή και 2χ12 cab Τι λετε?
« Απάντηση #17 στις: 30/04/10, 13:32 »
Καλησπερα, εχω τον 6505 (τον απλο). Συνοπτικα οι διαφορες με τον + ειναι (πανω κατω αναφερθηκαν και σε πανω ποστ)
-Ο + εχει μια εξτρα 12ΑΧ7 που ομως ειναι μονο για το καθαρο καναλι
-Εχει ξεχωριστα Bass/Mid/Treble/Resonance/Presence για τα δυο καναλια
-Χωρις να το εχω επιβεβαιωσει ο ιδιος λενε οτι ο + εχει τα μεσαια του λιγο πιο 'ψηλα' μετατοπισμενα σε σχεση με τον απλο και για αυτο κατα καποιο τροπο ειναι λιγοτερο καφρικος και μπρουταλ (καποιοι το ονομαζουν 'μαρσαλιζει'). Και παλι σου λεω δεν τον εχω ακουσει απο κοντα τον + οποτε βασιζομαι σε συμπερασματα αλλων.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
7949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/04, 07:45
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
5686 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 18:08
από no_
4 Απαντήσεις
3108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/09, 10:04
από mehiko
2 Απαντήσεις
1835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 15:12
από psilossg
11 Απαντήσεις
5301 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/10, 15:08
από Ibanezos
11 Απαντήσεις
5722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/11, 17:20
από vaig3
20 Απαντήσεις
7817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 19:39
από Jezus
19 Απαντήσεις
10153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/11, 18:36
από Jezus
10 Απαντήσεις
3888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/03/12, 16:46
από PetrosHM
59 Απαντήσεις
16502 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/16, 09:22
από dio21